Mykonos (Mikonos), Yunan Adaları arasında kozmopolitliği ile ünlü, en çok tercih edilen tatil yerlerinden birisi. Sardunya ve zambakların süslediği beyaz badanalı ve mavi pencereli evleri, taraça şeklinde terasları ile hafızalarda yer etmiş nefis bir ada Mykonos. Adanın sokaklarına hiç adım atmamışların dahi instagramda dolaşan fotoğraflardan dolayı Mykonos hakkında fikri vardır sanırım. Pırıl pırıl bir denizi, şık restoranları, eğlencenin hiç bitmediği beach kulüpleri ile tam bir tatil rotası.

Mykonos

Dünyanın önde gelen gezi dergilerinden biri olan Conde Nast Traveller okuyucularının seçtiği dünyanın en güzel 22 adası listesinde ilk sıraya yerleşmiş. Begonvil ve sardunyalarla kaplı, beyaz boyalı evleri ile hafızlarda yer etmiş olan Mykonos, görenleri etkileyecek ve hafızalardan çıkmayacak bir güzelliğe sahip.

Klasik Yunan mitolojisine göre, Herkül’un acımasız bir savaşta öldürdüğü devler bu adada bulunan Mykonos granitlerinin altında gömülü. Mykonos ismi de ‘kaya kütlesi’ ya da ‘kayalık’ anlamlarına geliyor. Daha sonraki zamanların inanışına göre ise adanın ismi Mykonos adlı bir kahramana dayanıyor. Mykonos, Apollo ve Dionysus soyundan gelen peri Rhoio’nun oğlu Delos Kralı Anios’un oğlu olarak biliniyor.

Mykonos, turistik olarak gelişen ilk Yunan adalarından birisi. Adım atar atmaz mükemmel bir Akdeniz havasının sarıp sarmaladığı Mykonos, en çok ziyaret edilen ve en pahalı Yunan adası olarak biliniyor. 1950’lerden beri adanın turistik gelişimi hızla artmış. Mykonos’u eşsiz kılan ise Ege’nin dokusuna sahip göz alıcı güzellikteki doğası ve karakteristik geleneksel mimari yapısı.

1453’ten 1832’ye kadar Osmanlı hakimiyetinde kalan bu güzel ada yemeklerinden havasına kadar yabancılık çekmeyeceğiniz bir yer. Turistik açıdan gelişen ilk Yunan adası olan Mikonos, 1950’lerden bu yana giderek daha çok turisti ağırlamaya devam ediyor.

Rüzgarıyla ünlü adada yaz aylarında sıcaklık ortalama 24-25 derece olduğundan bunaltıcı bir güneş yok. Sokakların labirent gibi yapılmasının nedenlerinden biri de bu rüzgarın içeriye girmesini önlemekmiş. Bir diğer nedeni ise Ege’nin ortasında bulunan bu küçük adanın sürekli korsan saldırısı altında olması sebebiyle ada halkının saklanması ve korunmasını kolaylaştırmak.

Sokaklarda gezerken pelikan görürseniz bilin ki o adanın sembolü olan I. Petros’un yerine gelenlerden biri. Hikayeye göre 1950’lerde küçük bir balıkçı kasabası olan adaya yaralı bir pelikan geliyor ve bir balıkçı tarafından kurtarılıyor. Daha sonra adayı terk etmeyen ve Petros adı verilen pelikan adaya şans getirerek gelişmesin ve ünlenmesini sağlıyor. Böylece adanın maskotu oluyor. İşte bu pelikan öldükten sonra yerine II. ve III’leri geliyor ve Mikonos sokaklarında dolaşıyorlar.

Yunan Adaları arasından en ünlülerden biri olan Mykonos, Ege’nin en renkli gece hayatına sahip adası olarak da biliniyor. 86 km² yüzölçümünde Ege Denizi’ndeki Kiklad Adaları’na bağlı olan adada, 2001 sayımına göre 9320 kişi yaşıyor. Bizim Bodrum gibi Mykonos’da jet sosyetenin favori yeri aynı zamandan. Dolayısı ile diğer Yunan Adaları ile kıyaslandığında en pahalı ada olarak göze çarpıyor.

Mykonos’un temmuz ve ağustos aylarında inanılmaz kalabalık olacağını aklınızda bulundurun. 10 binlik ada nüfusu bu dönemde 100 binin üzerine fırlıyor. Bizim Alaçatı’nın haftasonu kalabalığından daha beter bir kalabalık hayal edin. Adanın kalabalık merkezlerinden uzaklaşmak isterseniz Kalogera, Malamatenias,Agiou Gerasimou, Andronikou ve Panachrato sokakları aklınızda bulunsun. Buralar daha tenha ve ferah.

Mykonos Gezilecek Yerler 📌

Araba kullanmak ufak caddeler dolayısıyla yasak. Mikonos’a geldiğinizde hemen birçok yeri yürüyerek gezmek dışında bir seçeneğiniz yok. Plaja ulaşmak için ‘Fabrica’ adı verilen bir terminalden otobüsleri kullanabilir ve birden fazla plaja buradan ulaşabilirsiniz.

Mikonos’ta toplu taşıma otobüslerle sağlanıyor ancak kısıtlı olduğundan ve sezon dışında bulmak pek mümkün olmadığından otomobil, atv ve motor kiralamak oldukça yaygın.

Mykonos Adası, sayıları 15’i bulan plajlarıyla tam bir deniz tatili adası. Mykonos limanına en yakın Malalianos Plajı ve Tourlos Plajı kalabalık ve oldukça çok ilgi görüyor. Limandan Platys Gialos plajına giden otobüslere binmeniz ve buradan kalkan kayıklarla Mykonos Adası’nın en iyi plajları olan Paradise (cennet), Super Paradise, Agrari ve ya Elia’ya gitmeniz tavsiye. Bunlardan Super Paradise, çıplaklar kampı konseptinde. Elia ise en sonda olduğundan adanın göreceli en sakin plajı.

Makedonya
Flyista

1. Chora

mikonos gezilecek yerler

Mykonos Town olarak adlandırılan ve Yunancada Chora da denilen ada merkezi arnavut kaldırımlı daracık sokakları, beyaz badanalı evler ile begonvilli ve sardunyalı balkonları, mavi kapı ve pencereleri ve labirent gibi sokakları ile size masalsı bir atmosfer sunuyor. Gündüzleri sakin olan sokaklar akşam saatlerinden sonra canlanmaya başlıyor.

Chora, Kikladik (Cyclades’e özgü) mimariye sahip dar sokaklı labirentler, limanı çevreleyen bembeyaz şeritlerle bezenmiş evler ve kiliselerin bulunduğu geniş bir körfez. Burası adanın kalbi Mikonos Town olarak da bilinir. Ege’nin en kozmopolit ve kalabalık kasabalarından biri. Sokaklar küçük dükkânlar, butikler, sanat galerileri, kafeler, sik bar ve restoranlarla kaplanmış olsa da Mikonos kasabası geleneksel tarzını korumayı başarmış.

Adanın hızlı gelişimine rağmen, kontrollü yapılaşma sayesinde Kikladik mimari ögeleri ve karakteri olduğu gibi korunabilmiş. Adanın en güzel dükkanları Matoyianni Sokağı’nda yer alıyor.

Little Venice (Küçük Venedik) diye bilinen ve eskiden kaptanların oturduğu evlerin olduğu bölgeyi görün. Küçük Venedik, Mikonos’un en güzel görülecek ve fotoğraflanacak yerlerinden biri. Küçük bir tepenin üzerine yerleşmiş iki katlı evler, bir hayal diyarından fırlamış gibi. Güneş rengârenk boyanmış evlerin, ahşap kapıların ve balkonların üzerine vurduğunda bir kart postal havası veriyor.

Ada’nın her yerinden görünen Yer Değirmenleri Mikonus’un en karakteristik özelliklerinden. Zamanında toplam 16 tane yel değirmeni varmış ve hepsi faaliyetteymiş. Artık günümüzde hiçbiri kullanılmamakta ancak hala sembolik bir değerleri var. Bazıları restore edilmiş ve müze olarak hizmet veriyor bazıları restore edilip yaşanabilir bir konuta dönüştürülmüş.

Mykonos Adası, dünyada görebileceğiniz en güzel gün batımlarına sahne oluyor. Bir alev küresi şeklinde denizde kaybolan güneşin yarattığı olağanüstü manzarayı görmek için en güzel yerlerden biri Little Venice bölgesi. Little Venice’in sonunda yer alan tarihi yel değirmenleri altından güneşi ufukta kaybolana kadar izleyin.

2. Paraportiani Kilisesi

mikonos gezilecek yerler
Mikonos gezilecek yerler: Paraportiani Church

Paraportiani Kilisesi (Church of Paraportiani), tek bir kilise gibi görünen ama aslında dört küçük kiliseden oluşuyor. Mykonos Adası’nın en çok fotoğraf çekilen yerlerden biri. Fransız-İsviçreli mimar Le Corbusier’in en güzel mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Deniz kenarında Kastro mahallesinin girişinde yer alıyor.

Yunanca ikinci kapı anlamına gelen paraportiani, bir kısmı 13. yüzyılda, bir kısmı ise 16. ve 17. yüzyılda yapılmış son derece ilginç bir mimariye sahip beş küçük kiliseden oluşuyor. Fotoğraf tutkunlarının görmesi gereken kilise Meryem Ana’ya adanmış.

3. Folklor Müzesi

mikonosta gezilecek yerler

Müzeleri seviyorsanız Mikanos Folkloer Museum‘u ziyaret edin. Folklor Müzesi, Mikonos’un Kastro semtinde, Paraportiani Kilisesinin hemen yakınında yer alıyor. Müze binası 1,700’lü yıllardan kalma bir malikane.

İçeride onarılmış bir 19. yüzyıl klasik mobilyaları, eski aletler ve seramik eserler, eski haliyle bir mutfak ve yatak odasının yanı sıra yine bu yüzyıllara ait birçok antika eşya var. Geleneksel Mikonos nakliye gemilerinin mükemmel bir şekilde tamamlanmış gravürleri, Tarihi fotoğraflar ve geleneksel müzik aletleri de görülebilir.

4. Arkeoloji Müzesi

Mykonos Arkeoloji Müzesi (Archaeological Museum of Mykonos), 1902’de inşa edilmiş. Delos’tan çıkarılan ve İlk Çağ’dan MÖ 1. yüzyıla kadar uzanan Helenistik Döneme ait seramikler, bazı mezar öğeleri ve takılar sergileniyor.

Delos’dan getirilmiş antik Yunan zamanından kalma bir Herkül heykeli ve Çanakkale’de geçen tarihi Truva Savaşı’ndan bir sahneyle süslenmiş bir içki kabı Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

5. Deniz Müzesi, Kültür Müzesi

mikonosta gezilecek yerler
Mykonos’ta gezilecek yerler: Aegean Maritime Museum

Mykonos Deniz Müzesi (Aegean Maritime Museum), antik zamanlardaki denizcilikle ilgili araç gereçlerin ve amfora, eski paralar vb. gibi su altı buluntularının sergilendiği bir müze. Türkiye ile ilgili eserlerin fazlalığı sizi şaşırtabilir.

Ayrıca vaktiniz varsa Mykonos Kültür Müzesi (Agricultural Museum- Mylos tou Boni) de ilginizi çekebilir. Bir açıkhava müzesi olan kültür müzesinde geleneksel tarım aletleri görülebilir. Antik Yunan kalıntıları olan bu aletlere örnek olarak, harman dövme aleti, kuyu, fırın ve şarap yapım aleti verilebilir. Müzenin önemli parçasıysa, hala çalışır durumdaki antik yel değirmeni.

6. Efimerides Gallery

Adada otuza yakın sanat galerisi var. Bir tatil adasının bu kadar çok galeriye sahip olması şaşırtıcı. Benzeri galerileri Amalfi Kıyıları‘nın en güzel kasabalarından Positano‘da da görmüştüm. Hepsi de bir çağdaş sanat müzesinde sergide dolaşıyormuşsunuz hissi veriyor. Eski Yunan haber ajansı binasında 2000 yılında açılan Efimerides Gallery, Yunan sanatçıların çağdaş sanat eserleri sergileniyor.

7. Ano Mera Köyü

Mykonos Adası

Otantik ve sakin yerleri seviyorsanız, adanın merkezine 7,5 kilometre uzaklıkta bulunan, Mikonos Belediyesi (Dimos) sınırları içerisindeki Ano Mera köyüne gidin. Bu antik Yunan köyü bembeyaz badanalı evleriyle geleneksel bir Ege Kasabası görünümünde. Kendisi küçük olsa da adaya göre büyük sayılan Tourliani Monastery manastırı burada görülebilir.

8. Delos Adası

Delos Mykonos

Mykonos’a yalnızca 6,5 km uzaklıktaki Delos Adası’nın, 5 kilometre karelik küçük yüzölçümüne ters orantılı olarak, tüm Kiklad Adaları içinde arkeoloji bakımından en önemlisi. Antik Yunan mitolojisine göre Tanrıça Artemis’in doğum yeri burası. Öyle ki ‘daire’ anlamına gelen Yunanca ‘kyklos’tan türeyen kiklad, diğer adaların Delos etrafında olan dairesel duruşları dolayısıyla bu şekilde adlandırılmış. Pırıl pırıl suları ve doğal güzellikleri ile görmeye değer.

9. Mikonos Plajları

Yaklaşık on beş plajın bulunduğu ada daha çok eşcinsel ve çıplaklar plajlarıyla ünlü. Limanına yakın olanlar Malalianos ve Tourlos plajları, ancak bunlar kalabalık olduğu için otobüsleri kulanarak Platys Gialos plajına gidebilir veya deniz taksiler ya da kayıklar ile Mikonos adasının en iyi plajları olarak adlandırılan Paradise, Super Paradise, Agrari ve ya Elia’ya gidebilirsiniz.Super Paradise beach genelde eşcinselleri ağırlasa da herkesin kullandığı ve çıplaklığın serbest olduğu plajlardan biri. Psarou Beach ise Super Paradise’a göre daha küçük ve daha sakin. Merkezde yer alan ve yine çokça tercih edilen Nammos Beach adanın en güzel plajlarından biri. Akşam saatlerinde dünyaca ünlü DJ’ler eşliğinde çılgın plaj partileri başlıyor. Fetelia ve Kalafatis plajları ise genelde rüzgar sörfü tutkunlarının uğrak yeri.

10. Nammos Beach

Mykonos tatil

Mykonos’un en güzel plajlarından biri olan Nammos Beach Club, güneş, deniz, kum keyfini sürmek için ideal bir yer. Oldukça kalabalık olan plaj, tam bir beach club havasında. Mykonos’un en popüler eğlence yerlerinden birisi. Yunanlı ünlülerin mekânı, dolayısıyla etraf paparazzi kaynıyor. Akşamüstü saatlerinde başlayan eğlence, ilerleyen saatlerde masaların üzerine taşınıyor. Sabaha kadar süren partiler, non-stop eğlence, DJ performansları… Gitmeden rezervasyon şart.

11. Ornos Beach

Mykonos Yunanistan

Huzur veren atmosfere sahip, geniş plaj Ornos Beach, gürültüden uzak, aile dostu bir plaj olarak daha sakin bir gün geçirmek isteyenler için ideal, ancak bazen çok kalabalık olabiliyor. Kıyı boyunca sığ sulara sahip plaj, özellikle çocukların deniz eğlencesi için ideal. Plaj boyunca kiraya verilen şezlong ve şemsiyeler bulunuyor. Güzel ve korunaklı koy olan Ornos’ta yer Kuzina Beach Club, Mykonos Ammos Hotel’in bir işletmesi. Deniz keyfi için şahane. Buddha Bar Beach, Ornos Plaj’ında aklınızda olması gereken diğer bir alternatif yer.

Ornos Plajı’nın hemen yanında sırasıyla dizilmiş çok sayıda ufak balık restoran, diğer plajlara göre çok daha ekonomik fiyata deniz ürünleri sunuyor. Yine plaj çevresinde çok sayıda otel, kiralık daireler, villalar ve pansiyonlar bulunuyor.

Rüzgâr sörfüyle ilgilenenlerin beğenecekleri Fetelia ve Kalafatis plajları, Mikonos’da mutluluk, dans, sosyalleşme, rahatlama, macera, huzur, güneş, deniz vadeden plajlar olarak geçiyor. Ftelia Plajı poyraza açık olduğu için rüzgârlı ve dalgalı.

Uygun Mikonos oteli bulmak için tıklayın.

mikonos görülecek yerler

Günümüzde Mykonos gece hayatı Avrupa’nın en hareketli gece yaşamlarından biri olarak kabul ediliyor. Tüm Ege Denizi’ndeki en hareketli gece hayatı yaz sezonu boyunca burada yaşanıyor. Adanın asıl müdavimlerini ise dünya jet sosyetesi oluşturuyor. Santorini ne kadar çiftler için uygunsa, Mikonos Adası da bir o kadar bekar seyahat severler için ideal.

Mikonos’ta öğleden sonra başlayıp sabaha kadar kesintisiz süren çılgın eğlence anlayışı var. Sabahın ilk ışıklarına dek süren çılgın partileri ile sınır tanımayan Mikanos gece hayatı mekanlarını keşfetmeye çıkın. İçerisinde en ünlüleri Astra, Belvedere Bar, Interni, Ling Ling, Un Con Carne ve Remezzo. Birçoğu özellikle temmuz ve ağustosta ancak rezervasyonla misafir alıyor.

Mykonos’a kadar gitmişken vaktiniz varsa tatilinizi biraz daha uzatıp sevdiğim diğer Yunan adası Paros’a geçin. Daha sakin bir ada burası, güzel plajlar var, dingin ve nezih. Hatta Mikanos, Paros ve Ios adalarını kapsayan bir tatil rotası enfes bir plan olabilir. Ios Adası ise Mikanos’un ünlü olmadan önceki hali desem doğru olur. Sırt çantalı gezginler pahalı Mikanos’tan uzak durup Ios Adası’na gidiyor.

Mikonos yeme ve içme

Bol zeytinyağlı tanıdık Ege mutfağı ile yabancılık çekmeyeceğiniz adada akşam yemeği için en ünlü restoranlardan biri Niko’s Tavern. Mezeler çok zengin ve hepsi damak tadımıza uygun. Her ne kadar fast food olarak bilinse ve Yunan hamburgeri dense de Souvlaki’yi de listenize eklemelisiniz.

Lokmares adını verdikleri lokma tatlısını yemeden dönmeyin. Eğer baklavayı yunanlılar nasıl yapıyor diye merak ediyorsanız ondan da tadabilirsiniz. İçecek olarak ise ünlü içkileri Ouzo’dan ve gündüz adayı dolaşırken serinlemek için ideal olan buzlu kahveleri Frappe’den içmeden dönmemek gerekiyor.

Mikonos’a nasıl gidilir

Yunanistan’ın Mikonos Adası’na sezon boyunca İstanbul’dan Borajet ile Anadolu Jet havayollarının seferleri bulunuyor. Ancak biletinizi gidiş dönüş almak zorundasınız, tek yön alamıyorsunuz. Ucuz uçak bileti kampanyalarını değerlendirmekte fayda var, çünkü sezonda her şeyiyle olduğu gibi uçak biletleri de oldukça pahalı oluyor.

Muhteşem kumsalları, beyaz badanalı yapıları, sokaklarda dolaşan pelikanları ve birbirinden güzel mekanları ile Mikonos, Ege’nin en güzel rotalarından biri.

Önceki blog yazısıAyvalık Nerede 📍 Ayvalık’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıİzmir Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

16 YORUM

 1. Merhaba biz Mayıs sonunda annem 5 yaşındaki oğlum ve ben gideceğiz Ets tur ile. Size sormak istediğim adayı pusetle yürüyerek gezebilirmiyiz? Özellikle eski Venedik, Değirmenler’in orası ve merkezden bahsediyorum

 2. Yunanistan icin alinan bir Schengen vizesi ile yunanistana gecmeden direk Hollanda’ya gidebilir miyiz? Bakildiginda Schengen vizemiz olmuş olacak bu konuda görüşünüze ihtiyacimiz var.

  • Eğer adaları içeren kapı vizesi değilse gidebilirsiniz. Ama size neden bunu yaptığınızda verecek düzgün cevaplarınız olmalı. En uzun kalacağınız ülke Yunanistan olduğu için oraya vize aldığınızı, yılda birkaç defa oraya gidip geleceğinizi söyleyin. Mutlaka Hollanda’da yapacağınız konaklama evraklarını ve ilgili soruları da düzgün cevaplayın. Güleryüzlü olun ve sorulara sakince cevap verin.

   Oradaki pasaport görevlisi size güvenmezse girişinize izin vermeyebilir.

   • Devamlı gezen birisi olarak sorun yaşamamak adına vizeyi hangi ülkeye aldıysanız o ülkeye giriş yapmadan başka bir Schengen ülkesine gitmemenizi tavsiye ederim, çünkü bu şekilde geri gönderilen çok kişi gördüm.

 3. Çok güzel bir ada, bir o kadar da eğlenceli, paranız varsa daha güzel eğlenirsiniz tabi. Yunan Adalarının en pahallısı sanırım.

  • Bu yıl benim de niyetim Kuzey Yunan Adaları’nı gezmek. 1 ay kadar da Güneydeki Turistik adaları ve Girit’i gezmek istiyorum.

 4. Mikanos tam bir eğlence adası, gündüz deniz, akşam nefis restoranlar ve barlar. Bodrum’dan daha iyidir. Tavsiye ederim. Yaz sonu daha güzeldir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın