Edinburgh Kalesi, İskoçya‘nın başkenti Edinburgh’un en önemli turistik adresi. Dünyanın en görkemli kalelerinden biri olarak kabul edilen ve eski krallık sarayı olan Edinburgh Kalesi, şehrin Castle Rock bölgesinde, kayaların üstüne kurulu. Kale, tarihi şehirle, şehrin ana caddesi olan Royal Mile’e hâkim bir konuma sahip. Edinburgh’un simgesi olan yapı, yaklaşık 1000 yıldır yıkılmadan ayakta kalmayı başaran dünyanın nadir kalelerinden biri.

Birleşik Krallık Kraliyet Ailesi tarafından koruma altına alınan kale, 1296 ile 1357 yıllar arasında yaşanan İskoçya Bağımsızlık Savaşı’nın zafere ulaşmasında kritik bir öneme sahip olduğundan yerel halk için simgesel bir öneme sahip. Kale, muazzam kent manzarası haricinde içerisinde çok önemli bir yapı olan St. Margaret’s Şapelini de ev sahipliği yapıyor.

Edinburgh Kalesi

Edinburgh Kalesi

Edinburgh Kalesi (Edinburgh Castle), İskoçya’nın başkenti Edinburgh’un Old Town bölgesinde yer alıyor. Birleşik Krallık Adasının en eski mimari yapılarından biri olan kale, kraliyet ailesi tarafından koruma altında bulunan eserlerden biri. İnsanlık tarihinin yaşayan tanıkları ararsında kabul edilen kale, dünyanın en eski kalelerinden biri.

Kalenin yer aldığı bölgede arkeologlar tarafından yapılan araştırmalarda MÖ 2. yüzyıla uzanan bir insan yaşamının olduğu tespit edilmiş. Kalenin ilk inşa edildiği dönem Bronz Çağına dek uzanıyor. Açık hava müzesi görünümünde olan kale, 16. yüzyılda halkı koruyan Flodden Duvarı sınırları içerisinde yer alıyor.

Malta

Northumbria Kralı’nın 17. yüzyılda yeniden inşa ettiği kaleye 400 yıl sonra III. Malcolm ve Kraliçe Margaret yerleşmiş. Edinburgh’un ayakta kalan en eski binası olan ve kraliçe adına yapılan St. Margaret Kilisesi’nin haricinde kalenin kalanı, 1314 yılında yıkılmış.

Edinburgh Kalesi, İskoçların tarihinde önemli olaylara ev sahipliği yapmış bir yapı. 1296 ile 1357 yılları arasında yaşanan İskoçya Bağımsızlık Savaşında son derece kritik bir rol oynayan ve zafer elde edilmesinde büyük bir paya sahip olan kale, her dönem İskoçların en önemli savunma karargahı olarak biliniyor.

Yaklaşık 700 yıllık süre boyunca yeniden yapılan ve düzenlenen kale 1963’e dek İskoç parlamentosu toplantılarına ev sahipliği yapmış. 1603’te I. Elizabeth’in ölümünün ardından İngiltere tahtına çıkan James’in sarayı Londra’ya taşımasıyla kale, hükümdarların kısa süre konakladıkları bir yer haline gelmiş. Bu tarihten sonra ise Edinburgh Kalesi, daha çok askeri bir kale ve cezaevi olarak hizmet vermiş.

Edinburgh Kalesinin bölümleri

Edinburgh Kalesi, stratejik konumu sayesinde en iyi komutanlar tarafından bile ele geçirilememiş, kentin en yüksek tepelerinin birinde bulunuyor. Edinburgh Kalesi’ni gezmek yaklaşık üç saat sürüyor. Kaleye girişte sizi İskoçların halk kahramanı olan William Wallace’ın ve yine milli kahraman Robert the Bruce‘un bronz heykelleri karşılıyor.

Kaleye öncelikle Victoria döneminden izler taşıyan ve savunma için yapılmış bir kale için oldukça dekoratif olan Gate House isimli kapıdan geçiliyor. İçeride sizi avlunun karşıladığı kalenin devamında ise savunmanın bel kemiği olan ikinci kapı Portcullis Gate’ten geçiyorsunuz.

Bu kapıdan geçerek çeşitli topların bulunduğu Argyll Battery bölümünü, Pazar günleri hariç her öğlen saat birde ateşlenen One O’Clock Gun’ı ve buradan daha içlere ilerleyerek Edinburgh’nın en eski yapılarından biri olduğu söylenen ve aynı zamanda evlilik ve vaftiz törenlerine de ev sahipliği yapan St. Margeret’s Şapelini keşfedebilirsiniz.

Kalenin yukarısındaki avluda ise Royal Palace ve üst katlarda yer alan Honours of Scotland bölümlerinde kraliyet mücevherleri görebilirsiniz. Edinburgh’nın şaşaalı geçmişine tanıklık eden ve ışıltısı ile görenleri büyüleyen kraliyet hazinelerine yakından bakmak isterseniz bu bölgelere mutlaka uğrayın.

Kral Odası‘nda taşlı mahzende ise taç, asa ve kılıçtan oluşan İskoç kral elbisesi sergileniyor. İskoçya ve İngiltere parlamentosunun 1707’deki birleşmesinden bu yana kalede korunuyor.

Edinburgh Kalesi bilgi

Edinburgh Kalesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Castlehill, Edinburgh EH1 2NG, İskoçya | 📲 www.edinburghcastle.scot
🕘 Edinburgh Kalesi ziyaret saatleri: Edinburgh Kalesi ziyaret saatleri nisan-eylül arasında 09.30-18.00; ekim-mart arasında ise 09.30-17.00. Kale, haftanın 7 günü ziyarete açık. 25-26 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalı.
💶 Edinburgh Kalesi giriş ücreti: Edinburgh Kalesi giriş ücreti yetişkin (16-59 yaş) £15,50, 60 yaş üzeri ve engelli ziyaretçiler £12,40, 5-15 yaş arası çocuklar ise £9.30.


🚌 Edinburgh Kalesi ulaşım: Edinburgh Kalesi, Edinburgh’un merkezinde, Old Town bölgesinde yer alan Royal Mile’in hemen başında yer alıyor. Havalimanından 7 dakikada bir hareket eden ve 30 dakikalık yolculuk süresinin ardından Princes Caddesine ulaşan tramvay ve havalimanından hareket eden Airlink 100 ekspres otobüsü ile merkez tren istasyonunun yanındaki Waverley Köprüsüne 25 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Kale, kent merkezinde birçok noktaya yürüme mesafesinde konumlanıyor.

Edinburgh Kalesi, İskoçya’nın başkenti Edinburgh’un en önemli turistik cazibe noktası. İskoçya tarihinde iz bırakan birçok savaş ve çatışmaya ev sahipliği yapan kale, şehrin kültürel ve tarihi birikiminin yansımalarını görebileceğiniz galerileri ve eşsiz manzarasıyla Edinburgh seyahatinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz