Doha, Orta Doğu’nun en zengin ülkelerinden Katar’ın en kalabalık şehri ve başkenti. İran Körfezi kıyısındaki Doha, geçmişte balıkçılık ve inci toplayıcılığıyla geçimini sağlayan kendi halinde bir kasabaydı. Keşfedilen zengin petrol ve doğalgaz yatakları ile birlikte geleceği diğer körfez şehirleri gibi tamamen değişti. Gökdelenleri, pahalı otelleri ve yapay adalarıyla lüks bir resim çizerken, yerel yaşamın tüm renklerini barındıran eski şehir bölgesiyle hala kısmen de olsa otantik yapısını koruyor.

Dünyanın en yüksek refah seviyesine sahip ülkelerinden biri olan Katar’ın başkenti Doha, nefis şehir peyzajı, ihtişamlı gökdelenleri, geleneksel ile modern dünyayı bir araya getiren sentez görünümü ve tatil merkezleri ile Orta Doğu’nun yükselen turizm destinasyonlarından.

doha nasıl gidilir

Afrika’da süren 2 aylık gezim sonrası ülkeye dönerken 4 günlük mola verdiğim Doha’ya geçmiştim. Hatta yeni yıla girdiğimde pasaportumu Katar sınır görevlisine uzatıyordum. Doha’ya ikinci defa gidişimde ise 3 gece kaldım ve bu defa daha kapsamlı gezme fırsatı buldum.

Doha hakkında kısa bilgiler 🇶🇦

Orta Doğu’nun parlayan yıldızı Katar, küçük yüzölçümüne rağmen bölgenin en önemli çekim merkezlerinden. Katar’ın başkenti Doha, kültür-sanat, sağlık, spor ve ticaret için zengin bir altyapıya sahip. Türk vatandaşlarından vize istemeyen Katar’ın dünyaya açılan penceresi başkent Doha, Türkiye’den yalnızca 4 saatlik uçuş mesafesinde.

Malta

Kuruluş tarihi 1825 olan Doha’da, zengin ekonomik altyapı kentin her köşesinde kendini hissettiriyor. Katar’da 300 bin yerliye karşılık 2,5 milyon yabancı nüfus var. Ülke nüfusunun dörtte üçü de ülkenin kültür, sanat, spor, ulaşım, lojistik, eğitim ve bilim merkezi konumundaki Doha’da yaşıyor.

Uzun yıllar boyunca aşiret beyleri tarafından yönetilen Doha, göçebe kabilelerden oluşan nüfus yapısı nedeniyle istikrarın hakim olmadığı bir görünümdeydi. 19. yüzyılda günümüzdeki Katar emirinin idaresine geçen şehir petrolün keşfiyle birlikte hızlı bir yükseliş trendine girdi.

Yüzölçümü 234 kilometrekare olan Doha’nın nüfusu kentin çevresindeki yerleşimlerle birlikte 1 milyon 850 bini aşıyor. Katar’ın başkenti olan Doha’da Katar’ın resmi dili Arapça ve İngilizce konuşuluyor. Katar para birimi Katar Riyali. Doha, Türkiye ile aynı saat diliminde.

Arap coğrafyasına ait olumsuz önyargılarla vedalaşmak için Katar’ın başkenti Doha en doğru adreslerden biri. Nüfusunun yüzde 80’i dünyanın farklı bölgelerinden gelen insanlar tarafından oluşan şehirdeki kozmopolit yapıdan etkilenmemek imkansız. Modern ve geleneksel kültürü bir arada görebilirsiniz.

Doha’ya gitmek için vize gerekmiyor. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Katar Gezi Rehberi, Katar Hakkında Bilgiler ve Doha Gezilecek Yerler blog yazılarımda ülke ve Doha hakkında bilgiler paylaştım. Daha uygun bir Doha tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Doha nerede 📍

Doha, Asya kıtasında yer alan Katar’ın başkenti. Katar, aynı zamanda bir Orta Doğu ülkesi. Doha Katar’ın doğusunda İran (Basra) Körfezi kıyısında, bir yarımadada yer alıyor.

ⓘ Doha gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla tercih ediyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Doha’ya nasıl gidilir ✈️

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Katar’ın başkenti Doha’ya Türkiye’den İstanbul, Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Adana havalimanlarından direkt uçuşlarla ulaşım mümkün. Türk Hava Yolları, Pegasus Airlines, Emirates ve Doha-İstanbul arasında haftada otuz uçuş yapan Qatar Airways ile yaklaşık dört saatte kentte oluyorsunuz.

2015’te Orta Doğu’nun En İyi Havalimanı unvanını kazanan Hamad Uluslararası Havalimanı, Qatar Airways’in ana üssü olmasının yanı sıra 50’den fazla uluslararası hava yolu şirketine de hizmet veriyor. Şehir merkezine 20 dakikalık mesafede olan Hamad Uluslararası Havalimanı şehrinin güneyinde oldukça kolay erişilir bir konuma sahip.

Doha Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Doha kent merkezine 4 km uzaklıktaki Doha Hamad Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için toplu ulaşım seçeneği bulunmuyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için taksi, araç kiralama, transfer aracı gibi seçeneklerle ulaşım sağlanıyor.

doha nerede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Doha gezilecek yerler 📌

Doha, Katar’ın başkenti ve en büyük şehri. Gezilecek pek çok yeri bulunan Doha’da yapmaktan hayli keyif alacağınız pek çok etkinlik de var. Doha’nın ilk kurulduğu merkez olan Souq Waqif, geleneksel Katar mimarisini ve kültürünü yansıtan en doğru adres. Birbirine bağlanan dar sokaklarından geçerken burnunuza gelen mis gibi baharat kokuları, kapıları açık hediyelik eşya dükkanları ve farklı mimari dokusuyla Katar kültürünü sonuna kadar yaşatan bir bölge.

Doha’nın en otantik yeri olan Souq Waqif ‘in çarşılarında ise, evcil hayvanların satıldığı tezgahlardan, yerel kıyafetler satan butiklere, nargile kafelerden kuyumculara, parfümden tütsüye dek her şey var. Doha’nın kalbi burada atıyor!

Doha’nın simge yapılarından biri olan İslami Eserler Müzesi, Katar kraliyet ailesinin 1980’lerden beri İspanya, Mısır, İran, Irak, Türkiye, Hindistan, Orta Asya’dan topladığı 7 ila 19. yüzyıllar arasındaki el yazmaları, dokumalar, metal, cam ve seramik objelerden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Paris’teki ünlü Louvre Müzesi’nin önündeki Lourve Piramidinin mimarı tarafından tasarlanan müze binası, burka giymiş Müslüman bir kadını sembolize ediyor.

Katara Kültür Köyü, Katar’daki kültürel farkındalığın tanıtılması ve teşvik edilmesi için sosyal etkinliklerden sempozyumlara, sergilerden konserlere dek pek çok organizasyonun düzenlendiği bir alan. Opera binaları, kütüphaneler, amfi tiyatrolar, sanat galerileri, kafe ve restoranlar, sergi alanları ve müzeler, akademik tesisler, yeşil alanlar ve dünya mutfağından lezzetler sunan pek çok restoranın bulunduğu Katara’da, gezebileceğiniz pek çok sanat galerisi ve müze bulunuyor.

Doha’nın kuzeyindeki bir yapay ada olan Pearl Qatar, yaklaşık 20 bin konut ile 50 bin kişinin yaşadığı lüks bir bölge. Yabancıların Katar’da konut sahibi olabildiği tek bölge olan Pearl yerleşkesinde, uluslararası markaların mağazaları ile restoranlar, spor merkezleri ve daha pek çok yaşam alanı bulunuyor. Şimdilik yalnızca Porto Arabia bölgesinin tamamlandığı Pearl adı gibi inci şeklinde tasarlanmış. Katar’ın lüks yüzüne tanıklık etmek için ideal.

Khor Al Adaid, Katar’da çöl aktivitelerinin bir numaralı adresi. Cip safari, devlerle gezme ve paramotor aktivitelerinin ardından gün batımı izlemenin keyfi bambaşka. Başkent Doha’ya bir saat uzaklıktaki Sea Line Çölü, pek çok farklı aktivitenin yapıldığı bir turizm merkezi. Uçsuz bucaksız çölün denizle birleştiği Basra Körfezi’nde yüzebilir, gece çadırlı kamp deneyimini yaşayabilirsiniz.

Çölde konaklama deneyimi, ülkeye gelen ziyaretçiler için, bulundukları coğrafyayı tanımanın en keyifli, en heyecan verici yolu. Katarlıların da hafta sonlarını geçirdikleri en popüler tatil mekânı olan çölde kurulan bu çadırlar, Arap gelenekleri ile modern yaşamın bir araya gelmesi ile oluşturulmuş. Öyle ki çadırların içi bir süit oda gibi, ihtiyacınız olan her şeyin bulunduğu bir yaşam alanı şeklinde tasarlanmış. Bedevi mutfağından lezzetler tadabileceğiniz akşam yemeklerinin ardından, geceleri sahilde yakılan ateşin etrafında oturup nargile içmenin keyfi bambaşka.

Banana Island (Muz Adası), şeklinden dolayı bu ismi alan ve 700 metrelik sahili ile başkent Doha’nın en uzun plajına sahip olan doğal ada. Bembeyaz kumları, gökyüzüne yükselen palmiyeleri ve turkuaz berrak denizi ile Asya’yı aratmayan bu şirin ada üzerinde, Orta Doğu’nun en büyük spa ve wellness merkezi olma özelliğine sahip lüks bir resort otel bulunuyor. Maldivler uzak diyenlere, şahane bir alternatif.

Corniche, başkent Doha’nın palmiyelerle, yemyeşil geniş alanlarla oluşturulmuş sahil şeridi. Yürümeyi seviyorsanız gündüz kentin gezilecek yerlerine doğru bir gezintiye çıkabilir, geceleri ise ışıl ışıl yanan gökdelenlerin seyrine dalabilirsiniz. Öğleden sonra 3 gibi canlanan Corniche’te yürüyenler, koşanlar, roller blade yapanlar, futbol oynayanlar, turistler ve çocuklar hiç üşütmeyen havanın, tatlı tatlı esen rüzgârın keyfini çıkarıyor. Katılın!

Fanar, Qatar Islamic Cultural Center, Doha’nın ve hatta Katar’ın en şık, en zarif yapılarından biri. Eski kent merkezindeki Souq Waqif’te yer alan merkezi Katar’ı tanıtan pek çok fotoğrafta görebilirsiniz. Zira, bulunduğu konum ve mimari yapısı nedeniyle Katar’ın en güzel karelerini verebilecek bir adres. Qatar Islamic Cultural Center’a gittiğinizde Souq Waqif’i de gezmeyi unutmayın.

Doha bir dünya kenti. Bu özelliği göz önüne alındığında, dünya mutfaklarını tatmak için daha iyi bir yer düşünülemez. Orta Doğu mutfakları başta olmak üzere, Akdeniz, Asya, Hindistan, Uzak Doğu ve İtalya mutfaklarından seçkin örnekler sunan pek çok restoran gelişmiş hizmet sektörüyle sizi fazlasıyla memnun ediyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz