Gürcistan, son yıllarda Türk seyahat severlerin rotasında en popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Gürcistanlılar, Gürcü mutfağı ve yemeklerinden gurur duyuyor. Bölgesel farklılıklarla zenginleşen çeşitleriyle Gürcistan yemekleri, Avrupa ve Ortadoğu mutfaklarından da etkilenerek kendine münhasır lezzetler yaratmış.

Çok acı veya baharatlı olmayan, Gürcistan yemekleri et, hamur işleri, köfte, sebzelerden oluşuyor. Ceviz, nar ve sarımsak, peynir, fasulye, patlıcan, ıspanak ve erik gibi şeyler sık kullanılıyor. Yaz aylarında ise, benim pek hazzetmediğim taze kişniş yaygın bir biçimde kullanılıyor. Verimli Gürcistan topraklarından elde edilen şeftali, erik, armut ve üzüm gibi meyveler ile narenciye ürünleri sık tüketiliyor.

Gürcistan Yemekleri

1. Hinkal

Hinkal, Gürcistan Mutfağı
Hinkal, Gürcistan Mutfağı

Gürcü mutfağının göz bebeği olan hinkal, ilk olarak Gürcistan’ın doğu kesiminde, Hevi, Pşavi, Mtiuleti ve Hevsureti adlı dağlık bölgelerinde ortaya çıkmış. Bildiğimiz mantıdan daha da büyük hazırlanıyor. Türkiye’de mantı, İtalya’da ravioli, Çin’de wonton, Rusya’da pelmeni olarak karşımıza çıkan et dolgulu haşlama hamur işine Gürcistan’da Hinkal deniyor.

Hınkalın iç malzemesi, çekilmiş ya da ince kıyılmış domuz ve sığır veya koyun eti karışımından hazırlanıyor. İnce açılmış hamur üzerine iç malzemesi konduktan sonra, hamur bohça gibi toplanp ve ucu sıkılıyor. Kaynar suda pişen hıngal, içindeki suyuyla birlikte sıcak olarak, geleneksel tarzda ucundan tutularak elle yenir. Kafkasya’ya ait hamur işi türü hinkal, genellikle elle yenir. Sade, sarımsaklı yoğurt ve sosla hazırlanıyor.

2. Haçapuri

Hacapuri-Gurcu-Mutfagi
Haçapuri (Khachapuri), Gürcü Mutfağı

Gürcücede haço bir tür peynir, puri ise ekmek anlamına geliyor. Haçapuri, pişmek üzereyken fırından çıkarılıp üstüne yumurta kırılır ve 5 dakika daha fırında tutulur. Sıcacık hamur mis gibi kokarken kenarlarına tereyağı sürülür. Haçapuri’nin unutulmaz lezzeti de buradan gelir işte, bol tereyağı ve peynir…

3. Harço çorbası

Harco-Corbasi-Gurcu-Yemekleri
Et ve pirinç ile yapılan geleneksel gürcü çorbası Harço (Kharcho)

Gürcülerin milli çorbası olan Harço, pirinçli şehriye çorbasına benziyor ancak içinde kuşbaşı et var. Ayrıca üzerinde de maydanoza benzer kişniş otu yaprakları kullanılıyor.

4. Lobio

Lobio
Lobio

5. Tavuklu yemekler

Gurcu-Batum-Mutfagi

Gürcü mutfağında daha çok beyaz et tercih edilir, bu yüzden tavuk yemeklerinin özel bir yeri ve bol çeşidi vardır. Tavuk etinin ayrılmaz parçası da ceviz ya da cevizli soslardır.

Malta

6. Ponçiki

Ponciki-Gurcu-Tatlisi
Ponçiki

Donut’a benzeyen bir tatlı çeşidi. Ponçiki Pişi ye benzeyen bir çeşit tatlıdır. İçine krema veya reçel konulabilir.

7. Sulguni Peyniri

Sulguni-Peyniri
Sulguni Peyniri

Batum civarında üretilen en meşhur peynirlerden biri. İnek sütünden yapılır ve tuzsuz olduğu için gayet hafif bir tadı vardır.

8. Gürcü şarapları

Gurcu-sarabi-wine
Gürcü Şarabı

Gürcü şarapları dünyaca ünlü. Şaraba dair 7,000 yıllık kalıntılar nedeniyle şarabın doğduğu yer olarak geçiyor. Özellikle yarı tatlı kırmızı şarapları dünya şarap literatüründe isim sahibi. 521 üzüm çeşidi olan Gürcistan, dünyanın en eski şarap ülkesi. Şarabın yoğun olarak üretildiği yerlerin başında Kakheti ve bu bölgenin başkenti Telavi geliyor. ‘Muzukani’ en kaliteli Gürcü şaraplarından. Dünyaca ünlü bir diğer Gürcü şarabı ise ‘Kindzmarauli’.

Batum hakkında daha fazla bilgi için okuyun

Fotoğraflar ve içeriğin bir kısmı: Gulumseyen Acara

Dünyanın çoğu yerinde “sağlığa” veya “şerefe” ile kadeh kaldırılırken, Gürcistan’da ilk kadeh “barışa” diyerek kaldırılır. Gürcistan‘a gittiyseniz lezzetli şaraplardan en az 1 şişe almadan dönmemeli.

Önceki blog yazısıDünyanın En Güzel Köprülerinden Helix Bridge, Singapur
Sonraki blog yazısıAraç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

21 YORUM

  1. Tiflis’e her gittiğimde, ilk işim hemen bir restoran bulup, kaburga eti, patates cipsi ve acuka ile buluşmak olmuştur. Gürcü şarapları bir harika, sadece dilencilere dikkat.

  2. Yemek konusunda Türk sokağında Orta Cami’nin karşısında bulunan Kaburga eti ve Türk yemekleriyle ünlü Murat’ın yeri Deniz Restaurant’ı tavsiye ederim.

  3. Yorumların hepsi güzel ama maalesef aynı bizim toplumdaki insanlar gibi özellikle bayanlar hiç susmadan bağıra çağıra konuşmala. İNSANI CANINDAN BEZDİRİYOR, BİR DE GÜRCÜ BEYLER SİGARAYI İÇMİYORLAR SANKİ YİYORLAR. HEPSİNİ ELİNDE SİGARA MAALESEF.

    • Bir kere anlayın hinkalinin içine yanında etrafında yoğurt ne alaka yaaa midem kalktı gurcim ve boyile yazmanın hiç bir anlamı yok.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın