Hollanda‘da Overijssel Eyaletinde bulunan masalsı bir köy Giethoorn. Hollanda’nın Venedik’i olarak nitelendirilen Giethoorn, cadde ve sokakların yerini su kanallarının aldığı, elektrikli botların dışında hiçbir ulaşım aracının girmediği, evlerin ada ve adacıklar üzerinde konumlandığı masalsı bir kasaba.

Adı ‘keçi boynuzu’ anlamına gelen Giethoorn’un kuruluşu 13. yüzyıla uzanıyor. Kendisine hayran bıraktıran çiftlik evleri, kanallar ve köprülerden oluşan köy de sadece 2.620 kişi yaşıyor.

Giethoorn

Köyde karayoluyla ulaşım olsa da köydeki evlerin çoğuna bugün hala sadece teknelerle ulaşabiliyor. Posta dağıtımı bile punta adı verilen teknelerle gerçekleştiriliyor. Benzinle çalışan botların hem çevre kirliliği yaratması hem de gürültü yapması nedeniyle kullanımının yasak olduğu Giethoorn’da evler ve adalar 180 köprüyle birbirine bağlı.

Giethoorn, özellikle 1958’den sonra Hollandalı film yapımcısı Bert Haanstra’nın ünlü komedi Fanfare’de köyü çekmesinden sonra meşhur oldu. Önceleri hiç yolu olmayan köye sadece teknelerle ulaşılabiliyordu. Gelen kişi sayısının artmaya başlamasıyla bir yol yapıldı ve ayrıca bir bisiklet yolu da eklendi.

Giethoorn, Hollanda

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kasabanın web sitesinde ‘Duyabileceğiniz en yüksek ses bir ördek sesi ya da diğer kuşların çıkardığı sesler olabilir’ cümlesi tüm bu sakinliği açıklıyor.

Monopoly oyununun 2015’te çıkardığı özel seride yer alan Giethoorn, oyunda yer aldıktan sonra dünyaca tanınır bir yere dönüştü. Yılda 200 binden fazla Çinli turistin ziyaret ettiği kasaba özellikle Amsterdam’a gelenlerin rotasına eklediği bir destinasyon. İlginin her geçen gün arttığı bu masalsı köye özel turlar da düzenleniyor.

giethoorn nerede

Kasabada yaşayanların gündelik yaşamda işe, okula ya da alışverişe giderken kullandığı botlar, Giethoorn’u gezmek isteyenlerin de favorisi. Whisper Boat (Fısıltı Botu) adı verilen araçlar neredeyse hiç ses çıkartmadan çalışıyor.

Bu botları kiralamak isteyenlere motorun nasıl kullanılacağı anlatılıyor ve kanallarda kaybolmamak için bir de harita veriliyor. Bot dışındaki bir diğer seçenek de gondola benzeyen punterlar. Bu aracı bir sopa yardımıyla iterek yol alıyorsunuz. Ayrıca köyü bisiklet kiralayarak da gezebilir, hediyelik dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Giethoorn Yapılacak Şeyler

Gerçek olamayacak kadar güzel olan Giethoorn’un masalsı evleri arasında yürüyüş yapabilir ya da tekne ile gezebilir, kendinize bir bot kiralayarak kasabanın içindeki kanallarda dolaşabilirsiniz. Oturup sadece köyü izlemek isterseniz köyün kıyısında yer alan restoranlarında ve kafelerinde keyifli bir mola verebilirsiniz.

giethoorn nasıl gidilir

Rene Boissevain’in 1969’da açtığı Museum De Oude Aarde, kasabada ziyaret edilmesi gereken müzelerden. Boissevain’in dünyanın farklı yerlerine seyahat ederek topladığı değerli taşlar ve mineraller müzede sergileniyor. Günümüzde Visser Ailesi’nin işlettiği müze koleksiyonuna her yıl yeni parçalar ekleniyor. Müze Mart-Ekim aylarında 10.00-18.00 arası, Kasım-Mart aylarında 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Het Olde Maat Uus Müzesi‘nde Giethoorn’daki tipik bir çiftlik evinin 100 sene önceki gündelik yaşamı sergileniyor. Eski bir çiftlik evinin 1988’de yeniden yapılıp, eski bir tarzda dekore edilmesiyle açılan müe, 100 yıl önce Giethoorn’da gündelik hayatın nasıl olduğuyla ilgili bir fikir vermesi açısından görülesi. Müze Pazartesi-Cumartesi günleri arasında ziyaret edilebiliyor.

The Fanfare, Giethoorn’un en ünlü kafesi. Soluklanmak için ideal. Bu yerin bu kadar tanınması 1958’de Hollandalı film yapımcısı Bert Haanstra’nın Fanfare adlı filminin bir kısmını kafede çekmesinden kaynaklanıyor.

giethoorn gezilecek yerler
giethoorn hollanda

Giethoorn konaklama

Amsterdam’a yakınlığı nedeniyle daha çok günübirlik ziyaret edilen Giethoorn’un huzurlu atmosferini deneyimlemek için en az 1-2 gece konaklamak gerek. Konaklama düşünenler için Hotel de Harmonie kasabanın en sessiz bölgelerinden biri olan kuzey tarafında hemen kanalın yanında yer alıyor. Otele fazla bütçe ayırmak istemeyenler için Airbnb’de onlarca farklı kiralık ev var.

Giethoorn nerede

Giethoorn Köyü, Hollanda’nın Overijssel eyaletinde yer alıyor. Steenwijkerland Belediyesine bağlı olan köy, güney batısında yer alan Steenwijk’e yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunuyor.

Giethoorn Amsterdam arası 120 km ve yaklaşık olarak 1,5 saatte gidilebiliyor. Giethoorn’a gitmek için, Amsterdam’dan kalkan Giethoorn turu programlarına da dilerseniz katılabilirsiniz.

giethoorn amsterdam
amsterdam giethoorn

Giethoorn’a nasıl gidilir

Amsterdam Merkez Tren İstasyonu Amsterdam Centraal’den iki ya da üç tren değiştirilerek ulaşılabilen Giethoorn, Amsterdam’a 114 km uzaklıkta. Tren sayısına ve sefer saatine bağlı olarak Amsterdam’dan trenle köye ulaşmak 2 ile 3,5 saat arasında değişiyor.

Azerbaycan

Tren istasyonundan kalkan ring otobüsü köye 10 dakika yürüme mesafedeki noktada yolcuları indiriyor. Amsterdam’dan Giethoorn özel araçla 1,5 saat sürüyor.

Giethoorn’a ne zaman gidilir

Kasabayı ziyaret etmek isteyenleri yılın farklı dönemlerinde farklı manzaralar karşılıyor. Huzurlu ve sakin bir yer arayanlar için muhteşem bir alternatif olan Giethoorn en güzel zamanlarını çiçeklerin açmaya, doğanın renklenmeye başladığı bahar aylarında yaşıyor. Ayrıca köy yaz aylarında çeşitli etkinlikler ve festivallere ev sahipliği yapıyan köy muhteşem bir atmosfere de sahip oluyor.

Ağustos ayında kasaba turist akınına uğruyor. Kış aylarında ise kar yağışıyla birlikte Giethoorn adeta bir tabloya dönüyor. Kanallar donuyor ve hem yerlilerin hem de turistlerin kullanımına hazır birer kayak pistine dönüşüyor.

Kuzeyin Venedik’i olarak adlandırılan Giethoorn masalsı evleri, kanalları ve köprüleriyle huzuru doğada arayanların en doğru adresi.

Malta
Önceki blog yazısıKaleiçi Nerede 📍 Antalya Kaleiçi’ne Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıPrag’ın Sembolü: Charles Köprüsü
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın