Jeepney

Tarih boyunca farklı kültürlerin birarada barış içinde yaşadığı Filipinler, Asya’nın farklı karakteristik özelliklere sahip, ilgi çeken ülkelerinden birisi. Özellikle son yıllarda Rusların ülkeye keşfetmesi ile, her geçen gün ülkeyi ziyaret eden turist sayısı artıyor.

Filipinler‘in ismi de İspanyol Kralı II. Filip’ten geliyor. 300 yıl boyunca İspanyol hakimiyetinde kalmış olan ülke kültürü ve yaşam tarzı İspanyol kültüründen oldukça etkilenmiş. Bugün Filipinler, Asya’da en fazla Hıristiyan nüfusa sahip ülke olarak geçiyo.

Bu ilginç ülkede dikkat çeken bir özellik ise ülkenin şehirlerindeki toplu taşıma araçları olan Jeepney denilen araçlar. II. Dünya Savaşı sonrasında ülkeden ayrılan Amerikalıların bıraktıkları askeri jeepler, bugün ülke kültürünün sembollerinden birisi haline gelmiş.

Jeepney-Philippines
Jeepney, Sagada Kasabası, Filipinler

1953’lü yıllardan itibaren Sarao Motors bu araçları modifiye etmeye başlayınca, dünyaca ünlü Jeepney denen araçlar ortaya çıkmış. Bir çoğu el emeği ile çok fazla detaylarına dikkat edilerek yeniden yaratılan bu eski Amerikan Jeepleri, ortadan kesilip uzatılarak ve makanisyenlerin yetenekli ellerinden geçerek yeniden yaratılıyor. Bugün Manila sokaklarındaki jeepneylerre dikkatli bakarsanız birbirinin aynısı olan iki Jeepney dahi göremezsiniz. E-jeepney olarak adlandırılan elektrikle çalışan modelleri üzerinde çalışmalar sürüyor. Çok gürültülü çalışmaları ve yarattıkları çevre kirliliğine bakılırsa jeepneylerin geleceği pek parlak görünmüyor.


Önceki blog yazısıSepilok Orangutan Sanctuary, Borneo
Sonraki blog yazısıNilüfer, Batum Botanik Parkı

4 YORUM

  1. Şuan hayalini kurduklarımın ilk sıralamasında geliyor Filipinler,en kısa zamanda diyordum,şimdi iple çekiyorum.Umarım..Bilgiler için teşekkürler.

  2. Bu yazı çok enteresan olmuş. Filipinler’de olduğumuz süre boyunca eşim devamlı jeepney’lerden bahsedip durdu. Fotoğraflarını çekip, hikayelerini anlattı. Demek sadece onun değil sizin de ilginizi çekmiş. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın