Vondelpark, Hollanda‘nın en ünlü, Amsterdam‘ın da en büyük şehir parkı. Her yıl yaklaşık 10 milyon ziyaretçi ağırlayan Vondelpark, Leidseplein’in güneyinde, Rijksmuseum, Stedelijk Müzesi ve Van Gogh Müzesi yakınlarında yer alan ve turistlerin yanı sıra Amsterdamlılar tarafından da çok sevilen yemyeşil bir alan.

İsmini, ünlü şair Joost van der Vondel’den alan Vondelpark, yeşillikler ve ağaçlarla çevrelenmiş, göletlerinde kuğular ve ördeklerin gezindiği, şehrin içinde eşsiz bir bölge. Amsterdam’ı turlarken Rijksmuseum, I Amsterdam, Van Gogh Müzesi ve Stedelijk Müzesi‘ni gezdikten sonra, sadece 800 metre ilerideki Vondelpark’a geçip çimlere yayılıp dinlenin, enerjinizi toplayın.

Bir film müzesini, yaz aylarında açık hava sinemasının kurulduğu bir açık hava tiyatrosunu, bir oyun alanını, pek çok restoran ve kafeyi bünyesinde barındıran Vondelpark, 46 hektarlık bir alana yayılıyor. Hepsini gezip görmeniz için epey bir vakit ayırmanız gerek. Amsterdam’a park gezmeye gelmediğiniz göre bir bölümünü dolaşıp dinlenin, yeşilin, doğanın ve huzurun keyfini çıkarın. Yürüyüş yolları ve bisiklet parkurları ile de spor yapmak isteyenleri kendine çeken parkta frizbi ya da futbol oynayan genç yaşlı pek çok Amsterdamlıların arasına karışın.

Amsterdam, Vondelpark

Vondelpark, Amsterdam

Bir grup Amsterdamlının halka açık bir park kurmak için oluşturduğu komite tarafından 1864’te oluşturulan Vondelpark, peyzaj mimarı Jan David Zocher tarafından o zamanın moda akımı olan İngiliz bahçeleri şeklinde tasarlanmış. Zocher ve kendisi gibi peyzaj mimarı olan oğlu, Vondelpark’ın yanı sıra, yine Hollanda’daki Keukenhof ve diğer parkların da tasarımcıları.

Malta

1865’te Nieuwe Park (Yeni Müze) adıyla halka açılan parka verilen Vondelpark ismi 1867’de Hollandalı şair Joost van den Vondel’in heykelinin parka yerleştirilmesiyle kabul edilmiş. İlerleyen yıllarda 45 hektarlık alana ulaşan park, o tarihten beri kentin merkezinde Leidseplein ve Museumplein’in yakınlarında yer alıyor.

1873’te ise L.P. Zocher, parkta küçük bir ada ve müzik konserlerinin düzenlenmesi için bir tiyatro alanı inşa etti. Parkı takip eden Vondelstraat boyunca ise, Vondelpark’ın kurulmasından on yıllar sonra, Rijksmuseum ve Amsterdam Merkez İstasyonu’nun tasarımcısı Pierre Cuypers’in tasarladığı üçgen çatılı şirin evler bulunuyor. Bugün park amsterdam gezilecek noktalar arasında en keyifli yerlerden biri. Diğer yerler için Amsterdam Gezi Rehberi yazıma göz atın.

Vondelpark
Vondelpark, Amsterdam

Kentin geneli gibi deniz seviyesinin altında bulunan Vondelpark, her 30 yılda bir yenileme sürecine giriyor. Bu yenileme çalışmaları yapılmadığı takdirde, parkın tamamını su basma tehlikesi oluşuyor. Vondelpark aynı zamanda, huş ağacından kırmızı kestaneye dek pek çok ağaç türüne ve yabani ördeklerden mavi balıkçıllara dek birçok kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Amsterdam’a en ucuz uçak bileti için uçak bileti bulma yolları ile ilgili, pratik ipuçları paylaştığım yazıma göz atın.

Amsterdam Vondelpark nasıl gidilir
Vondelpark Nerede

Vondelpark, Amsterdam: Stichting Hart voor het Vondelpark
Postbus 75173, 1070 AD AMSTERDAM, vondelpark.com

Vondelpark’ta, güneşli bir günde köpeklerini gezdirenlerden, yürüyüş yapanlara, koşu parkurunda, paten pistinde günü değerlendirenlerden, müzik dinleyen ya da çimlerde tembellik eden insanlara rastlayabilir, içerisindeki açık hava tiyatrosunda ya da yaz aylarında park standında verilen ücretsiz konserlere denk gelebilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. Çok güzel yer abi, kız arkadaşımla gittik, ayaklarımız şişmişti. Hem dinlendik hem huzur bulduk. Sonra yine tabana kuvvet Amsterdam 😉

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz