Artık daha fazla mobil yaşıyoruz. Günümüzde, gelişen teknolojiyle birlikte seyahatlerle ilgili karşılaşabileceğiniz hemen hemen her sorunu çözecek bir uygulama var. Bu uygulamalar sayesinde ister sıkışık bir trafikte ister metroda, otobüste olalım işlerimizi bulunduğumuz yerden rahatlıkla yürütebiliyoruz.

BangkokMalezya gece treninde yolculuk yaparken yatağımdan, Langkawi Adası için otel erken rezervasyon işlerini yapabiliyorum. Singapur’da bir alışveriş merkezinde cafede otururken Kuala LumpurTahran arasına ucuz uçak bileti satın alabiliyorum. Hiçbir araştırma yapmadan gittiğim Borneo’nun Sandakan kasabasında ne yapılır ne yenir, nerede kalınır bilgileri için akıllı telefonumu veya tabletimi elime almam yeterli.

Bulunduğum yerde, istediğim zaman bunları yapabilmek fırsatımın olması hayatımı ve yolculuğumu müthiş kolaylaştırıyor. Aynı zamanda bu para tasarrufu anlamına da geliyor. Bütçenize katkıda bulunacak fırsatlar sunan, seyahatlerinizi daha etkili ve daha kolay geçirmenize yardımcı olacak en iyi seyahat uygulamalarını listeledim.

Seyahat uygulamalarıYO-Line-Bilgi

GOOGLE TRANSLATE – Her gezginin akıllı telefonunda olması gereken en iyi uygulamalardan birisi. 103 dil desteği bulunan Google Translate uygulaması aynı zamanda offline olarak 52 dilde destek sunuyor. Yabancı dil bilmiyorum, o yüzden seyahat etmekten korkuyorum diyenlerin mazeretlerini bir çırpıda yok edecek kadar kullanışlı. Her yeni güncelleme ile olağanüstü özellikler kazanıyor. Kısaca siz Türkçe yazın, o size dilediğiniz dilde karşılığını versin. Siz Türkçe konuşun, karşılığını İngilizce olarak sesli söylesin, yazsın. Dilini anlamadığınız bir metnin üzerine tutun, eş zamanlı ekranda çevirisini size göstersin. Tamamen ücretsiz olan uygulama ile sesli konuşmaları, el yazılarını ve fotoğraflarda bulunan metinleri doğrudan farklı dillere çevirebilir, beğendiğiniz çevirileri kayıt edebilir ve cihazlar arası senkronizasyon özelliğini kullanarak çevirileri bilgisayar ortamına aktarabilirsiniz.

LIVETREKKER – Eğer bir şehre ilk defa gidiyorsanız, nerelere gidilir, neler yapılır bilmiyorsanız, sizden önce o bölgeyi gezmiş kişilerin deneyimleri belki size ışık gösterebilir değil mi? LiveTrekker uygulaması bu noktada işe yarayan ilginç bir uygulama. Özetle, LiveTrekker siz gezerken otomatik olarak arka planda konumunuzu kaydediyor ve yol boyunca oluşturduğunuz tüm fotoğrafları, videoları, ses ve notları coğrafi olarak rota üzerinde etiketliyor. Ardından, geziyi tüm içeriğiyle tekrar oynatabiliyor ve ailenizi ve arkadaşlarınızı neredeyse gerçek zamanlı olarak paylaşabiliyorsunuz. Bir şehri ya da bir bölgeyi gezerken gezi rotanız, rota boyunca çektiğiniz fotoğraflar, ses kaydı ve yazdığınız yorumlar sonradan orayı gezecek olanlara rehber rolü görüyor. Aynı şekilde gittiğiniz şehri siz de daha önce gezen birinin çıkardığı rotayı takip edip gezebiliyorsunuz. Bloggerler için de hangi fotoğrafı nerede çektim, gezdiğim sokağın adı neydi gibi notları da bu uygulama ile kolayca hazırlamış oluyorsunuz. Benzer fonksiyona sahip seyahat uygulaması Wikiloc da kullanılabilir.

ICURRENCY – Akıllı telefonumun ana sayfasına yer alan, seyahatlerde en sık kullandığım uygulamalardan birisi. Seyahat edeceğiniz rotadaki ülkelerin para birimlerini favori olarak ekleyip TL karşısındaki döviz kurları arasında karşılaştırma yapabiliyorsunuz. Uygulama, ortalama piyasa kur oranlarını kullanıyor. Bu fiyatlar, bankanızdan elde edeceğiniz fiyatlarla aynı değil tabi, ancak yurtdışında fiyatları kontrol etmek için hızlı veya kolay bir yol. Arayüzü ve kullanılması çok kolay, öyle ki akıllı telefonun hesap makinesi yerine bunu hesap makinesi olarak da kullanıyorum.

TRIPADVISOR – Bu uygulamayı bilmeyeniniz yoktur sanırım. TripAdvisor uygulamasını daha çok gideceğim şehirlerdeki gezilecek ve görülecek yerler hakkında bilgi almak için kullanıyorum. “Şu şehre gideceğim nereleri gezip göreyim?” sorusuna cevap veren bir uygulama öncelikle. Diğer kullanıcıların yorumlarını okuyarak fikir edinin. Aynı yöntem şehrin en iyi otellerini ve mekanlarını bulmak için de geçerli.

ACCUWEATHER – Accuweather gideceğiniz yerin hava durumunu derinlemesine bilgilerle sizinle paylaşan başarılı bir seyahat uygulaması. Accuweather.com uygulaması arama kutusuna gideceğiniz şehri yazın, gelen bilgilere göre valizinizi hazırlayın.

GOOGLE TRIPS – Adından da anlaşılabildiği üzere tamamen seyahat planlamaları için tasarlanan uygulama ile gideceğiniz rotada gezilecek ve görülecek yerler, haritadaki yerleri, ilgili wikipedia bilgilerini sunuluyor. Yeni yeni kullanmaya başladım, yeteri kadar araştırma yapmadığınız yerler için pratik ve hızlı bir çözüm.

ARTIWAY – Artıway.com internet alışverişlerinden kazandığınız puanları size nakit olarak ödeyen ilginç ve yenilikçi bir girişim. Siteye üyelik ücretsiz, Facebook ile kolayca üye olabiliyorsunuz. Otel, uçak bileti ve diğer birçok seyahat harcamamızı çoğunlukla internetten alıyoruz. Otel rezervasyonu yapacağınız zaman siteye girip anlaşmalı otel arama sitelerinden otelinizi alıyorsunuz. Sitede yüzde kaç para iadesi varsa, alışveriş sonrası o oranda rakam sizin hesabınıza nakit olarak yükleniyor. Sadece seyahat değil giyim, teknoloji, kitap ve diğer birçok kategoride alışveriş mağazalarında geçerli. Yaptığınız tüm alışverişleri Artıway üzerinden yaptığınızda hatırı sayılır bir para birikmiş oluyor. Bu linkten üye olduğunuzda yoldaolmak.com aracılığı ile 10 TL para hesabınıza yükleniyor. Hesabınızda 30 TL biriktiğinde nakit alabiliyorsunuz. Kaydolun, kullanın.

YO-Line-TransportUBER – Bir yerden bir yere araçla gitmenin en konforlu ve en ekonomik yollarından biri. Güney Afrika gezimde hayat kurtarıcı bir ulaşım seçeneği oldu benim için. Uber uygulamasıyla bulunduğunuz yere araç çağırıyorsunuz, ve araç haritada işaretlediğiniz yere sizi götürüyor. Gideceğiniz rotayı ve ödeyeceğiniz ücreti de önceden ekrandan görebiliyorsunuz. Link üzerinden üye olun veya kemalk93ue promosyon kodunu kullanın. Türkiye’de sadece İstanbul’da lüks araç ve özel sürücüsüyle hizmet veren Uber, ulaşım hizmetini Mercedes Vito, Volkswagen Caravelle gibi büyük hacimli araçlarla sunuyor. Dilerseniz sisteme kayıtlı sarı taksileri de uygulama ile çağırabiliyorsunuz.

ROME2RIO Herhangi bir yere uçakla, trenle, otobüsle, gemiyle veya arabayla nasıl gidileceğini keşfedin. Ne kadar zamanda ulaşacağınızı, fiyatları ve hatta karbon emisyonlarını gösteren kapıdan kapıya seyahat arama motoru. Nereden nereye gitmek istediğiniz yazın, ulaşım alternatiflerine bakın.

GOOGLE MAPS Herkesin en iyi bildiği ve sıkça kullandığı, eliniz ayağınız olması gereken bir uygulama. Gerek rota seçme gerek rota planlama, yön bulma, ulaşım hakkında bilgiler alma ve etraftaki ATM’den tutun da cafe ve restoranlara kadar pek çok konuda bilgiler sunan bir cevher. Ne yapıp edip her özelliğini sonuna kadar öğrenmeniz/kullanmanız gereken bir uygulama. Uygulamanın sunduğu en büyük avantaj da haritaları çevrimdışı kullanmak üzere saklamanıza olanak sağlaması. Bunun için Google hesabınıza girin, Google Maps uygulamasını açarak istediğiniz bölgeyi görüntüleyin ve sağ üstteki menü ikonundan “haritayı çevrimdışı kaydet” seçeneğini kullanın.

CITYMAPS2GO – Bulunduğunuz konumda yer alan en iyi mekânlara ulaşmanıza, arkadaşlarınızın önerilerini görmenize ve gittiğiniz yerlerle ilgili kendi listenizi oluşturmanıza imkân tanıyan bir uygulama. CityMaps2Go sayesinde internet bağlantınız olmasa da bulunduğunuz yeri görebilir ve aradığınız adresi kolaylıkla bulabilirsiniz. Gideceğiniz şehirlerle ilgili tüm bilgileri telefonunuza indirdiğinizde, gezilecek görülecek yerler, müzeler, eğlence mekanları, cafe ve restoranlar hakkında kapsamlı bir rehber elinizi altında olmuş oluyor. En iyi restoranları ve etkinlikleri bulmak, GPS sayesinde kaybolmadan ve kolayca istediğiniz yere ulaşmak için bu uygulama sayesinde internet bağlantınızın olmasına gerek yok. Haritaları ve rehber içeriklerini telefonunuza kaydeden CityMAps2Go, dilediğiniz anda ulaşmanıza fırsat veriyor.

Göz at: En İyi Uçak Bileti ve Otel Arama Uygulamaları

En İyi Seyahat Siteleri

HOTEL TONIGHT – Çok sık plansız seyahat yapıyorsanız, yurt dışına çıktığınızda konaklayacak bir yer bulmak konusunda yardımcı bir uygulama arıyorsanız, Hotel Tonight uygulaması tam size göre. Daha az planla, daha çok yaşa sloganı ile yola çıkan Hotel Tonight ünlü otellerin son dakika kampanyalarını listeliyor. Her gün öğleden sonraları yayınladığı ucuz otel fırsatlarıyla kısa sürede birçok kullanıcının favori uygulamalarından biri haline geldi. Gecelik Booking.com’da value deal olarak 90€ civarında olan oteli yarı fiyatına bu uygulama ile bulabiliyorsunuz. Sadece unutmayın ancak bir hafta önceden rezervasyon yaptırabiliyorsunuz.

AIRBNB – Paylaşım ekonomisinin yarattığı dünyadaki en ikonik girişimlerden biri olan Airbnb, seyahat alışkanlıklarını kökünden değiştiren bir uygulama. Bünyesinde 34 binden fazla kente ait 600 binden fazla konaklama seçeneği bulunduran Airbnb ile gittiğiniz ülkede bir yerelin evinin bir odasını veya tümünü kiralayabiliyorsunuz. Üye olun, profilinizi ciddi şekilde tamamlayın. Kendi evinizi veya bir odanızı günlük kiraya vererek ek gelir elde etme imkânınız da var.

COUCHSURFING – Seyahat ettiğiniz ülke ve şehirlerdeki insanların evlerinde konaklama imkânı sunuyor. Eskisi kadar sık kullanmıyorum artık. Couchsurfing Nedir yazımda detaylı deneyimlerimi paylaştım. Mutlaka ama mutlaka herkesin en azından 1 defa denemesini tavsiye ediyorum. Seyahat etmiyor olsanız dahi kendiniz sisteme üye olarak evinizde bu şekilde yerli ve yabancı misafirleri ağırlayın.

BOOKING – Dünya’nın en büyük ve en iyi seyahat uygulamalarından booking, dünyadaki 800 binden fazla otel ve 20 milyon oda arasından en uygun seçenekleri bulmanızı sağlıyor. Arayüzü şahane ve kullanması çok kolay. Önceden kredi kartınızı tanımladıysanız, çok hızlı işlem yapabiliyorsunuz. Seyahatlerimde en çok kullandığım seyahat uygulaması.

HOTELS COMBINED – Tüm otel sitelerini tarayıp en ucuz fiyatlı olanları karşınıza getiriyor. En iyi seyahat uygulamaları arasında ve sıkça seyahatlerimde kullanıyorum. Akıllı telefonunuza indirin ve mutlaka kullanın. Bazen Booking’den daha sık tercih ettiğim de oluyor. Benzer uygulama Trivago da aynı işi görüyor.

HOSTEL WORLD – Dünyanın dört bir yanındaki uygun fiyatlı hostelleri bulabileceğiniz bir uygulama. Seyahatlerimde konaklama maliyetlerimi kısmamı sağlayan en iyi hostel uygulamalarından birisi. Kalite ve fiyat dengesini en iyi şekilde sunan hosteli bulmakta yardımcı olan bir uygulama. Türkçe dil seçeneği bulunuyor. Android ve IOS uygulaması var.

Göz at: En İyi Otel Bulma Web Siteleri | En İyi Hostel Bulma Siteleri

HOSTEL BOOKERS – Birçok defa hostel rezervasyonlarımı bu web uygulama aracılığı ile yaptım. Uygulama üzerinden rezervasyon yaptığınızda servis ücreti veya komisyon ödemiyorsunuz. Ekonomik konaklamaya benim gibi önem verenler için bir miktar parayı cepte tutacak bir uygulama.

15 YORUM

 1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

  145,2k Takipçiler
  Takip et
 2. Maps.me indirin tecrubeyle sabit yurtdisinda cok yardimi oldu bana. Online olarak indirdiginiz bir ulke veya şehri offline olarak gps ile kullanabiliyorsunuz ayni zamanda navigasyon olarakda kullanabilirsiniz.

 3. Bu çok değerli paylaşımlar için teşekkür ederim. Uzun süreden sonra tekrar yurtdışına çıkma heyacanımı yazılarınızı okuyarak ikiye katladım. Önerileriniz not ettim uygulayacağım.

 4. Merhabalar,

  31 yaşındayım ve 2010 yılında yakaladığım bir fırsat sayesinde Asya’nın çoğu ülkesini gezdim. En büyük sorunum yön bulmaktı. Türkiye’de bile adres bulma konusunda özürlü biri olarak bu konu hakkındaki görüşlerinizi bilmek isterim.

  Teşekkürler.

  • Iphone bir gezginin en iyi yol arkadaşlarından biridir. Özellikle gidilen yer konusunda önceden bilgi yoksa ve dil konusunda sıkıntılar varsa burada adres veya yön bulma konusunda teknolojisi en iyi yardımcımız.

   Akıllı telefonların çoğunda bulacağımız Google Maps uygulaması en büyük yardımcımız. Maps uygulamasında sağ altta olan Directions butonuna basıyoruz. Eğer bulunduğumuz yerden gideceğimiz adrese yön bulmak istiyorsak Start kısmını olduğu gibi bırakıyoruz, zaten orada Current Location (Bulunduğum Yer) yazıyor. End kısmına ise gideceğimiz yeri açıkalayacak bir adres yazıyoruz.

   Bu bir otel veya cadde ismi, alışveriş merkezi veya gideceğimiz yere yakın bilindik ve Google Map’e kayıtlı bir yer olabilir. Sonra Sağ üst köşede yazılı Route butonuna basıyoruz. Eğer gideceğimiz adres kayıtlı ise girdiğiniz iki nokta arasındaki güzergah ve alternatifleri size gösterilecektir. Yukarıda taksi, otobüs veya yürüyerek gibi seçenekler ile ulaşım yöntemini tercih edebilirsiniz.

   Bu şekilde gidilecek yerin yönünü, haritada nerede olduğunu, kaç metre/km uzaklıkta olduğunu, alternatif ulaşım yöntemleri ile ne kadar zaman tutacağı, hangi otobüs veya metroya binmemiz gerektiğini öğrenebiliyoruz. 

   Girdiğimiz adres veya yer ismi Google da kayıtlı değilse yapabileceğimiz birkaç şey var. Bir tanesi eğer biz daha önce o adreste bulunduysak, bulunduğumuz bir anda o adresi tıklayarak açılan Info sayfasının sağ altında bulunan Add to Bookmarks ile kaydedebiliyoruz. Örneğin dışarı çıkıp da şehri gezdikten bu yöntemle kaydettiğimiz otele dönmek istiyorsak, kaydettiğimiz adrese tıklayıp, yine yukarıda belirttiğim gibi bulunduğunuz yerden o adrese yön sorgulayabilirsiniz.

   Yürüyerek yön bulmak istediğinizde ise sol alt köşede bulunan GPS sembolüne 2 defa tıkladığınızda harita üzerinde hangi yöne doğru yürüdüğünüzü görebiliyorsunuz.. Bu şekilde hiç yön sormaya gerek kalmadan sağa sola dönerek yönünüzü tayin edip çizilen güzergahı takip edip hedefe ulaşabilirsiniz.

   Sadece Iphone ile değil  Maps yüklü birçok Android cihaz da benzer işi görebilmektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde yanılma payı çok az, güncel bilgiler işlendiğinden güvenilir yönlendirme ve verilere ulaşmak daha kolay. Çoğunlukla otobüs beklerken bile kaç dakika içerisinde otobüsün geleceği bilgisine bile erişmek mümkün.  

   • Cevabiniz icin tesekkurler cok yardimci oldu, artik adres sormak hayattan kalkiyor. Sayfanizi hergun ziyaret ediyorum ve sayenizde cok sey ogrendim ve ogrenmeyede devam ediyorum. Teknoloji kullanimi konusunda daha detayli bilgileri bekliyor olacagim. Tesekkuler

 5. Google Maps güncelliği ile, MAPS.ME de istediğin yere not alabilmesi ve offline kullanılabilmesi ile çok başarılı gerçekten

 6. Bilmediğim ne kadar çok uygulama varmış. Kendimi geri kalmış hissettim 😵 Bir ara yenileri denemek lazım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın