Banyuwangi, Endonezya’nın Java Adasının uzak doğu ucundaki Banyuwangi Regency’nin idari başkenti. Bali ve Lombok adalarında 1 ay süren seyahatim sonrasında Java adasına geçtiğimde konakladığım bir şehir oldu. Banyuwangi, Hint Okyanusu tarafından sarılı güney sahillerinden, 3.282 metre yükseklikteki etkileyici Raung Dağı’na ve deniz seviyesinden 2.800 metre yükseklikteki Merapi Dağı’na kadar uzanıyor.

Mavi lav püskürtmesi ile ünlü Kawah Ijen, el değmemiş güzel manzaralı Pulau Tabuhan, kızıl topraklı ve yumuşak kumsallı Pulau Merah, nesli tükenmekte olan canlı türlerine ev sahipliği yapan Baluran National Park şehirde gezilecek önemli yerler arasında. Banyuwangi’deki Plengkung Plajı, Hawaii’den sonra sörf yapmak için en iyi ikinci dalgaya sahip yer olarak kabul ediliyor.

Banyuwangi gezilecek yerler

Banyuwangi, Endonezya’nın Java Adası üzerinde yer alıyor. Java adası Endonezya’nın en kalabalık nüfusa sahip adası, aynı zamanda başkent Jakarta’nın bulunduğu ve ülkenin ekonomik ve kültürel merkezi. Volkanik dağları, vahşi hayatı içerisinde barındıran ormanları ve ulusal parkları, krater gölleri, batik tekstil boyama sanatı ve geleneksel yaşam tarzlarıyla keşfedilesi bir yer.

Banyuwangi Gezilecek Yerler

Banyuwangi, Doğu Cava’nın başkenti Surabaya’nın yaklaşık 195 km güneydoğusunda, Bali’nin hemen doğusunda yer alan bir kent. Nüfus ağırlıklı olarak Cavalı. Hindu ve Budist geleneklerinden etkilenen İslam, baskın din.

Malta

Pulau Merah, Kızıl Plaj olarak bilinen, kırmızı toprak ve yeşil bitki örtüsüne sahip bir ada. Yumuşak kumlu plajı ve uzun sahil şeridi ile popüler. Banyuwangi’nin şehir merkezinin yaklaşık 60 kilometre güneyinde yer alıyor. Red Beach’in sahil şeridi boyunca neredeyse hiç mercan kayalığı yok. Muhteşem gün batımı manzarasına sahip adaya ulaşmak yaklaşık iki buçuk saat sürüyor.

Popüler bir uluslararası sörf noktası olan Pulau Merah, aynı zamanda birçok profesyonel sörf yarışmasına ev sahipliği yapıyor. Mercan resifleri ile dolu olan kıyıları boyunca denize şnorkelle yüzen birçok insan bulacaksınız.

Pulau Tabuhan, el değmemiş güzel manzarası, kumlu plajları ve nefes kesici su altı yaşamı ile az bilinen küçük, ıssız bir ada. Bu tenha adaya Bangsring plajından 20-30 dakikalık bir tekne yolculuğu ile ulaşılıyor. Endonezya’daki en iyi uçurtma sörfü destinasyonu olan ada, Asya’daki en iyilerden biri olarak kabul ediliyor.

Kıyıdan yaklaşık 50 m uzaklıkta, ipeksi beyazlık ve turkuaz renkte halkayla çevrili damla görünümündeki ada Ağustos 2015’te Profesyonel Kiteboard şampiyonasına ev sahipliği yapmış. Bunun dışında, Pulau Tabuhan, inanılmaz zengin deniz yaşamı nedeniyle şnorkelli yüzme ve tüplü dalış için popüler bir ada. Renkli sualtı güzelliği ve visibilitesi denizaltı fotoğrafçıları arasında popüler.

Pulau Tabuhan
Pulau Tabuhan

De Djawatan Forest (De Djawatan Ormanları), Hollywood filmlerindeki gibi bir orman. Yüzüklerin Efendisi’nin geçtiği mekanın ortasındaymış gibi hissettiriyor. Banyuwangi merkeze yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Benculuk Köyünde yer alıyor. Öğleden sonra Demirhindi ağaçlarının arasından sızan güneş ışığı büyüleyici.

Alas Purwo Ulusal Parkı, Java Adası’ndaki en eski koruma alanı Vahşi hayvanların özgürce dolaşmasını izlemek için keşiflerinize açılan bir kapı olabilir. Doğu Java’nın en güneydoğu ucunda, Banyuwangi rejimindeki Blambangan Yarımadasında, doğrudan Bali adasına bakan bir yarımada üzerinde yer alıyor. Park, mangrovlar, savanlar, muson ormanları ve mercanlarla çevrili plajlardan oluşuyor. Her yıl binlerce göçmen kuş, bozulmamış ormanlarını ziyaret ediyor.

Baluran National Park, Afrika’dakilere çok benzer bir ulusal park. Yağışlı mevsimde yeşil, kuru mevsimde altın rengindeki ulusal parkta safariye çıktığınızda şansınız varsa pek çok hayvan göçebiliyorsunuz. Java mandalarını, küçük Java fare-geyiğini, tavus kuşlarını, kartalları, makakları ve daha birçok vahşi hayvanı görebileceğiniz parkta toplam 26 tür memeli, 155 kuş türü ve 44 tür ağaç ve bitki bulunuyor.

Blambangan Park, Banyuwangi Regency’nin simgesi olan bir park. Her gece Banyuwangi Turizm Ofisi tarafından düzenlenen “Banyuwangi Culture Everyday” adlı bir dizi kültürel gösteri düzenleniyor. Banyuwangili genç sanatçılarının yeteneklerini gösterdikleri etkinlik ile Banyuwangi kültürünün korunması amaçlanıyor.

Kawah Ijen, Endonezya’nın Doğu Java bölgesinde bulunan aktif bir yanardağ krateri. Java’nın doğu ucundaki Ijen yanardağı, mavi lav püskürtmesi gezegendeki diğer volkanların çoğundan farklı. dünyanın en büyük asidik volkanik krater gölü ve volkanın ağzına gidip oradan sepetlerine sülfürü doldurup kilometrelerce taşıyan emek yoğun kükürt madenciliği ile tanınıyor.

Kawah Ijen Volkanı, Banyuwangi
Kawah Ijen Volkanı, Banyuwangi

Çoğu insan ya Bali’den bir gecelik bir turla Ijen Dağını ziyaret ediyor. Bromo Dağı ve Doğu Java’daki diğer destansı yerler ile birlikte gezmek en güzeli. ‘Yalnız krater’ Ijen Volkanını görmek için İran asıllı Holandalı yol arkadaşım Farid ile birlikte Banyuwangi’ye gelçetik.

Banyuwangi’yi gezme için 4 çeker araba kiralamak en iyisi. Motosiklet kiralayacaksanız scooter yerine vitesli olanları tercih edin. Özellikle dağlık bölgeleri veya savanları ziyaret etmeyi planlıyorsanız, yollar iyi inşa edilmiş olsa bile, sağlam ve konforlu bir araca sahip olduğunuzdan emin olun.

Bali’den Java’ya geçiş: Banyuwangi’ye yolculuk

Bir taksiye atlayıp Kuta’dan Denpasar şehri otobüs terminaline geçtik ve otobüs biletimizi aldık. Taksi ücreti için 60.000 Rp. Denpasar’dan Java adasının doğu kıyısındaki Banyuwangi şehrine gitmek için de otobüse 85.000 Rp ödedik. Otobüs eski, henüz ülkede sigara yasağı olmadığından canı isteyen tüttürüyor. Tüm pencere camları açık olduğundan hareket halindeyken sıcaklıktan fazla rahatsız olmuyorsunuz.

İngilizce bilen hiç kimse yok, size bakıp bakıp gülümsüyorlar. Şoförleri tam bir trafik canavar, yollar dar ve bozuk, çok sayıda motosiklet var. Bazı anlarda nasıl oldu da çarpışmadan sıyrılabildi diye sizi hayrete de düşürebiliyorlar.

Bali Jawa Otobüs
Kuta’dan Gilimanuk’a otobüsle yolculuk

Sanırım 5 saat civarındaki bir yolculukla Bali güney şeridindeki yollardan geçerek en batı ucundaki kasaba olan Gilimanuk’a vardık. Feribota geçtikten sonra da feribot hemen hareket etti. Feribota biner binmez, Endonezya’nın Hollanda sömürgesi olduğu dönemlerde burada askerlik yapan Hollandalı bir babası ve Endonezyalı annesi olan Johnny De.Koster adında biriyle tanıştık.

Endonezyalı görünümünden çok biraz Kızılderilileri anımsatıyor. İngilizcesi çok iyi değil ama Farid’in Hollandalı olduğunu öğrenince onlar başladılar Dutch dilinde konuşmaya, heyecanlı heyecanlı. Sohbetler sonrası akşam kalacağımız otele gelip akşam yemeği için bizi alacağını ve misafir edeceğini söyledi.

Bali’den Java adasına geçişimiz kısa sürdü ama oldukça sallantılıydı. Yirmi dakika sonra Banyuwangi’de indik. Bizi otelde indirmelerini söyledik ancak indikten sonra başka bir transport aracına binmek zorunda kaldık. Herkesin gözü üzerimizde, bize bakıp bakıp gülümsüyorlar.

Bindiğimiz kamyonet/minibüse bizden sonra binen 2 üniversiteli başörtülü kız parlayan gözleriyle bizimle sohbet etmek için çabaladı. Klasik birkaç sorudan sonra İngilizce bildikleri soru kalmıyor ve siz sormaya başlayınca da alabileceğiniz cevap, dillerinin yetersiz olması nedeniyle, ancak gülümseme olabiliyor.

Hotel Baru adındaki vasat otelimizdeki kalan son odayı da biz kiraladık. Geceliği 4 lira ve buna yine basit kahvaltı ve kablosuz internet dahil. Buraya geliş amacımız yakındaki Kawah Ijen volkanına tırmanmak. Otelde Yeni Zelandalı iki kişiyle sohbet edip, belki birlikte araç kiralayıp gideceğimiz konusunda konuştuk. Tabi öncesinde Johnny’den fikir alacağımızdan kesin bir şey de söylemedik.

Ramazan ayında olmamızdan dolayı neredeyse 24 saat cami hoparlörlerinden kuran okunuyor, bazen Kuran’ı çocuklar okuyor ve başındaki eğitmenin onun hatalarını düzelttiğini hoparlörden dinleyebiliyorsunuz. Cami yakınlarındaysanız birisiyle karşılıklı konuşabilmeniz gürültüden dolayı mümkün değil. Sesler seslere karışıyor zaten.

Jawalı Johnny

Bunyuwangi gezisi

Johnny ve bir arkadaşı motosikletleriyle gelip bizi aldılar. Evleri şehrin 15 km dışında. Kendisi Hollanda doğumlu, 16 yaşına kadar orada babasıyla yaşayıp sonra anne ve babası ayrılınca annesi ile birlikte Java’ya dönmüşler.

Eşi 60, Johnny ise 61 yaşında ve en küçükleri 11 yaşında olan 8 çocukları var. Kendisi profesyonel terzi, Bali’de çalışıyor ve tatil günlerinde ailesine dönüyormuş.

Avustralyalı bir iş adamının işlettiği yurt dışından gelenlere kendilerine özel takım elbise dikiyorlarmış. Johnny bize motosiklet ile birkaç günlük ve 800 km civarında bir tur için teklifte bulundu.

Biz de hemen kabul ettik. Ben Johnny ile gideceğimden Farid için de komşusunun motosikletini günlük 50.000 Rp’ye kiraladık. Önümüzdeki sofraya çok sayıda tabaklar gelmeye başladı, balık, tavuk, pirinç pilavı, çorbalar ve dahası…

Johny ve oğlu gece yarısına doğru bizi otelimize bıraktılar. Yarın saat 9 sonrasında tekrar gelip bizi alacaklar. Motosiklet ile 3 gün ve 800 km olması beklenilen turumuzun, 10 gün ve 1.250 km olacağını daha sonra öğrenecektim.

Madura Adası, Surabaya, Malang, Bromo Yanardağı, Kawah Ijen ve Baluran Milli Parkı bu gezide gördüğüm olağanüstü yerler oldu. Banyuwangi’den 22 Ağustos 2011, Pazartesi sabahı ayrılıp Endonezya’nın kültür başkenti Yogyakarta şehrine geçtik.

Day 372: Endonezya:29 Banyuwangi, Jawa, 10 Ağustos 20114 Yorumlar

 1. Merhaba, Endonezya’da Banyuwangi ve Bali taraflarında araba veya motorsiklet kiralama fiyatları hakkında bilginiz varsa verebilir misiniz? Büyük motorsiklet çeşitlerini bulabilir miyiz? Çünkü 2 kişiyiz ve sadece arkadaşımın şoförlüğü var. Motosiklet hiç kullanmadım, şu anda kullanıp kullanamayacağımdan emin değilim. Teşekkürler.

  • Banyuwangi, Java’da, günlük 50.000 Rupiah ile motosiklet kiralamanız mümkün. Çoğunluğu 250 CC ve vitesli olan motorları kullanmanız için deneyiminiz olması şart. Scooter tarzı motorları ilk defa kullandığınızda sürebilmeniz mümkün ama pek de bulmak mümkün değil.

   Bali de ise scooterleri 40-50 bin Rupiaha her yerde bulabilirsiniz. Kaskınızın kaliteli ve sağlam olmasına çok dikakt etmelisiniz, zira Bali motorsiklet kullanmak için oldukça tehlikeli bir yer. Bali’de büyük motosiklet bulabilirisniz, ancak Banyuwangi’de bulabileceğinizi pek düşünmüyorum.

   Banyuwangi’de Kawah Ijen yanardağına gitmek için çok talep olduğundan orada 4 çeker tarzında araba kiralamanız mümkün. Şoförlü veya şoförüz seçenekler var. Günlük fiyatları oldukça abartılıydı. Otomobil kiralama fiyatları 350-550 Bin Rupiah arasında değişiyor. Sürücü dahil olursa 200 Bin eklemeniz gerekiyor. Jeep tarzı araçlar ise 550 binden başlıyor.

   Bali’de araç kiralama fiyatları 250 bin Rupiah’tan başlıyor ve aracın model ve büyüklüğüne göre fiyatlar değişiyor.

 2. Otobüs terminalinden Gilimanuk geçtiniz, oradan da feribotla Java adasına. Otobüs ücretini feribot ücretiyle birlikte otobüs terminalinde mi yaptınız? Feribottan indiğinizde tren istasyonuna kolay ulaşabildiniz mi?

  • Otobüs ücretini Banyuwangi için ödemiştik. Otobüs bizi Banyuwangi merkezde bir ana cadde üzerinde indirdi.

   Tren istasyonuna gitmedik. Makalede feribot yerine neden tren yazmışım anlamak zor. Biz Banyuwangi’de kaldık. Tren İstasyonu ise bir kaç tane. Eğer istasyona uzak bir yerde indiyseniz, minibüs veya tuktuk tarzı şeylerle istasyona gidebilirsiniz.

   ‘stasiun kereta api’ Bahasa Indonesia dilinde tren sitasyonu demek, İngilizce konuşanı bulmak zordur.Gençler ve öğrenciler yardımcı olabilirler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz