Doi Suthep–Pui National Park, Tayland‘ın Chiang Mai eyaletinde yer alan, yemyeşil dokusu ve zengin yaban hayatıyla doğayla baş başa vakit geçirebileceğiniz eşsiz güzellikteki bir milli park. Milli park, Budist tapınağı Wat Phra That Doi Suthep ve Kral Bhumibol Adulyadej ve ailesinin kışlık ikametgahı Bhubing Sarayına ev sahipliği yapıyor.

Geçmişte Doi Aoy Chang olarak bilinen Doi Suthep-Pui Milli Parkı, adını keşiş Sudeva’nın uzun yıllar yamaçlarında yaşadığı dağlardan alıyor. Park, 265 km²’lik alanı kaplayan Chiang Mai City’nin sadece birkaç kilometre kuzeybatısında, Chiang Mai eyaletinde konumlanıyor.

Wat Phra That Doi Suthep
Wat Phra That Doi Suthep

Chiang Mai Nimmanhaemin Yolu, butikler, sanat galeriler ve harika yemek seçenekleri sunan kafe ve restoranlarıyla şehrin gösterişli merkez üssü. Chiang Mai’nin en modern bölgesi başlıbaşına vakit ayırmayı hakkediyor. Benzersiz el sanatları, antikalar, kıyafetler veya aksesuarlar almak konusunda özel bir ilginiz varsa bira öğleden sonrası vaktinizi buraya ayırın.

Kendiniz motor kiralayıp gezmeyecekseniz mutlaka ilk iki tura katılın. Kaldığım Junior Guest House’un sunduğu çok çeşitli aktivite seçeneklerinden birini seçtim. Sabah 8.30’da minibüsle gelip otelden aldılar. 8 kişilik bir grupla Chiang Mai aktivitelerimize başladık.

Malta

Etkileyici doğası, çeşitli aktivite seçenekleri, kültürel ve tarihi zenginlikleri ile çok sayıda yerli ve yabancı turisti kendisine çeken Chiang Mai’de yapılacak çok fazla şey var. Herkese hitap edecek bir şeyleri olan Kuzey Tayland’ın bu en büyük kentinde, aktivitelerin tamamını tek sefere sığdırmak mümkün değil.

Doi Suthep–Pui National Park, Chiang Mai

Doi Suthep–Pui National Park (Doi Suthep–Pui Milli Parkı), Tayland’ın kuzeybatısında, Chiang Mai sınırlarında yer alan, ülkenin en popüler milli parklarından biri. Milli park, Chiang Mai’ye 10 km, Lampang’a 125 km, PAi’ye ise 140 km uzaklıkta bulunuyor.

Geçmişte Doi Aoy Chang olarak bilinen Doi Suthep-Pui Milli Parkı, adını keşiş Sudeva’nın uzun yıllar yamaçlarında yaşadığı dağlardan alıyor. Park, 265 km²’lik alanı kaplayan Chiang Mai City’nin sadece birkaç kilometre kuzeybatısında, Chiang Mai Eyaletinde konumlanıyor.

Parkın başlıca ilgi çekici yerleri Wat Phra That Doi Suthep, Doi Pui Dağı, şelaleler ve yürüyüş parkurlarından oluşuyor. Milli park, sayıları 100’ü aşan yürüyüş parkuru ve bisiklet yollarıyla Tayland’ın en iyi trekking rotalarından birkaçına sahip.

Parktaki en yüksek zirve 1.685 metrede yükselen Doi Pui. Çoğunlukla sisle kaplı, gizemli bir havası var. Wat Phra Doi Suthep ziyareti sonrası, milli park içerisinde yer alan Phu Ping Sarayını ve yüzlerce yıl içinde çok az değişen yaşam tarzına sahip Hmong kabilelerinin yaşadığı küçük tepe köylerini de ziyaret edebilirsiniz.

Doi Suthep-Pui Milli Parkı birçok vahşi yaşama ev sahipliği yapıyor. Kırmızı kuş tavuğu, sülün, kartal, yaban domuzu ve makak gibi çeşitli kuş ve küçük memeliler ormanlarda yaşıyor. Milli Park’ın girişi şehir merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta ve girişten Doi Pui’ye arabayla gitmek 40-50 dakika sürüyor.

Doi Suthep Efsanesi

Doi Suthep-Pui Milli Parkı, Tayland kültüründe yer edinen Doi Suthep Efsanesi‘nin de geçtiği yer. Bu efsanenin geçtiği yeri görmek isteyen birçok kişi her yıl milli parkı ziyaret ediyor.

Maha Suman Thera isimli bir rahip bundan 600 yıl kadar önce Thai medeniyetinin başladığı yer Sukhothai’nin kuzey krallığında yaşamış. Bir gün bir rüya görmüş: Kutsal Buddha’nın omuz kemiklerinden biri onu bir yerde bekliyormuş! Rüyasında gördüğü yere gündüz gittiğinde orada çok eski bir kemik bulmuş! Kemiğin sihirli güçleri varmış ve parlıyormuş, hareket edebiliyor hatta istediğinde görünmez olabiliyormuş!

Rahip bu kutsal kemiği Sukhothai Kralına getirmiş. Kral Dharmmaraja çok büyük bir kutlama düzenlemiş ama kutsal kemik büyülü özelliklerinden hiçbirisini krala göstermemiş. Kral buna çok sinirlenmiş. Kuzeyin başka bir kralı kemiğin şanını duymuş ve onu kendi gözleri ile görmek istemiş. Lanna Kralı Kue Na Rahibi çağırmış. Rahip kemiği krala götürmüş. Kral kemiğin görmüş ve çok etkilenmiş ve onun için Wat Suan Dok (çiçek bahçesi) tapınağını inşa ettirmiş.

Kemik de çok büyük bir mucize gösterip kendini kopyalamış. Bir kemik Wat Suan Dok tapınağında kalırken diğeri Kral tarafından beyaz bir file yüklenmiş. Fil serbestçe gezip Doi Suthep Dağına tırmanarak zirveye çok yakın bir yerde durmuş. 3 kere çok yüksek sesle bağırmış hemen sonrasında oracıkta ölmüş. Tam da o noktaya bugünkü tapınak inşa edilmiş. Filin öldüğü noktaya da beyaz bir fil heykeli dikmişler.

Doi Suthep–Pui National Park Gezilecek Yerler

1. Wat Phra Doi Suthep

Doi Suthep–Pui National Park

Wat Phra Doi Suthep, kuzeybatıdan şehre bakan muhteşem dağda Kuzey Yıldızı gibi parıldayan muhteşem bir tapınak. Kökenleri neredeyse 700 yıl öncesine dayanan Lanna Krallığının ihtişamına ve gücüne harika bir örnek. Tayland’daki en önemli tarihi kutsal yerlerden biri.

Dünya ve gökyüzü arasında geçişi simgeleyen, Tayland’daki en uzun naga (su yılanı) korkuluklarıyla çevrili 300 basamaklı bir merdivenden tapınağa çıkılıyor. Merdivenin dibinde, hediyelik eşya, antika ve aperatif satan satıcılar var. Bana zor gelir diyorsanız teleferikle zirveye çıkın (50 baht). İki iblisin heykelleri tapınak bölgesine girişini koruyor.

Hayranlık uyandıran tapınak, 24 metre uzunluğunda ve yukarıdan aşağıya altın kaplı bir chedi (anıt) ile taçlandırılmış. Geçmişi 14. yüzyıla kadar uzanan tapınağın chedi’si hava güneşliyse adeta fener gibi parlıyor. Tapınak, Buda’nın birçok temsili, ayrıntılı ejderha heykelleri ve fil oymaları ile süslü.

Mutlaka Chiang Mai gezilecek yerler listesine alın. Şort giyiyorsanız, bacaklarınızı örtmek için sarong benzeri bir şeyler şart. Tapınağın arkasındaki uzun gezinti yolu muhteşem bir manzara sunuyor. Wat Phra Doi Suthep’in içerisinde yer aldığı Doi Suthep–Pui National Park, şehrin en çok ilgi gören yerlerinden bazılarına sahip. Hmong Kabile Köyü ve Bhubing Palace tapınak gezisi sonrası görmeniz gereken yerler.

2. Bhubing Palace

Bhubing Palace

Bhubing Palace (Phu Ping Sarayı), Wat Phra Doi Suthep’in arkasında yer alan görkemli bir kraliyet tatil tatil evi. 1961’de inşa edilen sarayın ilk konukları Danimarka Kralı ve Kraliçesi olmuş. Tay tarzı sivri çatılı mimariye sahip Phu Ping Sarayı her gün 08.30 ile 16.15 saatleri arasında ziyarete açık. Şort, mini etek, kolsuz veya asklı kıyafetlerle giriş kabul edilmiyor.

3. Hmong köyü

Doi Pui Hmong village

Hmong köyü, otantik olmaktan daha çok turistik gibi, ancak yine de tepe kabilelerinin geleneksel yaşamı hakkında fikir vermesi açından ziyaret edilebilir. El dokuması tekstil ürünleri, geleneksel gümüş işlemeli kıyafetler, el yapımı takılar, bambu el sanatları, müzik aletleri, çay ve diğer ürünleri satın alabileceğiniz çok sayıda küçük dükkanlar var.

Kendini çok fazla turist gibi hissedenler etnik kıyafet giyip fotoğraf çektirebiliyor. Köyün nefes kesen manzarasına sahip küçük restoranlardan birinde öğle yemeği için mola verin. Chiang Mai’nin en ünlü yemeği khao soi’den sıcak bir kase sipariş edin. Bu çorbadan içmeyeni Chiang Mai’ye gelmiş saymayan bir vecizeleri dahi var.

4. Wat Phra Doi Kham

Wat Phra Doi Kham

Wat Phra Doi Kham (Temple of the Golden Mountain), genellikle Wat Doi Kham veya Altın tapınak olarak adlandırılan, kilometrelerce öteden görülebilen 17 metrelik oturan Budha heykelinin olduğu gösterişli bir tapınak. 7. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen tapınak, şehrin güney batısındaki bir tepenin üstünde yer alıyor. Manzarası enfes.

Bu tapınakta da büyük altın renkli Naga yılanlarının koruduğu 300 basamaklı merdivenle tapınağa çıkılıyor. Bangkok’taki Büyük Saray’a gittiyseniz, orada gördüğünüz devasa boyutlardaki kılıç kuşanmış birkaç Singha ve büyük beyaz aslan figürleri tapınağı koruyor.

5. Mae Sa Vadisi

Mae Sa Valley

Mae Sa Vadisi, Doi Suthep Milli Parkı’nda bölgenin en popüler aktivitelerinin yapıldığı bir merkez. Wat Phra Doi Suthep yakınında ve parkın etrafına dağılmış çok sayıda dükkan ve küçük restoran var var. Uygun fiyatlı bungalowlar da bir gece konaklanıp park ve çevresindeki önemli noktalarının bir çoğu gezilebilir.

6. Huay Kaew Şelalesi

Huay Kaew Şelalesi

Huay Kaew Şelalesi, Doi Suthep’in eteklerinde, parkın girişine yakın yolun hemen dışında yer alıyor. Milli parkın en çok ziyaret edilen doğal güzelliklerinden biri olan şelale daha çok yerel halk arasında popüler.

Şelale ile ana yol arasında 500 metrelik kısa bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Çok sayıda kelebek türünün yaşadığı şelalede kelebeklerin eşsiz dansına tanık olmak tarifi zor bir duygu.

7. Monthathan Şelalesi

Monthathan Şelalesi

MonThaThan Şelalesi, milli parkın 3 km içerisinde yer alan irili ufaklı dokuz şelaleden oluşan bir cazibe merkezi. Şelale yüksek turizm sezonunda milli parkı ziyaret eden yabancı turistlerin fotoğraf kuyruğuna girdiği capcanlı bir atmosfere kavuşuyor. Şelalenin çevresindeki bungalovlarda bir gece geçirebilirsiniz. Milli parktaki diğer önemli şelaleler ise Tat Mauk Şelalesi ve Mae Sa Şelalesi.

Doi Suthep–Pui National Park nerede

🗺 Adres: Mueang Chiang Mai District, Chiang Mai 50200, Tayland
🕐 Doi Suthep–Pui National Park ziyaret saatleri: Doi Suthep–Pui National Parkındaki tapınaklar ve şelaleler haftanın 7 günü 08.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Milli park alanına giriş için herhangi bir zaman sınırlaması yok.
🔐 Doi Suthep–Pui National Park giriş ücreti: Doi Suthep–Pui National Parkında Doi Suthep Tapınağı veya diğer tapınaklara girmek için giriş ücreti alınmıyor. Giriş ücreti sadece kamp yaparken veya büyük şelaleleri ziyaret ederken geçerlidir. Yabancılar için giriş ücreti yetişkinler için 100 Baht ve çocuklar için 50 Baht.

Doi Suthep – Pui National Park, Tayland’ın Chiang Mai eyaletinde zengin yaban hayatı, yemyeşil dokusu, tarihi tapınakları ve yürüyüş ve bisiklet parkurlarıyla doğayla baş başa keyifle vakit geçirebileceğiniz bir milli park. Konaklama ve alternatif kamp alanlarıyla sıra dışı bir deneyime kapılarını açan milli parkta gerçek dünyadan uzaklaşmanın tadını çıkarın.

Day 640: Tayland:7 Chiang Mai, 4 Mayıs 2012Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz