Sarong, Güney Asya ve Pasifik Adaları’nda çok uzun bir geçmişe sahiptir. Tarih boyunca farklı isimlerde tanımlanmıştır. Güney Pasifik Adaları’ndan Tahiti ve Hawaii’de pareo, Güneydoğu Asya ülkeleri Endonezya, Tayland, Malezya ve Filipinler’de sarong denir. Hindistan’da benzer bir giysi sri olarak adlandırılırken, Afrika’da kanga olarak biliniyor. Antik çağda Roma ve Yunanistan’da ise toga. Arap Yarımadası’nda ve Yemen’de de karşımıza çıkar.

İpek, keten, pamuk veya sentetik kumaştan yapılabiliyor. Sarong üzerine boya işleme sanatı olan batik, Endonezya kültüründe yüzyıllardır çok önemli yeri olan bir sanat. Elle yapılan bu desenlerin benzersiz olması nedeniyle bu tür sarongların fiyatı yüzlerce doları bulabiliyor. 2.38 x 1 metre boylarında genellikle üretilirler.

Brobodur Temple, Java, Endonezya
Brobodur Temple

Java’da geleneksel kıyafet olan sarongu erkekler genelde evde veya resmi olmayan zamanlarda giyinirler. Bunun yanında dini bayram günleri herkes sarong giyinip bayram namazına öyle gidiyor. Endonezya’da Bali’de üzerinizde sarong olmadan tapınakları ziyaret edemezsiniz.

Nasıl kullanabileceğimiz konusunda ise onlarca seçeneğiniz var.

İnce dokusundan dolayı çabuk kuruması dolayısı ile gezginlerin en çok kullandığı havlu tiplerinden biridir. Normal pamuklu havluları nemli havada kuruması saatleri alabilmesine karşın sarongun kuruması çok daha kolaydır. Banyo çıkışında odanıza giyinmeye geçtiğinizde vücuda sarılabilecek kullanışlı bir kumaştır.

Masaj ustası Bunyuwangi, Java, Endonezyalı
Java, Bunyuwangi şehrinde masaj yapan Endonezyalı.

Gece serin havada boynunuza veya sırtınıza şal veya atkı olarak kullanılabilir. Plaja gittiğinizde ise plaj örtüsü. Havlu gibi şeylerin dokusundaki ince kumlar temizlemek zorken, birkaç silkelemeyle sarongu tertemiz olarak çantanıza yerleştirebilirsiniz. Tekne turlarından otelinize döndüğünüzde bir elbise gibi boyundan veya göğüs üzerinden ya da bel çevresinden bağlanıp bir elbise olarak da kullanılıyor.

Malta

Benim en çok tercih ettim kullanım yerlerinden birisi battaniye olarak kullanmaktır. Sıcak iklime sahip hostellerde kimi zaman üzerinize örtecek bir nevresim veya battaniye bulamadığımda sabaha doğru serin havada battaniye olarak kullanmak adına çok kullanışlıdır. Yine nevresimin temizliği konusunda şüphe ettiğinizde yatağınıza nevresim olarak serebileceğiniz gibi yastık örtüsü olarak da kullanabilirsiniz. Kamp yaptığımda şişme yastığıma yastık örtüsü gibi sarıp uyuduğum çok olmuştur.

Uluwatu Temple, Bali
Uluwatu Temple, Bali

Oteldeki yatağınıza doğru doğrudan esen klimayı veya ışığı engellemek için yatağınıza bir perde olarak da asabilirsiniz. Piknik yaptığınızda sofra bezi olarak kullanmak diğer bir fikir.

Güneş altında yaptığınız yolculuklarda güneşin yakıcı ışığından korunmak için Arap usulü başörtüsü olarak kullanılabilir. Süs eşyası olarak duvarınıza asabildiğiniz gibi, masa ve koltuk örtüsü olarak da kullanılabiliyor. Asya’da kadınların bebeklerini sırtta veya göğüslerinde taşımak için sarong kullandıklarını çok gördüm.

Bunun dışında soyunma kabinleri olmayan yerlerde kıyafet değiştirmek, motosikletleriyle ünlü egzoz kokan caddelerde veya tozlu topraklı yollarda seyahat ettiğinizde rahat nefes almak için burnunuza sarmak, Asya’nın buz gibi otobüslerinde kendinizi sıcak tutmak veya perdesi olmayan otobüs veya trenlerde kendinizi doğrudan güneş ışığından korunmak gibi ve aklınıza nasıl gelirse artık…

Mass Teman Pule, Ubud, Bali
Mass Teman Pule, Ubud, Bali
1000 Adalar (Tidung Island) Java, Endonezya
1000 Adalar (Tidung Island) Java, Endonezya
Kawah Ijen Volkanı, Jawa, Endonezya
Kawah Ijen Volkanı, Jawa, Endonezya

Yolunuz özellikle Endonezya veya Güney Asya’ya düştüğünde bütçesine göre uygun olanından seçip mutlaka çantanıza yerleştiriniz. Nerede veya ne zaman kullanmanız gerektiğini o size söyleyecektir.

Önceki blog yazısıTürkiye’de Görmeniz Gereken 10 Güzel Köy
Sonraki blog yazısıLikya Yolu’nda Görmeniz Gereken 12 Antik Kent
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

10 YORUM

  1. Sarong aslında kullanım şekli, rahatlık ve çabuk kuruması yönünden bizim topraklardaki şalvara benziyor. Seyyahımıza bu harika bilgiler için teşekkür ederiz. Emeğinize sağlık Kemal bey.

  2. İçinde sizin bulunduğunuz fotoğraflar daha bir anlamlı bana göre. Böylelikle belgeselvari değil de oradaydım algısı uyandırıyor ve çok beğendim yine. 😉 Maceracı ruhunuzla nice güzel gezilere….

  3. Öncelikle merhaba Kemal Bey. Sitede yeniyim. Çok yararlı bilgiler ediniyorum. Henüz gezmeye başlayamadım ama alt yapıyı hazırlıyorum. Bu arada sarong çok müthiş bir şeymiş. Temiz su elde etmeye de yarar herhalde 🙂

  4. Endonezya’dan arkadaşımın getirdiği iki pamuklu sarongu yıllardır kullanıyorum. Yazın üzerimden ancak yatarken çıkar. Böyle haftalar geçirdiğim olmuştur. Pazar çantası, havlu, yelken bile yaptım büyük olanı ile. ;-)) Bir on yıl daha dayanırlar gibi görünüyor. Dediğiniz gibi hakikaten de pek çok işe yarıyorlar.

    • Bu geceki Bangkok-Chiang Mai arasındaki uzun tren yolculuğumda, gece uyurken yüzümü sarongla kapadım. Pencereden gelen tozlar ve böceklerin, ağza, boyuna ve gözlere kaçması böylelikle engellenmiş oldu.

  5. Funny! 🙂 Also, a sarong is useful for women as a privacy screen when your bus in Cambodia stops for a toilet break in a country where public toilets are non-existant, and all the men pee in the ditch on the side of the road and there are no trees to hide behind and locals are farming in their paddocks and can see everything and you REALLY need to go to the toilet because that big bowl of noodle soup you ate at the last stop is now pressing heavily on your bladder. Sadly, my sarong was in my pack, in the luggage compartment under the bus and I had to wait for hours, when having my sarong handy would have made things so much more comfortable……..

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın