Gürcistan, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında 10 Aralık 2011’de yapılan anlaşmayla sadece nüfus cüzdanları ve TC Kimlik Kartıyla seyahat edebiliyorlar. Anlaşma neticesinde Gürcistan vizesi gerekmeden, her girişte 1 yıl Gürcistan’da vizesiz kalabiliyorsunuz. Bunun için sadece nüfus cüzdanı veya TC Kmlik kartı yahut pasaport yeterli.

Türk vatandaşları Gürcistan’a, Gürcistan vatandaşları da Türkiye’ye pasaportsuz, sadece kimlik kartlarıyla seyahat edebiliyor. Gürcistan vizesi almak için başvuru yapmanıza gerek yok. Gürcistan’da bir yıl vizesiz kalış hakkınız var ama daha uzun kalmak isterseniz ikamet tezkeresi almanız gerekiyor. Vizesiz kalış sürenizin 45 gün öncesine kadar önce uzun dönemli/göçmen vizesi, bilahare de oturum izni başvurusunda bulunabiliyorsunuz.

Batum, yeşil ve mavinin buluştuğu, kafkasların en ünlü tatil beldelerinden bir tanesi. Gürcistan’nın bir bölümü olan Acara Özerk Cumhuriyetinin başkenti Batum, etkileyici doğası, temiz denizi, yemyeşil parkaları ve ilginç mimarisi ile çok yoğun turist ziyareti alan bir şehir.

BATUM’DA NEREDE KALINIR
🏡 Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. Merkezi konumdaki yıldızlı oteller Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi en konforlu ve talep gören oteller olarak tavsiyem. Hotel Park, Hotel Varios, Mariinsky Boutique Hotel ise oldukça merkezi konuma sahip temiz oteller. Hostel Old Batumi, Iveria, Hostel California, Back2ME gibi hosteller ise sırt çantalılar için uygun.

Malta

Gürcistan Vizesi Nasıl Alınır

Gürcistan vizesiz bir ülke. Gürcistan’da 1 yıl kalabiliyorsunuz. Türk Vatandaşları, Gürcistan’da kalmak isterlerse yılda yalnızca 1 kez giriş çıkış yaparak ülke sınırları içerisinde uzun süre kalabiliyorsunuz. Sadece TC Kimlik Kartınızla, pasaportsuz ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Eski nüfus cüzdanınız varsa bunun 10 yıldan eski olmaması, yıpranmış, yırtılmış, solmuş olmaması kesinlikle şart!

Gürcistan vizesi uzun dönemli başvuru için Gürcistan’da Dışişleri Bakanlığına başvurmanız gerekiyor. Halen oturma izni bulunan vatandaşlarımızın bu izni uzatmak istemeleri halinde, izin süresinin bitimine 40 gün kalana kadar Adalet Bakanlığı Kamu Hizmetleri Geliştirme Ajansı’na başvurmaları gerekecek.

Gürcistan veya Batum’a gitmek istediğinizde havalimanından çıkarken görevlilerce ‘Giriş-Çıkış Formu’ veriliyor. Bu belgeyi Gürcistan veya Batum’da kalınan süre boyunca üzerinizde bulundurmanız gerekiyor. Ülkeye geri dönüşte nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine bu belgeyi ibraz etmek gerekiyor. Ülkemizden çıkış yaparken 150 TL yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Gürcistan veya Batum’a araçlarıyla gitmek isteyenler sınır kapısından rahatlıkla geçiş yapabilirler. Yoğun tatil dönemleri ve resmi tatillerde yaşanacak yoğunluk nedeniyle Sarp Sınır Kapısı‘nda hem yaya hem de araç kuyrukları oluşuyor. Bu dönemlere dikkat etmekte yarar var.

Sınır kapısındaki taksicilere ve sizi şehre götürmek isteyen kadınlardan uzak durun. Kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla Gürcistan’a seyahat etmek isteyenlerin, yanlarında araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesini ve vekaletnamenin Gürcistan’ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekiyor.

Gürcistan’a seyahat edeceklerin pasaportlarında, Abhazya’ya ve Güney Osetya’ya deniz yoluyla ve/veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiklerini gösteren damga veya mühür olması durumunda Gürcistan girişinde hapis ve/veya para cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

Gürcistan’a girişte yanlarında 30.000 Lari veya üzerindeki bir meblağa bulunanların, Gürcistan gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak bu parayı bildirmeleri gerekiyor. Beyanı yapılmayan paraya, Gürcistan mevzuatı uyarınca el konulabiliyor. 18 yaşından küçüklerin ise anne ve babalarının nezaretinde veya onların yazılı resmi izinleri ile ülkeden Gürcistan’a giriş yapabilirler.

Nüfus cüzdanını Gürcistan’da kaybedenlerin, Tiflis’de bulunan Türk Büyükelçiliğinden veya Batum Başkonsolosluğumuzdan ülkemize geri dönüşü sağlayacak geçici pasaport müracaatlarında bulunabilirler. Bunun için seyahat edenlerim yanlarında başka bir fotoğraflı belge (ehliyet, öğrenci kimliği v.s.) bulunması tavsiye ediliyor.

Faydalı olabilecek diğer blog yazıları:
Batum’a Araçla Giriş Şartları
Pasaport Nedir
Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır
Vize Nedir Nasıl Alınır
Vize Ücretleri Ne Kadar
Schengen Vizesi Nedir
Vizesiz Gidilebilen Ülkeler
Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır

‼️ Gürcistan’a seyahat esnasında, ağrı kesici olsa dahi yanınızda hiç bir ilaç götürmeyin! Ağır para ve hapis cezası olduğu söyleniyor. Ayrıca Batum Gezi Rehberi ve Batum Gezilecek Yerler blog yazıma muhakkak gitmeden göz atın. Batum Gece Hayatı hakkında yazdığım detaylı yazıyı mutlaka ciddi ciddi okuyun!

‼️ Son yıllarda Batum gece klüplerindeki mafya vari davranışlar, hesap şişirmeler, kazıklamalar hakkında o kadar çok olay var ki kesinlikle gitmeden çok iyi araştırmanızı, her şeyin fiyatını önceden sormanızı, anlaşmanızı ve bilinçli davranmanızı öneriyorum. Batum yazılarımın altındaki yorum kısımlarını mutlaka okuyun! Gitmeden önce mutlaka araştırma yapmanız yararlı olur.

Vizesiz ülkeler arasında yer alan Gürcistan’da Batum turu yapmak isteyenler uçak bileti kampanyalarını takip etmelerini öneriyorum. Türk Hava Yolları Batum şehrine her gün seferler yapıyor. Uçak bileti fiyatları erken davranmazsanız çok da uygun fiyatlı olmayabiliyor.

111 Yorumlar

 1. Merhaba,

  Yaz tatili için (Tiflis/Batum konaklamalı) Karadeniz turuna katılmayı düşünüyorum, ancak tur şirketinden aldığım bilgiye göre nüfus cüzdanının 5 yılı geçmemiş olması şartıyla Gürcistan’a giriş yapabiliyormuşuz, hatta web sitelerinde “2012 önce alınmış ise yenilenmelidir” yazısına rastladım, bu ne kadar doğru merak ettim açıkçası, zira 2010 yılında nüfus cüzdanımı aldığım için yenilesem mi yenilemesem mi bilemedim. Bu arada Türk pasaportumun günü de geçti.

  Hollanda pasaportum var ve internet üzeri edindiğim bilgiye göre Hollanda vatandaşlarının vize alma zorunluluğu yokmuş, fakat Türkiye üzeri geçeceğim için vizeye gerek var mı yok mu bilemedim, pek net bir bilgiye de rastlayamadım.

  Bilgilendirirseniz lütfen sevinirim,

  Teşekkürler.

  • Gürcistan vizesiz bir ülke. Hollanda pasaportunuzla girebilirisiniz. Gürcistan’a nüfus cüzdanıyla gireceklerin cüzdanlarının 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. Bu bilgiyi değiştirmişlerse siz iyisi mi acenteye telefon açıp sorun.

 2. Kimlikle seyahat etmenin rahatlığını yaşadığım ilk ülke! Batum’da yerel bir pazara girmiştik, açıkta satılan domuz etlerini ve kötü kokularını hala unutamıyorum.

 3. Ben gurcistandan ev almak istiyorum vatandaslik alma ve gidip gezme konusunda orda tecrubeli olan yada oturan arkadas ariyorum gsm 05392504047 whatsupp ulasin lutfen

 4. Iyi gunler hocam esimle gunubirlik gitmeyi dusunuyoruz 20 eylulden sonra kimlik icin yeni basvurduk benim yeni kimlik geldi ama esimin eski kimligi var eski kimlik sorun cikartiyor diyorlar bir sikinti olur mu tesekkur ederim

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz