Slovakya‘nın başkenti Bratislava, Tuna Nehri’nin kıyısında kurulu. Eşsiz tarihi yapıların sıralandığı dar sokakları, dar sokakları buluşturan geniş meydanları, butik müzeleri, heykelleri ve renkli festivalleri ile şehir, Slovakya’nın kültür, eğitim ve ticaret merkezi.

Tarih boyunca farklı inanç gruplarından ve etnik kökenden binlerce insanın bir arada yaşadığı Bratislava, bu köklü tarihi geçmişini her bir köşesinde yansıtıyor. Çok iyi korunarak günümüze ulaşan tarihi kent merkezi şehrin çok kültürlü atmosferini hissettiren, 24 saat yaşayan bir bölge.

bratislava nerede

Bratislava hakkında kısa bilgiler 🇸🇰

Bratislava, resmi adı Slovak Cumhuriyeti olan Slovakya’nın başkenti. ‘Tuna’nın güzeli, küçük büyük şehir’ betimlemesiyle tanınan kent, Orta Avrupa’da önemli bir geçiş güzergahında konumlanıyor.

Macar krallığı döneminde sahip olduğu başkentlik gibi önemli bir rol dahi onu ön plana çıkartmaya yetmedi. Sovyet döneminde ve son dönemlerde artan inşaatların sayısı şehri oldukça değiştirdi ancak eski orta çağ karakteristiklerinden pek de bir şey kaybettirmedi. Hatta tam tersine komünist mimarisi ile çok ilginç bir tezatlık ortaya çıkarttı.

Malta

Parlamentosu, devlet binaları, müzeleri, kültür ve sanat merkezleri, üniversiteleri ile Slovakya’nın en önemli ve en büyük şehri olan Bratislava, zengin bir tarihi mirasa ve kültürel dokuya sahip.

Bratislava’da Slovakya’nın resmi dili Slovakça konuşuluyor. Şehirde İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. Slovakya para birimi Euro. Bratislava, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu 436 bin.

Bratislava’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Bratislava tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Bratislava nerede 📍

Bratislava, Avrupa kıtasında yer alan Slovakya’nın başkenti. Slovakya aynı zamanda bir Orta Avrupa ülkesi. Bratislava, Tuna Nehri kıyısında, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın 50 km doğusunda konumlanıyor. Hem Avusturya’ya hem de Macaristan’a doğrudan sınırı olan şehir, dünyada iki devlete sınırı olan iki başkentten biri.

ⓘ Bratislava gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla tercih ediyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Bratislava’ya nasıl gidilir ✈️

Türkiye‘den Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya direkt uçak seferi bulunmuyor. Aktarmalı uçuş bağlantısı veren hava yolu şirketi de yok. Farklı hava yolu şirketleri aracılığıyla ayrı ayrı bilet alarak Avrupa’nın farklı kentleri üzerinden Bratislava’ya gidilebiliyor.

Türkiye’den Bratislava’ya en hızlı, ekonomik ve kolay ulaşım yöntemi Avusturya’nın başkenti Viyana‘ya uçtuktan sonra Viyana’dan otobüsle Bratislava’ya geçmek şeklinde. Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı’ndan, Pegasus Hava Yolları ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Viyana’ya direkt sefer düzenliyor. İstanbul-Viyana uçuş süresi 2 saat 25 dakika.

Ayrıca Aegean Airlines ile Atina, TAROM ile Bükreş aktarması yaparak Viyana’da uçmak mümkün. İstanbul’dan Viyana’ya aktarmalı uçuş süresi ise havalimanındaki beklemeyle birlikte 13-15 saat sürüyor.

Viyana Havalimanı’ndan Bratislava’ya ulaşım: Viyana Havalimanı, Bratislava’ya 40 km uzaklıkta. Viyana Havalimanı’ndan otobüs, tren, taksi ya da araç kiralayarak Bratislava’ya gidilebiliyor.

Flixbus ve RegioJet otobüs firmaları haftanın 7 günü Viyana Havalimanı ile Bratislava arasında sefer düzenliyor. Saat başı düzenlenen seferlerle 40 dakikada Bratislava’ya ulaşılıyor. Viyana-Bratislava otobüs bilet ücreti 2-5 euro arasında değişiyor. Önceden, internetten alımlarda indirimli bilet bulmak mümkün.

Viyana Havalimanı’nda bulunan tren istasyonundan Viyana merkez tren istasyonuna giderek her saat hareket eden trenlerle Bratislava’ya gidebilirsiniz. Trenle Viyana-Bratislava yolculuğu 1 saat 5 dakika sürüyor. Tren bileti ücreti ise 10-21 euro arasında değişiyor.

bratislava nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Bratislava gezilecek yerler 📌

Ülkenin başkenti Bratislava Slovakya’nın kültür ve sanat merkezi. Binlerce yıllık tarihi ve ülkedeki kentleşmeyi görmek turistlerin genellikle ilk ziyaret amaçları oluyor. Ülkedeki en büyük müze olan Ulusal Galeri Bratislava’da bulunuyor.

Avrupa’nın en küçük başkentlerinden biri olan Bratislava‘da kenti keşfetmek için ilk adres muhteşem Tuna Nehri ve şehir manzarasıyla Bratislava Kalesi. Tarihi geçmişi 9. yüzyıla uzanan kale çevresindeki yemyeşil dokusuyla önemli bir sosyal donatı merkezi.

Hodžovo Meydanı’nda Fransız bahçeleriyle ünlü Grassalkovich Sarayı, Ulusal Tiyatro Binası, gotik mimari yapısıyla St. Martin Katedrali ve eski şehir merkezinin dar sokakları Bratislava’da görülmesi gereken başlıca noktalar. Turistler Slovakya’daki çeşitli şehir ve kasabalarda müzikli tiyatro, geleneksel halk müziği performanslarını ve klasik müzik konserlerini izleyebiliyorlar.

2 Yorumlar

  1. Ben bir gezgin ve gezi yazarıyım. Sizin fotograflarınızdan Bratıslava açık hava kütüphanesi fotografı beni çok etkiledi. Bratislava’yı görmedim. En kısa zamanda görmeyi planlıyorum. Bu fotograf beni motive etti.

    Diğer fotograflara gelince bence her biri birer sanat eseri. En son yaptıgım gezi Lizbon’a oldu ve yakında Almanya’ya gidecegim. Oteller kıtabı eger benim olursa açıkça çok işime yarayacak. Keyifli ve bol gezili bir yıl diliyorum. Yeni yılınzı kutluyorum.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz