Mostar, doğal güzellikler içerisine serpilmiş Osmanlı Döneminden kalma eserleriyle ünlü. Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin’in eseri olan ünlü Mostar Köprüsü ile Bosna-Hersek‘in en çok ziyaretçi ağırlayan şehirlerinden Mostar, aynı zamanda Bosna Hersek iç savaşının sembol noktalarından.

Neretva Nehri’nin iki yanına kurulu olan şehir, çok kültürlü kimliği ile farklı inanç, etnik köken ve düşünceden binlerce insanın bir arada yaşadığı, geleneksel yapıları, hareketli dar sokakları ile çok güzel bir Balkan şehri. Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı topraklarına katılmış Mostar, bu dönemde Köprühisar olarak adlandırılmış.

mostar nerede

Mostar nerede 📍

Bosna-Hersek’in güneydoğusunda yer alan Mostar, Hersek bölgesinin en büyük şehri. Bosna-Hersek Federasyonu’nun Hersek-Neretva Kantonu’nun idari merkezi ve başkenti olan Mostar, Neretva Nehri’nin iki yanında engebeli bir coğrafyada kuzey-güney doğrultusunda uzanıyor.

Yaklaşık 115,000 nüfusa sahip olan Mostar, camileri, mescitleri, kiliseleri, hamamları ve geleneksel taş yapıları ile estetik bütünlük taşıyan bir şehir.Mostar hakkında kısa bilgiler 🇧🇦

Neretva Nehri’ni takip eden ve Adriyatik Denizi ile Balkanları bağlayan yol üzerinde bulunan Mostar, Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden biri. Mostar’a gitmek için vize gerekmiyor.

Eğer Bulgaristan veya Yunanistan üzerinden arabanızla karada gitmek istiyorsanız öncelikle bu iki ülke için Schengen vizesi almanız veya Yeşil Pasaport sahibi olmanız gerekiyor. Vize Nedir Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar yazılarım vizeler hakkında bilgilendirici yazılarıma göz atabilirsiniz.

Pasaportunuz henüz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken havalimanında veya sınır kapılarında yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Balkanlar rotasında vizesiz gezebileceğiniz başka ülkeler de var. Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri ve Vizesiz Balkan Turu blog yazılarıma göz atın. Dünya genelinde vizesiz gezilebilen şehirler için Vizesiz Ülkeler blog yazıma bakabilirsiniz.

📍Bosna Hersek Gezi Rehberi
📍Saraybosna Gezi Rehberi
📍Saraybosna Gezilecek Yerler

Daha uygun ve verimli bir Mostar tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma da göz atın dilerseniz.

Mostar’a nasıl gidilir ✈️

Mostar’a Türkiye‘den hava yoluyla Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna üzerinden ya da aktarmalı olarak başka ülkelerden ulaşılabiliyor. En kısa yol İstanbul-Saraybosna uçak bileti almak ve Saraybosna’dan karayoluyla veya trenle Mostar’a geçmek.

Mostar’a uçakla ulaşım: Şehir merkezine 8 km uzaklıktaki Mostar Havalimanına Türkiye’den direkt uçuş yok. Hırvat Havayolları ile İstanbul-Zagreb aktarmalı uçuşu ile Mostar’a gitmek mümkün. Yolculuk bekleme süresiyle birlikte yaklaşık 7 saat sürüyor.

Mostar Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Mostar Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için belediye otobüsü, taksi ve araç kiralama seçenekleri bulunuyor. Havalimanının resmi taksi operatörü Moj Taxi. Taksi ile yolculuk 15 dakika sürüyor. Havalimanı terminalinden hareket eden şehir otobüsü ile 25 dakikada şehir merkezine ulaşılabiliyor.

mostar nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Saraybosna’dan Mostar’a ulaşım: Türkiye’den Mostar’a ulaşım için bir diğer alternatif Saraybosna Havalimanına uçtuktan sonra Saraybosna-Mostar arasında otobüs, tren ya da özel araç kullanmak.

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanından ve Pegasus Hava Yolları’nın ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Saraybosna’ya direkt uçuşu bulunuyor. İstanbul-Saraybosna uçuşu yaklaşık 1 saat 55 dakika sürüyor.

Saraybosna Havalimanından Mostar’a ulaşım: Saraybosna Havalimanı, şehir merkezine 9 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için toplu ulaşım seçeneği yok. Taksi ya da araç kiralayarak şehir merkezine ulaşılabiliyor.

Saraybosna-Mostar karayoluyla 129 km mesafede. Bu güzergahta yolculuk özel araçla 2 saat 5 dakika sürüyor. İki şehir arasında düzenli otobüs seferleri var. Saraybosna Otobüs Terminalinden her saat kalkan otobüslerle Mostar’a yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Şehirler arası ulaşımda sıklıkla kullanılan taksiler pazarlığa açık.

Mostar gezilecek yerler 📌

Dünyaca ünlü Mostar Köprüsü, minaresinden Mostar’ın en güzel manzaralarından birini görebileceğiniz Koski Mehmed Paşa Camii, Osmanlı Döneminden kalmış Biscevica Evi ve Müslüm Bey Konağı, Neretva Nehri’nin kollarından biri olan ‌Radobolja Deresi üzerinde yer alan Eğri Köprü, Neretva Nehri’nin sol tarafında yer alan Bakırcılar Çarşısı ezilecek yerler arasında.

Tara Kulesinin hemen altında faaliyet gösteren Eski Köprü Müzesi ve War ‌Photo ‌‌Exhibition ile Saat Kulesi’nin yanındaki Hersek Tarih Müzesi de Mostar’a yolunuz düşerse görebileceğiniz yerler.

Mostar‘dan turla veya araç kiralayarak gidebileceğiniz Blagay Tekkesi, Poçitel Köyü ve Kravica Şelalesi de 1 günde gezilebilecek yerler. Hepsi de çok güzel.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın