Fiji, Pasifik Okyanusu’nun güneyinde, 150 milyon yıl önce volkanik aktivitelerle oluşan 106’sı ıssız olan 333 adadan oluşan bir adalar ülkesi. Tropikal ormanlarla kaplı adalarının en büyükleri Viti Levu ve Vanua Levu. Başkent Nadi’nin üzerinde olduğu Viti Levu’nun güney sahilleri dillere destan. Bu kıyılar boyunca çok sayıda egzotik resortlar sıralanıyor.

Nadi şehrinin 15 km güneyinden başlayarak Güney Pasifik’e doğru uzanan kıyılar The Coral Coast olarak adlandırılıyor ve bu bölge ana karada Fiji’nin en çok ilgi gören turistik yerlerinden birisi. Beyaz kumsallar üzerinde sıralanmış çok sayıda resort arasında, Shangri La Hotels, Outrigger Hotels, Warwick Hotels gibi bazı uluslararası otel zincirleri de yer alıyor. Mangrov ormanları, yağmur ormanlarıyla kaplı dik tepe ve yamaçlar, uzayıp giden şeker kamışı tarlaları ve olağan üstü günbatımı manzarası ile Fiji tatili yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.

Coral Coast‘ta mükemmel bir sabah. Geceki yağmurdan sonra her taraf ıslak ve mis gibi toprak ve ağaç kokuyor. Ağaçlar ve diğer bitkiler ıslak yaprakları nedeniyle güneş altında oldukça parlak. Karşımda belki 20 metreyi geçen kokonat ağaçları ve arkasında denizin maviliği. Kahvaltıdan sonra şöyle bir plajını keşfetmek için yürüyüşe çıktım. Beyaza yakın kum ve sıcacık deniz. Yaklaşık 10 gündür üzerimdeki deniz şortunu hiç çıkarmadım. Fiji gezisi için gereken şey 2 t-shirt ve bir şort.

Fiji’de en güzel aktivitelerden birisi kanoyla gezmek. Yaklaşık bir saat boyunca The Coral Coast kıyılarında kürek çekip çevreyi ve denizi keşfettim. ile denizde kürek çektim. Kuata Adası’nda da kano ile tur atmıştım ve oradaki deniz altı yaşamı ve mercanlar zenginlikleriyle dikakt çekiyordu. Bu kıyılarda ise mercanlar daha renksiz ve balık sayısı daha az. Özellikle deniz yıldızları burada daha çoktu. Fosforlu fuşya rengindeki balığa göre daha koyu ve parliement mavisine yakın rengi olan deniz yıldızları yaklaşık bir metre altımdalar.

Malta

The-Coral-Coast

Plaj yanındaki kokonat ağaçlarında çekilmiş bolca hamak var. Odama dönüp kitabımı alıp denize yakın olanına yerleştim. Birkaç kokonat ağacı neredeyse yere paralel denize doğru uzamışlar. Birinde de çok uzun bir salıncak asılı. Harika bir manzara. Hep şu kartpostallarda tropikal adalardaki görüntülerde yer alan nesneler gözümün önünde. Beyaz kum, mavi deniz, yeşil, yemyeşil yapraklarıyla kokonat ağaçları, güneş, hamak… Huzur zamanı.

Müşterilerin tamamı gençlerden oluşuyor. ve çoğu İngiliz; aksanlarından kolayca anlaşılıyor. Beach House’ta bazı aktiviteler ücretli bazısı ücretsiz. Her gün Saat 10:00 da arka taraftaki ormanın içerisine doğru “Jungle Trek” var ve bu yürüyüş yaklaşık bir saat sürüyor. 10 FJ$ olan ücreti isi köylülere yardım için veriliyor. Saat 11:00 de Snorkeling Trip (15$) var, Tadrawai Pasaj’ına tekneyle gidiliyor. Saat 13:00’te “Coconut Leaves Weaving Demostration” var.

The-Coral-Coast

Yine o saatlerde dileyen Plajda (25$) veya Orman içerisine doğru ve akşamında da günbatımında denizde (35$) at binebiliyor. Saat 15:30 da yanında iki tane ve bazen artarsa daha fazla yiyebileceğiniz pasta ve ücretsiz çay ve kahve servisi var. Yanında reçel ve tereyağıyla öğle yemeği için yeterli benim için.

Saat 16:00’da ise plaj voleybolu. Dilediğiniz zaman da ücretsiz kayaking yapabiliyorsunuz. Akşam yemeği (15 FJ$) almak istiyorsanız isminizi bildiriyorsunuz ve üç çeşit menüden dilediğinizi seçiyorsunuz. Yerel Fiji birası Fiji Gold 4,75$. Bilardo, masa tenisi ve dart aynı şekilde ücretsiz. Bir saatlik masaj ise 20 FJ$. Fiyatlar oldukça makul bence.

The-Beach_House
The Beach House

Aslında benim seyahat ederken tek planım var o da plansızlık! Her şeyi incesine kadar planlayıp, öncesinde uzun uzun araştırmalar yapmak, daha gitmeden, görmeden, orada bulunmadan beyinde her yerin haritasını çıkarmak bence bazen ilk görüşteki heyecanı azaltıyor.

Sürprizleri her ne kadar sevmesem de bilmediğim yere bilmeden gidip keşfetmek bana daha çok haz veriyor. O nedenle planlarımı genelde kabaca yapıyorum, sadece bir şablon olarak kafamda bulunuyorlar ve gittiğim yerin özelliklerine, bulduklarıma göre şekillendiriyorum.

Fiji-Gezisi-Kemal-Kaya

İşte The Beach House’ta 2 gün kalıp başkent Suva’ya geçecektim. Suva’dan da kuzeye yönelip Volivoli Beach’e gitme amacındaydım, The Coral Coast’tan sonra planlarım değişti ve burada biraz daha uzun süre kalmaya karar verdim. The Beach House resort’ta kaldığım hostel odasının geceliği kahvaltı dahil 35 FJ$ ve oldukça makul.

Her şeyiyle gayet keyifli, ucuz ve gerçek bir tatil. Paramı mideme girecek şeylere harcamaktansa beynime ve gözüme hitap eden şeylere harcamayı tercih ediyorum. Yeni bir yer görmek, yeni bir deneyim kazanmak, yeni bir yere ayak basmak tarifsiz.

Day 283: Fiji:15. Viseisei Köyü, 13 Nisan 2011

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz