Ayvalık, Antik Çağda yabani ayva anlamına gelen Kidonia ismiyle anılan; Balıkesir‘in Ege Bölgesi sınırları içerisinde kalan şirin ilçesi. Kuzey Ege’nin en güzel durağı Ayvalık, huzur veren bir tatil için beklediğiniz ne varsa, hepsini bir arada verebilen nadide yerlerimizden biri. Masmavi denizi, huzurlu sokakları, tarihi yapıları ve lezzetli yemekleriyle Ayvalık, benzersiz bir tatil deneyiminin kapılarını açıyor.

‘Kuzey Ege’nin Kalbi’ Ayvalık’taki tarihi Rum evlerinin restore edilip, güzelliklerinin yavaş yavaş ortaya çıkmasıyla, yazlık yer algısından uzaklaşıp gerçek Ege ruhunu da hissettirmeye başladı. Tarihi Rum evlerinin süslediği sokaklar, kiliseler, nefis mekanlar, Ege Denizi’ne inci gibi dağılmış 22 ada, hele ki Cunda Adası muhteşem.

ayvalık gezi rehberi

Ayvalık‘ın kuzey doğusunda Gömeç, güneyinde İzmir’e bağlı Dikili ve Bergama, batısında ise Ege Denizi var. Karşısında ise Midilli Adası bulunuyor ve çıplak gözle görülebiliyor. Ayvalık Adaları adı verilen takımadalara sahip olan Ayvalık’ın Cunda Adası, ilçeye kara yolu ile bağlanan, yüksek kesimlerinde boğazların, iç içe girmiş koyların ve tazecik deniz ürünlerini tadabileceğiniz restoranların bulunduğu çok özel bir ada.

Enfes mi enfes kendine münhasır mutfak, fıstık çamıyla ünlü Kozak Yaylası, dünyaca ünlü zeytin yağı ve zeytini, her bütçeye uygun oteller, dingin sokaklar, cennet plajlar, denizinin temizliği, su altı hayatının çeşitliliği…

İnsan daha ne ister ki! Aslında Kapadokya gibi tüm dünyanın bakışlarını üzerine çekebilecek potansiyele sahip. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine yakın zamanda girmesini umuyorum.

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık, ilkçağda Misya, Hitit, Frig, Lidya, Orta çağda Roma ve Doğu Roma İmparatorluğu, 14. yüzyıldan Cumhuriyet’e kadar da Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalmış bir yerleşim yeri. Limana hâkim bir tepe üzerinde 1430-1440 yıllarına kurulmuş. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise Rumların yerleşerek Rum nüfusunun Türk nüfusunu aştığı bir ilçe konumuna gelmiş.

1789’dan itibaren de gayrimüslimlerin yaşadığı özerk bir bölge olan Ayvalık, 1821’deki Yunan ayaklanmasında boşaltılarak 1840’da Karesi Sancağına bağlı bir ilçe olmuş. Daha sonra Rumların dönmesine izin verilmesine rağmen, ne yazık ki eski canlılığına kavuşamamış.

Birinci Dünya Savaşı sonrası İzmir’in işgali ile birlikte 29 Mayıs 1919’da Yunan egemenliğine girmişse de 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’nda belirtilen Türkiye-Yunanistan arasındaki Nüfus Mübadelesi gereğince, Girit, Makedonya ve Midilli Türkleri ilçeye yerleştirilmiş.

Makedonya Tatil

Akdeniz ikliminin yaşandığı Ayvalık’ı ziyaret etmek için en güzel zamanlar bahar ayları olsa da, plajları, denizi ve günlerin devamlı ılık rüzgarlı geçmesiyle yaz turizmi için de sıklıkla tercih edilen bir destinasyon.

Özellikle yazları tüm çevre kavurucu sıcaklıkla boğuşurken Ayvalık’ta, genellikle öğle saatlerinde başlayan batıdan ve kuzeyden esen imbat ve poyraz ilçeyi serinletiyor. Ayvalık bu özelliği sayesinde dünyanın oksijen bakımından en yüksek oranlarına sahip Kaz Dağları’nın oksijenini bölgeye taşıyor.

Ayvalık’ı Ayvalık Yapan 10 Güzel Şey blog yazımda Ayvalık hakkında ilginç bilgiler yer alıyor. Ayvalık Adaları‘na düzenlenen günlük tekne turlarına çıkın ve koyların, adaların arasında keyifli bir gün geçirin.

Bütçenize ve keyfinize göre seçebileceğiniz turlar arasında yat turları, özel tekne turları, dalış turları ve balık turları var. Ayvalık rıhtımda kalkan adalar tekne turu ise öğle yemeği dâhil 100-140TL arasında değişiyor.

Ayvalık Gezilecek Yerler

1. Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalik Kilise

Taksiyarhis Kilisesi, Ayvalık’ın ilk kilisesi olan ve 2012’de restorasyonu tamamlanarak görkemli bir müze haline getirilen; Ayvalık merkezdeki kentin ilk mahallesi olan İsmet Paşa Mahallesinde yer alıyor. Mübadele sonrasında tütün deposu olarak kullanılan yapı, işlemeli sarımsak taşları, neo-klasik mimari tarzı ve çevresindeki tipik Ayvalık evleriyle bir bütünlük içinde sizi karşılıyor.

Ayvalık’ta görülecek yerler arasında yer alan Saatli Camii’ne de oldukça yakın olan kilisenin altın rengi oymalarla kaplı sütunların desteklediği iç kısım göz alıcı. 1873’te inşa edilen bir kilisenin içerisindeki çan kulesini Bergama Müzesi’nde görebilirsiniz.

2. Saatli Camii

ayvalik rehberi

Saatli Cami, Ayvalık merkezinde İsmet Paşa Mahallesi’nde yer alıyor. Agai İanni Kilisesi adıyla 19. yüzyılın ikinci yarısında Ortodoks Hristiyan Rumlar tarafından kilise olarak yapılmış, mübadeleyi takip eden yıllarda 1928’den sonra ise camiye dönüştürülmüş tarihi bir yapı.

II. Abdülhamid döneminde, Ayvalık’ın ilk camisi olarak bahçesine yapılan bir minare ile camiye dönüştürülen yapı ismini saatli çan kulesinden alıyor. Caminin avlusu çınar ağaçlarının gölgesiyle inanılmaz huzurlu bir yer.

3. Ayvalık Sokakları

ayvalik gezi rehberi blog

Ayvalık sokakları, ilçenin ruhunu hissetmek için ilaç gibi geliyor. Ayvalık’ta sivil mimari eserler önemli ölçüde muhafaza edilmiş durumda. Mübadele öncesi bir Rum yerleşimi olan Ayvalık’ta, 4 bin civarında tarihi ev bulunuyor. Birbirini dik ve paralel kesen uzun cadde ve sokaklar arasında kaybolun.

Ayvalık’ın Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında karşılıklı selamlaşan ve Ayvalık yöresine özgü sarımsak taşından inşa edilen tarihi Rum evleri, cumbaları, ferforjeleri, zarif kapıları, alınlıklarında bulunan işlemeleriyle tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Mahalle kültürü Ayvalık’ta tüm sıcaklığı ile bu sokaklarda devam ediyor. 1860 tanesi tescillenmiş durumda olan evler günümüzde şirin butik otellere ve sanatçı atölyelerine dönüştürülmüş. Ayvalık’ın bir semtine adını veren, halen Yunanistan’da ve Ayvalık yöresinde kullanılan macaron bitkisinin ismini alan Macaron Konağı da bu tarihi konaklardan biri.

4. Zeytin Müzesi

Ayvalık Zeytin Müzesi

Ayvalık Zeytin Müzesi, 18. yüzyılın ilk yarısından itibaren zeytin ticareti ile son derece zenginleşmiş liman kent Ayvalık’ın ve Türkiye’nin ilk zeytin müzesi. Ülkemizin en kaliteli zeytinyağını üreten Ayvalık’ta zeytinin getirdiği tüm maddi zenginliğinin izlerinin yansıması hakkında bilgi edinebiliyorsunuz.

Malta

Küçükkuyu’daki tarihi sabunhane binasının restore edilmesiyle kapılarını açan müzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kapları, çeşitli folklorik objeler sergileniyor. Zeytinin dalından sofralara gelinceye kadar izlediği yolu ve zeytin yağının filtre edilmesi, aktarılması ve saklanması gibi üretim aşamalar anlatılıyor.

Müze içerik olarak yetersiz olsa da bir uğrayın. Ayvalık Zeytin Müzesi, pazartesi hariç haftanın 6 günü 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Ayvalık Zeytin Müzesi’ne giriş ücretsiz.

5. Antikacılar Çarşısı

Ayvalik-Antikacilar-Carsisi

Antikacılar Çarşısı, Ayvalık’ın en popüler pasajlarından biri. Bir kapısı Talat Paşa Caddesine diğer kapısı Gümrük Meydanına açılan çarşı içinde on iki esnaf dükkânının yer alan bir pasaj. 2008’den bu yana eski ve antika eşyalar satan dükkanlar burya taşınmış.

Mobilyalar, opal lambalar, avizeler, biblolar, kesme likör şişeleri, takılar, rengârenk seramikler, Kozak el işi dokumalar, Victor Hugo’nun 1840 baskısı şiir kitabı, Osmanlıca kitaplar ve daha neler satıyor. Koleksiyonerler ise yazlıkçılar, yabancı turistler, sanayiciler, ressamlar, yazarlar, eğitimciler…

6. Ayvalık Bitpazarı

Ayvalik-Bit-Pazari

Bitpazarı, Ayvalık sokaklarında kurulan bir başka pazar yeri. 2007’den bu yana her hafta cumartesi günleri, Cafe Karamel’in önünde kurulan bitpazarı, Barbaros Caddesi’nin sekizinci ve dokuzuncu sokaklarının kesiştiği noktada bulunuyor.Ayvalık ve çevresinden gelen satıcıların açtığı neşeli tezgâhlarda, birbirinden ilginç hikâyeleriyle antika eşyalar, iğne oyaları, porselen takımları, Çanakkale seramikleri ziyaretçilerini bekliyor. Pazara uğramışken Cafe Karamel’in enfes limonatasını tatmadan ayrılmayın.

7. Cunda Adası

ayvalik gezi rehberi cunda

Cunda Adası, Ayvalık’ın gözbebeği. Cunda, renkli kültürü, sarımsak taşı tarihi evleri, tarihi dokusunu oluşturan kiliseleri, sahil boyu Ege’nin en leziz tatlarını sunan restoranları, mavi bayraklı cennet plajları ve masmavi deniziyle cennetten bir köşe. Rumların geçmişte Kokuluada (Moshinos) dedikleri Cunda, çam ve zeytin ağaçlarıyla bir huzur beldesi.

En az bir gününüzü Cunda gezilecek yerler için ayırın. Aşıklar Tepesi, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, Agios Yannis Kilisesi, Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi, Pateriça Plajı görmeniz gereken yerler arasında.

Cunda Adası’nda ise bistro tadında şarabınızla hem pizza çeşitlerinin hem de Ayvalık mezelerinin tadını çıkarabileceğiniz Cafe Uno ile canlı müzik eşliğinde denize karşı bu yöreye ait 150’den fazla mezenin en iyilerini yiyebileceğiniz Hop Cunda Restaurant tavsiyem.

8. Yeniçarohori Köyü

ayvalik gezi rehberi yenicarohori

Yeniçarohori, mübadele öncesinde Rumların, daha sonra da Boşnakların yerleştiği Küçükköy’ün eski adı. Küçükköy, son yıllarda tarihi evlerinin dönüştürüldüğü sanat atölyeleri, resim galerileri, tasarım butikleri, gurme restoranlar, lounge ve caz mekanları ve butik otelleri ile Türkiye’nin yeni Alaçatısı olarak anılıyor.

Köy meydanına çok yakın olan Zet Cafe’de ayran eşliğinde enfes Boşnak böreği yemeyi unutmayın. Açıldığında Kıraarthane‘yi de ziyaret etmeyi unutmayın.

9. Cennet Tepesi

Cennet Tepesi Ayvalik

Cennet Tepesi, Ayvalık’ın sırtlarında yer alıyor. Tepe, tam bir mesire yeri görünümünde. Özellikle gün batımlarında Ayvalık’ın meşhur imbat rüzgârına şahit olmak için tercih edilen Cennet Tepesi, tepeden tüm Ayvalık, Cunda ve Tımarhane Adaları ile körfez bölgesine hâkim bir konumda. Ayvalık ve Cunda’yı kuş bakışı görmek ve gün batımını izlemek için Şeytan Sofrasının rakibi.

10. Şeytan Sofrası

şeytan sofrası manzarası

Şeytan Sofrası, Ayvalık’a gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği bir yer. Bu inanılmaz manzaraya sahip yer, Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyindeki büyük kayalık tepelerin üzerinde yer alıyor. Tüm Ayvalık ve Midilli Adalarına karşı güneşin batışını izlemek, birkaç ay yetecek huzur depolamanızı sağlıyor.

Popüler tarafı ise üzerinde şeytanın ayak izinin bulunduğuna inanılan, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisi. Dağların denize dik uzanmasıyla burun ve koylardan zengin Ayvalık kıyıları üzerinde Türkiye’nin ünlü plajları bulunuyor.

Sarımsaklı, Altıova, Armutçuk ve Cunda Plajları ince ve temiz kumlu, serin denize sahip cennet plajlar olarak biliniyor.

11. Kozak Yaylası

Kozak Yaylası’nın bir yanı Bergama, diğer yanı ise Ayvalık’a kadar uzuyor. Türkiye’nin tek fıstık çamı ağaçlarının yetiştiği, Ayvalık’a 20 km uzaklıkta bulunan yayla toplam 16 köyü ile, Türkiye’nin ve dünyanın çam fıstığı ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılıyor.

Bu köylerin en büyüğü olan Yukarıbey’deki Çamlık Restorana uğrayıp fıstık helvasının tadına bakmayı ihmal etmeyin zira Ayvalık yöresi dışındaki başka bir yerde yeme şansınız yok. Kozak Yaylasından güneye doğru gittiğinizde İzmir’in Bergama ilçesine ulaşıyorsunuz. Bergama’da UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Bergama Antik Kenti‘ni de görün.

12. Ayvalık Plajları

ayvalik plajlar
Bıyıklı Plajı, Cunda Adası
Murat Reis Ayvalık

Sarımsaklı Plajı, Küçükköy Beldesinde yer alıyor. Ayvalık merkezine 8 km uzaklıkta bulunan plajlar, 7 km uzunluğunda 100 metre eninde bir kumsala sahip.

Sarımsaklı içerisinde öne çıkan Badavut Plajı ise Sarımsaklı’nın batısında sakin bir koyda yer alıyor. Buranın özelliği ise, denizin çok berrak ve temiz oluşu. Plaj etrafında turistik pek çok tesis, lokanta ve kafeterya mevcut.

Altınova Plajı, ilçe merkezine 13 km mesafedeki Altınova’da. Temiz sahillere sahip olmasının yanında burası daha ormanlık. Kamp yapmak için orman içleri oldukça uygun.

Cunda Adası’nın dört bir yanı doğal plaj, Ayvalık’a kara yolu ile 8 km mesafede ancak deniz yolu ile ulaşım da mümkün. Ada Camping, Cunda’da en güzel kamp yapılacak yerlerden biri. Önünde temiz ve güzel bir plajı da var.

Armutçuk Plajı (Ali Çetinkaya Plajı) Ayvalık’ın kuzey kıyısına düşüyor. İncecik kumlu ve tertemiz bir sahil. Belediye Plajı olarak da bilinen Duba Mevkii, Cunda (Alibey Adası) yolu üzerinde bulunuyor.

Paşa Koyu mevkiinde, Sarımsaklı Plajı’na 3 km, Ayvalık merkeze 4 km mesafede yer alan Murat Reis Ayvalık Otel‘in beyaz kumlu mavi bayrak ödüllü plajında denize girebileceğiniz gibi su sporlarından da yararlanabiliyorsunuz.

Dilerseniz SPA keyfini yaşayın, bedeninizi ve zihninizi yenileyin, dilerseniz terasında yoga, dilerseniz plajında su kayağı ve rüzgâr sörfü yapın. Otelin içinden Melekler Sofrası’na çıkabilir, buradan şahane gün batımı manzarası izleyebilirsiniz.

Ayvalık’te ne yenir

Ayvalık mutfağı oldukça zengin. Ayvalık deyince ilk akla gelenler Kemalpaşa tatlısı, Ayvalık tostu, sahil şeridinde sıralanan balık restoranlarıyla Cunda’nın deniz ürünleri, zeytini ve zeytinyağı, keçi peyniri, çeşit çeşit otları ve yemekleri olsa da en güzeli rakı-balık-Ayvalık terennümü!

Temelini zeytinyağı, ot mezeleri ve balığın oluşturduğu Ayvalık mutfağında, kültürün şekillenmesinde Girit ve Midilli mutfaklarının etkisi oldukça fazla. Kısacası Biraz Yunan, biraz Türk, çokça Egeli Ayvalık.

Papalina tava, kalamar, levrek marine, ahtapot salata, Girit ezmesi, Arapsaçı, hindiba, turpotu, deniz börülcesi, sarımsak soslu radika, kurutulmuş ahtapot ızgara ve kıyma makinesi ile çekilen ahtapotun, kaşar peyniri, maydanoz, sarımsak, baharat ve dereotu ile karıştırılmasıyla hazırlanan Ahtapot köftesi ise Ayvalık’ta tadına bakabileceğiniz en ilginç tatlardan biri.

Zeytinyağı deyince ilk akla gelen yer olan Ayvalık’ta kahvaltıdan, atıştırmalıklara, ana yemeklerden deniz ürünlerine, tatlılardan mezelere her şey zeytinyağı ile yapılıyor. Zeytinyağı ve zeytin, Ayvalık yemek kültürünün temelini oluşturuyor.

Özellikle zeytinyağlı ot ve sebze yemekleri ile mezeler Ayvalık ile özdeş tatlardan. Ayvalık’ta tadına bakmadan dönmemeniz gereken yemekler Ada köftesi, kabak çiçeği dolması, balıklı bamya, nohutlu bakalaros, kuzu etli marasa, kuzu etli arapsaçı ve yöresel lezzetlerden de keşkek ve saçaklı mantı.

Tatlı derseniz, lor tatlısı, buzlu badem, sakızlı muhallebi, irmik ve peynirle yapılan höşmerim tatlısı. Elbette ekmeğinin meşhur olduğu Ayvalık tostunu yemeden dönmeyin.

ayvalik yemek

Özellikle Cunda Adası’ndaki sahil lokantalarında deniz ürünleri, balık ve mezenin en güzel örneklerini tatma imkânınız var. Ayvalık’ın bir başka güzelliği de esnaf lokantaları. Burada zeytinyağlılardan tatlılara birbirinden leziz yemekler yapan mekanlar, yalnızca öğle yemeği çıkarıyor, akşama doğru kapanıyor.

Elinizi çabuk tutup Paşa Çorbacı’nın Ayvalık’a özgü yemeklerden kabak çiçeği dolmasını ve yine yöreye has zeytin ağacı küllerinin suyu ile yapılan küllü kalburabastısını tadın.

Pek çok sindirim rahatsızlığına iyi gelen ve bağışıklık sistemini güçlendiren üzüm koruğu suyu, bir üzüm cenneti olan Ayvalık’ta kaynatılarak yapılıyor. Bu şahane lezzeti tadabileceğiniz yerlerin başında da İstanbul’da uzun yıllar çalıştıktan sonra Ayvalıklı olan Aydın Bey’in işlettiği Kvcii Coffee House geliyor.

Kendine özgü formülüyle yaptığı koruk suyunu ‘Angelos’ ismi ile sunan Kvcii Coffee House’a gelmişken malt viski ile yatıkları enfes tiramisu tatlısını da mutlaka deneyin.

Ayvalık alışveriş

ayvalık alışveriş

Ayvalık denince ilk akla gelen zeytin ve zeytinyağı ile zeytinyağı sabunları. Bununla birlikte lor peyniri, Ayvalık tostundan vazgeçemeyenler için özel Ayvalık tost ekmeği, lorlu kurabiyeler, yöreye özgü otlar, taptaze meyve ve sebzeler ile el işi bez bebekler, çeşit çeşit oyalı yazmalar, takı ve aksesuarlar ile otantik tekstil ürünleri satın alabilirsiniz.

Daha özgün ürünlere meraklı olanlar için, el işleri ve sanatçı atölyeleri ile adını duyuran Küçükköy’deki (Yeniçarohori) ise sanat atölyeleri tavsiye olunur.

Ayvalık’a gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri de 1970’lerden beri kurulan, ünlü Perşembe pazarı. Dört bin metrekare alana yayılmış pazarda yaklaşık 400 esnaf sabahın erken saatlerinden itibaren cıvıl cıvıl tezgâhlarını kuruyor şirin Ayvalık sokaklarında.

Perşembe pazarı Ayvalık merkezinde ana çarşının arkasında denize paralel 3 ve denize dik 8-10 sokağa yayılıyor. Ayvalık ve çevresinden, Cunda ve Midilli Adalarından da pek çok ziyaretçi pazarı ziyaret ediyor. Pazarda tazecik meyve ve sebzeleri, meşhur Ayvalık peynirleri ve yerli zeytinler, el emeği yöresel ürünler ve olmazsa olmaz çeşit çeşit otlar satılıyor.

Ayvalık’ta nerede kalınır

🏡 Macaron Konağı 100 yıldan daha eski bir taş konak. Bahçesinde türlü türlü bitkilerin ağaçların olduğu, Ayvalık’ın tam kalbinde 9 odalı enfes bir butik otel. Burada 3 defa kaldım. Yaşanmışlıkları olan eski taş evin ruhunu her odada hissediyorsunuz. Sahipleri Serap ve Yavuz Tuncay’ın misafirperverlikleri de cabası. Şahane bir de restoran açtılar, sadece burada tadabileceğiniz muhteşem lezzetler sunuyorlar. Bu arada otoparkı da var.

🏡 CavlıHane 1885 Ayvalık, önereceğim diğer enfesi bir Ayvalık butik oteli. Her köşesinin bir karakteri var, özenle döşenmiş. Kış mevsiminde kalmıştım ve çok keyif almıştım. Konak çok iyi restore edilmiş. Odalar temiz, fiyatlar uygun, otel ayvalık sahiline ve diğer işletmelere yakın bir konumda. Her odaya Kavala, İskamya, Poyraz gibi güzel isimler vermişler. Kahvaltıları çeşit çeşit ve lezzeti çok iyi. Müdürü Semih Bey, sahibi Mehmet Bey ve Nilgün Hanım çok misafirperverler. Keyif alacağınıza eminim.

Murat Reis Otel, lüks otel tercih edenler için konforlu konaklama seçeneği. SPA hizmeti, tekne, dalış ve su sporları gibi hem tatil hem de pek çok aktivite sunan, plajına Mısır’dan bembeyaz kumların getirildiği nefis bir koyda ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ayvalık’a nasıl gidilir

Ayvalık, Kuzey Ege’de, İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde konumlanıyor. Balıkesir’in batısındaki Edremit’te yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı, Ayvalık, Altınoluk, Akçay, Küçükkuyu, Ören, Dikili gibi tatil merkezlerine yakınlığı nedeniyle tercih ediliyor.

Haftanın 7 günü İstanbul-Sabiha Gökçen Havalimanından ve Ankara Esenboğa Havalimanından direkt uçuş seferlerinin düzenlendiği havalimanından diğer illere de aktarmalı uçuş seferleri var. Ayvalık nasıl gidilir blog yazımda çok detaylı bilgiler paylaştım, göz atın.

Arabayla Kuzey Ege turu yapıyorsanız Foça, Dikili, Çandarlı, Edremit, Akçay ve Assos da rotanıza girmesi gereken yerlerden. Çanakkale’den Ayvalık’a gelenler yol üzerinde Troya, Assos, Adatepe ve Yeşilyurt köyleri ile Mıhlı Şelalesi‘ni görebilir. İzmir tarafından gidenler ise Foça, Bergama ve Bergama Antik Kenti ile Dikili’yi ziyaret edebilir.

Ayvalık, Kuzey Ege’nin tatil cenneti. Temiz havası, masmavi Ege suları, soğuk sıkım zeytinyağı ve mezelerinin yanı sıra tarihi yapıları ve butik otelleriyle Ayvalık, ülkemizin en etkileyici tatil merkezlerinden biri.

Önceki blog yazısıCunda Adası Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısıBergama Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

11 YORUM

  1. Olumsuz görüşleri olan uygun bir dille ifade edebilir ama bence ülkemizin cennet köşelerinden birisi.
    Henüz Ayvalık’ta yeniyim. Her yeri göremedim ama geçen yıllara üzülüyorum.

  2. Ayvalık çok güzel bir yer tek sıkıntısı dar sokaklar ama çok güzel restoranlar ve tarihi yerler var, herkese tavsiye ederim.

  3. Ayvalık Cunda seyahatinizde yapılancak şeyler arasında dalışın mutlaka olması gerek Ayvalık dalış turizminin en önemli bölgelerinden biri. Gelip de deneme dalışı yapmadan gitmek olmaz. Cunda’da hizmet veren Ayvalık 3 Sea Dalış Merkezi’ni öneririm.

  4. Ayvalık ve çevresi gezmeye doyulamayacak yerlerden biri. Çocukluğumda yazları Akçay’a gider, oradan günübirlik Ören ve Ayvalık motor gezisi yapardık. O günlerden günümüze bazı güzellikler kaybolsa da Ayvalık hala favorilerim arasında yer almaya devam ediyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın