Lüderitz, Afrika‘nın en güzel liman kasabalarından biri. Namibya‘nın güney batısında bir yanı kızgın devasa kumullarıyla Namib Çölü, diğer yanı çılgın ve rüzgârlı Atlas Okyanusunun vurduğu kıyılarla sarılı. Temiz havası, rahat atmosferi ve Alman ekolü Bavyera Art Deco mimarisi ile çöl ortasında bir vaha gibi. Namibya’da güneyin tercih edilen tatil şehri.

Lüderitz özellikle kalkıp gidilip görülecek bir kasaba değil, ancak Afrika’da ilginç bir yer görmek isterim diyenlerin ve yolu Namibya’ya düşenlerin belki de uğrayabilecekleri bir kasaba. 2 hafta süren Namibya gezimde, orada yaşayan @loplopculer ile birlikte günübirlik ziyaret ettiğim bir şehir oldu.

ludertiz gezilecek yerler

Lüderitz Gezilecek Yerler

Lüderitz’e yakın, çölün yuttuğu kasaba Kolmanskop‘u görmek için gitmeye değer bir coğrafya. Semih ve ailesinin yaşadığı Keetmanshoop‘tan araçla yola çıktık. Çölün ortasında uzayıp giden yol, rüzgarın sürükleyip getirdiği kumullarla yer yer kaplanmıştı. Yolda giderken çevreye dikkat ederseniz devekuşu görme ihtimaliniz var.

Rüzgâr çıktığı zaman ki çok sık oluyor, Lüderitz’e giden yolun son 10 km’si boyunca her yerde küçük kum tepecikleri görülebiliyor. Görevliler yolu temizlemekte biraz gecikmeleri durumunda yükseltiler çok hızlı şekilde büyüyebiliyor ve bu da özellikle sisli ve görüşün düşük olduğu zamanlarda ciddi bir tehlike arz ediyor. Bu yüzden çok dikkatli olunması gerek.

Malta

Alman tüccar Heinrich Vogelsang’ın 1883 yılında Angra Paquena ve çevresindeki birkaç yeri Adolf Lüderitz adına satın almasıyla şehrin temelleri atılmış. Kasaba ilk olarak ticaret merkezi olarak hayatına başladı.

Balıkçılık ve doğal gübre üretimi ile gelişen kasaba, 1909’da Kolmanskop denilen bölgenin yakınlarında bulunan elmas madeni ile tüm kaderi değişti. Lüderitz birden zenginlik içinde boğulmaya başladı ve ünü tüm dünyaya yayıldı.

Küçük bir kasaba olarak başlayan yerleşim, elmas sonrası büyüyüp genişlemiş. Günümüzde ise elmaslar Lüderitz hariç her yerde bulunuyor. Elmaslar bitince kasaba o zamanki halinden bu yana çok fazla değişmeden olduğu gibi gelmiş.

luderitz nasıl gidilir
luderitz namibya
Lüderitz Limanı
namibya luderitz

Denize kıyısı olmasına rağmen Lüderitz Limanı çok sığ sularda bulunduğunda derinliği modern gemilerin yanaşabilmesi için uygun değil. Namibya deniz endüstrisinin ana merkezi kuzeydeki Walvis Körfezine doğru kaymış. Burada kurulan yeni limanda daha büyük balıkçı teknelerinin ve gemilerin kasabaya yanaşması sağlanıyor.

Lüderitz, aralarında Deutsche Afrika Bankasının, Tren İstasyonunun, Eski Postanenin ve Kiliselerin bulunduğu birçok tarihi binaya da ev sahipliği yapıyor. Diğer önemli binalar arasında Krappenhoft ve Lampe binası, Woerman Evi, Troost Evi, Kreplin Evi ve Turnhalle bulunuyor.

Lüderitz’e gidilecekse Kolmanskop Hayalet Kasabası’nı görmek ve fotoğraflamak için gidilir. Çoğu turist de öyle yapıyor. Dünyanın en ilginç kasabalarından biri olsa gerek.

Keetmanshoop ile Lüderitz arasında bulunan Kolmanskop, 1956’ya kadar Namib elmas ticaretinin başkentiydi. Elmas madenlerinin tüketilmesi ve İkinci Dünya Savaşının başlamasıyla terkedilen görkemli kasaba çöl kumlarına teslim oldu. Kolmanskop blog yazımda kasaba ile ilgili detaylar bilgiler paylaştım.

luderitz gezilecek yerler kolmanskop
Çölün yarıya kadar yuttuğu evler
luderitz kolmanskop
Kumların yuttuğu odalar

Bir zamanlar elmas bulup hayatını kurtarmak isteyen madencilerle dolup taşan bu elmas kenti, günümüzde Namib Çölü’nün kumlarının esiri olmuş durumda. Çeşitli filmlere sahne olmuş çölün yuttuğu bu ilginç kasaba sonraki yıllar turizmle birlikte tekrar ilgi görmeye başladı.

Her sabah Kolmanskop’ta yapılan turlar çok bilgilendirici ve tüm bilgileri aldıktan sonra kendi başınıza tüm kasabayı tek başınıza da gezebilmeniz mümkün.

Aşağıdaki önerilen yerler var, benim vaktim olmadığından hiçbirine gitmedim. Vakti olanlar rotalarına alabilir. Lüderitz’de günübirlik Halifax Adası gezisi yapılabilir. Burada görebileceğiniz 1000’den fazla sayıdaki Namibya’ya özel olan Afrika penguenleri, yunuslar, foklar ile bambaşka bir keyif yaşayabilirsiniz. Şanslıysanız beki balina dahi görebilirmişsiniz.

Diaz Point ve Grusse Bucht’a yapılacak bir seyahat de Namibya gezinize renk katabilir. Batholemeu Diaz’ın yıllar önce yaptığı bir yolculukta diktiği meşhur haç yerinde yok, ancak bir kopyası halen duruyor. Birçok küçük körfez bulunan kıyı şeridinde Griffin Körfezi ve Conception Körfezi gibi ilginç isimlere sahip yerler bulunuyor.

Bir başka ilgi çekici yer ise Köpekbalığı Adası. Günümüzde Lüderitz kamp bölgesi olan ada, bir zamanlar tutukluların çok kötü şartlar altında esir edildiği ve öldürüldüğü bir yerdi.

luderitz city
Lüderitz, Namibya
luderitz görülecek yerler

Konaklama konusunda Lüderitz’de birçok otel ve misafir evi bulunuyor. Ayrıca birçok ilginç aktiviteler ve günü birlik turlar da düzenleniyor.

Namibya’nın başkenti Windhoek ile Lüderitz arası 684km ve araçla 8 saat kadar sürüyor. Windhoek, Namibya (WDH) ile Lüderitz, Namibya (LUD) arasında Air Namibya haftada 2 uçuş yapıyor ve uçuş 1 saat kadar sürüyor. Lüderitz Havaalanı Kolmanskop hayalet kasabanın karşısında, sadece 2,5 km uzaklıkta.

Benim Namibya Turu Rotam: Windhoek> Ketmanshop> Kolmanskop> Lüderitz> Windhoek> Swakopmund> Walwis Bay> Skeleton Coast> Opuwa> Himbalar> Etosha> Windhoek> Sesiriem> Sosslusvle> Deadvlei> Windhoek> Caprivi> Livingstone, Zambiya

Namibya, Zambiya, Zimbabwe, Botswana, Lesotho ve Güney Afrika Cumhuriyeti‘ni kapsayan 2 aylık gezime ilk olarak Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak Namibya’nın başkenti Windhoek‘e uçarak başlamıştım. Çok severek yaptığım ve keyif aldığım bir seyahat oldu.

Namibya hakkında detaylı bilgiler için Namibya Gezi Rehberi ve Namibya Gezilecek Yerler yazılarına göz atın. Namibya seyahat etmesi biraz zor ve maliyetli bir ülke, o nedenle iyi araştırıp, planlamakta fayda var.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz