İspanya, resmi ismiyle İspanya Krallığı, Avrupa‘nın güney batısında, İber Yarımadasında yer alıyor. Güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan İspanya, göz alıcı plajları, tarihi dokusu ve canlı gece hayatının yanı sıra Flamenko ateşi, rakipsiz futbolu, enfes mutfağı ve eşsiz kültürüyle rengarenk bir Avrupa ülkesi.

İspanya, Avrupa’nın en güzel Akdeniz ülkelerinden biri olduğu kadar, İtalya’dan sonra dünyada en çok UNESCO kültür mirasına sahip olan ülke. Ülkenin en zarif kenti Barselona, deha sanatçı Gaudi’nin eserleri La Sagrada Famiglia ve Parc Güell’i hayranlıkla ziyaret edeceğiniz, kent yaşamı ve gece hayatıyla kalbinizi çalıyor.

ispanya gezi rehberi
Sagrada Familia, Berselona, İspanya

Dünyanın en iyi şaraphanelerine ev sahipliği yapan Rioja ve Bilbao, gastronomi meraklılarının mabedi. Başkent Madrid’in gurur duyduğu sanat müzeleri Museo del Prado, Centro de Arte Riena Sofia ve Museo Thyssen-Bornemisza’sıyla keşfetmeye doyamayacağınız kadar güzel. İspanya’nın güney kıyıları Granada ve Sevilla kültürü ve iyot kokusuyla benzersiz Akdeniz kentleri.

Batıda Portekiz, kuzeyde Fransa, Andora ve güneyde Birleşik Krallık’a bağlı Cebelitarık ile komşu olan İspanya, Akdeniz’de Balear Adaları, Atlantik Okyanusu’nda Kanarya Adaları’nı ve Kuzey Afrika’da Ceuta ve Melilla adlı iki özerk şehri kapsıyor. Fransa’dan sonra Batı Avrupa’daki ikinci büyük ülke olan İspanya, Avrupa Birliği ve NATO üyesi.

İspanya Gezi Rehberi

İspanya ilk yerleşimcileri olan Fenikelilerin ardından Keltler ve Yunanların yurdu olmuş. Kartacalıların egemenliğine son veren Roma İmparatorluğu, MS 5. yüzyıl itibarı ile, ülke hakimiyetini Alanlar, Suevler, Vandallar ve Vizigotlara bırakmış.

711’de Afrika’dan gelen Müslümanların Endülüs medeniyetini kurduğu İspanya toprakları, 1492’de Müslümanların son kalesi Granada Krallığı yıkılmasıyla yeniden Hristiyan hakimiyetine girmiş. Bu tarihten sonra İspanyol hükümdarlarını desteğini alan Kristof Kolomb sayesinde dünyanın en büyük sömürge imparatorluklarından biri olan İspanya, 1640’ta Portekiz’i, 1714’te ise Avrupa’daki bazı topraklarını ve Cebelitarık’ı kaybetmiş.

19’uncu yüzyılda ise Amerika kıtasındaki tüm sömürgeleri bağımsızlığını kazanan İspanya, Birinci Dünya Savaşı’nda Fransa’nın işgaline uğradı. İkinci Dünya Savaşı’na katılmayan İspanya 17 özerk bölgeye ve 2 özerk şehre ayrılmış bulunuyor. Dünyanın en büyük sekizinci ekonomisine sahip olan İspanya, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra Çin Halk Cumhuriyeti ile birlikte dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülkesi.

Ülkenin çeşitliliğinin bir diğer göstergesi de konuşulan farklı dilleri. Genel olarak İspanyolca konuşuyorlar ancak bu tam olarak doğru değil, daha doğru bir terim ile en çok konuşulan dil Castilian ve daha sonra Katalanca, Baskça, Galiçya’ca, Asturca ve diğerleri gibi birkaç başka alt kategoriye ayrılan diller de var.

Ülkenin farklı lehçeleri hakkında konuşurken dikkatli olun ve yerel halkla İspanyolca olarak kabul edilen ve edilmeyenler hakkında tartışmaya girmeye çalışmayın. Çoğu durumda uzun bir tartışmaya sürükleniyorsunuz ancak İspanyol ve bölgesel gururun özellikle hâkim olduğu bazı bölgelerde şiddetli tartışmalar da meydana geliyor.

İspanya’ya Türkiye’den gitmek için Schengen vizesi almanız gerekiyor. Ülkeye gelirken yanınızda Euro olduğuna emin olun. Bazen büyük mağazalarda ve havaalanlarında USD hariç diğer para birimlerini kabul etmiyorlar. İspanya’yı dolaşmaya çalışırken otostopun aksine otobüsle dolaşmanın en kolay yol olduğunu vurgulamam gerek. Otobüse binmek istemiyorsanız bir araba kiralamak isteyebilirsiniz, ancak İspanya sokakları karmaşık olabileceğinden ve yeni gelenlerin kendilerini kolayca kaybedebileceği için bir GPS sisteminizin olduğundan emin olun.

Güler yüzlü insanları, sıcak havası, rahat yaşam tarzı, mutfağı, heyecan verici gece hayatı, dünyaca ünlü şenlikleri ve folkloru nedeniyle İspanya egzotik bir ülke olarak görülüyor. Coğrafi ve kültürel bakımdan çok farklı bir ülkede olduğunuzdan sizi nelerin beklediğine dair blog yazılarını okumanız iyi fikir. İster plajlarında bronzlaşın ister boğalarla koşun veya eski tarihi bölgeleri keşfe çıkın… Bu farklı ülkede birbirinden ilginç birçok şey sizi bekliyor.

İspanya Gezilecek Yerler

Her bölgesi bambaşka özellikler taşıyan heyecanlı bir ülke olan İspanya, kültürel çeşitliliği, şahane Akdeniz iklimi, güzel yemekleri ve bize yakın günlük yaşamıyla İspanya, mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon. Her taşın altında tarihi dokusunu hissedebileceğiniz, her kumsalda eğlencenin dibine vuracağınız, misafirperver insanların yaşadığı güzel bir ülke.

1. Barselona

ispanya gezi rehberi blog

Avrupa Birliği’nin altıncı büyük metropolü olan Barselona, Akdeniz ikliminin sıcaklığı, Gaudi’nin estetiği, masmavi denizinin özgürlüğü ile hızın yenilikle devindiği güzeller güzeli bir kent.

Modernista akımıyla şekillenen kette Gaudi’nin yarım kalan bazilikası La Sagrada Familia, Gaudi tasarımı Parc Guell, UNESCO Dünya Mirası sayılan Palau de la Música Catalana, La Boqueria, Picasso Müzesi ve Fundació Joan Miró mutlaka görülmesi gereken adresler.

2. Madrid

ispanya rehberi blog
Plaza Mayor, Madrid

Madrid, İspanya’nın başkenti ve Avrupa’nın en önemli müzelerine ev sahipliği yapan yerleşimi. Sanat, kültür, tarih, gurme, eğlence, doğa ve spor arayan herkesin kendine ait bir şey bulduğu Madrid’in müzeleri, asırlık binaları, sokak ve fine dining lezzet adresleri, sabaha kadar süren eğlence hayatı, parkları ve hem futbolun hem de basketbolun en ateşli takımlarıyla baştan çıkaran bir şehir.

İspanya’nın başkentinde mutlaka görülmesi gereken yerler ise Valzquez ve Goya’nın eserlerinin yer aldığı Prado Müzesi, Lazaro Galdiano Müzesi, Thysseen Bornemisza Müzesi, Madrid Kraliyet Sarayı, Milli Kütüphane, Buen Retiro Parkı ve Mayor Meydanı.

3. Sevilla

ispanya gezi rehberi sevilla
Alcazar Sarayı

Sevilla, İspanya’nın güneybatı kesiminde Endülüs bölgesinin merkezi ve İspanya’nın dördüncü büyük kenti. Hayatın sokaklarda yaşandığı, havanın hep güzel olduğu, sokakların portakal çiçeği koktuğu Sevilla, tam bir tarih, sanat ve kültür kenti.

Otantik, heyecanlı ve Müslüman İspanya’nın başkenti ve Yeni Dünya’ya düzenlenen keşif seferlerinin başlangıç noktası olan Sevilla, geçmişte olduğu gibi halen Endülüs özerk bölgesinin sanat, kültür ve ekonomi merkezi. Avrupa’nın üçüncü büyük katedraline ev sahipliği yapan Sevilla, İspanya’nın önemli bir Flamenko merkezi olarak kabul edildiği gibi kendine özgü ‘Sevillanas’ dansıyla da öne çıkıyor.

Sevilla’da mutlaka görülmesi gereken yerler, İspanya’nın en önemli resim koleksiyonuna sahip Güzel Sanatlar Müzesi, 13. yüzyıl tarihli Santa Ana Kilisesi, Giralda Minaresi, 15. yüzyıldan kalma Sevilla Katedrali, Alcazar Sarayı, Torre del Oro Gözlem Kulesi ve Maria Luisa Parkı olarak bilinse de keşfedilmesi gereken daha çok adres var.

4. Granada

ispanya gezi rehberi granada
El Hamra Sarayı

Granada, İspanya’nın kendine münhasır kentlerinden biri. Ülkenin güneyindeki, Endülüs bölgesinde yer alan Granada, Beiro, Darro, Genil ve Monachil Nehirlerinin birleştiği yerde, Sierra Nevada Dağlarının eteklerinde yer alıyor.

Pek çok uygarlığın derin izlerini halen taşıyan Granada’da, Müslüman, Yahudi ve Hristiyan kültürleri de iç içe geçmiş durumda. İber Yarımadası’nda kurulan en uzun ömürlü ve son bağımsız İslam devleti olan Gırnata Emirliği’ne ev sahipliği yapan Granada yıl boyu çok sayıda turist ağırlıyor.

Katolik hükümdarların mezarlarından, tapas barlarına ve Arap gençlerinin buluştuğu bohem teterialara dek karşıt kültürlerle dolup taşan şehrin Flamenko şovları da dillere destan. Eski Şehir bölgesi, Müslümanların yaşadığı Albayzin bölgesi, çingenelerin olduğu Sacromonte bölgesi kenti gözlemek için en doğru adresler.

El Hamra Sarayı, Realejo Bölgesi, Generalife Sarayı ve Bahçeleri ile Plaza Nueve mutlaka görülmesi gereken yerlerden yalnızca birkaçı.

5. San Sebastián

ispanya şehirleri

San Sebastián, İspanya’nın Bask bölgesinde yer alan küçücük ama bir o kadar da güzel ve etkiyici bir Bask yerleşimi. İspanya’nın Atlantik Okyanusu kıyısında ve hemen kuzeydeki Fransa sınırının çok yakınında yer alan kentte fünikülerle Monte Igueldo Tepesi’ne çıkıp manzarayı izleyin, merkezdeki Playa de la Concha ve Playa de Ondarreta plajlarının tadını çıkarın.

Sahil boyunca inşa edilen Belle-Epoque mimari stili görkemli yapılarıyla Avrupa aristokrasisinin yazlık tercihi olan San Sebastian’da mutlaka görülmesi gereken yerler ise tarihi kent merkezi Parte Vieja, Iguelda Dağı’ndaki gözlem kulesi ve şehir manzarası, Barok stili St. Mary Kilisesi, Castillo de la Motta ve St. Vincent Kilisesi.

6. Bilbao

ispanya hakkında bilgi

Bilbao, İspanya’nın kuzeyinde, Fransa sınırındaki Bask bölgesinde yer alıyor. Bask Denizi’ne dökülen Edna Nehri üzerine kurulu kent, tarih boyunca iç liman görevi görmüş ve endüstri devriminde de bir endüstri merkezine dönüşmüş.

Bask bölgesinin en büyük şehri olan Bilabo aynı zamanda İspanya’nın da en önemli liman kenti. Ülkenin en büyük metal işleme ve kimya kuruluşlarının bulunduğu Bilbao, Bask kültürü, güzel doğası, hareketli yaşamı ve birbirinden leziz yemekleriyle hayattan zevk almayı bilen Baskların kenti.

Sanatı ve tasarımı hayatı güzelleştirmek için kullanmayı bilen Basklar, güzel yemekleri, şarapları ve kendilerine özgü tavırlarıyla ülkenin diğer kentlerine benzemeyen bir yerleşim yaratmışlar.

Kentin mutlaka görülmesi gereken yerleri ise, yuvarlak titanyum cephesiyle ünlü Guggenheim Müzesi, Jeff Koons’un eseri Puppy Heykeli, 1890’da inşa edilen Neo-Barok mimarisi ile Teatro Arriaga, Old Town’da yer alan Casco Viejo Sokakları, Santiago Katedrali ve Museo de Bellas Artes.

7. Valencia

ispanya gezi

Valencia, İspanya’nın enerjisi hiç yavaşlamayan, renkli, hareketli, tarihi ve aynı zamanda çağdaş kenti. Sahil şeridi, tarihi dokuları ve kendine özgü hareketli atmosferiyle ziyaretçilerini mutluluk rüzgârına sürükleyen Valencia, Mercado Central de Valencia Art-Nouveau ve Arap füzyon mimarisiyle, Romanesk, Gotik ve Barok izleriyle Valencia İspanya’nın son yıllarda parlayan şehri.

Butikleri, galerileri, kafe, bar ve restoranları ile keyifli bir rota olan Barrio del Carmen kentin cıvıl cıvıl günlük yaşamına karışmanızı sağlarken, şehrin kuzey kapısı olan Torres de Serranos ve manzarası, San Nicolás Kilisesi, eski Orta Çağ köprüleri sizi büyülüyor. Plaza del Mercado, Plaza del Cordillo ve fıskiye havuzu, ipek borsası Lonja de la Seda, Iglesia Catedral-Basílica Metropolitana de la Valencia ise kentin mutlaka görülmesi gereken adreslerinden.

8. Mallorca

ispanya gezi rehberi mallorca

Mallorca, İspanya’ya bağlı Balear Adaları’nın en büyüğü. Akdeniz’in gözbebeği olan Mallorca, İspanyol, Katalan, Arap ve Roma kültürlerinin iç içe geçtiği muazzam bir kültüre sahip. Berrak denizi, tertemiz plajları, dokusu korunmuş mimari ve tarihi güzellikleri, falezleri, yel değirmenleri hatta şehir planlaması ile adeta bir cenneti andırıyor.

Her yıl 21 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Hareketli İbiza’nın aksine dingin ve huzurlu bir yaşam sunan adada yaşayan ünlüler arasında en popüler olanlar şüphesiz Michael Douglas ile Catherine Zeta Jones. Adanın ve Balear Adaları özerk topluluğunun başkenti olan Palma, Mallorca’nın kültürel merkezi.

Puerto Portals’ın bulunduğu Calvia, Andratx, denize nazır Alcudia, kuzeyde huzurlu Soller ile güneyin bohem ve şık beldesi Santanyi de adanın önemli noktaları. Mallorca’nın gürülmesi gereken yerleri ise, Palau de l’Almudaina, La Casa de Robert Graves, Pollentia, Catedral de Mallorca, Es Baluard ve Palau March.

9. İbiza

ispanya gezi rehberi ibiza

İbiza ya da Eivissa, Akdeniz’in İspanya yönetimindeki Mayorka, Minorka, Cabrera ve Formentera’nın oluşturduğu Balear Adaları’nın üçüncüsü. Dünyaca ünlü gece kulüpleri ve eğlence dünyasıyla Avrupa’nın merkezi olan Ibıza, çok popüler bir destinasyon. Yıl boyu çok fazla sayıda turist ağırlayan namı diğer ‘Özgürlükler Adası’ dünyaca ünlü isimlerin de uğrak noktası.

Orta Çağ’da önemli bir süre Müslümanların kontrolünde kalan adada, Sant Antoni de Portmany, Santa Eularia des Riu ve İbiza Old Town (Eivissa) olmak üzere görülmesi gereken üç bölge bulunuyor. Eğer vaktiniz sınırlı değilse, İbiza’nın eski limanından kalkan katamayanlarla Formentera Adası’na geçebilirsiniz.

Dünyanın en güzel gün batımı izleme noktaları arasında gösterilen Cafe Del Mar, Santa Eularia des Riu ise şahane plajı ve deniziyle uzun da bir kumsala sahip, beyaz mimarinin ön plana çıktığı şirin bir kasaba.

Old Town bölgesinde ise, D’alt Villa, Portal de ses Taules, Church of Santo Domingo, Puget Museum, Sant Ciriac Şapeli, Guillem de Montgri, Casa de la Curia ve Madina Yabisa mutlaka görülmeli. Platja de Ses Salines gibi birbirinden güzel plajlara sahip adanın en ünlü gece kulüpleri ise, Space, Pacha, Privilege, Amnesia, Eden ve Es Paradis.

10. Rioja

Rioja ispanya

Rioja, güzel yemekleri, şarapları ve doğasıyla yalnızca İspanya’nın değil Avrupa’nın da önemli gurme duraklarından. Bask Bölgesi’nde yer alan Rioja ziyaretçilerinin birinci amacı şarap ikincisi ise mimari. Sıra dışı mimariye sahip şarap evleri ya da otellerin pek çoğu, modern mimarinin ünlü isimlerinin şaheseri.

Üzüm bağlarının ve yüzlerce yıllık köylerin yanı başına yapılmış bu çarpıcı binaları gördüğünüzde şaşkınlık ve hayranlık duyguları arasında bocalıyorsunuz. Şarap Evlerini gezerken şarap tadımı yapabilir, geleneksel ve modern bağ evlerini ziyaret edebilir, Orta Çağ köylerini görebilirsiniz.

Rioja’da yer alan şarap evleri modern mimari ve geleneksel olmak üzere ikiye ayrılıyor. Geleneksel evlerin çoğu Haro Kasabası’nda bulunurken, modern mimariye sahip şarap evlerinden ilk görülmesi gerekenler Santiago Calatrava tasarımı Ysios ve Frank Gehry tasarımı Marquez de Riscal.

Her ikisi de son derece çarpıcı yapılar olmakla birlikte zamanınız varsa Bodegas Baigorri ve Bodegas Darien de dikkate değer. CVNE, Muga ve Lopez de Heredia ise doğallığıyla kartpostalı andıran Laguardia’da.

İspanya yeme ve içme

İspanya yeme ve içme konusunda Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri. İspanyol mutfağı, Avrupa ile Afrika arasında önemli bir geçiş yolu olan ülkesinin yüzyıllar boyu, farklı kültürlerin kaynaşmasını yansıtıyor. Bir Akdeniz ülkesi olan İspanya’da günümüz İspanyol mutfağı, ülkenin coğrafi konumu, zengin tarihi ve çağlar boyunca yaşadığı savaşlar, keşifler, göçler sonucunda oluşmuş zengin bir yemek kültürünü yansıtıyor.

Yemek yemeyi seven İspanyollar Akdeniz tarzı beslenmeyi en iyi yansıtacak şekilde, sık aralıklarla ancak azar azar yiyorlar. Sabahın erken saatlerinde yaptıkları hafif bir kahvaltıyla güne başlarken, daha sonra ikinci bir kahvaltı yapıp öğlen de tapas yiyorlar. Öğle yemeği, akşamüstü atıştırmalıkları, ardından bir tapas daha derken gecenin geç saatlerinde dek süren bol sohbetli uzun akşam yemekleri ile günü tamamlıyorlar.

İspanya’nın Akdeniz iklimi olan yörelerinde üzüm ve zeytin bol miktarda yetiştirildiğinden zeytinyağı ve şarap vazgeçilmezler arasında. Her yemekte ve salatada kullanılan zeytinyağının dışında, bal, badem, yumurta sarısı gibi ürünlerle hazırlanan İspanyol tatlıları da Arap yemek kültürünün etkilerinden.

Kıyılarda da çeşitli deniz ürünleri ve balık çok tüketiliyor. Galiçya bölgesinde et ve balıkla yapılan küçük börekler; Endülüs bölgesinde fabada adı verilen meşhur fasulye yemekleri; Bask bölgesinde balık çorbası ve çeşitli balık yemekleri; Katalan yöresinde meyvelerle birlikte hazırlanan balık ve et yemekleri İspanyol mutfağını zenginleştiren farklı lezzetleri arasında.

İspanyol mutfağı dendiğinde tüm dünyada ilk akla gelen paella, Valencia yöresinden tüm ülkeye yayışmış. Paella; tavuk eti, balıklar ve deniz ürünleri ile pişirilen son derece lezzetli bir pilav yemeği. Geleneksel çorbaları olan gazpacho ise İspanyolların en sık tükettikleri çorba.

Endülüs spesiyalleri ise, değişik kesimlerde farklılık gösteriyor ancak klasik İspanyol içkisi sherry’nin yanında öğlenleri sandviç olarak, akşamları ise aperatif olarak tapaslar vazgeçilmez. Diğer yandan Endülüs’ün güneyinde yer alan Jerez de la Frontcra bölgesi sherrynin anavatanı.

İspanya alışveriş

İspanya, ziyaretçilerine kitaptan mücevhere, tasarım mobilyalardan son moda kıyafetlere kadar geniş bir alışveriş yelpazesi sunan bir ülke. Dünyaca ünlü tekstil ve tasarım markalarıyla Avrupa’nın alışveriş merkezi olan İspanya, farklı bölgeleriyle hem yerel hem de etnik ürünler satan pek çok küçük işletmeyi de korumayı başarıyor.

ispanya rehberi
Park Güell, Barcelona

Barselona, şehrin dört bir yanına yayılmış olan tasarım ve moda mağazalarıyla dünyaca tanınmış mağazalarıyla ünlü. La Rambla, Placa de Catalunya, Passeig de Gracia ve Avinguda Diagonal’da bulunur. Zara ve Mango gibi birer dünya markası olmuş büyük firmaların yanı sıra, Calvin Klein, Armani,Versace ve Gucci mağazalarının hepsi Avinguda Diagonal üzerinde sıralanıyor.

Barselona merkezde turistlerin alışveriş için ilk geldikleri ve en çok alışveriş yaptıkları yer La Rambla olmakla birlikte Carrer de la Portaferrissa, Carrer del Call gibi Barri Gotik Sokaklarına bakabilirsiniz. Ayrıca Portal de L’Angel ve Carrer Portaferrisa’da bakabilirsiniz.

Yiyecek-içecekler için ise pek çok şampanya çeşidi barındıran Xampany, yerli ve yabancı şarap çeşitlerinin bulunduğu La Vinia, Barselona’nın en lezzetli peynirleri için Formatgeria La Seu ve balık, et, sebze, meyve ve her tür şarküteri ürünün satıldığı en büyük pazar olan Mercat La Boqueria en doğru adresler.

Madrid’in cadde ve sokakları, moda severlere hitap eden birçok ünlü mağaza ve butikle dolu. Şehirde alışveriş keyfi seçkin mağazalardan elit butiklere, büyük alışveriş merkezlerinden mücevher mağazalarına kadar birçok seçenek barındıran Madrid caddelerinde sonuna kadar yaşanıyor.

Yalnızca pazar günü kurulan ve Plaza de Cascorro, La Latina ve Embajadores Caddeleri üzerinde yer alan El Rastro; şehrin en büyük açıkhava pazarı. Tekstilden antikaya, tablolardan kitaba dek aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz.

Salamanca Bölgesi’nde yer alan Serrano, Velázquez, Castelló, Goya, Jorge Juan ve Lagasca Caddeleri; Castellana Bölgesi’nde bulunan Orense Caddesi; Puerta del Sol, Preciados ve Gran Vía’ı kapsayan geniş bölgede bulunan Arenal, Mayor, Preciados, Carmen ve Princesa Caddeleri; Chueca ve Fuencarral bölgelerindeki Fuencarral ve Hortaleza Caddeleri başlıca alışveriş durakları.

İspanya’ya nasıl gidilir

İspanya-Türkiye arasında Madrid, Barselona, Malaga, Bilbao, Valensiya ve Sevilla’ya direkt uçak seferleri bulunuyor. Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ile de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın her günü, yaklaşık 4 saat süren direkt uçuşlarla İspanya’ya ulaşabilirsiniz.

Avrupa’nın farklı kentlerinden İspanya’ya aktarmalı uçuşlarla da ulaşım mümkün. Ukrayna Hava Yolları ile Kiev’den, KLM ile Amsterdam’dan, Air France ile Paris’ten, Lufthansa ile Frankfurt’tan İspanya’ya bir aktarma ile uçuş seçeneği bulunuyor. Aktarmalı yolculuk süresi havalimanında beklemeye bağlı olarak 8-12 saat arasında değişiyor.

4 YORUM 💬

  1. Tam sangria yok mu diyecektim ki varmış. Bir de tinto verano diye kırmızı şarapları var yazın çok iyi geliyor pet şişede falan satılıyor.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın