Amsterdam Dam Meydanı, adını 13. yüzyılda inşa edilen barajdan almış. Amstel Nehri üzerine yapılmış baraj (İngilizce ‘dam’ baraj demek), aynı zamanda şehre adını vermiş. Amstel Dam, zamanla Amsterdam olmuş. Middledam ve Plaeste olmak üzere iki küçük meydanın bir araya gelmesiyle oluşan Dam Meydanı, limandan mal yükleyip indiren gemiler sayesinde ticarette büyüyüp devasa bir balık pazarı olarak ortaya çıkmış.

Daima hareketli ve dinamik olan meydan tam anlamıyla Amsterdam’ın kalbi. Daha çok yaz dönemi düzenlenen fuarlar, karnavallar, sokak sanatçılarının performansları gibi birçok gösteriye tanık oluyor. Devamlı kalabalık, cezbedici ve tam ortasından geçen cıvıl cıvıl yolun yoğun trafiği ile Dam Meydanı’nı görmeden hiçbir Amsterdam ziyareti tam sayılmaz.

dam meydanı

Amstel Nehri, 19. yüzyılda kısmi olarak doldurulmuş ve meydanın etrafı her yönde toprakla çevrilmiş. Bu fazladan alan 1837’de Menkul Kıymet Borsası inşa edilmek için kullanılmış. Diğer Avrupa şehirleri meydanlarından farklı olarak meydan ve çevresinde cafe ve restoran pek bulunmuyor. Daha çok insanların sosyalleşeceği, türlü türlü aktivitelerin ve gösterilerin yapıldığı oldukça hareketli bir alan.

Amsterdam Centraal Tren istasyonunun meydana uzaklığı sadece 800 metre. 4, 9, 14 ve 16 numaralı tramvaylar ve 755, 757, 759, 761 ve 763 numaralı otobüsler Dam Meydanı’ndan geçiyor. Çok yoğun olan bir trafiğe de sahip meydanı gezerken tramvay ve bisiklet yollarına dikkat etmenizde fayda var. Amsterdam turizm ofislerinden bilgi alarak da katılabileceğiniz Free Walking Tour buluşmaları meydanda yapılıyor. Birkaç saat süren bu gezilerde sadece bahşiş vermeniz gerekiyor.

Malta

Dam Meydanı Gezilecek Yerler

1. Amsterdam Royal Palace

Amsterdam Dam Meydanı

Amsterdam Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis), Amsterdam’ın Belediye Binası olarak 1655’te yapılarak hizmet vermeye başlamış. 1808’de Napolyon’un kardeşi Louis Napolyon tarafından Kraliyet Rezidansına dönüştürülmüş. Günümüzde kralın şehre geldiğinde kullandığı rezidans olarak hizmet veriyor.

Kraliyet Sarayı’nın 1648’de başlayan inşaatı, devasa yapının desteklenmesi için 13.659 sütunun batırılması işini de içeren muazzam bir görevdi. Antik Roma dönemi mimarisine uygun dış yapısı tamamen klasikken, içerisi muhteşem döşenen sarayın içi ise kabartmalar, süslemeler, mermer heykeller, frizler ve Rembrandt’ın öğrencileri olan Ferdinand Bol ile Govert Flinck tarafından yapılan tavan resimleri ile dekore edildi.

Sarayın diğer ilgi çekici mekânlarından olan Hazine Odası, dünyanın en iyi mobilya koleksiyonlarından birinin yanı sıra, mermer şöminesi ve Cornelius Holsteyn tarafından yapılan tavan resimleri ile eşsiz. Bir diğer önemli mekân ise yine Bol ve Flinck’in resimlerine sahip olan Alderman Salonu. Sarayın en büyük ve en önemli odası olan Konsey Odası şatafatlı dekorasyonuyla Avrupa’nın devlet salonlarından en güzellerinden biri.

2. Amsterdam Nieuwe Kerk

dam meydanı gezilecek yerler

Nieuwe Kerk (Yeni Kilise), Dam Meydanının en önemli yapılarından biri. 1814’ten bu yana Hollanda monarşisinin resmi taç giyme kilisesi olarak Kraliyet Sarayının yanında hemen sağında yer alıyor. Yeni Kilise’nin en göze çarpan özelliği, içerisinde barındırdığı ve 1649’da yapılan vaiz kürsüsü. Dört İncil yazarını, inanç, umut, hayırseverlik, adalet ve sağduyuyu sembolize eden figürler, muhteşem Barok ahşap oymacılığı ile yapılmış.

Düzenli org konserlerinin de verildiği kilisede 1670’ten kalma bir yer alan org, bronzdan yapılmış eşsiz güzellikte bir koro sahnesi ve zarif koro tabureleri bulunuyor. 15. yüzyıldan kalma Gotik tasarımıyla Yeni Kilise artık hizmet vermiyor olmasına rağmen kapılarını sanatsal sergiler ve konserler gibi akustik gösterilere açıyor.

3. De Bijenkorf (Arı Kovanı)

Amsterdam De Bijenkorf

Beehive/De Bijenkorf (Arı Kovanı), alışverişi seviyorsanız not etmeniz gereken bir yer. Hollanda’nın en yeni, en büyük ve en iyi mağazası burası. Karşısında Madame Tussauds Müzesi bulunan, her markayı kolayca bulabileceğiniz büyük alışveriş merkezi. Elektronikten giyme pek çok şeyin bulunduğu, her bütçeye uygun 6 katlı bu mağaza, alışveriş severlerin paralarını harcamaktan çekinmeyecekleri bir ürün yelpazesi sunuyor. Alışveriş yapabileceğiniz sokakların önde gelenlerinden biri Kalverstraat da Dam Meydanından geçiyor.

4. Madame Tussauds

Amsterdam Madame Tussauds

Madame Tussauds, Dam Meydanının en göze çarpan yerlerinden. Dünyaca ünlü insanların balmumundan yapılmış gerçek boyutlu ve son derece gerçekçi heykellerine ev sahipliği yapan müze oldukça eğlenceli bir gezi durağı. Ünlülerin balmumundan heykelleri ile fotoğraf çektirebilir, özel efektlerle süslü bu müzede gezinirken keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Aynı zamanda da şehrin en çok ziyaret edilen turistik noktalardan olan Madame Tussauds’u ziyaret eden pek çok insan, balmumu eserlerini incelerken bekleyeceğinin farkında. Elbette siz de porno yıldızlarından Barack Obama’ya kadar bütün favori ünlülerimizin birebir balmumu heykellerini görmeyi beklemekte haklısınız!

Madame Tussauds, Hollanda’yı gezmenin diğer bir güzelliği ise Hollanda kültürü ile ilgili daha çok şey öğrenmenize yardımcı olacak birçok yeni yüzü de görmeniz. Örneğin Kraliçe Beatrix ve kendi ismiyle anılan biracılık firmasının merhum başkanı Freddy Heineken.

5. Amsterdam Ulusal Anıt

amsterdam dam square

Dam Meydanı’nın doğusundan yükselen, kireç taşından, devasa bir hatıra sembolü olan Ulusal Anıt (National Monument), II. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin anılarını yaşatmak için dikilmiş. Burada, her yıl 4 Mayıs’ta bir anma töreni düzenleniyor. Şehrin önemli buluşma noktalarından biri.

Dam Meydanı’nın diğer tarafında yükselen ve 22 m’lik obelisk bir yapı olan Ulusal Anıt, aynı zamanda özgürlüğün sembolü. Anıtta, savaşı temsil eden 4 erkek figür, barışı temsil eden kadın ve çocuk, direnişi temsil eden 2 adam ve uluyan köpekler tasvir edilmiş. Obeliske gömülmüş 11 vazonun içinde vilayetlere ait topraklar, 12’nci vazoda ise Endonezya’daki Onur Mezarlığı’ndan gelen toprak bulunuyor.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz