Batum Botanik Bahçesi, Gürcistan’ın özerk cumhuriyetlerinden Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’da bulunuyor. Şehir merkezine 9 km uzaklıktaki Batum Botanik Bahçesi (Batumi Botanical Garden), Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alıyor. 108,7 hektarlık yayıldığı alanıyla bahçe, dünyanın en büyük botanik parkları arasında geçiyor.

Rus Botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov (1862-1914), bahçenin geliştirilmesine asıl rolü yanmış. Krasnov uluslararası tanınmış bilim adamları, ziraatçılarla temasa geçerek bilgiler ve tohumlar almış. 3 Kasım 1912’de parkın resmi açılışı yapılmış. Düzenlemesinde Krasnov’a Fransız D’Alphonse ve Gürcü Iason Gordeziani yardımcı oldukları bahçede Krasnov’un planları uygulanmış.

Botank-Bahcesi-Batum
Rengarenk çiçekler, Batum Botanik Park

Batum Botanik Bahçesi

İçerisinde 5000’den fazla bitki türü barındıran Batum Botanik Bahçesi, Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor. 1,200 gül türünün yer aldığı parkta 2,000 üzerinde ağaç ve odunsu bitkiler bulunuyor.

Ayrıca parkta içerisinde, bitki tanıtımı, çiçekçilik, yarı tropikal bitkiler, bitki fizyolojisi ve botanik alanlarında bilimsel araştırmalar da yapılıyor. Önceleri Gürcistan Bilim Akademisi tarafından yönetilen park Batum Botanik Bahçesi 2006’dan itibaren bağımsız bir enstitü tarafından yönetiliyor.

Park giriş ücreti ise (6 Lari). Ana yürüyüş yollarını takip ederek Batum Botanik Parkı’nı gezmek 2-4 saat tutuyor. Park girişinde ve çıkışında tuvaletler bulunuyor. Sıcak mevsimlerde yanınıza su almayı unutmayın.

Batum gezilecek yerlerin başında yer alan Batum Botanik Parkında, nefis çiçek, bitki, ağaç ve orman kokuları arasında yürümek huzur verici. Batum turları programlarının olmazsa olmazı arasında olan park, çok geniş bir alana yayıldığından aceleyle her yeri gezmek yorucu olabilir.

Batum-Botanik-Bahcesi
Nilüfler, Batum Bıtanik Bahçesi
Batum-Botanik-Bahce
Batum’da musuk suları içilebiliyor, nefis.

Batum şehir merkezinden 15 dakikalık uzaklıktaki parka, taksi (10 Lari/12TL) veya 1 numaralı minibüse ile ulaşmak mümkün. Minibüs (0,60 Lari) parkın kapısına kadar gidiyor.

Malta

Parkta hizmet vere akülü gezi arabalarına kullanarak, yorulmadan parkın bir çok yerini görmek mümkün. Bu daha çok yaşlılar için uygun. Yürüyerek gezmek ise en güzeli bence.

Batumi-Botanic-Garden
Botanik bahçesinden Karadeniz kıyısına giden yol

🏡 Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. Merkezi konumdaki yıldızlı oteller Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi en konforlu ve talep gören oteller olarak tavsiyem. Hotel Park, Hotel Varios, Mariinsky Boutique Hotel ise oldukça merkezi konuma sahip temiz oteller. Hostel Old Batumi, Iveria, Hostel California, Back2ME gibi hosteller ise sırt çantalılar için uygun.

Batumi-Botanical-Park
Hayat Ağacı
Karadeniz-Batum-Gurcistan
Karadeniz kıyıları, Batum, Gürcistan

Kurulduğu şahane manzaralı yamaçtan, Karadeniz kıyısına kadar uzanan parkta, demiryolunu geçip kayalık ve çakıl taşlarından oluşan plajda mola vermek iyi bir fikir. Fotoğraf çekmek için de hoş bir yer. Bu tür yerlerden hoşlanıyorsanuz İstanbul’da Atatürk Arboretumu var. Hangi mevsim olduğuna bakmaksızın onu da ziyaret edin.

Batum Botanik Bahçesi‘nin çıkışında ise güzel bir kafe yer alıyor. Keyifli bir botanik park gezisi sonrası burada bir dinlenme kahvesi içilebilir.

Önceki blog yazısıAntalya’nın En Güzel Tatil Yerleri
Sonraki blog yazısıEn İyi Otel Bulma Web Siteleri
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

10 YORUM

 1. Batum da Botanik Bahçesi harika bir yer. Dün oradaydım. Şimdi tekrar orda olmak isterdim. Ama en az 4-5 saat ayırmalı. Yürüyerek gezilmeli. Şehir içerisinde teleferik vs vakit kaybetmeden önce Botanik gezilmeli. Vakit kalırsa diğerleri… Bir saatte ancak aşağıdan izleyebilirsiniz…
  Çok keyif aldım.

 2. Batum’a bayramda gittik ama hayatımda bu kadar rezalet yaşamadım. Giriş çıkışlar tam bir facia, sıra düzeni yok, saygı yok, insan kendi aracı ile bile geçemiyor, sadece tek kişi geçiyor. Gerekçe de hiçbir şey. Anayasada bile aile bütünlüğü var iken ne yazık ki Batum’da aile bütünlüğü bölünüyor. Sırada geçen zaman abartısız 2.30 saat. Keza dönüşü de aynı. Batum ise bu kadar çileye değecek bir yer değilmiş. Bana yine gidermisin deseler asla derim. Bu sistemde değişiklik olmadan gidilmez.

 3. ‘Tedbili mekanda ferahlık vardır.” Resimleri bile ferahlatırken, kimbilir gerçeği nasıl olur. 🙂

  • Bir sorum olacakti, park icerisinde hizmete sunulan akülü gezi arabalari parkin ana yürüyüs yollari üzerinden parkin cikisina kadar gezdiriyor mu ? Ve ne kadar sürüyor gezi arabasiyla dolasmak ? 1 Saati gecer mi?

    • Tur sirketlerin sitelerinde günübirlik Batum gezilerinde belirtilen Botanik parki serbest dolasim gezme süresi 1 saat olarak,hatta birtanesinde 45 dakikalik gezme süresi bile gördüm,tur sirketiyle gitmis olsam akülü gezi arabalari ile gezmem Bir saatlik zamani asarmi?
     Cevabiniz icin simdiden tesekkürler…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın