Amsterdam Müzeleri‘ni görmek, Amsterdam‘a gidenlerin belki de en az ilgilendikleri konu olsa gerek. Çoğunluğun gece hayatı, eğlenceli barları ve cafelerinde tüttürmek için gittiği şehrin görülmeye değer sanat hazineleri barındıran çok sayıda müzesi var. Bazılarını birkaç defa ziyaret ettiğim müzelerin bazıları, sanat severlerin başlıbaşına kalkıp Amsterdam’a gitmeyi gerektirecek kadar geniş koleksiyonlara sahip.

Museumplein olarak da bilinen meydanda, Amsterdam’ın çok önemli kültür ve sanat mekânları yer alıyor. Bunlardan 1 milyondan fazla parçaya ev sahipliği yapan Rijksmuseum ve sanatçının değerli tablolarının sergilendiği Van Gogh Müzesi, Amsterdam’a yolu düşenlerin görmesi gereken en önemli 2 müze.

Amsterdam Müzeleri

1. Rijksmuseum

amsterdam müzeleri

Rijksmuseum, Amsterdam’ın en değerli sanat adreslerinden biri. Ülkenin ender sanat eserleri ve antikalarını barındıran müzenin koleksiyonunda yaklaşık 7 milyon sanat eseri var. 1809’da açılan müze koleksiyonu arasında 5000’den fazla resim çalışması bu devasa binanın 250 odasında sergileniyor.

Resimlerinin yanı sıra Rijksmuseum, 35 bin kitap ve el yazması içeren iyi donatılmış kütüphanesiyle oluğu kadar, Hollanda sanatı ile kültürünün gelişimini gösteren sayısız sergi var. Diğer yandan müzede geleneksel el işleri, orta çağ heykelleri ve modern sanat koleksiyonları da yer alıyor.

Göz at: Amsterdam Gezi Rehberi

2. Van Gogh Müzesi

amsterdam museums

Van Gogh Müzesi her yıl, 19. yüzyılın çok az sanatçısının yakaladığı yaratıcılığa sahip bir sanatçı olan Van Gogh’un trajik hayatı ve eşsiz yeteneğini görebilmek için gelen 1.5 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor.

Malta

Dünyanın en önemli sanat galerisi olarak görülen müze, aynı zamanda Hollanda’nın en çok ziyaret edilen ikinci müzesi olma unvanına da sahip. 1973’te büyük övgülerle açılan Van Gogh Müzesi’nde, Van Gogh’a ait 200’den fazla resim, 500 çizim ve 700 mektup, dünyanın en büyük Van Gogh resimleri koleksiyonunu altında sergileniyor.

Göz at: Amsterdam’a Nasıl Gidilir

3. Amsterdam Tarih Müzesi

Amsterdam Museum

Eski bir kent yetimhanesinde kurulan ve 1414’te inşa edilen Amsterdam Tarih Müzesi, ziyaretçilerin sürekli değişen Amsterdam’ın ülke ve dünyadaki rolünü öğrenebilecekleri birkaç geniş sergisi bulunuyor. Müzede tarih öncesi dönemlerden kalma bulgulardan şehrin orijinal fermanına, günümüze ait parçalardan, denizden nasıl toprak alındığına kadar değişiklik gösteren ilgi çekici birçok tanıtım sergileri yer alıyor.

İçteki avlularda eski atış poligonu gibi keşfetmesi eğlenceli yerler de var. Kütüphanesi ise şehrin tarihine ait çok zengin bir edebiyat koleksiyonuna sahip.

Göz at: Amsterdam Gece Hayatı

4. Yahudi Tarihi Müzesi

amsterdam görülecek müzeler

Toplam 4 sinagogdan oluşan Yahudi Tarihi Müzesi’ndeki (Jewish Historical Museum / Joods Historisch Museum) 1670’de yapılan Grote Sinagogu, gümüş Tevrat kılıfları, Tevrat örtüleri, işlemeli Tevrat başlıkları ve askılarının yanı sıra, özellikle ilgi çeken, beyaz mermerden, Kutsal Tapınak gibi ayin kubbeleri ile geniş dini eserler koleksiyonu ile ön plana çıkıyor.

Geniş bir kütüphanesi de bulunan yapıda, Üst Sinagog’da (Upper Synagogue / Obbene Sjoel) bir Kosher restoranı yer alıyor. Müzenin dışında ise 1941’de Yahudilerin sürgününe karşı grev yapan işçilerin anısına yapılmış Liman İşçisi Anıtını (Docker Monument) görebilirsiniz.

Müzenin diğer bölümlerinden ve türünün en eski örneği olan Ets Heim Kütüphanesi ile 17. yüzyıl geç dönemine ait Portekiz Sinagogu ilgi çekici diğer bir tapınak. Bu etkileyici tarihe daha derinden bakmak isterseniz, tarihi Yahudi Mahallesi’ni de içine alan, müzeye özel İngilizce turlara da katılabilirsiniz.

5. Rembrandt House Museum

amsterdamda gezilecek müzeler

Rembrandt, eşi Saskia ile beraber hayatının en mutlu ve başarılı yıllarını, şu anda Rembrandt Müze Evi (Rembrandt House Museum) olan, Jodenbreestraat üzerindeki evinde geçirdi. Burada, yani Yahudi Mahallesinde İncil temalı modellerini buldu ve kanallar arasında yaptığı gezintilerde gördüğü manzaraları resmetti. Rembrandt’ın 20 yıl yaşadığı, 17. yüzyıl stili ile döşenmiş, sayısız gravür ve kişisel eşyalarının bulunduğu müze evi, İngilizce rehberli turlar eşliğinde ziyaret edebilirsiniz.

Rembrandt Müze Evi’nden 2 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Güney Kilisesi’nde ise (Zuiderkerk / South Church) Rembrandt’ın üç çocuğu ve bir öğrencisinin mezarları bulunuyor. 1603 ve 1611 arasında inşa edilen kilise, Amsterdam’da Reformasyon’dan sonra inşa edilen ilk Protestan kilisesi olma unvanına sahip.

Kilisenin tasarımcısı Mimar Hendrick de Keyser’in mezarı da burada yer alıyor. Geniş çaplı restorasyondan sonra günümüzde yerel kültürel aktiviteler ve etkinlikler için bir merkez haline gelen kilisenin yanı sıra şehirde Rembrandt ile ilgili sayısız kafe ve restoranın bulunduğu, ünlü ressamın heykelinin de yer aldığı Rembrandt Meydanı.

6. Anne Frank Müzesi

amsterdam anne frank müzesi

Prinsengracht üzerinde bulunan Anne Frank Müzesi, Nazi soykırımı kurbanlarının kısa sürmüş hayatlarına adanan bir yapı. Frankfurt’tan göçen Yahudiler olarak Anne Frank’in ailesi, II.

Dünya Savaşı’nın büyük bir kısmında bu evde saklandı. 15 yaşındaki ölümünden sadece birkaç yıl sonra dünya çapında çok satan bir kitaba dönüşen günlüğünü, Anne Frank burada yazdı.

Evin büyük kısmı, savaş bitmeden sadece 2 ay önce ölen Anne’in yaşadığı dönemdeki gibi korundu. Günümüzde ise bu ev, tarihin trajik bir dönemine ait dokunaklı bir anıt olarak ziyarete açık.

Malta

7. Tropenmuseum

Tropenmuseum

1864’de kurulan Tropikler Müzesi (Tropenmuseum), Hollanda’nın eski koloni tarihini merak edenler için harika bir müze. Müze için özel inşa edilen devasa salonunda tropikal ve subtropikal bölgelerden sayısız sanat eseri ve günlük eşya sergileniyor.

Otantik pazarda dolaşırken Uzakdoğu evlerinin içini gezmek ve tamamen oryantal eşyalarla dolu dükkânlardan alışveriş yapmak, bu keşfi çok daha eğlenceli hale getiriyor. Müze aynı zamanda Doğu ve Uzakdoğu bölgelerinin geleneksel enstrümanlarıyla verilen konserlere de ev sahipliği yapıyor. İngilizce rehberli turlar da mevcut.

Göz at: Amsterdam Red Light District

8. Heineken Experience

Heineken Experience

Heineken Experience, bira işleme yöntemleri ve aşamalarına şahit olabileceğiniz bir deneyim müzesi. 1867’de kurulmuş ve 1998’a kadar hizmet vermiş bir bira fabrikası, 1988’e kadar Heineken’in genel merkezi olarak kullanılmış. Turistler tarafından yoğun ilgiyle ziyaret edilen müzede ücretsiz bira ikramı da var. Pazar, pazartesi, perşembe ve cuma günleri 11.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Göz at: Amsterdam Vondelpark

9. Madame Tussauds Amsterdam

amsterdamda görülmesi gereken müzeler

Dünyaca ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds, kent merkezindeki Peek & Cloppenburg Binasında yer alıyor. İlk olarak Londra’da açılıp zamanla tüm dünyaya yayılan bir müze zinciri olan Marie Tussaud’da, kraliyet ailesinden, ünlü sanatçı, oyuncu ve sporculara birçok ismin bal mumu heykelini görebilirsiniz. Her gün 09.30-10.30 saatleri arasında ziyarete açık. Madame Tussauds Müzesi’nin bilet ücretleri, gezmek istediğiniz bölümlere göre farklılık gösteriyor.

10. Stedelijk Museum

amsterdam müzeleri blog

1895’de kurulan Amsterdam Kent Müzesi (Stedelijk Museum), Avrupa’nın en etkileyici modern sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. 19. ve 20. yüzyıl, Felemenk ve Fransız resimlerine odaklanarak, Van Doesburg, Mondrian ve Rietveld’e ait örneklerle De Stijl akımını görebileceğiniz müzede, Rosenquist ve Warhol’un çalışmalarıyla Pop Art gibi çeşitli meşhur sanat akımlarını ön plana çıktığını görebilirsiniz.

Chagall, Dubuffet, De Kooning ve Matisse gibi büyük ressamlara da yer veren Stedelijk Museum’un Heykel Bahçesi’nde ise Rodin, Moore, Renoir ve Visser’e ait örnekleri görmeniz mümkün. Amsterdam müzeleri lstesinde olması gereken Stedelijk Museum’u İngilizce rehber eşliğindeki turlarla gezmenin haricinde eğlenceli aile atölyelerine de katılabilirsiniz.

Önceki blog yazısıOylat Şelalesi, Bursa
Sonraki blog yazısıEndonezya’ya Ne Zaman Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın