Hiç tanımadığınız birinin koltuğunda uyumak! Kulağa muhtemelen inanılmaz delice geliyor değil mi? Delilik bir yadan insanoğlunun bulduğu en güzel internet buluşlarından birisi bu bana göre. Okumaya devam edin!

Couchsurfing, insanların birbirine yardım etmesi konsepti üzerine kurulmuş bir konukseverlik ağıdır. Bu ağ vasıtasıyla sizi gittiğiniz yerde ağırlayacak, konaklatacak istekli insanlara ulaşmanız mümkün. Kulağa her ne kadar korkutucu, güvensiz gelse de şimdiye kadar 7 ülkede bu kanepe sörfü deneyimi yaşama fırsatım oldu. Mükemmel bir şekilde güven ve gerçeğe dayalı bir şekilde işleyen bu sistemi siz de deneyimlemelisiniz!

İlk Yeni Zelanda’da keşfettim Couchsurfing’i. Kuzey ve Güney Ada’ya yapacağım 1 ay sürecek gezi için araştırmalar yaparken keşfetmiştim, evet bu bir keşifti. Üyeliğimi hemen yapmış ve çok kısa süre sonra 100 yıllık bir çiftlik evinde hiç tanımadığım bir ailenin yanında ilk Couchsurfing deneyimimi yaşıyordum, inanılmaz keyifliydi.

Couchsurfing Neden Kullanılmalı?

Bir kültürü keşfetmenin en iyi yolu! Lokal insanlarla kalacaksınız, onların yaşam tarzlarını görmek, gözlemlemek ve hatta yaşamak fırsatı tam önünüzde! Hostelde veya otel odanızda kalmaktan daha iyi değil mi? Fiji’nin en eski köyü olan Viseisei’de Fi’nin evinde kalmıştım. Evlerinin tek odasını da bana vermişlerdi. Evlerine vardığımda beni Kava Seremonisi ile karşılamışlardı. Tüm aile geleneklerini, Fiji insanının tipik özelliklerini, ne yiyip içtiklerini, tarihi geçmişleri, gelenek ve göreneklerini öğrenmiştim. Çocukları sabah alıp birlikte okula gitmiş, dersliklerini, ana sınıfını gezmiştim, çocuklarla oynamıştım, güler yüzlü öğretmenlerle selamlaşmıştım. Couchsurferler bilgi ve kültürlerini misafirleriyle paylaşmaktan keyif alırlar.

Kesinlikle çok etkileneceğiniz insanlarla tanışacaksınız! Bütün Couchsurferlerin ortak bir özelliği varsa o da gezmeye olan tutkularıdır. Tanışacağınız hostların zaten bir çoğunun çok geniş gezi kültürüne sahip olduklarını göreceksiniz ve birçoğu deneyimlerini, sizinle paylaşmaktan keyif alacaktır. Öyle ki bu sohbetlerde kişilerin yaşadıkları deneyimleri dinleyip etkileneceksiniz. Fiji’deki Couchsurfing evinde tanıştığım Aline sayesinde HelpX ne demektir onu öğrenmiştim. Bu bana çok yeni deneyimlerin kapılarını açmıştı.

Gittiğiniz yerde neler yapmalı, nereleri görmeli konusunda en güvenilir bilgileri elde edeceksiniz! Bir şehri, orada yaşayandan daha iyi kim bilebilir ki? Evinde kaldığınız kişi muhtemelen size çok işinize yarayacak harika bilgiler vereceğinden emin olun, nereye gitmeli, nasıl gitmeli, ne yapmalı, ne yapmamalı konularında çok kısa sürede çok güzel bilgiler edinmeniz mümkün. Kılavuz kitaplara neden ihtiyacınız olsun ki?

Bedava! Bu etkileyici kültürel değişim platformu tamamen ücretsiz. Evinde kaldığınız kişilere bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Couchsurfing’i bir yerde bedava kalmak olarak düşünmemeli. Bu mantıkla Couchsurfing’e yaklaşmak oldukça hatalı olur. Belki bedava konaklamayı bir bonus olarak düşünebilirsiniz ama Couchsurfing demek bedava konaklamak demek değildir.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

Önce sisteme kaydolun! Oldukça kolay, başlamak için tıklayın: CouchSurfing.com

Profilinizi size özel bilgilerle doldurun! Bu en önemli noktadır. Hiçbir host boş ve yetersiz bilgi olan kimselerin davetine cevap vermez, profilinizde bilgi yoksa siz bir hiçsinizdir, hiç kimsesiniz. Profilinizdeki bilgiler sizin hakkınızda bir imaj oluşturacaktır, imajınızı siz belirleyin, doğru, gerçekçi ve deneyime dayalı bilgileri yazın. Sizi en iyi tarif eden fotoğraflar eklemeyi unutmayın.

Gruplara dâhil olun! CouchSurfing (CS) sitesinde ortak alanlar çevresinde çok sayıda kullanıcılar bir araya gelmişlerdir. Türkiye, İstanbul, İzmir, Kapadokya, Berlin, Bangkok gibi coğrafi bölge veya hobi adına kurulmuş gruplara dâhil olun, sosyalleşin! İlgi alanınıza giren gruplara dâhil olup fikirlerinizi veya sorularınızı bu gruplarda paylaşırsanız, kısa sürede birçok yanıt alacağınızdan amin olabilirsiniz.

Lokal buluşmalara dalın! Hemen her şehir grubunun haftalık veya aylık düzenlenen buluşmaları var. Bu buluşmalar bazen bir kafede sohbet edip çay kahve içmek üzere organize edildiği gibi kimisinde daha marjinal etkinlikler organize edildiğini görebilirsiniz. Doğum günü partileri, cadılar bayramı partisi, yılbaşı kutlamaları, bilardo, paintball veya bowling organizasyonları gibi etkinliklerin bir parçası olmak isterseniz ilgi alanınıza giren gruplara dâhil olun, hatta kendi etkinliğinizi yaratın.

Endonezya’da tanıştığım ve birlikte 3 ay seyahat ettiğim Hollandalı arkadaşımı CS ile tanıştırmıştım. Jakarta’da Couchsurfing yaptığımızda birçok yeni arkadaş edinmiştik. Arkadaşım Jakarta’ya geri döndüğünde her hafta sonu kendisi buluşma organize etti.

Diğer CouchSurferlerle tanışın! Lokal buluşmalarda veya gittiğiniz CS evinde sizin gibi S yapan diğer insanlarla tanışın. Kimisiyle uzun arkadaşlıklar kuracağınızdan emin olun. Bazen bu tanışmalarla edindiğiniz ve birbirilerinizin profiline bıraktığınız yorumlar gelecekte yeni host bulmanızda onları etkilemek için çok işe yarayabilir.

Dâhil olduğum Auckland grubunun haftalık buluşmalarına katıldığım gibi, her yıl Auckland’da parkta düzenlenen Christmas on The Park etkinliğine farklı ülkelerden onlarca Couchsurfer (CS) ile birlikte katılmıştım.

Couch (Koltuk) arayın! Gideceğiniz şehirde Couchsurfing yapmayı planladığınızda yapmanız gereken uygun insanları bulmak ve onlara talep göndermektir. Profilleri düzgünce inceleyin. Sizinle aynı ilgi alanlarına sahip profilleri bulmaya gayret edin. Sigara mı içiyorsunuz, pet hayvanlarına karşı alerjiniz mi var, uyumanız için ne tür bir ortam size sağlayacak? Her zaman koltukta, kanepede veya yatakta uyuyacağınızı düşünmeyin, bu sadece zemin, halı, kilim veya mat olabileceği gibi içerisinde kocaman bir yatağın olduğu size özel bir oda da olabilir.

Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da Simon’ın evinde kendime ait kocaman bir oda ve yatağım vardı. Simon’da 2 farklı zamanda toplamda 5 gün kaldım. İçerisinde binlerce müzik koleksiyonu olan evinin anahtarlarını bana bırakıp işe gitmişti.

Yine Yeni Zelanda’nın Lake Tekapo kasabasında Hong Kong’lu Chan’ın kiralık odasında, soğuk kış günü, uyku tulumum ve yeteri kadar kıyafetim olmadan sadece zeminin üzerine uyuyarak 2 gece geçirmiştim.

İstek gönderin! Couch Request formunu doldurun. Profillerde özellikle belirtilmedikçe asla özel mesaj ile sizi kabul edip edemeyeceğini sormayın! Eğer bunu yaparsanız birçoğu sizi ret edecektir. Burada unutulmaması gereken şey; istek formunuzu doldururken potansiyel hostunuz profiline göre doldurmanız gerekmesidir. Hatta bazı hostlar sizde kendi profillerini okuyup okumadığınızı anlamak için istek formunda bahsetmeniz gereken bir sözcük öbeğinden bahsedebilirler. “Bana davet gönderirken mutlaka [bir şey] bahsetmelisiniz” gibi notlar bırakabilir. Bu yüzden istek göndereceğiniz profilleri mutlaka dikkatlice okuyun. Bu aynı zamanda sizin de deneyiminizde hayal kırıklığına uğramanızı engeller. Çünkü daha gitmeden yeteri kadar hoştunuz hakkında bilgi sahibi olabilirken profil okumdan gidince bazı beklenmedik sürprizlerle karşılaşma riskiniz azalır.

Bütün beklentileriniz tek bir hosta odaklamayın! Profilini ve ilgi alanlarını çok beğendiğiniz tek bir hosta umudunuzu bağlayıp, ondan yanıt vermesini beklerken gelen cevabın olumsuz olmasıyla umutlarınız yıkılabilir. Alternatif ve potansiyel diğer hostları da listenize eklemeyi unutmayın, gelen olumsuz yanıtlara göre tekrar arama havuzunda kaybolup fazla zaman kaybetmeden yeni istek formu gönderebilirsiniz.

Tabi ki şunu da unutmamalı, siz de evinizi bir Couchsurferlere açabilirsiniz!

Couchsurfing Kuralları

Kuralları host koyar! Siz hostunuzun misafirisiniz. Ev onarlın evi ve tabi ki de kuralları onlar koyacaktır. Buluşma, evde bulunabileceğiniz saatler, eve giriş ve çıkış saatleriniz muhtemelen hoştunuz tarafından belirleneceğinden gittiğiniz evlerde bu konuları açıklığa kavuşturmanız faydanızadır. Kimi ev sahibi kendileriyle birlikte sabah evden ayrılmanızı ve onların eve dönüş zamanında eve gelmenizi talep edebilir. Kimisi ise size evinin yedek anahhtarını verip evi size bırakabilir.

Sidney’de evinde 4 gün Couchsurfing yaptığım Kamerul, beni metro istasyonundan arabasıyla alıp evine götürmüştü. Bana akşam yemeği ikram ettikten sonra gece vardiyasındaki işine giderken evin anahtarını bana bırakmıştı. Daha tanışalı birkaç saat bile olmamıştı.

Temiz, düzenli ve saygılı olun! Unutmayın birinin evinde misafirsiniz ve ev sahibiniz sizden saygıyı veya nezaketi hak ediyor! Ayrılırken yatak çarşaflarınızı toplayıp bir köşeye koyabilirsiniz mesela.

Hediye vermeli mi? Bazı Couchsurferler hostlarına hediye vermekten keyif alırken, bazı hostlar da hediye almaktan hoşlanır. Eğer hostunuz için bir şey yapmak istiyorsanız, bir şişe şarap, çikolata veya bir önceki bulunduğunuz yerden alabileceğiniz yerel hediyelik eşyalardan seçim yapabilirsiniz. Bir şey almak zorunda değilsiniz ama evdeyken bir şeyler yapmak fena olmaz. Yemek pişirebilirsiniz, bulaşıkları yıkayabilirsiniz, belki ütü bile yapmak isteyebilirsiniz!

Geliyorum deyip de ortalıktan kaybolmayın! Size belki basit gelebilir ama ev sahibi sizi bekliyor. Olur da herhangi bir sebepten dolayı gecikme veya gidememe durumu olduğunda muhakkak ama muhakkak hostunuzu bilgilendirin. Onları sizi bekleme durumunda bırakıp, zamanlarını çalmayın. Profilinize alacağınız herhangi bir olumsuz referansla bu CS kariyerinizin sonu olabilir.

Hepsi bu kadar, daha ne bekliyorsunuz? Hemen kendinize bir profil yaratıp dünyanın farklı yerlerinden ilginç insanları evinizde ağırlamaya hazırlanın. Yakınlarda bir gezi mi planlıyorsunuz, fırsatı kaçırmayın ve gerek yurt içinde gerek yurt dışında kalabileceğiniz bir hostu hemen aramaya başlayın. Pişman olmayacağınıza söz veriyorum.

Couchsurfing-Nedir-World-Turkey
Yeni Zelanda’da kaldığım 100 yıllık çiftlik evi. Ohakune, NZ
Couchsurfing-Philippines
Couchsurfing, Filipinler’de uyuduğum geleneksel kulübe.
Couchsurfing-Jakarta-Indonesia
Couchsurfing, Cakarta, Endonezya.
Couchsurfing-Australia-Sydney
Couchsurfing, Australia, Sidney.
Couchsurfing-Australia-Sydney
Couchsurfing, Hindistanlı Neeraj’ın dairesinde. Sidney, Avustralya.
Couchsurfing-New Zealand
Couchsurfing: Hong Kongllu arkadaşım Ken Cha. Lake Tekapo, Yeni Zelanda.
Couchsurfing-Iran-Persepolis
Couchsurfing Gezisi, Persepolis, Shiraz, İran

Şimdi sizden dinleyelim biraz, Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? Söyleyecek çok şey olduğuna eminim.

Couchsurfing hakkında sorularınız mı var? Gerek ben, gerekse bu makaleyi takip eden diğer Couchsurfer arkadaşlar bırakacağınız sorulara cevap verecektir eminim?

Çekinmeyin, sorun!

Couchsurferler! Sizin Couchsurfing deneyimleriniz nasıldı?

En son ne zaman Couchsurfing‘i denediniz?

116 YORUMLAR

 1. selam… 3 yıl içinde 53 çok olumlu referans almam rağmen hiç bir sebep yokken sayfamı kapattı CS yönetimi. Sanırım facebook tek paylaşımlarımı beğenmediler. Onlara göre USA’yı çok sevmek zorundasınız. Buna da dikkat. İkinci bir konu, o kadar yabancıyı misafir ettim. Biz de yiyip içtiler, arabayla otogardan alıp tekrar otogara bırakıyrodum enayi gibi. 3-4 gün kalanlar bile oldu ama biz ailecek ne zaman Avrupayı dolaşmaya çıksak biri de yardımcı olmadı bize. Hlbuki karavanla gitmiştik orlara. Biri de kahve içmeye bara çağırsa çok mutlu olurduk. Özetle Avrupa ve Amerika vatandaşaları da bizi kullanmayı seviyorlar. Kendinizi enayi yerine koydurmayın. Burada yüzüne gülüyorlar ama orda yüzüne bile bakmazlar. Denemesi bedava…

 2. Hİ. My cs Frends.. I WANT TO SHARE THİS ALSO.. … SORRY…Your profiles can ne closed by cs team suddenly..by Florian Ehrbar. ATHOUGHT I HAD 53 VERY GOOD REFERANCES… and you should be carefully.. especially… dont share anything on your facebook. and you like usa everytime.. ıf you want your profile be open everytime..!!!

 3. Merhaba, ben yarın İran a gidiyorum, fakat orada en fazla 15 gun kalmayı düşünüyorum. Büyük sıkıntım kalacak yer bulmadım, hatta korkuyorum otel çok pahalı. Bir öneri söylersiniz çok sevinirim. Napacagimi şaşırmış bir haldeyim.

 4. Emeklerinize sağlık çok güzel hazırlanmış ve sıkılmadan okudum, benim sorum yeterli yabancı dil olmadan da herhangi bir ülkede konaklama yeri bulunursa sorun yaşanır mı ? Tabiki aynı şekilde karşı tarafta yani ev sahibinin de yeterli lisanı olmayabilir, yani özetlersek dil sorunu yaşanabiliyormu ? cevap yazacaklara şimdiden teşekkürler.

 5. Gerçekten çok harika bir uygulama. Beni ençok etkileyen Yeni Zelanda’da ki 100 yıllık çiftlikte kalman. Güzel paylaşımın için çok teşekkür ederiz. 😊

 6. Merhaba, sizin sayenizde Couchsurfing ile tanistim. Subat ayindan beri Hollanda,Tayland, İrlanda, Slovenya ve İtalyada misafirlerin oldu. Çok keyif aldım. Hiç sorun yaşamadım. Evim şehir merkezine uzak olduğu halde onlarda memnun ayrıldı.Hepsiyle hala görüşüyorum. Ve şimdi onlar ısrarla beni bekliyor:) Size çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Yasemin Hanım. İnternetten arastiriyorum ve sizler gibi tecrube etmis kisilerle teyit etmeye calisiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. Anlastigim kisi tatilimin yarisinda evimden çık derse veya herhangi bir sebeple anlasmazlik olursa ne yapilabilir? Sonucta yasal anlamda baglayici degil sanirim couchsurfing?

 7. Güzel bir siteydi ilk keşfettigim zaman. Artvin de cay ciftligimde 50 değişik kültürden insan agirladim. son zamanlar kendiside üyeleri de bozuldu. Eski tadı kalmadi. Yine de kapısı açık güzel insanlar var.

  • Eskisi gibi arkadaşlık dostluk kurabileceğim insanlar yok. Herkes olaya beleş kalınacak yer olarak bakiyor. Couchsurfing den gelenlere küçük videolar yapiyordum. Bu yüzden site tuttu profilini deactive etti
   Sebebi video tiklandikca para kazaniyormusum. Ticarete giriyormus.Dedim ki zaten para kazanma derdim olsa pansiyon açardım. Videoları sanki milyon tiklaniyor 1000 kişiyi gecmiyor. Para kazanma olayı da yok yani. Profilin hala duruyor ole. Arada denk gelirse güzel insanlar agirliyorum. Tavsiyem kapının açık olması herkese herkesin herkese kapısı açık olması. Yine de iyi bir şey

 8. Çok isabetli bir paylaşım olmuş. Benimde arkadaşlara nacizane tavsiyem, misafir ağırlama imkanınız varsa hemen bir couchsourfing hesabı açın… iki yıl önce Dublin’den bir arkadaşı misafir etmiştim, güzel bir deneyimdi. Hala ara ara görüşürüz…

  Aklınıza gelen misafir nasıl olur, bir aksilikle karşılaşır mıyım; gibi sorular gelmesin bence. Gezginden zarar gelmez 🙂

 9. Los Angeles’de Coucsurfing yapacağım. Amerika’ya ilk seyahatim, Amerika’ya giriş yaparken nerede kalacağımı sorduklarında nasıl bilgi vermeliyim?

 10. Ben de yurtdışını görmek istiyorum. Daha lise 3. Sınıftayım İngilizceyi kendimi ifade edicek kadar ve karsimdakiyle birbirimizle biraz zor da olsa sohbet edebiliyorum. Dili çok iyi konusmammi gerek ve yaşım sorun olurmu ?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here