Batum sevdiğim şehirlerden biri. Şimdiye kadar 3 defa gitme fırsatı bulduğum şehrin parklarında vakit geçirmek bile bana göre oraya gitmeye değer. Karadeniz kıyısında 7 kilometre uzunluğundaki düzlükte, yarım ay gibi uzanan Batum şehri, Türkiye’nin sınırına yalnızca 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Yeşilin ve mavinin şehirler buluştuğu ender kentlerden. Ketin en çekici yerlerinden birisi de Boulevard olarak bilinen Batum Bulvarı. Sahil şeridi boyunca kilometrelerce uzanan bulvarı zaman zaman geniş parklar, altın kubbeli katedraller, kafeler, meydanlar, tenis kortları ve süs havuzları kesiyor.

Geçmişi 1881’e kadar dayanan ve başlangıçta 1,5 km olan bulvarın uzunluğu şimdilerde 7 km’yi geçiyor. Tamamı bittiğinde, şehir merkezinden havalimanına kadar uzaması ve toplam uzunluğunun 15 km’yi aşması bekleniyor.

Batumi Boulevard

Bir zamanlar şehrin çöplüğü olarak kullanılan Batumi Boulevard, sihirli ellerin dokunmasıyla bir cennete dönüşmüş. Palmiye ağaçları gölgesinde uzayan bulvar boyunca, ışık ve müzikle dans eden çeşmelere, etkileyici heykellere, ilginç mimariye sahip yapılara rastlanıyor. Bisiklet yolu ise şehir planlamacılarımızın tam örnek alması gereken bir proje.

Bulvarda yer alan nefis parklardanA lexander’s Garden olarak bilinen 6 May Parkı mola vereceğiniz yerlerden. Hemen ortasında hoş manzaraya sahip yapay bir göl olan Nurigeli Gölü bulunuyor. Ayrıca parkın Sheraton Batumi Hotel’e yakın kısmında, bazı hayvan ve kuş türlerinin görülebileceği küçük bir de hayvanat bahçesi de var.

Bulvarda boyunca sıralanan çok sayıda görülmeye değer ilginç mimariye sahip binalar var. İtalya’daki Pisa kulesini andıran Kule Restoran şehirde ilk keşfettiğim yer olmuştu. 24 saat boyunca Laz yemekleri ağırlıklı menüsü ile hizmet veren Beyaz Restoran ise ters şekilde inşa edilmiş mimarisiyle pek de ilginç. Nefis aydınlatmasıyla geceleri dev bir şamdana dönüşen Adalet Sarayı başta olmak üzere pek çok yapı Batum’un siluetini oluşturuyor.

Malta
Nurigeli Gölü, Batum
Nurigeli Gölü, Batum
Kule, Batum
Kule'den Batum Manzarası
Kule’den Batum Manzarası
Batum Bulvarı, Bisiklet Yolu
Batum Bulvarı, Bisiklet Yolu
Beyaz Restoran, Batum
Beyaz Restoran, Batum

🏡 Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. Merkezi konumdaki yıldızlı oteller Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi en konforlu ve talep gören oteller olarak tavsiyem. Hotel Park, Hotel Varios, Mariinsky Boutique Hotel ise oldukça merkezi konuma sahip temiz oteller. Hostel Old Batumi, Iveria, Hostel California, Back2ME gibi hosteller ise sırt çantalılar için uygun.

Batum Gezi Rehberi ve Batum Gezilecek Yerler yazılarımda çok daha detaylı bilgiler paylaştım. Batum Turu Yapmak İçin 6 Neden şehri merakla araştırmak isteyenlere geniş bilgiler sunuyor.

Batum, dizayn şehri dokusu, lüks casino otelleri, yeni yapılan modern binalarıyla, bakımsız partmanların ve eski kiliselerin bir arada bulunduğu hoş bir şehir. Gürcistan‘nın karadeniz kıyısında yer alan şehri Batum pasaport gerekmeden nüfus cüzdanı veya yeni kimlik kartınızla ziyaret edebileceğiniz bir şehir. Bir hafta sonu gezisi için gidilmeye değer.

Önceki blog yazısıCennetten Bir Köşe: Boracay Adası, Filipinler
Sonraki blog yazısıNamibya’nın İlginç Kabilesi Himbalar
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. Arkadaşlar yukarda yazılan yorumları okudum birkezde ben yorumlamak istiyorum bende türküm Gürcistan’dan evliyim Gürcistan gerçekten çok güzel bir yer fakat tatil yapılacak bir yer değil çünkü çok kazık hele Türk parasının hiçbir değeri yok 100 tlverip 64 ları alıyoruz oteller kiralık evler çok pahali son zamanlarda çok kurnazlastilar buraya gelirseniz günü birlik gelin derim ha bu arada gümrükte geçerken üzerinizde herhangi bir ilaç bulundurmayı ağrı kesici dahil bu yüzden çok türkün başı belaya girmiş hapiste yatanlar bile var para cezası çok ağır polisler Türk plakalı araba gördüklerimi herşeyin tam olsa bile cezadan kurtulmak mümkün değil ha burada Türklerden uzak durun nerde dolandırıcı varsa burda

  2. Bu şehire ne akdar haksızlık yapılıyor. Hakkında ne kötü söylenti varsa hepsi gezmeyi bilmeyen, hayatından ilk defa yurtdışı diye Batum’a gitmiş, aklı fikri gece hayatında olan adamlar, adam bile denmez bence. Yok pahalıymış, yok polisi şöyleymiş. Kaç defa gittim hiç sorun yaşamadım, sorun sensen sorun gelir seni bulur. Adam gibi git, adam gibi gezen için Batum hem ucuz hem güzel, hem yakın. Orayı bozan ise bizimkiler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın