Katar‘ın başkenti Doha’nın sembollerinden İslam Eserleri Müzesi, dünyadaki en geniş ikinci İslami sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Katar’ın ismini dünyaya duyuran ilk büyük proje olarak bilinen müze 2008’de açıldı. Kendisine ait bir ada üzerinde devasa bir alanda bulunan, çevresi avlular ve süs ağaçlarıyla çevrili olan şaheser niteliğindeki müze, post modern bir kaleyi andırıyor.

Üç farklı kıtadan toplanan eserlerin sergilendiği müzenin koleksiyonunun tamamını görebilmek için en az bir tam gün ayırmak gerekiyor. Paris’in dünyaca ünlü Louvre Müzesi‘nin cam piramitinin tasarımcısı I.M Pei imzasını taşıyan müzenin tasarımı daha ilk adımdan itibaren ziyaretçilerini etkisi altına alıyor. Dev palmiyelerle bezeli girişten müzeye adım attığınızda İslami tasarımın vazgeçilmezlerinden muhteşem bir kubbe ile karşılaşıyorsunuz.

İslam Eserleri Müzesi doha
islam-eserleri-muzesi-kubbe
Müzenin olağanüstü kubbesi

Müzenin konumlandığı noktanın yer ve ışık seçimi muazzam. Gün ışığından en iyi şekilde yararlanarak inşa edilen müzede tüm koleksiyon üç kata bölünmüş durumda.

Birinci ve ikinci katlarda tekstil, seramik, emaye, mücevher, cam, kaligrafi ve resim işlerinden oluşan koleksiyonlar bulunuyor ve bu eserler kalıcı olarak bu katlarda sergileniyor. Üçüncü katta ise dönemsel, süreli koleksiyonlar sergileniyor. Müze koleksiyonunun bir bölümü dinsel özellikler taşısa da çoğu sarayların ya da evlerin gündelik yaşamına ait objelerden oluşuyor.

Malta

katar islami eserleri muzesi
doha islam eserleri müzesi
katar islam muzesi
qatar islamic museum

Müzenin giriş katında dünyanın en güzel manzarasına sahip kafelerinden biri var. Kafenin tasarımı oldukça sade, ama diğer yandan oldukça da havalı ve çikici. Yer kapabilirseniz hemen pencere önünün şehre bakan manzarası ve turkuaz deniz görüntüsü enfes. Kafenin yanındaki hediyelik eşya mağazası, müzeden küçük bir anıyla dönmek isteyenlerin uğraması gereken bir durak.

İslam Eserleri Müzesi

Yapının üst katında ünlü şef Alain Duccasse’nin ‘İdam’ adlı restoranı var. İsmini misafirlere karşı cömertlik anlamına gelen Arapça bir kelime olan ‘idam’dan (İ’nin uzatılmadan okunması gerekiyor) alan restoranın menüsü, konsepti ve manzarası Orta Doğu’da bir hayli popüler.

Müzeyi rehber eşliğinde gezmek için ücretsiz 40 dakikalık turlar organize ediliyor. Her perşembe saat 14.00’te ve her cumartesi saat 16.00’da başlayan bu turlarda birinci ve ikinci kattaki sergiler rehberin anlatımıyla gezdiriliyor. Özel sergiler için ise çarşamba günleri saat 16.00’da ücretsiz tur imkanı var. Müzeye giderken kıyafet seçiminde askılı, kolsuz, straplez ya da şort gibi seçimlerden uzak durmanızda fayda var. Doha gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken bir yer.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz