Uzakdoğu’nun en gizemli şehirlerinden Bangkok, Tayland’ın başkenti. Tayland Körfezi yakınlarında, Chao Phraya Nehri düzlüğünde bulunan Bangkok, Tayland’ın en kalabalık şehri, son derece kozmopolit ve renkli. Her renk, her koku kısaca her doku ve atmosfer sizi sarmalıyor bu şehirde.

Bir yanda ilkel görünen sokaklar, diğer yandan görkemli zamanlarından kalma saray ve tapınaklar, devasa 21 yüzyıl AVM’leri ve gökdelenleri yükseliyor. Aynı saatin içinde çok sayıda farklı duyguya hitap eden deneyim sunan şehirde, modern ve geleneksel, batı ve doğu bir arada. Lezzetli sürprizlerle dolu şehirde karmaşa, gürültü, koku, nem, sıcak ve trafiğin yanı sıra egzotik, cazibeli, lezzetli ve davetkar bir dünya var kısaca.

Bangkok Gezi Rehberi

Tayland’ın başkenti Bangkok, 9 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehri. Tayca adı ‘Melekler Şehri’ anlamına gelen ‘Krung Thep’ olan Bangkok, orijinal ismiyle dünyanın en uzun şehir ismi unvanıyla Guiness Rekorlar Kitabına girmiş.

Göz kamaştıran tapınakları, sıkı sıkıya bağlı geleneksel yapısı, bol baharatlı yemekleri, Thai masajları, çılgın gece hayatı ile farklı deneyimlere kucak açan şehirde tarih, huzur, karmaşa, kültür ve eğlence iç içe.

Şehrin orijinal ismi is “Krungthep Mahanakorn Boworn Rattanakosin Mahintharayuttha Mahadilokpop Noparatratchathani Burirom Udomratchaniveymahasathan Amornpiman Avatransathit Sakkathattiay-Avisnukarmprasit”.

Yani “Melekler şehri; kutsal mücevherlerin kaynağı; fethedilemez yüce topraklar; büyük ve önemli alem; 9 değerli cevherle dolu kraliyet başkenti; Büyük Saray’ın şehri ve kralların evi; ilâhi sığınak ve yeniden beden bulan ruhların mekânı” anlamına geliyor. Oldukça havalı.

Bangkok Gezi Rehberi

Asya ülkelerinin hemen hepsi bir dönem İngilizlerin ve Fransızların sömürgesi oldu. Malezya ve Singapur İngiliz sömürgesi iken, Laos, Kamboçya ve Vietnam da Fransız sömürgesiydi. Tayland her zaman bağımsızlığını koruyan ve sömürge olmayan tek Güney Asya ülkesi.

Malta

1300’lü yıllarda bir ticaret kasabası olarak Bangkok, 1780’lere kadar küçük yerleşim birimleri halinde varlığını sürdürdü. Şehrin adının etimolojisi konusunda kesin bir bilgi olmasa da Bang Makok’tan türediği düşünülüyor. Bang Tayca’da nehir kıyısındaki şehirlere verilen isimken, makok bölgedeki bir ağaç türünün ismi.

1782’de Kral I. Rama tahta geçtiğinde Bangkok’u ülkenin başkenti ilan etti ve şehre daha sonra kısaltılan haliyle şehrin bugünkü resmi ismi Krung Thep Maha Nakhon (Meleklerin Şehri) haline gelecek olan ismi verdi. 1780’lerden itibaren geçen yüzyıllarda Bangkok büyüdü, önemli renovasyonlar geçirdi ve büyük ölçüde modernleştirildi.

Önceleri Chao Phraya nehrinin iki tarafı Thonburi ve Bangkok olmak üzere ayrı birer yerleşim sayılabilecekken, 1932’de inşa edilen köprüyle hızlanan büyüme süreci sonucunda Bangkok günümüzdeki 9 milyon nüfuslu metropol haline geldi.

Tropikal güneşin yakıcı sıcaklığıyla birleşen nem, kendisini keşfetmeye gelenleri havalimanından itibaren şaşırtmaya yetiyor. Havalimanından dışarı adımınızı attığınız anda nemli ve garip kokan sıcak havasıyla sizi karşılayan şehir, Dünya Meteoroloji Örgütünce dünyanın en sıcak başkenti olarak geçiyor.

Yıl boyunca ortalama sıcaklık 28 derece iken mart ve mayıs ayları arasında bu sıcaklık 34 derecelere kadar çıkıyor. Bangkok’u ziyaret etmek için en iyi dönem serin bir havanın ve mavi gökyüzünün hakim olduğu kasım-mart arası.

ⓘ Bangkok Hakkında Blog Yazıları:
1. Bangkok Gezilecek Yerler
2. Bangkok’un İnsanı Şaşırtan Yönleri
3. Egzotik Başkent Bangkok
4. Melekler Şehri Bangkok

Tayland milli marşı haftanın hergünü sabah 8 ve akşam 6’da olmak üzere halka açık yerlerde 2 defa okunuyor. Bunun haricinde filmlerden, oyunlardan ve kültürel performanslardan önce de Kralın marşı çalınıyor ve saygıdan dolayı herkes ayağa kalkmak zorunda. Eğer ayağa kalkmayı reddederseniz hapis cezası alabilirsiniz. Aklınızda bulunsun.

Tayland’da hala geçerli olan çok ilginç kurallar ve yasaklar var. Örneğin iç çamaşırı giymeden evden çıkmak yasak. Çıplak göğüsle motorlu araç kullanmak da yasak. Durian meyvesini silah olarak kullanmak yasadışı. Demir para veya banknot farketmeksizin Thai paralarının üzerinde kralın fotoğrafları olduğu için üzerine basmak yasak.

Doğal ihtiyaçlarınız için tuvalet ararken 2 yerine 3 kapı görürseniz şaşırmayın. Normalde kadınlar ve erkekler tuvaleti olarak her yede bulursunuz. Tayland şimdi (ladyboylar) trans erkekler için 3. cinsiyet tuvaletleri ile dünyada bir ilki yapıyor. Bu seçenek nadirde olsa bir şekilde Bangkok’ta karşınıza çıkabilir. Tayland özellikle Bangkok cinsiyet kimliklerine karşı hoşgörü açısından çok liberal bir yer.

Sawadee Krhap/Kaa, Tayland genelinde kullanılan bir selamlama biçimi. Anlamı ‘Merhaba’ veya ‘Tebrikler’. Günde yüzlerce kez duyacağınız için turist olarak öğreneceğiniz ilk kelime de bu. Bu kelime 1930’larda Chulalongkorn Üniversitesi’ndeki profesör tarafından Thai diline ekleniyor. Bu tarihten önce Tayland’da merhaba yerine ‘hala yemedin’ mi anlamına gelen ‘Gin kaow leaow ruu yang’ kullanılıyordu.

Dünyaca ünlü enerji içeceği RedBull, 1976’da bu yana Tayland’da popüler bir marka olarak biliniyor. O dönemlerde İçeceğin mucidi Chaleo Yoovidhya zengin olma hayalleri ile Tayland’ın merkezi Bangkok’a yerleşmiş. Ölüm yılı olan 2012 de 5 milyar dolar servetiyle Tayland’ın en zengin adamı unvanını almış.

Bangkok’a çok sık seyahat eden Avusturyalı işadamı Dietrich Mateschitz jet-lag sorununu aşmak amacıyla fazlasıyla tükettiği bu içeceğin 1980li yıllarda dünyaya yayılmasında önemli bir katkısı olmuş. Bu ikili ortaklık kurarak içeceğin tadını batıya uyarlarmışlar.

Bangkok Gezilecek Yerler

Günün 24 saatinin dolu dolu yaşandığı Bangkok, nehir kenarına dizili gökdelenleri, her köşe başında karşınıza çıkan görkemli tapınakları, rengarenk tropik çiçekleri ve her kesimden insanın doldurduğu sokakları ile eşsiz bir deneyim vadediyor.

Malta

Bangkok Eski Şehir Rattanakosin’den başlayabileceğiniz Bangkok turu, 1782 yılında inşa edilen, Büyük Saray içindeki Zümrüt Budha Tapınağı (Wat Phra Kaew) ile yerel izleri deneyimleme fırsatı sunuyor. Yatan Budhayı görmek için Wat Pho Tapınağını gidin. Nehrin karşı kıyısındaki Wat Arun Tapınağı ise Bangkokluların çok önem verdiği bir tapınak.

Zümrüt Budha Tapınağı ile nehrin karşısındaki Wat Arun Tapınağı kentin en önemli tapınaklarını oluştururken, mutlaka görülmesi gereken yerlerinden ünlü akşam pazarı Patpong’da el işi tasarımları satın alabilir, Chao Praya üzerinde kanal turu yapabilirsiniz.

Bangkok’u ikiye bölen Chao Phraya Nehri, Tayland’ın ana nehri. Bir alüvyon düzlüğü olan ve ülkenin merkezini oluşturan nehir, Bangkok üzerinden Tayland Körfezine dökülüyor. Bir Bangkok seyahatinin olmazsa olmazı bu nehirde bir tekne turu yapmak. Kraliyet Sarayı ve Wat Arun gibi yapıları nehirden görme fırsatınız da oluyor.

Günü sıcağı daha da azaldıktan sonra akşamdan itibaren Bangkok daha da canlanıyor. Kurulan gece marketleri alışveriş yapmayı sevmiyor olsanız bile ilginizi çekeceğine eminim. Klişe batı fastfood restoranları yerine bir de bu pazarladaki sokak lezzetlerini tadın.

Bangkok’da biraz zaman geçirdikten sonar otobüs yada tren ile Kuzey’de Chiang Mai yada Güney’de Phuket’e gidebilirsiniz. Bangkok’tan diğer Asya ülkeleri çok uygun fiyatlı uçuş bileti bulabilmeniz mümkün. Sadece bir kaç saatlik bir yolculukla Kamboçya’ya bile geçebilirsiniz.

1. The Old City Rattanakosin

bangkok gezi rehberi

Eski Şehir (The Old City, Rattanakosin), Chao Phraya Nehri kenarında yer alıyor. Bu eski şehir Bangkok’un en muhteşem tarihi mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Neredeyse her köşe başında kraliyet tarihinin zengin geçmişini belgeleyen, parıldayan renkleriyle gökyüzüne ihtişamla yükselen tarihi yapılarla dolu.

Bangkok gezilecek yerler listesindeki en büyüleyici tapınaklar bu bölgede yer alıyor. Grand Palace (Kraliyet Sarayı), Wat Arun (Şafak Tapınağı), Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı) tapınakları bu bölgede yer alıyor.

Tayland’ın en keşfedilesi kenti Bangkok’ta aklınızda bulundurmanız gereken önemli nokta ise, tapınaklara girebilmek için omuz ve bacaklarınız kapalı olmalı, içeri girerken de ayakkabılarınızı çıkarmalısınız. Diğer yandan iklimini göz önünde bulundurarak yağmurluksuz ve şemsiyesiz çıkmayın.

ⓘ Bangkok Turları:
➡ Damnoen Saduak Yüzen Market/Maeklong Tren Turu şuradan
➡ Ayutthaya: 5 UNESCO Temples turu şuradan
➡ Baiyoke 82nd Floor: Crystal Grill Buffet şurdan
➡ Baiyoke Sky Hotel: Observation Deck şuradan
➡ Bangkok: 2-Hour Dinner Cruise on the Chao Phraya şuradan
➡ Bangkok Siam Niramit Show Admission Ticket şuradan
➡ Bangkok Havalimanından Otele Özel Transfer şuradan

2. Büyük Saray

Bangkok Rehberi
Grand Palace, Bangkok

Tayland Kraliyet merkezi olarak 150 yıldan bu yana kullanılan görkemli Büyük Saray (Grand Palace), Bangkok’un en değerli ve en önemli yeri. Yüzden fazla bina ve tapınak kompleksinden oluşuyor. 1925’e kadar Tayland kraliyet konutu olarak kullanılan ve bugün bölümleri müze olarak halka açık olan sarayın, bazı binaları hala kraliyet ofisleri olarak hizmet veriyor.

Taylandlılarca kutsal kabul edilen Zümrüt Budha Heykeli (Wat Phra Kaew), Bangkok’un tarihi kesiminde bulunan eski Tayland Kraliyet Sarayı Grand Palace içerisinde yer alıyor. Budha’nın meditasyon yaparken betimlendiği 13. yüzyıldan kalma, 66 cm büyüklüğündeki Zümrüt Budha Heykeli, yeşim taşından yapılmış.

Büyük Saray’ı gezmek için en az yarım gününüzü ayırmanız gerekiyor, sıcaklar bastırmadan gezmek için öğleden önce gitmeye bakın. Tüm tapınaklarda olduğu gibi sarayı ziyarete giderken kıyafet olarak omuzlar kapalı ve dizaltı şort veya elbise giyin. Ziyaret ücreti 500 Baht.

3. Wat Pho

yatan budha bangkok

Yatan Budha Tapınağı veya diğer adıyla Wat Pho, Bangkok tapınakları arasında en çok ilgi göreni. 16. yüzyılın başlarında yapılan tapınak aynı zamanda Tayland’ın ilk üniversitesi olarak da biliniyor. Wat Pho, Thai masajı da dahil olmak üzere Thai tıp öğretisini koruma özelliğine sahip bir merkez görevini sürdürüyor.

Bangkok’un en büyük ve en eski Budist tapınağı Wat Pho, 46 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğindeki dev yatan Budha heykeline ev sahipliği yapıyor. Yatan Budha heykeli 1781’de yapılarak 1800’lerin ortasında tapınağa yerleştirildi. Devasa Budha heykeli, Budha’nın Nirvana’ya ulaşması betimliyor.

Tapınaklarda sessiz olmaya, tapınağa ve içerisinde ibadet edenlere saygı göstermeye de dikkat edin. Burada dilerseniz eğitimli kişilere masaj yaptırabilirsiniz ya da masaj kurslarına katılabilirsiniz. Wat Pho, her gün 08.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Tapınağın giriş ücreti 200 Baht.

4. Wat Arun

Wat Arun
Wat Arun Bankgok

Wat Arun, adını Hindu şafak tanrısı Aruna’dan alıyor ve Şafak Tapınağı anlamına geliyor. Chao Phraya Nehrinin batı yakasında, Grand Palace’ın tam karşısında yer alıyor. Eyfel Kulesi benzeri yükselen 5 kuleli renkli yapısı ile Bangkok’un en çok bilinen tapınaklarından. Merkez kule (praang) dışında 4 küçük kuleden oluşuyor.

Neredeyse tepeden tırnağa porselenden inşa edilmiş, piramit şeklindeki 5 kulesiyle, Bangkok silüetinin önemli bir parçası olan tapınak, gün batımında ışıl ışıl parlayan yapısıyla mistik ve büyüleyici bir manzara sunuyor. Havada kızıllığın olduğu gün batımı saatlerinde bu manzara var, onun dışında rengi mat ve sıradan gelebilir.

Çok sıcak saatleri tercih etmeyin. Daha önceki gezilerimde üzerine çıkmıştım ama bildiğim kadarıyla artık izin verilmiyor. Muazzam bahçelere sahip Wat Arun’u gün batımında Chao Phraya Nehrinin karşı kıyısından izlerseniz, yapının güneş ışınlarıyla nasıl renkten renge büründüğüne şahit olabilirsiniz.

Wat Arun, her gün 08.00 ile 17.30 arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş ücreti 100 Baht. Wat Pho’dan 5 dakika yürüme mesafesinde olan Chao Phraya kıyısında kalkan feribotlarla 4 Baht karşılığında karşıya geçip, gidip görebilirsiniz.

5. Wat Traimit

altın budha bangkok

Altın Budha Tapınağı (Wat Traimit), görenlerin gözlerini kamaştırın 5,5 ton saf altından yapılmış inanılmaz bir Budha heykeline ev sahipliği yapan bir tapınak. Bangkok Çin Mahallesindeki tapınakta yer alan 700 yıldan daha eski heykel, dünyanın en büyük altın Budha heykeli olarak da biliniyor. 13. yüzyıl tarihli Altın Budha Heykeli her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

6. China Town

Bangkok Chinatown
Bangkok Chinatown

Egzotik, renkli, kaotik dar sokaklarında pişen yemekleri, Çin’den gelen ürünlerin satıldığı dükkanlarıyla China Town, kesinlikle Bangkok gezilecek yerlerden biri. Tezgahlar, sokak restoranları, Çin ilaç dükkanları ve altın dükkanları ile dolu Chinatown, sokak lezzetlerini tatmak isteyen gurmeler için not edilmesi gereken bir bölge.

Çin Mahallesine gidebilmek için Arun Tapınağından bir tekneye binebilir, kanalda keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Çin Mahallesinin en meşhur yeri ise Yaowarat Sokağı.

7. Khaosan Sokağı

Gezginlerin Bangkok’taki mabedi olan Khaosan Sokağı (Khao San Road), Tayland’ın ve Bangkok’un en popüler ve en uygun fiyatlı caddelerinden biri. Bangkok’un pirinç pazarı iken günümüzde sırt çantalı buluşma adresi olan Khao San Road, kentin eski şehir bölgesinde yer alıyor.

Daire şeklindeki saraylar ve tapınaklar bölgesi eski şehir Rattanakosin’in kalbinde bulunan Khao San Road önemli saray, tapınak ve müzelerin olduğu bölgeye de yürüme mesafesinde bulunuyor.

8. Jim Thompson’ın Evi

 Jim Thompson'ın Evi

Günümüzde müze olarak hizmet veren Jim Thompson House Museum, Tay ipeğini dünyaya tanıtan Amerikalı tüccar Jim Thompson’a ait ev. Jim Thompson, Thai ve Asya sanat eserleri ile el işlemeleri konusunda sıkı bir koleksiyoncu olduğu için evinde pek çok değerli eşya toplamış.

II. Dünya Savaşı sırasında bölgeye gelen ve Tay ipeğini keşfeden Thompson, bundan 12 yıl sonra Saen Saeb Nehri’nin kıyısından büyük bir arazi alarak buraya bir ev yapmaya karar vermiş.

Sıradanlıktan çok uzak bir yapı olan Jim Thompson’ın Evi, altı tane geleneksel ahşap evin ormanı andıran büyük bir bahçede bir araya getirilmesiyle inşa edilmiş. Bu altı küçük geleneksel Tay evi birleştiğinde, oldukça büyük, modernizmle gelenekselliğin iç içe geçtiği çok özel bir ev ortaya çıkmış.

9. Bangkok Ulusal Müzesi

Bangkok Ulusal Müze

Bangkok Ulusal Müzesi (Bangkok National Museum), müze severlerin gezilecek yerler listesine alabileceği kadar çekici. 1782’de Prens Wang Na’nın sarayı olarak inşa edilmiş yer 1884’te müzeye çevrilmiş ve şu anda Güneydoğu Asya’nın en büyük ve en kapsamlı müzelerinden birisi burası. Tayland ve Güney Asya coğrafyası milletlerinin kültür miraslarına ait kronolojik olarak düzenlenmiş pek çok eser var.

10. SEA LIFE Bangkok Ocean World

Güneydoğu Asya’nın okyanus canlılarını barındıran en büyük akvaryumu olan SEA LIFE Bangkok Ocean World, aynı zamanda Bangkok’un da en ilgi çekici adreslerinden biri. 100’den fazla balık türü, çeşit çeşit kabuklu deniz canlıları ve penguenlere ev sahipliği yapan akvaryum, canlı türlerine göre ayrılmış bölümlerden oluşuyor. Akvaryumda yapılabilecek en heyecan verici aktivite ise köpekbalığı dalışı.

11. Chatuchak Weekend Market

Chatuchak Weekend Market

Bangkok’un en meşhur hafta sonu pazarı olan Chatuchak Haftasonu Pazarı (Chatuchak Weekend Market), mobilyadan iç çamaşırına dek aklınıza gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz bir Pazar. Yalnızca cumartesi ve pazar günleri kurulan Chatuchak 30 bölümden ve binden fazla dükkândan oluşuyor. Oldukça geniş bir alana yayılan pazarda zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile!

Özellikle sıcak havalarda giderseniz hafif şeyler giyinmeye özen gösterin çünkü aşırı derecede terleyip vücudunuzun su kaybetmesinden dolayı rahatsızlanabilirsiniz. Chatuchak’ın en ilgi çeken bölümü ikinci el ayakkabı ve çantaların bulunduğu bölüm. Tabiki sıfır ve kaliteli marka ürünler de bulunuyor. Pazar kendi içinde de farklı bölümlere ayrılıyor, bir bölüm sadece ev dekorasyon eşyası satarken diğer bölüm sadece ayakkabı ve kıyafet satıyor.

12. Damnoen Saduak Floating Market

bangkok yüzen çarşı

Bangkok’a 104 km uzaklıkta yer alan Damnoen Saduak Yüzen Pazarı, ülkenin en turistik on noktasından biri. Sabahın erken saatlerinden itibaren, hediyelik eşyalar, meyve ve sebze doldurdukları tekneleriyle, kanallarda dolaşan Taylandlılar, eşsiz ve rengarenk bir sahne sunuyor.

Chao Phraya Nehri üzerinde yan yana bağlanmış kanolardan oluşan Yüzen Çarşı, 07.00-13.00 saatleri arasında, yerel el işi ürünler, seramikler, şapkalar, ahşap ürünler, değerli taşlardan yapılmış filler, biblolar, bambu ürünler ve süs eşyalarının satıldığı rengarenk bir alan.

Aynı zamanda çarşıda, meyveler, çiçekler, içecekler, nefis meyve suları ve kanoların içinde pişirilen ev yemeklerini de deneyebilirsiniz. Tayland ile ilgili belgesellerin ana konularından biri olan yüzen çarşı, hem alışveriş için hem de fotoğraf çekmek için nefis bir yer; mutlaka deneyimlenmeli. Sabah erken gitmekte fayda var.

13. Ayutthaya

Ayutthaya, Tayland
Tayland Rehberi Ayutthaya

Ayutthaya, 1351’de Kral U-tanga tarafından kurulmuş ve 400 yıldan uzun bir süre o zamanki adı Siam olan eski Tayland’ın başkentliğini yapmış antik bir şehir. 1991’de UNESCO Dünya Mirası Listesine dâhil edilen Ayutthaya üç nehir tarafından çevrelenmiş bir ada üzerine kurulu.

Taş oymacılığın en güzel örneklerini göreceğiniz antik bölgede 500’den fazla tapınak var. Tapınaklar ve saraylardan oluşan antik kompleksin ışıkla parladığı gün batımı saatleri en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz zaman. Phra Mongkhon Bophit Tapınağı yakınlarında fil safarisi yapabilirsiniz.

Ayutthaya Antik Kentini çevreleyen yüzen pazarlarda yöresel hediyelik eşyalar ve el sanatları ürünleri satılıyor. Bir tam günlük ziyareti hakeden kutsal şehir Bangkok’un yaklaşık 80 km kuzeyinde yer alıyor

14. Patpong Gece Pazarı

Patpong

Bangkok’un ünlü akşam pazarı olan Patpong Gece Pazarı, Silom ve Surawong Road arasında, günbatımından sonra, tahta tezgahlar kurulmaya başlar ve gece yarısına doğru hareketleniyor.

Işıklı ve hareketli bir geniş bir caddede kurulan pazarda, karşılıklı açılan tezgahlarda ünlü markaların taklitlerinden, yerel el işi tasarımlara, kumaşlardan cam süslemelerine, ahşap obje ve antikalara dek inanılmaz ürünler bulunuyor. Ancak pazarlık şart!

15. Pattaya

bangkok pattaya

Bangkok turlarının ayrılmaz bir parçası olan Pattaya ise, gece hayatı ve eğlence dendiğinde dünyada akla gelen ilk beşte yer alan şehirlerden birisi. Sadece gece hayatıyla değil, bembeyaz kuma sahip, tropikal ada Mercan Adası ile de görülesi bir şehir.

Pattaya’da aktivite denince de yok yok bu şehirde; Timsah ve Kaplan Çiftliği, Nong Nooch Botanik Bahçesi, Fil Safarisi, Alcazar Show’u ile hem eğlence hem renkli bir tatil vadediyor. Thai masajı veya oil masaj ise liste başında olmayı hak ediyor.

Pattaya, alışveriş için uygun yerlerden birisi. Bağlı olduğu eyalet ve çevre eyaletlerden Chantaburi, ülkenin en önemli mücevher ve takı üretim merkezi. Tay mücevher ve değerli taşları, yakut, safir, ametist, aqumarine, granat, spinel ve zirkon gibi diğer taşlar ile hazırlanmış ürünleri yetkili yerlerden almaya dikkat etmelisiniz.


Bangkok alışveriş

Bir çok insanın Bangkok’u öncelikli tercih etmesinin sebebi şehirde yapacak çok fazla şey olması. En basitinden dev tapınaklara gidilebilir, Tay mutfağı öğrenilebilir, Muay Thai maçları canlı izlenebilir ve tabiki alışveriş yapılabilir. Bangkok kesinlikle Güney Doğu Asya’da alışveriş yapılabilecek en iyi yerlerden biri. Şehirde o kadar çok dükkan var ki. Hem gece hem gündüz marketleri, bit pazarları ve alışveriş merkezleri. Satılan ürünlerin çeşitliliği karşısında nefesiniz kesilecek gibi olabiliyor.

Bangkok açık hava pazarları, gece pazarları, seyyar satıcıları, alışveriş merkezleri ve cadde mağazalarıyla her bütçeye uygun binlerce çeşit ürün bulabileceğiniz bir şehir. Şehrin en ünlü ve baş döndüren akşam pazarı Patpong, hafta sonları kurulan şehrin en canlı yerlerinden Chatuchak Pazarı mutlaka uğranması gereken alışveriş noktaları.

Asiatique the Riverfront ve Siam Paragon, Bangkok’un modern yüzünü gösteren alışveriş merkezleri. Sadece elektronik ürünlerin satıldığı Pantip Plaza diğer bir durağınız olabilir. Alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında konfeksiyon ürünleri, ağaçtan yapılmış oyma süs eşyaları, tablo ve resimleri saymak mümkün.

Siam ve Ratchaprasong Bölgesi, muhtemelen hemen hemen herkesin bir şeyler bulabileceği bir alışveriş bölgesi. Düşük bütçeli de olsanız, lüks peşinde de olsanız farketmez. Mutlaka size göre bir şey çıkacak ve satın alacaksınızdır. Bütçesini bilenler için gidilecek yerler MBK plaza, Bonanza Mall ve Siam Square. Buralar da çok uygun fiyatlarla aradıklarınızı bulabilirsiniz. En uygun fiyatlı şeyler genelde kıyafet, ikinci el ve sıfır cihazlar, ayakkabı, çanta ve hediyelik eşyalar.

Daha lüks peşindeyseniz eğer Siam Discovery, Siam Paragon ve Siam Center’a gidebilirsiniz. Uluslararası ve yerel markaları bu avm’lerde bulabilirsiniz. Aralarında en büyük olanı ve en fazla seçenek sunanı ise Siam Paragon. Eğer Siam’dan aşağıya doğru yürürseniz Ratchaprasong bölgesine ulaşırsınız ve burada Central World, Gaysorn, Amarin Plaza ve Erawan gibi yerler bulunuyor. Burada ki mağazaların çoğu en üst düzey markalara ait. Amarin’in giriş katında mevsimlik indirimlerin bulunduğu marka firmaların satışları yapılıyor.

Sukhumvit, gitmek için en büyük sebep Terminal 21 alışveriş merkezine sahip. Bu AVM diğerlerine hiç ama hiç benzemiyor. Her kat dünyadaki bir şehre benzetilerek tasarlanmış. Farklı ülkelerdeki dükkanlara gidiyormuşsunuz gibi bir his veriyor insane. Eğer Bangkok’a giderseniz mutlaka burayı görmenizi tavsiye ederim. Eğer lüks tutkunuz varsa o zaman direk Emporium’a gidebilirsiniz. Emporium ise Terminal 21’den sadece bir kaç km uzaklıkta ve eğer metro kullanırsanız sadece tek durak.

Silom, muhtemelen Bangkok gece hayatının en popüler yerlerinden biri. Bira bahçelerinin dışında bir çok ufak marketleri de bulabilirsiniz. Central Plaza ve çok meşhur Patpong Gece Marketini de görebilirsiniz. Patpong’daki fiyatlar diğerler bölgelere nazaran biraz daha pahalı. Pratunam ve Chinatown’da fiyatlar ise çok daha düşük.

Ramkhamhaeng’i ziyaret etmeniz için en büyük sebep Bangkapi AVM’si. Turistlerden uzak olan bir başka dev AVM. Yalnız buraya gelmek çok kolay değil. Maceralı bir yol istiyorsanız Pratunam’dan kanal botlarına binin. Silom’dan geliyorsanız 514 no’lu otobüsü kullanabilirsiniz. AVM’nin önünde NMark ve Happy Land Center bulunuyor. Arkasında ise Tawanna Plaza var. Burada bir çok ikinci el kıyafet, ayakkabı bulabilirsiniz. Eğer eski tarzda kıyafetlerden hoşlanıyorsanız burası sizin için eğlenceli olacaktır.

Pratunam Bölgesi, düşük bütçeliler için bir cennet ve hemen hemen her şeyi çok ucuz fiyatlara burada bulabilirsiniz. Küçük firmalar ve aracı firmaların çoğu burada bulunuyor. Buradaki firmalar çok az sayıda ürün alsanız bile size toptan satış fiyatından fatura çıkartıyor. Unutmamanız gereken şeyler kibar ve ısrarcı bir şekilde sıkı bir pazarlığa tutuşmanız.

Burada bulunan bazı avmlerin arasında Palladium Square, Platinum Fashion Mall, Pratunam Market, Shibuya 19, Baiyoke, City Complex ve Indra meydanı bulunuyor. Eğer elektronik eşyalara bayılıyorsanız o zaman mutlaka ve mutlaka Pantip Plaza’ya gitmeniz gerekiyor. Ülkede ki en büyük elektronik çarşısı.

Chinatown, eğer ayakkabı, çanta yada aksesuar arıyorsanız mutlaka gitmeniz gereken yer. Aynı Pratunam gibi toptan fiyatına satış yapan bir çok yer bulunuyor, özellikle Sam Paeng Lane bölgesinde. Öğle vakitlerinde çok kalabalık ve sıcak, dikkatli olun. Eğer halen kıyafet arıyorsanız Bobae Merket’e uğrayabilirsiniz.

Chatuchak Haftasonu Pazarı, tabiki Bangkok’a alışveriş yapmaya gelen herkes gitmesi gereken yer. Haftasonu kurulan pazar dünyadaki en büyük açık hava pazarı olarak kabul ediliyor, içerisinde binlerce dükkan bulunuyor. Aklınıza gelebilecek her şey burada satılıyor ve kesinlikle çok çok kalabalık olacağına emin olabilirsiniz.

Victory Monument, bir sürü dükkan sahip bir nokta, ama çoğunluğu kadınlara yönelik. Erkek giyimi için sadece bir kaç dükkan bulunuyor. Eğer kadınlar için çanta, ayakkabı ve kıyafet bakıyorsanız o zaman gitmeniz gereken yer kesinlikle burası. BTS’den çıktıktan sonar sadece kalabalığı takip etin ve Fashion Mall, Center One ile Victory Point’i göreceksiniz. Sokaklarda ise aksesuarlardan oyuncaklara, kıyafetlerden ayakkabılara ve çantalara kadar her şeyi satan satıcıları bulabilirsiniz.

Union Mall ve Central Lad Prao, eğer çok turistik ve kalabalık yerlerde alışveriş yapmak istemiyorsanız gitmeniz gereken yerler. İkisine de MRT ile ulaşmak mümkün (Pahonyothin İstasyonu). Yeri dolayısıyla turistlerin radarlarından çok uzakta bulunuyor ve bu kadar alışveriş imkanının olduğu bir yerde onları görmemek çok güzel bir duygu. Buradan alışveriş yapanların çoğu yerel halk ve fiyatların da diğer bölgelere nazaran biraz daha düşük olduğu gözünüzden kaçmaz sanırım.

Bangkok’ta ne yenir

bangkok gece hayatı

Bangkok’un karmaşık yapısı mutfağıyla da kendini belli ediyor. Dünyanın farklı coğrafyalarındaki tüm lezzetlerin deneyimlenebileceği şehirde özellikle sokak satıcıları bir efsane. En lezzetli yemeklerin restoranda değil sokakta bulunduğu Bangkok’ta her damak tadına uygun bir şeyler bulmak mümkün.

Ülkenin her yanında olan 7 Eleven ve Family Mart marketlerinden sandviç almaktan veya bildik fast food zincirlerinde aynı şeyleri yemektense, Tayland’a kadar gitmişken geleneksel yemeklerini denemeden dönmemek gerek.

Tropikal meyveler birbirinden ilginç tatlara sahip. Hayatınızda hiç görmediğiniz, tatmadığınız, ismini bile bilmediğiniz egzotik meyveleri oldukça ucuza tatmak mümkün. Pattaya’da, Mike Shopping Mall’ın arka tarafında kurulu Pattaya’nın meyve reyonlarına uğrayıp dilediğiniz meyvelerden büyük bir meyve tabağı hazırlatabilirsiniz.

Mango, papaya, rose apple, mangosten, pineapple (ananas), rambutan, jambu, passioflora (çarkıfelek), guava, breadfruit, jackfruit… Herbiri biribirinden nefis. Kokusu yüzünden otellere ve toplu taşıma araçlarına alınamsı yasak olmasına rağmen, meyvelerin kralı olarak adlandırılan tropikal meyve durian ise mutlaka tadılması gereken meyveler arasında yer alıyor.

Yumurtalı pilav, sebzeli pilav, stay soslu tavuk şiş, ekşili çorbalardan Tom yum goong ve gaeng som, biberli ve hindistancevizi sütlü köri yemeklerinden Gaeng tai pla ve Khanom jeen nam ya kati ve Tay biralarından Singha, Chang ve Leo listenizde olsun.

Baiyoke Sky Tower, Bangkok’un en yüksek binası. Binanın 83. katındaki restoranında şehir manzarasına karşı unutulmaz bir akşam yemeği ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Gün batımı saatinde ziyaretçi akınına uğrayan binanın restoranında yemek servisi açık büfe sisteminde.

Kuş yuvası çorbası, yengeç, hemen her türlü deniz ürünleri, salata, dondurma, tatlı ve daha onlarca çeşit yemeklerden açık büfe olarak seçmeniz mümkün. Sadece içeceklerden ekstra ücret alınıyor. Binanın 84. katında yer ala Observation Deck’ten Bangkok gece manzarasını 360 derece izlemek mümkün. Gün batımından önce gitmeniz ve rezervasyon yaptırmanız tavsiye ederim.

Bangkok gece hayatı

Chao Phraya Nehri
Chao Phraya Nehri

Bangkok gece hayatı ile de ünlü bir başkent. Her türlü zevke göre eğlence mekanının bulunduğu şehirde, Banglamphu bölgesinde yer alan ve eğlencenin kalbi sayılan Khao San Caddesi ile Patpong, Nana ve Soi Cowboy bölgeleri meşhur eğlence mekanlarının yer aldığı adresler.

Bangkok nerede kalınır

Bangkok’ta konaklamak için en çok tercih edilen bölgeler şunlar: Alışveriş merkezleri ve mağazalarla öne çıkan Siam Meydanı, iş merkezi olarak da bilinen Silom, sırt çantalı ve düşük bütçeli gezginlerin tercih ettiği Khosan Road, restoran ve eğlence merkezleriyle Sukhumvit, lüks otelleriyle öne çıkan Çao Phraya Nehri çevresi, yeme içme ve sokak lezzetleriyle bilinen Chinatown, ucuz alışverişin adresi Pratunam.

Gece kulüpleri ağırlıklı olarak Khao San Road ve Patpong bölgesinde bulunuyor. Şehrin en canlı ve gelişen bölgelerden biri olan Soi Cowboy ve Nana Plaza Bangkok gece hayatının merkezini oluşturuyor.

Yılın her dönemi yoğun turist trafiğine sahip olan Bangkok’ta konaklama işini son dakikaya bırakmamak gerekiyor. Seyahat tarihinden en az bir ay önce yapılan rezervasyonlarda hem daha uygun fiyat hem de alternatif tesis bulmak kolaylaşıyor. 2 yıldızlı otellerde 20 euro gibi fiyata kalacak yer bulabilirken, 5 yıldızlı otellerde ise ortalama 125 eurodan başlayan fiyatlarla oda+kahvaltı satın alabilirsiniz.

Bangkok’a nasıl gidilir

Türkiye’den Tayland’ın başkenti Bangkok‘a İstanbul Havalimanından Türk Hava Yolları’nın her gün 2 direkt uçuşu var. İstanbul-Bangkok uçuş süresi 9 saat 20 dakika. Emirates, Qatar, Oman ve Aeroflot şirketleri de İstanbul’dan Bangkok’a aktarmalı uçuş düzenliyor. İstanbul-Bangkok aktarmalı uçuş süresi bekleme süresine bağlı olarak 12-15 saat arasında değişiyor.

Doğunun egzotik şehri Bangkok, nisan sonunda başlayan ve yaklaşık 3 ay süren yağmur sezonu dışında giderseniz yağmurla karşılama ihtimaliniz çok daha az. Bizdeki tatil dönemi olan yazın gittiğinizde her an yağmurla karşılaşacağınız gibi, hiç damla ıslanmadan dönme şansınız da var, kim bilir!

Bangkok, belki dünyada görülmesi gereken en güzel şehirlerden biri değil ama egzotik bir dünyaya yapılacak bir yolculuğun kapısı olduğunu söyleyebilirim. Şehirde görecek çok şey yok, kirli, koktuğu da söylenebilir, ancak bütün bunlar Avrupalı gözlüğünü takıp temizlik ve düzen bekleyen günümüz modern insanının yanılgısından ibaret. Olumsuz denilen tüm özellikleri aslında Bangkok’u Asya’nın en çok ziyaret edilen turistik şehri yapıyor zaten.

Önceki blog yazısıSiena Nerede 📍 Siena’ya Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıHatila Vadisi Milli Parkı Nerede📍 Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Sevgili Kemal Kaya, 22 Şubat 2017 de iki aile 4 kişi turizm şirketi ile 8 günlük Bangkok-Pattaya seferine gideceğiz. Biz 70 yaş üstü insanlarız, yazılarından çok notlar aldım, ama bize başka tavsiyelerin olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

    • Tur şirketi her şeyi organize etmiştir zaten. Gece hayatına karışın, çekinmeyin. Thai yemeklerinin tadına bakın. Sokaklarda rast gele dolaşın, alış veriş yaptığınızda mutlaka pazarlık yapın.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın