Güneydoğu Asya‘da, Çinhindi Yarımadası’nın doğusunda yer alan Vietnam, dünyada sosyalist sistemle yönetilen az sayıdaki ülkeden biri. Siyasi iklimi nedeniyle dış dünyaya uzun bir süre kapalı kalan ülkede muhteşem bakir sahiller, zengin kültürel ve tarihi birikim, nefis kolonyal şehir mimarisi, enfes sokak yemekleriyle egzotik hayaller çağrıştıran, tüm duyulara hitap eden bir ülke.

Vietnam, ülkeyi boydan boya kesen Truong Son Range Dağlarının kıvrımları ve çeltik tarlalarının büyüleyici renkleriyle dünyanın en güzel coğrafyalarından biri üzerine kurulu. Çin’den başlayarak Tayland Körfezi’ne kadar dev bir S çizen Vietnam coğrafyası mitolojik bir canlıya benzetiliyor.

vietnam gezilecek yerler

Sömürge ve işgal yıllarının izlerini taşıyan başkent Hanoi, canlı atmosferi ile Ho Chi Minh, efsane plajlarıyla Nha Trang ve Asya’nın muhteşem doğal güzelliklerini hissedebileceğiniz bakir bölgeleri ile Vietnam, herkes için farklı anlamlar taşıyan bir ülke.

Uzun sömürge yıllarının ardından savaşların yıprattığı Vietnam, son 30 yıldır savaşsız, sakin ve huzurlu bir görünümde. Yakın geçmişte yaşanan tüm acılara rağmen Vietnamlılar güler yüzlü, girişken, meraklı ve gelecekten umutlu.

Malta

Vietnam, son dönemde müthiş bir turist akını yaşıyor. Dünyanın önde gelen turizm yayınları Vietnam’ı turistler için cennet bir destinasyon olarak ifade ediyor. Asya’nın en güvenli ülkeleri arasında yer alan ve siyasi istikrarını koruyan Vietnam’da suç oranları düşük.

Yüzlerce kilometrelik el değmemiş sahilleri, yeşilin farklı tonlarını görebileceğiniz balta girmemiş ormanları, hoş manzaralı doğal güzellikleri, zengin kültürel ve tarihi birikiminin yanı sıra sömürge dönemi şehir mimarisi ve savaşın izleri ülkeyi benzersiz bir hazine yapıyor.

Vietnam Gezilecek Yerler

Vetnam’da birçok şehri kıyı boyunca birbirine bağlayan 1726 km uzunluğunda bir demiryolu hattı var. Reunification Ekspresi güneydeki Ho Chi Minh ile kuzeydeki başkent Hanoi arasında mekik dokuyor. Ulaşım için hesaplı olan yataklı treni seçerseniz hem dinlenmiş hem de coğrafyanın güzelliğinin tadını çıkarmış olursunuz.

Çoğu yeri gezmek için tur almaktan çekinmeyin. Vietnam’a gitmeden vize almanız gerekiyor. Vietnam vizesi hakkında hazırladığım blog yazısına da vize ve diğer bilgiler için göz atın. Uçak bileti fiyatları yüksek olduğundan biletinizi yılbaşı veya 14 Şubat günü dönemlerinde düzenlenen kampanyalardan almaya bakın. Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur hakkında blog yazım yol gösterici olabilir.

1. Hanoi

Vietnam’ın hem politik hem de kültürel başkenti Hanoi, çok enerjik ve canlı bir şehir. Yeşil bulvarları, büyük parkları, gölleri, kolonyal dönemden kalma binaları ve tapınaklarıyla küçük ve dingin bir şehir. Ülkenin en eski üniversitelerinden biri olan Literature Tapınağı’na ev sahipliği yapan kent, 2010 yılı yazında bininci yaşını geride bıraktı.

Kırsalla kentin nerede ayrıldığının farkına varamayacağınız başkent yemyeşil bir dokuya sahip. Daha önce, savaş yıllarında, kuzey-güney diye ikiye ayrılan ülkenin Kuzey’deki başkenti iken 1976’ta kuzey-güney ayrımının sona ermesiyle bütün ülkenin başkenti ilan edilmiş. Bugün yaklaşık 6,5 milyon nüfuslu Hanoi Vietnam gezisi için ideal bir başlangıç noktası.

Hoan Kiem Gölü, Vietnam’ın huzurlu atmosferini hissettiren, etrafında yapılan bir geziyle şehrin en tarihi noktalarını görebileceğiniz bir durak. Göl kıyısında yer alan, 1070’te inşa edilmiş Konfüçyüs Tapınağı, ülkenin ilk ulusal üniversitesi. Tapınağa giden yolda, şehrin sembollerinden biri olan Huc Köprüsü ve gölün ortasında, efsanelerde adı geçen Kaplumbağa Kalesi görülecek yerlerden.

Hanoi’de gezilecek yerler arasında Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi, Ho Chi Minh Müzesi, Ngoc Son Tapınağı, Nha Hat Lon Opera Binası, Ho Chi Minh’nin Anıt Mezarı ve Temple of Literature bulunuyor.

Şehirde görülmesi gereken en önemli yer 36 Cadde olarak da bilinen eski meydan. Fransız sömürge döneminin izlerini taşıyan bu şehirde hem lüks hayatı hem de nostaljiyi bir arada yaşamak mümkün.

Su kuklası tiyatrosu, yüzlerce yıl önce çeltik tarlalarında ortaya çıkan Vietnam’a özgü bir sanat. Geleneksel su kuklaları gösterisiniz izlemek için Thang Long Water Puppet Theater uygun. Suyun altındaki çubuk ve makaralarla hareket ettirilen kuklalar, ustaların becerikli elleriyle renkli bir eğlenceye dönüşüyor. İlk başta bana eğlenceli gelse de daha sonra sıkılmıştım.

Vietnam dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri. Old Quarter’da Vietnam’ın oldukça enfes kahvelerinden tadın. Buzlu, yoğurtlu, Hindistan cevizi sütlü, hatta çırpılmış yumurta beyazlı kahveleri dahi var.

HANOİ’DE NEREDE KALINIR
Hanoi’de şehrin en iyi otellerinden biri olan Sunway Otel‘de kaldım. Şehrin ödüllü bu dört yıldızlı oteli, French Old Quarter’e oldukça yakın konforlu bir oteldi.

2. Halong Körfezi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Halong Körfezi, 3,000’den fazla kalker mağara ve kayalıkları, çivit rengi körfezi ile adeta bir masal diyarı. Dünya Mirasları arasında yer alan Halong Bay Vietnam’ın en değerli turistik noktalarından biri. Denizin ortasından yükselen yemyeşil dik adacıklar ve kayalar esrarengiz bir doğa harikasında olduğunuz hissini yaratıyor.

Ejderha anlamına gelen Halong, ismini Gökten Düşen Ejderhalar efsanesinden alıyor. Efsaneye göre, bir ejderhanın ağzından saçılan incilerin suya çarparken yeşim parçalarına dönüşmesiyle oluşan sivri adalar arasındaki zümrüt rengi sulara açılmak tarif edilemez bir duygu.

Halong Körfezi’nin içerisinde yer aldığı havza 500 milyon yıllık doğal sürecinde üzerinde yemyeşil ağaçlar ve bitkilerin bulunduğu kireç taşı adalarının yükseldiği görsel şölen yaşatan bir güzelliğe dönüşmüş. Bu adaların en büyüğü olan Cat Ba’nın nüfusu 13 bini buluyor. Nesli tehlikede olan primatlardan Cat Ba Langur da bu harika adada yaşıyor.

Hanoi’den 3 saatlik bir yolculukla gidilebilen Halong Bay’de geceyi yöreye özgü cruise gemilerinde geçirmek gerek. Ha Long Körfezinin limanından kalkan küçük tekneler sizi muhteşem bir cruise gemisine götürüyor.

Bhaya Cruise gemisini ile Halong Körfezinde 1 gece konaklamalı 2 gün gezmiştim (420$). Tekneye binerken başınıza gül yaprakları dökerek hoş geldin diyorlar. Şahane Körfezin muhteşem manzarasını Vietnam’ın zengin geleneksel kültürünün tadıyla birleştiren otantik seyir deneyimi yaşıyorsunuz.

Günbatımında deniz ürünleriyle bezenmiş enfes bir ziyafet çekiyorsunuz ve nefes kesen doğayı dinliyorsunuz. Ertesi gün uyandığınızda kendinizi zümrüt yeşili Halong Körfezindeki kayalıklar arasında buluyorsunuz.

Halong Bay’de Sung Sot ve Thien Cung Mağaralarında suyun aşınması ile adeta hepsi farklı birer heykele dönüşmüş kireçtaşı oluşumları, yüzen evler ve köyler, Yen Ngua, Con Coc Dağları görülmesi gerekenler arasında.

3. Ho Chi Minh City

Vietnam’ın güneyinde yer alan, 1975’e kadar ülkenin başkenti olan Ho Chi Minh City, ismini bağımsız Vietnam’ın kurulmasını sağlayan efsanevi lider Ho Chi Minh’den almış. Şehrin ilk ismi ise içinden geçen Saigon (Saygon) Nehri’nden almıştı. Indochina döneminde Fransızlar ‘Perle D’Orient’ yani ‘Doğu’nun İncisi’ adını takmışlar bu eski başkente.

Vietnam’ın en kalabalık ve canlı şehri olan Ho Chi Minh, aynı zamanda ekonomik ve politik merkezi. Kozmopolit bir şehirde olabilecek her şeyi bulabileceğiniz Ho Chi Minh, dünya çapında bir turizm şehri olmasının yanında sömürge döneminin izleriyle geleneksel Vietnam kültürünün harmanlandığı bir atmosfere sahip. Şehri keşfetmenin en güzel yolu da şehrin hareketli sokaklarını bir scooterla gezmek.

Şehirde görülmesi gereken önemli yerler var. Eski Başkanlık Sarayı, Savaş Müzesi, Yanan bir rahibin anısına dikilen Tich Quand Duc Anıtı, 10 Bin Buddha Tapınağı, Thien Hau Tapınağı ve göz alıcı Notre Dame Katedrali bu yapılar arasında. Gustave Eiffel’in imzasını taşıyan mimari cevher Eski Postane Binası, Çin Mahallesi (Cholon) ve Dong Ru Caddesi de gezilecek yerler listesinde olmalı.

Batı ve Doğu dinlerini karışımında oluşmuş özgün bir din olan Kaodaizm dinine ait Saygon Cao Dai Temple görülecek yerler arasında. Tay Ninh bölgesinde yer alan tapınağın girişi kuleleri ile Hristiyanlığı, ortasındaki kubbesi ile Müslümanlığı, en arkada Pagodalara benzer mimarisi ile Budizmi yansıtıyor.

Şehir merkezinde bulunan District 1, popüler barlar, kafeler, muhteşem restoranlar, alışveriş merkezleri ve tarihi mekanlarla dolu. Dong Khoi Caddesi şık Vietnam tasarımları ile new age bir ruh yansıtırken, gece geç saatlere kadar açık Binh Tay Pazarı ise her türlü ürünü çok ucuza bulabileceğiniz alışveriş noktası.

4. Cu Chi Tünelleri

Vietnam ve ABD arasında yapılan Vietnam Savaşı sırasında Vietnamlıların Amerikalılara karşı kurtuluş mücadelesinde dönüm noktası olan, 250 km uzunluğundaki Cu Chi Tünelleri, savaşın en imkansız ve zorlu şartlarında geliştirilen başarılı yöntemleri görebileceğiniz bir durak.

Vietnamlı Viet Kong savaşçıları tarafından yapılan bu tüneller, yer altına kurulan düzenle Amerikalılara karşı gerilla mücadelesinin sembolüne dönüşmüş. Tüneller ve çevresinde kamp, siper ve depo yapıları bulunuyor.5. Mekong

Vietnam’ın ‘pirinç sepeti’ olarak adlandırılan Mekong Deltası, birbiriyle kesişen onlarca su kanalı, nehirler, köyler ve su ortasında yer alan yemyeşil pirinç tarlalarıyla yerel dokuyu en iyi hissedebileceğiniz yerlerden.

Vietnamlılarca 9 Başlı Ejder Nehri olarak adlandırılan Mekong Nehri, Vietnam’a hayat veriyor. Üzerinde yüzlerce minik adacığın bulunduğu Mekong Deltasında, Song Tien Giang nehrinin labirent gibi etrafı saran kıvrımlarını izleyerek yapılan günlük tekne turlarına katılın.

My Tho ve Ben Tre adaları, buradaki köyler, meyve bahçeleri, ziyaret ediliyor. Tekneyle kanallar arasında dolaşıyorsunuz, köy pazarlarında alışveriş yapıp, geleneksel müzik gösterileri eşliğinde yemek yiyorsunuz. Vaktiniz varsa katılın. Vietnam’ın geleneksel yaşamını yakından görmüş oluyorsunuz.

Mekong Nehri turu için Tien Giang Eco Tourist ile anlaşmıştım. Sakin bir şehir olan Tieng Giang, Ho Chi Minh City’nin 70 km güneyinde yer alıyor. Vietnam’ın meyve deposu olan şehirde, geleneksel köy turları, Mekong turu, Agricultural tur gibi pek çok tur ile yerel hayatın arasına karışabiliyorsunuz.

6. Sa Pa

vietnam sa pa

Vietnam’ın kuzeyindeki Sa Pa şehri, ülkenin 9 etnik azınlık kabilesinin yaşadığı yer. Güneydoğu Asya’nın en yüksek dağı olan ve Himalayalar’ı oluşturan dağ sırasının da başlangıç noktası Fansipan Dağı’nın da bulunduğu bölgenin taraçalı tepelerinde ünlü pirinç tarlaları yer alıyor. Vietnam kırsalındaki pirinç tarlalarında aradan geçen yüzyıllar ne manzarayı ne de yerel yaşamı değiştirebilmiş.

Nadas mevsiminde kahverengi, sular altında parlak gümüş rengindeyken, olgunlaştığında göz alıcı yeşile ve sarıya bürünüyor coğrafya. Yıl boyu yaşanan renk değişiklikleriyle hoş manzaralar sunan bu bölge özellikle fotoğrafçıların gözdesi.

7. Hue

vietnam gezilecek yerler hue

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, imparatorluğun eski başkenti Hue, Vietnam’ın zengin tarihi mirasının izlerini taşıyor. Geçmişte Nguyen Hanedanlığına ev sahipliği yapıyordu. Vietnam’ın kıyı şeridinin ortalarında yer alan Hué şehri din, kültür ve siyaset alanında bir zamanlar önemli bir merkezdi.

Vietnam’ın kalbinde, su kanallarının, menekşe göllerinin ve huzurlu akan Perfume Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Görkemli imparatorluk saraylarının yanı sıra, bin bir renkli şehir kapılarına ev sahipliği yapan şehir UNESCO Listesinde yer alıyor.

Hue’ye 93 km uzaklıktaki Da Nang‘da yer alan, dev taş ellerin tuttuğu köprü dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor. Ülkenin son dönemdeki en popüler mekanı haline gelen tasarım harikası köprü, Da Nang bölgesindeki Ba Na Tepeleri üzerine kurulu. Ba Na Tepelerini 2017’de 2,7 milyon turist ziyaret etmiş.

8. Hoi An

vietnam hoi an

Tarihte Güneydoğu Asya’nın en önemli ticaret limanlarından biri olan Hoi An, 15. yüzyılda kurulan bir şehir. Hué’den 3 saatlik bir araba yolculuğuyla Hoi An şehrine ulaşıyorsunuz. Emperyal başkent olan Hue savaş sırasında ABD tarafından Vietnam Savaşında çok fazla bombalanmış olsa da hala güzel bir şehir.Sessiz, sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip olan kentin Budist tapınakları, tacir evleri ve Japon Köprüsü ile mimarisi çok iyi korunmuş durumda. Şimdi ise zanaatkarların yaşadığı huzurlu ve sakin bir köy gibi. Cyclo-cab denilenn geleneksel üç tekerlekli taksiler ile şehri gezmek bir gelenek. Akşamları kentin içinden akan nehre binlerce yüzen fener bırakınca büyüleyici ve romantik bir manzara ortaya çıkıyor.

Budist tapınakları ve Japon Köprüsü ile mimarisi çok iyi korunmuş eski şehirde 200 yıllık tacir evleri görülecek yerler arasında. Zanaatkarlar ve ressamların eserlerinin bulunabileceği pazar yerinde tablolar, dokumalar, çantalar, şallar, antika ve elişi ahşap heykeller alışveriş sevenleri mutlu edebilecek çeşitlilikte.

Şehirde, tekne turları ile geleneksel çömlek üretim merkezi olan Thanh Ha köyünü ziyaret etmek, Hoi An’ın el değmemiş kumsallarında plaj keyfi yapmak, imparatorluk sarayı kalıntılarını ve mezarlarını görmek olmazsa olmazlar arasında.

9. Nha Trang

Vietnam’ın güneyinde, Nam Trung Bo sahilinde bulunan Khank Hoa bölgesinin başkenti olan Nha Trang, tam anlamıyla bir tatil beldesi. Sahil boyunca sıralanan bar, kafe, restoran ve gece kulüpleri onlarca ziyaretçi ağırlarken, sahildeki manzara da şahane. Şehrin çevresindeki dalış merkezleri bölgenin en iyi mercan resifi olarak kabul ediliyor.

10. Da Lat

Dalat Hằng Nga Crazy House

Vietnam’ın kuzeyinde yer alan Da Lat, geniş göller ve çiçeklerle çevrili bir dağ kasabası. Sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip olan Da Lat’ta son imparator Bao Dai’nin yazlık sarayı, 13. yüzyılda inşa edilen Po Klong Garai Kuleleri, Truc Lam Manastırı, Hằng Nga Crazy House ve Hang Nga Galerisi görülecek yerler arasında.

Dalat Çiçek Bahçesi, ülkenin başka hiçbir yerinde yetişemeyen çiçekleri görmek için harika bir yer. Şehri panoramik manzaralarını görmek için ise Dalat’ın teleferiğine binin. Dalat Pazarı, yerel yaşamı daha iyi tanımak için iyi bir şans. Dalat Night Market, canlı atmosferi ve renkli tezgahlarıyla yerel atıştırmalıklar, hediyelik eşyalar almak için görülmesi gereken yerlerden.

11. Ninh Binh

vietnam gezilecek yerler blog

Halong Koyu’nun güneybatısında yer alan Ninh Binh, Vietnam’ın nefes kesen manzaralarına ev sahipliği yapan bir yer. Ngo Dong Nehri’nin zikzaklar halinde kestiği bölge, mağaraları, kayalıkları, vadi şekilleriyle karadaki Halong Koyu olarak isimlendiriliyor. Dik yükselen tepelerle çevrili bölge UNESCO listesinde yer alıyor. Vietnam’daki en büyük Budist tapınağı olan Bai Ding Pagoda ile görmeye değer.

Vietnam’da nereye giderseniz gidin, sizi görkemli manzaralar karşılıyor. Muson yağmurları sayesinde yıl boyunca yeşil kalan Vietnam, şimdiye kadar gezdiğim ülkeler arasında en renkli olanlarından biri.

1 Yorum

  1. Bende dil yok ama Vietnam’ı cok seviyorum, filmlerini izlemisimdir. Bir de yoga ile ugrasiyorum. Ücret nedir tam olarak bilgi verir misiniz?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz