İspanya, dünyanın en çok turist ağırlayan ülkelerinden. Avrupa‘nın güneybatısında, İber Yarımadasında yer alan ülke alabildiğine renkli ve öylesine zengin bir coğrafya ki herkesin, insanın ruhunu okşayan güneşle yıkanmış Akdeniz kokulu ılık rüzgârların eşliğinde kendi İspanya’sını keşfetmesine izin veriyor.

Avrupa’nın en güzel Akdeniz ülkelerinden biri olduğu kadar, İtalya’dan sonra dünyada en çok UNESCO kültür mirasına sahip olan ülke. Ülkenin en zarif kenti Barselona, deha sanatçı Gaudi’nin eserleri La Sagrada Famiglia ve Parc Güell’i hayranlıkla ziyaret edeceğiniz, kent yaşamı ve gece hayatıyla kalbinizi çalıyor.

ispanya gezi rehberi
Sagrada Familia, Berselona, İspanya

Güler yüzlü insanları, sıcak havası, rahat yaşam tarzı, mutfağı, heyecan verici gece hayatı, dünyaca ünlü şenlikleri ve folkloru nedeniyle İspanya egzotik bir ülke olarak görülüyor. Coğrafi ve kültürel bakımdan çok farklı bir ülkede olduğunuzdan sizi nelerin beklediğine dair blog yazılarını okumanız iyi fikir.

İster plajlarında bronzlaşın ister boğalarla koşun veya eski tarihi bölgeleri keşfe çıkın… Bu farklı ülkede birbirinden ilginç birçok şey sizi bekliyor. Coşkulu futbolu, leziz tapasları, hareketli meydanları, insanın ruhunu şahlandıran flemenko dansı ve karakteristik Mağribi mimarisi rengarenk bir ülke.

Malta

Başkent Madrid’in gurur duyduğu sanat müzeleri Museo del Prado, Centro de Arte Riena Sofia ve Museo Thyssen-Bornemisza’sıyla keşfetmeye doyamayacağınız kadar güzel. İspanya’nın güney kıyıları Granada ve Sevilla kültürü ve iyot kokusuyla benzersiz Akdeniz kentleri.

Mağribi atalarından mirası gözler önüne seren Endülüs coğrafyası ise eşi benzeri olamayan bir rota. Her sene milyonlarca kişi Sultan’ın saraylarını gezmeye, etkileyici camilerini görmeye ve eski Endülüs’ün havasını solumaya gidiyor. Dünyanın en iyi şaraphanelerine ev sahipliği yapan Rioja ve Bilbao, gastronomi meraklılarının mabedi.

İspanya Gezi Rehberi

İspanya, resmi ismiyle İspanya Krallığı, Avrupa‘nın güney batısında, İber Yarımadasında yer alıyor. Güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan İspanya, göz alıcı plajları, tarihi dokusu ve canlı gece hayatının yanı sıra Flamenko ateşi, rakipsiz futbolu, enfes mutfağı ve eşsiz kültürüyle rengarenk bir Avrupa ülkesi.

Batıda Portekiz, kuzeyde Fransa, Andora ve güneyde Birleşik Krallık’a bağlı Cebelitarık ile komşu olan İspanya, Akdeniz’de Balear Adaları, Atlantik Okyanusu’nda Kanarya Adaları’nı ve Kuzey Afrika’da Ceuta ve Melilla adlı iki özerk şehri kapsıyor. Fransa’dan sonra Batı Avrupa’daki ikinci büyük ülke olan İspanya, Avrupa Birliği ve NATO üyesi.

İspanya ilk yerleşimcileri olan Fenikelilerin ardından Keltler ve Yunanların yurdu olmuş. Kartacalıların egemenliğine son veren Roma İmparatorluğu, MS 5. yüzyıl itibarı ile, ülke hakimiyetini Alanlar, Suevler, Vandallar ve Vizigotlara bırakmış.

711’de Afrika’dan gelen Müslümanların Endülüs medeniyetini kurduğu İspanya toprakları, 1492’de Müslümanların son kalesi Granada Krallığı yıkılmasıyla yeniden Hristiyan hakimiyetine girmiş. Bu tarihten sonra İspanyol hükümdarlarını desteğini alan Kristof Kolomb sayesinde dünyanın en büyük sömürge imparatorluklarından biri olan İspanya, 1640’ta Portekiz’i, 1714’te ise Avrupa’daki bazı topraklarını ve Cebelitarık’ı kaybetmiş.

19’uncu yüzyılda ise Amerika kıtasındaki tüm sömürgeleri bağımsızlığını kazanan İspanya, Birinci Dünya Savaşında Fransa’nın işgaline uğradı. II. Dünya Savaşına katılmayan İspanya, kanlı bir iç savaşı ve onun üzerinde uzun yıllar süren diktatörlükle yaşadı.

ispanya gezilecek yerler
Toledo, İspanya

İspanya, o günleri geride bırakmış olsa da coğrafi olduğu kadar, tarihi ve kültürel bakımdan da oldukça farklı bölgelere sahip. Bu yüzden ülkenin bir şehrini ziyaret ettiğinizde diğer şehirlerin de benzer olduğu yanılgısına kapılmayın.

Atlas Okyanusu kıyısı ile Akdeniz kıyıları, iç bölgelerden çok daha farklı. Katalan ve Bask bölgeleri doğal olarak tüm İspanya ile dil ve kültürel olarak ayrışıyor. Güneyde yer alan Endülüs ise bir zamanların görkemli Arap uygarlığının izlerini gözler önüne seriyor.

Ülkenin çeşitliliğinin bir diğer göstergesi de konuşulan farklı dilleri. Genel olarak İspanyolca konuşuyorlar ancak bu tam olarak doğru değil, daha doğru bir terim ile en çok konuşulan dil Castilian ve daha sonra Katalanca, Baskça, Galiçya’ca, Asturca ve diğerleri gibi birkaç başka alt kategoriye ayrılan diller de var.

Dünyanın en büyük sekizinci ekonomisine sahip olan İspanya, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra Çin Halk Cumhuriyeti ile birlikte dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülkesi.

Ülkenin farklı lehçeleri hakkında konuşurken dikkatli olun ve yerel halkla İspanyolca olarak kabul edilen ve edilmeyenler hakkında tartışmaya girmeye çalışmayın. Çoğu durumda uzun bir tartışmaya sürükleniyorsunuz ancak İspanyol ve bölgesel gururun özellikle hâkim olduğu bazı bölgelerde şiddetli tartışmalar da meydana geliyor.

İspanya para birimi Euro. Türkiye’den 1 saat geri. İspanya nüfusu 47 milyon. Hıristiyanlık, İspanya’da baskın olan din ve nüfusun %70’i Katolik. Ülke, Avrupa’da en az İngilizce bilen ülkeler arasında. İspanya’nın resmi dili İspanyolca. Özerk şehirlerde yerel diller ikinci resmi dil olarak kullanılıyor. Katalonya’da Katalonca, Bask bölgesinde ise Bask dili İspanyolca ile birlikte kullanılan resmi diller.

İspanya’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

İspanya Gezilecek Yerler

Avrupa’nın deniz, kum, güneş turizmiyle tanınan en güzel adalarından bazıları İspanya sınırlarında bulunuyor. Ülke ana karasının doğusunda, Akdeniz’de yer alan Balear Adaları birbirinden güzel İbiza, Formentera, Mallorca ve Menorca‘dan oluşuyor. Çılgın partileriyle tanınan İbiza ve plajlarıyla yaz turizminin popüler destinasyonlarından Mallorca bu adalar arasında en iyi bilinenleri.

Atlas Okyanusu’nun güneyinde, Fas açıklarında bulunan Kanarya Adaları da dünyaca tanınan bir turizm destinasyonu. Muhteşem kumsalları, lüks konaklama tesisleri, doğal güzellikleri, kum tepeleri ve volkanik dağlarıyla Kanarya Adaları, yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

1. Madrid

ispanya gezilecek yerler madrid
ispanya rehberi blog
Plaza Mayor, Madrid

Madrid, İspanya’nın başkenti ve Avrupa’nın en önemli müzelerine ev sahipliği yapan yerleşimi. Avrupa’da çok kültürlülüğün sembollerinden. Sanat, kültür, tarih, gurme, eğlence, doğa ve spor arayan herkesin kendine ait bir şey bulduğu Madrid’in müzeleri, asırlık binaları, sokak ve fine dining lezzet adresleri, sabaha kadar süren eğlence hayatı, parkları ve hem futbolun hem de basketbolun en ateşli takımlarıyla baştan çıkaran bir şehir.

Madrid şehir merkezinde bulunan Kraliyet Sarayı, kente gelen ziyaretçilerin uğrak noktası. Madrid’in kalbinin attığı meydan Puerta del Sol, sokak sanatçılarının şovları, önemli festivaller ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. San Miguel Pazaryeri ile ünlü Plaza Mayor da görülecek bir diğer meydan.

İspanya’nın başkentinde Valzquez ve Goya’nın eserlerinin yer aldığı Prado Müzesi, Lazaro Galdiano Müzesi, Thysseen Bornemisza Müzesi görülmeden dönülmez. Gün boyu hareketliliğin eksik olmadığı kentin renkli sokaklarında yerel halk ve yabancı turistler kafe, restoran ve parklarda zaman geçiriyor. Hareketli gece yaşamına sahip Madrid’de çok sayıda gece kulübü ve bar seçeneği var.

2. Barselona

ispanya gezi rehberi blog

Barselona, Akdeniz ikliminin sıcaklığı, Gaudi’nin estetiği, masmavi denizinin özgürlüğü ile hızın yenilikle devindiği güzeller güzeli bir kent. Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan şehirlerinden Barselona, zengin tarihi geçmişi temsil eden mimari yapıları, cıvıl cıvıl sokakları ve eğlencenin tadını çıkaran yerel halkıyla dinamik bir atmosfere sahip.

Avrupa Birliği’nin altıncı büyük metropolü olan Barselona, Modernista akımıyla şekillenmiş. Kentte Gaudi’nin yarım kalan bazilikası La Sagrada Familia, Gaudi tasarımı Parc Guell, UNESCO Dünya Mirası sayılan Palau de la Música Catalana, La Boqueria, Picasso Müzesi ve Fundació Joan Miró mutlaka görülmesi gereken adresler.

İspanya’nın kuzeydoğusunda, Akdeniz kıyısında yer alan şehirde sadece yaya trafiğine açık, ağaçlarla bezeli alışveriş caddesi La Rambla ile kentin Akdeniz esintili plajları bulunuyor.

3. Sevilla

ispanya gezi rehberi sevilla
Alcazar Sarayı
ispanya gezilecek yerler sevilla

Sevilla, İspanya’nın güneybatısında yer alan, ülkenin en büyük dördüncü kenti. Yeni Dünya’ya düzenlenen keşif seferlerinin başlangıç noktası olan Sevilla, geçmişte olduğu gibi halen Endülüs Özerk Bölgesinin sanat, kültür ve ekonomi merkezi.

Hayatın sokaklarda yaşandığı, havanın hep güzel olduğu, sokakların portakal çiçeği koktuğu Sevilla, tam bir tarih, sanat ve kültür kenti. Otantik, heyecanlı ve Müslüman İspanya’nın başkentinde yıl boyu düzenlenen renkli festivaller, sıra dışı gece hayatı ve turistik mekanları ile şehir çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Avrupa’nın üçüncü büyük katedraline ev sahipliği yapan Sevilla, İspanya’nın önemli bir Flamenko merkezi. Kendine özgü ‘Sevillanas’ dansıyla da öne çıkıyor. Cenovalı kaşif, gezgin ve sömürgeci Kristof Kolomb’un mezarının olduğu Sevilla Katedrali, peyzaj harikası bahçeleri ile Endülüslerin inşa ettiği Alcazar Sarayı şehirde mutlaka görülmesi gereken yapılardan.Sevilla’da mutlaka görülmesi gereken yerler, İspanya’nın en önemli resim koleksiyonuna sahip Güzel Sanatlar Müzesi, 13. yüzyıl tarihli Santa Ana Kilisesi, Giralda Minaresi, Alcazar Sarayı, Torre del Oro Gözlem Kulesi ve Maria Luisa Parkı olarak bilinse de keşfedilmesi gereken daha çok adres var.

4. Toledo

ispanya şehirleri

Toledo, Orta İspanya’da yer alıyor. 16. yüzyıla kadar İspanya’nın başkentiydi. Yüzyıllar boyunca Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanların birlikte yaşadığı şehir bu özelliğinden dolayı ‘üç kültür şehri’ olarak anılıyor.

Roma İmparatorluğu Dönemi’ne kadar uzanan zengin tarihi bir geçmişe sahip olan Toledo’da günümüze kadar ulaşmayı başaran çok sayıda tarihi ve kültürel yapı bulunuyor. Şehri keşfetmenin en iyi yolu orta çağ atmosferine sahip sokaklarda kaybolmak ve tarihi yapıları ziyaret etmek.

5. Granada

ispanyanın en güzel şehirleri
ispanya gezi rehberi granada
El Hamra Sarayı

Granada, İspanya’nın kendine münhasır kentlerinden biri. Ülkenin güneyindeki, Endülüs bölgesinde yer alan Granada, Beiro, Darro, Genil ve Monachil Nehirlerinin birleştiği yerde, Sierra Nevada Dağlarının eteklerinde yer alıyor. Endülüs izlerinin İspanyol kültürü ile yoğrulduğu bir görünüme sahip.

Çok sayıda tarihi ve kültürel yapının bulunduğu Granda sokaklarında yürürken zamanda yolculuk hissine kapılıyorsunuz. Pek çok uygarlığın derin izlerini halen taşıyan Granada’da, Müslüman, Yahudi ve Hristiyan kültürleri de iç içe geçmiş durumda. İber Yarımadası’nda kurulan en uzun ömürlü ve son bağımsız İslam devleti olan Gırnata Emirliğine ev sahipliği yapmıştı.

Sierra Nevada dağlarının eteklerinde yer alan ünlü Elhamra Sarayı şehrin gözbebeği. Avrupa’daki son Endülüs kalesi Elhamra, orta çağda inşa edilen yapılar arasında mimarlık harikası olarak kabul ediliyor. Mimarisinin yanı sıra manzarası ve Generalife Sarayı ve Bahçeleri de sarayın önemini artırıyor.

Katolik hükümdarların mezarlarından, tapas barlarına ve Arap gençlerinin buluştuğu bohem teterialara dek karşıt kültürlerle dolup taşan şehrin Flamenko şovları da dillere destan. Eski Şehir bölgesi, Müslümanların yaşadığı Albayzin bölgesi, çingenelerin olduğu Sacromonte bölgesi kenti gözlemek için en doğru adresler.

6. Cordoba

ispanya en güzel şehirler

İspanya’nın güneyinde, Endülüs bölgesindeki Cordoba eyaletinin başkenti olan Cordoba, Endülüs tarihi mirasına tanık olabileceğiniz bir şehir. Beyaz badanalı evlerin daracık sokaklarda sıralandığı Cordoba’da orta çağ esintili Arap mimarisi modern mimari ile uyum içerisinde. Her sene milyonlarca kişi Sultan’ın saraylarını gezmeye, etkileyici camilerini görmeye ve eski Endülüs’ün havasını solumaya geliyor.

Kentin tarihi meydanı Mezquita, alışveriş yapmak ve sosyalleşmek isteyenlerin buluşma noktası. Endülüs Dönemi’nde cami olarak inşa edilen Kurtuba Katedrali, orta çağda kentin ihtişamı hakkında bilgi veriyor. Eski Yahudi Mahallesi, Hristiyan Krallık Kalesi ve Çiçek Caddesi’ne de uğramayı unutmayın.

7. Malaga

malaga

İspanya’nın güneyinde, zengin kültürel ve tarihi geçmişe sahip Endülüs Bölgesi’nin Akdeniz sahilinde yer alan Malaga, cruise gemilerinin uğrak noktası, cıvıl cıvıl bir liman kenti. Farklı kültürlerin izlerini taşıyan mimari yapıları, etkileyici koleksiyona sahip müzeleri, 24 saat hareketli sokakları ve yılın büyük bölümü yüzünü esirgemeyen sımsıcak güneşiyle Malaga, İspanya’nın en önemli tatil destinasyonları arasında yer alıyor.Malaga, mirası ve tarihi ile gurur duyan bir şehir. Bu gurura ortak olan, bu şehirden çıkmış birçok ünlü isim var. Malaga’dan çıkan en önemli iki isim Ressam Pablo Picasso ve Sinema Sanatçısı Antonio Banderas.

Endülüs Bölgesi’nin en büyük ikinci, İspanya’nın da en büyük altıncı şehri olmasına rağmen Malaga’nın birçok noktası yürüyerek ve toplu taşıma araçlarıyla yapılan kısa yolculuklarla keşfedilebiliyor. Toplu ulaşım sisteminin çok iyi kurgulandığı kentin çevresinde de onlarca güzel köy ve kasaba bulunuyor.

Malaga’nın Eski Dünya ambiyansı keşfetmeyi seven misafirlerini adeta büyülüyor. Küçük butikler ve tapas restoranlarını keşfetmek için tarihi merkezde vakit geçirebilirsiniz. Limanın etrafında çok lezzetli deniz ürünleri satan restoranlar bulunuyor.

Malaga gezilecek yerler arasında en önemli nokta, şehrin en iyi manzarasına da sahip olan Gibralfaro Kalesi. Şehir manzarasında kendini fazlasıyla belli eden kiliseler, kentin dört bir yanına dağılmış durumda. Mimari açıdan görmeye değer dini yapılar ise Encarnation Katedrali, San Juan Bautista Kilisesi, San Sebastian Kilisesi, Iglesia Parroquial de Santiago ve Iglesia del Sagrario.

Malaga’da her yıl, 28 nisanda kutlanan geleneksel ‘Nisan Ayı Günü’ bizim 1 nisan şaka günümüzle hemen hemen aynı anlama geliyor. Nisan ayı gününde sokaklarda geleneksel giysileri ile dolaşan insanlar görsel şölen ve bol şaka vaat ediyor. Dansın ve flamenkonun şehri Malaga’da müzik tınısının uğramadığı sokak yok denecek kadar az.

Malaga’ya İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın haftanın 7 günü direkt seferleri bulunuyor. İstanbul-Malaga uçuş süresi 4 saat 40 dakika. Malaga Havalimanı’ndan Ronda’ya direkt ulaşım sağlayan herhangi bir toplu ulaşım aracı yok. Havalimanından araç kiralayabilir, özel transfer aracı ya da taksi kullanabilirsiniz. Malaga kent merkezinden tren ya da otobüsle Ronda’ya 1.5 saatte ulaşım sağlanıyor.

8. Ronda

ispanya gezilecek yerler

İspanya’nın güneyinde, Malaga’nın 100 km batısında, Endülüs Emevi Devleti’nin hüküm sürdüğü topraklarda yer alan Ronda, uçuruma bakan dik bir platoda nefes kesen bir manzaraya sahip. Boğa güreşleri ve korsanlarıyla ünlü Ronda, Güney İspanya’nın en önemli turizm destinasyonlarından.

Malaga bölgesinde yer alan Ronda, derin kanyonları, farklı kültürleri temsil eden mimari yapıları, sakin kent merkezi ile yaklaşık 35 bin nüfuslu bir şehir. Deniz seviyesinden 760 metre yükseklikteki kent, yüksek tepelerin arasından akan Guadalevin Nehrinin iki yanına kurulu.

İspanya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ronda’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen nokta 98 metre yükseklikte bulunan, El Tajo Vadisi üzerinde uzanan Puente Nuevo Köprüsü. İspanya’nın en eski kültürlerinden biri olan boğa güreşlerinin yapıldığı yer olan Plaza de Toros kenti ziyaret edenlerin uğrak noktası.

Ronda’da ağustos sonu ve eylül ayının ilk haftası, Pedro Romero Festivali gerçekleştiriliyor. Ronda’nın meşhur matadoru Pedro Romero’nun şerefine düzenlenen festivalde şehir müzik, dans ve eğlence ile hayat buluyor.Santa María la Mayor’a 1 km mesafede bulunan Casa Ronda 1808, en uygun konaklayabileceğiniz yerlerden biri. Tarihi merkezin kalbinde yer alan San Francisco Hotel, temiz ve konforlu. Puente Nuevo’ya 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Hotel Colón, özgün mekanları sevenler için yapılmış. Ronda eski şehir merkezine yürüyerek 10 dakika uzaklıkta Parador de Ronda, muhteşem dağ manzarasına sahip.

Şirin sokakları ve beyaz badanalı evleriyle eski Endülüs kasabası olan La Ciudad, Ronda’nın egzotik mirasını keşfetmek için Haydutlar Müzesi (Museo del Bandolero de Ronda) ve Arroyo de las Culebras boyunca yer alan eski Arap hamamları görülecek yerler arasında. Ronda’ya Türkiye’den uçakla ulaşım için en yakın kent Malaga. Malaga Havalimanı, Ronda’ya 114 km uzaklıkta.

9. San Sebastián

ispanya şehirleri
ispanya en güzel yerler

San Sebastián, İspanya’nın Bask bölgesinde yer alan küçücük ama bir o kadar da güzel ve etkiyici bir Bask yerleşimi. Fransa ve İspanya arasındaki Biskay Körfezi’nin kıyısında kurulan San Sebastian, Bask bölgesindeki Gipuzko eyaletinin başkenti. Birbirinden güzel plajları, zengin yemek kültürü ve sıcakkanlı sakinleri ile biliniyor.

Napolyon Savaşları sırasında büyük bölümü zarar gören şehir, 19. yüzyılda yeniden inşa edildi. Şehrin tarihi dokusu muazzam. Sahil boyunca inşa edilen Belle-Epoque mimari stili görkemli yapılarıyla Avrupa aristokrasisinin yazlık tercihi olan San Sebastian’da mutlaka görülmesi gereken yerler ise tarihi kent merkezi Parte Vieja, Iguelda Dağı’ndaki gözlem kulesi ve şehir manzarası, Barok stili St. Mary Kilisesi, Castillo de la Motta ve St. Vincent Kilisesi.

Hemen kuzeydeki Fransa sınırının çok yakınında yer alan kentte fünikülerle Monte Igueldo Tepesi’ne çıkıp manzarayı izleyin, Avrupa’nın en iyi plajlarından biri olarak kabul edilen merkezdeki Playa de la Concha ve Playa de Ondarreta plajlarının tadını çıkarın.

10. Bilbao

ispanya hakkında bilgi

Bilbao, İspanya’nın kuzeyinde, Fransa sınırındaki Bask bölgesinde yer alıyor. Bask Denizi’ne dökülen Edna Nehri üzerine kurulu kent, tarih boyunca iç liman görevi görmüş ve endüstri devriminde de bir endüstri merkezine dönüşmüş.

Bask bölgesinin en büyük şehri olan Bilabo aynı zamanda İspanya’nın da en önemli liman kenti. Ülkenin en büyük metal işleme ve kimya kuruluşlarının bulunduğu Bilbao, Bask kültürü, güzel doğası, hareketli yaşamı ve birbirinden leziz yemekleriyle hayattan zevk almayı bilen Baskların kenti.

Sanatı ve tasarımı hayatı güzelleştirmek için kullanmayı bilen Basklar, güzel yemekleri, şarapları ve kendilerine özgü tavırlarıyla ülkenin diğer kentlerine benzemeyen bir yerleşim yaratmışlar.

Kentin mutlaka görülmesi gereken yerleri ise, yuvarlak titanyum cephesiyle ünlü Guggenheim Müzesi, Jeff Koons’un eseri Puppy Heykeli, 1890’da inşa edilen Neo-Barok mimarisi ile Teatro Arriaga, Old Town’da yer alan Casco Viejo Sokakları, Santiago Katedrali ve Museo de Bellas Artes.

11. Valencia

ispanya gezi
ispanyada görülecek yerler

Valencia, İspanya’nın enerjisi hiç yavaşlamayan, renkli, hareketli, tarihi ve aynı zamanda çağdaş kenti. İspanya’da sanat ve bilim şehri olarak bilinen şehir ülkenin doğusunda Akdeniz kıyısında konumlanıyor. Modern kent dokusunun görüldüğü şehir merkezinde çok iyi korunarak günümüze ulaşan tarihi yapılar, kentin tarihi geçmişine verilen önemin göstergesi.

Sahil şeridi, tarihi dokuları ve kendine özgü hareketli atmosferiyle ziyaretçilerini mutluluk rüzgârına sürükleyen Valencia, Mercado Central de Valencia Art-Nouveau ve Arap füzyon mimarisiyle, Romanesk, Gotik ve Barok izleriyle Valencia İspanya’nın son yıllarda parlayan şehri.

Gece kulüpleri, kafe ve restoranları, farklı bütçelere hitap eden otelleri ile turist dostu bir şehir olan Valencia’da eski şehir merkezi, kentin en önemli turistik noktası. Orta çağ izlerini taşıyan, şehrin kuzey kapısı Torres de Serranos Kulesi, San Nicolás Kilisesi, eski Orta Çağ köprüleri sizi büyülüyor.

Turia Nehri kıyısındaki Sanat ve Bilim Kompleksi, akvaryum, opera evi ve Prens Felipe Bilim Müzesi, Plaza del Mercado, Plaza del Cordillo ve fıskiye havuzu, ipek borsası Lonja de la Seda, Iglesia Catedral-Basílica Metropolitana de la Valencia gezilecek yerler arasında.

Butikleri, galerileri, kafe, bar ve restoranları ile keyifli bir rota olan Barrio del Carmen kentin cıvıl cıvıl günlük yaşamına karışmanızı sağlıyor.

12. Santiago de Compostela

ispanyanin-en-guzel-yerler

Santiago de Compostela, İspanya’nın özerk bölgelerinden Galiçya’nın başkenti, ülkenin kuzeybatısında konumlanıyor. Şehir, Camino de Santiago olarak bilinen geleneksel haccın son varış noktası olduğundan Hristiyan inancı için önemi büyük.

Hz. İsa’nın Havarisi Aziz James’in gömüldüğü şehir olmasından dolayı hem inanç turizmi hem de tarihi güzellikleri ile ilgi çeken şehrin ana meydanı Praza do Obradoiro, mağazalar, tarihi ve resmi yapılar, kafe ve restoranlarla çevrili hareketli bir merkez.

13. Mallorca

ispanya gezi rehberi mallorca

Mallorca, İspanya’ya bağlı Balear Adaları’nın en büyüğü. Akdeniz’in gözbebeği olan Mallorca, İspanyol, Katalan, Arap ve Roma kültürlerinin iç içe geçtiği muazzam bir kültüre sahip. Berrak denizi, tertemiz plajları, dokusu korunmuş mimari ve tarihi güzellikleri, falezleri, yel değirmenleri hatta şehir planlaması ile adeta bir cenneti andırıyor.

Her yıl 21 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Hareketli İbiza’nın aksine dingin ve huzurlu bir yaşam sunan adada yaşayan ünlüler arasında en popüler olanlar şüphesiz Michael Douglas ile Catherine Zeta Jones. Adanın ve Balear Adaları özerk topluluğunun başkenti olan Palma, Mallorca’nın kültürel merkezi.

Puerto Portals’ın bulunduğu Calvia, Andratx, denize nazır Alcudia, kuzeyde huzurlu Soller ile güneyin bohem ve şık beldesi Santanyi de adanın önemli noktaları. Mallorca’nın gürülmesi gereken yerleri ise, Palau de l’Almudaina, La Casa de Robert Graves, Pollentia, Catedral de Mallorca, Es Baluard ve Palau March.

14. İbiza

ispanya gezi rehberi ibiza
ispanyada gezilecek adalar
Cala Comte, İbiza

İbiza ya da Eivissa, Akdeniz’in İspanya yönetimindeki Mayorka, Minorka, Cabrera ve Formentera’nın oluşturduğu Balear Adaları’nın üçüncüsü. Dünyaca ünlü gece kulüpleri ve eğlence dünyasıyla Avrupa’nın merkezi olan Ibıza, çok popüler bir destinasyon. Yıl boyu çok fazla sayıda turist ağırlayan namı diğer ‘Özgürlükler Adası’ dünyaca ünlü isimlerin de uğrak noktası.Orta Çağ’da önemli bir süre Müslümanların kontrolünde kalan adada, Sant Antoni de Portmany, Santa Eularia des Riu ve İbiza Old Town (Eivissa) olmak üzere görülmesi gereken üç bölge bulunuyor. Eğer vaktiniz sınırlı değilse, İbiza’nın eski limanından kalkan katamayanlarla Formentera Adası’na geçebilirsiniz.

Dünyanın en güzel gün batımı izleme noktaları arasında gösterilen Cafe Del Mar, Santa Eularia des Riu ise şahane plajı ve deniziyle uzun da bir kumsala sahip, beyaz mimarinin ön plana çıktığı şirin bir kasaba.

Old Town bölgesinde ise, D’alt Villa, Portal de ses Taules, Church of Santo Domingo, Puget Museum, Sant Ciriac Şapeli, Guillem de Montgri, Casa de la Curia ve Madina Yabisa mutlaka görülmeli. Platja de Ses Salines gibi birbirinden güzel plajlara sahip adanın en ünlü gece kulüpleri ise, Space, Pacha, Privilege, Amnesia, Eden ve Es Paradis.

15. Rioja

Rioja ispanya

Rioja, güzel yemekleri, şarapları ve doğasıyla yalnızca İspanya’nın değil Avrupa’nın da önemli gurme duraklarından. Bask Bölgesi’nde yer alan Rioja ziyaretçilerinin birinci amacı şarap ikincisi ise mimari. Sıra dışı mimariye sahip şarap evleri ya da otellerin pek çoğu, modern mimarinin ünlü isimlerinin şaheseri.

Üzüm bağlarının ve yüzlerce yıllık köylerin yanı başına yapılmış bu çarpıcı binaları gördüğünüzde şaşkınlık ve hayranlık duyguları arasında bocalıyorsunuz. Şarap Evlerini gezerken şarap tadımı yapabilir, geleneksel ve modern bağ evlerini ziyaret edebilir, Orta Çağ köylerini görebilirsiniz.

Rioja’da yer alan şarap evleri modern mimari ve geleneksel olmak üzere ikiye ayrılıyor. Geleneksel evlerin çoğu Haro Kasabası’nda bulunurken, modern mimariye sahip şarap evlerinden ilk görülmesi gerekenler Santiago Calatrava tasarımı Ysios ve Frank Gehry tasarımı Marquez de Riscal.

Her ikisi de son derece çarpıcı yapılar olmakla birlikte zamanınız varsa Bodegas Baigorri ve Bodegas Darien de dikkate değer. CVNE, Muga ve Lopez de Heredia ise doğallığıyla kartpostalı andıran Laguardia’da.

İspanya yeme ve içme

İspanya yeme ve içme konusunda Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri. İspanyol mutfağı, Avrupa ile Afrika arasında önemli bir geçiş yolu olan ülkesinin yüzyıllar boyu, farklı kültürlerin kaynaşmasını yansıtıyor. Bir Akdeniz ülkesi olan İspanya’da günümüz İspanyol mutfağı, ülkenin coğrafi konumu, zengin tarihi ve çağlar boyunca yaşadığı savaşlar, keşifler, göçler sonucunda oluşmuş zengin bir yemek kültürünü yansıtıyor.

Yemek yemeyi seven İspanyollar Akdeniz tarzı beslenmeyi en iyi yansıtacak şekilde, sık aralıklarla ancak azar azar yiyorlar. Sabahın erken saatlerinde yaptıkları hafif bir kahvaltıyla güne başlarken, daha sonra ikinci bir kahvaltı yapıp öğlen de tapas yiyorlar. Öğle yemeği, akşamüstü atıştırmalıkları, ardından bir tapas daha derken gecenin geç saatlerinde dek süren bol sohbetli uzun akşam yemekleri ile günü tamamlıyorlar.

İspanya’nın Akdeniz iklimi olan yörelerinde üzüm ve zeytin bol miktarda yetiştirildiğinden zeytinyağı ve şarap vazgeçilmezler arasında. Her yemekte ve salatada kullanılan zeytinyağının dışında, bal, badem, yumurta sarısı gibi ürünlerle hazırlanan İspanyol tatlıları da Arap yemek kültürünün etkilerinden.Kıyılarda da çeşitli deniz ürünleri ve balık çok tüketiliyor. Galiçya bölgesinde et ve balıkla yapılan küçük börekler; Endülüs bölgesinde fabada adı verilen meşhur fasulye yemekleri; Bask bölgesinde balık çorbası ve çeşitli balık yemekleri; Katalan yöresinde meyvelerle birlikte hazırlanan balık ve et yemekleri İspanyol mutfağını zenginleştiren farklı lezzetleri arasında.

İspanyol mutfağı dendiğinde tüm dünyada ilk akla gelen paella, Valencia yöresinden tüm ülkeye yayışmış. Paella; tavuk eti, balıklar ve deniz ürünleri ile pişirilen son derece lezzetli bir pilav yemeği. Geleneksel çorbaları olan gazpacho ise İspanyolların en sık tükettikleri çorba.

Endülüs spesiyalleri ise, değişik kesimlerde farklılık gösteriyor ancak klasik İspanyol içkisi sherry’nin yanında öğlenleri sandviç olarak, akşamları ise aperatif olarak tapaslar vazgeçilmez. Diğer yandan Endülüs’ün güneyinde yer alan Jerez de la Frontcra bölgesi sherrynin anavatanı.

İspanya alışveriş

İspanya, ziyaretçilerine kitaptan mücevhere, tasarım mobilyalardan son moda kıyafetlere kadar geniş bir alışveriş yelpazesi sunan bir ülke. Dünyaca ünlü tekstil ve tasarım markalarıyla Avrupa’nın alışveriş merkezi olan İspanya, farklı bölgeleriyle hem yerel hem de etnik ürünler satan pek çok küçük işletmeyi de korumayı başarıyor.

ispanya rehberi
Park Güell, Barcelona

Barselona, şehrin dört bir yanına yayılmış olan tasarım ve moda mağazalarıyla dünyaca tanınmış mağazalarıyla ünlü. La Rambla, Placa de Catalunya, Passeig de Gracia ve Avinguda Diagonal’da bulunur. Zara ve Mango gibi birer dünya markası olmuş büyük firmaların yanı sıra, Calvin Klein, Armani,Versace ve Gucci mağazalarının hepsi Avinguda Diagonal üzerinde sıralanıyor.

Barselona merkezde turistlerin alışveriş için ilk geldikleri ve en çok alışveriş yaptıkları yer La Rambla olmakla birlikte Carrer de la Portaferrissa, Carrer del Call gibi Barri Gotik Sokaklarına bakabilirsiniz. Ayrıca Portal de L’Angel ve Carrer Portaferrisa’da bakabilirsiniz.

Yiyecek-içecekler için ise pek çok şampanya çeşidi barındıran Xampany, yerli ve yabancı şarap çeşitlerinin bulunduğu La Vinia, Barselona’nın en lezzetli peynirleri için Formatgeria La Seu ve balık, et, sebze, meyve ve her tür şarküteri ürünün satıldığı en büyük pazar olan Mercat La Boqueria en doğru adresler.

Madrid’in cadde ve sokakları, moda severlere hitap eden birçok ünlü mağaza ve butikle dolu. Şehirde alışveriş keyfi seçkin mağazalardan elit butiklere, büyük alışveriş merkezlerinden mücevher mağazalarına kadar birçok seçenek barındıran Madrid caddelerinde sonuna kadar yaşanıyor.

Yalnızca pazar günü kurulan ve Plaza de Cascorro, La Latina ve Embajadores Caddeleri üzerinde yer alan El Rastro; şehrin en büyük açıkhava pazarı. Tekstilden antikaya, tablolardan kitaba dek aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz.

Salamanca Bölgesi’nde yer alan Serrano, Velázquez, Castelló, Goya, Jorge Juan ve Lagasca Caddeleri; Castellana Bölgesi’nde bulunan Orense Caddesi; Puerta del Sol, Preciados ve Gran Vía’ı kapsayan geniş bölgede bulunan Arenal, Mayor, Preciados, Carmen ve Princesa Caddeleri; Chueca ve Fuencarral bölgelerindeki Fuencarral ve Hortaleza Caddeleri başlıca alışveriş durakları.İspanya’ya nasıl gidilir ✈️

İspanya’ya hava yoluyla ulaşım: İspanya’nın birçok büyük şehrinde uluslararası standartta havalimanı bulunuyor. Türkiye’den İspanya’ya gitmek için en kısa ve en ekonomik yöntem uçak yolculuğu. İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İspanya’nın başkenti Madrid, Barselona, Valensiya ve Malaga’ya direkt uçuş bulunuyor.

İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları’nın Madrid, Barselona, Valensiya ve Malaga’ya direkt uçak seferleri var. İstanbul’dan İspanya’nın kentlerine yapılacak uçak seyahati 4 saat 40 dakika sürüyor.

İstanbul Havalimanı’ndan aktarmalı uçuşlarla Ukrayna International Airlines ile Kiev üzerinden, TAROM ile Bükreş üzerinden, KLM ile Amsterdam üzerinden ve Aegean Airlines ile Atina üzerinden Madrid ve Barselona’ya gidilebiliyor. Aktarmalı uçuşlar bekleme sürelerine bağlı olarak 9 ile 18 saat arasında değişiyor.

İspanya’da iç hat uçuşları: İspanya’da en çok kullanılan iki havalimanı Barselona ve Madrid’de. Yaz tatili için güney İspanya’ya ve İspanya’ya ait adalara seyahat etmek isteyenler ise Tenerife, Mallorca, Las Palmas, Gran Canaria, İbiza, Minorka ve Alicante havalimanlarını kullanıyor.

İspanya’da iç hat uçuşlarına egemen olan hava yolu şirketi, aynı zamanda İspanya’nın bayrak taşıyıcı ulusal hava yolu şirketi de olan Iberia. Iberia, alt markası Puente Aereo şirketiyle birlikte İspanya’nın birçok kentinde karşılıklı seferler düzenliyor. İspanya iç hatlarda seferleri olan firmalar arasında Spanair, Aie Europa ve Air Nostrum da bulunuyor.

ispanya-nasil-gidilir
Real Alcázar de Sevilla

İspanya’ya deniz yoluyla ulaşım: İspanya’da deniz yolu ulaşımı İspanya ana karası ile İspanya’ya ait Kanarya Adaları, Balear, Fas ve İngiltere arasındaki yolculuklarda kullanılıyor. Yaz aylarında turistik adalara olan ulaşım talebi artığından feribot biletlerini önceden satın almakta yarar var.

İspanya ile İngiltere arasındaki feribotlar iki ayrı rotada sefer yapıyor. Brittany Ferries, İngiltere Plymouth ile İspanya Santander arasında, P&amp O European Ferries şirketi ise İngiltere Portsmouth ile İspanya Santurce limanları arasında yolcu taşıyor.

İspanya’nın turizm cenneti adalarından İbiza, Mayorka ve Minorka’ya feribotlar Barselona ve Valensiya’dan hareket ediyor. Transmediterranea firmasının da Cadiz’den Kanarya Adaları’na haftada bir gün arabalı feribot seferleri bulunuyor.

İspanya’ya demiryoluyla ulaşım: İspanya’nın resmi demiryolu işletmeci firmasının kısaltması RENFE. RENFE, İspanya’nın tüm büyük şehirleri arasında sefer düzenliyor. Paris, Londra, Brüksel, Amsterdam, Cenevre, Zürih ve Milano’dan Barselona’ya direkt tren seferleri bulunuyor. Valensiya, Malaga, Sevilla ve Madrid gibi şehirler de demiryoluyla birbirine bağlanıyor.

İspanya’ya otobüs ile ulaşım: İspanya’da şehirlerarası ve ülkelerarası seyahat için en ekonomik ulaşım yöntemlerinden biri de otobüs. Eurolines ve Flixbus şirketleri Madrid, Barselona ve diğer Avrupa ülkelerini birbirine bağlıyor.

Endülüs Emevi Devleti’nin uzun yıllar egemen olduğu topraklar üzerinde kurulu İspanya, farklı kültürlerin izlerini taşıyan bir görünüme sahip. Zengin tarihi geçmişi ve çok kültürlü dokusu, zengin koleksiyona sahip müzeleri ve sanat galeri, enfes plajları, leziz yemek kültürü ve canlı sokakları ile İspanya, Avrupa’nın en özgün destinasyonlarından.

6 Yorumlar

  1. Tam sangria yok mu diyecektim ki varmış. Bir de tinto verano diye kırmızı şarapları var yazın çok iyi geliyor pet şişede falan satılıyor.

  2. Madrid turu yaptığımız sıralarda arkadaşımızla geziyorduk, gerçekten çok güzeldi. Market reyonlarındaki fiyatları dahi ekonomiyi belli ediyor ve bence gezilmesi gereken kültürel bir Ülkedir İspanya. Tapaz yemeğini tattığımızda kendimizden geçtik, insanlarıda bence çok samimi. turistrail.com ile birlikte tur yapmıştık ve gerçekten çok beğendik.

  3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu yaz interrail ile uğramayı düşündüğüm şehirlerden biri bu yazıdan sonra kesin uğramaya karar verdim. 🙂

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz