Yolum tekrar Bangkok’a düştü. Dönüp dolaşıp bu şehre geliyorum hep. Couchsurfing sitesinden Hayko ile yazıştım önceki gün, Bangkok’ta yaşayan bir Almanyalı. Almanyalı demek doğru değil aslında. MSN’de il yazıştığımda akıcı Türkçesiyle beni şaşırtmıştı.

Almanya doğumlu Türk diye düşünmüştüm, yanılmışım. Almanya’nın Hanover şehrinden olan Hayko, marangoz olarak çalıştığı büyük mobilya firması satılıp, sonrasında da iflas edince düşmüş yollara. Arabaya atlayıp İtalya’dan Türkiye’ye geçmiş.

Hayko

Bir uçtan bir uca Türkiye’yi gezdikten sonra Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan derken arabasını orada satıp Türkiye’ye dönmüş. Dönüş o dönüş, Türkiye’de tam 15 yıl geçirmiş. ‘Kimse İngilizce bilmiyordu, ben de Türkçe öğrenmek zorunda kaldım’ diyordu gülümseyerek.

Fethiye’de uzun süre dalış hocalığı yapmış, sezon dışında da tersanede çalışarak geçirmiş zamanı. Sonraları turizm işine bulaşmış. Şimdilerde bir turizm şirketinin ortağı olarak çalışıyor. Web tasarım dillerini çözmüş aynı zamanda. B

Birkaç hafta tatil olsun diye Tayland’a gelip biraz vakit geçirdikten sonra, sokakta gördüğü bir reklamı takip edip, kendini Bangkok’ta bir daire kiralarken bulmuş. ‘Yaktım bileti, 2 haftalığına geldim, 2 yıldır buradayım’ diyordu, kahkahalar atarak hem de! Kuşkusuz gezim boyunca gördüğüm en renkli kişiliklerden biri olacak.

Bangkok’ta bir apartman dairesinin 18. Katında yaşıyor. Özellikle dairesinin Bangkok gece manzarası şahane. 150’den fazla gezgini Couchsurfing üzerinden evine misafir etmiş. Dün akşam evinde Endonezya’dan gelen biri başörtülü 2 kızla evinde tanıştım. Daha 20 yaşında gencecik kızlar.

bangkok tayland gezi

Hayatlarında ilk defa yurtdışına çıkmışlar. Bir ay boyunca Güney Asya’yı gezme planı yapmışlar. Biri Endonezya Papua’sından, diğeri ise Java Adasından. Daha Bangkok’daki ilk günlerinde paralarını çaldırmışlar. Öylece mahsur kalmışken Hayko onlara yardımcı olmuş. Endonezya hakkında epeyce onlarla sohbet ettim. Bilenler bilir, Endonezya favori ülkelerimden.

Malta

Böyle ilginç ve sıcak bir iklimle geldim Bangkok’a. Başlangıçlar iyi olursa genelde sonrası da iyi oluyor. Sanırım sandığımdan daha çok seveceğim Bangkok’u.

Day 549: THB:38, Bangkok. 3 Şubat 2012, Cuma


550. Gün: Başladığım Yerdeyim, Bangkok

Kimisinin dünya turu diyeceği ve 550 gündür sürmekte olan seyahatime, 3 Ağustos 2010’da İstanbul’dan Bangkok’a tek yön biletle uçarak başlamıştım. Üzerinden tam 550 gün geçmiş! Gezime başladığım ilk ülke olan Tayland’a, birkaç hafta önce Malezya’dan karayolu ile giriş yapmıştım. Anlaşılan çok ağır geziyorum, baksanıza Tayland’a giriş yaptıktan sonra geze geze Bangkok’a 39 gün sonra ancak ulaşabilmişim!

550 günlük bu süreyi Tayland, Yeni Zelanda, Fiji, Avustralya, Endonezya, Malezya, Singapur, Borneo ve Filipinler’de geçirdim. Bu zaman içerisinde yine iki defa Malezya ve Singapur’u ziyaret ettim. Ancak 9 ülke ziyaret etmişim.

Şu anda Tayland’da ne kadar kalacağımı bilmiyorum, ancak 25 Şubat tarihine kadar vizem bulunuyor. Sonrasındaki ülkeler ise Laos, Kamboçya ve Vietnam olacak. Vietnam vize alınması Türk pasaportu için çok zor olan bir ülke. Vietnam vizemi alabilirsem ilk Lao’ya geçip oradan Kamboçya’ya ve Vietnam’a inmeyi düşünüyorum.

Tabi her an her şey değişebilir. Görelim bakalım rüzgar beni nereye savuracak…

Day 550: Tayland:39, Bangkok, 4 Şubat 2012

Önceki blog yazısıKralın Yazlık Şehri: Hua Hin
Sonraki blog yazısıTayland’ın Kutsal Şehri: Ayutthaya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

  1. Merhaba Kemal Bey,
    Bangkok’da eşimle beraber iki gün geçireceğiz. İlgili yazılarınızı okudum.Kanal turu yapmak ve yerel pazarları gezmek dışında…
    Nereleri görmeliyiz?
    Teşekkürler,

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın