Sosyal medya hayatımızı değiştirdi. Bunun seyahat alanına yansıması çok da güzel oldu. Hiç bilmediğimiz, tanışma veya konuşma fırsatı dahi bulamayacağımız kişilerin yolculuklarını takip edebiliyor, yazdıkları, paylaştıkları içeriklerden eşsiz bilgilere kolayca ulaşabiliyoruz. Maceralarına eşlik ediyor, seyahatlerinden ilham alıyor, verdikleri bilgilerle seyahatlerimizi planlıyoruz.

Ancak bu gezginler içerisinde öyleleri var ki attıkları her adımı takip etmeniz hayatınıza anlam ve renk katabilir. Bunlar uzaklık, hijyen, güvenlik gibi endişeleri artlarında bırakıp yola düşmüş keşfetme tutkusuna sahip kadın gezginler. Instagram ve Facebook’tan bu gezginleri takip edin, ilham alın! Beni de takip etmeyi unutmayın! 🙂 @yoldaolmak

Takip Etmeniz Gereken 10 Kadın Gezgin

1. Hülya Tosun

O bir masalcı, kendisi de iç dünyası da güzel bir gezgin. Atmış ruhunu bohçasında, yıllardır bir orada bir burada özgürce geziyor. Hikayeleri çok güçlü kelimelerle yazabiliyor, ah keşke hep yazsa dediğimin çok olduğu gezginlerdendir. Paylaşım ekonomisi konusunda tez yazabilecek birikime sahip. Şu sıralar Kamboçya sınırlarına girmiş durumda.

Malta

www.ruhubohcadagezen.com
www.facebook.com/ruhubohcadagezen

Gezi-Rehberi-Line

2. Burcu Tunca

Hindistan’dan Avustralya’ya, Tayland Adalarından Endonezya’ya kadar her yerde ayak izi bırakan Burcu, içindeki sesi dinleyip kendini yollara atmış bir gezgin kadın. Yogada huzuru, dansta mutluluğu, yollarda kendini bulan, Trakya topraklarında doğmuş çingene ruhlu gezgin, en son Kamboçya civarında görüldü.

www.gezginyogini.com
www.facebook.com/gezginyogi

Gezi-Rehberi-Line

3. İlsu Dirgin

Dünyanın ilginç yerlerine bir gezginle birlikte gitmek istiyorsanız işte aradığınız kişi! Beyaz yakalı yönetici hayatını geride bırakan İlsu hem geziyor, hem gezdiriyor. Takılın peşine!

www.aylakilsu.com
www.facebook.com/aylakilsu

Gezi-Rehberi-Line

4. Sevil Mert

Çok çalışıyorum, vaktim yok, 2-3 hafta yıllık iznimle nasıl gezeyim, ancak dinlenebiliyorum diyenlere örnek bir beyaz yakalı. Hem çalışıp hem de ucuza nasıl çok gezebilirim diyenlerin Sevil’in blogunu ziyaret etmesini tavsiye ediyorum.

www.cokokuyancokgezen.com
www.facebook.com/Cokokuyancokgezen

Gezi-Rehberi-Line

5. Hale Sargın

İşinden istifa edip Güney Amerika’da tek başına seyahat eden Hale’nin seyahatini sosyal medyadan takip edin. İlk önce sırt çantalı solo gezgin olan Hale, şimdilerde bisikletiyle seyahat ediyor. Seyahati için kendisine destek olun. Son gördüğümde Şili taraflarındaydı.

www.isimgucumgezmek.com
www.facebook.com/isimgucumgezmek

Gezi-Rehberi-Line

6. Tuğçe Makarnacı

İşinden istifa edip yollara düşen bir gezgin. Asya’yı karış karış gezdi. Kafasına göre özgür takılmayı ve eğlenmeyi sever. Fazla sorularla canını sıkmamanızı tavsiye derim.

www.bilinmeyenrota.com
www.facebook.com/BilinmeyenRota

Gezi-Rehberi-Line

7. Oya Yıldız

Güzel fotoğraf çeken ve güzel de yazan bir beyaz yakalı. Ucuz uçak bileti avcısıdır kendisi, yakaladımı ucuz bileti hiç affetmez. Seyahatlerini aylarca önce planlar ve ucuza getirir. Son olarak Kars’ta Ani harabelerini fotoğraflarken görüldü.

www.benimlegez.com
www.facebook.com/benimlegez

Malta

Gezi-Rehberi-Line

8. Deniz Dağaşan

Deniz ablamız gezginliğin yaşının olmadığının en güzel örneği. Kendisi 60+ yaşında ve şimdiye kadar 60+ ülke gezdi. Son olarak Güney Amerika’da Şili’de görüldü.

www.facebook.com/gezgindenizkizi
www.gezgindenizkizi.com

Gezi-Rehberi-Line

9. Pinar Pinzuti

Benim aklıma bisiklet dendi mi ilk Pınar geliyor. Kendisi bisikletin yaygınlaştırılması için mücadele eden çok çalışkan bir bisiklet aktivisti. En son Rodos’ta görüldü.

www.bisikletizm.com
www.facebook.com/Bisikletizm

Gezi-Rehberi-Line

10. Burcu Canbulat

Beyaz yakalı gezginken işinden istifa edip özgürlüğü seçenlerden. Tek başına çıktığı Orta Amerika turunun ortasında eşiyle Meksika’da buluşmuştu ve birlikte gezmişlerdi. Gezi Tozu’nun yeni rotası Filipinler ve günübirlik Singapur. Sosyal medyada anlık paylaşımlarla ufak tüyolar vermeye bayılıyor.

www.gezitozu.com
www.facebook.com/gezitozu

Gezi-Rehberi-Line

ve Gülçin Sögüt

Tatlı gezginimiz Gülçin hepimizden çok geziyor sanırım. Ben bile takip edemez oldum. Dünyada görülmesi gerekli yerler listesini eline alarak bundan sonraki gezilerinde buraları görmeyi hedefleyen birisi.

www.tatligezgin.com
www.facebook.com/TatliGezgin

Beni de takip etmeyi unutmayın! 🙂 instagram.com/yoldaolmak

Listeye ekleyebileceğim en az 20 gezgin kadın daha var. Eğer seyahat etmeyi ve keşfetmeyi seviyorsanız gezginlerin Facebook sayfalarını bulup takip edin, ilham alın!

Önceki blog yazısıRegie Ottoman Hotel Istanbul
Sonraki blog yazısıYolda Olmak! TRT Radyo 1 Öğrenci İşleri Programına Tekrar Konuk Oldu
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

59 YORUM

 1. Bir gezgin olarak listedekilerin hepsini beğeniyle takip ediyor ve hepsinden ilham alıyorum. Tekrar yollara çıkacağımız günlerin bir an önce gelmesi dileğiyle…

 2. Gerçekten harika bir yazı. Fırsat buldukça dünyanın çeşitli yerlerini gezmeye çalışırım ama bu arkadaşların hikayelerini okuyunca kendimi çok monoton hissettim. Bazılarını takibe başladım bile.

 3. Merhaba,

  İlham verici bir yazı olmuş… Benim gibi, ruhu gezgin olup bu işe başlamak isteyen kadınlar için de mükemmel cesaret verici bir yazı. Sırf, gezgin blogger olabilmek için tam zamanlı iş yapmıyorum ve yazı yazarak para kazanabileceğim bir iş edindim. Gezgin olma yatırımları diyorum buna. Çünkü, gittiğim yerlerde, serbest zamanlı para kazanmak muhteşem bir özgürlük…
  Umarım hayallerimi gerçekleştirebilirim ve ben de bu listede olurum bir gün. 🙂

 4. Çok güzel, teşekkürler. Düşünüp de yapamadıklarımızın buralarda yapıldığını görmek bile çok heyecanlı. Bu değerli insanların burçlarını da araştırıp yazarsanız çok sevinirim. Ben genellikle YAY burcu olabileceklerini düşündüm birden. Biz düşünüp de yapamayanlardan farklarını merak ediyorum.
  Tekrar teşekkürler.

 5. Selam,
  Yazılarınızı takip ediyoruz, biz de 2 kadın yaklaşık 18 yıldır geziyoruz, ancak sosyal medyada biraz geri kaldık ve yazılarımızı http://www.bavulumnerede.com adlı bir blog açarak yeni yeni derlemeye başladık, son seyahatimiz olan Hindistan, Filipinler ve Tayland’dan yeni döndük, yani kadın gezginler olarak biz de varız, torun torba bırakıp arkamıza bakmadan kaçıyoruz, herkes bize deli diyor, ama biz duramıyoruz, muhteşem hikayelerimiz var, kısacası biz de varız,
  düsturumuz “Kıyıyı kaybetmeye cesaret edemeyen, yeni okyanuslar keşfedemez”

 6. Kemal Kaya’ya yakışan budur. Gezi blogları takibi en büyük hobisi olan ben bu çalişma için bir kez daha teşekkür ediyorum.

 7. Her biri son derece ilham verici kişiler. Çok gezdiğim eski günlerimi hatırlattı bana. Bu ilhamla belki tekrar başlar ve gezerceker.wordpress.com blogumu tekrar hayata geçiririm 🙂

 8. Sevil Hanım’ı epeydir takip ediyorum, diğerlerini az çok duydum diyebilirim. Bloglarına baktığımda hepsinde birbirinden güzel içerikleri var. Paylaştığınız için ayrıca teşekkürler!

 9. Çok güzel bir derleme olmuş. Seyahat etmek de yer yer cesaret işi böyle cesur kadınların var olması bizleri çok mutlu ediyor 🙂

 10. Bisiklet ile dünya turu nasıl olur. Vize işlemlerini nasıl yapıyorlar? Ülkeler arası geçişlerde sorun cıkmıyor mu? Nerde konaklıyorlar. Parasız çıkanlar var. Büyük cesaret Doğrusu.

  • Selam Yakup, biz mesela 16 aydır yoldayız ve vizeleri genelde sınırlarda alıyoruz. Sadece Vietnam için elçiliğe gitmemiz gerekti. Sorun da yaşamıyoruz genelde. Zaman zaman çorba parası verip geçiyoruz 😉
   Konaklamayı da CouchSurfing üzerinden hallediyoruz. CS’ci bulamadığımızda da pansiyonlarda kalıyoruz…. Bundan kolay hayat yok, tavsiye ederiz 😉
   Bu da 16 aylık dünya turumuzdan: https://youtu.be/EkvNAQZTtCw

   • Harika valla. Helal olsun size Bu sisteme köle olmadan dilediği gibi yaşamak özgürce Ne güzel.
    Zaten kimin sonu belli ki. Sonunuzda anlarınız kadar güzel olsun!

 11. Biz de gezelim görelim grubuyuz. Ögretmenlerden ve çevre dostlardan oluşuyoruz.Agustosta Orta Avrupa turu yapıyoruz 45 kişi. Cogumuz bayan çalısanız. Facebookta gezelim görelim. Yolunuz açık olsun.

 12. Muhteşem, hemcinslerimi taktir ediyorum. Tebrikler! Henüz web sitem yok ama o zaman beni de takip edin.:) Güney Amerika’yı gerektiğinde otostopla gezip ve Permakültür çitlikleri ziyaret edip deneyimler ve dostluklar kazanıyorum. Benim evim, kainat, kariyerim yollardır. Yol açık, yola çık. Tek çık!

 13. Hepsi birbirinden değerli. Sadece gezgin oldukları için değil elbet. Kendilerine sunulan yaşamı değil kendilerinin oluşturduğu yaşamı tercih ettiklerinden pek bir değerliler.
  Kolay değil öyle sosyal baskılara yenilmeden ayakta durmak bir de bu yetmezmiş gibi gezgin olmak.
  Her birini ayrı ayrı seviyorum. Tanımasam da yaşama bakışlarını seviyorum.
  Küçük Gezgin’in de böyle cesaretli bir kadın olması için doğduğundan beri yollardayız ya😉

  • Biskletle gezenler için ayrı bir liste yapıyorum. Bu benim listem, listeyi 10 ile sınırlandırıyorum, ancak birbirinden değerli 20 kişi daha sayabilirim.

 14. İşten istifa ettikten sonra gezileri finansa etme konusunu nasıl hallediyor bu güzel gezgin kadınlarımız acaba 🙂

  • Bloglarına göz atman ve kendilerine sorman gerekiyor. Örneğin çalışırken biriktiriyorlar, az harcıyorlar, gereksiz alışveriş yapmıyorlar, zaman içerisinde hobi geliştiriyorlar ve ondan para kazanıyorlar, bloglarından kazanıyorlar, sosyal mecralardan kazanıyorlar vs.. gibi seçenekler herkesin önünde.

 15. Hepsini hem Facebook hem de Instagram’dan takibe aldım. Biz gezemiyoz, gezenleri takip edelim bari. Hepsinin yolu açık olsun.

 16. Merhabalar, Bu listeyi gormek ne guzel. Ben de bir senedir geziyorum, deneyimlerimi blogumda yaziyorum: packthestory.com Sizlerle irtibatta olmayi isterim, maceralarimizi paylasmayi.

 17. Teşekkürler Kemal örnek gösterdiğin için 😀 Çok gurur duydum.

  Cidden kadın gezginlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok, sadece herkes sosyal medyada aktif değil.

  Bende biraz sosyal medya manyaklığı var 😁
  Yaptığımızın hiç zor olmadığını ve çok istenirse gezilebileceğini ispatlamaya çalışıyoruz; yalnız ya da evli ya da çocuklu ya da ucuza.

  • Listeyi 10’la sınırladım, yoksa 50 kişi de sıralayabilirim 🙂 Öncelikle sosyal medyayı aktif kullananları listeledim. Eklemediklerim beni mazur görsün lütfen. 🙂

 18. Yolda olmanın en zevkli hali kadın olmak, çünkü pek çok erkeğin cesaret edemediği şeyi yapmak pek güzel. 🙂 Şu an Malaga Havalimanındayız, bisikletle Portekiz, İspanya keşifler çağına bir aylık yolculuk turumdan dönmek üzere. Sevgiler herkese. Dünyadaki en önemli şey nefes almak, dünya biz nefes adıkça dönüyor. 🙂 instagram @700binkm

 19. Sevgili Kemal, 9 süper kadınla aynı listede olmak beni çok gururlandırdı, çok teşekkür ederim. 2006’dan beri 25 küsür ülkeyi bisikletle gezdim ve gezmeye de devam edeceğim.
  Bisiklet dışında bir araçla seyahat ediyor olsaydım, emin ol senin rotalarında senin ayakizlerini takip ederdim. Gezdiğin gördüğün yerleri paylaştığın ve bizi hep gezmeye motive ettiğin için de ayrıca teşekkürler! sevgiler, Pınar

 20. Hepsinin düzenli bir işi var mı? Varsa sürekli gezemezsin. Yoksa parayı nereden buluyorlar nasıl yapıyorlar?

  • Ekleyecek daha en az 20 gezgin daha var, ama öncelikle ben sosyal medyayı aktif kullanan ve blogu da olanları önceliğe koydum.

   • Paylaşımınız için teşekkürler, gerçekten ilham verici. 🙂 Bu yolda olan kadın arkadaşlardan Canan İlbayı da incelemenizi tavsiye ederim. “Gezen Kalem” blog sayfası var arkadaşın. Kendisi öğretmen, tatillerde sürekli yollarda. Bu 15 tatilde de Nepal yollarını aşındıracak. 🙂 Ben de ona eşlik edeceğim. Bu konuda ki paylaşımlarınızı takip etmek isterim. Hoşçakalın…

  • Akşamüstü İZBAN ile Adnan Menderes’e geçtim uzun zamandır İZBAN’a binmemiştim ve farkettim ki vagonlardaki bisiklet uyarıları değişmiş, zaman sınırı vardı eskiden. Pinar Pinzuti’nin bu işte bir parmağı vardır dedim direkt 🙂

    • Selam Murat,
     Sanırım BiGezipGelelim.Biz sizsiniz? Biz de aynı bölgedeyiz bu aralar, ama görüşemedik maalesef. Biz şu an Vang Vieng’deyiz ve buradan Luang Prabang’a geçeceğiz. Siz Laos’tan çıktınız bile herhalde?

  • Biz variz : ) “Aklından Bir Ulke Tut ”
   facebook ve instagramdan takip edebilirsiniz. Asyada gecen 9 aydan sonra dun sabah Avustralya’ya geldik : )

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın