Uzun süredir seyahat ediyorum ve seyahatlerimde Samsung tabletimi ve iPhone telefonumu yanımdan ayırmıyorum. Yaptığım yolculuklarda seyahatimi kolaylaştıracak gerek Android uygulamaları gerekse iPhone uygulamalarını deneyecek bolca fırsatım oluyor. Dürüst olmak gerekirse, özellikle seyahat uygulamaları olarak ortaya çıkan birçok aplikasyonun pek de işe yaradığı söylenemez.

Artık daha fazla mobil yaşıyoruz. Günümüzde, gelişen teknolojiyle birlikte seyahatlerle ilgili karşılaşabileceğiniz hemen hemen her sorunu çözecek bir uygulama var. Bu uygulamalar sayesinde ister sıkışık bir trafikte ister metroda, otobüste olalım işlerimizi bulunduğumuz yerden rahatlıkla yürütebiliyoruz.

seyahat uygulamaları

Bangkok-Malezya gece treninde yolculuk yaparken yatağımdan, Langkawi Adası için otel erken rezervasyon işlerini yapabiliyorum. Singapur’da bir alışveriş merkezinde cafede otururken Kuala Lumpur-Tahran arasına ucuz uçak bileti satın alabiliyorum.

Hiçbir araştırma yapmadan gittiğim Borneo’nun Sandakan kasabasında ne yapılır ne yenir, nerede kalınır bilgileri için akıllı telefonumu veya tabletimi elime almam yeterli.

Bulunduğum yerde, istediğim zaman bunları yapabilmek fırsatımın olması hayatımı ve yolculuğumu müthiş kolaylaştırıyor. Aynı zamanda bu para tasarrufu anlamına da geliyor. Bütçenize katkıda bulunacak fırsatlar sunan, seyahatlerinizi daha etkili ve daha kolay geçirmenize yardımcı olacak en iyi seyahat uygulamalarını listeledim.

Birçoğu ya çok basit ya işlevsel değil ya da çok pahalı, ayrıca çok sayıda gereksiz uygulamalar var. Herkes kendine göre ‘en iyi uygulama’ listesi olsa da bu uygulamalardan benim için kullanışlı olanları sıraladım.

Malta

En İyi Seyahat Uygulamaları

YO-Line-Bilgi

GOOGLE TRANSLATE – Her gezginin akıllı telefonunda olması gereken en iyi uygulamalardan. 103 dil desteği bulunan Google Translate uygulaması aynı zamanda offline olarak 52 dilde destek sunuyor. Yabancı dil bilmiyorum, o yüzden seyahat etmekten korkuyorum diyenlerin mazeretlerini bir çırpıda yok edecek kadar kullanışlı. Her yeni güncelleme ile olağanüstü özellikler kazanıyor.

Kısaca siz Türkçe yazın, o size dilediğiniz dilde karşılığını versin. Siz Türkçe konuşun, karşılığını İngilizce olarak sesli söylesin, yazsın. Dilini anlamadığınız bir metnin üzerine tutun, eş zamanlı ekranda çevirisini size göstersin. Sesli konuşmaları, el yazılarını ve fotoğraflarda bulunan metinleri doğrudan farklı dillere çevirebilir, beğendiğiniz çevirileri kayıt edebilir ve cihazlar arası senkronizasyon özelliğini kullanarak çevirileri bilgisayar ortamına aktarabilirsiniz.

TRIPADVISOR – Bu uygulamayı bilmeyeniniz yoktur sanırım. TripAdvisor uygulamasını daha çok gideceğim şehirlerdeki gezilecek ve görülecek yerler hakkında bilgi almak için kullanıyorum. ‘Şu şehre gideceğim nereleri gezip göreyim?’ sorusuna cevap veren bir uygulama öncelikle. Diğer kullanıcıların yorumlarını okuyarak fikir edinin. Aynı yöntem şehrin en iyi otellerini ve mekanlarını bulmak için de geçerli.

Dünyanın en büyük dünyanın en büyük gezi sitesi TripAdvisor’un uygulaması, destinasyonda gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler ile ilgili rehber görevi de görüyor. Kalacağım otel hakkında kullanıcı yorumlarını okuyarak fikir edinmek için kullanıyorum. Ayrıca gideceğim yerde neler yapabilirim konusunda bilgi edinmek için de işime yarıyor. Sık kullanılanlara ekleyin.

ICURRENCY – Akıllı telefonumun ana sayfasına yer alan, seyahatlerde en sık kullandığım uygulamalardan birisi. Seyahat edeceğiniz rotadaki ülkelerin para birimlerini favori olarak ekleyip TL karşısındaki döviz kurları arasında karşılaştırma yapabiliyorsunuz. Uygulama, ortalama piyasa kur oranlarını kullanıyor.

Bu fiyatlar, bankanızdan elde edeceğiniz fiyatlarla aynı değil tabi, ancak yurtdışında fiyatları kontrol etmek için hızlı veya kolay bir yol. Arayüzü ve kullanılması çok kolay, öyle ki akıllı telefonun hesap makinesi yerine bunu hesap makinesi olarak da kullanıyorum.

ACCUWEATHER – Accuweather gideceğiniz yerin hava durumunu derinlemesine bilgilerle sizinle paylaşan başarılı bir seyahat uygulaması. Accuweather.com uygulaması arama kutusuna gideceğiniz şehri yazın, gelen bilgilere göre valizinizi hazırlayın.

AWESOME NOTE – Seyahat ederken not tutanlar için çok kullanışlı bir uygulama. Gün gün neler yaptığınız fotoğraflarıyla günlük olarak tutun, acil not etmeniz gerek telefon veya bilgileri not kısmına kaydedin. Seyahat planınızı not edin, yapılacaklar listesi oluşturun. Üstelik bunları Google Docs veya Evernote ile senkronize etmeniz de mümkün.

SOSYOPIX – Gezerken anılarınızı fotoğraf baskısına çevirin. Sosyopix, telefonunda ve bilgisayarında bulunan fotoğraflarla sana özel hazırlanmış farklı temalarda ürünler hazırlayan, bunları adresine teslim kargo ile ulaştıran bir servis. Siteye kaydolup fotoğraflarınızı gönderiyorsunuz, ödeme yapıldıktan sonra verdiğiniz adrese birkaç günde fotoğraflarınız gönderiliyor.

Seyahat ederken bol bol fotoğraf çekiyoruz. En güzel fotoğraflarınızı neden sevdiklerinize göndermiyor veya evinizin duvarında asmıyorsunuz? İster modern çerçeve yap, ister duvar takvimi isterse de Polaroid baskısından… Sitede duvar yazıları da var, güzel kombinasyon olur. Seyahat anılarınız gözünüzün önünde olur hep.

LIVETREKKER – Eğer bir şehre ilk defa gidiyorsanız, nerelere gidilir, neler yapılır bilmiyorsanız, sizden önce o bölgeyi gezmiş kişilerin deneyimleri belki size ışık gösterebilir değil mi? LiveTrekker uygulaması bu noktada işe yarayan ilginç bir uygulama. Özetle, LiveTrekker siz gezerken otomatik olarak arka planda konumunuzu kaydediyor ve yol boyunca oluşturduğunuz tüm fotoğrafları, videoları, ses ve notları coğrafi olarak rota üzerinde etiketliyor.

Ardından, geziyi tüm içeriğiyle tekrar oynatabiliyor ve ailenizi ve arkadaşlarınızı neredeyse gerçek zamanlı olarak paylaşabiliyorsunuz. Bloggerler için de hangi fotoğrafı nerede çektim, gezdiğim sokağın adı neydi gibi notları da bu uygulama ile kolayca hazırlamış oluyorsunuz. Benzer fonksiyona sahip seyahat uygulaması Wikiloc da kullanılabilir.

YO-Line-Transport

En iyi ulaşım uygulamaları

GOOGLE MAPS – Herkesin en iyi bildiği ve sıkça kullandığı, eliniz ayağınız olması gereken bir uygulama. Gerek rota seçme gerek rota planlama, yön bulma, ulaşım hakkında bilgiler alma ve etraftaki ATM’den tutun da cafe ve restoranlara kadar pek çok konuda bilgiler sunan bir cevher. Ne yapıp edip her özelliğini sonuna kadar öğrenmeniz/kullanmanız gereken bir uygulama.

Uygulamanın sunduğu en büyük avantaj da haritaları çevrimdışı kullanmak üzere saklamanıza olanak sağlaması. Bunun için Google hesabınıza girin, Google Maps uygulamasını açarak istediğiniz bölgeyi görüntüleyin ve sağ üstteki menü ikonundan ‘haritayı çevrimdışı kaydet’ seçeneğini kullanın.

Malta

UBER – Bir yerden bir yere araçla gitmenin en konforlu ve en ekonomik yollarından biri. Güney Afrika gezimde hayat kurtarıcı bir ulaşım seçeneği oldu benim için. Uber uygulamasıyla bulunduğunuz yere araç çağırıyorsunuz, ve araç haritada işaretlediğiniz yere sizi götürüyor. Gideceğiniz rotayı ve ödeyeceğiniz ücreti de önceden ekrandan görebiliyorsunuz.

ROME2RIO – Herhangi bir yere uçakla, trenle, otobüsle, gemiyle veya arabayla nasıl gidileceğini keşfedin. Ne kadar zamanda ulaşacağınızı, fiyatları ve hatta karbon emisyonlarını gösteren kapıdan kapıya seyahat arama motoru. Nereden nereye gitmek istediğiniz yazın, ulaşım alternatiflerine bakın.

CITYMAPS2GO – Bulunduğunuz konumda yer alan en iyi mekânlara ulaşmanıza, arkadaşlarınızın önerilerini görmenize ve gittiğiniz yerlerle ilgili kendi listenizi oluşturmanıza imkân tanıyan bir uygulama. CityMaps2Go sayesinde internet bağlantınız olmasa da bulunduğunuz yeri görebilir ve aradığınız adresi kolaylıkla bulabilirsiniz. Gideceğiniz şehirlerle ilgili tüm bilgileri telefonunuza indirdiğinizde, gezilecek görülecek yerler, müzeler, eğlence mekanları, cafe ve restoranlar hakkında kapsamlı bir rehber elinizi altında olmuş oluyor.

En iyi uçak bileti uygulamaları

Yorumlar veya maille gelen, en çok sorulan sorulardan birisi ucuz uçak bileti nasıl bulunur? sorusuydu. Soru ve Cevap sayfasından da sık sık soruluyor. Ucuz uçak bileti ararken, her bir havalimanın sayfasından fiyatları not etmek karşılaştırmak kolay değil. Bu noktada uçak bileti uygulamaları harikalar yaratıyor.

Fiyatları karşılaştırıp en ucuz fırsatları bulmak, zamandan ve paradan tasarruf etmek için bu uygulamalar çok işime yaradılar. Yoksa tek tek havayolu şirketlerinin veya otellerin sayfalarına girmek, fiyatları araştırıp karşılaştırmak oldukça sabır ve zaman isteyen bir şey. Aşağıdaki uygulamaların dışında onlarca farklı başka uygulamalar olduğunun farkındayım. Ucuz uçak bileti ararken ben uygulamaları kullanışlı buldum.

TURNA – Türkiye’nin en başarılı online uçak bileti platformlarından Turna.com, dünyanın dört bir yanından binlerce hava yolu şirketinin biletlerini en uygun fiyatlarla satıyor. Her bilet satın alan üyeye Turna Puan hediye eden platformda bu puanları dilediğiniz zaman harcayabiliyorsunuz. Ayrıca sizin davetinizle üye olan kullanıcıların alışverişlerinden de puan biriktirmeniz mümkün.

SKYSCANNER – iPhone ve Android uygulaması ile en düşük bilet fiyatlarını saniyeler içerisinde sıralıyor, 1000’den fazla havayolunu karşılaştırarak zamandan tasarruf etmekle kalmayıp en ucuz bileti de bulmayı sağlıyor. Uçak ile yapacağım yolculukları planlamamda da bana çok yardımcı olmuştur.

MOMONDO – Türkiye pazarına yeni giren, Avrupa merkezli rezervasyon siteleri de dahil 700’den fazla sitede arama imkânı sağlıyor. Uygulamanın Türkçe dil desteği de bulunuyor.

ORBITZ – Müşteri memnuniyeti yüksek hem ucuz bilet hem de otel bulmak için tasarlanmış bir aplikasyon. Özellikle Amerika uçuşları ve otellerinde çok iyi olduğu söyleniyor. Bangkok-Auckland biletimi buradan almıştım. En ucuzunu vermişti. Dünyanın herhangi bir noktasına yolculuk etmek için ulaşım veya konaklama tavsiyeleri için mutlaka göz atılan uygulamaların başında geliyor.

eDREAMS – Avrupa’nın en büyük online seyahat acentelerinden birisi. 100’den fazla havayolu şirketinde, 60.000’den fazla farklı rota için uçak bileti, dünyanın 30.000 noktasında, 150.000’den fazla otel seçeneği sunuyor. Araç kiralama seçenekleri de sunan şirketin Türkiye ofisi de bulunuyor. Gidilecek destinasyona uçuş yapan tüm havayollarına ait zaman çizelgelerini tarayıp fiyat alternatiflerine göre sıralama yapıyor.

En İyi Seyahat Siteleri

En iyi otel uygulamaları

Akıllı telefon uygulamalarından en sevdiklerim arasında en uygun otel veya hostel bulma uygulamaları yer alıyor. Gideceğim destinasyondaki otellerin lokasyonu ve kalitesi hakkında bilgiye, seyahat rehberi kitaplarına ihtiyaç duymadan, kolaylıkla bu uygulamalar üzerinden ulaşabiliyorum. En güncel müşteri değerlendirmelerini de sunan bu uygulamalar, konaklama tercihlerime yön veriyor.

Bulunduğunuz yerde en uygun otel seçenekleri sunan uygulama, indirimli otelleri de öne çıkarabiliyor. Böylece karar vermek kolaylaşabiliyor. Hızlı olup fırsatları erken yakalayanlar kazanıyor. Bangkok’ta bazı otelleri için inanılmaz indirim sunmuştu. Arayüzü şahane ve kullanması çok kolay. Önceden kredi kartınızı tanımladıysanız, çok hızlı işlem yapabiliyorsunuz. Balkanlar gezimde en çok kullandığım uygulama oldu.

BOOKING – Dünya’nın en büyük ve en iyi seyahat uygulamalarından booking, dünyadaki 800 binden fazla otel ve 20 milyon oda arasından en uygun seçenekleri bulmanızı sağlıyor. Arayüzü şahane ve kullanması çok kolay. Önceden kredi kartınızı tanımladıysanız, çok hızlı işlem yapabiliyorsunuz. Seyahatlerimde en çok kullandığım seyahat uygulaması.

AIRBNB – Paylaşım ekonomisinin yarattığı dünyadaki en ikonik girişimlerden biri olan Airbnb, seyahat alışkanlıklarını kökünden değiştiren bir uygulama. Bünyesinde 34 binden fazla kente ait 600 binden fazla konaklama seçeneği bulunduran Airbnb ile gittiğiniz ülkede bir yerelin evinin bir odasını veya tümünü kiralayabiliyorsunuz. Üye olun, profilinizi ciddi şekilde tamamlayın. Kendi evinizi veya bir odanızı günlük kiraya vererek ek gelir elde etme imkânınız da var.

COUCHSURFINGSeyahat ettiğiniz ülke ve şehirlerdeki insanların evlerinde konaklama imkânı sunuyor. Eskisi kadar sık kullanmıyorum artık. Couchsurfing Nedir yazımda detaylı deneyimlerimi paylaştım. Mutlaka ama mutlaka herkesin en azından 1 defa denemesini tavsiye ediyorum. Seyahat etmiyor olsanız dahi kendiniz sisteme üye olarak evinizde bu şekilde yerli ve yabancı misafirleri ağırlayın.

HOSTEL WORLD – Dünyanın dört bir yanındaki uygun fiyatlı hostelleri bulabileceğiniz bir uygulama. irçok defa hostel rezervasyonlarımı bu uygulama üzerinden yaptım. Otelden çok uygun fiyatlı hostel ve misafir evleri (guest house) uygulamada listeleniyor. Düşük bütçeli sırt çantalı gezginler için vazgeçilmez bir uygulama. Seyahatlerimde konaklama maliyetlerimi kısmamı sağlayan en iyi hostel uygulamalarından birisi.

HOTEL TONIGHT – Çok sık plansız seyahat yapıyorsanız, yurt dışına çıktığınızda konaklayacak bir yer bulmak konusunda yardımcı bir uygulama arıyorsanız, Hotel Tonight uygulaması tam size göre. Daha az planla, daha çok yaşa sloganı ile yola çıkan Hotel Tonight ünlü otellerin son dakika kampanyalarını listeliyor.

Her gün öğleden sonraları yayınladığı ucuz otel fırsatlarıyla kısa sürede birçok kullanıcının favori uygulamalarından biri haline geldi. Gecelik Booking.com’da value deal olarak 90€ civarında olan oteli yarı fiyatına bu uygulama ile bulabiliyorsunuz. Sadece unutmayın ancak bir hafta önceden rezervasyon yaptırabiliyorsunuz.

HOTELS COMBINED – Tüm otel sitelerini tarayıp en ucuz fiyatlı olanları karşınıza getiriyor. En iyi seyahat uygulamaları arasında ve sıkça seyahatlerimde kullanıyorum. En iyi fiyatı, tüm büyük seyahat sitelerinden bir defada kolayca bulmayı sağlıyor, üstelik en iyi fiyatı vermeyi de garanti ediyor. Sıklıkla tercih ediyorum. Akıllı telefonunuza indirin ve mutlaka kullanın. Bazen Booking’den daha sık tercih ettiğim de oluyor.

TRIVAGO – Dünya’nın en büyük otel arama motoru, Lastminute.com, Expedia ve Hotels.com gibi 160’dan fazla rezervasyon sitesi üzerinden 600,000’den fazla otelin fiyatlarını karşılaştırmak mümkün. Fiyat, yıldız sayısı, uzaklık ve özellikler gibi birçok filtre uygulanabiliyor. Kullanıcı yorumları, otel fotoğrafları ve entegre harita görüntüsü seçim yapmayı kolaylaştırıyor.

SEAT GURU – 700’den fazla uçuş için var olan mevcut uçak koltukları oturma planlarını, acil çıkış kapılarını görmenizi, uçuş bölmesinin arkasındaki daracık koltuklardan sakınmanızı ve priz gibi konfor unsurlarını bulmanıza yardımcı oluyor. Kaliteli bir uçuş için en iyi koltuğunu bul.

HOSTEL BOOKERS – Birçok defa hostel rezervasyonlarımı bu web uygulama aracılığı ile yaptım. Uygulama üzerinden rezervasyon yaptığınızda servis ücreti veya komisyon ödemiyorsunuz. Ekonomik konaklamaya benim gibi önem verenler için bir miktar parayı cepte tutacak bir uygulama.

Ayrıca eğer cebinizde akıllı telefonunuz varsa, bilgisayara bağımlı değilsiniz demektir. Dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde seyahat planı yapabiliyorsunuz. Sizin kullandığınız en iyi uygulamalarınız hangileri?

Önceki blog yazısıİstanbul’da Tatil Yapın
Sonraki blog yazısıEn İyi 10 Bodrum Gece Hayatı Mekanı
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

38 YORUM

 1. Maps.me indirin tecrubeyle sabit yurtdisinda cok yardimi oldu bana. Online olarak indirdiginiz bir ulke veya şehri offline olarak gps ile kullanabiliyorsunuz ayni zamanda navigasyon olarakda kullanabilirsiniz.

 2. Bu çok değerli paylaşımlar için teşekkür ederim. Uzun süreden sonra tekrar yurtdışına çıkma heyacanımı yazılarınızı okuyarak ikiye katladım. Önerileriniz not ettim uygulayacağım.

 3. Merhabalar,

  31 yaşındayım ve 2010 yılında yakaladığım bir fırsat sayesinde Asya’nın çoğu ülkesini gezdim. En büyük sorunum yön bulmaktı. Türkiye’de bile adres bulma konusunda özürlü biri olarak bu konu hakkındaki görüşlerinizi bilmek isterim.

  Teşekkürler.

  • Iphone bir gezginin en iyi yol arkadaşlarından biridir. Özellikle gidilen yer konusunda önceden bilgi yoksa ve dil konusunda sıkıntılar varsa burada adres veya yön bulma konusunda teknolojisi en iyi yardımcımız.

   Akıllı telefonların çoğunda bulacağımız Google Maps uygulaması en büyük yardımcımız. Maps uygulamasında sağ altta olan Directions butonuna basıyoruz. Eğer bulunduğumuz yerden gideceğimiz adrese yön bulmak istiyorsak Start kısmını olduğu gibi bırakıyoruz, zaten orada Current Location (Bulunduğum Yer) yazıyor. End kısmına ise gideceğimiz yeri açıkalayacak bir adres yazıyoruz.

   Bu bir otel veya cadde ismi, alışveriş merkezi veya gideceğimiz yere yakın bilindik ve Google Map’e kayıtlı bir yer olabilir. Sonra Sağ üst köşede yazılı Route butonuna basıyoruz. Eğer gideceğimiz adres kayıtlı ise girdiğiniz iki nokta arasındaki güzergah ve alternatifleri size gösterilecektir. Yukarıda taksi, otobüs veya yürüyerek gibi seçenekler ile ulaşım yöntemini tercih edebilirsiniz.

   Bu şekilde gidilecek yerin yönünü, haritada nerede olduğunu, kaç metre/km uzaklıkta olduğunu, alternatif ulaşım yöntemleri ile ne kadar zaman tutacağı, hangi otobüs veya metroya binmemiz gerektiğini öğrenebiliyoruz. 

   Girdiğimiz adres veya yer ismi Google da kayıtlı değilse yapabileceğimiz birkaç şey var. Bir tanesi eğer biz daha önce o adreste bulunduysak, bulunduğumuz bir anda o adresi tıklayarak açılan Info sayfasının sağ altında bulunan Add to Bookmarks ile kaydedebiliyoruz. Örneğin dışarı çıkıp da şehri gezdikten bu yöntemle kaydettiğimiz otele dönmek istiyorsak, kaydettiğimiz adrese tıklayıp, yine yukarıda belirttiğim gibi bulunduğunuz yerden o adrese yön sorgulayabilirsiniz.

   Yürüyerek yön bulmak istediğinizde ise sol alt köşede bulunan GPS sembolüne 2 defa tıkladığınızda harita üzerinde hangi yöne doğru yürüdüğünüzü görebiliyorsunuz.. Bu şekilde hiç yön sormaya gerek kalmadan sağa sola dönerek yönünüzü tayin edip çizilen güzergahı takip edip hedefe ulaşabilirsiniz.

   Sadece Iphone ile değil  Maps yüklü birçok Android cihaz da benzer işi görebilmektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde yanılma payı çok az, güncel bilgiler işlendiğinden güvenilir yönlendirme ve verilere ulaşmak daha kolay. Çoğunlukla otobüs beklerken bile kaç dakika içerisinde otobüsün geleceği bilgisine bile erişmek mümkün.  

   • Cevabiniz icin tesekkurler cok yardimci oldu, artik adres sormak hayattan kalkiyor. Sayfanizi hergun ziyaret ediyorum ve sayenizde cok sey ogrendim ve ogrenmeyede devam ediyorum. Teknoloji kullanimi konusunda daha detayli bilgileri bekliyor olacagim. Tesekkuler

 4. Google Maps güncelliği ile, MAPS.ME de istediğin yere not alabilmesi ve offline kullanılabilmesi ile çok başarılı gerçekten

 5. Bilmediğim ne kadar çok uygulama varmış. Kendimi geri kalmış hissettim 😵 Bir ara yenileri denemek lazım.

 6. Ben Sondakka.com’dan ucak bileti ve oteli ayni anda paketlerinden aldim. Turkiye’de paket’in duzgun calistigi tek site su an bu gibi gozukuyor. Pakettele alinca ucak hizmet bedelinden indirm yapyorlar, fiyat daha ucuza geliyor.

 7. Kemal Bey öncelikle bu faydali yaziniz icin tesekkurler. Benim merak ettigim konu Izmir cikisli Avrupa ya da Amerika seyahatlerinde nasil bir rota izlenmesi gerektigi. Türkiye´de hangi sehir üzerinden ya da Avrupa´da hangi sehirlerden aktarma yaparak en ucuz fiyata getirebiliriz. Tesekkürler.

 8. Bence en uygun ucuz uçak bileti ve şehir rehberleriyle harika bir site aradıgınız tüm güncel bilgileri ögrenebilirsiniz. Teşekkürler.

 9. Hotels.com dan uzak durun. Gece saat 03:00 Krasnodar da böyle bir rezervasyon yok diye ortada kaldım. Daha sonra yazdığım yazıya da cevap verme gereği bile duymadılar.

 10. Mesela aeroflottan uygun fiyatlı bilet bulduk, bu bileti direk aeroflot kendi sitesinden alsak sorun yaşar mıyız? Yoksa orada belirtilen havayolunun kendi sitesinden almak daha mı mantıklı olur?

 11. Bütün site adreslerini not ettim. Bunların çok yakın bir zamanda çok işime yarayacağını umuyorum. Keza yorumlarında aynı şekilde. 🙂

 12. Skyscanner ve booking.com hayat kurtarıyor gercekten seyahatlerde. 🙂 Kayak.com dan da güzel keşiflerim oldu.

 13. Edreams kesinlikle çok kötü. Her şey satana kadar, satış sonrası biletle ilgili geri iade dahil, hiçbir sorununuza çözüm bulamıyosunuz. 2 kez başıma geldi bir daha tövbe. Türkiye Ofisi telefonları calismiyor. Ta Amerika’yi aramak zorunda kalıyorsunuz. Bir sürü sorun yani. EDreams kesinlikle kullanilmamali.

 14. Edreams halkında kötü yorumlar var. Bilet alınıp daha sonra havalanına gidince, alınmış bir biletiniz yok deniliyormuş. Deneyimi olan var mıdır?

 15. TRIVAGO’DAN UZAK DURMAK GEREK.
  REZERVASYON YAPTIRIP OTEL LOBISINDE PARANIZ ÖDENMEMİŞ DİYE KALMIŞLIĞIMIZ VAR.
  Booking’in hastasıyım.

 16. Seyahatte booking ve HostelWorld en çok kullandığım. Uçak bileti ararken bavul.com ve Skyscanner uygulaması. Wikitude ve Google Maps da şehri gezerken. Tripadvisor’a ise sadece şehirde göze çarpan yerler neresi diye girip bir bakıyorum o kadar. Tabi bir de Instagram 🙂

 17. Evvet yazdıkların bizim de en sık kullandıklarımız ve ve ücretsiz indirdiğimiz uygulamalar 🙂

  Eğer önceden rezervasyon yaptırmamışsak ve gece kalacak yer arıyorsak, otelin içine girip, beğenip, fiyat sorup, uygulamadaki fiyatın daha uygun olduğunu görünce dışarı çıkıp rezervasyon yaptırmışlığımız var 🙂

  Biz bi de Agoda’yı çoook kullanıyoruz. Arayüzü çok kolay, harita üzerinde karşılaştırma özelliği çok kullanışlı.

  • Nereye girip çıktığına dikkat ediceksin. Heran herşeye hazırlıklı olacaksın bu hayatta değil mi ? Ben uygulama kullanmıyorum. Hayatı sürüncemeli serzenişli yaşamak hoşuma gidiyor.
   Gittiğim her ülkede Otel kapısından giriyorum içeri. Önce etrafıma bakıyorum, sonra yavaşca deske yaklaşıyorum. İlk sorduğum soru” burda boş oda var mı?” olmuyor hiçbir zaman. Gözlerinin içine bakıyorum resepsiyonistin. Eğer Bayan ise işim kolay diyorum içimden. Gülümseyerek bugün nasılsınız diyorum onun dilinde. Gülüyor ve cevap veriyor. Sonra odaları olup olmadığını soruyorum. “Hiç odamız kalmadı” diyor gülerek. “= zaman beklerim” diyorum. Sonra kulağına eğilip “Bu akşam çok güzel görünüyorsunuz” diyorum. Tekrar gülüyor. Tekrar odaları olup olmadığını soruyorum. Bu sefer biraz duraklayarak bir odamız var ama kimse orda kalmaz diyor. Sebebini sormuyorum, tutuyorum odayı. Odaya girince anlıyorum sebebini…

 18. Skyscanner benim de seyahatlerim boyunca sürekli kullandığım, sorunsuz ve oldukça iyi sonuçlar veren bir sistem.
  EDreams hakkında pek iyi deneyimler yaşadığımı söyleyemem. 3 kez kullandığım EDreams bana olmayan uçuş bileti sattıktan sonra eposta yollayıp “aldığınız biletin fiyatı 30 euro daha fazlaymış, isterseniz farkı ödeyin ya da bileti iptal edip geri ödeme alın” diye saçmalamıştı. Geri ödemenin de bir ay sonra yapıldığını belirtmem gerekiyor.

  Hostel bulmak için kesinlikle hostelworld’ü tavsiye ederim. Sunduğu fiyatlar ve rezervasyon kolaylığı oldukça iyi.

 19. Skyscanner ve Momondo benim de favorim. Otel aramada booking.com tek tercihim. Arada Agoda ve Expadia’ya da göz atarım tabi. Keşke daha çok seyahat edebilsek bu arada.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın