Azerbaycan
Azerbaycan

Medea Heykeli, Gürcistan’ın Karadeniz kıyısındaki Batum şehrinin Avrupa Meydanı’nda gökyüzüne yükseliyor. Şehrin hemen her yerinden görülen bu heykel heykeltıraş David Khmaladze tarafından yapılmış. 1 milyon Lari’ye mal olmuş Medea Heykeli 6 Haziran 2007’de açılmış.

Batum şehrinin yeni sembollerinden Medea Heykeli, Kafkaslar’ın mitolojik yüzünü de temsil ediyor. Altın Post, Yunan mitolojisinde zenginliği, gücü ve iktidarı sembolize eder. M.Ö. 3. yy’da yaşamış Rodoslu şair Apollonios’un Argonautika adlı ünlü eserinde Iason ve Argonotların, Altın Post’un ele geçirmek için yaptıkları efsanevi yolculuğunu anlatır.

Medea-Heykeli-Batum
Medea Heykeli, Batum

Yunan mitolojisinin en eski destanlarından Argonautica‘da yazanlara göre; Iason’un kral babası amcası tarafından Iason henüz küçük bir çocukken öldürülür. Iason büyüyüp genç bir adam olduğunda krallığı amcasından geri almak ister. Bunun içinse uzak bir diyarda bulunan altın postu ele geçirmesi gerekmektedir. Zeus’a kurban edilen koçun altından olan postu Ares’e adanmış bir korulukta saklanmaktadır.

Ege Denizi’nden yola çıkan Iason ve adamları, Altın Post’u alıp Yunanistan’a getirmek için Colchis’e (Gürcistan’ın Karadeniz kıyısındaki bir bölgesi) gelmişlerdi. İason, Yunan mitolojisinde altın postu arayan Argonotların önderidir. Argonotların gemisinin adı “Argo” olmasından dolayı onlara Argonotlar denmiş.

Batum Medea

Uzun ve çok zor bir yolculuktan sonra Aiet’in güçlü ve zengin krallığına varırlar. Kral, Yunanlı kahramanları saygıyla karşılar. Aiet, Iason’un şartlarını yerine getirmesi halinde Altın Postu Yunanlılara vermeye razı olur. Iason önce ateş püskürten öküzlere boyun eğdirip, başlarına boyunduruk geçirecek ve büyük bir tarlayı sürecektir. Sonra Iason’un ejderhayı öldürmesi ve onun dişlerini toprağa ekmesi gerekir. Bu dişlerden savaşçılar çıkacaktır. Iason’un bu savaşçılarla savaşması ve onları yenmesi gerekir.

Bu şartları, Aiet’in dışında kimsenin yerine getirmesi mümkün değildir. Bir büyücü olan Kralın kızı Medea, ilk görüşte İason’a âşık olmuş ve ona yardım etmeye karar vermiştir. Medea’nın yardımıyla, Iason başarılı olur ve Kraldan Altın Postu ister. Kral, durumu anlar ve “Altın Post”u vermeyez. Bunun üzerine, Medea Hypnos’la (uyku) işbirliği yaparak postu koruyan ejderhayı uyutur ve Iason’a bir mızrak verir. Ejderhayı öldüren Iason Altın Postu ele geçirir. Argonatlar, Medea’yı ve onun erkek kardeşini yanlarına alıp, gemilerine atladıkları gibi Yunanistan’a doğru yola çıkarlar.

Batumi Medea

Kral Aiet, Argonatların peşine düşer. Gürcü Kralın peşlerinde olduğunu gören Medea, kardeşini öldürüp parçalar halinde Karadeniz’e atar. Bunu anlayan Kral, oğlundan geride kalanları toplayıp dini merasim yapmak uğruna Argo gemisini yakalayamaz…

Batum Gezi Rehberi ve Batum Gezilecek Yerler yazılarımda çok daha detaylı bilgiler paylaştım. Batum Turu Yapmak İçin 6 Neden ve Batum’da Ne Yapılır şehri merakla araştırmak isteyenlere geniş bilgiler sunuyor. Gürcistan Gezisi Yapacaklar İçin Önemli Bilgiler yazısını herkesin mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.


⇦ Önceki blog yazısıAmsterdam Nerede 📍 Amsterdam’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısı ⇨Yol Arkadaşınız Olacak En İyi Seyahat Siteleri

10 YORUM 💬

  1. Hikayesi olan şeyleri her zaman sevmişimdir. Bu heykel de hikayesi ve tasarımıyla pek çok heykelin önüne geçiyor.

  2. Yanlış bilgi var arkadaşlar. Hikayede ismi geçen Güneş soyundan gelen Kral Aietes Gürcü değil Lazdır. O zaman ki kitabelerde ki yazılarda eski laz dili olan tzan dili görülmektedir. Kral Aietesin laz bir kral olduğunu gösteren daha birçok örnek te bulunmaktadır. Mitolojik kaynaklardan ve o bölgede çıkartılan tarihi eserlerde ki yazılardan gerçek bilgi görünür lük kazanmakta kolaylaşmaktadır.

  3. Gürcistan’ın Batum şehrinde günlük, haftalık veya aylık olarak ev kiralamak isteyenler, ya da satılık konut arayanlar bize ulaşabilirler..

  4. Ben bu heykeli yerinde gördüm. Kesinlikle şehrin her yerden görünme gibi bir durum yok. Yanlış bilgi var burada.

  5. Bence her şehrin böyle bir sembolü olmalı, bir büyük meydan ve ortasında görkemli bir heykel. Buluşma yeri… İzmir’de Sevinç olmaz yani, Cumhuriyet Meydanındaki heykelin özelliklerini kim hatırlıyor acaba?

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın