Batum Botanik Bahçesi (Batumi Botanical Garden), Gürcistan’ın özerk cumhuriyetlerinden Acara Özerk Cumhuriyetinin başkenti Batum’da yer anal nefis bir yeşil alan. Batum merkezine 9 km uzaklıktaki Batum Botanik Bahçesi, Karadeniz kıyısında, hoş bir manzaraya sahip ‘Yeşil Burun’ anlamına gelen ‘Mtsvane Kontskhi’ denilen bir yerde kurulu.

Rus botanikçi Andrei Krasnov tarafından 1912 yılında kurulmuş parkta iki bini ağaç olmak üzere beş binden fazla bitki türü yer alıyor. Botanik Bahçesinde birkaç saat geçirmek, Batum’da yapılacak en iyi şeylerden biri olarak not edin. Yürüyüş parkurlarıyla birbirine bağlanan, dünyanın dört bir yanından 9 farklı bölgeyi temsil edilen ağaç ve bitkileri görme şansınız olacak.

Botanik parklarını severim. Gittiğim şehirlerde eğer varsa mutlaka ziyaret ederim. Şimdiye kadar gördüğüm en güzel botanik parkları Avustralya ve Yeni Zelanda‘daydı. Gerçi Sumatra ve Borneo‘nun doğal ormanları yanında botanik parklar sönük kalsa da ferah ortamları ve bitki ve ağaçlar hakkında bilgilendirici olduklarından gezmekten hep keyif almışımdır. Batum Botanik Parkı da beğendiğim yerlerden birisi oldu.

Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi, içerisinde 5 binden fazla bitki türü barındıran devasa bir botanik park. 108,7 hektarlık yayıldığı alanıyla bahçe, dünyanın en büyük botanik parkları arasında yer alıyor. Rus Botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov (1862-1914), bahçenin geliştirilmesine asıl rolü oynamış.

Malta

Bölgenin tarihi, yerel bir botanikçi tarafından kır evini inşa etmek için bir arazi parselinin (şimdi Yukarı ve Aşağı Park) satın alındığı 1890’lara kadar uzanıyor. O zamanlar bölge, bugün Batum’un güneydoğusundaki Machakhela Planlı Milli Parkı’nda gördüğünüze benzer endemik Colchis ormanıyla kaplıydı.

Krasnov uluslararası tanınmış bilim adamları, ziraatçılarla temasa geçerek bilgiler ve tohumlar almış. 3 Kasım 1912’de parkın resmi açılışı yapılmış. Düzenlemesinde Krasnov’a Fransız D’Alphonse ve Gürcü Iason Gordeziani yardımcı oldukları bahçede Krasnov’un planları uygulanmış.

Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor. 1,200 gül türünün yer aldığı parkta 2,000 üzerinde ağaç ve odunsu bitkiler bulunuyor.

Ayrıca parkta içerisinde, bitki tanıtımı, çiçekçilik, yarı tropikal bitkiler, bitki fizyolojisi ve botanik alanlarında bilimsel araştırmalar da yapılıyor. Önceleri Gürcistan Bilim Akademisi tarafından yönetilen park Batum Botanik Bahçesi 2006’dan itibaren bağımsız bir enstitü tarafından yönetiliyor.

Sıcak ve nemli subtropikal iklimi, dünyanın dört bir yanından toplanan tropikal ve subtropikal bitkilerin yetiştirilmesi için mükemmel bir ortam sağlıyor. Batum popüler bir yaz tatili destinasyonu olarak her geçen yıl daha da büyürken, bahçesi de Batum’un en çok ilgi çeken yerlerden biri haline geldi.

BATUM BOTANİK BAHÇESİNE NASIL GİDİLİR
🚗 Batum şehir merkezinden 15 dakikalık uzaklıktaki parka gitmek kolay. Batum’un birçok belediye otobüsü ve dolmuşlar (marshrutka) Botanik Bahçesinin önünde duruyor. Tek yön 1 Lariden az tutan yolculuk yarım saat kadar sürüyor.

🚐 Batum’un merkezinden her 15 dakikada bir kalkan ve Yeşil Burun’a giden marshrutka 31‘e binmenizi tavsiye ederim. Bu Botanik Parkı üst kapısında duruyor. Böylece dik yokuşu çıkmak yerine inerek gezmiş olursunuz. Marshrutka’nın son durağı bahçe olduğu için nerede ineceğiniz konusunda endişelenmenize gerek yok.

Batum Botanik Bahçesine giden marshrutkaya Abashidze Caddesinin köşesine yakın Gorgiladze Caddesinde ve Batum Plaza yakınlarındaki Chavchavadze Caddesinde binebilirsiniz. Bizdeki gibi her yerde durduğundan, gördüğünüzde birini el kaldırıp durdurun. Ücreti bindiğinizde değil indiğinizde ödüyorsunuz.

🚌 Otobüsle de gitme seçeneğiniz var. Rustaveli Caddesi boyunca giden, Dolphinarium yakınında ve caminin dışında duran 10 veya 10a numaralı şehir otobüsüne binebilirsiniz. Otobüs nakit etmiyor, bir ulaşım kartına ihtiyacınız olacak. Otobüs sizi Mtsvane Kontskhi Tren İstasyonu yakınında bırakacak. Dükkanları ve demiryolunu geçince bahçenin bilet gişesini göreceksiniz.

Dönüş için, indirdiğiniz yerden otobüse binebilirsiniz. Her zaman etrafta bekleyen birkaç sürücü olur zaten. Sizi bir sonraki kalkan minibüse yönlendirirler. Araçlar en az 15 dakikada bir kalkıyor ve ücret aynı, kişi başı 50 tetri.

BATUM BOTANİK PARKI NASIL GEZİLİR
🧭 Batum Botanik Bahçesini boynda boya gezmek en az 3-4 saat ayırmalısınız. Bu nasıl gezmek istediğinize ve ne kadar vaktiniz olduğuna göre değişir elbette. Batum gezilecek yerler listenizin başında yer alması gereken Batum Botanik Parkında, nefis çiçek, bitki, ağaç ve orman kokuları arasında yürümek huzur verici.

🌲 Batum turları programlarında yer alan park, çok geniş bir alana yayıldığından aceleyle her yeri gezmek yorucu olabilir. Botanik Bahçesi bir yokuşta olduğundan, patikalar yer yer oldukça dik olabiliyor. Parkta hizmet veren akülü arabalarla, yorulmadan parkın bir çok yerini görmek mümkün (tek yön 10 GEL). Bu daha çok yaşlılar için uygun.

💧 Yanınıza bir su şişesi alın. Park içerisindeki yürüyüş yollarında, şişenizi doldurabileceğiniz içilebilir kaynak suyu çeşmeleri var. Bahçede birkaç büfe/kafe var ama acıkacağınızı düşünüyorsanız yanınıza kendi atıştırmalıklarınızı getirmenizi tavsiye ederim.

🥾 Birkaç saat yürüyeceğinizi düşünüyorsanız -ki bence yürüyün- yanınıza rahat bir ayakkabı alın. patikaların pek çoğu asfalt olsa da bazı yürüyüş parkurlarını keşfetmekten kendinizi uzak tutamazsınız. Ayağınız rahat etsin.

☔️ Mevsim geçişlerinde Batum’un havasına güven olmaz. Hava durumunu kontrol edin gitmeden. Yağmur yağma ihtimali varsa o yağmur yağar. Hatta bazen sağanak şeklinde yağar, özellikle de bu bahçe kısmında. Yanınıza bir yağmurluk alın. Olmadı yanınızda hafif bir seyahat şemsiyesi bulundurun.

🗺 Yürüyüş Rotası A, bahçeyi güneyden kuzeye ikiye bölen ana yollardan biri. Bilet gişesinden Chakvi’deki bitiş noktasına kadar Route A’yı takip ederseniz, yol boyunca bahçenin iyi bir bölümünü görmüş olursunuz. Yolun ilk kısmı yokuş ama yolun tamamı yokuş yukarı değil. Ortada düzleşir ve sonunda aşağı doğru bir dönüş yapıyor.

🚾 Park girişinde ve çıkışında tuvaletler var.

BATUM BOTANİK BAHÇESİ BİLET FİYATI ve AÇILIŞ SAATLERİ
🕘 Batum Botanik Bahçesi haftanın 7 günü, resmi tatiller dahil 09.00 – 17.30 saatleri arasında açık. Günün en sıcak kısmından kaçınmak için sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra geç saatlerde gidin.

🎫 Batum Botanik Bahçesi giriş ücreti turistler için 20 GEL, Gürcistan vatandaşları için ise 10 GEL. 6 yaşından küçük çocuklar ücretsiz girebiliyor. Yılbaşı ve 1 Ocak Gürcistan Bağımsızlık Günü olan 26 Mayıs gibi bazı tatillerde giriş ücretsiz.

BATUM’DA NEREDE KALINIR
🏨 Batum’da otel seçenekleri konusunda hiçbir sıkıntı yok. Batum Old Town, Batum Bulvarı veya 6 Mayıs Parkının arkasındaki mahalle kısmında seçin. New Boulevard denilen şehrin sahil boyunca da güzel konaklama yerleri bulabilirsiniz. Sheraton Batumi, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel ve Divan Suites en konforlu ve talep gören oteller.

Hotel Park, Hotel Varios, Mariinsky Boutique Hotel ise oldukça merkezi konuma sahip temiz oteller. Hostel Old Batumi, Iveria ve Hostel California gibi hosteller ise sırt çantalılar için uygun ✔︎

Bahçedeki en ikonik manzaralar, Route A’nın başlangıcındaki işaretli gözetleme noktalarında yer alıyor. Burası, Karadeniz’in en iyi manzaralarının fotoğrafını çekebileceğiniz bir izleme noktası. Bölgenin neden Yeşil Burun olarak adlandırıldığını burada apaçık anlıyorsunuz.

Batum Botanik Bahçesinin en çok fotoğraflanan köşesi Türklerin Hayat Ağacı da dediği Liriodendron Köprüsü. Botanik bahçesine 1913 yılında 20 adet liriodendron (lale) ağacı dikilmiş. O zamandan bu yana yaşlanan ağaçlardan biri 1985’te bir fırtına sırasında 72 yaşında yıkılmış.

Bahçenin Kuzey Amerika bölümünde yer alan Liriodendron Köprüsünü, Route A’daki bahçenin sonuna doğru görebilirsiniz. Ağaç yıkılmış olsa da çok sayıda dal vererek yaşamaya devam etmiş ve canlı bir köprü oluşturmuş. Gövde yosunlu ve yer yer oldukça kaygan olduğundan üzerine çıktığınızda dikkatli olun.

Zamanınız varsa, tam deniz kıyısındaki kapalı tünelden bir yolcu treninin çıkışını izleyebilirsiniz. Tiflis’ten Batum’a giden tren saat 14.00 civarında buradan geçiyor. Saatlerini biliyorum ama başka saatlerde diğer yönlere giden trenler de buradan geçiyor.

Kurulduğu şahane manzaralı yamaçtan, Karadeniz kıyısına kadar uzanan parkta, demiryolunu geçip kayalık ve çakıl taşlarından oluşan plajda mola vermek iyi bir fikir. Fotoğraf çekmek için de hoş bir yer. Bu tür yerlerden hoşlanıyorsanız İstanbul’da Atatürk Arboretumu var. Hangi mevsim olduğuna bakmaksızın onu da ziyaret edin.

Batum Botanik Bahçesi‘nin çıkışında ise güzel bir kafe yer alıyor. Keyifli bir botanik park gezisi sonrası burada bir dinlenme kahvesi içilebilir.

9 Yorumlar

 1. Batum da Botanik Bahçesi harika bir yer. Dün oradaydım. Şimdi tekrar orda olmak isterdim. Ama en az 4-5 saat ayırmalı. Yürüyerek gezilmeli. Şehir içerisinde teleferik vs vakit kaybetmeden önce Botanik gezilmeli. Vakit kalırsa diğerleri… Bir saatte ancak aşağıdan izleyebilirsiniz…
  Çok keyif aldım.

 2. Batum’a bayramda gittik ama hayatımda bu kadar rezalet yaşamadım. Giriş çıkışlar tam bir facia, sıra düzeni yok, saygı yok, insan kendi aracı ile bile geçemiyor, sadece tek kişi geçiyor. Gerekçe de hiçbir şey. Anayasada bile aile bütünlüğü var iken ne yazık ki Batum’da aile bütünlüğü bölünüyor. Sırada geçen zaman abartısız 2.30 saat. Keza dönüşü de aynı. Batum ise bu kadar çileye değecek bir yer değilmiş. Bana yine gidermisin deseler asla derim. Bu sistemde değişiklik olmadan gidilmez.

 3. Gürcistan özellikle Botanik Park hatırlamak istemiyorum, Allah bir daha düşürmesin. 5 kişi aile olarak özel aracimla gittik.

  Botanik Park icindeki tur aracina dikkat. 60 Lari’ya patladı, adamlar çete, biz alismisiz bindigin yere geri gelirsin diye. Nerde, adam farkli yerde birakti. Geri donmek icinde ayrı para ödedik.

  • Bir sorum olacakti, park icerisinde hizmete sunulan akülü gezi arabalari parkin ana yürüyüs yollari üzerinden parkin cikisina kadar gezdiriyor mu ? Ve ne kadar sürüyor gezi arabasiyla dolasmak ? 1 Saati gecer mi?

    • Tur sirketlerin sitelerinde günübirlik Batum gezilerinde belirtilen Botanik parki serbest dolasim gezme süresi 1 saat olarak,hatta birtanesinde 45 dakikalik gezme süresi bile gördüm,tur sirketiyle gitmis olsam akülü gezi arabalari ile gezmem Bir saatlik zamani asarmi?
     Cevabiniz icin simdiden tesekkürler…

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz