Ronda şehri, El Tajo kanyonunun iki uçurumunun tepesinde fantastik romanlardan fırlamış gibi görünenen bir Endülüs kasabası. İspanya‘nın Malaga şehrine bağlı bir kasaba olan Ronda, Endülüs Emevi Devletinin hüküm sürdüğü benzersiz coğrafyada, çok zengin bir tarihi mirasın üzerinde yer alıyor.

Kireçtaşından oluşan derin kanyonun ikiye böldüğü kasaba, deniz seviyesinden 760 metre yükseklikteki kent, yüksek tepelerin arasından akan Guadalevin Nehrinin iki yanına kurulu. İlk olarak Julius Caesar zamanında kurulmuş ve bugüne kadar değişen jeolojik koşullarda hayatta kalmayı başarmış. Ernest Hemingway ve Orson Welles gibi yüksek profilli sakinleri burada sayısız yaz geçirmiş.

ronda gezilecek yerler

Endülüs’ün en çok ziyaret edilen üçüncü şehri Ronda, Malaga’nın 100 km batısında, 200 metre yüksekliğindeki sarp kayalıkların arasındaki Tajo Boğazının üzerine kurulu. Derin kanyonları, farklı kültürleri temsil eden mimari yapıları, sakin kent merkezi ile yaklaşık 35 bin nüfuslu bir şehir. Boğa güreşleri ve azılı haydutlarıyla ünlü olan yerleşim yeri olan şehir, uçuruma bakan dik bir platoda nefes kesen bir manzaraya sahip.

Ronda Gezi Rehberi 🇪🇸

Ronda, İspanya’nın güneyinde, Malaga’ya bağlı tarihi bir kasaba. Tarihi geçmişi Neolitik çağa kadar uzanan Ronda’nın ilk yerleşimcilerinin MÖ 6. yüzyılda kasaba çevresine yerleşen Keltler olduğu biliniyor. Günümüzdeki Ronda kasabası ise Roma İmparatorluğu Döneminde, Julius Caesar zamanında şehir unvanını aldı.

Malta

Emeviler, 711-1492 yılları arasında İber Yarımadasını kontrolleri altına aldı. İslam döneminde inşa edilen surları, coğrafi konumu ve kapıları nedeniyle Endülüs’ün en zapt edilemez şehirlerinden biri olmuş. Emevilerin yarım adadan çekilirken İspanyollara en son teslim ettikleri kale Ronda Kalesi oldu.

Endülüs Emevi Devletinin dağılması sürecinde İspanyol Engizisyonu tarafından bölgede yaşayan müslümanların göçe zorlanmasıyla birçok müslümanın Güney Endülüs’ün dağlık bölgelerine sığınmaya başlamasıyla gizli bir sığınağa dönüşen Ronda, 1566’da II. Philip’in Arap dilini yasa dışı ilan etmesi ile birlikte Müslümanlara yönelik şiddetin arttığı bir yerleşim yeri oldu.

19. yüzyılın başlarında, Napolyon istilası ve onu takip eden Yarımada Savaşı nedeniyle 3 yıl içerisinde nüfusunun üçte birini kaybeden Ronda bu dönemde önce gerilla savaşçılarının, daha sonra eylemleri ile Washington Irving, Prosper Mérimée ve Gustave Doré gibi sanatçılara ilham veren çok sayıda haydutun üssü oldu.

Ronda’da İspanya’nın resmi dili İspanyolca konuşuluyor. Şehirde İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. İspanya para birimi Euro. Ronda, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu yaklaşık 35 bin.

Ronda’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

İspanya Gezilecek Yerler ve İspanya Gezi Rehberi blog yazılarımda ülkede gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Ronda tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Ronda Gezilecek Yerler 📌

Ronda, yürüyerek gezilmesi kolay üç geleneksel mahalleye bölünmüş bir şehir. Kuzeyde yer alan ve El Mercadillo olarak adlandırılan 16. yüzyıldan kalma modern Ronda yer alıyor. Guadalevín Nehrinin güneyinde ise eski Emevi kent merkez La Ciudad yer alıyor.

Son olarak Ronda’nın en yüksek güney ucunda, Roma döneminden kalma Laurel Kalesi üzerine inşa edilmiş Arap kalesi ve duvarının kalıntılarının bulunduğu, şehrin en eskisi olan San Francisco mahallesi yer alıyor. Tüm bölge görkemli evler, etkileyici dini yapılar, saraylar, kartpostal gibi güzel sokaklar ile dolu.

Ronda’da 1487’den bu yana bir gelenek olan Mayıs Festivali, Endülüs’teki en eski festivallerden biri. Festival çok lezzetli bir Tapas etkinliği ile başlıyor. Sonraki günlerde ise yerel çiftçiler, keçi sağlığı ve hayvancılık sergileri gibi tarımsal gösteriler düzenleniyor. Festivalin diğer etkinlikleri arasında, zeytinyağı sunumu, köpek gösterisi ve safkan İspanyol atlarının gösterisi yer alıyor.

Güne erken başlarsanız Ronda gezilecek yerler listesindeki her yeri yürüyerek bir gün içinde gezip görme şansınız var. Ronda’yı çok keyif alarak gezdim. Malaga veya Sevilla’daysanız günübirlik gezi için ideal bir kasaba. Makalenin sonunda, kasabadaki en iyi konaklama önerilerimi de bulacaksınız.

1. Puente Nuevo

ronda nerede

Puente Nuevo (Yeni Köprü), kasabanın tam da ortasından geçen Guadalevín Nehrinin binlerce yıl yavaş yavaş aşındırarak yaratmış derin kanyonub iki yakasını birbirine bağlayan tarihi bir köprü. Kanyonun iki yakasındaki tarihi kent merkezini birleştiren köprü, mühendislik ve taş duvarcılık ustalığının birleştiği nokta olarak kabul ediliyor.

Ronda’nın sembol yapılarından 70 metrelik köprü, El Tajo Vadisinin en dar noktasından geçiyor ve vadinin tabanından 98 metre yüksekliğe ulaşıyor. Vertigodan muzdarip olanların başını döndürecek kadar yüksek olan köprü, tarihi Endülüs kenti La Cuidad ile şehrin modern kısmı El Mercadillo’yu birleştiriyor. Kanyona kadar uzanan devasa sütunları ve süslü köprü bölümü etkileyici bir taş işçiliğine sahip.

Köprüden vadinin ve Rio Guadalevin’in muhteşem manzarası insanı heyecanlandıracak güzellikte. Uçurumun en ucuna inşa edilmiş İspanyol taş binaları kanyon boyunca uzanıyor. Ernest Hemingway’in İspanya İç Savaşını konu eden ‘Çanlar Kimin İçin Çalıyor’ adlı romanında tutsakların bu köprüden ölüme atıldığını yazmış.

Bu arada, Puente Nuevo de Ronda, Ronda’daki tek köprü değil. Eski Arap köprüsü hala hizmette, eskisi kadar etkileyici değil ama aradan geçen zamana rağmen kullanışlı ve ayakta.

2. Plaza de Toros

Plaza de Toros

Plaza de Toros, İspanya’nın ikinci en eski boğa güreşi arenası. Tarihi, mimarisi, karakteri ve güzelliği nedeniyle İspanya’nın en eski anıt yapılarından biri olarak kabul ediliyor. 18. yüzyılda ortaya, İspanyol kültürü ve tarihinde önemli bir yere sahip modern boğa güreşinin beşiği Ronda’nın en ünlü yerlerinden biri.

Ronda, 18. ve 19. yüzyıldaki günümüz boğa güreşi kurallarını 3 nesil boyunca geliştiren Romero Hanedanına ev sahipliği yapıyordu. İnşaat altı yıl süren Plaza de Toros, 1785’te Pedro Romero ve Pepe Illo’nun gerçekleştirdiği boğa güreşi ile açılmış. Francisco Romero modern boğa güreşinin mucidi değilse de alışılmış sanatını profesyonel bir şekilde uygulayan ilk matadordu.

Ronda’nın boğa güreşi arenası Plaza de Toros, 66 metrekarelik arena ve izleyiciler için iki katlı bir tribüne sahip. Arenada her yıl eylül ayında, Pedro Romero’nun onuruna kutlan Corrida Goyesca (Goyesque boğa güreşi) boğa güreşi festivali yapılıyor. Etkinlik, otantik yerel kostümler giyen kadınların bulunduğu bir geçit töreni ile başlıyor.

Eğlence, folklor gösterileri, konserler, tiyatro gösterileri ve Flamenko Festivali ile devam ediyor. Festivalin en ilginç olaylarından biri de Goyesca Boğa Güreşi. Arenanın bitişiğinde Boğa Güreşi Müzesi de var.

Plaza de Toros ziyaret saatleri ocak ve şubat 10.00-18.00, mart 10.00-19.00, nisandan eylüle 10.00-20.00, ekim 10.00-19.00, kasım ve aralık aylarında ise 10.00-18.00. Plaza de Toros giriş ücreti 6,50€, sesli rehberli giriş 8€. Daha fazla bilgi için arenanın resmi web sitesini (İngilizce) ziyaret edebilirsiniz.

3. Baños Árabes

Ronda Arap Hamamı

Baños Árabes, Ronda’daki Arap hamamlarına verilen isim. Hamamlar, şehrin San Miguel Mahallesi olarak bilinen eski Arap mahallesinde yer alıyor. Ronda’nın Arap hamamlarının tarihi geçmişi 13. ve 15. yüzyıllara uzanıyor. 13. yüzyılın sonunda Kral Ebu Malik döneminde inşa edilmişler.

İspanya’da günümüze ulaşan en iyi korunmuş Endülüs hamamları unvanına sahip termal banyolar La Cuidad’ın hemen dışındaki Puente Viejo’nun yakınında bulunuyor. Antik Roma hamamlarına benzer bir görünüme sahip hamamlarda soğuk, ılık ve sıcak banyolar var.

Suyu ısıtmak için kullanılan büyük kazan hala görülebilir ve iyi durumda. Hamamlar Endülüs mimari tasarımına sahip merkezi bir salona ve karakteristik İslami tarzda at nalı biçimli kemerlerle sahip. Hamamlar artık kullanılmıyor, ancak yine de görmek isteyenler için ziyarete açık.

4. La Ciudad, Ronda

La-Ciudad Ronda
Iglesia de Santa María, La Ciudad
Palacio de Mondragon
Palacio de Mondragon

La Ciudad, tarihi meydanları, dar sokakları ve büyüleyici bembeyaz evleriyle Ronda’nın ruhunu yansıtan eski Mağribi kenti. Burası, kentin kültürel etkinliklerinin çoğunu bilebileceğiniz bir alan.

Iglesia Santa María la Mayor (Santa Maria la Mayor Kilisesi), Ronda’nın eski ana camisi. Hıristiyan fethinden sonra eski cami kiliseye dönüştürülmüş. 14. yüzyıldan kalma, Gotik tarzda inşa edilmiş kilise, nefis Rönesans koro bölümleri, Barok sunağı ve Endülüs mihrabıyla öne çıkıyor.

Palacio de Mondragon (Mondragon Sarayı), platonun kenarında ve Santa María la Mayor Kilisesinin batısında yer alıyor. Bu Endülüs ve Rönesans tarzı saray, bir zamanlar Ronda’nın Taifa’sının Endülüs krallarının ve daha sonra Granada’nın Nasrid krallığının valilerinin ikametgahı oluş. 1485’ten sonra şehri ele geçiren Katolik hükümdarlar için lüks konaklama yerleri olarak kullanıldı.

Saray bugün, köyün tarihi ve Roma ve Arap mezarlarının örnekleri hakkında kalıcı bir koleksiyon sunan Ronda Belediye Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Mondragon Sarayı ziyaret saatleri pazartesiden cumaya 10.00-13.45 ve 15.00-18.45; cumartesi ve pazar günleri ise 10.00-15.00. Mondragon Sarayı giriş ücreti 3,50€, indirimli bilet 2,75€.Calle Armiñán’daki Haydutlar Müzesi (The Bandit Museum), Ronda’nın etrafındaki dağlarda yaşayan 19. yüzyıl haydutlarının ve bölgenin en ünlü kanun kaçaklarının tarihini fotoğraflar, belgeler ve hayatlarıyla ilgili anekdotlarla sunuyor. Bunların arasında boğa güreşçileri, flamenko şarkıcıları ve tabii ki kaçakçılar var. Haydutlar Müzesi ziyaret saatleri haftanın 7 günü 11.00-19.00. Haydutlar Müzesi giriş ücreti 3,50€.

5. Casa del Rey Moro

Casa del Rey Moro

Casa del Rey Moro, 14. yüzyıldan kalan Endülüs kuyusu üzerine 18. yüzyılda kurulan bir konak. Ziyarete kapalı olan konağın muhteşem bahçeleri içerisinde dolaşabilirsiniz. Üç katlı nefes kesen güzellikte bir açık alan olan bahçeler, 1912’de Fransa’nın peyzaj bahçıvanlığı konusundaki en büyük isimlerinden olan Jean Claude Forestier tarafından tasarlandı.

Bahçelerde ayrıca Elhamra bahçelerine benzer çeşmeler ve huzur veren su kanalları yer alıyor. Mis kokulu zambaklar, renkli çiçekler ve görkemli havuzlar bu güzelliği daha da arttırıyor. Teras bahçesinden Ronda’nın muhteşem doğal manzarası da görülebiliyor. Casa del Rey Moro ziyaret saatleri haftanın 7 günü 10.30-21.30. Casa del Rey Moro’ya giriş ücretsiz.

6. Alameda de José Antonio

Alameda de José Antonio

Alameda de José Antonio Parkı, dinlendirici ve rahat bir yürüyüş yapmak için ideal olan geniş bir yürüyüş parkuruna sahip. Tarihi geçmişi 18. yüzyıla uzanan parkta göreceğiniz manzaralar ise gerçekten enfes. Parkın terasından, El Tajo Kanyonu ve dağlara uzanan muhteşem panoramik bir manzara görülüyor.

7. Alameda del Tajo

Alameda del Tajo

Alameda del Tajo, harika bir 19. yüzyıl parkı. Yerel halk ve turistler için en ünlü yerlerden biri olan seyir noktası, Plaza de Toros’un yanında yer alıyor. Çam ağaçlarıyla bezeli, yemyeşil ve geniş parkın yürüyüş yolları boyunca ağaçlar sıralanıyor. Parkın içerisindeki gölette yüzen ördekler, huzurlu ortamı daha da güzelleştiriyor. Yakınında bir de Kültür Evi var.

8. Puerta de Almocabar ve Arap Duvarları

ronda surları

Puerta de Almocabar, Müslüman zamanlarda şehrin ana girişi ve en büyük kapısıydı. Savunma amaçlı iki yarım daire kule ile çevrili. İslami dönemde inşa edilen bu yüksek duvarları ve kapıları sayesinde Endülüs’ün zapt edilemez şehirlerinden biriydi. Şehrin doğu kesimine uzanan duvarları Cijara Kapısından geçerek görebilirsiniz.

Batı kısmında ise yel değirmenlerini korumak için yapılmış Albacara surlarını görebilirsiniz. Ayrıca Yel değirmenleri Kapısı (Puerta de los Molinos) ve Rüzgar Kapısı (Puerta del Viento) olmak üzere 2 ayrı kapı daha var.

9. Puente Viejo ve Puente de San Miguel

Puente Viejo
Puente Viejo
Ronda görülecek yerler
Puente de San Miguel

Puente Viejo ve Puente de San Miguel köprüleri, Ronda’nın iki alçak köprüsü olarak adlandırılıyor. 16. yüzyılda inşa edilen köprülere Calle del Comandante Linares’den aşağı inerek ve kemerli bir kapıdan geçerek ulaşılabiliyor. San Miguel Köprüsü, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmemiş olsa da Roma Köprüsü olarak da biliniyor.

10. Plaza del Socorro, Ronda

Plaza del Socorro, barlar ve restoran teraslarıyla çevrili şirin bir meydan. Şehir turunuzu bu meydanda bitirip dinlenebilirsiniz. Meydanda yer alan Nuestra Senora del Socorro Kilisesi‘nin (Iglesia del Socorro) güzel manzarasının keyfine varın. 1936’da tamamen yanıp yıkılıp bir önceki kilisenin yerine yapılmış yeni bir kilise.

Ronda ziyaretimiz aracınız varsa eğer, meydanın altındaki yer altı otoparkına park edebilirsiniz. Görülmesi gereken tüm cazibe merkezlerine yakın, doğrudan şehir merkezinden gezinize başlayacağınız için en iyi yer.Ronda merkez oldukça pahalı. Merkezden uzaklaşıp yemek için küçük bir yer bulmaktan çekinmeyin. Plaza del Socorro’ya 100 metre mesafedeki Granier fırınında 1,50€ ile 2,50€ arasında değişen fiyatlarla sandviç yiyebilirsiniz.

Ronda, yakın zamanda Endülüs Şarap Rotasının resmi listesine eklendi. Doğanın ortasında saklanan birçok küçük şarap evleri hem ulusal hem de uluslararası alanda giderek daha fazla takdir edilen mükemmel şaraplar üretiyor. En iyi bilinen ve en çok ziyaret edilenlerden bir manastırda bulunan Chinchilla Bodegas ve Descalzos Viejos Bodegas, Ronda gezilecek yerler rotasına eklenebilir

Yine Ronda’ya 20 kilometre uzaklıktaki Acinipo, arkeolojik bir sit alanı. Ronda’nın çok öncesinde bir zamanlar bölgenin başkentiydi. İyi korunmuş ve doğrudan kayaya kazılmış Roma tiyatrosu dışında çok sayıda Roma mimarisi mirası, Romam hamamları ve antik su yapılarının kalıntıları görülebilir.

Santa María la Mayor’a 1 km mesafede bulunan Casa Ronda 1808, en uygun konaklayabileceğiniz yerlerden biri. Tarihi merkezin kalbinde yer alan San Francisco Hotel, temiz ve konforlu. Puente Nuevo’ya 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Hotel Colón, özgün mekanları sevenler için yapılmış. Ronda eski şehir merkezine yürüyerek 10 dakika uzaklıkta Parador de Ronda, muhteşem dağ manzarasına sahip.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Ronda nerede 📍

Ronda, İspanya’nın güneyinde yer alan bir şehir. İspanya, aynı zamanda bir Avrupa ülkesi. Malaga’ya bağlı olan Ronda, Malaga’nın 100 km batısında, Tajo Boğazının üzerinde, Guadalevin Nehrinin iki yanına kurulu.

Ronda Turist Haritası
Ronda Turist Haritası

Ronda nasıl gidilir ✈️

Ronda’ya uçakla nasıl gidilir: Ronda’ya Türkiye‘den uçakla ulaşım için en yakın kent Malaga. Malaga Havalimanı, Ronda’ya 114 km uzaklıkta. Malaga’ya İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın haftanın 7 günü direkt seferleri bulunuyor. İstanbul-Malaga uçuş süresi 4 saat 40 dakika. Ronda’ya farklı İspanyol şehirlerinden Malaga’ya uçarak da ulaşma şansınız var.

Malaga Havalimanından Ronda’ya nasıl gidilir: Malaga Havalimanı’ndan Ronda’ya direkt ulaşım sağlayan herhangi bir toplu ulaşım aracı yok. Havalimanından araç kiralayabilir, özel transfer aracı ya da taksi kullanabilirsiniz. Malaga kent merkezinden tren ya da otobüsle Ronda’ya 1.5 saatte ulaşım sağlanıyor.

Endülüs’ün en güzel köylerinden Ronda, arabayla Sevilla’ya 1 saat 45dk ve Malaga’ya 1 saat 30dk uzaklıkta yer alıyor. Kayalık bir burun üzerinde kurulu, tüm vadi boyunca muhteşem manzaralar Ronda, Endülüs’te mutlaka görülmesi gereken bir cazibe merkezi.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz