Batum, yeşilin ve mavinin buluştuğu ender kentlerden. Kentin en çekici yerlerinden Batum Bulvarı, türünün Avrupa’daki en büyük parklarından biri. Boulevard olarak bilinen Batum Bulvarı, sahil şeridi boyunca kilometrelerce uzanan geniş parklar, kafeler, süslü heykellerin yer aldığı meydanlar ve süs havuzları kesiyor.

Bir zamanlar kentin çöplüğü olan yer, bugün tüm Batum’un egzersiz yapmak, sosyalleşmek ve oynamak için geldiği bir yere dönüşmüş. Günün hangi saati olursa olsun, Batum’da güzel vakit geçirmek sitiyorsanız Sahil Bulvarı boyunca bir gezinti yapın ya da iyisim bisiklet kiralayıp gezin. Akşamın erken saatleri ziyaret etmek için en güzel zaman.

Batumi Boulevard

Batum, sevdiğim şehirlerden biri. Şimdiye kadar 3 defa gitme fırsatı bulduğum şehrin parklarında vakit geçirmek bile bana göre oraya gitmeye değer. Karadeniz kıyısında 7 kilometre uzunluğundaki düzlükte, yarım ay gibi uzanan Batum şehri, Türkiye’nin sınırına yalnızca 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

BATUM’DA NEREDE KALINIR
🏨 Batum’da otel seçenekleri konusunda hiçbir sıkıntı yok. Batum Old Town, Batum Bulvarı veya 6 Mayıs Parkının arkasındaki mahalle kısmında seçin. New Boulevard denilen şehrin sahil boyunca da güzel konaklama yerleri bulabilirsiniz. Sheraton Batumi, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel ve Divan Suites en konforlu ve talep gören oteller.

Hotel Park, Hotel Varios, Mariinsky Boutique Hotel ise oldukça merkezi konuma sahip temiz oteller. Hostel Old Batumi, Iveria ve Hostel California gibi hosteller ise sırt çantalılar için uygun ✔︎

Malta

Batum Bulvarı

Batum Bulvarı‘nın geçmişi 1881’e kadar uzanıyor. Bir zamanlar şehrin çöplüğü olarak kullanılan Batumi Boulevard, sihirli ellerin dokunmasıyla bir cennete dönüşmüş. Batum Plajına paralel uzayan Batum Bulvarı, şehirdeki yaşamın merkez üssü gibi. Gezinti yeri şimdi parklar, heykeller, çeşmeler, restoranlar ve barlar, spor ve eğlence alanları, lunapark gezileri ve gökdelenlerle dolup taşıyor.

Başlangıçta 1,5 km olan bulvarın uzunluğu şimdilerde 7 km’yi geçiyor. Tamamı bittiğinde, şehir merkezinden havalimanına kadar uzaması ve toplam uzunluğunun 15 km’yi aşması bekleniyor. Palmiye ağaçları gölgesinde uzayan bulvar boyunca, ışık ve müzikle dans eden çeşmelere, etkileyici heykellere, ilginç mimariye sahip yapılara rastlanıyor.

Bisiklet yolu ise şehir planlamacılarımızın tam örnek alması gereken bir proje. Bulvarda yer alan nefis parklardan Alexander’s Garden olarak bilinen 6 May Parkı mola vereceğiniz yerlerden.

Hemen ortasında hoş manzaraya sahip yapay bir göl olan Nurigeli Gölü bulunuyor. Ayrıca parkın Sheraton Batumi Hotel’e yakın kısmında, bazı hayvan ve kuş türlerinin görülebileceği küçük bir de hayvanat bahçesi de var. Bulvarda boyunca sıralanan çok sayıda görülmeye değer ilginç mimariye sahip binalar var.

İtalya’daki Pisa kulesini andıran Kule Restoran şehirde ilk keşfettiğim yer olmuştu. 24 saat boyunca Laz yemekleri ağırlıklı menüsü ile hizmet veren Beyaz Restoran ise ters şekilde inşa edilmiş mimarisiyle pek de ilginç.Nefis aydınlatmasıyla geceleri dev bir şamdana dönüşen Adalet Sarayı başta olmak üzere pek çok yapı Batum’un siluetini oluşturuyor.

Batum Bulvarı Görülecek Yerler

🐙 Batum Ahtapot: 1975 yılında mimar George Chakhava ve mozaik sanatçısı Zurab Kapanadze tarafından inşa edilmiş, devasa üç boyutlu Sovyet tarzı mozaik bir heykelin içinde yer alan bir bir kafe. Adı Cafe Fantasia olsa da yerel halk buraya ‘Ahtapot’ diyor. Hilton’un önündeki gezinti yolunda yer alıyor.

🇯🇵 Japanese Garden: Ahtapot’un hemen kuzeyinde, Batum Devlet Üniversitesinin önünde akçaağaçlarla dolu Japon tarzı güzel bir bahçe var. Japon bahçesi 1020 m2’lik bir alana yayılmış. Bahçede minyatür bir göl, dekoratif bir köprü ve Doğu kültürüne özgü bitkiler yer alıyor.

🎭 Batumi Summer Theatre: Bulvar üzerindeki en özgün yapılardan biridi. Batum’daki en dikkat çekici yapılardan biri olan masif ahşap yapı, 1949’da inşa edilen ve 1990’larda çıkan yangında yıkılan eski tiyatronun bir kopyası. Güzel bahçelerle çevrili geleneksel ahşap bina yuvarlak pencerelere sahip. Yaz festivallerine, tiyatro ve dans topluluklarına ev sahipliği yapıyor.

🌿 6 May Park: Yerel halk arasında popüler bir mekan. Alexander’s Garden olarak bilinen parkın ortasında hoş manzaraya sahip yapay bir göl olan Nurigeli Gölü bulunuyor. Fıskiyelerin süslediği park alanı bana ormanı anımsattı. Her yerde oturup dinlenebileceğiniz banklar var.

🦁 Batumi City Zoo: Parkın Sheraton Batumi Hotel’e yakın kısmında, bazı hayvan ve kuş türlerinin görülebileceği küçük bir hayvanat bahçesi var. Yanından geçerseniz uğrayabilirsiniz, giriş ücretsiz.

⛲️ Dancing Fountain: Günbatımında sonra, Batum bambaşka bir kimliğe bürünüyor. Batum Bulvarında yer alan dans eden çeşmeden yazın her gece 20.30’da, Beethoven veya Yunan Zorba melodileri yükselmeye başlıyor. Müziğin ritmine göre havuzun fıskiyeleri büyülü bir ilizyonla renken renge giriyor. Gösteri gece yarısına kadar sürüyor.

🥘 Batum yemekleri, beni her açıdan mutlu etti. EMinim siz de seversiniz. Tek sıkıntım sıklıkla kullanılan kişniş otu oldu. Haçapuri, Acara mutfağının olmazsa olmazı. Tatmadan Batum’dan dönmeyin. Hingel, harço çorbası, sulguni peyniri, badricani nigvzit, lobio ve şaşlık yiyin.

‼️ Son birkaç yıldır Batum gece klüplerinde hesap şişirmeler, kazıklamalar hakkında çok şikayet var. Mekanlara gitmeden çok iyi araştırmanızı, bir şey ısmarlamadan fiyatını önceden sormanızı ve bilinçli davranmanızı öneriyorum. Mutlaka Batum Gece Hayatı blog yazım okuyun. Batum’a aracınızla gidiyorsanız gümrük çıkışında “Beni de Batum’a götürür müsün” diyan kadınları aracınıza sakın almayın!

Batum, dizayn şehri dokusu, lüks casino otelleri, yeni yapılan modern binalarıyla, bakımsız partmanların ve eski kiliselerin bir arada bulunduğu hoş bir şehir. Gürcistan’nın karadeniz kıyısında yer alan şehri Batum pasaport gerekmeden nüfus cüzdanı veya yeni kimlik kartınızla ziyaret edebileceğiniz bir şehir. Bir hafta sonu gezisi için gidilmeye değer.

2 Yorumlar

  1. Ben Türküm Gürcistan’dan evliyim. Gürcistan gerçekten çok güzel bir yer, fakat tatil yapılacak bir yer değil. Çünkü çok kazık. Hele Türk parasının hiçbir değeri yok 100 tl verip 64 ları alıyoruz oteller kiralık evler çok pahali.

    Son zamanlarda çok kurnazlastilar. Buraya gelirseniz günü birlik gelin. Gümrükten geçerken üzerinizde herhangi bir ilaç bulundurmayın, ağrı kesici dahil. Bu yüzden çok Türkün başı belaya girmiş hapiste yatanlar bile var.

    Para cezası çok ağır, polisler Türk plakalı araba gördüklerimi her şeyin tam olsa bile cezadan kurtulmak mümkün değil. Bu arada Türklerden uzak durun nerde dolandırıcı varsa hepsi burada.

  2. Bu şehire ne akdar haksızlık yapılıyor. Hakkında ne kötü söylenti varsa hepsi gezmeyi bilmeyen, hayatından ilk defa yurtdışı diye Batum’a gitmiş, aklı fikri gece hayatında olan adamlar, adam bile denmez bence. Yok pahalıymış, yok polisi şöyleymiş. Kaç defa gittim hiç sorun yaşamadım, sorun sensen sorun gelir seni bulur. Adam gibi git, adam gibi gezen için Batum hem ucuz hem güzel, hem yakın. Orayı bozan ise bizimkiler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz