malta

Batı Karadeniz ve Marmara’nın arasında kalan, Bolu şehrinin güneybatısındaki Abant, meşe, köknar, çam, kayın ve gürgen ağaçlarının bolca serpildiği, huzur veren bir coğrafya. Tertemiz bir havada güne kuş cıvıltılarıyla uyanacağınız, doğada vakit geçirip oksijen dolu tertemiz havayı içinize çekebileceğiniz bir yer Abant.

Bolu’ya bağlı Mudurnu ilçesinin Kuzeydoğusunda yer alan Abant, çevresinin doğal güzelliğiyle ünlenmiş oldukça güzel bir göl. Ekim ayının sonlarından Kasım ayına kadar bu coğrafya yanı başındaki Yedigöller ile birlikte Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olsa gerek. Kışa hazırlanan ağaçların yaratacağı rengârenk dünyayı keşfetmek için Abant, Yedigöller ve Gölcük’ü kapsayan bir yolculuğa çıkmak gerek.

malta
Abant Gölü
Abant Gölü

Abant Gölü’nün uzunluğu yaklaşık 900 m. kadar, en derin yeri ise 18 metre. Denizden yüksekliği 1.328 metreyi bulan, bu 1,5 km2′den az bir alanı kaplayan küçük bir tatlı su gölünün kuzeybatı bölümü yarı bataklık halde. Bu yüzden nadir özellikteki sarı ve beyaz nilüfer çiçekleriyle kaplı ve bu benzersiz bitki örtüsü onu özel kılıyor. Bu yüzden Abant Gölü ve çevresi Milli Park statüsünde bulunuyor.

Abant ve çevresi Milli Parklar Müdürlüğü’ne bağlı olduğundan parka giriş ücretli. Abant Tabiat Parkı‘na giriş yaptıktan sonra arabanızı hemen girişteki otoparka bırakabiliyorsunuz. Dileyenler için göl çevresinde tur yapmak için farklı seçenekler var. İsteyene bisikleti, isteyene at, isteyen ise faytonlar bulunuyor.

Abant Gölü’nün çevresi 7 km kadar, yürüyüş yapmak için ideal ve ortalama bir yürüyüş temposuyla bir buçuk iki saatte tamamlanabiliyor. Bir yanda nefis bir göl manzarası, diğer yanda orman ve size eşlik eden kuş cıvıltıları eşliğinde harikulade bir yürüyüş olabilir. Benim göl çevresini turlama hedefim, çok sık fotoğraf molalarıyla kesilince vazgeçip dönmek zorunda kalmıştım. Tamamını olmasa da bir kısmını yürüyerek dolaşın.

Gölün çevresindeki düzlüklerden sonra başlayan ve yüksekliği 1.770 metreye kadar ulaşan, çam ve köknar ağaçlarıyla kaplı Abant Dağları küçük akarsuların açtığı vadilerle yarılmış.

Dileyenler Abant Palace Hotelin hemen yanından Mudurnu’ya doğru giden yokuşu tırmanıp tepeye çıkarlarsa eğer muhteşem göl manzarasını görmeleri mümkün. Ayrıca Ballıca Tepe ve Sarıyer Yayla Yolu da diğer alternatifler.

Abant Gölü
Abant Gölü

Göknar, sarıçam, kayın, karaçam, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ormangülü, ılgın, fındık, papaz külahı barındıran zengin bir bitki örtüsüne sahip. Gölün çevresi çam, köknar ve kayın ağaçlarını görmek mümkün. Ayrıca alıç, kuşburnu, muşmula, böğürtlen, çilek gibi meyveli bitkiler, çeşitli mantarlar ve kokulu dağ çiçekleri yönünden de zengin bir floraya sahip.

Yaban hayatı geliştirme Sahası içeresindeki bu bölgede geyik, yaban domuzları, karacalar, çok sayıda yırtıcı ve ötücü kuşlar yaşıyor. Ayrıca Ayı, çakal, tilki olduğu da biliniyor. Tabi bu yaban hayvanlarını göl civarında görmek mümkün olmuyor.

Abant Fayton
Abant Gölü çevresinde fayton turu yapın

Çam, köknar, kayın ağaçlarıyla ideal bir tanışma yeri olan göl ve çevresi aynı zamanda Abant alası ve su samuru koruma alanı. Su samurlarını görebilmek için sabah güneş doğmadan samurların yuvalarının olduğu yere gelip beklemek gerekiyor. Gölde, alabalığın en beğenilen türü olan, Abant alası denen endemik bir alabalık türü ve benekli mercan balığı çokça bulunuyor.

Abant gezilecek yerler açısından tamamen doğal güzellikler ile dolu bir yer. Ulaşım aracı veya vakti olanlar yakın çevredeki diğer güzellikler olan Yedigöller Milli Parkı, Örmeci Yaylası, Samandere Şelalesi, Sinekli Yaylası, Güzeldere Şelalesi ve Akkayalar’ı ziyaret edebilirler.

Ancak bu güzelliklerin hepsini aceleye getirmemek, mümkünse konaklamalı gitmek tavsiyem. Abant’a 15 kilometre uzaklıkta bulunan, geleneksel Osmanlı konaklarının süslediği sokaklarıyla tam bir nostalji yaşatan Mudurnu da listeye eklenebilir.

Abant Nerede
Abant nerede: Abant boluya bağlı bir göl

Yılda ortalama 350 bin kişiyi ağırlayan Abant Tabiat Parkı‘nın Bolu girişindeki otoparkın hemen yanına hoş bir ahşap binada ziyaretçi tanıtım merkezi bulunuyor. Tanıtım merkezinde dünden bugüne ormancılığımız ve orman alanları, bölgeye özgü hayvanların doldurulmuş halleri yer alıyor. Doğrusu çok yetersiz geldi bana, ancak dinlenmek için nefis bir terası vardı.

Abant Tabiat Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi
Abant Tabiat Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi

Abant’a veda etmeden Abant Köy Ürünleri Satış Merkezi’ne uğrayın. Bolu ve çevresindeki dağlardan toplanmış veya köylerde hazırlanmış yöreye özgü ürünler, kokulu tarhana, erişte, kuru fasulye, yağlı peynir, tereyağı, çam balı ve çeşitli meyveler satılıyor.

Kurutulmuş sebze ve meyveler, şifalı otlar, köy peynirleri, kese yoğurdu, erişte, keş peyniri, tarhana çeşitleri, balkabağı, alacalı fasulye, renkli süs kabakları, ahşap objeler, oyalı yemeniler ve dahası.

Bulunduğum Eylül ortası gece hava oldukça serin ve hatta soğuktu. Hangi mevsim olursa olsun yanınıza hırka türü bir şeyler almanız iyi olur. Abant tatili için Eylül – Nisan ayları dönemini düşünüyorsanız kalın kıyafetleri yanınızdan hiç eksik etmeyin.

Abant, Bolu
Abant, Bolu

Abant’a nasıl gidilir

İstanbul-Abant arası 280 km ve yol araçla yaklaşık 3 saat sürüyor. Sabiha Gökçen ve Esenboğa Havalimanlarının her ikisi de Bolu’ya 200 km uzaklıkta. İstanbul’dan özel aracınızla gidecekseniz Abant’a gitmenin en kısa yolu Anadolu Otoyolu’nu kullanmak. Kaynaşlı ayrımından otoyoldan çıkıp, Bolu Dağı’nı tırmandıktan sonra dağın bitiminde Abant sapağından 22 km. sonrasında göle ulaşıyorsunuz. Abant Gölü Milli Parkı’nın giriş ücreti ücreti otomobiller için 12 TL.

Abant-Ankara arası yaklaşık 230 km ve aşağı yukarı 3 saat sürede gidiliyor. Bolu’ya giden bir çok otobüs şirketi mevcut. Bolu merkezdeki İzzet Baysal Meydanı’ndan her saat başı kalkan Abant gölü Minibüs seferleri (10 TL) mevcut.

Abant Tatil
Abant tatil için konaklamalı gelinebilecek bir yer

Abant’ta nerede kalınır

Abant, İstanbul ile Ankara’nın ortasında ulaşımı kolay bir yer olduğundan özellikle hafta sonları çok ziyaretçi alıyor. Özellikle son yıllarda Arapların da ilgisini çeken bir yer olduğundan otellerde yer bulmak sıkıntılı olabiliyor. Hafta sonu gideceklerin mutlaka erken rezervasyon yapması şart.

Benim kaldığım Büyük Abant Oteli gördüğüm kadarıyla Abant otelleri içerisinde en iyilerden birisi. Göle en yakın otel, üstelik göl üzerine uzayan şahane bir iskele kafe restoranı da mevcut. En uygun Bolu Abant otelleri için hotels.com sayfalarına göz atın.

Bütçesi uygun olanlar için Alternatif olarak Abant Palace de incelemeye değer. Abant butik otel, kamp alanları ve pansiyon yönünden de oldukça zengin bir bölge. Bütçenize uygun bir konaklama seçeneği bulabileceğinizden eminim. Dileyen günübirlik gezi de yapabilir elbet.

Doğanın hiçbir hünerini sergilemekten kaçınmadığı Abant’a gitmenin özel bir zamanı yok. Burası her mevsim apayrı bir güzelliği doyasıya misafirlerine yaşatan bir yer. Kentin gürültüsüyle boğulmuş bir ruh halindeyseniz, ruhunuzu besleyecek bu doğa ortamına kendinizi salın, acele etmeyin; manzaranın tadını çıkarın.

23 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  145,6k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Bolu’nun güzelliklerinden biri Abant. Özellikle kış aylarında karlı günlerde seviyorum Abant’ı. İstanbul’a yakın olması nedeniyle hafta sonları çok ziyarerçisi oluyor.

 3. İstanbuldan dönerken sabah saatlerinde gunubırlik ugradık abant golune. Gorulmeye deger. Guzel bır yer. Kahvaltı yapmak istedik. Gol kıyısındaki işletmeler doymus fıyatlar abartılı hatta fahiş derecede. Gol gırısındekı pazar yerınden Mudurnu yoluna dogru 1 km sonra koy yerınde kahvaltı yaptık. Hem fıyatlar cok uygun hemde İnsanlar cok sıcak. Krallar gıbı agırlıyor koylu sızı.

 4. Çok güzel doğaya sahibiz, aynı zamanda bu sahip olduğumuz doğanın kıymetini bilmeyen insanlara. Abant’ta Yedigöller’de birbirinden güzel mükemmel yerler. Yedigöller’e gittiğimde mangancıların yüzünden nefes almakta zorluk çekmiştim. Abant’ta aynıydı heryer mangal yapan insanlarlarımızla dolu maalesef. Ülke olarak mangalı seviyoruz ama bu tarz milli parklarda bunun yasaklanması gerektiği inancındayım.

 5. Abant ayri, Yedigoller apayri guzel (: Karadeniz sonbaharda yeniden doguyor adeta… Geldi yine guzeller guzeli mevsim, gidilir!

 6. Muhteşem görünüyor her şey. Tabi imkanlar dahilinde göl manzarası eşliğinde uzun yürüyüşler yapmak, kaplıcaları ile doğal sularında şifa bulmak ya da kayak merkezlerine kolayca ulaşmak gibi pek çok alternatifin olduğu Abant’ın İstanbula yakın olması hafta sonu kaçamakları ya da günübirlik tatil yerleri arayanlar için büyük avantaj bence 🙂

 7. Her sene giderim, kışın gitmemiş olanlar varsa mutlaka gidin, ama haftasonu oteller çok dolu oluyor. Yer ayarlamak önceden şart benden söylemesi. Her tafaı kar kaplıyor, çok güzel bir görüntü ortaya çıkıyor.

 8. Abant otel rezervasyon 70 TL’den başlayan göl çevresi Abant otelleri konaklama fiyatları, en çok tercih edilen oteller, tatil fırsatları ve ulaşım alternatifleri.
  abantotel.com.tr

 9. Sapanca otel fırsatlarından yararlanarak bu hafta sonunu huzur ve konfor içinde geçirmek istemez misiniz? Göz alıcı güzellikteki bu coğrafyada, yeni açılan kaliteli otellerde kalacak, manzaranızın tadını çıkaracaksınız. Panoramik Sapanca manzarasına karşı Sapanca otel hizmetlerinden yararlanabilirken dilediğiniz an heyecanlı aktivitelere katılabilirsiniz. sapancaotel.com.tr

 10. Bir ay önce gittim ve umduğumu bulamadım aşırı bakımsız ve kirli gidilen yol harika yeşilin her tonu hakim fakat herşey ulaşıncaya kadar

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın