Makedonya Tatil

Erken rezervasyon kavramı ülkemizde seyahat severler in alışkanlıkları arasına bir türlü yerleşemedi. Oysa gelişmiş ülkelerde erken rezervasyon ile tatile çıkma 20 yıldan fazladır uygulanıyor. Bizim yıllarca önce pek sinirlendiğimiz ve söylendiğimiz ‘elin yabancısı gelip memlekette bizden ucuza kalıyor’ söyleminin arkasında da erken rezervasyon var.

Basitçe erken rezervasyon, her yıl kasım-aralık aylarında başlayan ve yaz sezonunun başlangıcına kadar devam eden indirim günleri olarak adlandırılıyor. Yazın planlanmış bir tatili siz önceden parasını ödeyip alıyorsunuz ve bu erken ödemenin karşılığında da size oldukça ciddi indirimler yapılıyor.

Erken rezervasyon tatili

Erken Rezervasyon Nedir

Erken rezervasyon, yaz mevsimi için planladığınız tatilinizi birkaç ay öncesinden cazip ödeme seçenekleri ve yüzde 40’a varan indirimlerle satın alma imkanı veren bir rezervasyon modeli. Genellikle kasım ayında başlayan erken rezervasyon, sezon içinde yani nisan ve ekim ayları arasında yapılacak tatil rezervasyonlarını kapsıyor.

ⓘ Erken rezervasyon kampanyası genellikle Kasım ayı ortalarında başlıyor, Mayıs-Haziran ayları gibi sona eriyor. Bu sezonda oteller ve acenteler erken rezervasyon döneminde indirimli fiyatlarla tatil paketlerini satışa sunmaya başlıyor.

Erken rezervasyon fırsatları, yararlananlara tatillerini çok daha uygun fiyatlara yapmalarını sağlarken, aylar öncesinden tatillerini planlamış oldukları için yurt içi ve yurt dışında en iyi otellerde konaklama fırsatı sunuyor. Üstelik tatili ucuza getirdiği için, yıl içinde birden fazla tatile çıkma imkânı da sunmuş oluyor.

Bu dönem içerisinde tatil yapmayı planlayanlar, ödemelerini 7-8 ay öncesinden yapması durumunda erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabiliyorlar. Bu dönemde erken rezervasyon otelleri, acentelere cazip indirim imkanı sunduğundan; bu indirim acente tarafından doğrudan tatilciye sunabiliyor.

Türkiye‘de, Kültür ve Turizm Bakanlığı (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (TUROB) işbirliği ile yıllardır erken rezervasyon kampanyaları gerçekleştiriliyor. Bu kampanyaya dâhil olan erken rezervasyon otelleri de oldukça kaliteli ve üstelik çoğu da lüks tatil köyleri ve 5 yıldızlı otel kapsamına giriyor.

Erken rezervasyon yaptırabilmek için, kampanyaları takip etmek iyi fikir. Uygun fiyatlı ve bir o kadar da iyi bir tatil yapabilmek için yolculuk biletinizi erkenden aldıktan sonra erken rezervasyon otelleri hakkında araştırma yapmaya başlamakta fayda var.

flyista

Tatile çıkmayı düşünenlerin her dönem imdadına yetişen erken rezervasyon sistemi, önemli fırsatlar sunuyor. Erken rezervasyon sistemini tercih edenler, tatil planlarını avantajlardan yararlanarak hayata geçiriyor.

Her geçen gün daha da gelişen ve büyüyen turizm sektöründe, kaliteli ve üst düzey hizmet sağlayan nitelikli konaklama tesislerinin sayısı da artıyor. Dünyadaki değişimlere bağlı olarak Türkiye’de de seyahat severlerin tatil konusundaki anlayışları değişim gösteriyor.

Erken rezervasyon değişen tatil anlayışının en önemli yansımalarından biri. Turizm sektörü, artık daha planlı ve organize ilerliyor. Bu sistem içerisinde erken rezervasyon çok önemli bir noktada yer alıyor.

Bu tarz otel ve tatil köylerinde tatil yapmak isteyenler için tatil planlarını son dakikaya bırakmak elbette yapılacak en büyük yanlış. Üstelik aylar öncesinden erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak ve en güzel otellerde, uygun fiyata tatil yapmak varken.

Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır

1. Tatil tarihlerinizi belirleyin

Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır
Radisson Blu İstanbul Tuzla

Erken rezervasyonun mümkün olduğunca erken yapılması, tatil için ödenecek tutarın da daha az olmasını sağlıyor. Ayrıca, indirim oranları, ilk erken rezervasyon dönemlerinde en yüksek oranlardayken sonrasında giderek düşüyor. Ayrıca olası yer bulamama durumlarının önüne geçmek için de erken karar verin.

Çoğunuzun hemen söylendiğini biliyorum; “6 ay önceden ne zaman izin alabileceğimi nereden bileceğim?” Bence bu tür mazeretleri bir kenara bırakın. Her yıl aşağı yukarı belirlenmiş tatil zaman dilimleri var şirketler için.

Bu tarihler için önceden şirketinize yazılı başvuruda bulunun ve belirtilen tarihlerde izne çakacağınızı aylar önceden söyleyin. Böylece herkes aylarca önceden sizin o tarihte olmayacağınızı not etmiş olur.

2. Tatile gideceğiniz bölgeyi seçin

Erken Rezervasyon Otelleri
Oyster Residences, Ölüdeniz, Fethiye

Öncelikle tatile gideceğiniz bölgede karar verin. Eğer yoğun bir çalışma yılı sonrasında iyi bir dinlenme ve tatil düşünüyorsanız ona göre destinasyon seçin. Fethiye, Kaş, Kalkan, Side, Alanya, Assos, Ayvalık dinlenmek için şahane beldelerimiz. Erken rezervasyon Ege ve Akdeniz bölgesindeki tatil otellerini kapsıyor. Eğer seyahat alışkanlıklarınız keşfetme üzerineyse bu sistem pek işinize yaramaz.

3. Tatile gideceğiniz oteli araştırın

Sahil Marti, Mersin Otelleri
Sahil Marti, Mersin Otelleri

Erken rezervasyon sayfalarında listelenen otelleri dikkatlice inceleyin. Sadece o sayfalardaki bilgi ile yetinmeyin. Oteller hakkındaki en geniş bilgi kaynak otel arama siteleri, göz atın. Otelin özelliklerini otel arama sitelerinde inceleyin, otelin olduğu kullanıcı deneyim puanlarına bakın, 8 ve üzerine odaklanın, müşteri yorumlarını mutlaka okuyun.

4. Tatile gideceğiniz oteli seçin

Erken rezervasyon otelleri daha çok Ege ve Akdeniz kıyılarında yer alıyor. Tatil rotanızı seçerken bazen destinasyon tercihini yaptıktan sonra otel tercihi yapın; yahut eğer beğendiğiniz niteliklere ve uygun fiyata sahip bir otel bulduğunuzda tercihiniz otel öncelikli olarak kullanın. Benzerini uçak bileti konusunda yapıyorum. İstediğim destinasyona ucuz uçak bileti aramak yerine, ucuz uçak biletin fırsatını yakaladığım yere seyahat ediyorum.

5. Erken rezervasyon firmasını seçin

Otele karar verdikten sonra, tatil siteleri arasında otele en uygun fiyatı veren firmayı bulun. Ülkemizde son 10 yıldır seyahat firmalarını pek çoğu kurumsal kimliğiyle müşterilerine güven veriyor artık. Her biri yılda milyonlarca misafirini gerek yurtiçi erken rezervasyon otellerinde gerekse yurtdışı turlarda ağırlıyor. Yıllar önce Amsterdam turu aldığım ETS tavsiye ettiğim, güvendiğim firmalardan sadece birisi.

6. İptal ücreti alıp almadıklarını sorun

Seçtiğiniz firmanın sayfasından rezervasyonun iptali durumunda ücret alıp almadıklarını araştırın, emin olamadığınızda iletişim sayfasında verilen telefon numaralarından firmayı arayım aklınıza takılanları sorun.

flyista

ETS, sunduğu avantajlı bir uygulama olan Koşulsuz İptal Sigortası ile misafirlerine, her koşulda rezervasyonlarını cezasız iptal hakkı sunuyor. Bu uygulama ile tatilinizin başlamasından 72 saat öncesine kadar rezervasyonlarınızı iptal etme fırsatına sahip oluyorsunuz. Böylece aylar sonrasında öngöremeyeceğiniz durumlara karşı tatil için ödediğiniz bedeli riske etmeden, erken rezervasyon tatil fırsatlarından yararlanabiliyorsunuz.

7. Garanti fiyat uygulamaları

Erken rezervasyon döneminde, farklı acentelerin aynı oteli farklı fiyatlara sattığı görülebiliyor. Bunun nedeni tur firmalarının otelden garanti oda anlaşması yapmış olmasından kaynaklanıyor. Firma otelden odaları garanti satacak şekilde alıyor ve ona göre de komisyon değerini yükselterek odalarını satmak için fiyatlarda indirim yapıyor.

Erken rezervasyon döneminde yüzde 30’dan yüksek gösterilen tüm fiyatlar aslında gerçeği yansıtmadığını aklınızda tutun. Yine de başka bir yerde daha iyi bir fiyat bulduğunuzda, bunun ücret farkını size ödeyip ödemeyeceklerini sorun.

8. Erken rezervasyon yapın

Erken rezervasyon ile tatil döneminde, yüzde 35’e varan indirimler ve peşin fiyatına 9 taksit seçenekleri ile tüm tatil bölgelerinde, yüzlerce otel yelpazesinden birini seçebiliyorsunuz, daha ne olsun! Araştırmalarınızın ışığında internetten veya telefonla arayarak rezervasyonunuzu yapın.

9. Erken rezervasyon sigortası yaptırın

Akdeniz Erken Rezervasyon
Ünlü Selek Otel, Anamur, Mersin

Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanan herkese muhakkak, erken rezervasyon sigortası yaptırmasını tavsiye ediyorum. Erken rezervasyon güvence paketi satın almanız durumunda tatiliniz son 72 saate kadar sigorta altına alınıyor ve herhangi bir nedenle tatilinizi iptal etmeniz durumunda koşulsuz ücret iade hakkı sunuluyor. Eğer erken rezervasyon güvence paketi almayıp da belirtilen tarihte gitmezseniz ücret iadesi yapılmıyor.10. Tatilin keyfini çıkarın

Yukarıda uzun uzun açıkladığım adımları dikkate alır ve zamanında uygularsanız, erken rezervasyonun avantajlarından faydalanabilirsiniz. Bunun için zamanında karar vermeli, resmi tatil ve izin dönemlerini önceden ayarlamalı ve harekete geçmeli. O zaman biz de kendi ülkemizin nadide otellerinde, yabancılar gibi uygun fiyata tatil yapma şansını yakalamış oluruz.

En iyi tatili, en uygun şartlarda ve en doğru zamanda deneyimlemek için erken rezervasyon sistemi fırsatlarından yararlanmak gerekiyor. Erken rezervasyon sistemine dahil olan lüks veya uygun fiyatlı otellere göz gezdirmek için pek çok web sitesi çok sayıda alternatif sunuyor.

Erken rezervasyon sistemi ile planlı, uygun fiyatlı ve nitelikli bir tatil mümkün. Tatil anlayışını bu yönde destekleyerek, doğru zamanda doğru adımı atarak mutlu bir tatil deneyimi yaratmak yine seyahat severlerin elinde. Sadece otele bağlı kalmayın, çıkın tarihi ve kültürel yerleri gezin, çarşı ve pazarlarda dolaşın, kahvelerde oturun ve tatilin keyfini çıkarın!

Önceki blog yazısıBaşçarşının Sembolü: Başçarşı Sebili, Saraybosna
Sonraki blog yazısıİstanbul’un Huzur Veren Gizli Bahçesi: Atatürk Arboretumu
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

40 YORUM

 1. Erken rezevasyon dıyoruz fakat ucak bıletı sımdı alıp temmuz ayında gıtmek ıstıyorum hala 200 gıbı delı bır rakam sadece gıdış

 2. Başarılarınızın devamını dileriz. lockedin.net web sitesi olarak web sitenizi beğenerek takip ediyoruz.

 3. Sizin gibi bir hayat yaşamak isterken, kucağımda 22 günlük dünya güzeli kızımla yazılarınızı okuyorum. 🙂

  Bebekli aileler için tatil önerileri otel önerileri yazarsanız çok sevinicez.

 4. Biz Avrupa’dan Türkiye’ye tatile gelmeyi bu yüzden çok seviyoruz. Eşim Türk ve Antalya otellerini tercih ediyoruz. Tavsiyem yaz tatilinizi erken ayarlayın, otel seçin. Turkish hotels awesome! 🙂

  • Antalya otelleri, belki de dünyanın en iyi servis ve konforu sunan otelleri. Eş değeri başka ülkedeki otellere baktığımızda innaılmaz ucuz kalıyor hatta. Dinlenmeyi sevenler çin ideal oteller.

 5. İşimin patronu olduğumdan çoğunlukla Şubat-Mart arasında tatilimi planlıyorum. Yoğun iş dönemi geçirdiğimden genelde Kıbrıs veya Antalya’nın iyi otellerini tercih ediyorum. Yarı fiyatı olmasa da yüksek düzeyde indirimi erken rezervasyonla elde etmiş oluyorum. Aklın yolu bir, rezervasyonu geç yapmak, ertelemek, maazeretlere sığınamın cezasını yine kendiniz çekmek istemiyorsanız tatilinizi erken dönemden planlayın nacizane tavsiyem. Bilgiler için teşekkürler.

 6. Haftaya tatildeyim, eşimle birlikte oturduk otelimizi Şubat ayında seçtik. İzinlerimizi yazdırdık ve haftaya da geceliği 2 kişi 100 lira olan otelimizin keyfini çıkaracağız. Oysa şimdiki booking fiyatına baktım, 250 Liradan başlıyor, yer bulursanız bir de.

 7. Erken rezervasyon bence de mantıklı, uygun fiyatlar bulabiliyoruz. Biz bu senede oyle yapcaz, uygun fırsatlar var dediler erken rezervasyo sitelerine bakıp karar vericez yine.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın