Filipinler, kalabalık mega kentleri, 20’den fazla aktif volkanı, UNESCO dünya mirası 2 bin yıllık pirinç tarlaları, yüzden fazla etnik toplulukları, şahane tropikal adaları ve güler yüzlü insanlarıyla Asya’nın kıyısında, fantastik denilebilecek ülkelerinden birisi. 7 binden fazla adasıyla dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkelerinden olan Filipinler’in, adalarının ve kumsalların güzelliği tahmin etmek çok zor değil.

Tropik bitkileriyle harika manzaralar sunan adaları, bozulmamış beyaz kumlu kumsalları, yağmur ormanları, doğa harikası ilginç yerleri, gelişmiş otel ve hizmet kültürü, her türlü yemeği bulabilme şansı ve en önemlisi belki de fiyatların ucuzluğu ile beni kendisine çekmişti. Ülkemize çok uzak olsa da gezilecek ve görülecek yerlerinin güzelliği ile daha fazla ilgiyi hak ediyor.

Filipinler

Filipinler’i üç defa ziyaret etme şansım oldu. Palawan ve Luzon adalarını kapsayan ilk gezim 40 gün; Manila, Mindoro ve Boracay Adasını kapsayan ikinci gezim 25 gün ve son olarak da tekrar Palawan Adası ile Cebu, Bohol adalarını kapsayan üçüncü gezim 15 gün sürdü. Bu ülkeyi seviyorum ve sizlerin de seveceğini umuyorum.

Filipinler Gezi Rehberi 🇵🇭

Filipinler, doğu ve kuzeydoğuda Filipin Denizi, batı ve kuzeybatıda Güney Çin Denizi, güneyde ise Celebes Denizi ile çevrili. Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkeler arasında 4. sırada yer alıyor, tam 36,289 kilometre.

Filipin Adalarına ilk Malaylar göç etmiş ve bunu Hintli ve Çinliler takip etmiş. Portekizli kaşif Ferdinand Macellan, 1521’de Filipinler’e varan ilk Avrupalı olmuş. Ünlü denizci Macellan, yerli savaşçıların lideri Lapu-Lapu ile girdiği bir çatışmada öldürülmüş.

Ferdinand Macellan’ın 1521’de ülkeye gelmesiyle Filipinler Hristiyanlıkla tanışmış ve ülkenin yaklaşık %86’ı Hristiyan dinine mensup. 14. yüzyılından itibaren İslamiyet’le tanışan Filipinler’in yaklaşık olarak %10’u Müslüman. Müslümanların çoğu ülkenin güneyindeki Mindanao adasında bulunuyor.

333 yıl boyunca İspanyol hakimiyetinde kalan ülkenin ismi, İspanyol Kralı II. Filip’ten geliyor. İspanyollar 1565’ten itibaren 333 yıl ülkeyi sömürge olarak kullanmış. 1898’da İspanyol-Amerikan savaşı sonrası Amerikalılar, 20 milyon dolar ödeyerek Filipinleri İspanyollardan satın almış. Filipinler Cumhuriyeti ise resmen 1946’da kurulmuş.

Malta

115 milyonu aşan nüfusuyla Filipinler, dünyanın en fazla nüfus artışına sahip olan ülkelerinden birisi. Ülkede okur yazar oranı çok yüksek; 2003 verilerine göre halkın %92.5’i okur-yazar. Filipince ve İngilizce ülkede resmî dil olarak kullanıyor.

Büyük Okyanus’un batısında, Asya kıtasından 966 km açıkta bulunan Filipinler’i oluşturan 7,107 adanın, ancak 880’inde yerleşim bulunuyor. 4,000 adanın ise hala ismi yok. Adaların bazıları mega metropollere ev sahipliği yaparken, bazıları ise ancak üzerinde uzanılıp güneşlenecek büyüklüğe sahip.

Filipinler Haritası

Filipinler’in başkenti Manila’nın da bulunduğu Luzon, orta kesimde Visayas ve güneyinde Mindanao olmak üzere başlıca üç ada grubu bulunuyor. Bu 3 ada grubu ise 17 bölge, 80 vilayet, 138 şehir ve 1,496 belediyeye bölünmüş. Başkent Metro Manila 12 milyona yaklaşan nüfusu ile ülkenin en büyük şehri.

Filipinler oldukça kalabalık bir ülke. Özellikle metropol şehirler; Başkent Manila ve Quezon City sokaklarında bu çok kolay fark ediliyor. Bu şehirlerde kalabalık ve gürültülü caddeler, tıka basa dolu metro istasyonları ve jeepneylerin altüst ettiği bir trafik içerisinde yaşam sürüyor.

Egzozdan kaynaklı ciddi bir hava kirliliği insanı rahatsız ediyor. Manila merkezindeki caddelerin biraz dışına çıkıldığında, teneke evlerden yapılmış barakalarda yaşayan yüzbinlerce insan dikkat çekiyor. Kucağında daha 1 yaşını doldurmamış bebekle, kaldırımda kartonda yaşayan bir çift görmüştüm.

Filipinler tatili için en uygun zaman Ocak ve Mayıs ayları arasındaki sıcak ve kuru dönem. Daha serin hava sevenler için ise Kasım-Şubat arası daha uygun. Yağışlı sezon olan Temmuz-Ekim arası fırtına ve tayfunlar çok sık görülüyor ve tatil için pek elverişli değil.

Bu sezonda tayfunlar, haber bültenlerine konu olacak kadar yıkımlara yol açabiliyor. Yine de bu sezonun ucuz uçak bileti ve uygun otel fiyatları açısından elverişli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ülkenin Cebu ve Davao bölgesi, yılın hemen her ayı ziyaret edilmeye uygun.

Filipinler’e girişte kapıda ücretsiz 29 gün vize veriliyor. Filipinler turunu uzun tutmak isteyenler, Manila’nın tarihi bölgesi Ermita yakınlarındaki Intramuros’taki imigration ofisinde 3130 Peso (60$) ödeyerek 29 gün daha Filipinler vizesini uzatabilir. Eğer tekrar uzatmak isterseniz 5400 Peso ödemeniz gerekiyor. Manila dışında diğer bir çok şehirde de şubeler var.

Filipinler yurtdışı çıkış harcı alan ülkelerden birisi. Ülkeden ayrılmadan önce havalimanındaki veznelere yurtdışı çıkış harcı olarak 33 dolar ödemeniz gerekiyor. Filipinlerden ayrılmadan önce yanınızda bunu ödeyecek Peso olmasına dikkat edin..

Filipinler Gezilecek Yerler 📌

Güneydoğu Asya’nın en popüler seyahat rotalarından Filipinler, yalnızca adaları, kumsalları ve güler yüzlü insanları ile değil, muhteşem doğasıyla da öne çıkan bir ülke. En sevdiğim ilk 10 ülke içerisinde olan ve 7017 adasıyla birbirinden güzel seyahat seçenekleri sunan Filipinler’e seyahat ederken en zor kararlardan birisi, hangi adaların ziyaret edilmesi gerektiği. Benim tavsiyem Palawan Adası’nın ücra köşesinde yer alan El Nido kasabası.

Doğanın zümrüt taşları gibi koy içerisinde serpiştirdiği adalara sahip Bacuit Koyu, Filipinler gezimde en sevdiğim yerlerden bir oldu. Öyle ki bu güzelliği görmek için 4 yıl arayla 2 defa El Nido‘ya gittim. Kristal berraklığında yay gibi duran bembeyaz kumlar, bunu çevreleyen siyah ama çok keskin kireçtaşı kayalıkları ve başınızın üzerinde masmavi gökyüzü.

İster sualtına aşık bir scuba dalışçı, ister kayalıklardan atlamayı seven maceraperest, ister bembeyaz kumlarda tembel tembel yatmayı seven bir tatilci, ister yerel lezzetlere düşkün bir gurme, isterse etnik kültürleri ve inançları öğrenmeyi seven bir araştırmacı olun; Filipinler beklentilerin hepsini karşılayacak bir ülke. Gezip de memnun kalmadığım köşesi olmadı.

Eğlence vadeden, şahane plajlar, dost canlısı yerli halk ve olağanüstü bir doğa. Daha ne olsun! Filipinler’de gezilecek yerleri bu sayfaya sığdırmak zor olsa da, en çok gezilip görülen yerleri burada sıralamak istedim.

Malta

1. Manila

Manila

Manila, şehrini ilk görenlerin aklına kaos gelmesi muhtemel. Her biri trafik canavarı olan gürültülü jeepneylerin tıkadığı trafik, korna sesleri, çöp dolu idrar kokan sokaklar, yol kenarlarında yatan çıplak insanlar, dilenen çocuklar, sokak satıcıları…

Yoksul yaşamlarını köylerde bırakıp, umutlarla şehre sığınmış insan yığınlarının yaşadığı bu şehir, tüm bunlara rağmen Asya’da en fazla expatın (ülkeye yerleşmiş yabancılar) yaşadığı başkentlerin başında geliyor. Malay, İspanyolca, Amerikan, Çin ve Arap kültürü etkisi altında harmanlanmış bir şehir olan Manila, İspanyol döneminden kalma eski kilise ve katedralleri, renkli gece hayatı ve alışveriş ile öne çıkıyor.

Gökdelenleri, plazaları ve lüks otelleri ve gece kulüpleri ile Makati bölgesi orta ve üstü bütçeli gezginlere hitap ederken, Adriatico Caddesi ise düşük bütçeli sırt çantalı gezginler için uygun. Her iki bölge çevresinde çok sayıda hostel, otel, restoran, gece kulübü ve barlar bulunuyor.

Manila gezilecek yerler; 1589’dan kalma San Agustin Church, Asya’nın ilk üniversitesi University of Santo Tomas, ulusal kahraman Dr. José Rizal’ın anıtının da bulunduğu Rizal Park ve Manila Bay, Ulusal Müze, Greenbelt Park ve 4,5 km uzunluğunda olup, kilise, okul ve bazı yerlere ev sahipliği yapmış tarihi Intramuros surları görülebilir.

Manila Otelleri: Bayview Park Hotel, Casa Bocobo Hotel, BEST WESTERN Hotel La Corona, Leesons Residences, Hotel H2O, Sohotel Malate Manila, BThe Bayleaf Intramuros, Casa Bocobo Hotel, Tune Hotels Manila. The Picasso Manila Makati’de kalınabilecek güzel bir otel.

2. Banaue

Batad-Filipinler-Rice
Batad Pirinç Tarlaları, Filipinler

Banaue çeltik tarlaları, dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırıyor. Filipinler’deki en büyük ve en kalabalık ada olan Luzon, arazi bakımından da dünyadaki en büyük 15. ada olarak biliniyor. Kuzey Luzon, dumanlı dağları, yemyeşil çam ormanları ve içinizi titretecek manzaraları ile aklınızı çelecek bir destinasyon.

2000 yıl önce Ifugao kabilesi tarafından işlenmeye başlanan bu alanlar UNESCO kültür mirası listesinde de yer alıyor. Filipinler’deki Cordillera Dağında uzanan pirinç tarlaları, 1500 metre yükseklikte, 10 bin 360 km karelik alanı kaplıyor.

Manila’dan 9-10 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Banaue kasabasına ulaşılabiliyor. Banaue’de ATM olmadığından cepte mutlaka nakit Peso olması gerekiyor. Herhangi bir tur paketi almadan köy çevresindeki pirinç tarlaları gezilebilir. Bontoc kasabası yönüne uzayan yol boyunca yürüyerek şahane manzaraların tadı çıkarılabilir.

Banaue Otelleri: Uyami’s Green View Lodge, Batad View Inn, Rice Homestay, Banaue Evergreen Hostel

3. Batad

Batad-Filipinler-Gezi-Rehberi

Batad Köyü, etnik yapısı ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan çeltik tarlaları ile ünlü. Banaue’nin doğusunda yer alan; vadide amfi tiyatro gibi yükselen ve esilden nesile aktarılan geleneksel tarım yöntemleri ile çeltik tarımı yapılan bu yer, serin iklimi, şahane doğası, şelaleleri ile de keyif verici.

Ifugao kabilesi yerel evlerini, giysilerini ve basit yaşamlarını yakından incelemek için uygun bir yer. Banaue’den özel turlar alarak Batad’a gitmek mümkün. Halk otobüslerine binip, Batad Köyü yol ayrımında inip 1 saatlik bir trekking ile Batad köyüne ulaşılabilir.

Köyün gece serin havasına uygun kıyafetler bulundurmalı. Köyde homestay veya basit odalar tarzında konaklama seçenekleri bulunuyor. Tappiyah Şelalesi mutlaka görülmeli.

Batad Otelleri: Rita’s Mount View Inn, Batad View Inn, Batad Transient House

4. Sagada

Sagada-Filipinler-Tabutlar

Sagada, doğal güzellikler ve sıcakkanlı kabile insanları ile görülmeye değer bir yer. Dağların arasında, binlerce yıl öncesinden gelen kendine özgün kültürüyle dikkat çeken enfes bir coğrafya. Luzon adasının kuzey doğu ucunda Cordillera dağlık bölgesinde bulunan Sagada, Manila’nın 140 km kuzey doğusunda yer alıyor.

Doğa yürüyüşü, mistik mağaraların keşfi, şelaleler ve tarihi ve kültürel yerleri ile görmeye değer bir yer. Banaue ve Batad gezisi sonrası Bontoc kasabası üzerinden Sagada’ya geçmiştim. Igorot kabilesi ve bunun 6 alt etnik grubunun yaşadığı küçücük kasaba, asılı tabutlar geleneğine sahip dünyadaki birkaç yerden birisi olarak dikkat çekiyor.

Sagada, yerli kültürü, şarkıları, dansları ile ilgi çekici bir yer. Trekking rotaları, şelaleleri, mağaraları gezilecek yerlerin başıdan geliyor. Mağara gezilerini mutlaka rehber eşliğinde yapmak şart. Benim gibi delilik yapıp tek başına girmemeli!

The Green House, Sagada Heritage Village, Coffee Heritage House and Hostel

5. Baguio

Filipinler-Gezilecek-Yerler-Bagio

Baguio, deniz seviyesinden 1,500 metre yüksekte yer, Filipinlilerin yazın sıcaktan kaçıp sığındıkları, yazlık bir şehir. Serin iklime sahip bu dağlık şehir, etrafını sarmalayan, yağmur ormanlarıyla kaplı dağların arasında vadide bulunuyor. Burnham Park, Wright Park ve ünlü Mines View Park gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Session Road ve Harrison Road ise gece hayatının canlı olduğu yerler. Luzon adasının göbeğinde olan Baguio şehrin, Manila’dan 5-7 saatlik otobüs yolculuğuyla ulaşılabiliyor. Filipinler turu için kısa vakti olanlar es geçebilir veya en fazla 1 gece ayırabilir.

Tavsiye oteller: Ashburn’s Transient Rooms, Le Monette B&B, Azalea Residences Baguio

6. Donsol

Donsol-Whale

Donsol, Filipinler’in Luzon Adasında yer alan ve gezginlerin, Yaklaşık 3 fil ağırlığında ve ortalama bir otobüs büyüklüğünde olan dünyanın en iri canlılarından zararsız balina köpekbalıklarını görmeye gittikleri bir şehir. Yerel adıyla Butandingleri görebilmek için sabah saatlerinde açılmak gerekiyor. Yılın bazı aylarında kıyılara daha yakın bölümlerde yaşıyorlar.

Donsol Otelleri: Vitton Resort, AguLuz Homestay, Giddy’s Place Inn Donsol

7. Coron

Kayangan-Lake-Coron
Kayangan Lake, Coron, Filipinler

Coron, Busuanga Adasının en büyük yerleşim yeri. Kasabanın karşısında uzanan Coron Adası ise plajları ve üzerindeki dünyanın en güzel göllerinden Kayangan Lake ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Zümrüt yeşili suyunun rengi ile burası beni büyüledi.

II. Dünya Savaşında buradaki koylara saklanan 12 kadar Japon gemisi Amerikan bombardıman uçaklarınca batırılmış. Forbes Traveler Magazine dergisince dünyanın en iyi 10 dalış yeri listesinde yer alıyor. Buradaki batık gemilere yapılan dalış turuna katılmıştım. Batık gemilerde dalış sevenler için kaçırılmayacak bir yer.

Coron kasabasının herhangi bir plajı yok. Buna karşılık etrafındaki onlarca ada beyaz kumları, güzel plajları, kalkerli ilginç yapıdaki kayaları, ada gölleri ile beklentilerin ötesinde bu fırsatı sunuyor. Tekne turlarına mutlaka ama mutlaka katılın. Manila’dan Coron adasına direkt uçak seferleri var.

Coron Otelleri: El Rio y Mar Resort, Busuanga Island Paradise, Kokosnuss Garden Resort

8. Palawan Adası

palawan nasıl gidilir
Puerto-Princesa-Underground- River
Puerto Princesa Underground River, Palawan Adası

Palawan Adası, Güneydoğu Asya’nın mavi ve yeşil tonlarının en güzeline sahip ülkelerden biri Filipinler’e seyahat denilince akla ilk gelen adalardan birisi. Birbirinden güzel kumsallar, eğlenceli aktiviteler, ve yemyeşil bir doğanın bir arada bulunduğu Palawan Adası, ‘yeşil ada’ olarak da adlandırılıyor.

Borneo Adası ile Filipinler ana karası arasında uzanıyor. Her biri bir diğerinden çekici 1700’den fazla adasıyla görmeye değer çok şey vadediyor. Lüks resortlar, şahane plajlar, vahşi yaşam, el değmemiş ormanlar ve milli parklar ile ilgi çeken bir yer. Palawan Adası, olağanüstü güzellikte kara ve deniz manzarasına sahip, biyoçeşitlilik bakımından zengin bir ada.

Dünyanın sayılı doğal güzelliklerinden sayılan Subterranean River National Park’a gidiş için bir hub olduğundan bölgeye gelen ziyaretçiler başkent Puerto Princesa şehrinde konaklıyor.

Puerto Princesa, Palawan Adası’nın başkenti. Ülkenin en yeşil ve en temiz şehri olarak geçiyor. Puerto Princesa şehir merkezi çok çekici olmasa da Palawan Adası’nın kendisi Filipinler’in popüler turistik destinasyonlarının başında geliyor. Şehrin 25 km uzağında yer alan Honda Bay, Kelebek Bahçesi ve Palawan müzesi görülebilir. Timsah görmek isteyenler ise Palawan Wildlife Rescue & Conservation Center turlarına katılabilir.

Puerto Princesa Underground River, Sabang; dünyanın en büyük yer altı nehirlerinden birisi ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Dağların altında bir otoyol misali akan, 8.2 km’sine kadar girilebilen yer altı nehri ve mağaralardaki oluşumlar görmeye değer.

Puerto Princesa Subterranean River National Park’ta yer alan bu yer altı nehri, Dünyanın yeni harikaları (New 7 Wonders of Nature) listesine girmeyi başarmış. Puerto Princesa Underground River turu yapacaklar, önceden Puerto Princesa’daki turizm ofisinden rezervasyon yaptırmaları gerekiyor.

Başkent Manila’da 1 saatlik uçak yolculuğu ile başkent Puerto Princesa’ya ulaşılabilir. Cebu Pacific, Air Philippines ve Zest Air Manila ile Puerto Princesa arasında günlük uçuşlar düzenliyor. Ben Coron Adası’ndan, Palawan Adası’nın El Nido kasabasına tekne ile geçmiştim.

Puerto Princesa Otelleri: WE Travelers Inn, Princesa Garden Island Resort, Orange Mangrove Pension House, Belinda’s Guesthouse, Teofila Pension, Puerto Bayview Backpackers, Banwa Art House

9. El Nido

El Nido Nasıl Gidilir
Matinloc Shrine, Bacuit Bay
Bacuit-Bay-El-Nido-Palawan
Bacuit Bay, El Nido, Palawan

El Nido, Filipinler’in Palawan Adası’nda yer alan bir kasaba. Eğer deniz, kum, güneş ve iyi yemek arıyorsanız tam size göre! Palawan Adasının kuzey doğusunda yer alan El Nido coğrafyası, hükümetçe koruma altına alınmış. İlginç kireç taşı kayalarından oluşan şahane ve ilgin görünümlü adaları ile dikkat çekiyor.

Milyonlarca yıl kireçtaşı kayalıklarının yağmur, dalgalar ve rüzgarla aşınması neticesinde bölgede çok sayıda mağara, lagün, gizli koylar oluşmuş. Oldukça renkli bir denizaltı hayatı bulunuyor; mercanlar, balıklar ve deniz kaplumbağaları… El Nido ve çevresinde 30’dan fazla dalış noktası var.

Sırtını yüksek dağlara dayamış salaş kasabası ise birkaç caddeden oluşuyor. Otel, hostel, restoran ve barların sıralandığı şahane bir plaja sahip olan kasabanın olağanüstü güzellikte manzarası var. Gerek yeme içme, gerekse konaklama ve aktivite ücretlerinin makul olduğu bu kasaba, kısıtlı izin süresi olanlar için mükemmel bir tatil yeri olduğunu söyleyebilirim.

Yüzlerce irili ufaklı adaları, gizli plajları ve koyları, lagünleri ziyaret etmek için yapılan tekne turları mutlaka yapılmalı. Bembeyaz kumsallar, zümrüt yeşili deniz, zengin su altı yaşamı, şahane şnorkelle dalış noktaları, balıklar, deniz kaplumbağaları, mantralar, kartpostallarda görülecek şahane adalar, olağanüstü manzaralar ve dahası. Dolu dolu ve keyifli geçirilebilecek bir yer.

El Nido’daki tekne turları A, B, C olarak gruplandırılmış. Her biri günlük tur şeklinde düzenleniyor ve yine her biri farklı farklı ada gruplarını kapsıyor. 6-12 kişilik turlar sabah 9 civarı başlıyor ve akşamüstü sona eriyor. Gidilen her adada 30 dakika ile 1 saat arası kalınıyor ve keşfe devam ediliyor. Öğlenleri, teknede ızgara yapılıyor ve bir sonraki adanın bembeyaz kumlarında yemek arası veriliyor.

Aralarında en çok bilineni El Nido Art Boutique Hotel’in düzenlediği turlar. Aslında bir butik otel ve El Nido’nun en şık restoranı olan mekan, Manila’dan direk El Nido’ya uçak bileti satışı, ada keşfi organizasyonu, El Nido-Puerto Princesa arası otobüs hizmeti sağlıyor ve içerisinde birçok ürünün bulunduğu markete de sahip.

Tur fiyatları 1200-1400 Peso arasında değişiyor, Bacuit Bay koruma altında olduğu için 200 Peso değerindeki çevre vergisini ödemek her tur katılımcısı için zorunlu. Uğranılan adalarda şnorkel yapmak isteyenler maske ve palet de kiralayabilir ya da kendi maske ve paletlerini getirebilir.

El Nido’ya Puerto Princesa’dan geçecekseniz, yolun 5-6 saat süreceğinizi aklınızda tutun. Eğer tekne turlarına katılacaksanız gün kaybetmemeniz için önceden El Nido Boutique Art Cafe‘ye mail atarak rezervasyonlarınızı yapın.

El Nido’dan Puerto Princesa’ya ulaşım sağlayan Cherry ve RoRo olmak üzere iki firma var. Her ikiside yol üzerindeki Taytay ve Roxas’dan geçiyor. Klimasız Cherry 380Peso iken klimalı olan 480Peso. Yerellerin çoğu Cherry firmasını tercih ediyor. Sabah 04’ten gece 10’a kadar her 2 saatte bir hizmet veriliyor. Biletinizi kasabada herhangi bir acenteden önceden alamıyorsunuz.

El Nido otobüs terminalinden kalkan shuttle servisler 5 saatte Puerto Princesa’ya ulaşım sağlıyor (500 Peso). Biletinizi kasabada herhangi bir acenteden önceden alabilirsiniz.

Sabah 5’ten gece 8:30’a kadar hizmet veriyorlar ama daha erken ve daha geç saatte de hizmet verenler olabilir. Araştırın. Yollar ilk gidişime nazaran daha iyi durumda. El Nido’dan itibaren 30 km yol biraz bozuk, sonrasında ise iyi.

El Nido seyahati için tüm tekne turlarına katılınacaksa, bir gün de sahil kasabasının kendisini gezerek geçirmek olarak planlanırsa 3-4 gün, yalnızca A ve C turları yapılacaksa 2-3 gün en az ayırmak gerekiyor.

El Nido’dan sonra rotanızı Coron, Sabang veya Puerto Princesa’ya çevirebilirsiniz. Öncelikle yürüyerek 10 dakika uzaklıkta olan otobüs terminaline yürüyün veya 3 tekerlekli bisikletlerle anlaşın (30-50 Peso).

El Nido Otelleri: Ipil Travelodge El Nido, Island Front Cottages, El Nido Viewdeck Inn, El Nido Resort Miniloc Island, The Alternative

10. Boracay Adası

Boracay-Filipinler
Boracay, Filipinler

Boracay, sadece Filipinler’in tüm adaları içerisinde değil, dünyanın en ünlü ve en güzel adalarından biri. Bembeyaz göz kamaştıran kumsallar, turkuaz deniz, şahane gün batımları ve yemyeşil doğa sunuyor. Gerek aktiviteleri ve gerekse de gece hayatıyla son yıllarda Rusların ve Asyalıların tatil merkezi haline geldi.

Gidip de memnun kalmamak mümkün değil. İster deniz güneş ve kum, ister aktivite, ister gece hayatı ve eğlence için gidin, Boracay tüm beklentileri karşılıyor. Özellikle eğlenmeyi seven çiftlere ve balayı tatili arayışında olanlara tavsiye ederim. Tatil köyleri, lüks resortları ve aktiviteleri ile eğlence ve keyifli vakit geçirme odaklı bir tatil düşünenler için ideal olabilir.

Yetmişli yıllara kadar sadece bir kaç köylünün balıkçılıkla uğraştığı bir yer iken, zamanla doğal güzellikleri keşfedilen Boracay, Rus turistlerin her yıl artan ilgisiyle ada daha da kalabalıklaşıyor.

Boracay Otelleri: Azalea Hotels, 357 Boracay, Patio Pacific Resort Boracay, W Hostel Boracay, Salidos Place Resort

11. Vigan

Vigan-Filipinler
Vigan, Filipinler

Vigan, 16. yüzyılda kurulmuş olmasına rağmen hala o dönemden kalan İspanyol kasabası görünümünü korumuş. Kolonyal dönem mimarisine sahip şehir, II. Dünya Savaşında zarar görmemiş olsa da sunduğu mimarisi ve dokusuyla UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Luzon Adasının kuzey ucunda bulunan Vigan’a Manila’dan 6 saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşılabilir.

12. Taal Volkanı

Filipinler Gezi Rehberi

Taal Volkanı, Dünyanın en küçük aktif volkanı olarak kayıtlarda kendine yer etmiş aktif bir volkan. Manila’dan günlük turlarla ulaşmak mümkün. Bahçeleri ve hoş manzaralı restoranlarıyla ünlü Tagaytay kasabası yakınlarındaki volkan, büyükçe bir krater gölünün içerisinde yükseliyor. Taal volkanının içerisinde ise yine bir asit krater gölü bulunuyor.

Tagatay’dan, krater gölü kıyısındaki Talisay köyüne jeepney veya trycle ile ulaşıp oradan tekneyle adaya geçiliyor. Adadan yarım saatlik bir yolu tırmanmak veya at sırtında giderek zirveye kolayca ulaşılabiliyor. Manila’dan Tagaytay’a ulaşmak ise otobüsle 2 saati buluyor. Trafiğin yoğun olduğu akşam saatlerinde süreler2 katını aşabiliyor. Aktif olduğu dönemlerde hükümetçe ziyarete kapalı olabiliyor.

13. Bohol

bohol adası nasıl gidilir
Chocolate-Hills-Bohol
Çikolata tepeleri, Bohol, Filipinler

Bohol, Filipinler’in 1 numaralı turistik destinasyonu sayılıyor. Merkez Visayas bölgesinde, Cebu’nun açıklarında yer alan Bohol Adası, yılın her dönemi farklı renge bürünen tepeleri izlemeye doyamayacağınız muhteşem bir yer. Ekoturizm aktiviteleri için tam bir cennet.

Dünyanın en küçük ikinci memeli hayvanı olan tersier hayvanı burada yaşıyor. Kireçtaşı karstik kayalıkları ve göz kamaştıran beyaz kumlu plajlarıyla göz dolduran ada, motosiklet, araba kiralayarak veya organize turlar satın alarak keşfedilebilir.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Chocolate Hills (Çikolata Tepeleri) en çok ilgi gören yerlerinden biri. Sömürge dönemi mimarisi izlerini taşıyan çok sayıda tarihi binaları ve kiliseleri, nehir, şelale ve ormanları ile görmeye değer bir yer.

Bohol Adası yakınlarındaki Panglao Adası ise en ünlü resort tatili yerlerin başında geliyor. Ayrıca özel bir ada olan Sumilon Adası da tatil ve balayı düşünenler için mükemmel. Buradan, yakındaki Oslob‘a dev Whale Shark ile dalış veya şnorkel yapmaya gidin.

Bohol Adasının başkenti Taglibaran’da bulunan havaalanına Filipinler’in başkenti Manila’dan ve Palawan Adası’nın başkenti Puerto Princesa’dan uçuşlar bulunuyor. Bohol’e Cebu’dan kalkan feribotlar ile iki saatte ulaşmak ise daha uygun fiyatlı bir yöntem (500 Peso, 30TL) feribot ücreti ve 50 Peso (3TL) vergi.

Bohol Otelleri: Bohol Beach Club, Vitamin Sea Resort, French Kiss Asia Resort, Lost Horizon Dive Resort Annex

14. Cebu

Sinulog-Festival-Filipinler
Sinulog Festival, Cebu, Filipinler

Cebu, ünlü denizci Macellan’ın da Filipinler’de karaya ilk adımını bastığı yer. Ülkenin en yoğun havalimanlarından birine sahip olan Cebu Adası, misafirlerinin tüm beklentilerini karşılayan bir ada. Dünya klasmanında lüks otel ve resortlar, restoranlar, Dumaguete ve Bohol şehirlerine yakın oluşu, diğer adalara ulaşımın kolaylığı ile oldukça rağbet gören bir şehir.

Çok renkli festivalleriyle bilinen Cebu’da ocak aylarında düzenlenen renkli dans gösterisi Sinulog Festivali ile Rio Karnavalını anımsatıyor. Silk Air, Malaysia Airlines ve Cathay Pacific havayolları uluslararası Cebu havalimanına direkt seferler yapıyor. PAL, Cebu Pacific, Air Philippines, Asian Spirit, Astro Air ve Grand Air havayolları Manila-Cebu arası uçuş düzenliyor.

Cebu Otelleri: Quest Hotel & Conference Center, Marco Polo Plaza, The House of Cebu, Harolds Hotel, Escario Central Hotel

Filipinler gece hayatı

Ülkede hemen her şehrin bar, club, pub ve restoranların yoğun olduğu bir gece hayat caddesi bulunuyor. Ünlü DJ’lerin müzikleriyle bu sokaklarda sabaha kadar parti havasında bir atmosfer yaşanıyor.

Filipinler gece hayatı, Asya’nın en renkli ve hareketli gece hayatı olarak karşımıza çıkıyor. Pattaya ve Bangkok kadar olmasa da, ülkenin belli yerleri dikkat çekici bir hareketliliğe sahip. Manila’da Malate bölgesi; Makati’de Greenbelt, Glorietta, Rockwell Center; Pasay City’de Resorts World Manila; Quezon City’de Timog ve Tomas Morato Avenues ve Eastwood Libis ve Pasig City bölgesinde Ortigas Center gece hayatı meraklılarını kendisine çekiyor.

Asya’nın birçok ülkesinin gece kulüplerinde, yetenekli Filipinli müzik grupları görmek mümkün. Şahane İngilizce’leri ve etkili sahneleriyle Filipinliler kesinlikle şahane müzik yapıyorlar.

Burgos Street, Makati, Manila.
Filipinler gece hayatı mekanlarından, Makati, Manila

Manila’nın 80 km kuzeyinde yer alan Angeles City ise ülkede gece hayatı ve eğlencenin başkenti. Clark Uluslararası Havalimanı’na 10 dakika uzaklıkta olan şehirde, gece hayatı meraklılarını kendisine çekmeye çalışan 500’de fazla yabancı ve yerli bar ve gece kulübü bulunuyor. Angeles City, bir açıdan Filipinler’in Pattaya’sıdır denebilir.

Filipinler, hiç kuşkusuz Asya’nın en güzel ülkelerinden birisi. 40 gün süren Filipinler gezim boyunca hep memnun kaldım. Olağanüstü sahilleri, denizi, iklimi, sıcak kanlı insanları, ucuz seyahat imkanı, gezilecek yerlerin bitmek tükenmek bilmemesi ile aklımda yer etti. Göremediğim yerleri için bir gün mutlaka tekrar gideceğim.

Önceki blog yazısıAkdeniz’in Ünlüsü: Capri Adası, İtalya
Sonraki blog yazısıSaraybosna Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

143 YORUM

 1. Olabildiğince detaylı ve her türlü bilgi içeriğine sahip bir yazı hazırlamışsınız, Kemal Bey…
  Filipinler gezimizi sizin bilgiler çerçevesinde planlıyoruz. Tabi ki sizin kadar çok fazla bir zamanımız yok. 10 günlük bir zamana sıkıştırmaya çalışacağız.
  Çok teşekkürler…

  • Tatilcilerin yolu Cebu Adasina gelirse yardimci olurum. Sanremigio da kendime ait villam var. Odasini gecelik 250 tl kira ya veriyorum isteyen olursa Cebu havaalanin da karsilama ve transfer hizmeti de yapiyorum fatihoz_64@yahoo.com adresinden ulasilabilir.

   Tesekkurler,

   FATIH

 2. Kemal bey merhaba. Daha önce filipinlere gitmiştim fakat gidiş ve dönüş biletim belirli tarihlerdeydi. Sözlüm orada olduğu için otel ayarlamamıştım, sorguya olmamıştı, ne için geldiğim sorulmuştu sadece. Benim sorum şimdi tekrar gitmek istiyorum, vize uzatma ihtimalim hatta, sözlümün akrabasının iş yerinde başlayarak iş vizesine dönüştürme ihtimalim(varmı tam olarak bilmiyorumda) olduğu için dönüş bileti almak istemiyorum. Pasaport kontrolünden döndürülme gibi bir ihtimalim var mı?

  • Dönüş bileti kesinlikle isteniyor, Uçağa binmeden istiyorlar checkin yaparken soruluyor. Sorulmazsa binzeniz dahi ülkeye girişte sorulursa asorun yaşanır. Önceden bir bilet rezerve edip onu gösterin

 3. Merhaba Kemal Bey, Öncelikle elinize yüreğinize sağlık. 9-10 günlük Filipinler düşünüyorum. Nasıl bir rota önerirsiniz?
  Saygılarımla.

   • Sevgili Kemal Kaya, yazınızdan çok keyif aldım. 24. Mayıs 19. Hazirn.2022 tarihleri arasında Filipinler gezisine çıkacağım. Sizin değerli yazınızı okuyana kadar okuduğum tüm gezgin yazılarında en dikkat çeken konu hırsızlıklar, otel kasalrına değerli şeylerin konulduğunda kaç saniyede ve hangi yöntemle (Sadece bir yumruk darbesiyle) çalındığı, iç ceplerin dikilmesi, hiç bir şekilde değerli şeylerimizin aynı cepte veya bel çantasında taşınmaması, turistlerin hemen soyuldukları, v.b. uyarılardı. O kadar ki, onca para verdiğim bileti yakmayı bile düşünüyordum ki, sizin yazınıza rastladım. Ellerinize yüreğinize sağlık. Manila’da biri bir aylık, (Luxury Appartments), biri 2 günlük Quezon City de (OYO88) ve Cebu’da Honey Hunt House da bir haftalık yerler ayırttım. Şimdi kara kara düşünüyorum ki yazınızda hiç böyle otel tavsiyelerine rastlamadım. Acaba başıma bir şey gelir mi? Booking.com dan ayırttım ve 150 şer PHP de depozit ödedim. Diğer yerlere gittiğimde de Manila’daki bir aylık rez sabit kalacak orada kalmasam da, valizlerim orada duracak. Sizce bunları değiştirmeli miyim? Rahatsız ettiysem kusura bakmayınız ve şimdiden teşekkürler. Sevgiler.

 4. Herkese merhaba, gerçekten Filipinler seyahatleri ile ilgili böyle çok paylaşımda bulunulan, detaylı bilgi alabildiğimiz bir site bulabildiğimiz için biz yeni gidecekler şanslıyız.

  Şubat sonu ve mart başı gibi eşimle Filipinler’e gitmeyi düşünüyoruz. İlk olarak Manila’ya indikten sonra güneydeki sahillere geçmeden gelmişken kuzey Filipinler’deki daha yöresel kısımları (Sagada, Batad, Banaue gibi) da görmek istiyoruz. Sorularım bununla ilgili olacak.

  Bu yöresel yerler ile ilgili turları araştırdığımda 8 günden başladığını görüyorum. Ben seyahat süremizi göz önünde bulundurarak bu yerlere 2 gün ayırmak istiyorum. Örneğin 1 Mart akşam Manila’ya inersem 3 Mart akşamı tekrar Manila’dan Coron’a geçmek istiyorum. O aradaki 2 gün bu bahsettiğim yerleri gezebilmem mümkün müdür. Güzergah öneriside yapabilirsiniz. Mesela Batad’a gerek yok. Sagada’yı gör yeter gibi.

  Otobüs ile gidersek bu otobüsler güvenli midir? Kısaca bir kılavuz bir şöfor ile gitsek o bölgeler güvenli midir?

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Çok teşekkürler.

 5. Merhaba Kemal bey eylül sonunda 1 aylık uzakdoğu seyahatine çıkıyorum, size daha öncede rota planlama hakkında soru sormuştum. Daha önce 2 kez Tayland’a gittim ama hala gezemediğim yerler var ancak bu sefer faklı yerler görmek istiyorum.Rotamı hala olusturamadım bir türlü.

  Filipinler, Kamboçya ve Tayland gezisi yapmak için nasıl bir rota planlamalıyım?

  Türkiye’den direk Filipinler’e uçsam daha sonra Phnom Penh’e tek tön uçsam ve Kamboçya seyahatimi bitirdikten sonra Tayland’a geçsem ve Bangkok’tan Manila’ya uçakla geçsem? Sizce bu rota iyi bir rota mı?

  Bu tek yön uçuslar bana ne kadara mal olur sizce?

  Bana önerebileceğiniz farklı bir rota olur m?

  Filipinler hakkında çok fazla bilgi yok, Tayland vs gibi ülkelere oranla. Benim için uzun bir gezi olacagı için bütcemi ona gore ayarlamam gerek.

  Sırtcantalı bir gezgin için Filipinler’de ve Kamboçya’da günlük ortalama ne kadar harcanır?

  • Rota belirlerken 2 önemli kriter var, birincisi süre, ikincisi ise uçak biletlerinin ücretler. Eğer yeteri kadar süreniz olduğunu düşünüyorsanız skyscanner, momondo gibi uçak bileti arama motorlarından en uygun uçak bileti rotalarını bulun. yani diyelim Kuala Lumpur-manila taratın, eğer Bangkok-Manila uçak bileti arasında çok fark varsa Filipinler rotanız kesinleşti demektir.

   Tek yön biletler gidiş-dönüş biletlerine göre daha pahalı olabilir. O bölgede AirAsia ve Filipinler’in yerel havayolları ucuza uçuyor.

   Eğer Istanbul-Kuala Lumpur ve oradan da Filipinler seferlerinin toplamı IST-Manila uçağından pahalıysa, Türkiye’den Filipinler’e uçarsanız daha ekonomik olur. Bunları tek tek araştırmak gerekiyor.

   Istanbul-Manila-Bangkok-Siem Reap-Bangkok-İstanbul şeklinde bir rota yapabilirsiniz.

   Yada

   Istanbul-Bangkok-Siem Reap-Bangkok-Manila-Bangkok-IST

   Ya da 

   IST-Kuala Lumpur-Manila-Kuala Lumpur-

   Ayrıca daha önce verdiğim rota bilgileri de olabilir:

   Bangkok >Siem Reap (Kamboçya) >Bangkok>Phuket>Langkawi Adası (Malezya)>Georgetown (Penang Adası)>Kuala Lumpur>Melaka>Singapur> şeklinde bir rota izleyebilirsiniz.

   Yukarıdaki rotada Kuala Lumpur sonrasına Filipinler’i yerleştirebilirsiniz.

   Kısaca her bir rota önerisindeki uçak bileti fiyatlarını not etmeniz ve toplam idemeleri toplayıp karşılaştırmanız gerekiyor.

 6. Benım kız arkadasım Filipinli ve ben İstanbul’da yasıyorum. Onun yanına gitmek ve onunla evlenmek istiyorum. Kız arkadasım Davao şehrinde yasıyor. Oranın insanları nasıl? Yabancılara karsı tepkılerı nasıl bılmek ıstıyorum? Oraya gidip kızı alıp İstanbul’da yaşamak istiyorum. Turkiye’den hangı evrak almamız gerekıyor. En bastan anlatabılır mısınız? Beni aydınlatırsanız cok sevınırım

  • Filipinler genelinde halk zaten yabancılara alışıktır, herkese saygılı olup yüzlerinden gülümseme eksik olmaz. kendinle barışık doğal bir halk.ülkemizde göremediğimiz samimiyeti orada rahatlıkla görebiliriz.

   Evlenmeye karar vermeden önce oraya gidip ailesi ve akrabaları ile tanışmanı öneririm. her yönden tanımak gerekir. çok acele etmemekle beraber karşılıklı gidip gelindiğinde daha iyi kararlar alınır. Maddi açıdan sıkıntı olmaması gerekir ki gidip gelmek, kalmak bunlar hep finansal durumlar.

   Evraklara gelirsek nufüs tan bekar olduğuna dair evrak alman gerekmekte. ikametgah nufus cüzdanı vs.. hepsini manila büyükelçilğine veripi onlar sana evlenebilir evrağı vereceklerdir. Hayırlısı olsun.

 7. Kemal iyi günler dilerim adım Ferhat facete 4 ay önce Filipinler Manila bağlı Rizal’de yaşayan bir bayan ile tanıştım. Mağazada müdür olarak çalışan bir kadın. Anlaşırsak evlilik düşünüyorum. İngilizcem iyi değil. Beni Filipinler’e çağırıyor. Sizin görüşünüz benim için çok önemli ne yapmalıyım? Saygılarımla

  • Filipinliler interneti çok iyi kullanıyor. Çoğunlukla amaçları yurtdışından birini bulup ülkeden ayrılmak. Ya da en azından gezmek veya para koparmak. Çok farklı bir kültür. Hayat sizin, tercih sizin. Sadece (hoşlanmayacağınız) sürprizlere hazır olun diyebilirim. Romantik bir ilişiki de doğabilir. Ben bunun ötesinde bir şey söyleyemem maalesef.

 8. Filipinler, gülen insanların ülkesi. Gezilecek çok yeri var ve her gördüğüm yeri de ayrı güzellikte. Su altını keşfetmek isteyenlere de Malapascua adasında sapan kuyruk köpekbalıklarıyla dalış yapmalarını öneririm.

  Mutlu ve keyifli günler dilerim.

 9. Kemal kardeşim öncelikle sana bir teşekkür borçluyum. Bu yıl eşimle Güney Afrika, Swaziland, Namibya, Malezya, Borneo, Endonezya gezileri yaptım. Bu gezilerimde senin yazılarından ve özellikle Güney Afrika gezisinde vermiş olduğun bilgilerden çok yararlandım. Çok sağol ve iyi ki varsın. İki gun sonrada Bangladeş, Bhutan, Hindistan, SriLanka, Maldivler gesisi yapacagım. Şimdiden aklımda olan Filipinler gezisini planlıyorum ve seni okuyorum. Bilgilerin için şimdiden sağol

 10. Kemal abi merhaba, biz arkadasımla nisan 10’unda hindistana gidiyoruz orayı gezdikten sonra taylanda geçeceğiz otostopla ama filipinleride görmeyi çok istiyoruz. Taylanddan filipinlere tekne benzeri bi araç ile geçiliyor mu ücretleri nedir ortalama ? Ve gitmişken hem kayalıklardan atlayıp hem doğasına kapılıp çadır kurabileceğimiz yer neresidir ? Biz 2 gezginiz cebimizde fazla para yok çadır o yüzden:) cevaplarsan çok sevinirim çok teşekkürler abi

  • Bende pinas hayrani biriyim.yakladik 10 yildir tum kiz arkadaslarim filipinli.yakinda evlenmek ve oraya yerlesmek istiyorum bir kac kez gittim ama tam sizler gibi bilgi sahibi degilim.orada yaşaya türk arkadaslar varsa bana ulaşirsa yardim ve fikir almak istiyorum.fikretesen11gmail.com.fikret esen facebooktan uladirsaniz sevinirim.agustosta kuz arkadasimla tekrar oraya gidecegim.

 11. Ustad merhaba, Ümit ben, System Tour ile manilaya geldiginizde tanismistik. Musadenle bir duyuru paylasabilir miyim sayfana?
  Ben Filipinler’de evlenip yerlesmis ufak bir is ile yasayan bir arkadasinizim. Filipinler’e gelecek olanlara amator ve/veya profesyenel olarak yardim ve destek olablilrim (Kalacak yer ayarlamasi, tur plani, cevirmenlik, vize islemleri vb her konuda ). İletisim icin bana ucansoy@yahoo.com mail adresim ve ayni mail ile Facebook uzerinden ulasabilirsiniz. Buradaki numaram 0063 928 2229424

 12. Merhabalar kemal bey eylül nasipse bu sene evlenicez hangi dönemde gitmemizi tavsiye edersiniz ona göre tur satın almayı düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim yada tavsiyeniz varsa çok memnun olurum.

 13. Merhaba Kemal Bey, 21 ocak- 4 subat arası filipinlere gidiyorum, yani sanırım net 13 gün olucam. Kafamda gitmek istediğim rota- Manila- Palawan- Cebu- Bohol- Boracay- Manila. Ama biliyorum ki zaman hepsine yetmeyecek. Ama hangi noktaları çıkarmam daha iyi olur, hangi şehre ne kadar zaman ayırsam güzel olur bilemiyorum. Günlerdir bunu araştırıyorum.
  Muhteşem doğa ve huzur önceliğim. Önerileriniz nedir? Hangi destinasyon çok vakit alır ve değmez sizce?

  • Merhaba,

   Biz filipinlere şubat başı gibi gitmeyi planlıyoruz. Yanımızda 1 yaşındaki bebeğimizde olacak. manila ya gidecez. Ordan nasıl rota izlemeliyiz. Bebekli olduğumuz için daha rahat gezebileceğiz ve deniz tatilini daha uzun yapmak istiyoruz. 9 gün gideceğiz. Sizce bizim için Palawan el nido,cebu,bohal,boraçay uygun mudur?

   Teşekkkür ederiz.

 14. Merhaba Kemal Bey,

  Bohol’daki şu tepecikler oldukça hoş bir görüntü oluşturuyor. Üzerine çıktınız mı? O tepeciklerden ne kadar var? Ne kadar fantastik bir yer 🙂 Palawan Adası da bir o kadar hoş görünüyor. Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler.

 15. Merhabalar Kemal bey. Ağustos sonu gibi filipinlere gitmeyi planlıyorum üç ay kadar kalmak istiyorum hem tatil yapmak,hemde ingilizcemi geliştirmek için Manila’da çok iyi İngilizce konuşulduğunu duydum. Üç ay kalmam için ne yapmam gerekiyor sadece 1 ay vizesiz sonrası için ne yapmam gerekli gidiş dönüş uçak bilet tarihlerimi nasıl ayarlamam gerekli dönüş tarihimi belirtmek zorunda mıyım ?

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın