Albertina Müzesi, bir milyondan fazla esere ev sahipliği yapan, Avusturya‘nın olduğu kadar Avrupa’nın önde gelen resim müzelerinden biri. Müze, ağaç baskı, taşbaskı ve gravür gibi tekniklerle yapılmış baskı çalışması ve bir o kadar da modern grafik eserlerinin yer aldığı devasa koleksiyona sahip.

Avrupa’nın sanat ve kültür başkenti olan Viyana’nın en değerli müzelerinden olan Albertina Müzesi, üç büyük koleksiyondan oluşan zengin arşiviyle, 65 binden fazla çizim ve bir milyondan fazla baskı eseri ile dünyanın en büyük ve değerli koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Albertina müzesi

Albertina Müzesi, Viyana

Avusturya’nın başkenti Viyana’nın en önemli sanat müzelerinden biri olan Albertina Müzesi, 65 binden fazla çizim, ağaç baskı, taş baskı ve gravür teknikleriyle yapılmış 1 milyondan fazla baskı ve modern grafik çalışmalarından oluşan koleksiyonu ile alanında dünyanın önde gelen müzeleri arasında yer alıyor.

Albertinaplatz Meydanında bulunan müze binası, 17. yüzyılda Taroucca Sarayı olarak inşa edilmişse de daha sonra el değiştirerek Habsburg Dükü Albert’in Albertina Sarayı olarak anılmaya başlanmış. Zamanla geçirdiği yenileme ve değiştirmelerle saray, salon ve etrafında konuşlanan pek çok daire, klasik Avusturya mimarisinin ve bezeme sanatının en şaşalı örneklerinden biri olmuş.

Malta

1745 yılında ziyarete açılan ve üç bölümden oluşan Albertina Müzesi’nin ilk bölümünde; Geç Gotik Çağ’dan günümüz sanatına uzanan 50 bine yakın çizim ve bir milyonu aşkın baskı eserin içinde Leonardo da Vinci, Michelangelo, Albrecht Dürer, Rembrandt ve Rubens’in yanı sıra Lorrain, Delacroix, Manet ve Cézanne ile birlikte Schiele, Klimt, Kokoschka, Warhol, Rauschenberg ve Baselitz gibi sanatçıların işleri bulunuyor.

İkinci büyük kısmı oluşturan mimari koleksiyonu ise 15 bin proje ve yaklaşık 10 bin sayfa ek çizimden oluşuyor. 16, 17 ve 18. yüzyıllara ait 2 bine yakın İtalyan mimari çiziminin bulunduğu bölüm, bir zamanlar Habsburg Hanedanının nüfuzu altına girmiş tüm bölgelerden yapıların projelerini barındırıyor. Bu projeler üzerinde aynı zamanda 20. yüzyıl Avusturya mimarisinin gelenekçi ve radikal süreçleri de izlenebiliyor.

Viyana gezilecek yerler listesine alabileceğiniz müzenin fotoğraf koleksiyonunda ise stüdyo fotoğraflarının yanı sıra, erken dönem renkli fotoğraflar ve resimsel çalışmalarla birlikte, arşiv büyük oranda bilimsel fotoğrafçılık işlerinden oluşuyor. Arşivin diğer önemli bir kısmını 1920’ler ve 30’ların reklam fotoğrafçılığına odaklanmış fotoğraf ciltleri, 1960 ve 70’lerin Amerikan fotoğrafçılığına adanmış bir bölüm ile günümüze değin fotoğrafçılığın gelişimini belgeleyen eserler yer alıyor.

albertina müzesi viyana
Şişe ve sürahi ile natürmort, 1913, Alexandra Exter
viyana albertina müzesi
Büyük Sirk (1970), Marc Chagall

Albertina Müzesi giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Albertinaplatz 1 1010 Vienna, Avusturya 📲 www.albertina.at/en
🕘 Albertina Müzesi ziyaret saatleri: Çarşamba ve cuma günleri 10.00-21.00, diğer günler 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.
💶 Albertina Müzesi giriş ücreti: 16,90€. 65 yaş üzeri ziyaretçiler 12,90€, 26 yaş altı 11,90€, 19 yaş altı ziyaretçiler ise ücretsiz.

Avusturya’nın başkenti Viyana şehir merkezinde kendi adını taşıyan meydanın yanı başında yer alan Albertina Müzesi’ne toplu ulaşım araçlarıyla ulaşım çok kolay. Müzeye Viyana metrosu, tramvay ve belediye otobüsü ile ulaşım sağlanıyor.

Albertina Müzesine Viyana metrosunun (U-Bahn) U1, U2 ve U4 hatlarını kullanarak Karlsplatz/Oper istasyonu, U3 hattı ile Stephansplatz istasyonu, tramvay sisteminin 1, 2, D, 62, 71 ve Lokalbahn Wien-Baden hatlarını kullanarak Kärntner Ring/Oper istasyonunda inerek yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca 2A numaralı belediye otobüsü ile Albertina durağında inerek müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

1745 yılından günümüze sanat meraklılarını ağırlayan Albertina Müzesi, görkemli mimarisi, şehrin merkezindeki konumu, eşsiz koleksiyonuyla Sanatseverlerin Viyanada Görmesi Gereken Yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Viyana Sanat Tarihi Müzesi de ilginizi çekebilir.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz