İspanya‘nın Malaga şehrine bağlı bir kasaba olan Ronda, Endülüs Emevi Devleti’nin hüküm sürdüğü benzersiz coğrafyada, çok zengin bir tarihi mirasın üzerinde yer alıyor. Boğa güreşleri ve azılı haydutlarıyla ünlü olan yerleşim yeri, Güney İspanya’da en çok ziyaret edilen destinasyonlardan biri.

Malaga’nın 100 km batısında, 200 metre yüksekliğindeki sarp kayalıkların arasındaki Tajo Boğazı’nın üzerinde yer alan Ronda, uçuruma bakan dik bir platoda nefes kesen bir manzaraya sahip. Kireçtaşından oluşan derin kanyonun ikiye böldüğü kasaba, farklı kültürlerin izlerini taşıyan mimari yapıları, enerjik kent merkezi ve sıcakkanlı insanlarıyla eşsiz bir seyahat deneyimi sunuyor.

ronda nerede

Ronda hakkında kısa bilgiler 🇪🇸

Ronda, İspanya’nın güneyinde, Malaga’ya bağlı tarihi bir kasaba. Ülkenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ronda, Tajo Boğazı’nın üzerinde, deniz seviyesinden 760 metre yükseklikte konumlanıyor. Yüksek tepelerin arasından akan Guadalevin Nehri’nin iki yanına kurulu olan Ronda, boğa güreşleri ve bölge insanına çok çektiren azılı haydutlarıyla tanınıyor.

Tarihi geçmişi Neolitik çağa kadar uzanan Ronda’nın ilk yerleşimcilerinin MÖ 6. yüzyılda kasaba çevresine yerleşen Keltler olduğu biliniyor. Günümüzdeki Ronda kasabası ise Roma İmparatorluğu Dönemi’nde, Julius Caesar zamanında şehir unvanını aldı.

Endülüs Emevi Devletinin dağılması sürecinde İspanyol Engizisyonu tarafından bölgede yaşayan müslümanların göçe zorlanmasıyla birçok müslümanın Güney Endülüs’ün dağlık bölgelerine sığınmaya başlamasıyla gizli bir sığınağa dönüşen Ronda, 1566’da II. Philip’in Arap dilini yasa dışı ilan etmesi ile birlikte Müslümanlara yönelik şiddetin arttığı bir yerleşim yeri oldu.

19. yüzyılın başlarında, Napolyon istilası ve onu takip eden Yarımada Savaşı nedeniyle 3 yıl içerisinde nüfusunun üçte birini kaybeden Ronda bu dönemde önce gerilla savaşçılarının, daha sonra eylemleri ile Washington Irving, Prosper Mérimée ve Gustave Doré gibi sanatçılara ilham veren çok sayıda haydutun üssü oldu.

Ronda’da İspanya’nın resmi dili İspanyolca konuşuluyor. Şehirde İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. İspanya para birimi Euro. Ronda, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu yaklaşık 35 bin.

Ronda’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

İspanya Gezilecek Yerler ve İspanya Gezi Rehberi blog yazılarımda ülkede gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Ronda tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Ronda nerede 📍

Ronda, İspanya’nın güneyinde yer alan bir şehir. İspanya, aynı zamanda bir Avrupa ülkesi. Malaga’ya bağlı olan Ronda, Malaga’nın 100 km batısında, Tajo Boğazı’nın üzerinde, Guadalevin Nehri’nin iki yanına kurulu.

ⓘ Ronda gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla kullanıyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Ronda nasıl gidilir ✈️

Ronda’ya uçakla nasıl gidilir: Ronda’ya Türkiye‘den uçakla ulaşım için en yakın kent Malaga. Malaga Havalimanı, Ronda’ya 114 km uzaklıkta. Malaga’ya İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın haftanın 7 günü direkt seferleri bulunuyor. İstanbul-Malaga uçuş süresi 4 saat 40 dakika. Ronda’ya farklı İspanyol şehirlerinden Malaga’ya uçarak da ulaşma şansınız var.

Malaga Havalimanından Ronda’ya nasıl gidilir: Malaga Havalimanı’ndan Ronda’ya direkt ulaşım sağlayan herhangi bir toplu ulaşım aracı yok. Havalimanından araç kiralayabilir, özel transfer aracı ya da taksi kullanabilirsiniz. Malaga kent merkezinden tren ya da otobüsle Ronda’ya 1.5 saatte ulaşım sağlanıyor.

ronda nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Ronda gezilecek yerler 📌

İspanya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ronda‘da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen nokta 98 metre yükseklikte bulunan, El Tajo Vadisi üzerinde uzanan Puente Nuevo Köprüsü. İspanya’nın en eski kültürlerinden biri olan boğa güreşlerinin yapıldığı yer olan Plaza de Toros kenti ziyaret edenlerin uğrak noktası.

Şirin sokakları ve beyaz badanalı evleriyle eski Endülüs kasabası olan La Ciudad, Ronda’nın egzotik mirasını keşfetmek için Haydutlar Müzesi (Museo del Bandolero de Ronda) ve Arroyo de las Culebras boyunca yer alan eski Arap hamamları görülecek yerler arasında.

Azerbaycan

Önceki blog yazısıLondra Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısıKırgızistan Nerede📍 Kırgızistan’a Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın