Batı Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan ‘özgürlükler ülkesi’ Hollanda, düzenli görüntüsü, sakinliği ve huzuru, yemyeşil coğrafyası ve bunların karşısında hayatın tüm renklerinin sınırsızca yaşandığı, renkli gece hayatı ve kültür sanat etkinlikleriyle Avrupa’nın en farklı ülkelerinden.

Tüm dünyada laleleri, yel değirmenleri, kanalları, lezzetli peynirleri ve bisiklet başkenti Amsterdam ile tanınan Hollanda, sanattan mimariye, gece hayatından Avrupa’nın en değerli müzelerine ve yılın her dönemi düzenlenen farklı ve renkli festivallerine dek gezginlere çok zengin seçenekler sunuyor. Her yıl milyonlarca turist ağırlayan Hollanda, eğlence ve keşfe doyulacak bir ülke.

Hollandalılar şöyle derler: Dünyanı tanrı yarattı, Hollanda’yı ise Hollandalar yarattı. Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan ülkelerinden Hollanda, farklı kültürlerin bir arada hoşgörü ortamında yaşadığı, doğal güzellikleri, etkileyici müzeleri ve birbirinden güzel şehirleri ile tam anlamıyla bir çekim noktası.

Malta

Peynirleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri ve sosyal hakları ile tanınan Hollanda, kültürel değerlerini modern dünya ile buluşturmayı başarmış bir ülke. Hollanda’da turizm, en önemli gelir kaynaklarının başında geliyor. Her yıl milyonlarca turist Flemenk sanatının eserlerini, mimari yapıları ve renkli laleleri görmek için ülkeye akın ediyor.

Hollanda Gezi Rehberi

Hollanda Krallığını meydana getiren dört ülkeden biri olan Hollanda, kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşu. Kuzey Hollanda ve Güney Hollanda olmak üzere iki eyaletten oluşan ülke, UNESCO Dünya Mirası Listesinde 9 farklı değer ile yer alıyor.

Meşruti monarşi ile yönetilen Hollanda’nın başkenti Amsterdam. Rotterdam, Haag, Eindhoven ve Utrecht ise Hollanda’nın diğer büyük şehirleri arasında. Avrupa Birliği, NATO ve OECD üyesi olan Hollanda, Uluslararası Adalet Divanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Europol’e ev sahipliği yapıyor. Hollanda, yaşam standardı yüksek, eğitimli nüfusuyla dikkat çekiyor. Ülkede yüksek oranda yaşayan yabancılar da bu atmosfere katkıda bulunuyor.

Hollanda topraklarının yarısından fazlası deniz seviyesinin altında olduğundan ülke, ‘alçak ülkeler’ anlamına gelen Neder-Landen olarak isimlendirilmiş. Resmi dili Flemenkçe olan Hollanda, 41,526 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip. 2016 itibariyle de 17 milyon nüfusu bulunan ülkedeki bu oran, Hollanda’yı dünyanın metrekare başına en yoğun nüfuslu ülkelerinden birisi yapıyor.

15. yüzyılda, bugünkü Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’un üzerinde bulunduğu bölge olan Low Countries’te Burgundy Dükalığı bölgeyi hakimiyeti altına aldı. 1555’te İmparator İkinci Charles’in yerine geçen oğlu İspanya Kralı İkinci Philip bölgenin yeni hâkimi oldu.

Bu olayların yaşandığı dönemde Felemenkler kendi ekonomilerini kurarak içte birliklerini sağladılar. 1568’den itibaren 80 sene süren bağımsızlık savaşına başladılar. 1568’den itibaren Hollanda ve Zeeland başta olmak üzere isyan eden 7 bölge birleşerek Utrecht birliğini kurdular ve 1570’te de bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1648’de Westphalia Antlaşmasıyla seksen sene savaşları sona erdi ve bağımsızlıklarına kavuştular.

17. yüzyılda yeni yapılan keşiflerle ekonomik bakımdan güçlenen Hollanda, dünyanın sayılı ticaret merkezi ve deniz gücü haline geldi. Fransızların bu bölgeyi hakimiyetleri altına alması, 1814’te Napolyon’un mağlup edilmesiyle sonuçlandı. Kral I. William devlet başkanlığına getirildi. 1814’te ise, Hollanda ve Belçika arasında yapılan antlaşmayla Hollanda Birleşik Krallığı altında topraklar birleştirildi ancak, 1830’da Belçika Krallığı kurulunca bu antlaşma sona erdi.

I. Dünya Savaşında tarafsız kalan Hollanda, 1940’ta Nazi orduları tarafından muhtemel bir Fransız ve İngiliz işgalini önlemek amacıyla işgal edildi. II. Dünya Savaşından önce ise güttüğü tarafsızlık politikasından vazgeçerek, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Fransa ve İngiltere’yle Brüksel Antlaşması’nı imzalayan Hollanda, NATO ve AB’ye üye oldu.

Anavatanı Orta Asya olan laleyi Hollanda’ya ilk olarak 1560’ta Türkler getirmiş. Keukenhof Gardens (Hollanda’nın Çiçek Bahçeleri), 7 milyon lale soğanı ile ziyaretçilerin tam bir görsel şölen sunan bir bölge. Laleler ülkenin önemli bir gelir kaynağı, zira her yıl yetiştirilen lale soğanlarının %80’i ihraç ediliyor.

16. ve 17. yüzyıllar arasında, Hollandalı bilim adamları mikroskop, teleskop, pendilium saati ve civa termometreyi icat etmişler. Hafif uyuşturucular (marihuana, haşhaş) ve halüsinojenik mantarlar, Hollanda’da ‘kişisel kullanım’ adıyla devlet tarafından tamamen yasal olarak kabul ediliyor.

Dünya sanatına yön veren Vincent van Gogh, Rembrandt, Jan Vermeer, Jan Steen ve Piet Mondriaan Hollandalı büyük ressamlar. Van Gogh ve Kröller-Müller Müzeleri büyük üstat Van Gogh’un en güzel eserlerini sergiliyor. Ortalama boyları erkeklerde 184 cm, kadınlarda ise 170 cm olan Hollandalılar, dünyanın en uzun boylu halkı olarak biliniyor.

Günümüzde tüketilen turuncu havuç, 16. yüzyıla dek mor olarak bilinirken, vatansever Hollandalılar ilk turuncu havucu üretmişler. Zira turuncu renk Hollanda’nın ve kraliyet ailesinin resmi rengi olarak biliniyor. Bugün tatlı, büyük, çeşitli renkte havuçları ülkede görmek mümkün.

Hollanda Krallığı’nın milli marşı olan Wilhelmus Marşı aynı zamanda dünyanın en eski marşı olarak kabul ediliyor. Hem sözleri, hem de müziği on altıncı yüzyıla tesadüf ediyor.

Hollanda halkının kutlama yapmak için sürekli bir bahane aradıkları söyleniyor. Dolayısıyla Amsterdam’a bir gezi planlarken şehrin sosyal takvimini süsleyen sayısız festivalden biriyle çakıştığından emin olun. Her yıl 30 Nisan’da kutlanan Kraliçe Günü en büyük günlerden biri. Amsterdam’ın tamamının rengarenk kutlamalarla kapatıldığı kutlamalar 24 saat boyunca sürüyor.

Şehri dört haftalık bir kültür festivali olan Holland Festivalini kutladığı haziran ayında da ziyaret edebilirsiniz. Diğer bir renkli festivalse ağustos ayında yapılan Gay Pride (Onur) Yürüyüşü.

Festivaller ise en gösterişli tiyatro oyunlarından en küçük müzik ya da dövme sanatçılarının sergi ve konserlerine kadar hepsini kapsıyor. Şenlikler Kral Willem Alexander’ın doğum günü olan Kral Günü’nde tavan yapıyor ve tüm ülke turuncu rengine bürünüyor. Ancak şehrin gerçek ruhu hem eğlence hem de rahatlığın tecrübe edildiği ‘gezelligheid’ akşamlarında saklı.

Hollanda Gezilecek Yerler 📌

Hollanda gezilecek yerler denince hiç kuşkusuz tüm seyahat severlerin aklına Amsterdam gelse de aslında ülkenin gezilecek eşsiz doğal güzellikleri, mimari harikası şehirleri ve herkesin kendinden bir şeyler bulacağı, keşfedilecek gizli saklı pek çok adresi var.

Romantik ve bohem hayat tarzı, geleneksel anlayışın ötesindeki renkli yaşantısıyla küçük bir kasabadan, labirenti andıran ve kilometreler boyunca şehri sarmalayan su kanallarının çevrelediği Amsterdam, elbette ülkenin gözbebeği.

Sanat ve gündelik yaşamın birbirini tamamladığı, müziğin, operanın, sergilerin anavatanı Amsterdam, sanat ve eğlence arayanlar için bir hediye kadar kıymetli. Kraliyet Sarayı, Bloemenmarkt, Van Gogh Müzesi, Eski Kilise ve Anne Frank’ın Evi ile Dam Meydanı ziyaretçilerin uğrak yerleri.

Avrupa’nın en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan Rotterdam kenti, 300’den fazla tersanesiyle, ülkenin liman ticareti ve gemicilik ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahip. Farklı mimarisini kanallar arasında bisikletle gezerek izleyebileceğiniz, dünyanın en iyi ve farklı türlerdeki peynirlerini tadabileceğiniz, gece hayatında çılgınca eğlenebileceğiniz Hollanda’nın gezilecek daha pek çok kenti var.

Overijssel eyaletinde yer alan Giethoorn Köyü’ne ulaşım yalnızca deniz yolu ile sağlanıyor. Bu masalsı kasaba aynı zamanda Hollanda’nın Venedik’i alarak da adlandırılıyor.

1. Amsterdam

amsterdam hollanda

Amsterdam, günümüzde Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri. Amstel Nehri üzerine 12. yüzyılda balıkçı köyü olarak kurulan kent, özellikle 17. yüzyıldan kalma yapıları, su kanalları, köprüleri, çılgın gece hayatı, Coffee Shop’ları ve en az Amsterdam kadar ünlü Red Light District ile, kıtanın en çok ziyaretçi ağırlayan kenti.

Hollanda’nın canlı başkenti Amsterdam Avrupa’nın diğer şehirlerine göre küçük olsa da müzeleri, muhteşem tarihi binaları ve bu binaları çevreleyen kanalları ile her ziyaretçinin çok memnun kalacağı bir şehir. Müzelerinde bulunan klasik döneme ait başyapıtlar ya da çok değişik seks ve uyuşturucu temalı konuların sergilendiği şehirde her türden zevke hitap edebilecek aktiviteler var.

100 km’den uzun su kanalları, şehri 90 adaya bağlayan 1,200 köprüsü ile Kuzeyin Venedik’i olarak ünlenen Amsterdam’ın kanalları, özellikle sıcak yaz zamanlarında gezilmek için harika yerler.

Kanalların iki yakasında kurulu Amsterdam, aynı zamanda araçtan çok bisikletin bulunduğu ve her türlü trafik kuralının bisikletlilere göre düzenlendiği bir şehir. Adım başı bir müzeye rastlayabileceğiniz kentte bir de ülkenin en değerli müzelerini barındıran müzeler adası bulunuyor.

Amsterdam’ın merkez meydanı Kraliyet Sarayının da bulunduğu Dam Meydanı. Amsterdam Kraliyet Sarayı, Avrupa’da yer alan en büyük ve görkemli saraylardan biri. Etkileyici bir mimariye ve zengin bir iç dekorasyona sahip. 1648 ve 1662 yılları arasında belediye binası olarak inşa edilen sarayda, 1814’ten bu yana tüm Hollanda mornarkları taç giyiyor.

Malta

Amsterdam’ın en güzel kilisesi olan Eski Kilise, 1306’ya uzanan geçmişiyle şehrin en eski yapısı. 1417’de inşa edilen Yeni Kilise’nin de yer aldığı Dam Meydanından eski Mint Kulesine uzanan, şehrin en eski alışveriş caddelerinden Kalverstraat (Calves Caddesi) kentin önemli turistik noktalarından biri.

Tarihi bir başka yapı ise 1482 yılında yapılan şehir duvarının son kalıntısı olan Weeper’s Tower. Şehrin tarihi kısımlarından biri olan Yahudi Mahallesi, Spinoza’nın dünyaya geldiği, Rembrandt’ın yaşadığı; bir diğer bölümünde ise Anne Frank’ın II. Dünya Savaşı sırasında ailesiyle birlikte saklandığı ve günümüzde müzeye çevrilmiş olan Anne Frank’ın Evi görmeye değer.

Vondelpark, Amsterdam’ın en büyük parkı. Yemyeşil çimenlere, bir göle ve çok sayıda ağaca ev sahipliği yapan bu park spor yapmak, doğayla iç içe zaman geçirmek, dinlenmek ve piknik yapmak gibi aktiviteler için en ideal mekân.

Ayrıca gelmişken birbirinden güzel ve yeldeğirmenleri ile ünlü Amsterdam kasabalarını da mutlaka görün. Volendam başta olmak üzere Marken, Edam, Broek in Waterland, Monnickendam hepsi de küçük ama şahane kasabaları. Hepsi de birbirine benziyor. Bunlardan farklı olarak dillere destan güzellikte saklı bir cennet olan Zaanse Schans’i görmeden ülkeden ayrılmayın.

Zaanse Schans, tarihi geçmişi 1700’lü yıllara uzanan Zaanland kasabasının orijinalinden esinlenilerek kurulan yapıların olduğu tam anlamıyla bir açıkhava müzesi. Yel değirmenleri ve evleriyle tam bir görüntü ziyafeti sunuyor.

Devlet tarafından korunma altına alınmış Zaanse Schans’da meşhur Hollanda ahşap ayakkabı atölyesini, peynir müzesini, pastahane müzesini gezebilir veya kanal kenarında pasta gibi evlerin önünde piknik yapabilrsiniz.

Marken, Amsterdam civarında görülebilecek en ünlü balıkçı kasabalarından biri. Amsterdam şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer alıyor. Diğer nefis kasaba Volendam ise Ijsselmeer Gölü’nün kıyısında konumlanıyor. Edam ve Monnickendam kasabaları da Amsterdam yakınlarında gezilecek en güzel köyler arasında.

2. Rotterdam

rotterdam hollanda

Rotterdam, Güney Hollanda’da 1270’te Rotte Nehri üzerine kurulan ve ülkenin mimari başkenti. Şimdilerde ülkenin ticaret merkezi. Bir yandan da Hollanda’nın en çok turist çeken şehirlerinden olan Rotterdam, barındırdığı Erasmus Üniversitesi ve Avrupa’nın en büyük limanına sahip olmasıyla ünlü. Ilıman okyanus iklimine sahip kente İstanbul’dan direkt uçuş olduğu gibi, Amsterdam’dan trenle de ulaşım mümkün.

Mimarisiyle Rotterdam Merkez Tren İstasyonu, Nieuwe Maas Nehri’nde bulunan Erasmus Köprüsü ve Museum Park içindeki Boijmans Van Beuningen müzesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Ülkenin ikinci en büyük şehri olan Rotterdam, yıl boyunca çok sayıda festival ve etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

3. Lahey

lahey hollanda

Den Haag ismiyle de anılan Lahey, Güney Hollanda Bölgesi’nde bulunan ve önemli jeopolitik konuma sahip merkezlerden biri. Hükümet, parlamento, bakanlıklar, yüksek mahkeme ve devlet konseyi gibi resmi makamlara ev sahipliği yapması nedeniyle, ülkenin bürokrasi merkezi olarak da görülen Lahey, küçük ve modern bir şehir.

Aynı zamanda Birleşmiş Milletler ofisleri, Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi gibi önemli evrensel kurumların bulunduğu şehir, her yıl 20 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor. Hollanda’nın en güzel şehirlerinden olan ve nüfus bakımından Amsterdam ve Rotterdam’ın ardından gelen Lahey’in üçte biri yeşil alandan oluşuyor.

İstanbul’dan direkt ulaşımın olmadığı kente Amsterdam’dan her 15 dakikada bir kalkan trenlerle ulaşım mümkün. Barok tarzı binaları, kiliseleri ve müzeleriyle ülkenin görülmeye değer şehirlerinden olan Lahey’de, Madurodam, Binnenhof, Escher Müzesi, Barış Sarayı, Louwman Müzesi, Ridderzaal, Noordeinde Sarayı, Mesdağ Sarayı, Meermanno Müzesi ve Bredius Müzesi mutlaka ziyaret edilmeli.

4. Eindhoven

Eindhoven hollanda

Eindhoven, Hollanda’nın güneyinde, Belçika ve Almanya’ya çok yakın bir konuma sahip. Hollanda’nın büyük kentlerinden biri olan Eindhoven, etkileyici mimarisi, birbirinden önemli müzeleri ve doğal yaşam alanlarıyla da kendine hayran bırakıyor. Yaklaşık 10 bin Türkün yaşadığı şehirde, eski kiliselerin yanı sıra yeni yapılan camiler de görmek mümkün.

Şehrin merkezi renkli ve ışıklı görünüşüyle bölgenin modern yüzünü yansıtıyor. Üniversite kenti olarak bilinen Eindhoven, Hollanda’nın en yeşil kentlerinden biri. Müzik festivalleri ile öne çıkan, sayısız müze, şehir parkı ve gezilecek yeri bulunan Eindhoven, Hollanda’nın mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerinden biri.

5. Utrecht

utrecht hollanda

Utrecht, konum olarak ülkenin neredeyse tam ortasında yer alması sayesinde ülkenin her yeri ile tren bağlantısı bulunuyor. Aynı zamanda ülkenin önemli dini merkezlerinden de biri olan Utrecht, çok sayıda tarihi yapının yanı sıra göz alıcı kiliselere de ev sahipliği yapıyor.

Özellikle Oudegracht Kanalı çevresinde her biri ince işçiliği eseri evleri ve dar sokakları muhteşem görüntüler sunuyor. Oldukça canlı bir sosyal ve kültürel yaşama sahip kent, başkent Amsterdam’dan sonra en fazla sosyal ve kültürel aktivitenin gerçekleştiği yer olarak biliniyor. Utrecht, içerisinde barındırdığı üniversitenin de etkisiyle genç ve dinamik bir nüfusa ev sahipliği yapıyor.

6. Leiden

leiden hollanda

Leiden, Hollanda’nın Güney Hollanda Eyaletindeki Dutch Bölgesinde, Ren Nehri kıyılarında kurulu küçük bir yerleşim. Kentsel yerleşim, yapı, mimari ve kanal karakteristiği açısından başkent Amsterdam’ın küçük bir modeli görünümünde. Hollandalı ünlü ressam Rembrandt’ın doğum yeri olan Leiden, Avrupa’nın da en eski eğitim kurumlarından ve Hollanda’nın ilk üniversitesi olan Leiden Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Tipik bir öğrenci kenti görünümü sergileyen Leiden ayrıca, Hollanda’nın en eski botanik parkını da barındırıyor. Tam bir müze ve anıt cenneti olan şehirde, tarih ve kültür turizmi oldukça gelişmiş durumda. Ren Nehri, kanallar ve parklar, yabancı ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği mekanlar arasında yer alıyor. Hooklandse Kilisesi, Leiden Üniversitesi, Batı Kapısı ve Eski Gözlemevi, kentin zengin mimari dokusunun en belirgin örneklerini oluşturuyor.

7. Groningen

hollanda rehberi

Groningen, karayolu ve demiryolu bağlantıları oldukça gelişmiş, sanayinin de oldukça etkili olduğu Hollanda’nın kuzeyinde yer alan bir kent. Pek çok sektöründe söz sahibi bir Hollanda şehri. Yeşil alanların ve ormanların geniş yer kapladığı Groningen’de pek çok doğa harikası yer alıyor.

Groningen Tren istasyonu, Sinagog, Martini Kilisesi, Groningen Müzesi ve Prinsenhof Bahçeleri farklı havası ve sahip olduğu doğal yaşam alanıyla dikkat çekici yerler arasında bulunuyor. Kusursuz bir doğa, rengarenk evler, kanallar ve nehirlerin tarihi ve modern yapılarla buluştuğu Groningen, Hollanda’nın görülesi şehirlerinden.

8. Delft

delft hollanda

Delft, Hollanda’nın en güzel şehirlerinden biri. Rotterdam ile Lahey arasında yer alıyor. 1200’lü yıllardan günümüze dokusunu korumayı başaran Delft, bilim ve sanat alanında gelişmiş bir kent. Rönesans dönemine ait eserlerden Delft City Hall, şehrin en önemli mimarilerinden Nieuwe Kerk, eski şehir bölgesinde bulunan Eski Kanal, gotik mimari örneklerinden Eski Kilise görülmesi gereken yapılar arasında bulunuyor.

Amsterdam’dan yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan şehir, aynı zamanda, İnci Küpeli Kız’ın da şehri. Tablonun yaratıcısı Hohannes Vermeer doğumundan ölümüne kadar tüm hayatını burada geçirmiş ve dolayısıyla tüm önemli eserlerini burada yaratmış. Tüm yolların lalelerle, heykellerle ve tarihi güzelliklerle çevrili olduğu kent, adeta bir masal şehri.

9. Maastricht

maastricht hollanda

Maastricht, Hollanda’nın en eski kentlerinden biri, oldukça küçük bir yerleşim yeri. Belçika ve Almanya ile komşu. Ekonomi ve tıp alanında oldukça başarılı bir üniversiteye sahip kent, Orta Çağ’dan kalma yapılarıyla öne çıkıyor. Şehirde, Tarihi St. Servaas Köprüsünden Maas Nehri’nin muhteşem manzarasını izleyebilir, Maas Nehri’nde tekne turuna çıkabilirsiniz.

Pek çok eski yapı ve katedral barındıran Maastricht’te Sint Janskerk ve Sint Servaas kiliseleri, Schinveld St. Eligius Kilisesi, Sittard St. Peter Kilisesi, Maastricht St. Pieter Kalesi, Maastricht Meryem Ana Bazilikası, Onze Lieve Vrouwe Bazilikası, Hollanda’nın en eski kapısı olan 13. yüzyıldan kalma Helpoort’u görebilirsiniz. Maastricht’e gelenlerin görmesi gereken bir başka nokta da Vrijthof Meydanı.

10. Giethoorn

Giethoorn, çoğunlukla kanallardan ve yaklaşık 200 ağaç köprü tarafından hatları çizilen su yollarından oluşan kırsal bir şehir. Kanallar boyunca, Flemenk modasına mükemmel bir şekilde uyumlu olan ve düzenli bahçeleri olan geleneksel Flemenk çiftlik evlerini görebileceğiniz Giethoorn, kusursuz bir güzelliğe sahip.

Amsterdam’dan tren veya otobüsle ulaşabileceğiniz Giethoorn’a, motorlu araçlarla girmek yasak olduğundan, yemyeşil alanın içerisinde bulunan akarsularda ulaşım sandallarla yapılıyor. Henüz teknolojinin girmediği şehre gelen ziyaretçiler, büyülenerek buradan ayrılıyor.

Hollanda yeme ve içme

Hollanda mutfağı nefis peynirleri, ‘haring’ isimli çiğ balık ekmeği, sosisleri, ‘patat’ olarak bilinen soslu patates kızartmaları, ‘bitterbalen’ denilen yuvarlak köfteleri ve ‘pompoensoep’ adı verilen bal kabağı çorbasıyla oldukça ünlü. Dünyanın dört bir yanından göç alan Amsterdam’da ise, hemen her mutfaktan seçkin lezzetler tadabilirsiniz.

Hollanda mutfağında deniz ürünlerinin yeri bir başka. Heilbot balığı, kabeljauw (morina balığı) ve schelvis balık çeşitleri Hollanda’nın kuzey kıyılarından tutularak pek çok farklı tarifle servis ediliyor. Soğan ve turşu salatalık eşliğinde çiğ ringa balığı Hollanda’nın milli yemeği. Midye ve istiridye çeşitlerini denemeyi de ihmal etmeyin.

Dünyanın en büyük peynir üreticisi konumunda olan ve yıl boyunca yüzlerce peynir çeşidinin üretildiği Hollanda, ünü dünyaya yayılmış 12 peynir çeşidine sahip. Özellikle Amsterdam’da iseniz mutlaka Gouda ve Edam peynirlerini tadın.

Dünyaca ünlü Hollanda birası olan Heineken, dünya sıralamasında üçüncü. Hollanda, 70’ten fazla dünya ülkesine 140’tan fazla bira çeşidi ihraç ediyor. Yılda ortalama her Hollandalı 74 litre bira tüketiyor. Heineken biralarını, Amsterdam’da yer alan birçok bira tadım evinde (proeflokaal) deneyebilirsiniz. Diğer yandan geleneksel bir Hollanda içkisi olan ‘jenever’i de tatmanız gerekiyor. 16. yüzyılda Hollandalı fizikçi tarafından icat edilen cin (gin), brandy’nin içine ardıç meyvesini eklenerek yapılmış.

Hollanda nerede

Hollanda, kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşu olan ve Hollanda Krallığı’nı meydana getiren dört ülkeden biri. Topraklarının çok büyük bir kısmı Batı Avrupa’da bulunan krallığın Karayipler’de de üç adası bulunuyor. Karayip Denizi’nde yer alan özerk bölgeler ise Bonaire, Saba ve Sint Eustatius Hollanda Antilleri olarak adlandırılıyor.

Resmi adı Hollanda Krallığı olan ve Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan Hollanda, upuzun ovaları, rengarenk lale tarlaları, adıyla özdeşleşmiş yel değirmenleriyle tanınıyor.

Hollanda’ya nasıl gidilir

Hollanda serin kışlar ve hafif yazlar ile deniz ikliminin keyfini çıkarıyor. Mart en kurak ayı, nisanda nergisler yükseliyor ve mayıs ayında laleler açıyor. Temmuz ve ağustoslar en sıcak ve en nemli aylar. İlkbahar ayları hem görsel açıdan hem de hava sıcaklığı için iyi bir dönem.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a, Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları iler haftanın 7 günü, KLM Havayolları ile haftanın 2 günü 3,5 saat süren uçuşlarla İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından direkt olarak Amsterdam Shipol Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Schiphol Havalimanı’ndan taksiye binerek 30 dakikada, belediye otobüsü ile 40 dakikada ya da havalimanından trene binerek 20 dakikada merkezde olabilirsiniz.

Rotterdam’a ise Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan haftanın 5 günü, 3 saat 40 dakika süren direkt uçuşlarla ulaşabilirsiniz. Rotterdam şehir merkezinden 10 km uzaklıkta bulunan The Hague Havalimanı’ndan taksiyle 15 dakikada veya havalimanından hareket eden 33 No’lu otobüse binerek 30 dakikada Rotterdam Merkez İstasyonu’nda olabilirsiniz.

Başkent Amsterdam’dan hemen hemen Hollanda’nın tüm kentlerine uçak veya tren ile ulaşım imkânı bulunuyor. Diğer yandan tüm ülkede şehir içi ulaşımda bisiklet kullanabilir veya yürüyerek keşfe çıkabilirsiniz.

Laleler Ülkesi Hollanda, eşsiz doğal güzellikleri, büyüleyici kanalları, dünyaca ünlü müzeleri, Avrupa tarihinde önemli yere sahip mimari yapıları ve dillere destan eğlence hayatıyla yılın dört mevsimi keşfetmeye değer muazzam bir destinasyon.

Önceki blog yazısıRoma’nın En Popüler Çeşmesi: Fontana Di Trevi
Sonraki blog yazısıİtalya Nerede 📍 İtalya’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın