malta

Erken rezervasyon kavramı ülkemiz turizm literatürüne gireli daha yeni sayılır. Oysa gelişmiş ülkelerde erken rezervasyon ile tatile çıkma 20 yıldan fazladır uygulanıyor. Bizim yıllarca önce pek sinirlendiğimiz ve söylendiğimiz “elin yabancısı gelip memlekette bizden ucuza kalıyor” söyleminin arkasında da erken rezervasyon var.

Basitçe erken rezervasyon, her yılın Aralık ayında başlayan ve Nisan ayı ortalarına kadar uzanan tatil indirim günleri olarak adlandırılıyor. Yazın planlanmış bir tatili siz önceden parasını ödeyip alıyorsunuz ve bu erken ödemenin karşılığında da size oldukça ciddi indirimler yapılıyor.

malta
Erken Rezervasyon Otelleri
Oyster Residences, Ölüdeniz, Fethiye

Erken rezervasyon nedir

Erken rezervasyon, yaz mevsimi için planladığınız tatilinizi bir kaç ay öncesinden cazip ödeme seçenekleri ve %40’a varan indirimlerle satın alma imkanı veren kampanyalardır.

Genellikle Aralık ayında start veren erken rezervasyon, sezon içinde yani Nisan ve Ekim ayları arasında yapılacak tatil rezervasyonlarını kapsıyor. Bu dönem içerisinde tatil yapmayı planlayanlar, ödemelerini 7-8 ay öncesinden yapması durumunda erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabiliyorlar. Bu dönemde erken rezervasyon otelleri, acentelere cazip indirim imkanı sunduğundan; bu indirim acente tarafından doğrudan tatilciye sunulabilmektedir.

Erken rezervasyon nasıl yapılır

1. Tatil Tarihlerinizi Belirleyin

Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır
Radisson Blu İstanbul Tuzla

Erken rezervasyonun mümkün olduğunca erken yapılması, tatil için ödenecek tutarın da daha az olmasını sağlıyor. Ayrıca, indirim oranları, ilk erken rezervasyon dönemlerinde en yüksek oranlardayken sonrasında giderek düşüyor. Ayrıca olası yer bulamama durumlarının önüne geçmek için de erken karar verin.

Çoğunuzun hemen söylendiğini biliyorum; “6 ay önceden ne zaman izin alabileceğimi nereden bileceğim?”. Bence bu tür mazeretleri bir kenara bırakın. Her yıl aşağı yukarı belirlenmiş tatil zaman dilimleri var şirketler için. Bu tarihler için önceden şirketinize yazılı başvuruda bulunun ve belirtilen tarihlerde izne çakacağınızı aylar önceden söyleyin. Böylece herkes aylarca önceden sizin o tarihte olmayacağınızı bilecektir.

2. Tatile Gideceğiniz Bölgeyi Seçin

Öncelikle tatile gideceğiniz bölgede karar verin. Eğer yoğun bir çalışma yılı sonrasında iyi bir dinlenme ve tatil düşünüyorsanız ona göre destinasyon seçin. Fethiye, Kaş, Kalkan, Side, Alanya, Assos, Ayvalık dinlenmek için şahane beldelerimiz. Erken rezervasyon Ege ve Akdeniz bölgesindeki tatil otellerini kapsıyor. Eğer seyahat alışkanlıklarınız keşfetme üzerineyse bu sistem pek işinize yaramaz.

3. Tatile Gideceğiniz Oteli Araştırın

Sahil Marti, Mersin Otelleri
Sahil Marti, Mersin Otelleri

Erken rezervasyon sayfalarında listelenen otelleri dikkatlice inceleyin. Sadece o sayfalardaki bilgi ile yetinmeyin. Oteller hakkındaki en geniş bilgi kaynak otel arama siteleri, göz atın. Otelin özelliklerini otel arama sitelerinde inceleyin, otelin olduğu kullanıcı deneyim puanlarına bakın, 8 ve üzerine odaklanın, müşteri yorumlarını mutlaka okuyun.

4. Tatile Gideceğiniz Oteli Seçin

Erken rezervasyon otelleri daha çok Ege ve Akdeniz kıyılarında yer alıyor. Tatil rotanızı seçerken bazen destinasyon tercihini yaptıktan sonra otel tercihi yapın; yahut eğer beğendiğiniz niteliklere ve uygun fiyata sahip bir otel bulduğunuzda tercihiniz otel öncelikli olarak kullanın. Benzerini uçak bileti konusunda yapıyorum. İstediğim destinasyona ucuz uçak bileti aramak yerine, ucuz uçak biletin fırsatını yakaladığım yere seyahat ediyorum.

5. Erken Rezervasyon Firmasını Seçin

Otele karar verdikten sonra, tatil siteleri arasında otele en uygun fiyatı veren firmayı bulun. Ülkemizde son 10 yıldır seyahat firmalarını pek çoğu kurumsal kimliğiyle müşterilerine güven veriyor artık. Her biri yılda milyonlarca misafirini gerek yurtiçi erken rezervasyon otellerinde gerekse yurtdışı turlarda ağırlıyor. Yıllar önce Amsterdam turu aldığım tatilsepeti.com tavsiye ettiğim, güvendiğim firmalardan sadece birisi. Tatilsepeti erken rezervasyon otelleri sayfasına göz atın.

6. İptal Ücreti Alıp Almadıklarını Sorun

Seçtiğiniz firmanın sayfasından rezervasyonun iptali durumunda ücret alıp almadıklarını araştırın, emin olamadığınızda iletişim sayfasında verilen telefon numaralarından firmayı arayım aklınıza takılanları sorun.

Tatilsepeti, Erken rezervasyon güvence paketi alan müşterilerine; rezervasyon yaptırılan tarihte izin alınamaması durumunda, oluşacak problemleri gidermek için 72 saate kadar koşulsuz iptal hakkı sunuyor. Ödemenin tamamını iade ediyorlar. Erken rezervasyon iptal gücence paketi 10 TL’den başlayor, mutlaka yaptırın.

7. Garanti Fiyat Uygulamaları

Erken rezervasyon döneminde, farklı acentelerin aynı oteli farklı fiyatlara sattığı görülebiliyor. Bunun nedeni tur firmalarının otelden garanti oda anlaşması yapmış olmasından kaynaklanıyor. Firma otelden odaları garanti satacak şekilde alır ve ona göre de komisyon değerini yükseltir ve odalarını satmak için fiyatlarda indirim yapar.

Erken rezervasyon döneminde %30’dan yüksek gösterilen tüm fiyatlar aslında gerçeği yansıtmadığını aklınızda tutun. Yine de başka bir yerde daha iyi bir fiyat bulduğunuzda, bunun ücret farkını size ödeyip ödemeyeceklerini sorun.

8. Erken Rezervasyon Yapın

Erken rezervasyon ile tatil döneminde, %35’e varan indirimler ve peşin fiyatına 9 taksit seçenekleri ile tüm tatil bölgelerinde, yüzlerce otel yelpazesinden birini seçebiliyorsunuz, daha ne olsun! Araştırmalarınızın ışığında internetten veya telefonla arayarak rezervasyonunuzu yapın.

Güvenli Online Rezervasyon! Özel güvenlik sistemi ile kredi kartınızın numarası şifrelenip, kaydedilmeyecek bir formata getiriliyor.

9. Erken Rezervasyon Sigortası Yaptırın

Akdeniz Erken Rezervasyon
Ünlü Selek Otel, Anamur, Mersin

Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanan herkese muhakkak, erken rezervasyon sigortası yaptırmasını tavsiye ediyorum. Erken rezervasyon güvence paketi satın almanız durumunda tatiliniz son 72 saate kadar sigorta altına alınıyor ve herhangi bir nedenle tatilinizi iptal etmeniz durumunda koşulsuz ücret iade hakkı sunuluyor. Eğer erken rezervasyon güvence paketi almayıp da belirtilen tarihte gitmezseniz ücret iadesi yapılmıyor.

10. Tatilin Keyfini Çıkarın

Yukarıda uzun uzun açıkladığım adımları dikkate alır ve zamanında uygularsanız, erken rezervasyonun avantajlarından faydalanabilirsiniz. Bunun için zamanında karar vermeli, resmi tatil ve izin dönemlerini önceden ayarlamalı ve harekete geçmeli. O zaman biz de kendi ülkemizin nadide otellerinde, yabancılar gibi uygun fiyata tatil yapma şansını yakalamış oluruz.

Sadece otele bağlı kalmayın, çıkın tarihi ve kültürel yerleri gezin, çarşı ve pazarlarda dolaşın, kahvelerde oturun ve tatilin keyfini çıkarın!

15 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  145,6k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Erken rezevasyon dıyoruz fakat ucak bıletı sımdı alıp temmuz ayında gıtmek ıstıyorum hala 200 gıbı delı bır rakam sadece gıdış

 3. Başarılarınızın devamını dileriz. lockedin.net web sitesi olarak web sitenizi beğenerek takip ediyoruz.

 4. Sizin gibi bir hayat yaşamak isterken, kucağımda 22 günlük dünya güzeli kızımla yazılarınızı okuyorum. 🙂

  Bebekli aileler için tatil önerileri otel önerileri yazarsanız çok sevinicez.

 5. Biz Avrupa’dan Türkiye’ye tatile gelmeyi bu yüzden çok seviyoruz. Eşim Türk ve Antalya otellerini tercih ediyoruz. Tavsiyem yaz tatilinizi erken ayarlayın, otel seçin. Turkish hotels awesome! 🙂

  • Antalya otelleri, belki de dünyanın en iyi servis ve konforu sunan otelleri. Eş değeri başka ülkedeki otellere baktığımızda innaılmaz ucuz kalıyor hatta. Dinlenmeyi sevenler çin ideal oteller.

 6. İşimin patronu olduğumdan çoğunlukla Şubat-Mart arasında tatilimi planlıyorum. Yoğun iş dönemi geçirdiğimden genelde Kıbrıs veya Antalya’nın iyi otellerini tercih ediyorum. Yarı fiyatı olmasa da yüksek düzeyde indirimi erken rezervasyonla elde etmiş oluyorum. Aklın yolu bir, rezervasyonu geç yapmak, ertelemek, maazeretlere sığınamın cezasını yine kendiniz çekmek istemiyorsanız tatilinizi erken dönemden planlayın nacizane tavsiyem. Bilgiler için teşekkürler.

 7. Haftaya tatildeyim, eşimle birlikte oturduk otelimizi Şubat ayında seçtik. İzinlerimizi yazdırdık ve haftaya da geceliği 2 kişi 100 lira olan otelimizin keyfini çıkaracağız. Oysa şimdiki booking fiyatına baktım, 250 Liradan başlıyor, yer bulursanız bir de.

 8. Bu yaz da fırsatı kaçırdık, seneye allah kerim. Bu defa iyi bir tatili hak ettik. paramızı da ayırdık.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın