Amsterdam Müzeleri, tarih ve sanat meraklısıysanız müzeler Amsterdam turunuza başlamak için harika bir çıkış noktası. Yılda 5 milyondan fazla turiste ev sahipliği yapan turistik bir yer olan Amsterdam, birçok ziyaretçinin rüyası haline gelen, tarih, kültür, yemek ve eğlence alanlarının ilginç bir birleşimi. Şehir farklı ilgi alanları ve beklentilere yanıt verecek sayısız alternatife sahip.

Çoğunluğun gece hayatı, eğlenceli barları ve cafelerinde tüttürmek için gittiği şehrin görülmeye değer sanat hazineleri barındıran çok sayıda müzesi var. Bazılarını birkaç defa ziyaret ettiğim müzelerin bazıları, sanat severlerin başlıbaşına kalkıp Amsterdam’a gitmeyi gerektirecek kadar geniş koleksiyonlara sahip.

Elbette Amsterdam, Red Light District ile tanınsa da çok daha fazlasını sunuyor. Kentteki en önemli müzeler, Müzeler Meydanı olarak da bilinen Museumplein‘de yer alıyor. Meşhur Van Gogh Müzesi, Ulusal Rijksmuseum gibi birçok müze ile dolup taşıyor. Savaş dönemi hakkında daha fazla şey bilmek istiyorsanız Anna Frank’ın Ev’i de ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden biri.

İşkence Müzesi, Seks Müzesi ve Kenevir Müzesi gibi daha ilginç birçok müzeye de sahip olan Amsterdam’da elmas ticaretinin ana merkezlerinden biri olarak değerli taş müzesi bulmanız da mümkün. Van Gogh Müzesi ise Amsterdam’ın en çok ziyaretçi ağırlayan sanat merkezi.

Malta

Amsterdam Müzeleri

1. Rijksmuseum

amsterdam müzeleri

Rijksmuseum, Amsterdam’ın en değerli sanat adreslerinden biri. 19. yüzyılda inşa edilen Museumplein’de Hollanda’nın ulusal müzesi olan ünlü Rijksmuseum bulunuyor. Aslında Lahey’de 1800 yılında kurulan müze Kral Louis Bonaparte’nin emriyle 1808’de Amsterdam’a taşınmış. Rijksmuseum’un Hollanda Altın Çağı’ndan kalan en büyük resim koleksiyonuna sahip.

Ülkenin ender sanat eserleri ve antikalarını barındıran müzenin koleksiyonunda yaklaşık 7 milyon sanat eseri var. 1809’da açılan müze koleksiyonu arasında 5000’den fazla resim çalışması bu devasa binanın 250 odasında sergileniyor. Bunlara dünyaca ünlü Rembrandt’ın Night Watch’unun yanı sıra Asya sanatının geniş bir koleksiyonu da dahil.

Resimlerinin yanı sıra Rijksmuseum, 35 bin kitap ve el yazması içeren iyi donatılmış kütüphanesiyle oluğu kadar, Hollanda sanatı ile kültürünün gelişimini gösteren sayısız sergi var. Diğer yandan müzede geleneksel el işleri, orta çağ heykelleri ve modern sanat koleksiyonları da yer alıyor.

2. Van Gogh Müzesi

amsterdam museums

Van Gogh Müzesi, her yıl, 19. yüzyılın çok az sanatçısının yakaladığı yaratıcılığa sahip bir sanatçı olan Van Gogh’un trajik hayatı ve eşsiz yeteneğini görebilmek için gelen 1.5 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Dünyanın en önemli sanat galerisi olarak görülen müze, aynı zamanda Hollanda’nın en çok ziyaret edilen ikinci müzesi olma unvanına da sahip.

1973’te büyük övgülerle açılan Van Gogh Müzesi’nde, Van Gogh’a ait 200’den fazla resim, 500 çizim ve 700 mektup, dünyanın en büyük Van Gogh resimleri koleksiyonunu altında sergileniyor. Ressamın Aardappeleters (Patates Yiyen) veya Zonnenbloemen gibi eserlerini de içeren en ünlü resimlerini barındırıyor.

Bu önemli müzede en geniş bölüm Van Gogh’un eserlerine ayrılmış olsa da 19. yüzyıla ait empresyonist ve post empresyonist sanatçıların eserlerinin bulunduğu sergi alanları da mevcut. Turistlerin ziyaret etmeleri için restore edilen ressamın yaşadığı ve çalıştığı yer olan Rembrandt’ın evi de Amsterdam’da bulunuyor.

3. Amsterdam Tarih Müzesi

Amsterdam Museum

Amsterdam Tarih Müzesi, eski bir kent yetimhanesinde hizmet veriyor. Ziyaretçilerin sürekli değişen Amsterdam’ın ülke ve dünyadaki rolünü öğrenebilecekleri birkaç geniş sergisi bulunuyor. Müzede tarih öncesi dönemlerden kalma bulgulardan şehrin orijinal fermanına, günümüze ait parçalardan, denizden nasıl toprak alındığına kadar değişiklik gösteren ilgi çekici birçok tanıtım sergileri yer alıyor. İçteki avlularda eski atış poligonu gibi keşfetmesi eğlenceli yerler de var. Kütüphanesi ise şehrin tarihine ait çok zengin bir edebiyat koleksiyonuna sahip.

4. Yahudi Tarihi Müzesi

amsterdam görülecek müzeler

Yahudi Tarihi Müzesi (Jewish Historical Museum / Joods Historisch Museum), toplam 4 sinagogdan oluşan bir müze. 1670’de yapılan Grote Sinagogu, gümüş Tevrat kılıfları, Tevrat örtüleri, işlemeli Tevrat başlıkları ve askılarının yanı sıra, özellikle ilgi çeken, beyaz mermerden, Kutsal Tapınak gibi ayin kubbeleri ile geniş dini eserler koleksiyonu ile ön plana çıkıyor.

Geniş bir kütüphanesi de bulunan yapıda, Üst Sinagog’da (Upper Synagogue / Obbene Sjoel) bir Kosher restoranı yer alıyor. Müzenin dışında ise 1941’de Yahudilerin sürgününe karşı grev yapan işçilerin anısına yapılmış Liman İşçisi Anıtını (Docker Monument) görebilirsiniz.

Müzenin diğer bölümlerinden ve türünün en eski örneği olan Ets Heim Kütüphanesi ile 17. yüzyıl geç dönemine ait Portekiz Sinagogu ilgi çekici diğer bir tapınak. Bu etkileyici tarihe daha derinden bakmak isterseniz, tarihi Yahudi Mahallesi’ni de içine alan, müzeye özel İngilizce turlara da katılabilirsiniz.

5. Rembrandt House Museum

amsterdamda gezilecek müzeler

Rembrandt Müze Evi (Rembrandt House Museum), Rembrandt ve eşi Saskia ile beraber hayatının en mutlu ve başarılı yıllarını, şu anda Jodenbreestraat üzerinde geçirdiği ev. Burada, yani Yahudi Mahallesinde İncil temalı modellerini buldu ve kanallar arasında yaptığı gezintilerde gördüğü manzaraları resmetti. Rembrandt’ın 20 yıl yaşadığı, 17. yüzyıl stili ile döşenmiş, sayısız gravür ve kişisel eşyalarının bulunduğu müze evi, İngilizce rehberli turlar eşliğinde ziyaret edebilirsiniz.

Rembrandt Müze Evi’nden 2 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Güney Kilisesi’nde ise (Zuiderkerk / South Church) Rembrandt’ın üç çocuğu ve bir öğrencisinin mezarları bulunuyor. 1603 ve 1611 arasında inşa edilen kilise, Amsterdam’da Reformasyon’dan sonra inşa edilen ilk Protestan kilisesi olma unvanına sahip.

Kilisenin tasarımcısı Mimar Hendrick de Keyser’in mezarı da burada yer alıyor. Geniş çaplı restorasyondan sonra günümüzde yerel kültürel aktiviteler ve etkinlikler için bir merkez haline gelen kilisenin yanı sıra şehirde Rembrandt ile ilgili sayısız kafe ve restoranın bulunduğu, ünlü ressamın heykelinin de yer aldığı Rembrandt Meydanı.

6. Anne Frank Müzesi

amsterdam anne frank müzesi

Anne Frank Müzesi, Nazi soykırımı kurbanlarının kısa sürmüş hayatlarına adanan bir yapı. Frankfurt’tan göçen Yahudiler olarak Anne Frank’in ailesi, II. Dünya Savaşının büyük bir kısmında bu evde saklandı. 15 yaşındaki ölümünden sadece birkaç yıl sonra dünya çapında çok satan bir kitaba dönüşen günlüğünü, Anne Frank burada yazdı.

Günlükte yaşananların bu müze halindeki evde gerçekleştiğini hissetmek ve görmek oldukça etkileyici bir deneyim sunuyor. II. Dünya Savaşı’nda Nazilerden saklanan Anne Frank’ın günlüğünü ve bu günlükten ilham alınarak çekilen film müzeye olan ilgiyi artırıyor. Kitabı okumamış, filmi seyretmemiş olsanız bile, tarihe tanıklık eden bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Evin büyük kısmı, savaş bitmeden sadece 2 ay önce ölen Anne’in yaşadığı dönemdeki gibi korundu. Günümüzde ise bu ev, tarihin trajik bir dönemine ait dokunaklı bir anıt olarak ziyarete açık.

7. Tropenmuseum

Tropenmuseum

Tropikler Müzesi (Tropenmuseum), Hollanda’nın eski koloni tarihini merak edenler için harika bir müze. 1864’de kurulan müze için özel inşa edilen devasa salonunda tropikal ve subtropikal bölgelerden sayısız sanat eseri ve günlük eşya sergileniyor.

Otantik pazarda dolaşırken Uzakdoğu evlerinin içini gezmek ve tamamen oryantal eşyalarla dolu dükkânlardan alışveriş yapmak, bu keşfi çok daha eğlenceli hale getiriyor. Müze aynı zamanda Doğu ve Uzakdoğu bölgelerinin geleneksel enstrümanlarıyla verilen konserlere de ev sahipliği yapıyor. İngilizce rehberli turlar da mevcut.

8. Heineken Experience

Heineken Experience

Heineken Experience, bira işleme yöntemleri ve aşamalarına şahit olabileceğiniz bir deneyim müzesi. 1867’de kurulmuş ve 1998’a kadar hizmet vermiş bir bira fabrikası, 1988’e kadar Heineken’in genel merkezi olarak kullanılmış. Turistler tarafından yoğun ilgiyle ziyaret edilen müzede ücretsiz bira ikramı da var. Pazar, pazartesi, perşembe ve cuma günleri 11.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

9. Madame Tussauds Amsterdam

amsterdamda görülmesi gereken müzeler

Madame Tussauds, kent merkezindeki Peek & Cloppenburg Binasında yer alan dünyaca ünlü bir balmumu müzesi. İlk olarak Londra’da açılıp zamanla tüm dünyaya yayılan bir müze zinciri olan Marie Tussaud’da, kraliyet ailesinden, ünlü sanatçı, oyuncu ve sporculara birçok ismin bal mumu heykelini görebilirsiniz. Her gün 09.30-10.30 saatleri arasında ziyarete açık. Madame Tussauds Müzesinin bilet ücretleri, gezmek istediğiniz bölümlere göre farklılık gösteriyor.

10. Stedelijk Museum

amsterdam müzeleri blog

Amsterdam Kent Müzesi (Stedelijk Museum), Avrupa’nın en etkileyici modern sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. 19. ve 20. yüzyıl, Felemenk ve Fransız resimlerine odaklanarak, Van Doesburg, Mondrian ve Rietveld’e ait örneklerle De Stijl akımını görebileceğiniz müzede, Rosenquist ve Warhol’un çalışmalarıyla Pop Art gibi çeşitli meşhur sanat akımlarını ön plana çıktığını görebilirsiniz.

Chagall, Dubuffet, De Kooning ve Matisse gibi büyük ressamlara da yer veren Stedelijk Museum’un Heykel Bahçesi’nde ise Rodin, Moore, Renoir ve Visser’e ait örnekleri görmeniz mümkün. Amsterdam müzeleri listesinde olması gereken Stedelijk Museum’u İngilizce rehber eşliğindeki turlarla gezmenin haricinde eğlenceli aile atölyelerine de katılabilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz