Mostar, doğal güzellikler içerisine serpilmiş Osmanlı Döneminden kalma eserleriyle ünlü. Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin’in eseri olan ünlü Mostar Köprüsü ile Bosna-Hersek‘in ve Balkan coğrafyasının en çok ziyaretçi ağırlayan şehirlerinden Mostar, aynı zamanda Bosna Hersek iç savaşının sembol noktalarından biri.

Neretva Nehri’nin iki yanına kurulu olan şehir, çok kültürlü kimliği ile farklı inanç, etnik köken ve düşünceden binlerce insanın bir arada yaşadığı, geleneksel yapıları, hareketli dar sokakları ile çok güzel bir Balkan şehri. Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı topraklarına katılmış Mostar, bu dönemde Köprühisar olarak adlandırılmış.

mostar nerede

Mostar hakkında kısa bilgiler 🇧🇦

Mostar, Neretva Nehrini takip eden ve Adriyatik Denizi ile Balkanları bağlayan yol üzerinde bulunan, doğal güzellikler içerisine serpilmiş Osmanlı Dönemi’nden kalma eserleriyle ünlü bir ressamın elinden çıkmış tarihi bir gravür gibi. ‘Most’ Boşnak dilinde köprü anlamına geliyor; ‘Stari Most’ ise eski köprü, Mostar ise ‘köprü tutan’ anlamına geliyor.

Dünyaca ünlü Mostar Köprüsü ile tanınan şehir, Bosna-Hersek’in Hersek bölgesinin en büyük yerleşim yeri. Taş evleri, ahşap konakları, geleneksel el sanatlarının icra edildiği tarihi çarşısı, yemyeşil doğası ve turkuaz renkli serin sularıyla Neretva Nehrinin muazzam manzarası Mostar’ın öne çıkan özelliklerinden.

Şehirde yapılan arkeolojik kazılarda Humet Tepesi ve Velez Dağı arasında, Neretva Nehrinin iki yakasında da tarih öncesi dönemlerden beri insan yerleşimi olduğu tespit edilmiş. Orta çağ döneminde Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde yer alan şehirle ilgili günümüze bu dönemden ulaşmayı başaran kaynak maalesef sınırlı.

Mostar isminin ilk kez geçtiği tespit edilebilen en eski kaynak ise 1474 yılına uzanıyor. Mostar, Osmanlının egemenliğinde, Adriyatik kıyısındaki limanlar ile Bosna’nın iç kesimindeki ticaret yollarının merkezinde konumlandığından hızla gelişme göstermiş. Evliya Çelebi, ünlü Seyahatnamesinde, Mostar’da Osmanlı yapısı olan 53 mahalle, 3 bin ev, 359 dükkân, 45 cami saydığını yazar.

Bosna-Hersek İç Savaşında büyük zarar gören Mostar’da şehre ismini veren köprü Hırvatlar tarafından yıkıldı. Savaş sırasında şehrin etnik yapısı değişirken, Müslümanlar şehrin doğusunda, Hırvatlar ise şehrin batısında yaşamaya başladı. Yıkılan Mostar Köprüsü, savaşın ardından ABD, Türkiye, Hollanda, İtalya ve Hırvatistan’ın katkılarıyla bir Türk şirketi tarafından yeniden inşa edildi. Şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Malta

Mostar’da 2013 yılında yapılan nüfus sayımına göre şehrin toplam nüfusu 105 bin. Nüfusun yüzde 48.4’ü Hırvatlar, yüzde 44.1’i Boşnaklar, yüde 4.1’i ise Sırplardan oluşuyor. Mostar, Bosna-Hersek topraklarındaki en yüksek Hırvat nüfusu ev sahipliği yapan yerleşim yeri.

Mostar’da Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça konuşuluyor. Şehirde İngilizce ve Almanca bilinirliği de yüksek. Mostar, Türkiye’den bir saat geride. Mostar’da Bosna-Hersek’in para birimi Konvertibl Mark (KM) kullanılıyor. Para birimine Bosna-Hersek Markı da deniyor.

Mostar’a gitmek için vize gerekmiyor. Eğer Bulgaristan veya Yunanistan üzerinden arabanızla karada gitmek istiyorsanız öncelikle bu iki ülke için Schengen vizesi almanız veya Yeşil Pasaport sahibi olmanız gerekiyor. Vize Nedir Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar yazılarım vizeler hakkında bilgilendirici yazılarıma göz atabilirsiniz.

Pasaportunuz henüz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken havalimanında veya sınır kapılarında yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Balkanlar rotasında vizesiz gezebileceğiniz başka ülkeler de var. Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri ve Vizesiz Balkan Turu blog yazılarıma göz atın. Dünya genelinde vizesiz gezilebilen şehirler için Vizesiz Ülkeler blog yazıma bakabilirsiniz.

Daha uygun ve verimli bir Mostar tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma da göz atın dilerseniz. Bosna-Hersek’i keşfetmek ve ülkeyi daha yakından tanımak için Bosna Hersek Gezi Rehberi, Saraybosna Gezi Rehberi ve Saraybosna Gezilecek Yerler blog yazılarıma da bakabilirsiniz.

Mostar nerede 📍

Mostar, Balkanlarda yer alan Bosna-Hersek’in şehri. Bosna-Hersek aynı zamanda bir Avrupa ülkesi. Bosna-Hersek’in güneydoğusunda yer alan Mostar, Hersek bölgesinin en büyük şehri. Mostar, Bosna-Hersek Federasyonu’nun Hersek-Neretva Kantonu’nun idari merkezi ve başkenti.

Mostar, Neretva Nehri’nin iki yanında engebeli bir coğrafyada kuzey-güney doğrultusunda uzanıyor. Şehir, Adriyatik limanlarıyla Bosna-Hersek’in iç bölgeleri arasında önemli bir geçiş güzergahının merkezinde konumlanıyor.

Mostar’a nasıl gidilir ✈️

Mostar‘a Türkiye‘den hava yoluyla Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna üzerinden ya da aktarmalı olarak farklı Avrupa kentlerinden ulaşılabiliyor. En kısa yol İstanbul-Saraybosna uçak bileti almak ve Saraybosna’dan karayoluyla veya trenle Mostar’a geçmek.

Mostar’a uçakla nasıl gidilir: Şehir merkezine 8 km uzaklıktaki Mostar Havalimanına Türkiye’den direkt uçuş yok. Hırvat Havayollarının İstanbul-Zagreb aktarmalı uçuşu ile Mostar’a gitmek mümkün. Yolculuk bekleme süresiyle birlikte yaklaşık 7 saat sürüyor.

Mostar Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir: Mostar Havalimanından şehir merkezine gitmek için taksi ve araç kiralama seçenekleri bulunuyor. Havalimanının resmi taksi operatörü Moj Taxi. Taksi ile yolculuk 10 dakika sürüyor. Havalimanından şehir merkezine taksi ile yolculuk 6-7€ tutuyor. Herhangi bir toplu ulaşım seçeneği ise yok.

mostar nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Saraybosna’dan Mostar’a nasıl gidilir: Türkiye’den Mostar’a ulaşım için bir diğer alternatif Saraybosna Havalimanına uçtuktan sonra Saraybosna-Mostar arasında otobüs, tren ya da özel araç kullanmak. Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanından ve Pegasus Hava Yolları’nın ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Saraybosna’ya direkt uçuşu bulunuyor. İstanbul-Saraybosna uçuşu yaklaşık 1 saat 55 dakika sürüyor.

Saraybosna Havalimanından Mostar’a nasıl gidilir: Saraybosna Havalimanı, şehir merkezine 9 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için 103 ve 107 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Taksi ya da araç kiralayarak şehir merkezine ulaşılabiliyor.

Malta

Saraybosna-Mostar karayoluyla 129 km mesafede. Bu güzergahta yolculuk özel araçla 2 saat 5 dakika sürüyor. İki şehir arasında düzenli otobüs seferleri var. Saraybosna Otobüs Terminalinden her saat kalkan otobüslerle Mostar’a yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Otobüs bilet ücreti 10€ civarında.

Saraybosna’dan Mostar’a en ucuz toplu ulaşım seçeneği ise tren. Bosna-Hersek Demiryolları şirketinin gün içerisinde 10’a yakın tren seferi var. Trenle ulaşım 1 saat 50 dakika sürüyor, bilet ücreti ise 5-6€ arasında değişiyor. Şehirler arası ulaşımda sıklıkla kullanılan taksiler pazarlığa açık. Taksiler ortalama 85-100€ ücret talep ediyor.

Mostar‘da dünyaca ünlü Mostar Köprüsü, minaresinden Mostar’ın en güzel manzaralarından birini görebileceğiniz Koski Mehmed Paşa Camii, Osmanlı Döneminden kalmış Biscevica Evi ve Müslüm Bey Konağı, Neretva Nehri’nin kollarından biri olan ‌Radobolja Deresi üzerinde yer alan Eğri Köprü, Neretva Nehri’nin sol tarafında yer alan Bakırcılar Çarşısı ezilecek yerler arasında.

Tara Kulesinin hemen altında faaliyet gösteren Eski Köprü Müzesi ve War ‌Photo ‌‌Exhibition ile Saat Kulesi’nin yanındaki Hersek Tarih Müzesi de Mostar’a yolunuz düşerse görebileceğiniz yerler.

Mostar‘dan turla veya araç kiralayarak gidebileceğiniz Blagay Tekkesi, Poçitel Köyü ve Kravica Şelalesi de 1 günde gezilebilecek yerler. Hepsi de çok güzel.

Önceki blog yazısıRotterdam Nerede 📍 Rotterdam’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıPrag Astronomik Saat ve Hikayesi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın