Hostel nedir diye sorduğumda belki bir çoğunuz biliyordur, ancak ilk defa yurtdışı seyahatine çıkıyorsanız belki de şimdiye kadar hiç deneyimleme fırsatınız olmamıştır. Daha önce defalarca yurtdışı seyahati yapmış olmama rağmen, birkaç yıl öncesine kadar hostel nedir ben de bilmiyordum.

Hostel, konaklamanın en ucuz ve en sosyal yollarından birisi. Eğer düşük bütçeli seyahat etmeyi seviyorsanız veya zorundaysanız, uzun süre yolda olmak düşüncesindeyseniz hostel en doğru seçim. Samimi atmosfere sahip hostellerde tanıştığım çok kişi oldu ve bazıları hayatımı değiştirdi. Dünyanın farklı yerlerinden arkadaş edinmek için daha güzel bir yer olabilir mi?

hostel nedir

Hostel Nedir?

Hostel, düşük bütçe ile seyahat eden Sırt çantalılar, gezginler, öğrenciler için ucuz konaklama fırsatı sağlayan, çoğunlukla mutfağı da olan küçük otellere deniyor. Bu küçük otellerde odaların bir kısmında, bazılarımızın öğrenci yurtlarından aşina olduğu ranzalar ve yataklar var.

Malta

Hostel konaklama fiyatları elbette destinasyona göre değişiyor. Örneğin Kamboçya’nın Siem Reap şehrinde kendime ait hostel odası için 3$ ödemiştim. Gezginlerin Bangkok’taki ünlü sokağı KhaoSan Road‘da etrafında perdeleri olan ranzalı yatağım için 150 Baht (9 TL) öderken, Sidney’deki stil sahibi YHA hosteline gecelik 32 AU$ (57 TL) ödediğim oldu.

Hostel ücretlerinin destinasyona göre ne kadar olabileceklerine dair fikir edinmek istiyorsanız hostelword ve hostelbookers sayfalarına göz atmanız yeterli.

Zaten bir seyahatteyseniz yukarıdaki sayfaladan rezervasyon yapabilirsiniz. Lonely Planet, Rough Guide gibi seyahat rehberi kitapları yanınızda varsa, kitaplardaki destinasyon rehberleri bölümünde tavsiye edilen hostellerin isimlerini görebilirsiniz. Rehber kitapların önerdiği hostellerin yanında, yukarıdaki hostel sitelerindeki kullanıcı deneyimleri ve yorumlarına göz atmak daha akıllıca ve güncel olabilir.

Hostel neye benzer?

Adelaide-Central-YHA

Farklı büyüklükte ve şekilde (!) olabilirler. Örneğin UNESCO Dünya Mirası Georgetown (Malezya) şehrindeki gibi tarihi bir binada olabilir ya da Japonya’daki gibi kapsül şeklinde. Tazmanya’nın Launceston şehrinde kaldığım hostelin şöminesi vardı, Coral Cost, Fiji’de ise hem yüzme havuzu, hem de Hindistan cevizi ağaçlarının gölgelediği nefis plaj vardı

Dünyanın farklı yerinde, farklı konsepte sahip hostellerde kalmış olanlar yorum kısmında bunu paylaşırlarsa harika olur. Mesela eski uçaklardan veya gemilerden hosteller? Phuket Old Town’da alt katı oyuncak müzesi olan bir yerin üst katında, perdelerle birbirinden ayrılmış yatakları olan, huzur verici bir yerde nerdeyse 10 gün kalmıştım.

Melbourne-Discovery-Backpacker-Hostel
Melbourne Discovery Backpacker Hostel

Hostelde kimler kalır?

Ortak özellikleri seyahat etmek, keşfetmek, sohbet etmek, eğlenmek olan sosyal kişiler kalır. Aralarında benim gibi, hosteldeki ortak alandaki vaktinin çoğunlukla laptop başında yazarak ve web siteleri ile ilgilenerek geçiren asosyal tipler de olabilir tabi.

Aslında yanı başınızdaki yatakta veya üst ranzanızda uyuyanın bir yazar, dünyadaki az sayıda olan özel yazılımcılardan biri veya oldukça iyi kazanan bir pazarlamacı veya iş adamı olduğunu öğrenmek pek de şaşırtıcı olamayabilir.

Çoğunluğu 20-30 yaş grubu gençlerin kaldığı yerler olan hostelde, 70 yaşlarında sırt çantalı görürseniz hemen tanışıp sohbet etme fırsatını yakalamaya bakın, çok şey öğrenirsiniz!

Nerede uyuyacağım?

Genellikle 2 türlü hostel odası vardır denebilir. Birincisi; odanın büyüklüğüne göre farklı sayıda tekli yatağın veya ranza şeklinde yatakların sıralandığı dormitory veya kısaca dorm denilen odalar. Sadece kızlara ayrılmış dorm odası Female, erkeklere ayrılmış olan Male, karışık kalınan odalar Mixed room olarak adlandırılıyor.

Odaların büyüklüğüne göre 4-20 arasında yatak olabiliyor. Çoğu hostel 4-8 kişilik yatağa sahip. Yatak sayısı arttıkça hostel konaklama ücreti düşüyor. Tazmanya’nın başkenti Hobart’ta kaldığım hostel odası 22 kişilik olmasına rağmen sadece 2 kişi konaklıyorduk. Ödediğim ücret 4-6 kişilik odalardan çok daha ucuza gelmişti.

İkinci tür hostel odalar ise bağımsız odalar (private room). 2 kişinin kalabileceği 2 ayrı yatağı olan odalar kalabalık ortamlardan rahatsız olanlar için uygun tercih olabilir. Tek kişilik dorm odası konaklamasının 2-3 katı civarında fiyata sahipler. Bu odaların bazılarında çiftlerin uyuyabileceği double yatak olabiliyor. Mahremiyet açısından uygun olsalar da bu odaların çoğu oldukça küçük. Bazılarının penceresi yok (Bazen bu daha iyi anlamına gelebilir).

Kuata-Natural-Resort-Hostel
Kuata Natural Resort Dorm Odası, Kuata Adası, Fiji

Hostel odasında neler var?

Odanın durumuna göre yan yana sıralanmış tek veya ranza şeklinde yataklar, yastık ve çarşaf. Bazı soğuk iklimli yerlerde battaniye de veriliyor. Tropik iklimli yerlerde battaniye yerine nevresim verilir genellikle. Bazı hostellerde ücretsiz havlu verildiğini de gördüm.

Dorm odalarındaki elektrik soketleri çoğunlukla yetersiz olduğundan, bazı yerlerde çözüm için üçlü prizler var. Bulunmayan yerler için ortak alandaki prizler kullanılabilir.

Bazı hostellerde yatakların arasında bölmeler veya perde bulunabilir. Sıcak iklimli yerlerde dorm odaları fan room (vantilatörlü) veya aircon room (klimalı oda) olarak ayrı ücretlendiriliyor. Klimalı odalar bazen çok soğuk olduğundan verilen nevresim yetersiz gelebilir. Yanınızda sarong bulundurun.

Banyolar ortak mı?

Bu sorunun cevabı çoğunlukla evet. Hostellerin bir çoğunda banyolar paylaşımlı. Çok da endişelenmeye gerek yok. Birçok hostelin banyoları yeteri kadar temiz. Yanınıza havlunuzu, şampuan ve diğer temizlik malzemelerini almanızı unutmayın. Hosteller ucuz konaklama hizmeti veren yerler olduğunu aklımızda tutarsak lüks beklentisinde olmamıza gerek kalmaz. Yine de içlerinde butik tasarıma sahip dizayn hostellerle karşılaşınca şaşırabilirsiniz.

Hosteller güvenli mi?

Genellikle güvenlirler. Şimdiye kadar yüzlerce hostelde kaldım ve herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadım. Çoğu hostelde locker denilen kilitli dolaplar ücretsiz sağlanıyor. Bu dolaplara çoğunlukla 50-60 litrelik sırt çantası sığmaz, ancak 40LT’ye kadar olan çantalar, laptop, cüzdan, pasaport veya değerli eşyalar konabilir. Yanınızda bu dolap kapıları için asma kilit taşıyın. Ayrıca sırt çantasının güvenliği konusunda hassas olanlar, sırt çantasının fermuarlarına da kilit takabilir.

Yanınızdaki pahalı şeyler ortalığa saçmıyorsanız çok da endişelenecek bir şey yok. Doğrusu kaldığım bir çok hostelde dorm odasındaki ranzaların üzerinde pasaport, cüzdan, iPad veya laptop görmüşlüğüm çoktur. Endişeli olanlar seyahat sigortası yaptırabilir.

Sydney-Backpackers-Hostel
Sydney Backpackers Hostel, Avustralya

Hostelde yemeğimi pişirebilir miyim?

İşte hostelleri tercih etmemin en büyük sebeplerinden birisi. Tek başına bu, benim gibi düşük bütçe ile seyahat etmeyi tercih edenlerin hostelleri tercih etmesine yeter. Şimdi hayal edin; 6 ay süren bir dünya turundasınız ve her sabah kahvaltı için dışarı çıkmanız gerekiyor. Peki öğlen yemeği, peki akşam yemeği? Her gün dışarıda yemek yemeye kalakrsanız seyahat bütçesi hızla erir.

Hostellerin büyük bölümünde kendi yemeğinizi pişirebileceğiniz mutfak var. Eğer seyahat bütçeniz daha iyi yönetmek istiyorsanız kendi yemeğinizi hostel mutfağında kendiniz pişirseniz iyi olur. Hem mutfaklar yeni arkadaşlar edinmek için de oldukça sosyal ortamlar. Basit bir menemen yemeğini hazırlarken bile meraklı ve heyecanlı tiplerle tanışmak, hoş sohbet etmek mümkün. Sohbetler öğretici elbet. Gideceğiniz yeni rotaya bu sohbetler sonrası karar vermeniz içten bile değil.

Hostel mutfakları bazen basit bir pişirme ocağı, birkaç kararmış tencere ve tavadan oluşabilir, ya da Sydney YHA Hostel’deki gibi büyük restoranların mutfağını aratmayacak kadar çok kap kacak içerebilir. Avustralya, Yeni Zelanda gibi dışarıda yemenin pahalı olduğu ülkelerde her sırt çantalı gezgin yanında taşıdığı bir de mutfak çantası var. Dışarıda 2 defa yemek yediğinizde ödeyeceğiniz parayla, 1 hafta kendi yemeğinizi hostelde pişirmeniz mümkün. Böylece eğlence ve aktivitelere daha çok para kalır.

Bazı hostellerin fiyatına basit kahvaltı da dahil olabiliyor. 2 dilim ekmek, fıstık ezmesi, margarin ve reçel/marmelat kahvaltıdan verilen şeyler. Ayrıca çay ve kahve ücretsiz. Yine bazı hosteller uygun fiyatlı yemek sundukları restoranlara da sahip olabiliyor.

The Beach House
The Beach House Dorm Odası, Coral Cost, Fiji

Oda temizlikçisi var mı?

Otellerdeki gibi yatak ve çarşafların günlük değiştirilmesini beklemeyin. Hosteller genelde kısa süreli kalan gezginleri ağırlar. Benim gibi bazen gittiği yeri beğenip, 10-15 gün aynı hostelde kalanına rastlamanız zor. Bu yüzden siz söylemedikçe veya özel bir neden olmadıkça çarşaflar değiştirilmez.

Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde hostele yerleşirken size verilen yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimi ceck-out yaparken resepsiyona teslim etmeniz veya çamaşır sepetine atmanız gerekir. Böylece hangi yatağın boşaldığını daha kolay takip edip yeniden satış için sisteme girerler.

Hostel giriş çıkış saatleri?

Hostelde 24 saat resepsiyon varsa çoğunlukla giriş ve çıkış için sorun yok anlamına gelir. Hostele giriş yaparken mutlaka bu konudaki kuralları da sorun.

Son zamanlarda özellikle büyük kentlerdeki hosteller elektronik kart sistemine geçti. Bu hostele dönüş saati konusunda daha esnek olmayı sağlıyor. Kimisi ise şifre sistemiyle giriş sağlıyor. Sokakta uyumak istemiyorsanız şifreyi unutmamaya dikkat edin.

El-Nido-Filipinler
El Nido, Palawan Adası’nda kaldığım hostelin manzarası, Filipinler

İnternet? Ben İnternetsiz yapamam!

Aynen, internetsiz yaşayamayanlardanım. Şunu itiraf edeyim; bir hostelde benim için en önemli şey üzerinde çalışabileceğim bir masasının olup olmadığı ve internet hızı.

Malta

Hostellerin neredeyse tamamına yakınında ücretsiz Wi-Fi var. Avustralya ve Yeni Zelanda gibi sırt çantalı gezgin kültürünün doğduğu ülkelerde her nedense çoğunluka Wi-Fi ücretliydi. Hem de saat ücretleri çoğunlukla 4$’dan başlar. Şimdilerde ücretsiz olduklarını umuyorum.

Bazı hosteller sadece ortak alanda Wi-Fi hizmeti verebiliyor. Dolayısı ile odada çalışmayı veya yatakta tweet atmayı hayal edenler mutlaka bunu resepsiyona sormalı. Annesine o gün ne yaptığını anlatmak isteyip de laptop veya akıllı telefonu olmayanlar (bu devirde!), resepsiyondaki internet terminallerini kullanabilirler, çoğunlukla ücretsiz (Avustralya, Yeni Zelanda hariç!).

Uyku tulumuna ihtiyacım var mı?

Hostellerde yastık kılıfı, nevresim ve battaniye sağlanıyor. Soğuk iklimli yerlerde battaniye yetersiz gelebildiğinde uyku tulumu kullanılabilir. Soğuk iklime sahip ülkelerin bazılarında, hosteller battaniye ve nevresim için eksra ücret isteyebilir.

Nedir-Hostel
Bali’de hostelde tanıştığım ve 3 ay birlikte seyahat ettiğim İran asıllı Hollandalı arkadaşım Farid.

Hosteller temiz mi? Tahta kurusu, bit, pire filan?

“Oh, hosteller çoook kirli, ben asla öylesi yerlerde kalamam” …gerçekten mi?

Hepsi böyle değil tabi. Aslına bakarsanız bazı hostellerin otellerden daha temiz olduğunu söyleyebilirim. Manila’da kaldığım henüz yeni açılmış hostel aynen de böyleydi, pırıl pırıl. Genelleme yaparsak, hostel yatak ücretleri ucuzladıkça hostel kalitesi düşer. Eğer odanın havası, yatak ve çarşaflar temizse çok da sorun edecek bir şey yok. Temizlik ile ilgili yüksek beklentileri bir tarafa bırakmak gerek. Hepimiz hijyen seviyor olabiliriz ama kaçımız dünya turu yapabildi? Ödün vermek gerek bazen.

Peki ya tahta kuruları! Eskiden sırt çantalı gezginlere bitli turist denirdi. Pek haksız bir tanımlama da değildi. Hippiler dünyada gezginliğin öncüleriydiler ve o dönemlerde tahtakuruları veya bitler hayatın bir parçasıydı. Günümüzde artık tahtakurularını hostellerde bulmak pek kolay olmuyor.

Seyahatim boyunca defalarca tahta kurusu ile yüzleştim ben. Hiç kimseye uğramadıkları halde inlerinden çıkıp, gelip benim kanımı emdikleri çok oldu. Bunun nerede ve ne zaman olacağı biraz sürpriz denebilir. Bu hostelden çok biraz da kişilerden kaynaklanan bir durum da olabilir. Örneğin pırıl pırıl bir hostel düşünün, tertemiz.

Bir gün yanı başınızdaki yatağa Hindistan’dan henüz gelmiş biri yerleşiyor ve ertesi gün siz kan emicilerle tanışabilirsiniz. Pattaya, Tayland’da 4 yıldızlı bir otelde de tahtakuruları ile tanışmıştım, Bangkok Ibis Hotel’in resepsiyonunda da…

Kashan-Historical-House Ehsan
İran’ın Kaşhan şehrinde kaldığım tarihi Ehsan Historical House.

Hostelde kalmak için ne gerekiyor?

Cebinizde biraz paranızın ve pasaportunuzun olması yeterli. Resepsiyonda pasaportunuzu uzatmanız ve kaç gün kalacağınızı söylemeniz yeterli. Eğer online rezervasyon yaptırdıysanız, rezervasyon e-mailini göstermeniz işlemleri hızlandırabilir.

Birçok hostel, ortak alan denilen, oturup kitabınızı okuyacağınız, internete girebileceğiniz veyahut TV izleyeceğiniz bir alana sahiptir. Bu alanlar diğer gezginlerle sohbet etmek için en uygun yerlerdir. Çekinmeden selam vermeniz yeterli, gerisi kendiliğinden gelir. Sonra bir bakmışsınız dün selam verdiğiniz gezgin ile ertesi gün bir başka şehirde aynı odayı paylaşıyorsunuz!

Bu tür ortak alanların çoğunda bir de kütüphane var. Okuduğunuz kitabı bu kütüphanelere bağışlayıp yerine yeni kitap almanız mümkün. Yada yenisine 30$ vereceğiniz bir Lonely Planet guidebook için birkaç dolar vermeniz yeterli.

Ortak alanlarda geniş ekran LCD TV, DVD filmler, internete girmek için desktop PC’ler, masa-sandalyeler, yer minderleri, koltuklar olabilir. Ayrıca şehre özgü yapılacak aktivite ve gezilecek yerleri anlatan broşür, harita ve kartvizitlere rastlamak mümkün.

Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika ve Kanada gibi ülkelerin hostellerde yer alan duvar panolarında iş ilanları, birlikte seyahat etmek isteyenlerin bıraktıkları telefon numaraları, notlar görmek mümkün. Birkaç kişi bir araya gelip araba kiralayarak, benzer rotaları çok daha ucuza gezebilir.

Yeni-Zelanda-Hostel
Duvarda panosu olan, Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndan bir hostel ortak alanı

Uzun süreli seyahat etmeyi arzulayanlar, harcadığı her kuruşun hesabını yapanlar için hosteller en iyi konaklama seçenekleridir. Aslında hosteller sadece para tasarrufu yapılan yerler değildir; hostel bir kültür ex-change ortamıdır. Burada kurulan yeni arkadaşlıklar, hoş sohbet ortamları, seyahat yerleri ve aktiviteleri ile ilgili alınan yeni bilgilerin değeri para ile ölçülemez. Dil bilmemek engel değildir, aksine yabancı dili geliştirmek için daha iyi bir ortam olamaz.

Benim gibi yalnız seyahat edenler için hostel, sosyalleşme ve yeni arkadaş edinme ve sohbet etme anlamına geliyor. Otellerde bunu bulmak pek de mümkün değil.

Hostel hakkında bilmeniz gereken ana detayları özetle ele almaya çalıştım. Eğer hosteller ile ilgili endişeleriniz ve sorularınız varsa yorum bırakın, deneyimlerinizi paylaşın.

Önceki blog yazısıStratonikeia Antik Kenti, Muğla
Sonraki blog yazısıCunda Nerede 📍 Cunda Adası’na Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

72 YORUM

 1. Kaleminize sağlık Kemal Bey oldukça faydalı bir yazı olmuş. Ülkemizde çok yaygın olmayan hostel kültürünü tanıtmak için gerekli bu tarz yazılar.
  Belirli kuralları aklınızdan çıkarmadığınız sürece,hosteller otellere göre çok daha keyifli ve samimi mekanlardır.Özellikle yalnız gezmeyi seven, başka gezginlerle tanışmak yeni kültürler tanımak isteyenler için biçilmiş kaftandır hostel.
  Sevgiler.

 2. Merhabalar birlesik krallikta hostelde kalmayi dusunuyorum giriste ayni otellerde oldugu gibi pasaportun fotokopisi ya da pasaportu check out yapana kadar ellerinde tutma gibi durum olur mu tesekkurler

 3. Heyecanlandıran bir yazı. Ben öğrenciyim de; gittiğiniz şehirlerdeki hostel fiyatlarını ve hangi ülkelerin daha avantajlı olduğunu deneyimlerinize dayanarak sorabilir miyim?

 4. Istanbulda sehrin en iyi en populer hostellerinden birinin muduru olarak size siddetle oneririm. Hostel demek daha fazla gezmek, otele verecegi extra parayi disarida eglenceye harcamak, insanlarla tanisabilmek ve onlarla disari cikip sehri birlikte kesfetmek, sizi mekana kabul eden kisiyle birkac saat sonra hayattan ordan burdan konusurken bira icmek demektir.Gittiginiz ulkeye biraz daha yakin olmak demektir. Yapay otel terbiyesi ve kulturunun tam tersi guzellikte insanlarin size daha yakin davrandigi, sorunlariniza daha icten samimi cozumler aradigi, isini gercekten severek yapan insanlarla bambaska bir misafir deneyimi yasayabileceginiz harika yerlerdir. Bu konuda saatlerce konysabilirim 🙂

 5. Avrupa’nın tamamını gezerken Hostelde kaldım Zürich dışında heryer yeteri kadar iyiydi bir çok sıkı Arkadaşlarım oldu bahane oluyor gidip geliyorsunuz rotanızda oynama yapıp yeni yerleri keşfediyorsunuz beraber eğlenip sosyalleşmek Şahane tam anlamıyla kültürünüzü empoze ediyorsunuz ve onun Yada onların kültürünüzü emiyorsunuz resmen iki yabancı başka bi ülkede aynı amaçla keşfetmek görmek Öğrenmek yeni insanlar ve yeni tatlar mutlaka plan yaparken Hostel ilk seçeneğim olur harika bir yazı olmuş sevgiler

 6. Avrupa’nın birçok şehrinde birçok hostelde konakladım.İlk deneyimim de bir tedirginlik vardı ama daha sonra dünyanın farklı yerlerinden gelen birsürü insanla tanıştım,sohbet ettik.Çoğuyla Fb üzerinden arkadaşlığımız devam ediyor hatta bazıları ile farklı şehirlerde buluşma imkanı da bulduk..Çok farklı bir deneyimdir hosteller..Kimisinin fiziki şartları iyi olmayabiliyor,(budapeştedeki gibi)kimisi maddi olarak pahalı olabiliyor(italyadakiler) Ama Porto ve Barselona daki en güzelleri idi:))

 7. Hosteller harika ortamlar. Dunyanin farkli yerlerinden yeni insanlarla tanismak, onlarin yolculugunu hikayesini dinleyip bu sohbet etmek cok guzel.

 8. Paris’te hostelde kalmistim,cok guzel bir deneyimdi;dunyanin farkli yerlerinden farkli yaslarda insanlarla mekani paylasmak cok hos….

 9. İstanbul’da sokakta yürümek,Dünya’nın bilmem neresinde,-ki genellikle kapital bir kentinde-,hostelde kalmaktan çok daha tehlikeli bence… Ayrıca sizin gibi seyahat eden bir sürü insanla tanışıp onlardan da yeni yerler öğrenmek,seyahatleri paylaşmak,gece yatmadan 1 bardak çayı,bi atıştırmalığı paylaşmak seyahati ayrıca zenginleştiriyor bence :3

  • Dünya bildiğimizden daha güvenli. Gezgin Denizkizi sayfasını takip et. Deniz abla 60 yaşında ve çoğunlukla tek seyahat ediyor, hostellerde kalıyor. Ben şimdiye kadar yüzlerce hostelde kaldım. Bütçe sorunu olmayan, konforuna düşkün olanlar otel tercih edebilir tabi.

  • hala hostellerde kaliyorum hala keyif aliyorum ve yasim 61 oldu Kemalcim 🙂 hatta gectigimiz haftalarda ispanyada camino de santiago yaparken albergue’lerde kaldim, eh google edin bir bakin ne olduguna diyeyim 🙂 Suheyla hanim beni takip ediyorsunuz bildigim kadariyla goruyorsunuzdur nerelerde kaldigimi ..

  • Deniz Hanım sizi takip ediyorum keyifle hemde.Takdire şayan muhteşem güzel rotalarınız ve seyahatleriniz var.Cesaretiniz için kutlarım sizi.Ekonomik olması nedeniyle hosteller ve arbergueler cazip.Ancak güvenlik sorunu beni endişelendiriyor.Bu arada çarşamba günü sizinle Moda’daki toplantıda tanışmayı çok istiyorum.Gelirseniz çok mutlu olacağım.Sevgiler….

  • korkunun ecele faydasi yok demis atalarimiz, neresi guvenliki hayatimizda ? aslinda hosteller bence en guvenli yerler cunku herkes ayni durumda ve zaten yanimizda ne tasiyoruz ki ? en kiymetli seylerimiz neler ki? calinmasindan korktugumuz neler var ki ? hepsinin yerine yenisi alinir hatta dahada iyisi alinir, ha canimiz deseniz, cikin disariya salak bir soforun sizi kaldirimdada bulup ezemeyeceginin garantisi var mi? bence hic endise etmeyin ve hayatin tadini cikartin derim. korkarak hicbir yere gitmememiz gerekiyor, evimizde otursakta oda guvenlimiki onuda dusunun. modaya yetisebilirsem gelecegim, ucagim 15.00 gibi sabiha gokcene iniyor insallah sorun olmaz yetisirim, yada bir baska zamanda baska bir etkinlikte gorusuruz.

 10. Yazı çok güzel olmuş . Ekim Ayında Çin’de Zhuhai kentinde fuara gidecem. Ingilizceyi geliştirmek için hostel düşünüyorum. Çin hostel tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

 11. Eğer, yan tarafımda bir yerlerde uyuyan arkadaşım horlamazsa, hosteller seyahat için bence daha uygun. Horlamak diyorum, çünkü: uykusuz gezmek ve tüm gün, yorgun olmak hiçte hoş olmaz. Ama tersten bakarsak: sürekli gezen, günboyu keşfetmekle ilgilenen birinin de horultu duymadan, misler gibi uyuyacağı kanısındayım. Uykusuzluk; günümüz şehir yaşamının, gürültünün, iş temposunun ve bitmek bilmeyen kör döngünün ürünü, hastalığı.

 12. Merhaba, benim öğrenmek istediğim hostelde bavulla bulunmak biraz tuhafa kaçar mı? Bavulla ilgili ne tür sıkıntılarım olabilir yada olabilir mi?

  • Daha önceki gün 2 gece hostelde kaldım, Belçika’nın Gent şehrinde ve yanımda küçük kabin tipi Samsonite valizim vardı. Hostel bir konaklama yeridir, ister valiz, ister sırt çantası ister el bagaşı… nasıl istersen gidip kalabilirsin. Hiç kimse neyle geldiğini garipsemez orada. Gidip güvenle ve keyifle kalabilirsin.

 13. Ankara’da Deeps Hostel’i isletiyorum yaklasik 3 yildir. Tanima firsatim olan insanlar inanilmaz, 80 yasinda İngiliz ciftten olmek uzere olan ve dunyayi gezmeye baslayan 70li yaslardaki Amerkali amca ya da minik 5 aylik bebeğiyle gezen Rus cift. Batman ve Robin kostumlu gonullu bir project icin bisikletle gezen gencler ve daha fazlasi..

  • Merhaba Seyda Hanım ;

   Müsterileriyle ya da bizim deyimizle misafirleriyle eğlenen bir hostel iştemecisini görmek çok neşelendirdi. Yaklasık 5 aydır Taksim’de hostel işletiyorum ve sanırım şu ana kadar en fazla sıkıntıyı shortta kaldıgımızda ya da alternatif yerler aradıgımızda blinen “bitli hostel” mantııgından ve hizmetinden uzak hostelleri bulmak oldu.

   Müşteri memnuniyeti adına hizmet veren yerler İstanbul da dahi çok sınırlı. Keske türkiye genelinde hosteller olarak birleşeceğimiz bir blog olsa aradım ama maalesef hostel dısında buradan baska yer goremedım. Umarım daha fazla acılır Türkiye’deki dahil insanların kafasındaki hostel mantıgını kırabilsek. 🙂 Saygılarımla.

    • Merhaba Murat Bey ;

     Süslü Saksı Sok no:16 Taksim acık adresi İstiklal caddesi ilk Mango ve HM magazasının karsıısndaki İmam Adnan sokagın sonundayız. 😀

   • Oludeniz’de bu sene (2019 yaz) yepyeni bir hosteli isletmeye aldik. izmir’de birkac hosteli ziyaret edip tanisma imkani buldum ve hostelimi acarken onlardan her adimda destek gordum. Sozune ettiginiz blog fikri bence cok guzel olurdu. Hostel isletmecileri olarak hem birbirimize hemde ulkedeki hostel kavramina cok fayda saglayacagimiza inaniyorum. Yorumunuzu 2015’de yapmissiniz ama 2019 itibariyle hala boyle bir platformun olmamasi uzucu. Bu konuda ortak haraket etmek isterseniz ben elimden geleni yapmaya hazirim. Saygilarimla

  • Ben deeps hostel de kaldim. Acayip guzel bir ortami vardi. Hayatimda ilkndefa hostelde kaliyordum ve bu bana cok ilginc gelmisti. Seyda hanima bir kac soru sordum fakat sadece 1 gun kalabildigim icin yeteri kadar fikir edinemedim. Ben adana da hostel acmak istiyorum bu konuda bana fikir verebilirseniz sevinirim. Adana konum olarak boyle bir isletme icin uygun mu ? Cunku ankarda bir tek deeps var hostel olarak.

 14. Adini tam olarak hatirlamiyorum ama hosteller arasinda havaciliktaki star alliance gibi bir topluluk var. Tabi ki gayriresmi ve amator bir sey. Hemen her ulkeden belli standartlari saglamis hosteller bulunuyor ve birbirlerinin reklamini yapiyorlar. Atina’da Athenstyle isimli hostelde kalirken Kudus’ten, İstanbul’dan, Roma’dan ve daha bir cok yerden hostellere ait brosurler gormustum. İnternette arastirmadim. İlgilenenler arastirabilir. Yazi icin tesekkurler bu arada. Okurken de sarong nedir ve tahtakurulari hakkindaki yazilarinizi da okudum onlar icin de tesekkurler.

 15. Sırf karı kızla kaynaşmak için bile kalabilirim doğrusu. Burası tam benlik. En az 6 ay vakit geçirebileceğim harika bir mekan. Bilgi için teşekkürler, harika bir yazı olmuş.

 16. Merhaba, yazınızda hostellerde kalabilmek için pasaporta ihtiyaç oldugunu yazmışsınız. Ben bi kaç günlügüne gezi amaçlı İstanbul’a gitmeyi planlıyorum. Pasaportsuz da hostellerden yararlanabiliyor muyuz? Yoksa pasaport genel bir kurul mı? Teşekürler

 17. Aynen bizim askeri düzen, çarşaf değişimi sürekli yok. Sabah kahvaltı reçel, yağ, tam benlik. Nasılsa bünye alışkın…

  • Aynen dediğiniz gibi. Her hostelde kilitli dolaplar vardır. Yanınızda kilidinizi taşımanız gerekir veya hostelden satın alınabilir. Paramın bir kısmı şortumun veya pantolonumun cebine koyuyorum ve yatmadan önce de onu ya yastığımın altına veya ranzanın köşesine koyuyorum.

 18. Yakın bir zamanda Taksim çevresinde hostel açmayı planlıyorum. İç dekorasyon ve gelen misafirlerin konfor ve istekleri hakkında arastırma yaparken. Yazınız muhteşem bir kaynak oldu. Aayrıca yolculuk seven biri olarak sayfanızı şimdi görmüş olmamama da şaşırdım. 🙂

  Güzel blogunuz ve yazılarınız için teşekkürler. Yolunuz hep açık olsun. 🙂

   • Merhaba Güray; hostelimizi açtık, Süslü Saksı Sokak Taksim’de. Fendo Hostel ve Fendo Pub olmak üzere aynı binada misafirlerimizi ağırlıyoruz. Yolunuz düşerse kahve içmeye gelseniz bile çok sevinirim. Sevgilerimle.

 19. Merhaba,
  Çoktandır merak ettiğim bir konuydu bu hosteller ve CSler.
  Çok açıklayıcı bir yazı olmuş çok teşekkür ederim.
  Yalnız dikkat ettiğim bu yolculuğu yapanların hepsi gençler.
  Ben emekliyim.Ancak gezmek görmek konusunda hala çok cahil durumda olduğumun farkında olduğum için bütün gezi yazılarını okuyorum.
  Dezavantajım, çok iyi derecede almanca bilmeme rağmen ingilizcem çok yetersiz.
  Geçen yıl grupla İran’a gittim,fakat sadece koşturmaca oldu.Bu nedenle CS lere ilgi duyuyorum.Ancak anlattığım gibi ingilizcem yeterli değil.
  Tavsiyelerinize ihtiyacım var.
  Sevgiyle kalın.
  Recep Dalkır

  • Hostellerde hemen her yaştan gezginleri görebilirsiniz. Özellikle Avustralya’da yaşı 60 ve üstü olanları ve hatta çiftleri görmüştüm. Bunların çoğunun hali vakti yerinde ama hostelleri tercih ediyorlar, çünkü daha samimi ve eğlenceli bir atmosferi var hostellerin.

   Hosteller İngilizce pratik yapmak adına en iyi yerlerden birisi. Uzun süre seyahat eder ve hostellerin ortak alanlarında zaman geçirip, diğer misafirlerle sohbet ederseniz İngilizcenizi de geliştirirsiniz.

   yoldaolmak.com’daki seyahat rehberi sayfalarına göz atın. Seyahat ipuçlarını orada yazıyorum.
   https://yoldaolmak.com/seyahat-rehberi

  • Hepsi fiyata dahildir. Çok nadir olarak soğuk memleketlerde battaniye ve çarşaflar ekstra ücrete tabi olabiliyor. Uyku tulumunuzu kullanmanız gerekiyor veya battaniye kiralıyorsunuz. Bunu sadece Tazmanya‘da gördüm.

  • Carsafi parali veren hosteller, bana Avrupa’da interrail sırasında denk gelmisti, ancak emin olun ki aynı ayarda başka bir yer bulmak da mümkündür. Normali nevresim/çarşafın fiyata dahil olması kesinlikle.

   Banyo için ek ücreti ise sadece Hindistan için duymuştum; o da sanırım nispeten küçük şehirlerinden birinde bir misafirhane idi. Selamlar.

 20. Guzel bır yazı olmus abi ellerine saglık. Bende seyehatlarımın neredeyse hepsınde hostellerı kullanmıstım. ABD de gezdiğim 14 eyaletteki hosteller hem ucuz hem de konforluydu. Önyargıları kırmak cok onemlı en basta. Hem gezen ınsan tecrubelere acık ınsandır, paylasmayı sever dolayısıyla hostel sosyallesmek ıcın mukemmel bır ortam saglar! 😉 Herkese iyi yollar.

  • Çok güzel tarif etmişsin Murat. Öncelikle hostellere karşı önyargıları kırmak gerekiyor. Pistir, ortak banyo kullanmam gibi şeyler bizimkileri soğutuyor. Oysa daha çok ve uzun süreli seyahat etmek istiyorsan hostel en iyi tercih. Konaklamaya verilen paradan tasarruf edip aktivite ve eğlenceye daha çok vakit harcayabiliriz.

   Yoksa uykuda olduktan sonra otelin konforu beni pek bağlamıyor. Hostelde edinilecek arkadaşları otellerde edinmek mümkün değil.

 21. Bu yazıyı gördüğüme öyle çok sevindim ki 🙂 Çok çok teşekkürler. Gerçekten bilmeye ihtiyacım vardı. Yazılarınızı okumaya devam ediyorum.

 22. Gerçekten çok detaylı, çok açıklayıcı bir yazı olmuş, teşekkürler. Ben de ekonomik turizm alternatifleri üzerine yazıyorum bakmak isterseniz. 🙂

 23. Hosteller gerek fiyat avantajı gerekse sahip oldukları atmosfer açısından oldukça popüler konaklama merkezleri oldular. Gittiğim şehirlerde hostellerde kalmayı hep tercih etmemin en büyük sebebi diğer gezginlerle tanışma fırsatı, ev konforu ve rahatlığını yaşamak ve güzel vakit geçirmek oldu.

  Zaman zaman fiyatları çok avantajlı olmasa da oldukça ilginç stil sahibi hostellerde konaklamak da fena olmaz.

  Dünya üzerinde çok ilginç hosteller de mevcut.
  http://drummerlizard.com/dunyanin-en-ilginc-hostelleri/

 24. Kemal bey çok teşekkür ederim. Bende gezmeyi çok seviyorum ama hayatım hep çalışmakla geçti. Yeni emekli oldum sizin gibi gezginlerden öğreneceğim çok şey var, memleketimizde emekli maaşı malum,onun için hostel tamda bana göre,Yurtiçi gezilerimi motosikletle yapmayı tercih ediyorum. Geçen yıl motorlarla Gürcistan Batum’a gittik konaklamayı hep öğretmen evlerinde yaptık genelde kişi başı 45/50 lira + sabah kahvaltısı 15 günlük 5000 km yol, 4000 lira harcama yaptık tabi biraz bütçeyi sarstı. soru cevap sayfasında bir kaç sorum olacak, görüşmek, tanışmak dileği ile hoşça kalın. 73

  • İlyas Bey;
   Belirtmiş olduğunuz rakama bir gezgin birden fazla ülkede Batum’dan çok daha fazlasını görebilir. bence planlı seyahat yapmanızda ve olağan dışı durum haricinde bu plana sadık kalmanızda fayda var.

  • İlyas bey öğretmen evleri çözüm değil. Bir arkadaşımla İrandan dönerken Van’da kaldığımız
   öğretmen evinden çıktıktan sonra merkeze daha yakın bir otele sorduğumuzda ayni fiyatı vermişti. Gözü kapalı direk öğretmen evine gitmektense araştırma yapmakta fayda var hele altınızda motorsiklet gibi kolay ulaşım sağlayan bir araç varsa…saygılarımla.

 25. Ben İspanya’nın Cordoba şehrinde Old Town’da Cordoba camisine yakın olduğu için o hosteli tercih ettim. Bacpackerlar için düzenlenmiş bir hosteldi. İlk hostel deneyimimdi ve harikaydı. Daha sonra Fas’ın Marrakech şehrinde Jam’al fana meydanına yakın bir Auberge Riad Douzi hostelde kaldım, muhteşemdi. Özellikle sıcak yaz geceleri terasta Abdullah’ın bize ikram ettiği naneli çayı hala unutamıyorum.

 26. Kaldığımız ilginç konseptteki hostellerden de bahsetmemizi istemişsiniz, aklıma Londra King’s Cross bölgesindeki Clink 78 geldi. Eski bir adliye binasını renove etmişler; mahkeme salonundan çevrilmiş ilginç bir bilgisayar odası var.

  King’s Cross Londra’da kalınacak yerler arasında ilk tercihim değildir ama hostel oldukça stil sahibi. Metro/otobüs ile ulaşıma da son derece müsait.

  The Clash ile Charles Dickens’i birbirine bağlayan bir geçmişleri var 🙂

 27. Seçerken belli başlı seylere dikkat edildiği sürece hostel’de kalmak otelde kalmaktan kat kat keyifli bence. Öğrencilik yıllarımda interrail ile tanıştığım hostel kültürüne öyle alıştım ki şimdi iş için bir yere seyahat edip de seyahatimi gitmişken şehri görmek adına bir iki gün ekstra izin ile uzattığım takdirde mutlaka bir hostelde yer ayırtıyorum o ekstra bir iki gün için.

  Sizin gibi seyahatsever insanlarla bir arada olmanın verdiği rahatlık, yeni insanlarla tanışıp onlarin tecrübelerinden de faydalanmak ve tabii ki bütçe açısından tercih sebebi hosteller. Özellikle de benim gibi sabah erken kalkıyor ve günün neredeyse tamamını dışarıda geçiriyorsanız. Hostelbookers veya Hostelworld gibi sitelerin ranking ve kullanıcı yorumlarına biraz göz atmak yeterli iyi bir seçim yapabilmek için.

  • Turkiye’de hostel arkadaşlik sitesi var mı? Mesela Türkiye’den 3-5 kişi bir araya gelip, gezmek gibi ortak paylaşım siteleri?

   • Türkiye’de hostellerin birleştiği bir blog ya da komite de yok sanırım. Varsa da ben bulamadım, hostellerin ya da hosteli tercih edenleri ararken sadece burayı buldum. Eğer ola ki bulursanız bilgilendirirseniz sevinirim.

    Ayrıca sadece İstanbul’daki hostelleri bir arada bulunduran forum ya da komite gibi bir bulusma yeri yapmaya hazırlanıyorum. Umarım benden once biri yapmıstır ya da yapılınca cogalır. 🙂 Sevgilerimle.

 28. Genelde yolculuklarım uzun bir yol üzerine olmuştur ve bu yüzden benim için hostel demek, bir sonraki yolculuklar için düşünme, bilgi edinme, hatta yol arkadaşı edinme, internetini kullanıp da ailemle görüşme yeri olmuştur .Hostellerde edindiğinz arkadaşlar sizin rotanızı bile değiştirmeye sebep olabilir göstereceği birkaç harika fotoğraf ile. Hatta aşık bile olabilirsiniz, ben oldum ve çok mutluyuz.

  Benzer zevkleri taşıyan bir sürü insan aynı çatı altında aynı odayı paylaşıyorlar, bazı yerlerde otel daha ucuz olmasına rağmen hep bu sebeplerden hosteli tercih ettim ve edeceğim de. Sevgili Kemal, çok güzel yazı yazmışsın tebrik ederim. Umarım yeni yeni sırtçantalı arkadaşlar çıkar sayende.
  Sevgiyle

  Paşa

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın