Bali ve Lombok adalarındaki 1 aydır süren seyahatim bugün Java adasına geçişimle son buluyor. Bir taksiye atlayıp Denpasar şehrinin otobüs terminaline geçtik ve otobüs biletimizi aldık. Taksi ücreti için 60.000 Rp, Denpasar’dan Java adasının doğu kıyısındaki Banyuwangi şehrine gitmek için de otobüse 85.000 Rp ödedik. Otobüs eski, henüz ülkede sigara yasağı olmadığından canı isteyen tüttürüyor. Tüm pencere camları açık olduğundan hareket halindeyken sıcaklıktan fazla rahatsız olmuyorsunuz.

İngilizce bilen hiç kimse yok, size bakıp bakıp gülümsüyorlar. Şoförleri tam bir trafik canavar, yollar dar ve bozuk, çok sayıda motosiklet var. Bazı anlarda nasıl oldu da çarpışmadan sıyrılabildi diye sizi hayrete de düşürebiliyorlar.

Sanırım 5 saat civarındaki bir yolculukla Bali güney şeridindeki yollardan geçerek en batı ucundaki kasaba olan Gilimanuk’a vardık. Feribota geçtikten sonra da feribot hemen hareket etti. Feribota biner binmez, Endonezya’nın Hollanda sömürgesi olduğu dönemlerde burada askerlik yapan Hollandalı bir babası ve Endonezyalı annesi olan Johnny De.Koster adında biriyle tanıştık.

Endonezyalı görünümünden çok biraz Kızılderilileri anımsatıyor. İngilizcesi çok iyi değil ama Farid’in Hollandalı olduğunu öğrenince onlar başladılar Dutch dilinde konuşmaya, heyecanlı heyecanlı. Sohbetler sonrası akşam kalacağımız otele gelip akşam yemeği için bizi alacağını ve misafir edeceğini söyledi.

Medewi, Bali, Indonesia

Bali’den Java adasına geçişimiz kısa sürdü ama oldukça sallantılıydı. 20 dakika sonra Banyuwangi’de indik. Bizi otelde indirmelerini söyledik ancak indikten sonra başka bir transport aracına binmek zorunda kaldık. Herkesin gözü üzerimizde, bize bakıp bakıp gülümsüyorlar.

Bindiğimiz kamyonet/minibüse bizden sonra binen 2 üniversiteli başörtülü kız parlayan gözleriyle bizimle sohbet etmek için çabaladı. Klasik birkaç sorudan sonra İngilizce bildikleri soru kalmıyor ve siz sormaya başlayınca da alabileceğiniz cevap, dillerinin yetersiz olması nedeniyle, ancak gülümseme olabiliyor.

Malta
Bali Java Nasil Gidilir

Hotel Baru adındaki otelimizdeki kalan son odayı da biz kiraladık. Geceliği 4 lira ve buna yine basit kahvaltı ve kablosuz internet dahil. Buraya geliş amacımız yakındaki Kawah Ijen volkanına tırmanmak. Otelde Yeni Zelandalı iki kişiyle sohbet edip, belki birlikte araç kiralayıp gideceğimiz konusunda konuştuk. Tabi öncesinde Johnny’den fikir alacağımızdan kesin bir şey de söylemedik.

Johnny ve bir arkadaşı motosikletleriyle gelip bizi aldılar. Evleri şehrin 15 km dışında. Kendisi Hollanda doğumlu, 16 yaşına kadar orada babasıyla yaşayıp sonra anne ve babası ayrılınca annesi ile birlikte Java’ya dönmüşler. Eşi 60, Johnny ise 61 yaşında ve en küçükleri 11 yaşında olan 8 çocukları var. Kendisi profesyonel terzi, Bali’de çalışıyor ve tatil günlerinde ailesine dönüyormuş. Avustralyalı bir iş adamının işlettiği yurt dışından gelenlere kendilerine özel takım elbise dikiyorlarmış. Johnny bize motosiklet ile birkaç günlük ve 800 km civarında bir tur için teklifte bulundu. Biz de hemen kabul ettik. Ben Johnny ile gideceğimden Farid için de komşusunun motosikletini günlük 50.000 Rp’ye kiraladık. Önümüzdeki sofraya çok sayıda tabaklar gelmeye başladı, balık, tavuk, pirinç pilavı, çorbalar ve dahası…

Bunyuwangi Home

Johny ve oğlu gece yarısına doğru bizi otelimize bıraktılar. Yarın saat 9 sonrasında tekrar gelip bizi alacaklar. Java adası Endonezya’nın en kalabalık nüfusa sahip adası, aynı zamanda başkent Jakarta’nın bulunduğu ve ülkenin ekonomik ve kültürel merkezi. Volkanik dağları, vahşi hayatı içerisinde barındıran ormanları ve ulusal parkları, krater gölleri, batik tekstil boyama sanatı ve geleneksel yaşam tarzlarıyla keşfedilesi bir yer.

Motosiklet ile 3 gün ve 800 km olması beklenilen turumuzun, 10 gün ve 1.250 km olacağını daha sonra öğrenecektim.

Day 372: Endonezya:29 Banyuwangi, Lombok, 10 Ağustos 2011

Önceki blog yazısıYeniden Bali: Uluwatu Temple ve Kecak Dansı
Sonraki blog yazısıBali Turu Gezi Rotam
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

 1. Merhaba, Endonezya’da Banyuwangi ve Bali taraflarında araba veya motorsiklet kiralama fiyatları hakkında bilginiz varsa verebilir misiniz? Büyük motorsiklet çeşitlerini bulabilir miyiz? Çünkü 2 kişiyiz ve sadece arkadaşımın şoförlüğü var. Motosiklet hiç kullanmadım, şu anda kullanıp kullanamayacağımdan emin değilim. Teşekkürler.

  • Banyuwangi, Java’da, günlük 50.000 Rupiah ile motosiklet kiralamanız mümkün. Çoğunluğu 250 CC ve vitesli olan motorları kullanmanız için deneyiminiz olması şart. Scooter tarzı motorları ilk defa kullandığınızda sürebilmeniz mümkün ama pek de bulmak mümkün değil.

   Bali de ise scooterleri 40-50 bin Rupiaha her yerde bulabilirsiniz. Kaskınızın kaliteli ve sağlam olmasına çok dikakt etmelisiniz, zira Bali motorsiklet kullanmak için oldukça tehlikeli bir yer. Bali’de büyük motosiklet bulabilirisniz, ancak Banyuwangi’de bulabileceğinizi pek düşünmüyorum.

   Banyuwangi’de Kawah Ijen yanardağına gitmek için çok talep olduğundan orada 4 çeker tarzında araba kiralamanız mümkün. Şoförlü veya şoförüz seçenekler var. Günlük fiyatları oldukça abartılıydı. Otomobil kiralama fiyatları 350-550 Bin Rupiah arasında değişiyor. Sürücü dahil olursa 200 Bin eklemeniz gerekiyor. Jeep tarzı araçlar ise 550 binden başlıyor.

   Bali’de araç kiralama fiyatları 250 bin Rupiah’tan başlıyor ve aracın model ve büyüklüğüne göre fiyatlar değişiyor.

 2. Otobüs terminalinden Gilimanuk geçtiniz, oradan da feribotla Java adasına. Otobüs ücretini feribot ücretiyle birlikte otobüs terminalinde mi yaptınız? Feribottan indiğinizde tren istasyonuna kolay ulaşabildiniz mi?

  • Otobüs ücretini Banyuwangi için ödemiştik. Otobüs bizi Banyuwangi merkezde bir ana cadde üzerinde indirdi.

   Tren istasyonuna gitmedik. Makalede feribot yerine neden tren yazmışım anlamak zor. Biz Banyuwangi’de kaldık. Tren İstasyonu ise bir kaç tane. Eğer istasyona uzak bir yerde indiyseniz, minibüs veya tuktuk tarzı şeylerle istasyona gidebilirsiniz.

   ‘stasiun kereta api’ Bahasa Indonesia dilinde tren sitasyonu demek, İngilizce konuşanı bulmak zordur.Gençler ve öğrenciler yardımcı olabilirler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın