Tanımadığınız birini evinizde misafir eder misiniz!? Peki ya daha önce hiç tanışmadığınız birinin evinde uyur musunuz? Peki daha önce hiç tanımadığınız biri sizi eve davet etse gider misiniz? Peki hiç tanımadığınız insanlarla pikniğe gider misiniz?  Ben bunların hepsini yaptım ve dahası…

Hiç tanımadığınız birinin koltuğunda uyumak! Kulağa muhtemelen inanılmaz delice geliyor değil mi? Delilik bir yadan insanoğlunun bulduğu en güzel internet buluşlarından birisi bu bana göre. Okumaya devam edin!

Couchsurfing, insanların birbirine yardım etmesi konsepti üzerine kurulmuş bir konukseverlik ağı. Bu ağ vasıtasıyla sizi gittiğiniz yerde ağırlayacak, konaklatacak istekli insanlara ulaşmanız mümkün. Kulağa her ne kadar korkutucu, güvensiz gelse de şimdiye kadar 7 ülkede bu ‘kanepe sörfü’ deneyimi yaşama fırsatım oldu. Mükemmel bir şekilde güven ve gerçeğe dayalı bir şekilde işleyen bu sistemi siz de deneyimlemelisiniz!

couchsurfing nedir

İlk Yeni Zelanda’da keşfettim Couchsurfing’i. Kuzey ve Güney Ada’ya yapacağım 1 ay sürecek gezi için araştırmalar yaparken keşfetmiştim, evet bu bir keşifti. Üyeliğimi hemen yapmış ve çok kısa süre sonra 100 yıllık bir çiftlik evinde hiç tanımadığım bir ailenin yanında ilk Couchsurfing deneyimimi yaşıyordum, inanılmaz keyifliydi.

Couchsurfing nedir

Couchsurfing, insanların seyahatlerinde birbirine konalama fırsatı sunması konsepti üzerine kurulmuş bir misafirperverlik ağı. Seyahat tutkunlarının bir araya geldiği bu ağ sayesinde, bazen gittiğim yerleri bir turist olarak değil de oranın yerlisi gibi yaşayabilme fırsatı yakalıyorum, bu bana büyük keyif veriyor.

Gidilen coğrafyanın dokusuna uzak, lüks turistik tesislerde kalıp, kısıtlı zamana sıkıştırılarak yapılan turlar, daha çok tüketime yönelik tatil gezmesi oldu günümüzde. Gidilen ülkeler, kalınan oteller farklı olsa da edinilen deneyimler benzer çerçevede kalınca, bir süre sonra bu kendini tekrar eden aktivitelermiş hissi verebiliyor.

Malta

Her hafta binlerce kişinin kullanıyor olması çok da şaşılacak bir durum değil. Her tecrübenin ayrı bir katkısı oluyor ve mutlaka size de benzer katkıyı sağlar.

Bir kültürü keşfetmenin en iyi yolu! Lokal insanlarla kalacaksınız, onların yaşam tarzlarını görmek, gözlemlemek ve hatta yaşamak fırsatı tam önünüzde!

Hostelde veya otel odanızda kalmaktan daha iyi değil mi? Fiji’nin en eski köyü olan Viseisei’de Fi’nin evinde kalmıştım. Evlerinin tek odasını da bana vermişlerdi. Evlerine vardığımda beni Kava Seremonisi ile karşılamışlardı. Tüm aile geleneklerini, Fiji insanının tipik özelliklerini, ne yiyip içtiklerini, tarihi geçmişleri, gelenek ve göreneklerini öğrenmiştim.

Çocukları sabah alıp birlikte okula gitmiş, dersliklerini, ana sınıfını gezmiştim, çocuklarla oynamıştım, güler yüzlü öğretmenlerle selamlaşmıştım. Couchsurferler bilgi ve kültürlerini misafirleriyle paylaşmaktan keyif alırlar.

Kesinlikle çok etkileneceğiniz insanlarla tanışacaksınız! Bütün Couchsurferlerin ortak bir özelliği varsa o da gezmeye olan tutkularıdır. Tanışacağınız hostların zaten bir çoğunun çok geniş gezi kültürüne sahip olduklarını göreceksiniz ve birçoğu deneyimlerini, sizinle paylaşmaktan keyif alacaktır.

Öyle ki bu sohbetlerde kişilerin yaşadıkları deneyimleri dinleyip etkileneceksiniz. Fiji’deki Couchsurfing evinde tanıştığım Aline sayesinde HelpX ne demektir onu öğrenmiştim. Bu bana çok yeni deneyimlerin kapılarını açmıştı.

Gittiğiniz yerde neler yapmalı, nereleri görmeli konusunda en güvenilir bilgileri elde edeceksiniz!

Bir şehri, orada yaşayandan daha iyi kim bilebilir ki? Evinde kaldığınız kişi muhtemelen size çok işinize yarayacak harika bilgiler vereceğinden emin olun, nereye gitmeli, nasıl gitmeli, ne yapmalı, ne yapmamalı konularında çok kısa sürede çok güzel bilgiler edinmeniz mümkün. Kılavuz kitaplara neden ihtiyacınız olsun ki?

Bedava! Bu etkileyici kültürel değişim platformu tamamen ücretsiz. Evinde kaldığınız kişilere bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Couchsurfing’i bir yerde bedava kalmak olarak düşünmemeli. Bu mantıkla Couchsurfing’e yaklaşmak oldukça hatalı olur. Belki bedava konaklamayı bir bonus olarak düşünebilirsiniz ama Couchsurfing demek bedava konaklamak demek değildir.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır

1. Önce sisteme kaydolun

Couchsurfing-Jakarta-Indonesia
Couchsurfing, Cakarta, Endonezya.

Oldukça kolay, başlamak için tıklayın: CouchSurfing.com

2. Profilinizi size özel bilgilerle doldurun

Bu en önemli noktadır. Hiçbir host boş ve yetersiz bilgi olan kimselerin davetine cevap vermez, profilinizde bilgi yoksa siz bir hiçsinizdir, hiç kimsesiniz. Profilinizdeki bilgiler sizin hakkınızda bir imaj oluşturacaktır, imajınızı siz belirleyin, doğru, gerçekçi ve deneyime dayalı bilgileri yazın. Sizi en iyi tarif eden fotoğraflar eklemeyi unutmayın.

3. Gruplara dâhil olun

Couchsurfing-New Zealand
Couchsurfing: Hong Kongllu arkadaşım Ken Cha. Lake Tekapo, Yeni Zelanda.

CouchSurfing (CS) sitesinde ortak alanlar çevresinde çok sayıda kullanıcılar bir araya gelmişlerdir. Türkiye, İstanbul, İzmir, Kapadokya, Berlin, Bangkok gibi coğrafi bölge veya hobi adına kurulmuş gruplara dâhil olun, sosyalleşin! İlgi alanınıza giren gruplara dâhil olup fikirlerinizi veya sorularınızı bu gruplarda paylaşırsanız, kısa sürede birçok yanıt alacağınızdan amin olabilirsiniz.

4. Lokal buluşmalara dalın

Couchsurfing-Iran-Persepolis
Couchsurfing Gezisi, Persepolis, Shiraz, İran

Hemen her şehir grubunun haftalık veya aylık düzenlenen buluşmaları var. Bu buluşmalar bazen bir kafede sohbet edip çay kahve içmek üzere organize edildiği gibi kimisinde daha marjinal etkinlikler organize edildiğini görebilirsiniz. Doğum günü partileri, cadılar bayramı partisi, yılbaşı kutlamaları, bilardo, paintball veya bowling organizasyonları gibi etkinliklerin bir parçası olmak isterseniz ilgi alanınıza giren gruplara dâhil olun, hatta kendi etkinliğinizi yaratın.

Endonezya’da tanıştığım ve birlikte 3 ay seyahat ettiğim Hollandalı arkadaşımı CS ile tanıştırmıştım. Jakarta’da Couchsurfing yaptığımızda birçok yeni arkadaş edinmiştik. Arkadaşım Jakarta’ya geri döndüğünde her hafta sonu kendisi buluşma organize etti.

Malta

5. Diğer CouchSurferlerle tanışın

Couchsurfing-Australia-Sydney
Couchsurfing, Australia, Sidney.

Lokal buluşmalarda veya gittiğiniz CS evinde sizin gibi S yapan diğer insanlarla tanışın. Kimisiyle uzun arkadaşlıklar kuracağınızdan emin olun. Bazen bu tanışmalarla edindiğiniz ve birbirilerinizin profiline bıraktığınız yorumlar gelecekte yeni host bulmanızda onları etkilemek için çok işe yarayabilir.

Dâhil olduğum Auckland grubunun haftalık buluşmalarına katıldığım gibi, her yıl Auckland’da parkta düzenlenen Christmas on The Park etkinliğine farklı ülkelerden onlarca Couchsurfer (CS) ile birlikte katılmıştım.

6. Couch arayın

Couchsurfing-Australia-Sydney
Couchsurfing, Hindistanlı Neeraj’ın dairesinde. Sidney, Avustralya.

Gideceğiniz şehirde Couchsurfing yapmayı planladığınızda yapmanız gereken uygun insanları bulmak ve onlara talep göndermektir. Profilleri düzgünce inceleyin. Sizinle aynı ilgi alanlarına sahip profilleri bulmaya gayret edin. Sigara mı içiyorsunuz, pet hayvanlarına karşı alerjiniz mi var, uyumanız için ne tür bir ortam size sağlayacak?

Her zaman koltukta, kanepede veya yatakta uyuyacağınızı düşünmeyin, bu sadece zemin, halı, kilim veya mat olabileceği gibi içerisinde kocaman bir yatağın olduğu size özel bir oda da olabilir.

Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da Simon’ın evinde kendime ait kocaman bir oda ve yatağım vardı. Simon’da 2 farklı zamanda toplamda 5 gün kaldım. İçerisinde binlerce müzik koleksiyonu olan evinin anahtarlarını bana bırakıp işe gitmişti.

Yine Yeni Zelanda’nın Lake Tekapo kasabasında Hong Kong’lu Chan’ın kiralık odasında, soğuk kış günü, uyku tulumum ve yeteri kadar kıyafetim olmadan sadece zeminin üzerine uyuyarak 2 gece geçirmiştim.

7. İstek gönderin

Couchsurfing-Philippines
Couchsurfing, Filipinler’de uyuduğum geleneksel kulübe.

Couch Request formunu doldurun. Profillerde özellikle belirtilmedikçe asla özel mesaj ile sizi kabul edip edemeyeceğini sormayın! Eğer bunu yaparsanız birçoğu sizi ret edecektir. Burada unutulmaması gereken şey; istek formunuzu doldururken potansiyel hostunuz profiline göre doldurmanız gerekmesi.

Hatta bazı hostlar sizde kendi profillerini okuyup okumadığınızı anlamak için istek formunda bahsetmeniz gereken bir sözcük öbeğinden bahsedebilirler. ‘Bana davet gönderirken mutlaka [bir şey] bahsetmelisiniz”’ gibi notlar bırakabilir. Bu yüzden istek göndereceğiniz profilleri mutlaka dikkatlice okuyun.

Bu aynı zamanda sizin de deneyiminizde hayal kırıklığına uğramanızı engeller. Çünkü daha gitmeden yeteri kadar hoştunuz hakkında bilgi sahibi olabilirken profil okumdan gidince bazı beklenmedik sürprizlerle karşılaşma riskiniz azalır.

8. Bütün beklentileriniz tek bir hosta odaklamayın

Couchsurfing-Nedir-World-Turkey
Yeni Zelanda’da kaldığım 100 yıllık çiftlik evi. Ohakune, NZ

Profilini ve ilgi alanlarını çok beğendiğiniz tek bir hosta umudunuzu bağlayıp, ondan yanıt vermesini beklerken gelen cevabın olumsuz olmasıyla umutlarınız yıkılabilir. Alternatif ve potansiyel diğer hostları da listenize eklemeyi unutmayın, gelen olumsuz yanıtlara göre tekrar arama havuzunda kaybolup fazla zaman kaybetmeden yeni istek formu gönderebilirsiniz.

Tabi ki şunu da unutmamalı, siz de evinizi bir Couchsurferlere açabilirsiniz!

Couchsurfing Kuralları

Kuralları host koyar! Siz hostunuzun misafirisiniz. Ev onarlın evi ve tabi ki de kuralları onlar koyacaktır. Buluşma, evde bulunabileceğiniz saatler, eve giriş ve çıkış saatleriniz muhtemelen hoştunuz tarafından belirleneceğinden gittiğiniz evlerde bu konuları açıklığa kavuşturmanız faydanızadır. Kimi ev sahibi kendileriyle birlikte sabah evden ayrılmanızı ve onların eve dönüş zamanında eve gelmenizi talep edebilir. Kimisi ise size evinin yedek anahhtarını verip evi size bırakabilir.

Sidney’de evinde 4 gün Couchsurfing yaptığım Kamerul, beni metro istasyonundan arabasıyla alıp evine götürmüştü. Bana akşam yemeği ikram ettikten sonra gece vardiyasındaki işine giderken evin anahtarını bana bırakmıştı. Daha tanışalı birkaç saat bile olmamıştı.

Temiz, düzenli ve saygılı olun! Unutmayın birinin evinde misafirsiniz ve ev sahibiniz sizden saygıyı veya nezaketi hak ediyor! Ayrılırken yatak çarşaflarınızı toplayıp bir köşeye koyabilirsiniz mesela.

Hediye vermeli mi? Bazı Couchsurferler hostlarına hediye vermekten keyif alırken, bazı hostlar da hediye almaktan hoşlanır. Eğer hostunuz için bir şey yapmak istiyorsanız, bir şişe şarap, çikolata veya bir önceki bulunduğunuz yerden alabileceğiniz yerel hediyelik eşyalardan seçim yapabilirsiniz. Bir şey almak zorunda değilsiniz ama evdeyken bir şeyler yapmak fena olmaz. Yemek pişirebilirsiniz, bulaşıkları yıkayabilirsiniz, belki ütü bile yapmak isteyebilirsiniz!

Geliyorum deyip de ortalıktan kaybolmayın! Size belki basit gelebilir ama ev sahibi sizi bekliyor. Olur da herhangi bir sebepten dolayı gecikme veya gidememe durumu olduğunda muhakkak ama muhakkak hostunuzu bilgilendirin. Onları sizi bekleme durumunda bırakıp, zamanlarını çalmayın. Profilinize alacağınız herhangi bir olumsuz referansla bu CS kariyerinizin sonu olabilir.

Hepsi bu kadar, daha ne bekliyorsunuz? Hemen kendinize bir profil yaratıp dünyanın farklı yerlerinden ilginç insanları evinizde ağırlamaya hazırlanın. Yakınlarda bir gezi mi planlıyorsunuz, fırsatı kaçırmayın ve gerek yurt içinde gerek yurt dışında kalabileceğiniz bir hostu hemen aramaya başlayın. Pişman olmayacağınıza söz veriyorum.

Şimdi sizden dinleyelim biraz, Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? Söyleyecek çok şey olduğuna eminim.

Couchsurfing deneyimim

Yaklaşık 10 yıldır Couchsurfing.org sitesinin aktif bir üyesiyim. Farklı ülkelerde Couchsurfing deneyimi yaşadım; misafir oldum, misafir ettim. Couchsurfing aracılığıyla tanıştığım ve evlerinde misafir olduğum arkadaşlar sayesinde, çok şeyler öğrendim ve unutulmaz Couchsurfing anıları hafızamda yer etti.

Uzun süreli seyahat eden gezginler bir süre sonra unutmaya başladıkları aidiyet hissini tekrar yaşamak istediğinde bunu deneyimleyecek en güzel yöntemlerden biri Cocushsurfing Hiç tanımadığınız topraklarda, tamamen farklı kültürlerde uzun süre seyahat etmek kolay olmayabiliyor.

Couchsurfing sayesinde bu yabancılık bir ölçüde aşılabiliyor. Şehirler sadece gezilen ve görülen yerleriyle değil, insanlarıyla da aklınızda yer edebiliyor. Gittiğim şehirde hiç kimseyi tanımıyorken, şehirden ayrılırken bir çok arkadaşım olmuştu.

Çok okuyarak, çok gezerek bilgimize bilgi katabiliyoruz. Bir ülke hakkında bilgi gerektiğinde okuyup araştırmalar yaparak bilgi sahibi olabiliyoruz. İmkan ve fırsatımız olduğunda atlayıp o ülkeye gidip, güzellikleri, sokakları, çarşı-pazarı keşfediyoruz.

Bunun bir adım ötesi ise edinilen bilgileri bizzat deneyimlemek. Yerel halktan uzakta bir gezi aslında eksiktir; sadece sokakta insanları gözlemleyerek kültürü anlamaya çalışmak da yeterli olmayabiliyor. Kültürün içine derinlemesine dalmak için insanların ev içerisindeki yaşamlarını görmek gerekiyor. Bu noktada Couchsurfing benzersiz fırsatlar sunuyor.

Bugün internet sayesinden dünyanın dört bir yanından yeni arkadaşlar bulma imkanına sahibiz. Konukseverlik siteleri ise bunun bir adım ötesini; kültür alışverişi ve paylaşımı yapabilme fırsatı veriyor. Gidilen coğrafya hakkında rehber kitaplarda geçmeyen detayları yakalama böylelikle mümkün oluyor.

Ne zaman geriye dönüp Couchsurfing deneyimlerime baksam güzel şeyler anımsıyorum. Bazı şeyleri sadece görerek değil, deneyimleyerek yaşama fırsatı yakaladığımı görüyorum. Yeni şeyler keşfetmeyi sevenler, rutin hayatlarına renk katmak isteyenler hemen denemeli. Evinizdeki koltuğunuzda uyuyan kişi bir fotoğrafçı, bir film yapımcısı veya iyi bir aşçı ya da çok yetenekli bir müzisyen olabilir.

Couchsurfing hakkında sorularınız mı var? Gerek ben, gerekse bu makaleyi takip eden diğer Couchsurfer arkadaşlar bırakacağınız sorulara cevap verecektir eminim?

Çekinmeyin, sorun!

Couchsurferler! Sizin Couchsurfing deneyimleriniz nasıldı?

En son ne zaman Couchsurfing‘i denediniz?

Önceki blog yazısıEn Beğenilen Facebook Fotoğrafları – 2015
Sonraki blog yazısıLangkawi Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

145 YORUM

 1. CouchSurfing üyeleri İstanbul’da nerede ve hangi sıklıkla buluşuyorlar? Hem yabancı dil pratiğimi geliştirmek hem de bu etkinliklere katılanlara İstanbul hakkında yardımcı olmak niyetiyle soruyorum.
  Bilgilendirirseniz sevinirim.

 2. Merhaba. Benim de bir sorum olacak. Ben uygulama üzerinden bir arkadaşa mesaj gönderdim. Fakat gelen kutusuna gidip baktığım zaman mesajın üstünde düz bir çizgi var. Bu ne anlama geliyor ve nasıl yapılıyor? Cevabınız için şimdiden teşekküf ederim.

 3. Couchsurfing’de kredi kartım olmadığı ve alamayacağım için başkasının kredi kartıyla onaylanmış olabiliyor muyuz?

 4. Kemal Bey, çok güzel bilgiler vermişsiniz, teşekkürler.

  Couchsurfing’e bugün kayıt oldum Benim de bir sorum olacak. Ben hiç yabancı dil bilmiyorum, sadece çeviri sitelerinden çeviri yaparak anlamaya çalışıyorum. Misafir olarak gittiğimde veya misafir geldiğinde çok zorlanır mıyım? Çok problem yaşar mıyım.

  Bu konuda bilgi ve tavsiye verirseniz memnun olurum. Başarılar diler saygılar sunarım.

  • Couchsurfing, farklı kültürden insanların birbirini tanıması ve yeni arkadaşlıklar edinmesi için güzel bir platform. Couchsurfing, sadece yabancı misafirler için değil, Türkiye içinde de kullanılıyor. Çok sayıda Cocuhsurfer, iş veya gezi amaçlı seyahat ediyor ve CS kullanıyor.

   Size öneri öncelikle Türkiye’den deneyimli misafirleri ağırlamanız ve onlardan Couchsurfing’in incelikleri konusunda bilgiler almanız. Bu şekilde sistemi daha iyi anlama fırsatınız olur.

   Couchsurfing’de kullanılan ortak dil İngilizce, dolayısı ile sizde misafir olmak isteyenler size İngilizce mesaj göndereceklerdir. Google translate gibi çeviriciler kısmen işinize yarayabilir, veya arkadaşlarınızdan İngilizce bilnelerin yardımını alabilirsiniz.

   Öncelikle profilinizi, İngilizce bilen birinin detaylı hazırlamasını mutlaka öneririm. En azından evinizde misafir edeceğiniz kişilerle dil konusunda sınırlı olacağınızdan, sizi daha iyi tanımaları için bir kaynak sunar. Profilinizde evinize nasıl ulaşılabileceğini iyi tarif eden bilgilerin de olması şart. Kısaca ihtiyaç duyacağınız temel şeyleri önceden İngilizce olarak not etmeniz ve profilinize koymanızı iyi bir başlangıç olur.

   Profilinizde dil kısmına İngilizce yetersiz olduğunu ve profilinizde de bunu belirtmeniz en azından misafirlerinize neyla karşılaşabilecekleri konusunda ön bilgi verir.

   Merak etmeyin Couchsurferler oldukça esnektirler. Stres yapmayın, gerektiğinde bilgisayar çevirilerine başvurun. Olası acil durumlar için elinizin altında İngilizce bilen birinin telefonun olması iyi olabilir.

   Evinizde misafir ağırladıkça, temel düzeyde İngilizcenizi geliştirmeniz için bir fırsat olur. Bunun için sizin de biraz temel İngilizce çalışmanız daha iyi olabilir.

 5. Ücretsiz bir kullanici olarak evime davet ettigim birini iptal ettim. Tekrar davet etmeyi nasil yaparim? Mesajda you cancelled your offer yazisi var. Bunu iptal etme, tekrar ayni kisiyi davet etmeyi nasil yaparim? Yani cancelled yapilan bi istek nasil geri alinir?

 6. Kemal bey merhaba,
  Çok faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Emeğinize, kaleminize sağlık. Couchsurfing ile ilgili yazacağım bir yazıda kullanmak üzere; yazınızda çok hoşuma giden “Bir kültürü keşfetmenin en iyi yolu! Lokal insanlarla kalacaksınız, onların yaşam tarzlarını görmek, gözlemlemek ve hatta yaşamak fırsatı tam önünüzde! ” cümlesi için izin istiyorum. Tabi ki kaynak gösterilerek ve bold karakterler ile yazılacaktır.

 7. selam… 3 yıl içinde 53 çok olumlu referans almam rağmen hiç bir sebep yokken sayfamı kapattı CS yönetimi. Sanırım facebook tek paylaşımlarımı beğenmediler. Onlara göre USA’yı çok sevmek zorundasınız. Buna da dikkat. İkinci bir konu, o kadar yabancıyı misafir ettim. Biz de yiyip içtiler, arabayla otogardan alıp tekrar otogara bırakıyrodum enayi gibi. 3-4 gün kalanlar bile oldu ama biz ailecek ne zaman Avrupayı dolaşmaya çıksak biri de yardımcı olmadı bize. Hlbuki karavanla gitmiştik orlara. Biri de kahve içmeye bara çağırsa çok mutlu olurduk. Özetle Avrupa ve Amerika vatandaşaları da bizi kullanmayı seviyorlar. Kendinizi enayi yerine koydurmayın. Burada yüzüne gülüyorlar ama orda yüzüne bile bakmazlar. Denemesi bedava…

 8. Hİ. My cs Frends.. I WANT TO SHARE THİS ALSO.. … SORRY…Your profiles can ne closed by cs team suddenly..by Florian Ehrbar. ATHOUGHT I HAD 53 VERY GOOD REFERANCES… and you should be carefully.. especially… dont share anything on your facebook. and you like usa everytime.. ıf you want your profile be open everytime..!!!

 9. Merhaba, ben yarın İran a gidiyorum, fakat orada en fazla 15 gun kalmayı düşünüyorum. Büyük sıkıntım kalacak yer bulmadım, hatta korkuyorum otel çok pahalı. Bir öneri söylersiniz çok sevinirim. Napacagimi şaşırmış bir haldeyim.

 10. Emeklerinize sağlık çok güzel hazırlanmış ve sıkılmadan okudum, benim sorum yeterli yabancı dil olmadan da herhangi bir ülkede konaklama yeri bulunursa sorun yaşanır mı ? Tabiki aynı şekilde karşı tarafta yani ev sahibinin de yeterli lisanı olmayabilir, yani özetlersek dil sorunu yaşanabiliyormu ? cevap yazacaklara şimdiden teşekkürler.

 11. Gerçekten çok harika bir uygulama. Beni ençok etkileyen Yeni Zelanda’da ki 100 yıllık çiftlikte kalman. Güzel paylaşımın için çok teşekkür ederiz. 😊

 12. Ben 3 ay önce üye oldum. Alanya da çok güzel denize yakın bir evim, arabam ve 4 lisanım var. Ancak daha 1 misafir alabildim. Acaba daha çok insana nasıl ulaşabilirim bilmiyorum.

 13. Merhaba, sizin sayenizde Couchsurfing ile tanistim. Subat ayindan beri Hollanda,Tayland, İrlanda, Slovenya ve İtalyada misafirlerin oldu. Çok keyif aldım. Hiç sorun yaşamadım. Evim şehir merkezine uzak olduğu halde onlarda memnun ayrıldı.Hepsiyle hala görüşüyorum. Ve şimdi onlar ısrarla beni bekliyor:) Size çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Yasemin Hanım. İnternetten arastiriyorum ve sizler gibi tecrube etmis kisilerle teyit etmeye calisiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. Anlastigim kisi tatilimin yarisinda evimden çık derse veya herhangi bir sebeple anlasmazlik olursa ne yapilabilir? Sonucta yasal anlamda baglayici degil sanirim couchsurfing?

 14. Güzel bir siteydi ilk keşfettigim zaman. Artvin de cay ciftligimde 50 değişik kültürden insan agirladim. son zamanlar kendiside üyeleri de bozuldu. Eski tadı kalmadi. Yine de kapısı açık güzel insanlar var.

  • Eskisi gibi arkadaşlık dostluk kurabileceğim insanlar yok. Herkes olaya beleş kalınacak yer olarak bakiyor. Couchsurfing den gelenlere küçük videolar yapiyordum. Bu yüzden site tuttu profilini deactive etti
   Sebebi video tiklandikca para kazaniyormusum. Ticarete giriyormus.Dedim ki zaten para kazanma derdim olsa pansiyon açardım. Videoları sanki milyon tiklaniyor 1000 kişiyi gecmiyor. Para kazanma olayı da yok yani. Profilin hala duruyor ole. Arada denk gelirse güzel insanlar agirliyorum. Tavsiyem kapının açık olması herkese herkesin herkese kapısı açık olması. Yine de iyi bir şey

 15. Çok isabetli bir paylaşım olmuş. Benimde arkadaşlara nacizane tavsiyem, misafir ağırlama imkanınız varsa hemen bir couchsourfing hesabı açın… iki yıl önce Dublin’den bir arkadaşı misafir etmiştim, güzel bir deneyimdi. Hala ara ara görüşürüz…

  Aklınıza gelen misafir nasıl olur, bir aksilikle karşılaşır mıyım; gibi sorular gelmesin bence. Gezginden zarar gelmez 🙂

 16. Sayesinde inanılmaz arkadaşlıklar kurduk ve bu arkadaşlık ağı güzel tesadüfler ve gezi tutkusu olan insanlarla sürekli artıyor. Çok güzel özetlemişsiniz. 🙂

 17. Los Angeles’de Coucsurfing yapacağım. Amerika’ya ilk seyahatim, Amerika’ya giriş yaparken nerede kalacağımı sorduklarında nasıl bilgi vermeliyim?

 18. Ben de yurtdışını görmek istiyorum. Daha lise 3. Sınıftayım İngilizceyi kendimi ifade edicek kadar ve karsimdakiyle birbirimizle biraz zor da olsa sohbet edebiliyorum. Dili çok iyi konusmammi gerek ve yaşım sorun olurmu ?

 19. Couchsurfing ve airbnb gibi sitelerin diğer sektörlerdeki örneklerinde olduğu gibi, amacından saptığını düşünüyorum.
  İyice araştırıp öyle gitmek lazım (sosyalleşmek isteyenler için konuşuyorum). Aksi takdirde otel,apart gibi konaklama olur.

 20. Selam. Ben ressamım. Bu yaz Temmuz ayı boyunca İngiltere’de (en çok Londra’da) kalıp bazı araştırmalar, resim atölyeleriyle görüşmeler yapmak…vs istiyorum. Bütçem dolayısıyla da en uygun yolun couchsurfing olduğunu düşündüm. Yalnız şöyle bir sıkıntım var. Acaba İngilizler vize başvurumda, ülkelerinde bulunacağım 1 aylık süre boyunca couchsurfingi kabul ederler mı? Ediyorlarsa koşulları nedir? Kişilerin adreslerini, davet mektupları filan mı almam gerekiyor acaba. Selam ve sevgiler. 🙂
  Ayşe

  • Daha önce sorulmuş benzer sorular vardı. Couchsurfing ile vize alamazsınız ve konaklama olarak gösteremzsiniz. Vize alırken bahsetmeyin bile. Booking.com sayfasından otel rezervasyonu yapmanız ve bunu vize başvurunuzda vermeniz gerekiyor.

 21. Couchsurfing gerçekten çok güzel bir sistem, ben de tüm gezginlere daha yapmadılarsa mutlaka denemesini tavsiye ederim. İlk olarak 2009’da 2 haftalık Kanada ve Kuzey Amerika seyahatimizi planlarken neden olmasın diye üye olmuştuk. Evimizde konuk ağırladık değişik kültürlerden bir nefes çektik ve kendimiz de o gezide 4 farklı couchsurfing konaklaması yaptık.

  Hepsi birbirinden güzeldi, yerel mekanlara gittik kimilerince yoldan karşılandık, kimisinin dünyalar tatlısı bebeğini sevdik ve hiç yadırganmadık evlerin anahtarları güvenle bize teslim edildi. Biz kendi güvensizliğimizden utandık.Bol bol memleketimizi anlattık türk kahvesi ve lokum hediye ettik bir cezveleri bile olmadığını düşünmeden. 🙂

  Ancak biz aynı şekilde rahatça ağırlayamıyoruz konuklara değil kendi ülkemizin güvenlik şartlarına güvenemediğimizden, bir de sabah git akşam gel mesaisi hafta içi konaklamaları zorluyor bir de Ankara’ya vize işlerimlerini halletmek dışında pek gezgin gelmiyor. Fazla konuk ağırlayamamak sizin profilinizi belirsiz kılsa da mutlaka yurtdışında konaklayacak birisini bulabilirsiniz, zaten kendi konaklamalarınız da bir deneyim olarak hanenize yazılacak. En önemlisi farklı diyarlardan arkadaşlarınız ve unutulmaz anılarınız olacak. 😉

 22. İki yıl önce tanıştım couchsurfing ile ve oradaki insanlarla tanışmaya bayılıyorum. Çok güzel anılarım ve deneyimlerim oldu bu site sayfasında. Venedik’te ev sahibinin mükemmel tarifiyle eve ulaştığımda, hostumun pencerede yolumu gözlüyor olması beni çok heyecanlandırmıştı. Couchsurfing ile ilgili hatırladığım şeylerin her biri birer gülümseme.

  Bir hafta boyunca aynı rotada olduğum Arjantinli bir gezginle sonunda Vatikan’da karşılaştım ve çok güzel bir yarım günün ardından ben uçagıma yetişmek için ayrılırken çantasından çıkardığı bir rozeti bana hediye verdi. Hâla elime alıp baktığımda o günün anısını izler gibi oluyorum. Bunun gibi çok güzel anılarım var. Ailemle yaşadığım için evimi couchsurfer’lara açamasam da bunun hayalini kuruyorum.

  Şunu da söylemek istiyorum; kadın olarak tanımadığım insanların evinde konaklama planları yaparken pek çok negatif tepki aldım; ama insanlara güvenmemek için bir sebep bulamadım. Şunu düşünebilirsiniz evini size açan ev sahibini tanımadığınız kadar o da sizi tanımıyor, zira siz de bir katil, tacizci, tecavüzcü ya da herhangi bir kötülük yapacak biri olabilirsiniz. Tabiki karar verirken Kemal Bey’in de dediği gibi profilleri, referansları ve belki referans olan insanların profillerini bile incelemelisiniz ;).

  Profillleri incelemek karşılıklı memnuniyet için oldukça gerekli. Kesinlikle denemelisiniz bu siteyi. Son olarak, kardeşim bir ödevinde Couchsurfing’i tanıttı ve tam not aldı. Yani couchsurfing her yerde fayda görebileceğiniz bir şey diyebiliriz. 🙂

  • Çok güzel bir duygu; insanların sizin için pervâne olmaları, hemde hiç tanımadıkları halde. Ben dahî duygulandım yâhû.

 23. Çok güzel bir uygulama ve ilk kez sitenizde öğrenme şansım oldu,teşekkürler 😉
  Couchsurfing uygulamasını çok fazla insan kullanıyordur veya kullanacaklar için faydalı bir makale,buna şüphe yok ancak ben asla böyle bir şeyi aklımın ucundan bile geçirmem.Türkiye’de bizler bayan olarak otostop yapamıyoruz, nasıl gidip hiç tanımadığımız bir ailenin yanında kalalım,kocaman bir soru işareti ? 🙂 Bir erkek olarak çok farklı bir deneyim edinmişsiniz ve sizin bu gözü pek tavırlarınız her geçen gün beni size daha fazla hayran bırakıyor Kemal bey 🙂

 24. Yazınızı okumaya başladığım andan itibaren Couchsurfing hakkında kendi kendime soru ve cevaplar başlamıştı. Olur mu? Nasıl olacak? Riskli aslında.. Zevkli galiba… Ta ki yazınız bitip fotoğraflarınızı görene dek devam etti. Şimdi mutlaka denenmeli diyorum. Çok teşekkürler.

 25. Couchsurfing sifremi çok yanlış girdirdiğim için kilitlendi. Acaba kaç güne düzelir? Şifremi biliyordum, şimdi hatırladım ama giremiyorum hala. Düzelir değil mi?

 26. Couchsurfing birçok arkadaşım tarafından şiddetle önerilen bir uygulama. Ziyaret edilen yerlerdeki kültürleri yakından tanımak için çok iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. En kısa zamanda ben de deneyeceğim.

 27. Mrb Kemal Bey.

  CouchSurfing konusunu bu gün duydum, müthiş bir şey. Her halde bizim kültürden esinlenmişlerdir. 3+1 dairelerde +1 in asıl adı misafir odasıdır bizde. En büyük, en güzel en ferah oda. “Acaba misafirimiz rahat mıdır?” diye bir sürü telaşımız olur.

  Esas mevzu şu: İngilizce dil sorun oluyor mu? Kendim Türkçe, Kürtçe ve Arapça biliyorum, İngilizceye gelince sadece sınavlarda geçebileceğim kadar biliyorum. Kelime dağarcığım sıfır. Uzatmadan İngilizcem sıfır.

  Doğu ülkelerine ve Afrika ya gitmek çok istiyorum. Mesela Türk kökenli ülkeler, Arap ülkeleri, Hindistan ve Afrika ülkeleri. Yabancı dil sorunu ne şekilde karşıma çıkacaktır? Genel yaşayabileceğim sorunlar ne olabilir?

  Teşekkürler, güzel seyahatler dileğiyle…

  • Turk kokenli bir ulkeden olarak diye bilirim ki Turkceni baska Turk dilli ulkeler anlamiyor. Ozellikle orta Asya. Kendin o dillerden birini ogrenmeyi dene. Ben de senin gibi basladim. Ingilizce gramerini biliyordum, fakat hic konusmamistim. Bir yila intermediate -a kadar yukseldim. Dogru yoldasin. Basarilar!
   Ilkin,Baku/Azerbaijan

 28. Ben de yaklaşık 5 senedir Couchsurfing’i kullanıyorum (https://www.couchsurfing.org/people/okgago) ve sanırım şu ana kadar yaklaşık 80 kişi ağırlamışımdır evimde. Hayatımda yaptığım en doğru hareketlerden biri. Dünyanın farklı yerlerinden o kadar değişik insanlarla tanıştım, o kadar harika arkadaşlıklar kurdum ki, herkese tavsiye ederim.

  Yeni nesil seyahat anlayışında Peer-to-Peer Traveling kavramı ön plana çıkmış durumda. Couchsurfing de bunun önemli bir parçası. Bu konuyla ilgili biz de blogumuzda şu yazıyı yazmıştık: http://www.tale.company/blog/2014/11/8/seyahatin-gelecegi-peer-to-peer-traveling

 29. Ben İngilizce bilmiyorum. Bu siteye nasıl üye olabilirim? Neler yapmam gerekir? İlk önce nasıl başlamalıyım? Bana yardımcı olur musunuz?

 30. Öncelikle merhaba arkadaşlar,
  Merak ettiğim şey şu,CS’den buldugumuz ve yanında kalcagımız bu kişiler bize yurtdışından davetiye mi gönderiyor veya göndermek zorunda mı? Yoksa biz vize almaya gittiğimizde ‘yav ben couchsuefingden bi arkadaş buldum onun yanına gidiyorum’ gibi basit bir cümleyle mi vize isticez? Yani diyorum ki bazen yurtdışına çıkmak göründüğü gibi kolay olmayabiliyor bu olayda. Hic vize alırken ret yeme olmuyor mu?

  • Neden olarak turistik seyahat demen yeterli, tabi ki arkadaş olduğunu belgeleyebileceğin davetiye işleri biraz daha kolaylaştırır ama şart değil. Gerekli evrakları hazırlayın ve adamları iltica etmeyeceğinize geri döneceğinize inandırın gerisi kolay. Bence dikkat etmeniz gereken bir diğer husus Couchsurfing ile host bulduğunuz her ülkeye gitmeyin. Misal iranlı bir host bulup iranı gezip sonrasında ABD vizesi için başvurduğunda red alabilirsin. Aklınızda bulunsun.

 31. Ülkemizde pek tutacağını sanmıyorum ama 🙂 Yanlış anlaşılmasın çok misafirperver bir ülkeyiz ama bu tür girişimleri çok fazla kişi benimsemez kanımca 🙂

 32. Bu couchsurfing. E denemek amacli kaydolmustum ama profilimin herkese acik olmasi beni endiselendirdi. Profilimin sadece baglanti kuracagim kisilerte gorunmesi icin bir ayar bulamadim. Boyle bir cozum var mi? Yani herkese acik olmamasını nasil saglayabilirim?

  • Couchsurfing paylaşım ve misafirperverlik ağı. Burada paylaştığınız bilgiler, kişilerin sizi evlerine misafir etmeden veya evinize misafir olmadan sizi veya sizin onları az çok anlamanız üzerine kurulu. Dolayısıyla payşalışan bilgiler çok değerli, özü bu zaten. Bu bilgiler CS üyelerinden gizlenemez, ancak üye olmayanların görmesi engellenebilir. Profilinize yazacağınız şeylerin de sizi endişelendirmesi gerekmiyor. Neden endişeleneceksiniz ki?

   • Sadece istekte bulundugumuz kisilere acilabilecek bir profil, bize ait bilgilerin 100 binlerce kisi tarafindan bilinmesinden cok cok daha guvenli. Size ait bilgilerin ya da host’unuzla paylasabileceginiz bilgilerin 100 binlerce kisi tarafindan bilinmesi insanlarin basina ne tur belalar getirebilir diye dusunmek lazim.

    “Internette guvenlik”, “identity theft”, “privacy on the net”, “open identity risks” tipi google arama sonuclari bana endise verici geliyor.

    Ya sizin endiselenmemeniz icin ne gibi guvenceleriniz var, paylasirsaniz sevinirim

    • Gercek kimlik bilgilerini , acik yazmayin. Irtibat kurduktan sonra gercek isminizi kullanilabilir. Ozellikle kimlik no ve anne kizlik soy adi bilgileri isteyenler kesinlikle dolandiricidir.

 33. Jakarta’da Magda ile tanışmış mıydın?
  Ben Jakarta’da CS buluşması organize etmiştim, 20 kişi gelmişti, çok sevinmiştim.
  Magda; Jakarta CS grubunun temel taşlarından Löplöpçü kıvamında gezgin bi abla 🙂

 34. Yanlış hatırlamıyorsam babaannem de benzer konuda birşeyler anlatılıyordu. Bundan 100 yıl önce her evin bir odası misafir odasıymış. Yoldan gelenler orada ağırlanırmış.

  Hiç tanımadıkları insanları evlerinde ağırlayabilmek insan özgürlüğünün ve insanın insana güvenin adını koyamadığımız bir devirde yaşıyoruz.

  Kapı komşumun ne adını bilirim ne de memleketinin neresi olduğunu.

  Yazılarınız severek takip ediyorum.
  Özellikle de resimleri bol bol olanları 🙂

 35. Pek çok CouchSurfing kullanıcısı gibi lokal buluşmalarla başladım ben de. Eskişehir’de ufak bir etkinliğe katılarak Eskişehir’deki kullanıcıların bir kısmıyla tanıştım. Tesadüf eseri o gün etkinliğe katılan Ankara’lı bir CS’er’ı misafir etme şansım oldu. Zamanla genellikle yurtdışından gelen misafirleri, özellikle nasıl denk geldiyse Alman misafirlerin çoğunu ağırlama şansım oldu.

  Eskişehir’i çok sevdiğim için bir host’tan ziyade onların burada geçirdikleri tüm süre boyunca rehberlik görevi üstlendim. Yaşadığım şehri tüm detaylarıyla aktarmaya çalıştım. Bu sırada Eskişehir esnafıyla da arkadaş olduk sayılır. Her misafirim geldiğinde mümkün olduğunca aynı hediyelik eşya dükkanlarına ve lokantalara, cafelere götürüyorum. Onlar da ufak tefek hediyeler vererek misafirlerimi mutlu ediyorlar. Örneğin son ağırladığım misafirime Eskişehir Odunpazarı’ndaki bir dükkanda Lüle taşı yapmayı öğretip lületaşından bir anahtarlık hediye ettiler. Sık sık alışveriş yaptığım bir manav ise kendisine tüm meyvelerden birer tane hediye etti, gibi. Yani aslında Couchsurfing’in amacını sadece birine evimizde uyumak için bir alan yaratmak olarak görmek; binlerce kullanıcıya ayıp. Vaktiniz varsa onlara 2 gün de olsa bir şehirdeki gündelik hayatı yaşatmak da bence önemli.

  Şu sıralarda şehrime fazla talep yok. Dolayısıyla Ankara’ya gelecek misafirleri Eskişehir’e davet ediyorum. Diğer kullanıcılar da bence bulunduğu şehire fazla talep yoksa yakındaki büyük şehirlerdeki Open Request’leri takip edebilirler. Örneğin yakın zamanda İran’dan ankara’ya gelecek bir çifti Eskişehir’e davet ettim ve kabul ettiler. Hatta fikir çok hoşlarına gitti daha şimdiden. Ayrıca Türkiye’ye gelecek pek çok kişi ilk rota olarak İstanbul’u seçiyor. Bu yüzden İstanbul’a gelen davetleri de takip edebilir ve CSerları şehrinize davet edebilirsiniz.

  Yakın zamanda daha çok Surfing deneyimi yapmayı planlıyorum. Bu yazı yine tüm bu aşamaya kadar yardımcı olduğu gibi, ilerisi için de bana yardımcı olacaktır. Ayrıca bunun için de teşekkürler :

  • Sayın arkadaşım bu site ye uye olmak istedim, 25 dolar istediler. Bu site ücretli mi? Vevap verırsen sevinirim teşekkürler.

   • Sistem ücretsiz, güvenilirlik için sisteme üye olmanız size puan kazandırır. Yoksa ödeme yapmak şart değil. Adresinize bir kod gönderilir ve o kodu girdiğinizde adresiniz güvenilir ve onaylı olmuş oluyor.

    • Ben herhangi bir ödeme yapmak istemiyorum. Ev adresime kod vs de gönderilmeden üye olabilir miyim? Eğer olursa nasıl kayıt olacağım? Şimdiden teşekkürler.

 36. Peki hic kotu deneyim yasanmamis mi simdiye dek? Bunlari da bilip ders cikarmak bazi durumlara karsit bilgili olup onlem almak lazim. Yok mudur yasanmislik kotu olan?

  • Tabii ki kötü durumlar yaşanıyor. Ben Liverpool’da kaldığım kişi tarafından taciz edildim. Christmas zamanıydı ve insanlar genellikle bu zamanları aileleriyle geçirdiğinden istediğim hostlar kabul etmedi ve param da olmadığı için mecburen bir kişiyi seçtim. Sonrasında profilini çok fazla incelemediğimi, kendisinin “masaj yapmaya bayılırım” gibi şeyler yazdığını farkettim ama artık iş işten geçmişti. Hayret verici bir şekilde referansları da sayıca fazla ve iyiydi. Ben şikayet etmekte biraz uyuşuk davrandım. Bu sırada bir başkası şikayette bulundu ve adamın profili kapatıldı. Tacizci kişinin Srilankalı olduğunu da belirtmek isterim. Asla ırkçı bir insan değilim ama “avrupalılar ve diğerleri” diye bir gerçek hakikaten var.

 37. Merhaba,1 ay öncə ukrayna kanalında takip etdiğim gezi programında duydum ve hemen üye oldum,harika bir şey keşke daha önce duysaydım..İlk davet etdiğim ABD vatandaşını(kabul etmişdi) yaşadığım ülkeye vise için ben davet etmeliydim..1 haftadır cevap yok,baya heveslenmişdim.
  Şimdi bir kaç gün sonra Mısırdan misafirim gelecek,hevesle bekliyorum,bana arapca öğretcek 🙂
  Merak etdiğim 2 şey var,
  1.onlar geldiklerinde beni nasıl bulacaklar ülkeyi tanımadan ve yerli numaraları olmadan? İllah da hava alanına gitmek gibi zorunluluğum varmı?
  2.Politikadan konuşmak kötü fikir ola bilirmi? Mesela,ülkede olan sorunlar ve başka..
  Tesekkurler!!!
  Baku/Azerbaijan

  • Gerci sizin misafiriniz gelmis olmali ama ben yinede cevap vermeye calisayim.bende couchsurfing yapiyorum ilk tecrubem avustralyada idi.Daha sonra Yeni zellanda, Kore ve Cin de yaptim.Daha sonra Almanyadan , Kolombiyadan, Avistralyadan,Portekizden, Ispanyadan misafirlerim oldu.Bana sorarsaniz politikadan konusmak pek iyi bir fikir degil.sanirim dunyada Turklerden baska bu kadar politika konusmayi sevn bir millet daha yok 🙂 Daha cok kulturden ve gezilecek yerlerden konusmak daha iyi sanirim.Couchsurfing te daveti kabul ettiginiz zaman sizin telefon numaralari ve adres bilgilerinizi ziyaretciye gondermeniz gerekiyor..hava limanindan almaniza gerek yok sadece sizin eve yada yakin bir yerlere hgemesi icin you tarif etmeniz yeterli..

   • Evet politika burda sevilen bir tema 😀
    Misafirim 1gece 2gün kaldı,gideceği gün metronun kapanmasına 30 min kaldığında gelmesi dışında memnun kaldım,endişi etdim,öldümü kaldımı diye:D Çünki bura gelen azerbyacanca,rusça,türkçe yardımcı kelimeleri bilmek zorunda,ingilizce bilen çok az..
    Çok fazla cultural exchange yapamadım,2 günde 2 defa yerli couchsurfer-lerle randevusu vardı,fakat memnun kaldım,couchsurfing tecrübesin filan paylaştı,profilimi tam doldurdu,umarım bundan sonra kafama uygun birilerin bulurum))
    Meeting konusu gine de sıkıntılı geldiğinde hava alanında aradılar misafirin geldi diye:))görevliler yardım etmeseydi zor olurdu,sokakda açık internet yok,gelenin numarası yok,aynı yere ayr-ayrı zamanlarda gelme,yalnış yere gitme sorunu beklenilen bişey
    Teşşekkürler

 38. İyi günler,
  ilk CS deneyimimi daha bir ay önce pragda tam bir gezgin hanımın evinde yaşadım ve çok eğlendim, benim için geleneksel yiyecekler hazırlamış, içecekler almıştı ayrıca sohbet ederken oranın kültürünü yaşayışını çok gerçekçi bir şekilde öğrendim. Daha sonra belçikada ukraynalı bir öğrenciyle kaldım, işin ilginç yanı bayanlar kabul etmez diye çoğunluk erkeklere istek gönderdim ama sadece iki tane bayan kabul etti erkeklerden tık yok 😀
  Türkler konusuna gelince sitede malesef türkler ve İspanyollar hakkında hiç iyi bir intiba yok. Hostlarımın ikisi de normalde Türk erkeklerine olumsuz yanıt verdiklerini söyledi. Türkiyeye gelen bayan turistler ise erkeklerin yoğun davetine rağmen bayanları tercih ediyorlarmış. galiba birçok kez olumsuz anıları olmuş ve bunu da çevrelerine söylemişler. İşte bu noktada resimlerin gücünü gördüm yazarın söylediği gibi. Sempatik fotoğraflarla önyargıları kırabiliyorsunuz. İnşallah birileri daha bu güzelliği keşfeder.

  • Maalesef utanç verici bir vâkıa. Nasıl olacak; bazı insanlar melek kalpli fakat sert çehreli, bazılarıda melek yüzlü katil mîsâli.

 39. Uzun zamandır CouchSurfing’i aktif olarak kullanıyorum ve harika insanlarla tanışma fırsatı edindim. Aslında CS ücretsiz konaklamadan çok hiç bilmediğiniz yerlerde rahatlıkla anlaşabileceğiniz kişilere ulaşmak için çok iyi hazırlanmış bir sistem.
  Gittiğim en garip yerlerde CS sayesinde tanıştığım kişilerin yardımları sayesinde rahat ve sorunsuz seyahat ettiğimi söyleyebilirim.

 40. Meraba, ben kaydolmuştum ama Türklerden çok fazla sapıkça teklifler alınca kapattım. Şimdi gri dönmek istiyorum ama nasıl tekrar giricem hesabıma bilmiyorum. Hesabınız silinmiştir diyor, aynı hesapla girmem mümkün değil mi?

 41. Kemal bey merabalar,ben uzun süredir aktif CS üyesiyim fakat son zamanlarda profil sayfamda bi sorun var. Sayfa düzeni çok bozuk ve profilimi istediğim gibi kullanamıyorum. Yeni bir profil yaratmak istediğimde ise şimdikini log aout yapamıyorum. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim, çünkü şu anda hiçbir requeste cevap veremiyorum.

 42. Merhaba, ben bugün üye oldum. Profilimi tamamlamak için verify your account diye secenek çıkıyor. Tıkladığımda kredi kartı bilgileri isteniyor; üyelik ücretli mi?

  • Yorumlara da goz atarsaniz daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Bir defaya mahsus odeme yapiyorsunuz ve bu sekilde adresinizi onaylayip, guvenilirligi artirmis oluyorsunuz.

   Adresinize, icerisinde bir kod bulunan bir mektup gonderilecek. O kodu sisteme girdiginizde onayli Couchsurfer olacaksiniz.

 43. Merhaba, ben yeni kayıt oldum Couchsurfing’e, ancak şifremi hatırlayamiyorum. Şifremi unuttum gibi bir buton da göremedim, yardımcı olursanız sevinirim.

 44. Merhaba Kemal bey

  Ben İstanbul’da kendi evimde yanlız yaşıyorum. Gezmeyi ve yeni ülkeler görmeyi ve yeni insanlar tanımayı cok sevıyorum. Kendi evimdede misafir ağırlayabılırim. Gerekli maddi imkana sahibim. Benim sormak istediğim kız arkadasımla birlikte buraya uye olsak iki kişi olarak bu deneyimi birlikte gercekleştirebilirmiyiz. Couchsurfing’de çiftlerde bulunuyor mu? Kız arkadasımın iyi derecede İngilizce’si var. Tavsiyeniz nedir uyelığımızı birlikte mi açalım?

 45. Kemal bey, öncelikle sizi tebrik ediyorum. Çok güzel işler başarmışsınız ve bize ışık tuttunuz. Yolunuzdan ilerleyeceğiz.

 46. Kemal bey teşekkür ediyorum çalışmanız için, bana çok faydası olacağını düşünüyorum. Çoğu soruma cevap oldu şimdiden. İlk işim güzelce profilimi doldurmak olacak. Bir de size direk ulaşabileceğimiz Hotmail adresiniz var mı? çok teşekkürker tekrar.

 47. Merhabalar, Ben Ocak-Şubat Döneminde Arjantin’e gitmek istiyorum. Bizi ağırlayacak hostlar bizi havaalanından alıyorlar mı? Sonra evi, arar dururum 🙂 Bir de bu kendim couch bölümüne neler yazabilirim, örnek gönderebilir misiniz?

 48. Merhaba Kemal Kaya,

  Abi öncelikle merhaba ve kolay gelsin sitende

  Yaşım 16, haliyle doğal olarak ailem ile kalıyorum. Eve misafir getiremem, ancak benimle yaşıt yada yakın olan kişiler ile Bursa içinde herhangi bir yerde herhangi bir aktiviteye katılmak istiyorum bu olabilir mi? Bu sitede mümkün mü?

  • Yukarıdaki makalede Couchsurfing Nasıl Kullanılır? kısmında hepsini açıklamıştım.

   Her şehre özel buluşmalar düzenleyebilir ve ya düzenlenen buluşmalara katılabilirsin.

   • Merhaba yazılarınızı okuyunca çok heyecanlandım. Ben eskiden seyahatlerimde daha cesurdum. Ulusoy otobüsü kazası sonucu bir bacağım bionik bacak oldu. Yalnız gitmek istemiyorum ama arkadaşım olduğunu pek söyleyemem. Benim en önemli sorunum klozetli tuvalet mi trenler ve kalınan hotellerden tavsiyede bulunabilir misiniz? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu seyahate katılmak istememin en önemli nedeni kendi ülkemde yaşadıklarımdan uzaklaşmak. Nefes almak. 05383506763

    Bir de yabancı dilim yok Couchsurfing sitesinde Türkçe de yazışabiliyor muyuz?

 49. Kemal bey merhabalar,

  Ben de az önce Couchsurfing sitesine üye oldum. İyi derecede İngilizce ve İspanyolca biliyorum. Geçen sene kendi imkanlarım ile Kolombiya’daydım, 6 ay kaldım. Ama bunun için 4 yıl bekledim. Yeniden yurtdışına çıkmak istiyorum, ancak bu biraz zamanımı alacak, maddiyat nedeniyle, ama seneye bu zamanlar yine uzaklara gideceğim inşallah.

  Bu couchsurfing’in bize ne gibi maddi yönden katkısı var? Sanki tüm gezme-tozma bedavaymış gibi lanse ediliyor. Bu durumu garipsedim.

  Yani vize masrafı (bazı ülkeler için), uçak bileti masrafı vb. şeyler zaten önemli harcama kalemleri onları nasıl hallediyorsunuz ? Bence yine maddiyat-maddiyat işin sonunda. Kimse kimseye 1 yıllık iş vermiyor, aman bu genç para biriktirsin de seneye gezsin diye. İş arıyorum para biriktirmek için, ama nafile. Siz ve diğer Couchsurfing kullanıcıları nasıl ucuza kapatıyorsunuz bu işleri ? Yolunu yordamını merak ettim.

  Saygılar…

  • Seyahatlerde ulaşım (uçak bileti) ve konaklama seyahat bütçesinin büyük bir bölümünü oluşturur. Özellikler Avrupa, Avustralya ve Amerika gibi ülkelerde konaklama maliyeti çok pahalıdır. Bu noktada Couchsurfing sitesinden konaklayacak yer bulursanız konaklama maliyetini sıfıra indirirsiniz. İran 25 gün civarında seyahat ettim, Otelde kaldığım gün sayısı sadece 3-4 gündü.

   Uçak bilitini iser erken alır, kampanyaları takip ederseniz ucuz bilet bulabilirsiniz. Bugün 100$’ın altında bir maaliyetle gidilecek çok sayıda ülke var.

   Elbette cebinizde bir para olması gerekiyor, ancak her şeyi maddiyata yüklemek de yanlış. Bugün bir çok gezgin biliyorum ki günde 3-5 dolar ile dünya turu yapıyor. Nasıl yapabiliyorlar? İmkansız? demek yerine araştırmak gerek. Yeteri kadar tutkusu olanlar çözüm yolu bulur veya yaratırlar.

   Biz bir şeyi ucuza kapatma derdinde değiliz. Akıllıca ekonomik seyahat etmenin yollarını biliyoruz. Bunu merak edenler site içerisinde gezince nasıl olacağını öğrenebilirler.

   Kamboçya’da 28 gün kalmıştım, günlük gezi maliyetim 35 TL civarındaydı.

   Avustralya’da çok sayıda genç Avrupalı gördüm. yaşları 19 civarındaydı. Aileleri sadece uçak biletini almış. Çoğu Avustralya’da 1-2 yıl kalıyor, kendileri çalışıp, kendileri harcıyor…

   Meraklı olan, gezi siteleri ve gezi bloglarını gezip öğrenebilir.

   Gezi ve Seyahat Kaynakları ve Buradan Başlayın sayfalarına göz atmanı öneririm.

 50. 20 yaşındayım ve son 5 senedir deli gibi Yeni Zelanda’yı görmek istiyorum. Bilmiyorum ama acayip derece de çekici geliyor o ülkenin doğası, havası… Umarım bir gün gormek nasip olur.

 51. Merhaba, ben Bursa’da yaşıyorum ve öğrenciyim. Şu an yurt dışına çıkma ihtimalim yok, ama burada ki gruplara katılabilir miyim ve nasıl haberleşebiliriz ?

  • Eğer Couchsurfing gruplarını takip etmek istiyorsanız, Couchsurfing Bursa grubuna girin ve oradaki diğer Couchsurferlerle tanışın derim.

   Bazı şehirlerde gruplar her hafta düzenli buluşmalar düzenliyor. İzmir ve İstanbul Couchsurfing grupları bu konuda çok başarılı. Bursa konusunda bilgim yok maalesef.

 52. Couchsurfing sitesine kayıt olamadım. Bu konuda beni bilgilendirir misiniz? Tüm bilgilerimi doğru girdiğim halde, bana 18 yaşında olman gerekir gibi seyler söylüyor. Sorun bende mi ?

 53. Merhabalar Coğrafyada doktora öğrencisiyim ve turizm coğrafyası çalışıyorum. Couchsurfing ile ilgili bir makale ve akademik çalışma yapmak istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

  İlk ne zaman ortaya çıktı? Fikir kimin fikri? Ne kadar insan gezdi?

  • Elbette, elimden geldiği kadar yardımcı olabilirim. Fırsat ve zaman ölçüsünde tabi.

   CouchSurfing, Casey Fenton, Daniel Hoffer, Leonardo Bassani da Silveira ve Sebastien Le Tuan tarafından kurulmuş.

   Fikir ise Casey Fenton’dan çıkmış. 12 Haziran 1999’da da kurmuşlar. Haziran 2004’te ise websitesi hayata geçmiş.

   • Kemal Kaya bey öncelikle ilginiz için teşekkürler şuan oluşturduğum bir anket var. Sizin yardımınız ve mail adresiniz olursa onu paylaşmak istiyorum. Snketi İngilizce’ye çevirdim ve makalede sizi de kaynak olarak kullanmak istiyoruz. Sizce sakıncası yoksa sizin yaşadığınız deneyim ve fotoğrafları da kullanmak istiyoruz. Sizin mailiniz varsa makkalem için oluşturduğum anketi siz ve tandıklarnıza yollar msınız? Çok teşekkürler

    • Merhaba,

     Şu an seyahatte olduğumdan fazla destek gösteremem. facebook.com/yoldaolmak Facebook sayfamın duvarından anketi paylaşabilirsiniz. Ben de o linki twitlerim, daha çok kişiye ulaşmış olur.

     İçerikten Yoldaolmak.com Kullanım Şartları sayfasında belirtilen kurallar çerçevesinde faydalanabilirsiniz. Fotoğrafları da kullanabilirsiniz. Kaynak göstermeniz yeterlidir.

     • Harikasınız Kemal Bey. Ben de Portekiz’deyim. Bu hafta okulumun projesi ile döner dönmez dediğiniz uygulmayı yapacağım.

 54. Kemal Bey, biz eşim ve ben halen 30.yılını çalışan devlet memuruyuz. Bu güne kadar zaman ve maddi durumumuz elverdiğince gezmeye çalıştık. Bir kaç yurt dışı gezisine turlarla katıldık. Bunlar 3-5 günlük bir veya 1 haftalık turlardı. Artık yaşımız bir hayli ileri olduğundan elimiz ayağımız tutar iken daha fazla gezmek istiyoruz. Ancak maddi olarak imkanlar biraz kısıtlı. Takdir edersiniz, zamanımızda memur olup da yılda bir kere bütçesinden ayırıp tatil yapmak her kişinin harcı değil. Ama biz gezmeyi çok seviyoruz. Değişik ülkeler görmek ve onların kültürlerini tanımak çok güzel.

  Biz couchsurfing sitesinin varlığından 3-5 senedir haberdar olmamıza ve de bir yıl önce eşim üye olmasına rağmen, İngilizcemizin yeterli olmaması, yaşımıza uygun kişilerin burada daha az olması (genelde hep gençler bu işi yapıyor), güvenlik konusundaki tereddütlerimiz vb. gibi nedenlerle bu işi erteliyoruz.

  Ben zaman zaman gezi sitelerini açıp okumayı çok seviyorum. Sizin sitenizi yeni keşfettim. seyahatleriniz ve anlatımınız güzel. Couchsurfing deneyimleriniz bize biraz cesaret verdi. İnşallah Mart sonunda, ilk defa kendimiz yapmayı planladığımız Roma gezisi için Couchsurfing şansımızı bir deneriz. Sizi takibe devam edeceğiz.

  Bol gezmeli iyi günler diliyoruz.

 55. İlk couchsurfing deneyimimi Fransa’da evsiz kaldığımda yaşamıştım. O an evsiz olduğum için güven problemi yaşama lüksümde yoktu 🙂 İyiki de öyle olmuş ve couchsurfingle tanışmışım diyorum.

 56. Bayıldım bu olaya. Birkaç gün önce öğrenip heyecanlanmıştım, şimdi bir Türk’ün de deneyimlemiş olması daha da yaklaştırdı beni olaya. Ancak yalnız yaşayan bir bayan olmak, şimdilik beklemem gerektiğini söylüyor. Annem, ” önce sen kendi adetlerini öğren de sonra başkalarınınkini öğrenirsin!” kisvesi altında sen kafayı mı yedin demeye getiriyor. Kız kardeşimse “sen ancak kendi kafandan biriyle evlenirsen yaparsın o surf’ü” latifesiyle son noktayı koyuyor olaya. Beklemedeyim :S

 57. İlk CouchSurfing deneyimim 30lu yaşlarda bi bayanın Ankara’daki evine olmuştu ve artık Ankara’ya gittiğimde bir evim var diyebilirim. Arkadaşlığımız hala sürüyor ve onunla tanıştığım için çok memnunum. Evet, ilk başta ben de çok çekinerek, düşünerek ve ürkerek davrandım ama evine gideceğiniz kişinin referanslarını iyi okursanız bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. İlk evime misafir ettiğim kişi ise Arnavutluk’tan gelen 70 yaşında bir bayandı (Ben 21 yaşındayım). Ailemle yaşadığım eve kabul ettim okul tatili dolayısıyla. Annemin yemeklerinden, abimin espiritüelliğinden ve babamın misafirperverliğinden çok memnun kaldı Türkiye’de bir kızım var benim şu an diyor.

  Eğer kabul edeceğiniz insanı da doğru seçerseniz hiçbir sorun olmuyor. Kesinlikle denenmesi gerekir 🙂

  • Couchsurfing işte böyle ne güzel deneyimler ve yeni arkadaşlıklar sağlıyor. Profillerde yer alan bilgiler, daha önceki Couchsurfing deneyimlerinden alınan referanslar ve vouch olayı güvenilirlik için başlıca faktörler. Ben kişilerin gezip gördükleri yerlere de dikkat ediyorum. Özellikle merak ettiğim ve gezi planımda olan yerlerden kişiler çok iyi bilgi kaynağı sağlayabilirler.

   Tatil için bir ülkeye gitme planı yapanlar, yine o ülkeden veya şehirden evlerine Couchsurfer alırlarsa ileride o şehre gideceklerinde muhtemelen kalacakları ve kendilerine rehberlik yapacak birilerini kolayca bulabilirler. Bu durumda herkes kazanmış da oluyor.

   Kesinlikle denenmeli. 🙂

 58. Merhaba arkadaslar,
  Ben Tayland Chiang Mai’de yasiyorum, bir coffe bar isletiyorum Her hafta Cuma aksami Couchsurfing benim dukkanimda bulusuyor. Umarim sizi de bir gun agirlama imkanim olur. 🙂 Herkese tavsiye ediyorum, her Couchsurfing uyesi gercekten nezih insanlar. Her hafta farkli bir grupla tanismak harika bir duygu. Artik eskisi gibi traveling yapmiyorum ama hanci hesabi tum travelingciler bende toplaniyor 🙂

  • Şafak Bey, Keşke daha önce bilgim olsaydı. Geçen yıl 3 gün kadar Chiang Mai’de kalmıştım, belki tanışma fırsatımız olurdu. Orada köşede bir cafe restorana gidip bir şeyler yemiştim. menüler Türk yemeklerinden oluşuyordu. Sorduğumda cafe sahibinin Türk olduğunu söylemişlerdi. Kimbilir belki sizin cafeydi 🙂

   Gün olur tekrar yolumun oraya düşeceğine eminim. Selamlar.

 59. Şu Couchsurfing olayına ben de giriyorum artık. Kullanma sırası bana da geliyor. Yakında kendi evime taşınıyorum ve böylece artık dünyanın kim bilir nerelerinden misafir ağırlayacağım. Heyecanlıyım 🙂

  İngilizcem pek iyi sayılmaz, şu ana kadar hiç yabancı bir arkadaşım olmadı. Ben de sizin gibi arkadaşlar edinmek istiyorum. Renk istiyorum renk 🙂

  • Couchsurfing sitesini seveceğinize eminim. Dili pek sorun etmeyim, anlaşmanın yolu bulunur elbet. Çok dil sorunu yaşadığınızdaGoogle Translate kullanabilirsiniz. Android kullanan bir smartphone veya iPhone kullaniyorsaniz eger çok sayıda ücretsiz dil uygulamları var.

 60. BEN MUĞLADA YAŞIYORUM.EVİM MİSAFİR KABÜL ETMEYE MÜSAİT.İNGİLİZCEM İYİ DEĞİL VE PRATİK YAPARAK İNGİLİZCEMİ İLERLETMEK VE YENİ ARKADAŞLAR EDİNMEK İSTİYORUM.EVLİYİM İKİ ÇOCUĞUM VAR.49 YAŞINDAYIM.HALEN ÇAŞIŞMAKTAYIM.BU ŞEKİLDE NASIL YABANCI MİSAFİR EDİNEBİLİRİM.YARDIMCI OLURMUSUNUZ?GÜVENLİK AMACIYLA KREDİ KARTIMIN BİLGİLERİNİ PAYLAŞMAK İSTEMİYORUM.
  SAYGILARIMLA;

  • Couchsurfing.org sitesine girip profilinizi oluşturmanız gerekiyor öncelikle. Profilinizde sizi analtan özellikleri İngilizce olarak girmeniz gerekiyor. Bu konuda Google Translate veya İngilzice bilen bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz.

   Profilinize yeteri kadar da fotoğraf eklemeyi unutmayın. Kaç kişi ağırlayabileceğinizi, onlara ne tür bir ortam sunduğunuzu ve kaç gün kalabilecekelrini girmeniz gerekiyor.

   Öncelikle sitede yer alan gruplara dahil olur ve ilgili yazışmaları takip ederseniz de çok şey öğrenebilirsiniz. Couchsurfing Muğla şehri var ise ona dahil olup, tanışma toplantısı düzenleyip şehrinizdeki diğer Couchsurferlerle tanışabilirsiniz. Onlar size birçok konuda yardımcı olacaklardır.

   Birkaç gün önce bir Couchsurfing ev buluşmasına davet edildim. Ne davet edeni ne de gelen diğer kimselerden hiçbirini tanımıyordum. 3-5 saat çok hoş vakit geçirdimv e yeni arkadaşlar edindim. İçlerinden birisi İzmir’in önde gelen üniversitelerinden birinde İngilizce dersi veren bir Amerikalıydı. Birkaç saat ben de onla pratik yapma fırsatı buldum.

   Sisteme kaydolmak için ödeme yapmanıza gerek yok, ancak ödeme yaparsanız bu sizin güvenilirliğinizi artırıyor, daha önce bu deneyiminiz olmadığından ve referansa sahip olmadığınızdan önemli bu. Kredi kartınız ile ödeme yapmak istemiyor olabilirsiniz, ancak kredi kartıyla internette ödeme yapmak güvensizlik dmek değildir. Kendi adıma mümkün olan tüm ödemelerimi eğer imkan varsa internet üzerinden ödüyorum ve bu benim hayatımı kolaylaştırıyor.

   Bankanızdan Sanal kredi kartı çıakrtıp ödemeyi bununla da yapabilirsiniz, Size kalmış.

   Bu konuda çok takılmayın lütfen, adresinizi teyit etmeden de Couchsurfing’i aktif olarak kullanabilirsiniz. Couchsurfing Türkçe seçeneği de var, ancak profilinizi İngilizce doldurun tavsiyem.

  • CouchSurfing benim için bedava yataktan çok öte bir konsept. Dünyaya farklı bir mesaj veriyorsun: Karşılık beklemeden iyilik yapabileceğini gösteriyorsun.

   Bu bir tatmin sağlıyor, işin içerisidne para yok, ayrdımlaşmak avr, kültür alışverişi var. Sıkıntısı oluyor yardıımcı oluyorsun, hasta olduğunda alıp doktora götürüyorsuz, yaşadığın şehri ve kültürünü tanıtıyorsun…

   Bir aile ortamı sağlıyor. Evinizde ne bileyim yatla dünyayı gezen CouchSurfing meraklısı bir çifti de ağırlayabilirsiniz Ben öyle bir çifti msiafir ettim. Pasifikten Avrupa’ya kadar gelmişlerdi. İstanbul’da çok yeri gezdirdim onlara. Akşam yemeğinde çok lüks bir restorana giderek onlar da bana teşekkür etti.

 61. Uzun zamandir ben de kullaniyorum couchsurfing’i, ancak geçen günlerde evime gelen birine ise gideceğimden dolayi evimin anahtarimi verdim. hani hafiften endiselenmis olsam da daha once bana verilen anahtari dusunup rahatladim. Sorunsuz bir sekilde ben de evimde misafir ettim boylece.

  Birkac defa misafir aldiginiz zaman ne yapmaniz, ne yapmamaniz gerektigini anliyorsunuz. Ben örnegin ozenli mesaj yazanlari, 2 gun kalmak isteyenleri ve birkac iyi referansı olanlari tercih ediyorum. easy-going olması, bazen de misafirimden bir hediye gelmesi hosuma gidiyor, maddi değerinin hicbir önemi yok tabi bu arada. benim gunluk planıma uyum saglayabilmesi ve beni rehber olarak görmemesi de önemli detaylar.

  • İlk defa denediğimiz şeylerde endişe etmemiz normal, öünkü hakim değiliz ve konuya yabancıyız. İşin içerisine yabancı dil konusunda iletişim sıkıntısı da girince zor gelebiliyor.

   Siz rahatladıkça ve onlara relax bir ortam sundukça onlar da rahatlıyor. Çok kısa sürede samimi olabiliyorsunuz. Zaten kişilerin referanslarını okuyunca o kişiler hakkında oldukça çok bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

   Endişeli olanlar en azından refaransı çok olup da beğendikleri prfoile sahip olanalrı misafir edeyerek başlayabilir. Böylece bu deneyimli kişilerden daha çok bilgi alıp daha hızlı öğrenme şansı da yakalanabiliyor.

 62. Her ne kadar couchssurfing sitesinde dil seçenekleri arasında Türkçe olsa da bence bizim gibi bilgisayar ile pek arası olmayanlar için de bir yazı hazırlasanız iyi olur.

 63. Cs bence şahane bir sistem neden derseniz bir sürü sebebi var saymakla bitmez.

  Mesela Dünyanın bütün ülkelerinde arkadaşınız oluyor. Farklı kişiler tanıyorsunuz yeni kültürler öğreniyorsunuz, Onların Dünya bakışları ile kendi Dünya bakışınız arasındaki farkları görüyorsunuz. Evinize misafir olan kişiler gerçek aile yaşantısını görüyor ve bu zamana kadar duydukları Dinimiz ve Kültürümüz hakkında ne kadar yanlış bilgiler edindiklerini anlıyorlar. Yani evinizde 1-2 gün misafir etmekle Bir sürü ön yargıyı kırıp çok önemsenmesede Ülkemizi, Millletimizi temsil edip Müslüman teröristtir düşüncesini ortadan kaldırıyoruz.Ve bunlar gibi bir sürü sebep varda var…

  Bunu geçenlerde bana gelen 3 yıllık bir Dünya turuna çıkan Polonya’ lı çiftte gördüm. Gelmeden önce öğrendikleri ve duydukları Türkiye çok geri kalmış bir ülke olarak erkekleri kadınlara şiddet uygulayan her an şiddete ve kavga etmeye meyilli olan bir Milletmişiz:)

  Ama şimdi öyle olmadığını tamamen yanlış düşüncelerde olduklarını Gezi bloglarında bu şekilde ifade etmişler. http://paulinaiartur.wordpress.com/2012/09/10/notatki-z-turcji/

  Artık çevirisini yaparsınız:)

 64. Birinin evine gittiğim zaman türk kahvesi, cezve ve lokum götürüyorum, ilk intiba acaip iyi oluyor. Size de tavsiye ederim

  • Ben de aynı durumdayım. Şiteye çoktandır üyeyim ve takip ediyorum. Kendi evime taşınınca deneme fırsatım olacak. :ok istiyorum.

 65. Eminim bu bilgilere ilk kez bu satirlarda edinenler olmustur. Detaylar ve yol gosterici ip uclarina tesekkurler.
  Not: yaziya ait fotograf yanlis secim kendi resimlerini kullanmaliydin, konakladigin koltuklardan.:)

  • İlk couchsurfingi öğrendiğimde ben çok heyecanlanmıştım. Umarım bu yazıyı okuyup da couchsurfing dünyasına adım atanlar olur. Misafirperverliğimizle övünüyoruz ve bunu göstermeliyiz dünyaya. Doğrusu cover için bendeki fotoğrafları beğenmedim. Gelecekte geniş zamanda uygun bir fotoğraf bulum değiştireceğim, hem fikirim.

 66. Hayatımın en güzel ve ilk misafir olarak Couchsurfing deneyimini Britanya’da başladı. 9 farklı kişide konakladım ve bir İngiliz haricinde çok farklı kültürlerden kişilere konuk oldum. Harika insanlarla tanıştım ve yazında bahsettiğin her nokta gerçekleşti. Bana evinin anahtarını bırakan da oldu, evinde bulaşık yıkadığım da, yağmura aldırmadan tren istasyonuna kadar bana eşlik eden de, soğuk bir odada da yattım nezih bir yatakta da.

  Kısıtlı zamana ve yeni tanımış olmama rağmen güzel dostluklar yaşadık. Ben de evimde couchsurfer konuk ettim ve elimden gelen misafirperverliği yapmaya çalıştım ve yapmaya devam edeceğim. Paylaşmak güzel.

  • Sadece couchsurfing yapmak değil aynı zamanda couchsurferlere ev sahipliği yapmak, onalrı evde misafir etmek de güzel. Yeni Zelanda’da kiraladığım dairede sadece 1 defa 1 Fransızı ağırlama fırsatım oldu. Onun da ilk CS deneyimiydi. Keyfi aldık birlikte. O bana New Caledonya hakkında çokca bilgiler verirken ben de ona onun Yeni Zelanda’da gidebileceği yerler hakkında bilgiler verdim. Çok güzel.

   • Ben de katiliyorum. Sizin cok couchsurfing deneyiminiz var. Daha cok deneyimlerinizi paylasmanizi isteriz. Selamlar

 67. Ben önce başkalarının kanepesinde konaklayarak başladım, sonra birkaç kez de kendi evimde misafir ağırlama fırsatım oldu. Hatta birkaç kez tesadüf eseri otostop çektiğim veya yolda karşılaştığım CSerlar da oldu. Şimdilerde evim olmadığı için fırsat bulamıyorum ama CS gerçekten çok güzel bir örgüt. Yabancı ülkelerde hem gittiğiniz şehirlerin yerlisiyle hem de expatlerle tanışma fırsatı buluyorsunuz. Özellikle yalnız gezenler için bir değişik sosyalleşme vesilesi oluyor. Hostellerde tanıştığınız insanlardan gittiğiniz yer hakkında pek bir şey öğrenemiyorsunuz. CS’nin böyle iyi yanları da var.

  Ancak Türk üyeler hakkında aynı iyi düşüncelere sahip değilim. Öncelikle hiç kimse Türk misafiri evine kabul etmiyor, en azından beni kabul eden hiç çıkmadı! Profilleri incelediğim zaman da hep yabancı hanımları ağırladıklarını gördüm. Sanırım üyeler farklı beklentilere sahipler. Ayrıca yerli hanımlarımıza istek göndermeye bile çekiniyorum yanlış anlaşılma endişesiyle, zaten pek cevap da vermiyorlar 🙂 Keşke yerli gezginlere karşı da konuksever olabilsek!

  • Evet, yalnız seyahat edenler CS buluşmaları ile yeni arkadaşlar edinme ve keyifli vakitler geçirme fırsatı bulabiliyor. Türkiye’de henüz couchsurfing deneyimim yok, ama mutlaka hem host hem de couchsurfer olarak bu deneyimi yaşamak istiyorum.

   kadın olsun, erkek olsun CS kültürüne sahip olan birileri için yanlış anlaşılma olabileceğini sanmıyorum. Sadece yabancılara değil, elbette memleketten gezginlere de kapı açılmalı.

  • Harika bir konuya değinmişsin. Dikkat etmek gerek. Aslında CouchSurfing üyeliginde, sex, yaş ve nereli olduğun kaldırılmalı bence. Zaten Avustralyali bir erkek, neden bir Türk erkeğini evine bir kac günlügüne davet etsin? Kızları davet eder daha iyi vakit geçirir.

   Kemal, aslında denemek lazım. Cok guzel, sexi bir kız profili olusturup, aynı kişilere hem erkek hem de kız olarak misafir olmak istediğini söyleyeceksin. Sonuca bakmak lazım.

 68. Bir süredir üyeyim. Henüz denemedim. Denk gelmedi, demek en doğrusu. Ancak umutluyum. Bir süre yaşayacağım Çin’i, olası “host”larım sayesinde daha iyi tanıyacağımı ve anlayacağımı düşünüyorum. Couchsurfing iyi bir icat, dün bir ‘surfer”ı zamanlar uymadığı için reddetmek zorunda kalmasaydım daha da iyi olabilirdi. 🙂

  • Aslı en çok üzüldüğüm şeylerden biri geçmişte couchsurfing deneyimini çok güzel yaşayabilecek iken bunu keşfetmemiş ve geç duymuş olmam. Fırsatın olduğunda denediğinde çok keyifli zamanlar geçireceğine eminim. Dünyanın farklı yerlerinden farklı misafirler, kulağa bence hoş geliyor.

   • Yazıyı okuduktan sonra benim de ilk aklıma gelen bu oldu. Üzülüp, bunu çok iyi yapabileceğim zamanlara hayıflandım. Ne kadar geç kaldım diye düşündüm. Bir fırsat deneyeceğim kesinlikle. Yollar açık ola…

   • Kemal bey tebrikler. Ah keske daha onceleri bu siteyi tanisaydim diyenlerdenim ben de. Bazi degisik cografyalari firsat ve imkan buldukca gezdim. Bu olaydan haberim yoktu. Tabi o vakitler iletisimde bu sekilde degildi. 82’li yillardan beri gerek spor icabi gerek merak icabi firsat buldukca cikislarim oldu. Hayatta hicbir sey icin gec olmadigini dusunenlerdenim. Birkac gun icerisinde kafkasya cikisina hazirlaniyorum courchsurfing denemek istiyorum. Size ve tum katilimcilara kendi soylemimle selamlasmak isterim.

    (HER DOGAN YENI BIR GUN.YENI BIR HAYAT YENI FIRSAT YENI BIR HEYECANDIR KIYMETINI BILENE.)

    Konumu gucu ne olursa olsun hic bir canlinin 1 saniye sonrasina garantisi yok. Huzur mutluluk basarilar sizlerle olsun.

    • Merhaba, tesadüfen bilgi edindiğim ve gerçekten yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak isteyenler için mükemmel bir site. Benim tek çekincem yabancı dilim olmaması. Sizce bu şekilde gezebilmem mümkün mü? Şimdiden çok teşekkür ederim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın