Filipinler, kalabalık mega kentleri, 20’den fazla aktif volkanı, dünya mirası 2.000 yıllık pirinç tarlaları, 100’den fazla etnik toplulukları, şahane tropikal adaları ve güler yüzlü insanlarıyla Asya’nın kıyısında, fantastik denilebilecek ülkelerinden birisi. 7.000 ‘den fazla adasıyla dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkelerinden olan Filipinler’in, adalarının ve kumsalların güzelliği tahmin etmek çok zor değil.

Tropik bitkileriyle harika manzaralar sunan adaları, bozulmamış beyaz kumlu kumsalları, yağmur ormanları, doğa harikası ilginç yerleri, gelişmiş otel ve hizmet kültürü, her türlü yemeği bulabilme şansı ve en önemlisi belki de fiyatların ucuzluğu ile beni kendisine çekmişti. Ülkemize çok uzak olsa da gezilecek ve görülecek yerlerinin güzelliği ile daha fazla ilgiyi hak ediyor.

Makati City, Filipinler
Makati City, Filipinler

Filipinler’i üç defa ziyaret etme şansım oldu. Palawan ve Luzon adalarını kapsayan ilk gezi 40 gün; Manila, Mindoro ve Boracay Adasını kapsayan gezim 25 gün ve son olarak da tekrar Palawan Adası ile Cebu, Bohol adalarını kapsayan gezim 15 gün sürdü. Bu ülkeyi seviyorum ve sizlerin de seveceğini umuyorum.

Filipinler Hakkında Bilgi

Büyük Okyanus’un batısında, Asya kıtasından 966 km açıkta bulunan Filipinler’i oluşturan 7,107 adanın, ancak 880’inde yerleşim bulunuyor. 4,000 adanın ise hala ismi yok. Adaların bazıları mega metropollere ev sahipliği yaparken, bazıları ise ancak üzerinde uzanılıp güneşlenecek büyüklüğe sahip.

Filipinler, doğu ve kuzeydoğuda Filipin Denizi, batı ve kuzeybatıda Güney Çin Denizi, güneyde ise Celebes Denizi ile çevrili. Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkeler arasında 4. sırada yer alıyor, tam 36,289 kilometre.

Filipinler’in başkenti Manila’nın da bulunduğu Luzon, orta kesimde Visayas ve güneyinde Mindanao olmak üzere başlıca üç ada grubu bulunuyor. Bu 3 ada grubu ise 17 bölge, 80 vilayet, 138 şehir ve 1,496 belediyeye bölünmüş. Başkent Metro Manila 12 milyona yaklaşan nüfusu ile ülkenin en büyük şehri.

Filipinler-haritasi
Filipinler Haritasi

Filipinler Tarihi

Filipin Adaları’na ilk Malaylar göç etmiş ve bunu Hintli ve Çinliler takip etmiş. Portekizli kaşif Ferdinand Macellan, 1521’de Filipinler’e varan ilk Avrupalı olmuş. Ünlü denizci Macellan, yerli savaşçıların lideri Lapu-Lapu ile girdiği bir çatışmada öldürülmüş.

333 yıl boyunca İspanyol hakimiyetinde kalan ülkenin ismi, İspanyol Kralı II. Filip’ten geliyor. İspanyollar 1565’ten itibaren 333 yıl ülkeyi sömürge olarak kullanmış. 1898’da İspanyol-Amerikan savaşı sonrası Amerikalılar, 20 milyon dolar ödeyerek Filipinleri İspanyollardan satın almış. Filipinler Cumhuriyeti ise resmen 1946’da kurulmuş.

Filipinler Gezi Rehberi

Filipinler oldukça kalabalık bir ülke. Özellikle metropol şehirler; Başkent Manila ve Quezon City sokaklarında bu çok kolay fark ediliyor. Bu şehirlerde kalabalık ve gürültülü caddeler, tıka basa dolu metro istasyonları ve jeepneylerin altüst ettiği bir trafik içerisinde yaşam sürüyor.

Egzozdan kaynaklı ciddi bir hava kirliliği insanı rahatsız ediyor. Manila merkezindeki caddelerin biraz dışına çıkıldığında, teneke evlerden yapılmış barakalarda yaşayan yüzbinlerce insan dikkat çekiyor. Kucağında daha 1 yaşını doldurmamış bebekle, kaldırımda kartonda yaşayan bir çift görmüştüm.

Manila-gezisi

105 milyonu aşan nüfusuyla Filipinler, dünyanın en fazla nüfus artışına sahip olan ülkelerinden birisi. Ülkede okur yazar oranı çok yüksek; 2003 verilerine göre halkın %92.5’i okur-yazar. Filipince ve İngilizce ülkede resmî dil olarak kullanıyor.

Ferdinand Macellan’ın 1521’de ülkeye gelmesiyle Filipinler Hristiyanlıkla tanışmış ve ülkenin yaklaşık %86’ı Hristiyan dinine mensup. 14.yüzyılından itibaren İslamiyet’le tanışan Filipinler’in yaklaşık olarak %10’u Müslüman. Müslümanların çoğu ülkenin güneyindeki Mindanao adasında bulunuyor.

Filipinler Gezilecek Yerler

İster sualtına aşık bir scuba dalışçı, ister kayalıklardan atlamayı seven maceraperest, ister bembeyaz kumlarda tembel tembel yatmayı seven bir tatilci, ister yerel lezzetlere düşkün bir gurme, isterse etnik kültürleri ve inançları öğrenmeyi seven bir araştırmacı olun; Filipinler beklentilerin hepsini karşılayacak bir ülke. Gezip de memnun kalmadığım köşesi olmadı.

Eğlence vadeden, şahane plajlar, dost canlısı yerli halk ve olağanüstü bir doğa. Daha ne olsun! Filipinler’de gezilecek yerleri bu sayfaya sığdırmak zor olsa da, en çok gezilip görülen yerleri burada sıralamak istedim.

1. Manila

Başkent Manila, Filipinler
Başkent Manila, Filipinler

Manila’yı ilk görenlerin aklına kaos gelecektir eminim. Her biri trafik canavarı olan gürültülü jeepneylerin tıkadığı trafik, korna sesleri, çöp dolu idrar kokan sokaklar, yol kenarlarında yatan çıplak insanlar, dilenen çocuklar, sokak satıcıları…

Yoksul yaşamlarını köylerde bırakıp, umutlarla şehre sığınmış insan yığınlarının yaşadığı bu şehir, tüm bunlara rağmen Asya’da en fazla expatın (ülkeye yerleşmiş yabancılar) yaşadığı başkentlerin başında geliyor. Malay, İspanyolca, Amerikan, Çin ve Arap kültürü etkisi altında harmanlanmış bir şehir olan Manila, İspanyol döneminden kalma eski kilise ve katedralleri, renkli gece hayatı ve alışveriş ile öne çıkıyor.

Azerbaycan

Gökdelenleri, plazaları ve lüks otelleri ve gece kulüpleri ile Makati bölgesi orta ve üstü bütçeli gezginlere hitap ederken, Adriatico Caddesi ise düşük bütçeli sırt çantalı gezginler için uygun. Her iki bölge çevresinde çok sayıda hostel, otel, restoran, gece kulübü ve barlar bulunuyor.

Manila gezilecek yerler; 1589’dan kalma San Agustin Church, Asya’nın ilk üniversitesi University of Santo Tomas, ulusal kahraman Dr. José Rizal’ın anıtının da bulunduğu Rizal Park ve Manila Bay, Ulusal Müze, Greenbelt Park ve 4,5 km uzunluğunda olup, kilise, okul ve bazı yerlere ev sahipliği yapmış tarihi Intramuros surları görülebilir

Manila Otelleri: Bayview Park Hotel, Casa Bocobo Hotel, BEST WESTERN Hotel La Corona, Leesons Residences, Hotel H2O, Sohotel Malate Manila, BThe Bayleaf Intramuros, Casa Bocobo Hotel, Tune Hotels Manila. The Picasso Manila Makati’de kalınabilecek güzel bir otel.

2. Banaue

Batad-Filipinler-Rice
Batad Pirinç Tarlaları, Filipinler

Filipinler’deki en büyük ve en kalabalık ada olan Luzon, arazi bakımından da dünyadaki en büyük 15. ada olarak biliniyor. Kuzey Luzon, dumanlı dağları, yemyeşil çam ormanları ve içinizi titretecek manzaraları ile aklınızı çelecek bir destinasyon. Özellikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 2000 yıllık Banaue pirinç tarlaları ile ünlü.

Malta

Filipinliler Banaue çeltik tarlalarını, dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırıyor. 2000 yıl önce Ifugao kabilesi tarafından işlenmeye başlanan bu alanlar UNESCO kültür mirası listesinde de yer alıyor. Filipinler’deki Cordillera Dağı’nda uzanan pirinç tarlaları, 1500 metre yükseklikte, 10,360 km karelik alanı kaplıyor.

Manila’dan 9-10 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Banaue kasabasına ulaşılabiliyor. Banaue’de ATM olmadığından cepte mutlaka nakit Peso olması gerekiyor. Herhangi bir tur paketi almadan köy çevresindeki pirinç tarlaları gezilebilir. Bontoc kasabası yönüne uzayan yol boyunca yürüyerek şahane manzaraların tadı çıkarılabilir.

Tavsiyem Banaue Otelleri: Uyami’s Green View Lodge, Batad View Inn, Rice Homestay, Banaue Evergreen Hostel

3. Batad

Batad-Filipinler-Gezi-Rehberi

Banaue’nin doğusunda yer alan Batad Köyü, etnik yapısı ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan çeltik tarlaları ile ünlü. Vadide amfi tiyatro gibi yükselen ve esilden nesile aktarılan geleneksel tarım yöntemleri ile çeltik tarımı yapılan bu yer, serin iklimi, şahane doğası, şelaleleri ile de keyif verici. Ifugao kabilesi yerel evlerini, giysilerini ve basit yaşamlarını yakından incelemek için uygun bir yer.

Banaue’den özel turlar alarak Batad’a gitmek mümkün. Halk otobüslerine binip, Batad Köyü yol ayrımında inip 1 saatlik bir trekking ile Batad köyüne ulaşılabilir. Köyün gece serin havasına uygun kıyafetler bulundurmalı. Köyde homestay veya basit odalar tarzında konaklama seçenekleri bulunuyor. Tappiyah Şelalesi mutlaka görülmeli.

Tavsiyem Batad Otelleri: Rita’s Mount View Inn, Batad View Inn, Batad Transient House

4. Sagada

Sagada-Filipinler-Tabutlar

Dağların arasında, binlerce yıl öncesinden gelen kendine özgün kültürüyle dikkat çeken Sagada, doğal güzellikler ve sıcakkanlı kabile insanları ile görülmeye değer bir yer. Luzon adasının kuzey doğu ucunda Cordillera dağlık bölgesinde bulunan Sagada, Manila’nın 140 km kuzey doğusunda yer alıyor.

Doğa yürüyüşü, mistik mağaraların keşfi, şelaleler ve tarihi ve kültürel yerleri ile görmeye değer bir yer. Banaue ve Batad gezisi sonrası Bontoc kasabası üzerinden Sagada’ya geçmiştim. Igorot kabilesi ve bunun 6 alt etnik grubunun yaşadığı küçücük kasaba, asılı tabutlar geleneğine sahip dünyadaki birkaç yerden birisi olarak dikkat çekiyor.

Sagada, yerli kültürü, şarkıları, dansları ile ilgi çekici bir yer. Trekking rotaları, şelaleleri, mağaraları gezilecek yerlerin başıdan geliyor. Mağara gezilerini mutlaka rehber eşliğinde yapmak şart. Benim gibi delilik yapıp tek başına girmemeli!

Tavsiye Sagada Otelleri: The Green House, Sagada Heritage Village, Coffee Heritage House and Hostel

5. Baguio

Filipinler-Gezilecek-Yerler-Bagio

Filipinlilerin yazın sıcaktan kaçıp sığındıkları, yazlık şehir olarak geçen Baguio, deniz seviyesinden 1,500 metre yüksekte yer alıyor. Serin iklime sahip bu dağlık şehir, etrafını sarmalayan, yağmur ormanlarıyla kaplı dağların arasında vadide bulunuyor. Burnham Park, Wright Park ve ünlü Mines View Park gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Session Road ve Harrison Road ise gece hayatının canlı olduğu yerler. Luazon adasının göbeğinde olan Baguio şehrin, Manila’dan 5-7 saatlik otobüs yolculuğuyla ulaşılabiliyor. Filipinler turu için kısa vakti olanların en fazla 1 gece ayırmaları yeterli.

Tavsiye oteller: Ashburn’s Transient Rooms, Le Monette B&B, Azalea Residences Baguio

6. Donsol

Donsol-Whale
Donsol Photo by Stuart Lyall @flickr

Yaklaşık 3 fil ağırlığında ve ortalama, bir otobüs büyüklüğünde olan dünyanın en iri canlılarından zararsız balina köpekbalıkları, Filipinler’in Luzon Adası’nda yer alan Donsol Koyu’nun derinliklerinde yaşıyor. Yerel adıyla Butandingleri görebilmek için sabah saatlerinde açılmak gerekiyor. Yılın bazı aylarında kıyılara daha yakın bölümlerde yaşıyorlar.

Donsol Otelleri: Vitton Resort, AguLuz Homestay, Giddy’s Place Inn Donsol

7. Coron

Kayangan-Lake-Coron
Kayangan Lake, Coron, Filipinler

Busuanga Adası, Calamian Group Adaları’ndan birisi ve Coron Kasabası ise bu grubun en büyük yerleşim yeri. Kasabanın karşısında uzanan Coron Adası ise plajları ve üzerindeki dünyanın en güzel göllerinden Kayangan Lake ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Zümrüt yeşili suyunun rengi ile burası beni büyüledi.

II. Dünya Savaşı’nda buradaki koylara saklanan 12 kadar Japon gemisi Amerikan bombardıman uçaklarınca batırılmış. Forbes Traveler Magazine dergisince dünyanın en iyi 10 dalış yeri listesinde yer alıyor. Batık gemilerde dalış sevenler için kaçırılmayacak bir yer.

Coron Kasabası’nın herhangi bir plajı bulunmuyor, buna karşılık etrafındaki onlarca ada beyaz kumları, güzel plajları, kalkerli ilginç yapıdaki kayaları, ada gölleri ile beklentilerin ötesinde bu fırsatı sunuyor. Tekne turlarına katılın. Manila’dan Coron adasına uçak bulunuyor.

Tavsiyem Coron Otelleri: El Rio y Mar Resort, Busuanga Island Paradise, Kokosnuss Garden Resort

8. Palawan Adası

Puerto-Princesa-Underground- River
Puerto Princesa Underground River, Palawan Adası

Palawan Adası, her biri bir diğerinden çekici 1700’den fazla adasıyla görmeye değer çok şey vadediyor. Lüks resortlar, şahane plajlar, vahşi yaşam, el değmemiş ormanlar ve milli parklar ile ilgi çeken bir yer. Palawan Adası, olağanüstü güzellikte kara ve deniz manzarasına sahip, biyoçeşitlilik bakımından zengin bir ada.

Puerto Princesa, Palawan Adası’nın başkenti. Ülkenin en yeşil ve en temiz şehri olarak geçiyor. Puerto Princesa şehir merkezi çok çekici olmasa da Palawan Adası’nın kendisi Filipinler’in popüler turistik destinasyonlarının başında geliyor. Şehrin 25 km uzağında yer alan Honda Bay, Kelebek Bahçesi ve Palawan müzesi görülebilir. Timsah görmek isteyenler ise Palawan Wildlife Rescue & Conservation Center turlarına katılabilir.

Puerto Princesa Underground River, Sabang; dünyanın en büyük yer altı nehirlerinden birisi ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Dağların altında bir otoyol misali akan, 8.2 km’sine kadar girilebilen yer altı nehri ve mağaralardaki oluşumlar görmeye değer.

Puerto Princesa Subterranean River National Park’ta yer alan bu yer altı nehri, Dünyanın yeni harikaları (New 7 Wonders of Nature) listesine girmeyi başarmış. Puerto Princesa Underground River turu yapacaklar, önceden Puerto Princesa’daki turizm ofisinden rezervasyon yaptırmaları gerekiyor.

Başkent Manila’da 1 saatlik uçak yolculuğu ile başkent Puerto Princesa’ya ulaşılabilir. Cebu Pacific, Air Philippines ve Zest Air Manila ile Puerto Princesa arasında günlük uçuşlar düzenliyor. Ben Coron Adası’ndan, Palawan Adası’nın El Nido kasabasına tekne ile geçmiştim.

Puerto Princesa Otelleri: WE Travelers Inn, Princesa Garden Island Resort, Orange Mangrove Pension House, Belinda’s Guesthouse, Teofila Pension, Puerto Bayview Backpackers, Banwa Art House

9. El Nido

Bacuit-Bay-El-Nido-Palawan
Bacuit Bay, El Nido, Palawan

Eğer deniz, kum, güneş ve iyi yemek arıyorsanız El Nido tam size göre. El Nido, Palawan Adası’nın kuzey doğusunda bulunuyor. Hükümetçe koruma altına alınmış bölge, ilginç kireç taşı kayalarından oluşan şahane ve ilgin görünümlü adaları ile dikkat çekiyor.

Milyonlarca yıl kireçtaşı kayalıklarının yağmur, dalgalar ve rüzgarla aşınması neticesinde bölgede çok sayıda mağara, lagün, gizli koylar oluşmuş. Oldukça renkli bir denizaltı hayatı bulunuyor; mercanlar, balıklar ve deniz kaplumbağaları… El Nido ve çevresinde 30’dan fazla dalış noktası bulunuyor.

Sırtını yüksek dağlara dayamış salaş kasabası ise birkaç caddeden oluşuyor. Otel, hostel, restoran ve barların sıralandığı şahane bir plaja sahip olan kasabanın olağanüstü güzellikte bir de manzarası var. Gerek yeme içme, gerekse konaklama ve aktivite ücretlerinin makul olduğu bu kasaba, kısıtlı izin süresi olanlar için mükemmel bir tatil yeri olduğunu söyleyebilirim.

Yüzlerce irili ufaklı adaları, gizli plajları ve koyları, lagünleri ziyaret etmek için yapılan tekne turları mutlaka yapılmalı. Bembeyaz kumsallar, zümrüt yeşili deniz, zengin su altı yaşamı, şahane şnorkelle dalış noktaları, balıklar, deniz kaplumbağaları, mantralar, kartpostallarda görülecek şahane adalar, olağanüstü manzaralar ve dahası. Dolu dolu ve keyifli geçirilebilecek bir yer.

El Nido Otelleri: Ipil Travelodge El Nido, Island Front Cottages, El Nido Viewdeck Inn, El Nido Resort Miniloc Island, The Alternative

10. Boracay Adası

Boracay-Filipinler
Boracay, Filipinler

Filipinler’in tüm adaları içerisinde en ünlü ve en turistik olanı ise Boracay. Son yıllarda Boracay Adası spor ve eğlencenin de merkezi haline geldi. Bembeyaz göz kamaştıran kumsallar, turkuaz deniz, şahane gün batımları ve yemyeşil doğa sunuyor.

Gidip de memnun kalmamak mümkün değil. İster deniz güneş ve kum, ister aktivite, ister gece hayatı ve eğlence için gidin, Boracay tüm beklentileri karşılıyor. Yetmişli yıllara kadar sadece bir kaç köylünün balıkçılıkla uğraştığı bir yer iken, zamanla doğal güzellikleri keşfedilen Boracay, ülkenin ana turistik yerlerinden biri.

Rus turistlerin her yıl artan ilgisiyle ada daha da kalabalıklaşıyor. Tatil köyleri, lüks resortları ve aktiviteleri ile eğlence ve keyifli vakit geçirme odaklı bir tatil düşünenler için ideal olabilir. Özellikle eğlenmeyi seven çiftlere ve balayı tatili arayışında olanlara tavsiye ederim.

Tavsiyem Boracay Otelleri: Azalea Hotels, 357 Boracay, Patio Pacific Resort Boracay, W Hostel Boracay, Salidos Place Resort

11. Vigan

Vigan-Filipinler
Vigan, Filipinler

Kolonyal dönem mimarisine sahip Vigan, 16. yüzyılda kurulmuş olmasına rağmen hala o dönemden kalan İspanyol kasabası görünümünü korumuş. II. Dünya Savaşında zarar görmemiş olan kasaba UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Luzon Adası’nın kuzey ucunda bulunan Vigan’a Manila’dan 6 saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşılabilir.

12. Taal Volcano

Filipinler Gezi Rehberi

Dünyanın en küçük aktif volkanı olan Taal Volkanı, Manila’dan günlük turlarla ulaşmak mümkün. Bahçeleri ve hoş manzaralı restoranlarıyla ünlü Tagaytay kasabası yakınlarındaki volkan, büyükçe bir krater gölünün içerisinde yükseliyor. Taal volkanının içerisinde ise yine bir asit krater gölü bulunuyor.

Tagatay’dan, krater gölü kıyısındaki Talisay köyüne jeepney veya trycle ile ulaşıp oradan tekneyle adaya geçiliyor. Adadan yarım saatlik bir yolu tırmanmak veya at sırtında giderek zirveye kolayca ulaşılabiliyor. Manila’dan Tagaytay’a ulaşmak ise otobüsle 2 saati buluyor. Trafiğin yoğun olduğu akşam saatlerinde süreler2 katını aşabiliyor.

13. Bohol

Chocolate-Hills-Bohol
Çikolata tepeleri, Bohol, Filipinler

Chocolate Hills (Çikolata Tepeleri) ile bilinen Bohol, Filipinler’in 1 numaralı turistik destinasyonu sayılıyor. Dünyanın en küçük ikinci memeli hayvanı olan tersier hayvanı burada yaşıyor. Kireçtaşı karstik kayalıkları ve göz kamaştıran beyaz kumlu plajlarıyla göz dolduran ada, motosiklet, araba kiralayarak veya organize turlar satın alarak keşfedilebilir.

Filipinler’in en gözde yerlerinin başında yer alıyor. Manila’dan veya Cebu’dan Bohol’a uçmak mümkün. Bohol Adası yakınlarındaki Panglao Adası ise en ünlü yerlerin başında geliyor. Sömürge dönemi mimarisi izlerini taşıyan çok sayıda tarihi binaları ve kiliseleri, nehir, şelale ve ormanları ile görmeye değer bir yer.

Ayrıca özel bir ada olan Sumilon Adası da tatil ve balayı düşünenler için mükemmel. Buradan, yakındaki Oslob‘a dev Whale Shark ile dalış veya şnorkel yapmaya gidin.

Bohol Otelleri: Bohol Beach Club, Vitamin Sea Resort, French Kiss Asia Resort, Dream Native Resort Panglao Island, Lost Horizon Dive Resort Annex

14. Cebu

Sinulog-Festival-Filipinler
Sinulog Festival, Cebu, Filipinler

Çok renkli festivalleriyle bilinen Cebu, ünlü denizci Macellan’ın da Filipinler’de karaya ilk adımını bastığı yer. Ülkenin en yoğun havalimanlarından birine sahip olan Cebu Adası, misafirlerinin tüm beklentilerini karşılayan bir ada. Dünya klasmanında lüks otel ve resortlar, restoranlar, Dumaguete ve Bohol şehirlerine yakın oluşu, diğer adalara ulaşımın kolaylığı ile oldukça rağbet gören bir şehir.

Ocak ayında düzenlenen ve renkli dans gösterileriyle öne çıkan Sinulog Festivali ise Rio Karnavalını anımsatıyor. Silk Air, Malaysia Airlines ve Cathay Pacific havayolları uluslararası Cebu havalimanına direkt seferler yapıyor. PAL, Cebu Pacific, Air Philippines, Asian Spirit, Astro Air ve Grand Air havayolları Manila-Cebu arası uçuş düzenliyor.

Cebu Otelleri: Quest Hotel & Conference Center, Marco Polo Plaza, The House of Cebu, Harolds Hotel, Escario Central Hotel

Filipinler Gece Hayatı

Ülkede hemen her şehrin bar, club, pub ve restoranların yoğun olduğu bir gece hayat caddesi bulunuyor. Ünlü DJ’lerin müzikleriyle bu sokaklarda sabaha kadar parti havasında bir atmosfer yaşanıyor.

Filipinler gece hayatı, Asya’nın en renkli ve hareketli gece hayatı olarak karşımıza çıkıyor. Pattaya ve Bangkok kadar olmasa da, ülkenin belli yerleri dikkat çekici bir hareketliliğe sahip. Manila’da Malate bölgesi; Makati’de Greenbelt, Glorietta, Rockwell Center; Pasay City’de Resorts World Manila; Quezon City’de Timog ve Tomas Morato Avenues ve Eastwood Libis ve Pasig City bölgesinde Ortigas Center gece hayatı meraklılarını kendisine çekiyor.

Asya’nın birçok ülkesinin gece kulüplerinde, yetenekli Filipinli müzik grupları görmek mümkün. Şahane İngilizce’leri ve etkili sahneleriyle Filipinliler kesinlikle şahane müzik yapıyorlar.

Burgos Street, Makati, Manila.
Filipinler gece hayatı mekanlarından, Makati, Manila

Manila’nın 80 km kuzeyinde yer alan Angeles City ise ülkede gece hayatı ve eğlencenin başkenti. Clark Uluslararası Havalimanı’na 10 dakika uzaklıkta olan şehirde, gece hayatı meraklılarını kendisine çekmeye çalışan 500’de fazla yabancı ve yerli bar ve gece kulübü bulunuyor. Angeles City, bir açıdan Filipinler’in Pattaya’sıdır denebilir.

Filipinler’e ne zaman gidilir

Filipinler tatili için en uygun zaman Ocak ve Mayıs ayları arasındaki sıcak ve kuru dönem. Daha serin hava sevenler için ise Kasım-Şubat arası daha uygun. Yağışlı sezon olan Temmuz-Ekim arası fırtına ve tayfunlar çok sık görülüyor ve tatil için pek elverişli değil.

Bu sezonda tayfunlar, haber bültenlerine konu olacak kadar yıkımlara yol açabiliyor. Yine de bu sezonun ucuz uçak bileti ve uygun otel fiyatları açısından elverişli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ülkenin Cebu ve Davao bölgesi, yılın hemen her ayı ziyaret edilmeye uygun.

Filipinler vizesi

Filipinler’e girişte kapıda ücretsiz 29 gün vize veriliyor. Filipinler turunu uzun tutmak isteyenler, Manila’nın tarihi bölgesi Ermita yakınlarındaki Intramuros’taki imigration ofisinde 3130 Peso (60$) ödeyerek 29 gün daha Filipinler vizesini uzatabilir. Eğer tekrar uzatmak isterseniz 5400 Peso ödemeniz gerekiyor. Manila dışında diğer bir çok şehirde de şubeler var.

Filipinler yurtdışı çıkış harcı alan ülkelerden birisi. Ülkeden ayrılmadan önce havalimanındaki veznelere yurtdışı çıkış harcı olarak 33 dolar ödemeniz gerekiyor. Filipinlerden ayrılmadan önce yanınızda bunu ödeyecek Peso olmasına dikkat edin..

Filipinler, hiç kuşkusuz Asya’nın en güzel ülkelerinden birisi. 40 gün süren Filipinler gezim boyunca hep memnun kaldım. Olağanüstü sahilleri, denizi, iklimi, sıcak kanlı insanları, ucuz seyahat imkanı, gezilecek yerlerin bitmek tükenmek bilmemesi ile aklımda yer etti. Göremediğim yerleri için bir gün mutlaka tekrar gideceğim.

Önceki blog yazısıHelpX veya Help Exchange Nedir
Sonraki blog yazısıAyvalık’ı Ayvalık Yapan 10 Güzel Şey
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

143 YORUM

 1. Olabildiğince detaylı ve her türlü bilgi içeriğine sahip bir yazı hazırlamışsınız, Kemal Bey…
  Filipinler gezimizi sizin bilgiler çerçevesinde planlıyoruz. Tabi ki sizin kadar çok fazla bir zamanımız yok. 10 günlük bir zamana sıkıştırmaya çalışacağız.
  Çok teşekkürler…

  • Tatilcilerin yolu Cebu Adasina gelirse yardimci olurum. Sanremigio da kendime ait villam var. Odasini gecelik 250 tl kira ya veriyorum isteyen olursa Cebu havaalanin da karsilama ve transfer hizmeti de yapiyorum fatihoz_64@yahoo.com adresinden ulasilabilir.

   Tesekkurler,

   FATIH

 2. Kemal bey merhaba. Daha önce filipinlere gitmiştim fakat gidiş ve dönüş biletim belirli tarihlerdeydi. Sözlüm orada olduğu için otel ayarlamamıştım, sorguya olmamıştı, ne için geldiğim sorulmuştu sadece. Benim sorum şimdi tekrar gitmek istiyorum, vize uzatma ihtimalim hatta, sözlümün akrabasının iş yerinde başlayarak iş vizesine dönüştürme ihtimalim(varmı tam olarak bilmiyorumda) olduğu için dönüş bileti almak istemiyorum. Pasaport kontrolünden döndürülme gibi bir ihtimalim var mı?

  • Dönüş bileti kesinlikle isteniyor, Uçağa binmeden istiyorlar checkin yaparken soruluyor. Sorulmazsa binzeniz dahi ülkeye girişte sorulursa asorun yaşanır. Önceden bir bilet rezerve edip onu gösterin

 3. Merhaba Kemal Bey, Öncelikle elinize yüreğinize sağlık. 9-10 günlük Filipinler düşünüyorum. Nasıl bir rota önerirsiniz?
  Saygılarımla.

   • Sevgili Kemal Kaya, yazınızdan çok keyif aldım. 24. Mayıs 19. Hazirn.2022 tarihleri arasında Filipinler gezisine çıkacağım. Sizin değerli yazınızı okuyana kadar okuduğum tüm gezgin yazılarında en dikkat çeken konu hırsızlıklar, otel kasalrına değerli şeylerin konulduğunda kaç saniyede ve hangi yöntemle (Sadece bir yumruk darbesiyle) çalındığı, iç ceplerin dikilmesi, hiç bir şekilde değerli şeylerimizin aynı cepte veya bel çantasında taşınmaması, turistlerin hemen soyuldukları, v.b. uyarılardı. O kadar ki, onca para verdiğim bileti yakmayı bile düşünüyordum ki, sizin yazınıza rastladım. Ellerinize yüreğinize sağlık. Manila’da biri bir aylık, (Luxury Appartments), biri 2 günlük Quezon City de (OYO88) ve Cebu’da Honey Hunt House da bir haftalık yerler ayırttım. Şimdi kara kara düşünüyorum ki yazınızda hiç böyle otel tavsiyelerine rastlamadım. Acaba başıma bir şey gelir mi? Booking.com dan ayırttım ve 150 şer PHP de depozit ödedim. Diğer yerlere gittiğimde de Manila’daki bir aylık rez sabit kalacak orada kalmasam da, valizlerim orada duracak. Sizce bunları değiştirmeli miyim? Rahatsız ettiysem kusura bakmayınız ve şimdiden teşekkürler. Sevgiler.

 4. Herkese merhaba, gerçekten Filipinler seyahatleri ile ilgili böyle çok paylaşımda bulunulan, detaylı bilgi alabildiğimiz bir site bulabildiğimiz için biz yeni gidecekler şanslıyız.

  Şubat sonu ve mart başı gibi eşimle Filipinler’e gitmeyi düşünüyoruz. İlk olarak Manila’ya indikten sonra güneydeki sahillere geçmeden gelmişken kuzey Filipinler’deki daha yöresel kısımları (Sagada, Batad, Banaue gibi) da görmek istiyoruz. Sorularım bununla ilgili olacak.

  Bu yöresel yerler ile ilgili turları araştırdığımda 8 günden başladığını görüyorum. Ben seyahat süremizi göz önünde bulundurarak bu yerlere 2 gün ayırmak istiyorum. Örneğin 1 Mart akşam Manila’ya inersem 3 Mart akşamı tekrar Manila’dan Coron’a geçmek istiyorum. O aradaki 2 gün bu bahsettiğim yerleri gezebilmem mümkün müdür. Güzergah öneriside yapabilirsiniz. Mesela Batad’a gerek yok. Sagada’yı gör yeter gibi.

  Otobüs ile gidersek bu otobüsler güvenli midir? Kısaca bir kılavuz bir şöfor ile gitsek o bölgeler güvenli midir?

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Çok teşekkürler.

 5. Merhaba Kemal bey eylül sonunda 1 aylık uzakdoğu seyahatine çıkıyorum, size daha öncede rota planlama hakkında soru sormuştum. Daha önce 2 kez Tayland’a gittim ama hala gezemediğim yerler var ancak bu sefer faklı yerler görmek istiyorum.Rotamı hala olusturamadım bir türlü.

  Filipinler, Kamboçya ve Tayland gezisi yapmak için nasıl bir rota planlamalıyım?

  Türkiye’den direk Filipinler’e uçsam daha sonra Phnom Penh’e tek tön uçsam ve Kamboçya seyahatimi bitirdikten sonra Tayland’a geçsem ve Bangkok’tan Manila’ya uçakla geçsem? Sizce bu rota iyi bir rota mı?

  Bu tek yön uçuslar bana ne kadara mal olur sizce?

  Bana önerebileceğiniz farklı bir rota olur m?

  Filipinler hakkında çok fazla bilgi yok, Tayland vs gibi ülkelere oranla. Benim için uzun bir gezi olacagı için bütcemi ona gore ayarlamam gerek.

  Sırtcantalı bir gezgin için Filipinler’de ve Kamboçya’da günlük ortalama ne kadar harcanır?

  • Rota belirlerken 2 önemli kriter var, birincisi süre, ikincisi ise uçak biletlerinin ücretler. Eğer yeteri kadar süreniz olduğunu düşünüyorsanız skyscanner, momondo gibi uçak bileti arama motorlarından en uygun uçak bileti rotalarını bulun. yani diyelim Kuala Lumpur-manila taratın, eğer Bangkok-Manila uçak bileti arasında çok fark varsa Filipinler rotanız kesinleşti demektir.

   Tek yön biletler gidiş-dönüş biletlerine göre daha pahalı olabilir. O bölgede AirAsia ve Filipinler’in yerel havayolları ucuza uçuyor.

   Eğer Istanbul-Kuala Lumpur ve oradan da Filipinler seferlerinin toplamı IST-Manila uçağından pahalıysa, Türkiye’den Filipinler’e uçarsanız daha ekonomik olur. Bunları tek tek araştırmak gerekiyor.

   Istanbul-Manila-Bangkok-Siem Reap-Bangkok-İstanbul şeklinde bir rota yapabilirsiniz.

   Yada

   Istanbul-Bangkok-Siem Reap-Bangkok-Manila-Bangkok-IST

   Ya da 

   IST-Kuala Lumpur-Manila-Kuala Lumpur-

   Ayrıca daha önce verdiğim rota bilgileri de olabilir:

   Bangkok >Siem Reap (Kamboçya) >Bangkok>Phuket>Langkawi Adası (Malezya)>Georgetown (Penang Adası)>Kuala Lumpur>Melaka>Singapur> şeklinde bir rota izleyebilirsiniz.

   Yukarıdaki rotada Kuala Lumpur sonrasına Filipinler’i yerleştirebilirsiniz.

   Kısaca her bir rota önerisindeki uçak bileti fiyatlarını not etmeniz ve toplam idemeleri toplayıp karşılaştırmanız gerekiyor.

 6. Benım kız arkadasım Filipinli ve ben İstanbul’da yasıyorum. Onun yanına gitmek ve onunla evlenmek istiyorum. Kız arkadasım Davao şehrinde yasıyor. Oranın insanları nasıl? Yabancılara karsı tepkılerı nasıl bılmek ıstıyorum? Oraya gidip kızı alıp İstanbul’da yaşamak istiyorum. Turkiye’den hangı evrak almamız gerekıyor. En bastan anlatabılır mısınız? Beni aydınlatırsanız cok sevınırım

  • Filipinler genelinde halk zaten yabancılara alışıktır, herkese saygılı olup yüzlerinden gülümseme eksik olmaz. kendinle barışık doğal bir halk.ülkemizde göremediğimiz samimiyeti orada rahatlıkla görebiliriz.

   Evlenmeye karar vermeden önce oraya gidip ailesi ve akrabaları ile tanışmanı öneririm. her yönden tanımak gerekir. çok acele etmemekle beraber karşılıklı gidip gelindiğinde daha iyi kararlar alınır. Maddi açıdan sıkıntı olmaması gerekir ki gidip gelmek, kalmak bunlar hep finansal durumlar.

   Evraklara gelirsek nufüs tan bekar olduğuna dair evrak alman gerekmekte. ikametgah nufus cüzdanı vs.. hepsini manila büyükelçilğine veripi onlar sana evlenebilir evrağı vereceklerdir. Hayırlısı olsun.

 7. Kemal iyi günler dilerim adım Ferhat facete 4 ay önce Filipinler Manila bağlı Rizal’de yaşayan bir bayan ile tanıştım. Mağazada müdür olarak çalışan bir kadın. Anlaşırsak evlilik düşünüyorum. İngilizcem iyi değil. Beni Filipinler’e çağırıyor. Sizin görüşünüz benim için çok önemli ne yapmalıyım? Saygılarımla

  • Filipinliler interneti çok iyi kullanıyor. Çoğunlukla amaçları yurtdışından birini bulup ülkeden ayrılmak. Ya da en azından gezmek veya para koparmak. Çok farklı bir kültür. Hayat sizin, tercih sizin. Sadece (hoşlanmayacağınız) sürprizlere hazır olun diyebilirim. Romantik bir ilişiki de doğabilir. Ben bunun ötesinde bir şey söyleyemem maalesef.

 8. Filipinler, gülen insanların ülkesi. Gezilecek çok yeri var ve her gördüğüm yeri de ayrı güzellikte. Su altını keşfetmek isteyenlere de Malapascua adasında sapan kuyruk köpekbalıklarıyla dalış yapmalarını öneririm.

  Mutlu ve keyifli günler dilerim.

 9. Kemal kardeşim öncelikle sana bir teşekkür borçluyum. Bu yıl eşimle Güney Afrika, Swaziland, Namibya, Malezya, Borneo, Endonezya gezileri yaptım. Bu gezilerimde senin yazılarından ve özellikle Güney Afrika gezisinde vermiş olduğun bilgilerden çok yararlandım. Çok sağol ve iyi ki varsın. İki gun sonrada Bangladeş, Bhutan, Hindistan, SriLanka, Maldivler gesisi yapacagım. Şimdiden aklımda olan Filipinler gezisini planlıyorum ve seni okuyorum. Bilgilerin için şimdiden sağol

 10. Kemal abi merhaba, biz arkadasımla nisan 10’unda hindistana gidiyoruz orayı gezdikten sonra taylanda geçeceğiz otostopla ama filipinleride görmeyi çok istiyoruz. Taylanddan filipinlere tekne benzeri bi araç ile geçiliyor mu ücretleri nedir ortalama ? Ve gitmişken hem kayalıklardan atlayıp hem doğasına kapılıp çadır kurabileceğimiz yer neresidir ? Biz 2 gezginiz cebimizde fazla para yok çadır o yüzden:) cevaplarsan çok sevinirim çok teşekkürler abi

  • Bende pinas hayrani biriyim.yakladik 10 yildir tum kiz arkadaslarim filipinli.yakinda evlenmek ve oraya yerlesmek istiyorum bir kac kez gittim ama tam sizler gibi bilgi sahibi degilim.orada yaşaya türk arkadaslar varsa bana ulaşirsa yardim ve fikir almak istiyorum.fikretesen11gmail.com.fikret esen facebooktan uladirsaniz sevinirim.agustosta kuz arkadasimla tekrar oraya gidecegim.

 11. Ustad merhaba, Ümit ben, System Tour ile manilaya geldiginizde tanismistik. Musadenle bir duyuru paylasabilir miyim sayfana?
  Ben Filipinler’de evlenip yerlesmis ufak bir is ile yasayan bir arkadasinizim. Filipinler’e gelecek olanlara amator ve/veya profesyenel olarak yardim ve destek olablilrim (Kalacak yer ayarlamasi, tur plani, cevirmenlik, vize islemleri vb her konuda ). İletisim icin bana ucansoy@yahoo.com mail adresim ve ayni mail ile Facebook uzerinden ulasabilirsiniz. Buradaki numaram 0063 928 2229424

 12. Merhabalar kemal bey eylül nasipse bu sene evlenicez hangi dönemde gitmemizi tavsiye edersiniz ona göre tur satın almayı düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim yada tavsiyeniz varsa çok memnun olurum.

 13. Merhaba Kemal Bey, 21 ocak- 4 subat arası filipinlere gidiyorum, yani sanırım net 13 gün olucam. Kafamda gitmek istediğim rota- Manila- Palawan- Cebu- Bohol- Boracay- Manila. Ama biliyorum ki zaman hepsine yetmeyecek. Ama hangi noktaları çıkarmam daha iyi olur, hangi şehre ne kadar zaman ayırsam güzel olur bilemiyorum. Günlerdir bunu araştırıyorum.
  Muhteşem doğa ve huzur önceliğim. Önerileriniz nedir? Hangi destinasyon çok vakit alır ve değmez sizce?

  • Merhaba,

   Biz filipinlere şubat başı gibi gitmeyi planlıyoruz. Yanımızda 1 yaşındaki bebeğimizde olacak. manila ya gidecez. Ordan nasıl rota izlemeliyiz. Bebekli olduğumuz için daha rahat gezebileceğiz ve deniz tatilini daha uzun yapmak istiyoruz. 9 gün gideceğiz. Sizce bizim için Palawan el nido,cebu,bohal,boraçay uygun mudur?

   Teşekkkür ederiz.

 14. Merhaba Kemal Bey,

  Bohol’daki şu tepecikler oldukça hoş bir görüntü oluşturuyor. Üzerine çıktınız mı? O tepeciklerden ne kadar var? Ne kadar fantastik bir yer 🙂 Palawan Adası da bir o kadar hoş görünüyor. Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler.

 15. Merhabalar Kemal bey. Ağustos sonu gibi filipinlere gitmeyi planlıyorum üç ay kadar kalmak istiyorum hem tatil yapmak,hemde ingilizcemi geliştirmek için Manila’da çok iyi İngilizce konuşulduğunu duydum. Üç ay kalmam için ne yapmam gerekiyor sadece 1 ay vizesiz sonrası için ne yapmam gerekli gidiş dönüş uçak bilet tarihlerimi nasıl ayarlamam gerekli dönüş tarihimi belirtmek zorunda mıyım ?

 16. Merhaba Kemal bey 2 ay sonra Filipinler’in Davao bölgesine gitmeyi planlıyoruz Kuzenle birlikte. İngilizcemiz düşük ama yine de kendimizi ifade edebiliyoruz. Bizim merak ettigimiz Manila gelince bir evrak doldurmanız gerekiyormuş bu ne evragi ve İngilizce mi? İngilizce olarak mı doldurmamız gerekiyor? Sonra vize verdiklerinde Davao’ya gideceğiz ve orayi kısaca bize tanitir misin? Teşekkür ederim şimdiden.

  • havalimanındaki imigration formu dolduracaksınız. Ad, soyada, pasaport bilgisi, uçtuğunuz uçağın uçuş kodu, kalacağınız otel adresi. Davao’da maalesef bulunmadım.

    • İnternetten istediğin bir otelin adresini yanına al onu yaz. 21 günlük vizesiz giriş var uzatmak istersen uzatma imkanları var. Yalnız 21 günlük gidiş dönüş bileti şart yoksa zaten uçuş izni vermiyorlar. 1 Ekim’de ben de uçuyorum yardımcı olabilirim. Bilgi almak için Facebook Halil Patricia Çelik aratabilirsiniz.

 17. Bu arada forumlarda Filipinler’in ucuz oldugunu soyleyenler var. Arkadaslar suan Manila’dan yaziyorum, baskentte gidilcek yerler, volkanlari gezmek icin Tagaytay; city eglence icin de Makati, Malate, Angeles ve Quezon city baslica bolgeleridir. Bu yerlerde en düşük fiyata otel 1000 pezozdan basliyor yani ortalama 70-75 TL. Makati’de bir bardak cay 3 dolar. Turistik bolgelerde ucuz diye bir sey yok. Kenarlara giderseniz var ama oralardada aç kalirsiniz ve guvenli degil. Kisacasi Antalya plajlari ile Bursa plajlari bir degildir. Bir yerde 10 liraya tatil yaparsin digerinde 50 lira yetmez.

 18. Merhabalar. Şuanda Manila’da bulunuyorum ve buradan vapurla Endonezya Bali Adasina gecmek istiyorum. Böyle bir imkan var mi ?

 19. Palawan çok güzel bir ada, ben de öneriyorum herkese. Balayı için de çok hoş resortlar var. El Nido’yu ben de çok sevdim. Ayrıca Bohol ve Panglao da çok güzel Adalar.

 20. Çok güzel bir adalar ülkesi, hangi adaya gitseniz de güzel. Yemekler fena değil, insanlar sıcak kanlı. Tayland gibi dolandırıcısı yok. Güvenli bir ülke.

   • Bu ülkede özellikle kızlar sizi kesinlikle dolandırmazlar. Ama erkekler için aynı şeyi söyleyemem. Özellikle taksi şöförleri bu ülkede en sevmediğim insanlardır. (iyileri de var tabi ama denk gelirseniz) Gideceğiniz yere varmadan asla parayı peşin vermeyin yoksa yolda kalırsınız. Çoğu taksimetre açmaz. Yok çok trafik var yok bilmem ne sizden üç kat fazla para ister. Eğer taksimetre açarlarsa da sizi bir güzel dolaştırırlar eğer gideceğiniz yolu bilmiyorsanız. Kaliteli olmayan sıradan barlarda paranızı almak için her türlü cambazlığı yaparlar. Masanızdaki boş şişeleri kaldırmazlar. Siz üç bira içtiniz diyelim bi bakarsınız masanızda on tane boş bira şişesi var. Hele bir de kız verdilerse yanınıza bardan eyvah eyvah geçmiş olsun.

 21. Yeryüzünün bana göre en güzel ülkesi. Ada, deniz, güneş, kum, güzel insanlar ve ucuz da olması bana göre yeterli. Turistik yerleri dışında da çok güzel yerleri var.

   • Ne kadar güzel bir doğası var oranın. Hatıralarım canlandı. Baharda her yer çok güzeldir Mersin’in.

    • Amsterdam biraz overrated city. Ot yasal olmasından dolayı bu kadar fazla ilgi. Elbette şehir ve mimari güzel ve güvenli, ancak gerek seyahat maliyetlerinin yüksek olması, pahalı oteller ve restoranları, gece hayatının fiyatlarıyla bütçe zorlayan bir şehir.

   • Wadi Rum büyüleyici bir yer. Günübirlik gidiyor turlar, gidip en az 1 gece kalmalı. Çölde çok güzel çadır veya otel tarzında konaklamalı yerler var. Kum tepelerine çıkıp sessizliği dinlemeli.

  • Ben beş yıldır Filipinler de yaşıyorum. Bu ülke eskisi gibi değil. Burası asla ucuz bir üşke değil. Özellikle market alışverişleri Türkiye’den çok daha pahalı. Fast food desen keza o da öyle. Boracay gibi turistik yerlere ise para yetmez. Kesinişkle abartmıyorum. Bu ülkeyi çok iyi tanıyorum. Gece hayatı ise tam bir para tuzağıdır. Hele bir de Filipin kızlarının güzelliğine kapılırsan yandın. Kızlar yeterki sen de para kokusu almasın. Parasız kalırsın..

 22. Harika bir yazı cok tesekkurler. Bu aksam gidiyoruz, ozellikle kuzey Filipinler hakkındaki bilgiler cok makbule gecti.

 23. Benim Filipinler Mindanao Adasında (Cagayan ve Davao’nun tam ortasında) iş yerim var .Burada güvenlik kötü diyen yorumları okuyup şok oluyorum. Geçen sene 10 gün boyunca arabamla balta girmemiş ormanlardan tutun, kalabalık onlarca şehre gittim. Ülkeyi kuzeyden en güneye aylarca dolaştım. Nerede güvenlik yok bana söyler misiniz?

  Maalesef buraya gelen Müslümanlar Manila ve Angeles’te sabahlara kadar pavyon kızlarıyla geziyor. Kafa 1 milyon olduktan sonra başına problem gelince buralarda yazıyor. İnternetten hatun ayarlayıp geliyorsanız gelmeyin kardeşim. Gidin Laleli’de takılın. Yok turist olarak gelecekseniz dünyanın en güvenli ülkesidir burası.

  Yanlız restorantlar başarısız. Mutlaka hazır çorba bol bol konserve ve ekmek getirin. Ayrıca otellerin çoğu yabancılarda, bu yüzden fiyatlar Türkiye’ye yakın. Buralar cenettir ama bulabilene. Size bir ada önereceğim; Camugin Adası. Buraya kesin gidin. Ben Boracay ve Palawan’a gittim. Camugin çok daha süper. Mart 29’a kadar buradayım. Bence Suudi Havayollarının Riyad aktarmasıyla gelin. 2 valiz hakkınız olur. KLM çok uzun sürüyor. KLM’nin valiz hakkı 20 kg. Suudi Arabistan 45 kg.

  • Merhaba Ben Ankarali Alanya’da yasayan 34 yasinda bir kisiyim. 2 sene burada bir Flipinli kız ile yasadim, sevdim. Kendisi Manila’da da yasiyor. Bu sezon sonu insallah oaya gidip evlenip devamli bir sekilde yasamayi dusunup planliyorum. Ama tabiki de aklimsa soru isaretleri kalmiyor degil. Cifcilik ve hayvancilik yapariz diyor. Benzinde Turkiye’deki tecrubelerim var ama nasil olur biliyorum. Beni bilgilendirirseniz cok minnettar kalirim, simdiden tesekkurler.

   • Merhaba. Ciftcilik kazanci guzel ama yetistirecegin urune gore degisir. Domates, patlican, sogan falan yapacaksan vazgec derim. Ama marul gibi yesil sebze burada daha degerli hele brokoli bunlari dene derim. Ya da restorant ac. Benim kucuk bir restoranim var. Sukur diyorum.

    • Hangi şeyindesiniz Ali Bey? Ben 10 gündür Filipinler’deyim. Palawan Adası’nı gezdim şimdi Cebu’dayım. İki gün sonra Manila’ya gidiyorum.
     Sizi görmek isterdim doğrusu.

     • Koray bey merhaba.
      Temmuz / 2017 tarihinde Cebu adasına hen ingilizcemi geliştirmek hemde gezi maksatlı gideceğim lütfen
      1- Ucuz uçak bileti için ne önerirsiniz?
      2-Cebu adasında 3d-akedemi hakkında bir bilginiz var mıdır ?
      3-3 ay kalmayı planlıyorum Türkiye’de pasaport ve vize işlemleri konusunda bir şey yapmalı mıyım ? Yoksa Türkiye’de Üniversite öğrencisi olmam sebebiyle Cebu hava alanında vize alabiliyor muyum ?
      4-Cebu adasında bulunduğum süre içinde temel ihtiyaçlar düşünülürse (Barınma + yemek ve Ulaşım ) günlük harcama konusunda lütfen bir hedef iletir misiniz ?
      5- Cebu adasında daha emniyetli olur düşüncesiyle kart kullanmak istiyorum Türkiye’nin muhabir bankası kimdir ? lütfen bilginiz varsa iletir misiniz yada bu konuda öneriniz nedir ?
      Olası görüşleriniz için teşekkür ediyorum.

      Not : Sn.Kemal Kaya sizinde katkıda bulunmanızı rica ederim.
      Metin Erten

  • iyi gunler Borahan bey. Yorumunuz icin tesekkur ederim.
   Sizinle tanişmak isterim. Sizinle iletisim kurmak isterim.

  • Merhaba Borahan bey..ben Filipinlerde dil okuluna gitmeyi planlıyorum..Filipinler de yaşam ile alakali sizden birkaç bilgi alsam.?

 24. Tebrikler Kemal Bey. ilgiyle bakıyorum sitenize. Filipinler’e gideceğim Türkçe rehber anlamında bilginize teşekkür ederim.

 25. Filipinler seyahatimi tamamlanmış bulunmaktayim. Yaklaşık iki ay kaldim ve gayet rahat bir 2 ay oldu.
  Pasaport kontrolleri rutin geçiyor bir problem yasamazsınız fakat dönüş bileti olan evrak yaninizda olsun onu soracaklar. İlk havalimanindan çıktığımda beni sicak bir hava karşiladi şikayetçi de değildim. Soguk bir ülkeden geldiğim icin bu sicaklik beni tatil havasina soktu. Hemen ilk iş olarak bir taksi bulmam gerekiyordu havalimanindan ciktiğimda gördüğüm taksi sirası bende şok etkisi yapti 30 dk bekledikten sonra taksi sirasi geldi ve yaklaştık 40-50 dk’lık bir yoldan sonra Manila’daki otel Andreas geldim.
  Burası bir Protestan oteliydi bende yabanci bir Protestan olduğum icin beni gayet hoş karşiladilar. Güvenlikle ilgili bir problem yaşamadim ama niyetiniz de önemlidir. Elbette sizde Angel City’e giderseniz gasp edilebilirsiniz ama Makati Cuayan gibi bölgelerde problem yaşamazsınız. Manila’da genellikle cepciler var onlarda metroda takılıyorlar.
  Metro kullanmayin ya da dikkatli olun. Her şey olabilir kartlariniz yaninizda olsun bir problem olursa kullanirsiniz. Sadece ülke içinde değil belki aktarmayi da kacirabilirsiniz (hava yollarının bu durumlarda ne yaptığını bilmiyor ) ama düzgün bir tatil için gidiyorsaniz güvenlik problemi yaşamazsiniz.
  Merak etmeyin ülke ucuz değil sakin ucuz diye düşünmeyin o yüzden paraniz olsun yaninizda yemeklerde ön yargılı olmayan test edin. Muhakkak Pancit ve Balut yemelisiniz. Balut görüntü olarak hoş değil ama tat olarak enfestir.
  Gezilip görülecek çok yeri var bol bol gezin unutmayin zina her inançta günahtır. Geri dönüşünüzde muhakkak trafik olduğunu hesaplayin ve yaninizda 700 peso kadar para olsun. Terminal birde ya da 3’te cikiş ücreti isteniyormuş. Dolar bozmak zorumda kalirsiniz yoksa.

 26. Güvenlik ile ilgili önerileriniz var mıdır? 11 Ocak 2015 tarihinde KLM ile Amsterdam aktarmalı 10 günlük Filipinler seyahati yapacağım.

 27. Merhaba 12 günlük bir tur için plan yapmak istiyorum.Yüzme ve eğlence odaklı bir tur olsun istiyorum. Hangi şehirlere kaç günlüğüne gitmeliyim.Manilaya indikten sonra sırasıyla bir plan yapabilir misiniz?Hiç bilgim yok öncelikli yerler ve nasıl ulaşacağım konusunda detaylı bir gezi rotası hazırlarsanız çok memnun olurum teşekküür ederim

  • Selamlar Bilal,
   Senden onceki yazımı detaylı okumanı tavsiye ediyorum tekrardan 🙂 eger biraz karısık olduysa kısaca ozet geceyim:
   Ulasımı ucakla yapacaksın ve her Adaya Manila uzerinden gideceksin. AirAisa ve Cebu paficic in sitelerinden uygun ucak biletleri bulabilirsin. Ama simdiden soyleyeyim Bol Rotarlara hazır ol ve iki ucus arasında en az 3 saat olsun. Onerim su olur:
   Manila (MNL) – Puerto Princesa – Palawan (PPS): 3 gun yeter. Dolce Vita Hotel de kaldım ve 3* icin cok yeterli bir otel. Turları otelden ayarladık. Underground River(Tam Gun), Island Hopping (tam Gun) ve City Tour (yarım Gun). Buradan El Nido ve Coron Adasına gidebilirsin Dogal Guzellik icin ama Araba ile 6-8 saat oldugunu soylediler ben gitmedim.
   Ucak ile tekrar Manila ve sonrasında Manila MNL – BOHOL(Tagbilaran (TAG) )2 gun yeterli. Harmony Hotel de kaldım idare eder. Mutlaka sehir turu yap mutlaka cukulata tepeleri gittigine degecek. giderkende Pirinc tarlaları ve Man Made Forest ve sevimli yaratık Tarsier i gorme sansın olacak. Aksamları en meshur beach Alona da kurulan restoralanda bol bol deniz urunu yiyebilirsin.

   Tekrardan Manilaya Donus ve Tatilin En Muhtesem yeri BORACAY: Manila (MNL) – Boracay (KLO nami diger Kalibo). 5 gun. Burada Super bir deniz Eglence ve su sporları seni bekliyor. Ben en sona bunu ayırdım ve sahilde bulunan Boracay Regency Beach Resort & Spa da kaldım. Hotel de imkanlar cok fazla ve ben sadece sabah ve aksam yemeklerini yedim. ama cok daha ekonomik otellerde var. burada Island Hopping turu yaparsan yeterli olur sanırım zaten kristal deniz ve bembeyaz sahil seni bekliyor olacak. Aksamları ise oldukca hareketli. tam istedigin gibi. su aktivilerinde soylenen fiyatların nerdeyse yarısını teklif et 🙂

   umarım yardımcı olabilmisimdir, diger yerlere de gittim ama siddetle bu ucunu oneririm.

   • merhabalar, izlenimlerinizi paylaştığınız için tşekkürler.
    geçenlerde filipinler Davao şehri için bir arkadaşın görüşünü istemiştim. bana pek güvenli olmadığı için heleki tanıdık biri olmayınca dilde çok fazla olmadığından önermedi. bende gitmekten büyük ölçüde vaz geçtim.
    1- sizin Davao hakkında bir yorumunuz olabilirmi?
    2- orada netten tanıştığım bir bayan var onların sözlerine güvenebilirmiyim. şimdiden teşekkürler.

    • Selamlar,
     Davao ya gitmedim ama Esimde cok guvenli olmadıgını soyluyor. Filipinlere yeni tanısacagınız bir bayan icin gitmenizi kesinlikle tavsiye etmem. siz tatil icin gidin kendisi size uysun 🙂 Maalesef olusturdukları algı cok ama cok fazla kotu.

    • Savaş bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Filipinlere gitmekten vaz geçtim. rotamızı Tayland Phukete çevirdim. herkese iyi tatiller dilerim.

    • Eğer İngilizcen iyi değilse çok riskli. Onlar Türkleri zengin saniyorlar dikkatli olmani tavsiye ederim.

   • Çok teşekkür ederim bilgilendirme için. Gündelik ücretler özellikle taksi vs ücretleri hakkında bilgi verebilir misin? Tur ücretleri ortalama ne kadar bir ücretle yapılıyor? Rica etsem aşağıdaki şehirleri sıraya koyar mısın? En mantıklı nasıl bir rota olmalı? Önce nereye sonra uçak mı tekne mi? Nereye bir sıraya koyabilir misin?

    Gezmek istediğim şehirler: (Mantıklı mı gün sayıları bilmiyorum-Tur ücretlerini bilmiyorum ama gezilecek yüzülecek güzel yerler için Boracay, Palawan yeterli sanırım çok yolda geçirmek de istemiyorum zamanımı)
    Manila (2 gün)
    Angeles City (1 gün)
    Palawan (4 gün)
    Boracay(5 gün)

 28. Tam 1 ayını filipinlerde geciren (Manlia-Palawan-Cebu-Bohol – Boracay, Tagaytay, Baguio Quezon City) yeni birisi olarak sunu soyleyebilirim, Kemal arkadas cok guzel yerleri yazmıs. Alternatif aramaya cok gerek yok ilk sefer icin. Esim Filipinli oldugu icin ben cok zorluk cekmedim ama gidecek arkadaslara da Palawan (El Nido dahil), Coron Adası, Bohol ve BORACAY i kesinlikle tavsiye ederim. Baguio ve Tagaytay a ise vaktiniz kalırsa gidin.
  Kendi vatandasları bile herseyden cok cekiniyorlar cok rahat gozukmelerine ragmen. Hırsızlık Gasp ve adam kacırma halen cok aktif. Ayrıca satın alacagınız birseyi mutlaka 2-3 yere sordukdan sonra en az soyleyenin en az yarısı kadar teklif edin. bu bir klasik ama gezdigim onca yerin icin Filipinlerde cok kolayca bunu hissedebiliyosunuz.
  Inci severler icin turlarda karsınıza cıkan satıcılardan (ozellikle Cebu da) cok uyguna alabilirsiniz hemde cok cesitli olarak. diger yerlerde nispeten cok daha az cesit ve daha pahalı. Esim İncilerinin buyuk kısmının orjinal oldugunu soyledi 🙂
  Deniz sever arkadaslar icin Boracayı sona bırakmalarını ve en uzun sureyi burada harcamalarını tavsiye ederim.
  AirAsia yı kullandık ve maalesef cok fazla rotar yapıyor heleki turun devamında baglantılı ucusunuz varsa simdiden soyliyeyim hazılıklı olun 4-5 saatlik surelere. sadece Airaisa degil hepsi rotarlı ama AirAsinın sefer sayısı cok oldugu icin maalesef rotarları da kacınılmaz.
  Cebu ve Bohol de tur kavramı private oldugu icin pahalı(4000-5000Peso). Onun yerine 8 saatlik soforlu araba kiralamak en mantıklısı (2500Peso).
  Palawan da ise bildigimiz tur mantıgı oldugundan en pahalı tur 1500Peso (Underground River), city tour 600Peso , Island tours 1300Peso. Puerto Princesa havaalnına tricycle ile gitmek (10-15 dk ve 80-100 peso) paha bicilemez 🙂 Otellerin cogu sizi karsılar zaten.
  Undergrund River ise Tour Guide ların anlatımıyla bir harika… arka arkaya 10 kere gidebileceginiz bir yer. sarkıt ve diger olusumları muhtesem karakterelere benzeterek anlatıyorlar ve coook eglenceli.
  Boracay ise tura ihtiyacınızın olmayacagı (sadece 1 tane Island tour -800Peso) deniz sporlarını ucuza yapabileceginiz muhtesem bir yer. High ve Low tide ı cok iyi yasayabileceginiz, sabah girdiginiz yerde aksam yuruyebildiginiz ve tertermiz deniziyle muhtesem atmosferi ile cok keyif alabilecginiz bir yer.

  Tagaytay da Taal Volkanı da 1500peso boat 500Peso tour guide 50 peso da giris ucreti.

  Masaj ve her turlu cilt bakımı (manikur pedikur vb) gayet uygun ozellikle kadın arkadaslar icin 🙂

  Bende kendimce birseyler karalamak istedim bu guzel calısmaya ek olarak. umarım Kemal arkadasa karsı ayıp etmemisimdir.

  • Burada tarım yapmak en mantıklısı. Benim iş yerim var. Türkiye’ye din turizmi üzerine çalışma yaparsanız acayip tutar. Dünyanın en büyük Katolik nüfusu burada.

 29. Filipinler biz Türkler tarafından çok fazla bilinmiyor maalesef. Fakat şimdi haftada 3 sefer başlayan Türk Hava Yolları seferleri ile daha çok duyulacak umarım.Benim seyahatlerim sırasınca en çok hoşuma giden yerler, Palawan’daki Coron ve El Nido bölgeleri. Aynı bizim Göcek Adaları ve koylarını andırıyor.
  Manila’ya gidecek arkadaşlar için bir tavsiye, orada güzel bir Türk restoranı var ismi Pasha, genelde Manila’daki Türklerin toplanma yeri sanırım.
  Biraz yakınında nargilecileri ve gece kulüpleri de var bu Türk arkadaşların.
  P. Burgos Street derseniz, sizi tüm taksiciler oraya getirir. Zaten gece hayatının merkezi orası, Türk restoranı da caddenin ortasında.

  • Türk restorantı Paşa’nın yemekleri berbat. Zaten adam Türk mü o da belli değil, insan bir tane Türk bayrağı asar. Ben yemek söyledim tadına baktıktan sonra yemeden kalktım. O bölgede Husseyin diye bir İran restoranı var. Gidip orada yemek yerseniz en azından adam gibi karnınız doyar.

 30. Filipinlilerin Muslumanlara bakısı nedır? Irkcı bır mıllet mı mesela? Ben tesetturluyum, bır sorunla karsılasır mıyım?

  • Zaten ülkede müslümanlar var. Kimse kimseye karişmaz ama müslümanlara karşı bir ön yargı var çünkü ülkede İslami bir teror örgütü aktif durumda ama bunun icin kimse sana taşkinlik yapmaz zaten sicak kanli insanlar merak etme.

 31. Filipinler ile ilgili ön yargıları yıkacak kapsamlı bir anlatım olmuş. Metro Manila filmini izleyenler bilirler Filipinlerin ne kadar tehlikeli bir yer olarak gösterildiğini. Bu biraz doğru esasında Filipinler tehlikeli bir yer nedeni de yoksul oranının çok fazla olması. Kötü şartlar insanları kötü şeyler yapmaya itiyor. Gasp, hırsızlık vs. bunların hepsi bir bakıma mecburiyetten doğuyor. Oysa bakın Filipinler bir doğa harikası. Dünya üzerinde doğallığı bozulmayan nadir ülkelerden biri. Elbetteki önleminizi alın. Dikkatli olun. Ancak değişime uğramamış bu topraklara ziyaret için acele edin.

 32. Boracay’dan yeni gelmiş biri olarak söylemeliyim ki oradakinden daha muhteşem bir deniz görmedim. Evet gitmesi biraz zahmetli. Biz Singapur’dan Kalibo’ya, ordan 4 saatlik yolculukla Katiklan’a, sonrasında tekneyle Boracay’a geldik ama sonuna kadar değdi gittiğimize. Muhteşem, hayallerimin bile ötesinde bir plaj, az sayıda turist, avm’siz, starbucks’sız (sanırım minicik 1 tane hariç) bir ortam. Güvenlik problemi de yok. Boracay; seni şimdiden çok özledim.

 33. Kemal Bey, sitenizden o kadar çok faydalandık ki, 5,5 ay süren yolculuğumuzda sizin gidip anlattığınız ülkeleri sanırım en çok sizden okuduk. Filipinler rotamızın önemli duraklarından biriydi ve sayenizde Undergroung River ve El Nido ile tanışma fırsatını yakaladık. Çok çok teşekkürler, klavyenize sağlık.

  • Filipinler benim gözde ilkelerimden. 2 defa gittim; ilkinde 40 gün, ikincisinde 2 hafta geçirdim. Hani gözüm kapalı yaşamak için evet diyebileceğim yerlerden birisi. Palawan Adası ve özellikle de El Nido tam bir cennet.

   Filipinler geleceğin yükselen turistik destinasyonlarından birisi olacak.

 34. Ben de deneyimlerimi paylasmak istiyorum. Ben Manila, Bohol ve Palawan Adası’nda (El Nido) bulundum. El Nido’yu parantez icinde yazdim, cunku Palawan diyince Undergrand River akla geliyor, ama El Nido yine Palawan bolgesinde kaliyor. Sadece 6 saat uzak buraya.

  Bohol ve Palawan guvenlik acisindan diger sehirlere gore bayagi bir yol kat etmis ama buralara giderken iyi bir ingilizce bilgisi veya iyi bir rehber lazim. Yabanci oldugnuz icin neyin fiyatini sorarsaniz sorun hemen fiyat yukselir. Aslinda insanlari cok iyiler utangac ve kibarlar, fakat ulke gercektende cok fakir oldugu icin onlarin da paraya ihtiyaci var. Manila baskent ve kalabalik bir sehir. Burada dikkatli olunmasi gerekiliyor ve cuzdaninizi on cebe koymak akillica olur. Treni kullanmayin ozellikle aksam saati. Taksiler ucuz her yere taksi ile gidebilirsiniz ama gitmeden once fiyati mutlaka sorulmali.

  Hangi sehire gitmeliyim diye dusunler varsa benim tavsiyem Palawan Adası, Boholo ve Boracay Adası en guzel yerler.

 35. Merhabalar. Bu aksam Iloilo ya ucagim kalkiyor. Muhtemelen uzun sure kalacagim. Iloilo’da yada yakin cevrede yasayan Türk arkadaşlarla tanismak istiyorum.

 36. Angeles city dusunuyorum guvenlik durumu nasil gorustugum bayan arkadas davet etti ev tutsam (o tutsa) cok sicak mi? Çok gunesli mi?
  Basimiza is almayalim sonra ne dersiniz orada yasayanlar, gidenler? Gunduz milletin icinde mi gasp oluyor mu yoksa gece ickili mekanlarda mi?

  • Filipinler tropik iklime sahip. Yukarıdaki yazıda iklim konusunda bilgi vermiştim. Gasp konusunda ise abartmaya gerek yok, güvenlik açısından o kadar da kötü bir yer değil.
   Angeles City gece hayatıyla ünlü bir şehir. Daha doğrusu şehrin var oluşunun amacı seks ve kumar. Dolayısı ile orada çalışan ve yaşayanların çoğu da bu sektörün bir çalışanı. Tercih sizin.

 37. Merhaba, yazınız güzel ama fazla detay var. Tek tek bütün şehirleri anlatmışsınız kimsenin gitmeyeceği. Bunun yerine daha genel Filipinlileri gözlemlediğiniz kadar insan ilişkilerini (restorantta, sokaklarda) okumayı bekledim. Yani bu yazıyı okuyup kimse Filipinler’e gitmez. Gitmek isteyen kişiler de çok aydınlanmaz. Ben tatil düşünen biriyim Filipinler’de, ama hala tereddütlerim var. Bu yazı da bi fikir vermedi maalesef.

  Öneri olarak da havalimanından çıkıp gittiğiniz her yere ilk adım atışınıza kadarki süreci anlatmanız güzel olurdu. İlk indiğinizde hissettikleriniz, kendimizi sizin yerinize koyabiliriz böylece.
  Bir de nasıl hangi yöntemle seyahatlerinizi gerçekleştirdiğiniz önemli (havayolu firması, bağlantılı uçuş mu? şehirdeki ulaşım). Filipinler’e direk uçuş yok sanırım. Hangi havayolu gidiyor? Bunları da anlatın lütfen.

 38. Arkadaslar ben su an Tacloban’dayim. Her sey cok guzel fakat hala tayfunun izleri silinmemis. Fakirlik had safada, ayrica Turkiye’den gelen biri icin ve musluman olan icin yemek sorunu cok buyuk. Bunun disinda her sey cok guzel, cunku insanlari cok saygili ve cana yakin. Her taraf yesil her gun yagmur var, kotu tarafi aksam saat 7 di oldumu cogu yerler kapaniyor. Bunun sebebi de tayfundan sonra olusan fakirlikten sonra cevrenin guvenli olmayisi. Çunku polisi cok az olanda dogru durust gorev yapmiyor.

  Bir de nedense isleyisler burda cok yavas bunun sebebi de cok konusmalari. Esim Filipinli oldugu icin en ucra koylerini ve yasayis tarzlarini gorme sansim oldu. Bizim belkide 20 veya 25 sene onceki halimiz.

  • 2012 yılında Filipinler’i ziyaret ettim, harika bir ülke. Güzel samimi dürüst insanların yaşadığı yoksul fakat mutlul insanların ülkesi Filipinler. Ülkede sürekli yaşamak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor? İş ihtiyacım yok, emekli devlet memuruyum. Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Selamlar.

   • Merhabalar, orada uzun vadeli kalmanin yolu evliliktir ve su anda aldigin emekli maasi sana yeter de artar.

  • Merhaba. Filipinler’de surekli mi yasiyorsunuz? Ben de İloilo’dayim. Sizin ile tanismak isterim. Whatsapp yada Viber +905395005235.

 39. Ben de Filipinler’in gece hayatinin en yogun oldugu yerlerden birisi olan Angeles City’de bulunmustum. Burasi Pattaya’nin çakmasidir. Oceanic arkadasin da soyledigi gibi arkadaşlar guvenlige cok dikkat edin. Gasba ugramak cok sıradan bir olay. Benim gittigim yer belki pek duzgun bir yer degildi.

  Sonucta sadece sex icin kurulmus bir varoş kasabasi gibi bir yerdi. Belki ondandir bilinmez ama yalancılık ve hırsızlık olaylarina cok sahit oldum. Bir yerde de dunyanin en cok yalan soyleyen insanlari oldugunu okumustum.

 40. Ben bir hafta sadece Manila’da kalmak istiyorum. istemekten ziyade oyle de gerekiyor, fakat ne kadar bir bütce lazim otel ve yemek masraflari icin. Herkes çok ucuz diyor. Ben bir otel rezervasyonu yapmaya kalkıyorum, 1 hafta 1,500 lirayi geciyor. 🙂

  • Merhabalar. Manila’da kalmayı düşünüyorsanız fikrinizden vazgeçin. 🙂 Onun yerine Boracay, Palawan vb. Adaları ziyaret edebilirsiniz. Otel fiyatları 2000 peso dan başlar. Yemek ise 2 çeşit yöresel 1 adet içecek yaklaşık 400 peso ödersiniz. Burger severseniz yaklaşık 150-200 peso ödersiniz. Saygılar…

 41. Arkadaşlar ben Filipinler ile ticaret yapıcağım. Filipinliler güvenilir mi? Hani ticaret yapılacak insanları mı? Bir de ticaret için bürokrasileri nasıl? Bilgisi olan varsa yazabilir mi?

 42. Kemal bey, lütfen şu vize 21 olayını düzeltin. Çünkü çok kafa karıştırıyor. Filipinler ile ilgili arama yapınca hemen sizin site ve bu 21 gün çıkıyor. Sizin zamanımızda öyledir ama artık 30 gün. Bu sene ikinci girişim ve şu an Baguio’dayım. Forumlarda falan bir sürü insan sizden bakıp güncelmiş gibi 21 gün yazıyor.

  Uzatmayı da geçen gün yaptım, 29 gün uzuyor. 3030p. Her iki ay bitiminde iki ay – iki ay ya da altı ay – altı ay uzatma yapılabiliyor. İki ay uzatmalar daha ekonomik. Immigration’daki eleman böyle 3 yıl kalabilirsin dedi. Uzatma yapıp ülke dışına çıkılırsa vize sıfırlanıyor. Yani altk ay uzattın, iki ay sonra Hong Kong’a gittin. Kalan 4 ay yanıyor. Girişte tekrar 30 gün ilr başlıyor. Son durjm bu.

  • Çok teşekkürler Ersoy! İşte bu tarz yorumları seviyorum. Güncel bilgileri aktaran yorumlar.

   Kendi bakış açından, Filipinler deneyimlerini Filipinler kategorisindeki yazılara yazarsan çok mutlu olurum. Tek benim bakışaçımdan değil, farklı ve güncel bir bakış açısı da okuyucuya yol gösterir.

   • Sağol, elimden geldiğince yapmaya çalışırım. Önümüzdeki haftalar Sagada ve Banaue’ye gideceğim. Yağmurlar başladı. Her gün sabah hava açık, öğleden sonra sıkı bir yağıp geçiyor. Kimileri mağaraya giremezsin artık diyor. Gidince göreceğim. Ve elbette rehberle 🙂 Guetamala’da benzer bir mağaraya rehberle girmemize rağmen ne kadar zor olduğunu biliyorum. Geçen ay bir Filipinli ölmüş dediler. Bir kız da Nisan’da gitmiş su boğazına kadar geliyormuş. Kamera sokamazsın dedi.

    • Ersoy merhaba. Pangasinan’a gittin mi? Bana orayi anlatabilir misin? Bir de şuan hala Filipinler’de mi yasiyorsun?

  • merhaba ersoy bey ben şu an kamboçyada kalıyorum burayı tercih sebebim vize kolylıgı siz açıklamışsınız ama biraz daha getay alabilirmiyim 3030 pezo 2 aylık vize içinmi 3 yıl kalınabilecegini yazmışsınız 3 yılsonra tekrar girdiçıktı yapmak mı gerekiyor uzun süre kalacagım için ev veya oda kiralamak istiyorum benim için hareketli yer degil sakin ve ucuz ve turistin fazla olmadıgı yer siiz nereyi önerirsiniz kamboçya vizeyi sorarsanız burda vize almak çok kolay bir seyahat dükkanına gidiyorsunuz pasaportu veriyorsunuz 3 içinde vizeniz yapılmış olarak geliyor 3 aylık 85$ tek girdiçıktılı 6 aylık 185 çok girdi çıktılı 1 yıllık 285$çok girdiçıktılı

   • Ben en son 2014 yılında oradaydım, o günkü durum, bir ay kapıda vize veriliyor (dönüş bileti de istiyorlar), bir ay uzatma 3030 peso. Bitince yine 3030 pesoya iki ay uzatılıyordu. Böyle her 2 ay ödeme (yada her 6 ay) yapılarak üç yıla kadar uzatma mümkün dediler. Doğrulamak lazım. Ayrıca orada yaşayan biri de iki ayda bir ödemenin 6 aya göre daha ekonomik olduğunu söylemişti ama emin değilim.
    http://www.immigration.gov.ph/ bu sitede bayağı geniş açıklamışlar ama tam anlamadım. Detayları bilen birine sormak lazım.

 43. Selam
  15 Mart-10 Nisan tarihleri arasında Filipinler ve Endonezya’ya gitmek istiyorum. Sizce 25 gün az mı gelir? Tek ülke mi yapmalıyım? Hangisini tavsiye edersiniz? Tesekkuler.

  • Filipinlere seyehat etmek isteyenler için başkent Manila’da size rehberlik yapacak Filipinli arkadaşımız mevcuttur. Arkadaşımız Manila’da ikamet etmekte olup size Filipinler ile ilgili tüm konularda yardımcı olabilecek bilgi ve beceriye sahiptir. Turistik rehbere ihtiyacınız varsa lütfen mail adresimden iletişime geçiniz.

    • İloilo city ile Manila arası epey bir mesafe. Ziyaret amacınız, ne kadar süre kalacağınız ve kaç kişi olacağınız hakkında bilgi verebilirseniz size daha fazla yardımcı olabilirim. İyi günler dilerim.

   • Merhaba Necati Bey, sizin Filipinli arkadaşlar ile nasıl görüşeceğiz orada? Ben Eylül ayında gitmeyi düşünüyorum. Telefon numaranızı verirseniz ararım.

 44. Merhabalar Sevgili Metin Bey. Ben Yurtdışından öğrenciyim, fakat şuan kafamda Filipinler’de okumak üzere bir plan var. Yazıda da belirtmiş olduğunuz gibi herkes Ingilizce biliyor ve resmi dil. Benim de bölümüm Ingilizce olduğu için faydalı olacağını düşünüyorum. Fakat kafamda cevapsız birkaç soru mevcut. Orada hayat şartları nasıldır? Sokağa çıktığımız zaman güvende miyiz? Bu tarz şeyler aklımı kurcalıyor, biraz açıklama yaparsanız sevinirim.

 45. Filipinler’de yaşanan tayfun “tam bir facia”. Kanada Filipinler için göçmenlik kapılarını açmış. Zaten Filipinliler yurtdışına çıkmak için fırsat arıyor. Binlerce kişi çldü ama, Haiyan Tayfunu kimisi için de fırsat olacağa benzer.

  • Tarihin karaya vuran en güçlü kasırgası Haiyan tayfunu olmuş. Filipinler’in orta bölümünde yer alan 200 bin nüfuslu Tacloban şehrinde hayatta kalanların tek çaresi şehri terk etmek.

   Çünkü kalanlar açlık ve salgın tehlikesiyle karşı karşıya. 380 km hızla esen 600 km genişliğindeki kasırgaya ne dayanabilir ki! Zaten Filipinlerdeki evlerin çoğu derme çatma. Yazık oldu.

   • Ben Taclobana gittim, kocaman bir şehir yok olmuş sizinde dediğiniz gibi çogu tahtadan evlerde kalıyorlar ve o yıkıntıların altında hala cesetler var. İnsanlar onların içinden çıkarak yaşamını devam ediyorlar. Bu beni çok etkilemişti. Salgın hastalık daha başlamamıştı ama insanların hayatlarını devam ettirme güzellikleri çok hoşuma gitti ve hep teşekkür ederiz. Efendim demeleri de… efendim bu da beni çok çok derinden vurdu.

   • Hocam bir arkadaşımız daha sormuş cevaplamamışsınız yardımcı olurmusunuz lütfen bize filipinlerde ingilizce dil eğitimi hakkında nasıl bir ülkedir. Bu konuşmaları okurken içim karardı resmi dil ingilizce ucuz dil kursları buldum vize almak kolay ama siz böyle şeyler yazınca açıkcası vazgeçesim geldi siz ne diyorsunuz ne yapmalıyım.

    • Merhabalar… Ben 8 aydır Manila’da yaşıyorum. Filipinlerin resmi dili İngilizcedir ve hemen herkes İngilizce konuşur. Ama asıl dilleri farklıdır. Farklı bölgelerde farklı diller konuşulur ancak En çok Tagalogça konuşulur. Onuda ingilizce ile birleştirip konuşurlar ki adına “Taglish” derler.

     İngilizce eğitimi almak hem ucuz hemde kolaydır. Koreliler tarafından çok popüler durumda şimdi buralar. Bildiğim kadarıyla Türklere ait, iki adet ingilizce kursu var. Birisi sadece online eğitim vermekte. Diğeri ise örgün öğretimde veriyor.

     Filipinler’de genel bir güvenlik problemi mevcuttur. Kapkaççılığın önüne geçilememiştir. Metro Manila hem çok fakirlerin hem de çok zenginlerin yaşadığı iki farklı boyutu olan dev bir metropol. Şehrin bir kısmı gökdelenlerle sarılı iken diğer kısmında tenekeden evlerde yada sokaklarda kartonların üzerinde yatan insanlar mevcut. Bu kadar fakirliğin olduğu bölgede haliyle kapkaççılıkta olağan görünmekte.

     Buraya gelmeyi düşünüyorsanız yaşamak ve gezmek için güvenli yerleri seçmelisiniz ki sizde gidip ara sokaklarda, tehlike arzeden yerlerde dolaşmazsınız. Zaten buraya gelirseniz neresi güvenlidir neresi değildir, anlaştığınız kurs size yardımcı olur. Kaldı ki illaki bir Türk bulursunuz en azından o size yardımcı olur. Tavsiyem Türklerle fazla gezmemeniz. Buraya dil öğrenmeye gelip sonrada Türklerle gezip dolaşan birçok arkadaş İngilizce öğrenmeden geri döndü.

     Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 46. Bu yil bayramda ilk rotamiz Filipinler’di, sonra vazgecip Filipinleri baska zamana erteledik, Almanya’ya gittik. Filipinleri de mutlaka gormek istiyoruz, giden arkadaslar cok begenmisler.

 47. Filipinler uçak bilet fiyatları ne kadar? Yeşil pasaportum var, Filipinler’e vize var mi? En ekonomik hangi hava yolları var? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 48. Kemal bey, yazınızda Manila’nın tehlikeleri konusunda hiçbir uyarı olmadığını gördüğüm için gideceklere ufak bi uyarı yapmakta fayda görüyorum.

  Manila’da sehrin neresinde olursanız olun, AVM veya otellerin dışındayken cebinize sürekli bir el girmeye calışıyor. Hırsızlık ciddi oranda dikkat edilmesi gereken bir sorun. Ben şehrin dış tarafında gezinirken gaspa uğradım; polis veya yerel hiçbir yardım görmedim. Bu olay turumun son günü olduğundan uçağımı kaçırdığım gibi parasız da kaldım.

  Ülkede polis pek bir işe yaramıyor. Bölgesel klanlar var ve onların çıkarları dogrultusunda yönetiliyor ülke. Yolsuzluk çok ciddi boyutta. Gasp sonrası ülkeden ayrılırken (ülke dışına çıkış için turistlerden vergi alınıyor) durumumu anlatmama rağmen yetkililer ısrarla vergi aldılar.

  Daha birsürü detay var. Lafı uzatmak istemiyorum fakat Manila’da kesinlikle dikkat edin. Filipinler’in her noktası bu kadar vahim degil fakat Manila kesinlikle çok dikkat edilmesi gereken bir sehir.

  Saygılar.

  • Kesinlikle dikkat edilmesi gereken hususlar bunlar. Kafadan yazmıyorum bu yorumu, gidip gören biri olarak söylüyorum. Evet çok abartılmaması gereken bir konu ama kesinlikle dikkat gerektiriyor.

  • Ben Filipinlerde yaşıyorum; Manila’da 100 defa bulundum. Gidip Manila’nın Hacı Hüsrev ve Çinçin mahallesi gibi bir yerlerde gezmişsiniz anlaşılan. Ben Bukidnon ormanlarında yaşıyorum. Evim ve işyerim var. Bir kere bile gaspa ugramadım.

   • Merhaba,

    Ben de Filipinlere İngilizece öğrenmeye gitmek istiyorum, özel ders verebilecek İngilizce öğretmeni veya kurs bakıyorum. Sizin bu konuda bilginiz var mı, yardımcı olabilir misiniz?

    Teşekkürler

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın