Tayland’ın başkenti Bangkok, 9 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehri. Geçtiğimiz yıllarda hızla yükselen gökdelenleri, birbiri ardına açılan şık lüks otelleri, dünya markalarına ev sahipliği yapan dev AVM’leriyle adeta Asya’da yükselen bir çekim merkezi haline geldi. Tayland Körfezi yakınlarında, Chao Phraya Nehri düzlüğünde bulunan Bangkok, son derece kozmopolit ve renkli.

Göz kamaştıran tapınakları, sıkı sıkıya bağlı geleneksel yapısı, bol baharatlı yemekleri, Thai masajları, çılgın gece hayatı ile farklı deneyimlere kucak açan şehirde tarih, huzur, karmaşa, kültür ve eğlence iç içe. Her renk, her koku kısaca her doku ve atmosfer sizi sarmalıyor bu şehirde.

Kemal Kaya, Bangkok

Her renk, her koku kısaca her doku ve atmosfer sizi sarmalıyor bu şehirde. Bir yanda ilkel görünen sokaklar, diğer yandan görkemli zamanlarından kalma saray ve tapınaklar, devasa 21 yüzyıl AVM’leri ve gökdelenleri yükseliyor.

Aynı saatin içinde çok sayıda farklı duyguya hitap eden deneyim sunan şehirde, modern ve geleneksel, batı ve doğu bir arada. Daha önce iki defa ziyaret ettiğim şehre tekrar yolum düştü, hem de ilk ziyaretimden 550 gün sonra!

Malta

550. Gün: Başladığım Yerdeyim, Bangkok

Kimisinin dünya turu diyeceği ve 550 gündür sürmekte olan seyahatime, 3 Ağustos 2010’da İstanbul’dan Bangkok’a tek yön biletle uçarak başlamıştım. Üzerinden tam 550 gün geçmiş! Gezime başladığım ilk ülke olan Tayland’a, birkaç hafta önce Malezya’dan karayolu ile giriş yapmıştım.

Anlaşılan çok ağır geziyorum, baksanıza Tayland’a giriş yaptıktan sonra geze geze Bangkok’a 39 gün sonra ancak ulaşabilmişim! 550 günlük bu süreyi Tayland, Yeni Zelanda, Fiji, Avustralya, Endonezya, Malezya, Singapur, Borneo ve Filipinler’de geçirdim. Bu zaman içerisinde yine iki defa Malezya ve Singapur’u ziyaret ettim. Ancak 9 ülke ziyaret etmişim.

Şu anda Tayland’da ne kadar kalacağımı bilmiyorum, ancak 25 Şubat tarihine kadar vizem bulunuyor. Sonrasındaki ülkeler ise Laos, Kamboçya ve Vietnam olacak. Vietnam vize alınması Türk pasaportu için çok zor olan bir ülke. Vietnam vizemi alabilirsem ilk Laos’ya geçip oradan Kamboçya’ya ve Vietnam’a inmeyi düşünüyorum.

Bangkok’ta Türkçe Konuşan Bir Alman: Hayko

Yolum tekrar Bangkok’a düştü. Dönüp dolaşıp bu şehre geliyorum hep. Couchsurfing sitesinden Hayko ile yazıştım önceki gün, Bangkok’ta yaşayan bir Almanyalı. Almanyalı demek doğru değil aslında. MSN’de ile yazıştığımda akıcı Türkçesiyle beni şaşırtmıştı.

Almanya doğumlu Türk diye düşünmüştüm, yanılmışım. Almanya’nın Hanover şehrinden olan Hayko, marangoz olarak çalıştığı büyük mobilya firması satılıp, sonrasında da iflas edince düşmüş yollara. Arabaya atlayıp İtalya’dan Türkiye’ye geçmiş.

Bangkok Hayko
Hayko Beni uğurluyor

Bir uçtan bir uca Türkiye’yi gezdikten sonra Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan derken arabasını orada satıp Türkiye’ye dönmüş. Dönüş o dönüş, Türkiye’de tam 15 yıl geçirmiş. ‘Kimse İngilizce bilmiyordu, ben de Türkçe öğrenmek zorunda kaldım’ diyordu gülümseyerek.

Fethiye’de uzun süre dalış hocalığı yapmış, sezon dışında da tersanede çalışarak geçirmiş zamanı. Sonraları turizm işine bulaşmış. Şimdilerde bir turizm şirketinin ortağı olarak çalışıyor. Web tasarım dillerini çözmüş aynı zamanda. B

Birkaç hafta tatil olsun diye Tayland’a gelip biraz vakit geçirdikten sonra, sokakta gördüğü bir reklamı takip edip, kendini Bangkok’ta bir daire kiralarken bulmuş. ‘Yaktım bileti, 2 haftalığına geldim, 2 yıldır buradayım’ diyordu, kahkahalar atarak hem de! Kuşkusuz gezim boyunca gördüğüm en renkli kişiliklerden biri olacak.

Kemal Kaya, Bangkok
Bangkok’ta Hayko’nun evinde menemen yaparken
Bangkok Yolda Olmak
Hızlı internet bulunca hep yaptığım blogging

Bangkok’ta bir apartman dairesinin 18. Katında yaşıyor. Özellikle dairesinin Bangkok gece manzarası şahane. 150’den fazla gezgini Couchsurfing üzerinden evine misafir etmiş. Dün akşam evinde Endonezya’dan gelen biri başörtülü 2 kızla evinde tanıştım. Daha 20 yaşında gencecik kızlar.

Hayatlarında ilk defa yurtdışına çıkmışlar. Bir ay boyunca Güney Asya’yı gezme planı yapmışlar. Biri Endonezya Papua’sından, diğeri ise Java Adasından. Daha Bangkok’daki ilk günlerinde paralarını çaldırmışlar. Öylece mahsur kalmışken Hayko onlara yardımcı olmuş. Endonezya hakkında epeyce onlarla sohbet ettim. Bilenler bilir, Endonezya favori ülkelerimden.

Böyle ilginç ve sıcak bir iklimle geldim Bangkok’a. Başlangıçlar iyi olursa genelde sonrası da iyi oluyor. Sanırım sandığımdan daha çok seveceğim Bangkok’u.

Tabi her an her şey değişebilir. Görelim bakalım rüzgar beni nereye savuracak…

Day 549: THB:38, Bangkok. 3 Şubat 2012, Cuma

2 Yorumlar

  1. Merhaba Kemal Bey,
    Bangkok’da eşimle beraber iki gün geçireceğiz. İlgili yazılarınızı okudum.Kanal turu yapmak ve yerel pazarları gezmek dışında…
    Nereleri görmeliyiz?
    Teşekkürler,

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz