Tanımadığınız birini evinizde misafir eder misiniz!? Peki ya daha önce hiç tanışmadığınız birinin evinde uyur musunuz? Peki daha önce hiç tanımadığınız biri sizi eve davet etse gider misiniz? Peki hiç tanımadığınız insanlarla pikniğe gider misiniz?  Ben bunların hepsini yaptım ve dahası…

Hiç tanımadığınız birinin koltuğunda uyumak! Kulağa muhtemelen inanılmaz delice geliyor değil mi? Delilik bir yadan insanoğlunun bulduğu en güzel internet buluşlarından birisi bu bana göre. Okumaya devam edin!

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

Couchsurfing, insanların birbirine yardım etmesi konsepti üzerine kurulmuş bir konukseverlik ağı. Bu ağ vasıtasıyla sizi gittiğiniz yerde ağırlayacak, konaklatacak istekli insanlara ulaşmanız mümkün. Kulağa her ne kadar korkutucu, güvensiz gelse de şimdiye kadar 7 ülkede bu ‘kanepe sörfü’ deneyimi yaşama fırsatım oldu. Mükemmel bir şekilde güven ve gerçeğe dayalı bir şekilde işleyen bu sistemi siz de deneyimlemelisiniz!

couchsurfing nedir

İlk Yeni Zelanda’da keşfettim Couchsurfing’i. Kuzey ve Güney Ada’ya yapacağım 1 ay sürecek gezi için araştırmalar yaparken keşfetmiştim, evet bu bir keşifti. Üyeliğimi hemen yapmış ve çok kısa süre sonra 100 yıllık bir çiftlik evinde hiç tanımadığım bir ailenin yanında ilk Couchsurfing deneyimimi yaşıyordum, inanılmaz keyifliydi.

Couchsurfing nedir

Couchsurfing, insanların seyahatlerinde birbirine konalama fırsatı sunması konsepti üzerine kurulmuş bir misafirperverlik ağı. Seyahat tutkunlarının bir araya geldiği bu ağ sayesinde, bazen gittiğim yerleri bir turist olarak değil de oranın yerlisi gibi yaşayabilme fırsatı yakalıyorum, bu bana büyük keyif veriyor.

Gidilen coğrafyanın dokusuna uzak, lüks turistik tesislerde kalıp, kısıtlı zamana sıkıştırılarak yapılan turlar, daha çok tüketime yönelik tatil gezmesi oldu günümüzde. Gidilen ülkeler, kalınan oteller farklı olsa da edinilen deneyimler benzer çerçevede kalınca, bir süre sonra bu kendini tekrar eden aktivitelermiş hissi verebiliyor.

Malta

Her hafta binlerce kişinin kullanıyor olması çok da şaşılacak bir durum değil. Her tecrübenin ayrı bir katkısı oluyor ve mutlaka size de benzer katkıyı sağlar.

Bir kültürü keşfetmenin en iyi yolu! Lokal insanlarla kalacaksınız, onların yaşam tarzlarını görmek, gözlemlemek ve hatta yaşamak fırsatı tam önünüzde!

Hostelde veya otel odanızda kalmaktan daha iyi değil mi? Fiji’nin en eski köyü olan Viseisei’de Fi’nin evinde kalmıştım. Evlerinin tek odasını da bana vermişlerdi. Evlerine vardığımda beni Kava Seremonisi ile karşılamışlardı. Tüm aile geleneklerini, Fiji insanının tipik özelliklerini, ne yiyip içtiklerini, tarihi geçmişleri, gelenek ve göreneklerini öğrenmiştim.

Çocukları sabah alıp birlikte okula gitmiş, dersliklerini, ana sınıfını gezmiştim, çocuklarla oynamıştım, güler yüzlü öğretmenlerle selamlaşmıştım. Couchsurferler bilgi ve kültürlerini misafirleriyle paylaşmaktan keyif alırlar.

Kesinlikle çok etkileneceğiniz insanlarla tanışacaksınız! Bütün Couchsurferlerin ortak bir özelliği varsa o da gezmeye olan tutkularıdır. Tanışacağınız hostların zaten bir çoğunun çok geniş gezi kültürüne sahip olduklarını göreceksiniz ve birçoğu deneyimlerini, sizinle paylaşmaktan keyif alacaktır.

Öyle ki bu sohbetlerde kişilerin yaşadıkları deneyimleri dinleyip etkileneceksiniz. Fiji’deki Couchsurfing evinde tanıştığım Aline sayesinde HelpX ne demektir onu öğrenmiştim. Bu bana çok yeni deneyimlerin kapılarını açmıştı.

Gittiğiniz yerde neler yapmalı, nereleri görmeli konusunda en güvenilir bilgileri elde edeceksiniz!

Bir şehri, orada yaşayandan daha iyi kim bilebilir ki? Evinde kaldığınız kişi muhtemelen size çok işinize yarayacak harika bilgiler vereceğinden emin olun, nereye gitmeli, nasıl gitmeli, ne yapmalı, ne yapmamalı konularında çok kısa sürede çok güzel bilgiler edinmeniz mümkün. Kılavuz kitaplara neden ihtiyacınız olsun ki?

Bedava! Bu etkileyici kültürel değişim platformu tamamen ücretsiz. Evinde kaldığınız kişilere bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Couchsurfing’i bir yerde bedava kalmak olarak düşünmemeli. Bu mantıkla Couchsurfing’e yaklaşmak oldukça hatalı olur. Belki bedava konaklamayı bir bonus olarak düşünebilirsiniz ama Couchsurfing demek bedava konaklamak demek değildir.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır

1. Önce sisteme kaydolun

Couchsurfing-Jakarta-Indonesia
Couchsurfing, Cakarta, Endonezya.

Oldukça kolay, başlamak için tıklayın: CouchSurfing.com

2. Profilinizi size özel bilgilerle doldurun

Bu en önemli noktadır. Hiçbir host boş ve yetersiz bilgi olan kimselerin davetine cevap vermez, profilinizde bilgi yoksa siz bir hiçsinizdir, hiç kimsesiniz. Profilinizdeki bilgiler sizin hakkınızda bir imaj oluşturacaktır, imajınızı siz belirleyin, doğru, gerçekçi ve deneyime dayalı bilgileri yazın. Sizi en iyi tarif eden fotoğraflar eklemeyi unutmayın.

3. Gruplara dâhil olun

Couchsurfing-New Zealand
Couchsurfing: Hong Kongllu arkadaşım Ken Cha. Lake Tekapo, Yeni Zelanda.

CouchSurfing (CS) sitesinde ortak alanlar çevresinde çok sayıda kullanıcılar bir araya gelmişlerdir. Türkiye, İstanbul, İzmir, Kapadokya, Berlin, Bangkok gibi coğrafi bölge veya hobi adına kurulmuş gruplara dâhil olun, sosyalleşin! İlgi alanınıza giren gruplara dâhil olup fikirlerinizi veya sorularınızı bu gruplarda paylaşırsanız, kısa sürede birçok yanıt alacağınızdan amin olabilirsiniz.

4. Lokal buluşmalara dalın

Couchsurfing-Iran-Persepolis
Couchsurfing Gezisi, Persepolis, Shiraz, İran

Hemen her şehir grubunun haftalık veya aylık düzenlenen buluşmaları var. Bu buluşmalar bazen bir kafede sohbet edip çay kahve içmek üzere organize edildiği gibi kimisinde daha marjinal etkinlikler organize edildiğini görebilirsiniz. Doğum günü partileri, cadılar bayramı partisi, yılbaşı kutlamaları, bilardo, paintball veya bowling organizasyonları gibi etkinliklerin bir parçası olmak isterseniz ilgi alanınıza giren gruplara dâhil olun, hatta kendi etkinliğinizi yaratın.

Malta

Endonezya’da tanıştığım ve birlikte 3 ay seyahat ettiğim Hollandalı arkadaşımı CS ile tanıştırmıştım. Jakarta’da Couchsurfing yaptığımızda birçok yeni arkadaş edinmiştik. Arkadaşım Jakarta’ya geri döndüğünde her hafta sonu kendisi buluşma organize etti.

5. Diğer CouchSurferlerle tanışın

Couchsurfing-Australia-Sydney
Couchsurfing, Australia, Sidney.

Lokal buluşmalarda veya gittiğiniz CS evinde sizin gibi S yapan diğer insanlarla tanışın. Kimisiyle uzun arkadaşlıklar kuracağınızdan emin olun. Bazen bu tanışmalarla edindiğiniz ve birbirilerinizin profiline bıraktığınız yorumlar gelecekte yeni host bulmanızda onları etkilemek için çok işe yarayabilir.

Dâhil olduğum Auckland grubunun haftalık buluşmalarına katıldığım gibi, her yıl Auckland’da parkta düzenlenen Christmas on The Park etkinliğine farklı ülkelerden onlarca Couchsurfer (CS) ile birlikte katılmıştım.

6. Couch arayın

Couchsurfing-Australia-Sydney
Couchsurfing, Hindistanlı Neeraj’ın dairesinde. Sidney, Avustralya.

Gideceğiniz şehirde Couchsurfing yapmayı planladığınızda yapmanız gereken uygun insanları bulmak ve onlara talep göndermektir. Profilleri düzgünce inceleyin. Sizinle aynı ilgi alanlarına sahip profilleri bulmaya gayret edin. Sigara mı içiyorsunuz, pet hayvanlarına karşı alerjiniz mi var, uyumanız için ne tür bir ortam size sağlayacak?

Her zaman koltukta, kanepede veya yatakta uyuyacağınızı düşünmeyin, bu sadece zemin, halı, kilim veya mat olabileceği gibi içerisinde kocaman bir yatağın olduğu size özel bir oda da olabilir.

Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da Simon’ın evinde kendime ait kocaman bir oda ve yatağım vardı. Simon’da 2 farklı zamanda toplamda 5 gün kaldım. İçerisinde binlerce müzik koleksiyonu olan evinin anahtarlarını bana bırakıp işe gitmişti.

Yine Yeni Zelanda’nın Lake Tekapo kasabasında Hong Kong’lu Chan’ın kiralık odasında, soğuk kış günü, uyku tulumum ve yeteri kadar kıyafetim olmadan sadece zeminin üzerine uyuyarak 2 gece geçirmiştim.

7. İstek gönderin

Couchsurfing-Philippines
Couchsurfing, Filipinler’de uyuduğum geleneksel kulübe.

Couch Request formunu doldurun. Profillerde özellikle belirtilmedikçe asla özel mesaj ile sizi kabul edip edemeyeceğini sormayın! Eğer bunu yaparsanız birçoğu sizi ret edecektir. Burada unutulmaması gereken şey; istek formunuzu doldururken potansiyel hostunuz profiline göre doldurmanız gerekmesi.

Hatta bazı hostlar sizde kendi profillerini okuyup okumadığınızı anlamak için istek formunda bahsetmeniz gereken bir sözcük öbeğinden bahsedebilirler. ‘Bana davet gönderirken mutlaka [bir şey] bahsetmelisiniz”’ gibi notlar bırakabilir. Bu yüzden istek göndereceğiniz profilleri mutlaka dikkatlice okuyun.

Bu aynı zamanda sizin de deneyiminizde hayal kırıklığına uğramanızı engeller. Çünkü daha gitmeden yeteri kadar hoştunuz hakkında bilgi sahibi olabilirken profil okumdan gidince bazı beklenmedik sürprizlerle karşılaşma riskiniz azalır.

8. Bütün beklentileriniz tek bir hosta odaklamayın

Couchsurfing-Nedir-World-Turkey
Yeni Zelanda’da kaldığım 100 yıllık çiftlik evi. Ohakune, NZ

Profilini ve ilgi alanlarını çok beğendiğiniz tek bir hosta umudunuzu bağlayıp, ondan yanıt vermesini beklerken gelen cevabın olumsuz olmasıyla umutlarınız yıkılabilir. Alternatif ve potansiyel diğer hostları da listenize eklemeyi unutmayın, gelen olumsuz yanıtlara göre tekrar arama havuzunda kaybolup fazla zaman kaybetmeden yeni istek formu gönderebilirsiniz.

Tabi ki şunu da unutmamalı, siz de evinizi bir Couchsurferlere açabilirsiniz!

Couchsurfing Kuralları

Kuralları host koyar! Siz hostunuzun misafirisiniz. Ev onarlın evi ve tabi ki de kuralları onlar koyacaktır. Buluşma, evde bulunabileceğiniz saatler, eve giriş ve çıkış saatleriniz muhtemelen hoştunuz tarafından belirleneceğinden gittiğiniz evlerde bu konuları açıklığa kavuşturmanız faydanızadır. Kimi ev sahibi kendileriyle birlikte sabah evden ayrılmanızı ve onların eve dönüş zamanında eve gelmenizi talep edebilir. Kimisi ise size evinin yedek anahhtarını verip evi size bırakabilir.

Sidney’de evinde 4 gün Couchsurfing yaptığım Kamerul, beni metro istasyonundan arabasıyla alıp evine götürmüştü. Bana akşam yemeği ikram ettikten sonra gece vardiyasındaki işine giderken evin anahtarını bana bırakmıştı. Daha tanışalı birkaç saat bile olmamıştı.

Temiz, düzenli ve saygılı olun! Unutmayın birinin evinde misafirsiniz ve ev sahibiniz sizden saygıyı veya nezaketi hak ediyor! Ayrılırken yatak çarşaflarınızı toplayıp bir köşeye koyabilirsiniz mesela.

Hediye vermeli mi? Bazı Couchsurferler hostlarına hediye vermekten keyif alırken, bazı hostlar da hediye almaktan hoşlanır. Eğer hostunuz için bir şey yapmak istiyorsanız, bir şişe şarap, çikolata veya bir önceki bulunduğunuz yerden alabileceğiniz yerel hediyelik eşyalardan seçim yapabilirsiniz. Bir şey almak zorunda değilsiniz ama evdeyken bir şeyler yapmak fena olmaz. Yemek pişirebilirsiniz, bulaşıkları yıkayabilirsiniz, belki ütü bile yapmak isteyebilirsiniz!

Geliyorum deyip de ortalıktan kaybolmayın! Size belki basit gelebilir ama ev sahibi sizi bekliyor. Olur da herhangi bir sebepten dolayı gecikme veya gidememe durumu olduğunda muhakkak ama muhakkak hostunuzu bilgilendirin. Onları sizi bekleme durumunda bırakıp, zamanlarını çalmayın. Profilinize alacağınız herhangi bir olumsuz referansla bu CS kariyerinizin sonu olabilir.

Hepsi bu kadar, daha ne bekliyorsunuz? Hemen kendinize bir profil yaratıp dünyanın farklı yerlerinden ilginç insanları evinizde ağırlamaya hazırlanın. Yakınlarda bir gezi mi planlıyorsunuz, fırsatı kaçırmayın ve gerek yurt içinde gerek yurt dışında kalabileceğiniz bir hostu hemen aramaya başlayın. Pişman olmayacağınıza söz veriyorum.

Şimdi sizden dinleyelim biraz, Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? Söyleyecek çok şey olduğuna eminim.

Couchsurfing deneyimim

Yaklaşık 10 yıldır Couchsurfing.org sitesinin aktif bir üyesiyim. Farklı ülkelerde Couchsurfing deneyimi yaşadım; misafir oldum, misafir ettim. Couchsurfing aracılığıyla tanıştığım ve evlerinde misafir olduğum arkadaşlar sayesinde, çok şeyler öğrendim ve unutulmaz Couchsurfing anıları hafızamda yer etti.

Uzun süreli seyahat eden gezginler bir süre sonra unutmaya başladıkları aidiyet hissini tekrar yaşamak istediğinde bunu deneyimleyecek en güzel yöntemlerden biri Cocushsurfing Hiç tanımadığınız topraklarda, tamamen farklı kültürlerde uzun süre seyahat etmek kolay olmayabiliyor.

Couchsurfing sayesinde bu yabancılık bir ölçüde aşılabiliyor. Şehirler sadece gezilen ve görülen yerleriyle değil, insanlarıyla da aklınızda yer edebiliyor. Gittiğim şehirde hiç kimseyi tanımıyorken, şehirden ayrılırken bir çok arkadaşım olmuştu.

Çok okuyarak, çok gezerek bilgimize bilgi katabiliyoruz. Bir ülke hakkında bilgi gerektiğinde okuyup araştırmalar yaparak bilgi sahibi olabiliyoruz. İmkan ve fırsatımız olduğunda atlayıp o ülkeye gidip, güzellikleri, sokakları, çarşı-pazarı keşfediyoruz.

Bunun bir adım ötesi ise edinilen bilgileri bizzat deneyimlemek. Yerel halktan uzakta bir gezi aslında eksiktir; sadece sokakta insanları gözlemleyerek kültürü anlamaya çalışmak da yeterli olmayabiliyor. Kültürün içine derinlemesine dalmak için insanların ev içerisindeki yaşamlarını görmek gerekiyor. Bu noktada Couchsurfing benzersiz fırsatlar sunuyor.

Bugün internet sayesinden dünyanın dört bir yanından yeni arkadaşlar bulma imkanına sahibiz. Konukseverlik siteleri ise bunun bir adım ötesini; kültür alışverişi ve paylaşımı yapabilme fırsatı veriyor. Gidilen coğrafya hakkında rehber kitaplarda geçmeyen detayları yakalama böylelikle mümkün oluyor.

Ne zaman geriye dönüp Couchsurfing deneyimlerime baksam güzel şeyler anımsıyorum. Bazı şeyleri sadece görerek değil, deneyimleyerek yaşama fırsatı yakaladığımı görüyorum. Yeni şeyler keşfetmeyi sevenler, rutin hayatlarına renk katmak isteyenler hemen denemeli. Evinizdeki koltuğunuzda uyuyan kişi bir fotoğrafçı, bir film yapımcısı veya iyi bir aşçı ya da çok yetenekli bir müzisyen olabilir.

Couchsurfing hakkında sorularınız mı var? Gerek ben, gerekse bu makaleyi takip eden diğer Couchsurfer arkadaşlar bırakacağınız sorulara cevap verecektir eminim?

Çekinmeyin, sorun!

Couchsurferler! Sizin Couchsurfing deneyimleriniz nasıldı?

En son ne zaman Couchsurfing‘i denediniz?

Önceki blog yazısıEn Beğenilen Facebook Fotoğrafları – 2015
Sonraki blog yazısıBudapeşte’nin En Meşhur İkonu: Zincir Köprü
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

145 YORUM

 1. CouchSurfing üyeleri İstanbul’da nerede ve hangi sıklıkla buluşuyorlar? Hem yabancı dil pratiğimi geliştirmek hem de bu etkinliklere katılanlara İstanbul hakkında yardımcı olmak niyetiyle soruyorum.
  Bilgilendirirseniz sevinirim.

 2. Merhaba. Benim de bir sorum olacak. Ben uygulama üzerinden bir arkadaşa mesaj gönderdim. Fakat gelen kutusuna gidip baktığım zaman mesajın üstünde düz bir çizgi var. Bu ne anlama geliyor ve nasıl yapılıyor? Cevabınız için şimdiden teşekküf ederim.

 3. Couchsurfing’de kredi kartım olmadığı ve alamayacağım için başkasının kredi kartıyla onaylanmış olabiliyor muyuz?

 4. Kemal Bey, çok güzel bilgiler vermişsiniz, teşekkürler.

  Couchsurfing’e bugün kayıt oldum Benim de bir sorum olacak. Ben hiç yabancı dil bilmiyorum, sadece çeviri sitelerinden çeviri yaparak anlamaya çalışıyorum. Misafir olarak gittiğimde veya misafir geldiğinde çok zorlanır mıyım? Çok problem yaşar mıyım.

  Bu konuda bilgi ve tavsiye verirseniz memnun olurum. Başarılar diler saygılar sunarım.

  • Couchsurfing, farklı kültürden insanların birbirini tanıması ve yeni arkadaşlıklar edinmesi için güzel bir platform. Couchsurfing, sadece yabancı misafirler için değil, Türkiye içinde de kullanılıyor. Çok sayıda Cocuhsurfer, iş veya gezi amaçlı seyahat ediyor ve CS kullanıyor.

   Size öneri öncelikle Türkiye’den deneyimli misafirleri ağırlamanız ve onlardan Couchsurfing’in incelikleri konusunda bilgiler almanız. Bu şekilde sistemi daha iyi anlama fırsatınız olur.

   Couchsurfing’de kullanılan ortak dil İngilizce, dolayısı ile sizde misafir olmak isteyenler size İngilizce mesaj göndereceklerdir. Google translate gibi çeviriciler kısmen işinize yarayabilir, veya arkadaşlarınızdan İngilizce bilnelerin yardımını alabilirsiniz.

   Öncelikle profilinizi, İngilizce bilen birinin detaylı hazırlamasını mutlaka öneririm. En azından evinizde misafir edeceğiniz kişilerle dil konusunda sınırlı olacağınızdan, sizi daha iyi tanımaları için bir kaynak sunar. Profilinizde evinize nasıl ulaşılabileceğini iyi tarif eden bilgilerin de olması şart. Kısaca ihtiyaç duyacağınız temel şeyleri önceden İngilizce olarak not etmeniz ve profilinize koymanızı iyi bir başlangıç olur.

   Profilinizde dil kısmına İngilizce yetersiz olduğunu ve profilinizde de bunu belirtmeniz en azından misafirlerinize neyla karşılaşabilecekleri konusunda ön bilgi verir.

   Merak etmeyin Couchsurferler oldukça esnektirler. Stres yapmayın, gerektiğinde bilgisayar çevirilerine başvurun. Olası acil durumlar için elinizin altında İngilizce bilen birinin telefonun olması iyi olabilir.

   Evinizde misafir ağırladıkça, temel düzeyde İngilizcenizi geliştirmeniz için bir fırsat olur. Bunun için sizin de biraz temel İngilizce çalışmanız daha iyi olabilir.

 5. Ücretsiz bir kullanici olarak evime davet ettigim birini iptal ettim. Tekrar davet etmeyi nasil yaparim? Mesajda you cancelled your offer yazisi var. Bunu iptal etme, tekrar ayni kisiyi davet etmeyi nasil yaparim? Yani cancelled yapilan bi istek nasil geri alinir?

 6. Kemal bey merhaba,
  Çok faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Emeğinize, kaleminize sağlık. Couchsurfing ile ilgili yazacağım bir yazıda kullanmak üzere; yazınızda çok hoşuma giden “Bir kültürü keşfetmenin en iyi yolu! Lokal insanlarla kalacaksınız, onların yaşam tarzlarını görmek, gözlemlemek ve hatta yaşamak fırsatı tam önünüzde! ” cümlesi için izin istiyorum. Tabi ki kaynak gösterilerek ve bold karakterler ile yazılacaktır.

 7. selam… 3 yıl içinde 53 çok olumlu referans almam rağmen hiç bir sebep yokken sayfamı kapattı CS yönetimi. Sanırım facebook tek paylaşımlarımı beğenmediler. Onlara göre USA’yı çok sevmek zorundasınız. Buna da dikkat. İkinci bir konu, o kadar yabancıyı misafir ettim. Biz de yiyip içtiler, arabayla otogardan alıp tekrar otogara bırakıyrodum enayi gibi. 3-4 gün kalanlar bile oldu ama biz ailecek ne zaman Avrupayı dolaşmaya çıksak biri de yardımcı olmadı bize. Hlbuki karavanla gitmiştik orlara. Biri de kahve içmeye bara çağırsa çok mutlu olurduk. Özetle Avrupa ve Amerika vatandaşaları da bizi kullanmayı seviyorlar. Kendinizi enayi yerine koydurmayın. Burada yüzüne gülüyorlar ama orda yüzüne bile bakmazlar. Denemesi bedava…

 8. Hİ. My cs Frends.. I WANT TO SHARE THİS ALSO.. … SORRY…Your profiles can ne closed by cs team suddenly..by Florian Ehrbar. ATHOUGHT I HAD 53 VERY GOOD REFERANCES… and you should be carefully.. especially… dont share anything on your facebook. and you like usa everytime.. ıf you want your profile be open everytime..!!!

 9. Merhaba, ben yarın İran a gidiyorum, fakat orada en fazla 15 gun kalmayı düşünüyorum. Büyük sıkıntım kalacak yer bulmadım, hatta korkuyorum otel çok pahalı. Bir öneri söylersiniz çok sevinirim. Napacagimi şaşırmış bir haldeyim.

 10. Emeklerinize sağlık çok güzel hazırlanmış ve sıkılmadan okudum, benim sorum yeterli yabancı dil olmadan da herhangi bir ülkede konaklama yeri bulunursa sorun yaşanır mı ? Tabiki aynı şekilde karşı tarafta yani ev sahibinin de yeterli lisanı olmayabilir, yani özetlersek dil sorunu yaşanabiliyormu ? cevap yazacaklara şimdiden teşekkürler.

 11. Gerçekten çok harika bir uygulama. Beni ençok etkileyen Yeni Zelanda’da ki 100 yıllık çiftlikte kalman. Güzel paylaşımın için çok teşekkür ederiz. 😊

 12. Ben 3 ay önce üye oldum. Alanya da çok güzel denize yakın bir evim, arabam ve 4 lisanım var. Ancak daha 1 misafir alabildim. Acaba daha çok insana nasıl ulaşabilirim bilmiyorum.

 13. Merhaba, sizin sayenizde Couchsurfing ile tanistim. Subat ayindan beri Hollanda,Tayland, İrlanda, Slovenya ve İtalyada misafirlerin oldu. Çok keyif aldım. Hiç sorun yaşamadım. Evim şehir merkezine uzak olduğu halde onlarda memnun ayrıldı.Hepsiyle hala görüşüyorum. Ve şimdi onlar ısrarla beni bekliyor:) Size çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Yasemin Hanım. İnternetten arastiriyorum ve sizler gibi tecrube etmis kisilerle teyit etmeye calisiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. Anlastigim kisi tatilimin yarisinda evimden çık derse veya herhangi bir sebeple anlasmazlik olursa ne yapilabilir? Sonucta yasal anlamda baglayici degil sanirim couchsurfing?

 14. Güzel bir siteydi ilk keşfettigim zaman. Artvin de cay ciftligimde 50 değişik kültürden insan agirladim. son zamanlar kendiside üyeleri de bozuldu. Eski tadı kalmadi. Yine de kapısı açık güzel insanlar var.

  • Eskisi gibi arkadaşlık dostluk kurabileceğim insanlar yok. Herkes olaya beleş kalınacak yer olarak bakiyor. Couchsurfing den gelenlere küçük videolar yapiyordum. Bu yüzden site tuttu profilini deactive etti
   Sebebi video tiklandikca para kazaniyormusum. Ticarete giriyormus.Dedim ki zaten para kazanma derdim olsa pansiyon açardım. Videoları sanki milyon tiklaniyor 1000 kişiyi gecmiyor. Para kazanma olayı da yok yani. Profilin hala duruyor ole. Arada denk gelirse güzel insanlar agirliyorum. Tavsiyem kapının açık olması herkese herkesin herkese kapısı açık olması. Yine de iyi bir şey

 15. Çok isabetli bir paylaşım olmuş. Benimde arkadaşlara nacizane tavsiyem, misafir ağırlama imkanınız varsa hemen bir couchsourfing hesabı açın… iki yıl önce Dublin’den bir arkadaşı misafir etmiştim, güzel bir deneyimdi. Hala ara ara görüşürüz…

  Aklınıza gelen misafir nasıl olur, bir aksilikle karşılaşır mıyım; gibi sorular gelmesin bence. Gezginden zarar gelmez 🙂

 16. Sayesinde inanılmaz arkadaşlıklar kurduk ve bu arkadaşlık ağı güzel tesadüfler ve gezi tutkusu olan insanlarla sürekli artıyor. Çok güzel özetlemişsiniz. 🙂

 17. Los Angeles’de Coucsurfing yapacağım. Amerika’ya ilk seyahatim, Amerika’ya giriş yaparken nerede kalacağımı sorduklarında nasıl bilgi vermeliyim?

 18. Ben de yurtdışını görmek istiyorum. Daha lise 3. Sınıftayım İngilizceyi kendimi ifade edicek kadar ve karsimdakiyle birbirimizle biraz zor da olsa sohbet edebiliyorum. Dili çok iyi konusmammi gerek ve yaşım sorun olurmu ?

 19. Couchsurfing ve airbnb gibi sitelerin diğer sektörlerdeki örneklerinde olduğu gibi, amacından saptığını düşünüyorum.
  İyice araştırıp öyle gitmek lazım (sosyalleşmek isteyenler için konuşuyorum). Aksi takdirde otel,apart gibi konaklama olur.

 20. Selam. Ben ressamım. Bu yaz Temmuz ayı boyunca İngiltere’de (en çok Londra’da) kalıp bazı araştırmalar, resim atölyeleriyle görüşmeler yapmak…vs istiyorum. Bütçem dolayısıyla da en uygun yolun couchsurfing olduğunu düşündüm. Yalnız şöyle bir sıkıntım var. Acaba İngilizler vize başvurumda, ülkelerinde bulunacağım 1 aylık süre boyunca couchsurfingi kabul ederler mı? Ediyorlarsa koşulları nedir? Kişilerin adreslerini, davet mektupları filan mı almam gerekiyor acaba. Selam ve sevgiler. 🙂
  Ayşe

  • Daha önce sorulmuş benzer sorular vardı. Couchsurfing ile vize alamazsınız ve konaklama olarak gösteremzsiniz. Vize alırken bahsetmeyin bile. Booking.com sayfasından otel rezervasyonu yapmanız ve bunu vize başvurunuzda vermeniz gerekiyor.

 21. Couchsurfing gerçekten çok güzel bir sistem, ben de tüm gezginlere daha yapmadılarsa mutlaka denemesini tavsiye ederim. İlk olarak 2009’da 2 haftalık Kanada ve Kuzey Amerika seyahatimizi planlarken neden olmasın diye üye olmuştuk. Evimizde konuk ağırladık değişik kültürlerden bir nefes çektik ve kendimiz de o gezide 4 farklı couchsurfing konaklaması yaptık.

  Hepsi birbirinden güzeldi, yerel mekanlara gittik kimilerince yoldan karşılandık, kimisinin dünyalar tatlısı bebeğini sevdik ve hiç yadırganmadık evlerin anahtarları güvenle bize teslim edildi. Biz kendi güvensizliğimizden utandık.Bol bol memleketimizi anlattık türk kahvesi ve lokum hediye ettik bir cezveleri bile olmadığını düşünmeden. 🙂

  Ancak biz aynı şekilde rahatça ağırlayamıyoruz konuklara değil kendi ülkemizin güvenlik şartlarına güvenemediğimizden, bir de sabah git akşam gel mesaisi hafta içi konaklamaları zorluyor bir de Ankara’ya vize işlerimlerini halletmek dışında pek gezgin gelmiyor. Fazla konuk ağırlayamamak sizin profilinizi belirsiz kılsa da mutlaka yurtdışında konaklayacak birisini bulabilirsiniz, zaten kendi konaklamalarınız da bir deneyim olarak hanenize yazılacak. En önemlisi farklı diyarlardan arkadaşlarınız ve unutulmaz anılarınız olacak. 😉

 22. İki yıl önce tanıştım couchsurfing ile ve oradaki insanlarla tanışmaya bayılıyorum. Çok güzel anılarım ve deneyimlerim oldu bu site sayfasında. Venedik’te ev sahibinin mükemmel tarifiyle eve ulaştığımda, hostumun pencerede yolumu gözlüyor olması beni çok heyecanlandırmıştı. Couchsurfing ile ilgili hatırladığım şeylerin her biri birer gülümseme.

  Bir hafta boyunca aynı rotada olduğum Arjantinli bir gezginle sonunda Vatikan’da karşılaştım ve çok güzel bir yarım günün ardından ben uçagıma yetişmek için ayrılırken çantasından çıkardığı bir rozeti bana hediye verdi. Hâla elime alıp baktığımda o günün anısını izler gibi oluyorum. Bunun gibi çok güzel anılarım var. Ailemle yaşadığım için evimi couchsurfer’lara açamasam da bunun hayalini kuruyorum.

  Şunu da söylemek istiyorum; kadın olarak tanımadığım insanların evinde konaklama planları yaparken pek çok negatif tepki aldım; ama insanlara güvenmemek için bir sebep bulamadım. Şunu düşünebilirsiniz evini size açan ev sahibini tanımadığınız kadar o da sizi tanımıyor, zira siz de bir katil, tacizci, tecavüzcü ya da herhangi bir kötülük yapacak biri olabilirsiniz. Tabiki karar verirken Kemal Bey’in de dediği gibi profilleri, referansları ve belki referans olan insanların profillerini bile incelemelisiniz ;).

  Profillleri incelemek karşılıklı memnuniyet için oldukça gerekli. Kesinlikle denemelisiniz bu siteyi. Son olarak, kardeşim bir ödevinde Couchsurfing’i tanıttı ve tam not aldı. Yani couchsurfing her yerde fayda görebileceğiniz bir şey diyebiliriz. 🙂

  • Çok güzel bir duygu; insanların sizin için pervâne olmaları, hemde hiç tanımadıkları halde. Ben dahî duygulandım yâhû.

 23. Çok güzel bir uygulama ve ilk kez sitenizde öğrenme şansım oldu,teşekkürler 😉
  Couchsurfing uygulamasını çok fazla insan kullanıyordur veya kullanacaklar için faydalı bir makale,buna şüphe yok ancak ben asla böyle bir şeyi aklımın ucundan bile geçirmem.Türkiye’de bizler bayan olarak otostop yapamıyoruz, nasıl gidip hiç tanımadığımız bir ailenin yanında kalalım,kocaman bir soru işareti ? 🙂 Bir erkek olarak çok farklı bir deneyim edinmişsiniz ve sizin bu gözü pek tavırlarınız her geçen gün beni size daha fazla hayran bırakıyor Kemal bey 🙂

 24. Yazınızı okumaya başladığım andan itibaren Couchsurfing hakkında kendi kendime soru ve cevaplar başlamıştı. Olur mu? Nasıl olacak? Riskli aslında.. Zevkli galiba… Ta ki yazınız bitip fotoğraflarınızı görene dek devam etti. Şimdi mutlaka denenmeli diyorum. Çok teşekkürler.

 25. Couchsurfing sifremi çok yanlış girdirdiğim için kilitlendi. Acaba kaç güne düzelir? Şifremi biliyordum, şimdi hatırladım ama giremiyorum hala. Düzelir değil mi?

 26. Couchsurfing birçok arkadaşım tarafından şiddetle önerilen bir uygulama. Ziyaret edilen yerlerdeki kültürleri yakından tanımak için çok iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. En kısa zamanda ben de deneyeceğim.

 27. Mrb Kemal Bey.

  CouchSurfing konusunu bu gün duydum, müthiş bir şey. Her halde bizim kültürden esinlenmişlerdir. 3+1 dairelerde +1 in asıl adı misafir odasıdır bizde. En büyük, en güzel en ferah oda. “Acaba misafirimiz rahat mıdır?” diye bir sürü telaşımız olur.

  Esas mevzu şu: İngilizce dil sorun oluyor mu? Kendim Türkçe, Kürtçe ve Arapça biliyorum, İngilizceye gelince sadece sınavlarda geçebileceğim kadar biliyorum. Kelime dağarcığım sıfır. Uzatmadan İngilizcem sıfır.

  Doğu ülkelerine ve Afrika ya gitmek çok istiyorum. Mesela Türk kökenli ülkeler, Arap ülkeleri, Hindistan ve Afrika ülkeleri. Yabancı dil sorunu ne şekilde karşıma çıkacaktır? Genel yaşayabileceğim sorunlar ne olabilir?

  Teşekkürler, güzel seyahatler dileğiyle…

  • Turk kokenli bir ulkeden olarak diye bilirim ki Turkceni baska Turk dilli ulkeler anlamiyor. Ozellikle orta Asya. Kendin o dillerden birini ogrenmeyi dene. Ben de senin gibi basladim. Ingilizce gramerini biliyordum, fakat hic konusmamistim. Bir yila intermediate -a kadar yukseldim. Dogru yoldasin. Basarilar!
   Ilkin,Baku/Azerbaijan

 28. Ben de yaklaşık 5 senedir Couchsurfing’i kullanıyorum (https://www.couchsurfing.org/people/okgago) ve sanırım şu ana kadar yaklaşık 80 kişi ağırlamışımdır evimde. Hayatımda yaptığım en doğru hareketlerden biri. Dünyanın farklı yerlerinden o kadar değişik insanlarla tanıştım, o kadar harika arkadaşlıklar kurdum ki, herkese tavsiye ederim.

  Yeni nesil seyahat anlayışında Peer-to-Peer Traveling kavramı ön plana çıkmış durumda. Couchsurfing de bunun önemli bir parçası. Bu konuyla ilgili biz de blogumuzda şu yazıyı yazmıştık: http://www.tale.company/blog/2014/11/8/seyahatin-gelecegi-peer-to-peer-traveling

 29. Ben İngilizce bilmiyorum. Bu siteye nasıl üye olabilirim? Neler yapmam gerekir? İlk önce nasıl başlamalıyım? Bana yardımcı olur musunuz?

 30. Öncelikle merhaba arkadaşlar,
  Merak ettiğim şey şu,CS’den buldugumuz ve yanında kalcagımız bu kişiler bize yurtdışından davetiye mi gönderiyor veya göndermek zorunda mı? Yoksa biz vize almaya gittiğimizde ‘yav ben couchsuefingden bi arkadaş buldum onun yanına gidiyorum’ gibi basit bir cümleyle mi vize isticez? Yani diyorum ki bazen yurtdışına çıkmak göründüğü gibi kolay olmayabiliyor bu olayda. Hic vize alırken ret yeme olmuyor mu?

  • Neden olarak turistik seyahat demen yeterli, tabi ki arkadaş olduğunu belgeleyebileceğin davetiye işleri biraz daha kolaylaştırır ama şart değil. Gerekli evrakları hazırlayın ve adamları iltica etmeyeceğinize geri döneceğinize inandırın gerisi kolay. Bence dikkat etmeniz gereken bir diğer husus Couchsurfing ile host bulduğunuz her ülkeye gitmeyin. Misal iranlı bir host bulup iranı gezip sonrasında ABD vizesi için başvurduğunda red alabilirsin. Aklınızda bulunsun.

 31. Ülkemizde pek tutacağını sanmıyorum ama 🙂 Yanlış anlaşılmasın çok misafirperver bir ülkeyiz ama bu tür girişimleri çok fazla kişi benimsemez kanımca 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın