UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Sveti Naum Manastırı, Makedonya‘nın güneybatısında, Arnavutluk sınırında, Crn Drim Nehri’nin Ohrid Gölü ile buluştuğu yemyeşil bir doğanın ortasında yer alıyor.

Ohrid‘in 29 km güneyinde, Arnavutluk sınırından sadece 1 kilometre uzaklıkta yer alan dini yapı, kurucusu Aziz Naum’un adını taşıyan bir Ortodoks manastırı.

Sveti Naum Manastırı, Ohrid
Sveti Naum Manastırı, Ohrid

St. Naum ve St. Celement Kiril alfabesinin yaratıcısı St. Kiril ve St. Metodius’un öğrencileriydi. St. Kiril’in yaratıcısı olduğu ve günümüzde Rusya, Ukrayna, Belarus, Orta Asya ve Balkanlardaki Slav ülkelerinde kullanılan Kiril alfabesini tüm Balkan coğrafyasına tanıtan kişiler ise St. Naum ve St. Clement’ti.

St. Naum ve St. Celement’in yaşadığı 800’lü yılların sonu ile 900’lü yılların başındaki dönemde Ohrid, Hristiyanlar için önemli bir merkezdi. St. Naum Manastırı, Kiril alfabesinin bölgede yayılmasına öncülük eden ve Hristiyanlığa katkıları olan St. Naum tarafından 905’te yaptırıldı.

11. ve 13. yüzyıllar arasında tamamen yıkılan manastırın yerine 16. yüzyılda inşa edilen Bizans manastırı günümüze kadar ulaştı. Yaşadığı dönemde birçok mucizevi olay yaşadığına inanılan St. Naum, 910’da 80 yaşında öldü. Ölümünün ardından manastırın içine gömüldü.

St. Naum’un taş tabutunun bulunduğu manastır odasını ziyaret edenlerin kulağını mezara yaklaştırdığı St. Naum’un kalp atışlarını duyabileceği söyleniyor. Mezar odasından gelen sesin gerçek nedeninin zemindeki kaya oluşumunun içerisindeki Ohrid Gölü akıntısı olduğu biliniyor.

Dilsizleri konuşturması, fiziksel engeli bulunan insanların engellerinin giderilmesi, yürüyemeyenleri yürütmesi gibi iyileştirici gücü olduğu düşünülen St. Naum’un bu özelliği nedeniyle manastıra Arnavutluk başta olmak üzere çok sayıda Balkan ülkesinden ziyaretçi geliyor. Ziyaretçiler arasında Müslümanlar da var.

Malta

Manastır arazisinin bir bölümü halen otel olarak kullanılıyor. Ohrid Gölü’nün kıyısında yemyeşil bir doğada, bahçe içerisinde yer alan otel huzurlu bir atmosferde vakit geçirmek isteyenlerin gözdesi.

St. Naum, Ohrid
St. Naum, Ohrid
S. Naum Manastırı
Aziz Naum, Ohri
St. Naum, Ohri
St. Naum, Ohri

Manastır yeniden inşa edildiği 16. yüzyıldan itibaren yenilenerek büyütüldü. İkonostazlarının ve fresklerin çoğu, 16. ve 17. yüzyıllara ait. Bizans Yunancası dilinde yazılmış eski gravürler de halen iyi bir şekilde muhafaza ediliyor. Kilisedeki diğer yazıtlar, Slav dillerinin en eski örneklerinden.

Kilise, otel, mezar odasından oluşan bir kompleks yapı olan St. Naum Manastırı’nda Kutsal Başmelekler Kilisesi, St. Naum’un mezarını ve ana girişte madeni para atılarak dilek tutabileceğiniz dilek kuyusunu mutlaka ziyaret edin. Tavus kuşlarının dolaştığı yemyeşil bahçede soluklanırken, temiz havayı içinize çekin.

Önceki blog yazısıGranada Nerede 📍 Granada’ya Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıModern Londra’nın Sembolü: Piccadilly Meydanı
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

  1. Evleri, sokakları, kalesi ile buram buram Osmanlı kokan bir şehir Ohri. Yine cennetten bir köşe St. Naum manastırı da mutlaka görülmeli.

  2. Merhabalar daha yeni geldim Ohrid’den ve her tarafını, Ohrid gölü etrafında patika yollar dahil gezdim. Gerçekten cennetten bir köşe gibi, büyülendim. Tekrar gidiyorum…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın