Gürcistan’ın üç özerk bölgesinden biri olan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum, dağ, deniz ve ormanı birleştiren etkileyici doğası, yaşlı manolya ağaçlarının süslediği geniş bulvarları, yemyeşil parkları, Sovyet Rusya dönemi mimarisine sahip çok katlı binaları yanında, gotik temalı sıra dışı mimariye sahip binaları ile dikkat çeken güzellikte bir şehir.

Tarihi 3 bin yıl öncesine kadar uzanan Batum’un, ilk olarak bir Yunan kolonisi olarak kurulduğu düşünülüyor. Tarih boyunca Pers, Pontos Krallığı, Roma İmparatorluğu ve Moğolların egemenliğine girmiş olan şehir, Kanuni döneminde Osmanlı topraklarına dahil edilmiş. 314 yıl süren Osmanlı egemenliği sonrasında Ruslara bırakılan şehir, 1991’de Gürcistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olmuş.

Batum-Gorulecek-Yerler-Mimari

Gürcü, Azeri, Ermeni, Rus, Acar ve diğer etnik grupları barındıran 180.000 nüfuslu şehir, zengin bir kültür mozaiğine de ev sahipliği yapıyor. Şehirde Müslüman ve Hıristiyanlar neredeyse yarı yarıya. Çeşitli inançların harmanlandığı bir yer Batum; Katolik, Ortodoks, Müslüman, Yahudi, Apostolik Ermeniler bir arada yaşıyor.

Dağ ile denizi buluşturan şehirlerin çekiciliğini barındıran, Kafkasların parlayan yıldızı Batum, sınır geçişlerinin kolaylaştırılması ile her ay binlerce Türk turisti ağırlıyor. Türkiye’den Kafkaslara geçişte bir giriş kapısı gören şehir, Artvin’in ile komşu ve sadece sınırdan 20 km içeride yer alıyor. Sarp Sınır Kapısı’ndan yarım saatlik bir yolculukla şehir merkezine kolayca ulaşılabiliyor.

Yapımını bir Türk firmasının üstlendiği ve yılda yarım milyon üzerinde yolcu ağırlayan Batum Havalimanı ise, hem Türkiye hem de Batum tarafından ortak kullanılıyor. Hopa olarak bilet alanlar havalimanından Türkiye’ye geçerken, Batum için bilet alanlar, sadece TC Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanı ile pasaport ve vize gerektirmeden ülkeye giriş yapabiliyor.

Batum Tiyatro Meydanı, Poseidon heykeli.
Batum Tiyatro Meydanı, Poseidon heykeli.

Bölge dağlık olmasına rağmen, denize kadar uzayan, geniş ve verimli bir ova üzerine kurulmuş olan şehir, kilometrelerce uzayan sahil şeridi, tertemiz plajları, kumsalları ve yemyeşil doğasıyla, özellikle bahar ve yaz aylarında çok turist ziyareti alıyor. Bu dönemlerde şehrin nüfusu neredeyse yarım milyonu buluyor.

Batum’u yürüyerek keşfedilebilecek bir şehir. Mimari açıdan binalar görmeye değer bir güzellikte inşa edilmiş. Sovyet dönemi binaları, şehrin her yanında göze çarpıyor. Büyük bir bölümü dışarıdan kötü görünse de içleri saray yavrusu olabiliyor.

Malta

Batum şehir merkezi bir şantiye alanı gibi. Her yandan yükselen yüksek yapılar, çokuluslu otel zincirleri ve rezidanslar dikkat çekiyor. Batum şehir yönetimi, şehircilik adına ders alınabilecek çalışma yürütüyor. Her türlü yapılaşma ciddi kontrollerden geçiyor.

Batum gezisi yapmanın en güzel yollarından birisi: Bisiklet.
Batum gezisi yapmanın en güzel yollarından birisi: Bisiklet

Eski binalar, şehrin dokusuna sadık kalınarak restore edilirken, yeni binalar da şehrin dokusuyla uyumlu inşa ediliyor. Öyle ki, henüz bitmiş olan bazı binaların yüzlerce yıllık olduğunu bile sanabiliyorsunuz.

Bir şehri güzelleştiren yeşil alanlarıdır diye düşünürüm hep. Şehre nefes aldırır, renk katar, halkı kendine çeker ve canlı tutar. Batum işte öyle bir yer. Sokaklarındaki dev manolya ağaçları, uçsuz bucaksızmış gibi sahil boyunca uzanan, heykellerle süslenmiş nefis parkları hem Batumluları hem de turistleri kendine çekiyor.

Upuzun yürüyüş ve bisiklet parkurları, çeşit çeşit ağaç ve çiçeklerin bulunduğu parklar; bu parkların hemen önünde, şehrin merkezinde denize girilebilen uzun ve temiz bir sahil… Bir şehir daha nasıl olmalı ki!

Batum-Gezilecek-Yerler-Piazza-Meydani
Batumi Piazza Meydanı

Batum gezilecek yerler arasında ilk sıralarda olan Batumi Piazza Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. Büyükçe bir alanı olan meydan, saat kulesi, alanı çevreleyen kafeler ve havayı saran taze kahve kokusu ile hoş bir atmosfer sunuyor. Burası, yürüyerek Batum turu yapanların soluklanacakları ve nefis kahvenin tadına bakabilecekleri bir yer aynı zamanda. Meydanın ortasında, yerde bulunan mozaik işlemeleri ile kafe tavanındaki boyamalar kaçırılmayacak güzellikte.

Geniş ve verimli bir ova üzerine kurulmuş olan Batum şehri, aynı zamanda eski bir liman kenti. Liman ve çevresindeki bir çok sanatsal yapı görmeye değer. Alfabe Kulesi, Ali-Nino Aşk Heykeli, Büyük Dönme Dolap ve İzmir Saat Kulesi’nin kopyası burada yer alıyor.

Şehrin önemli meydanlarından olan Avrupa Meydanı’nda bulunan Medea Heykeli şehrin sembollerinden birisi. Elindeki altın renkli koyun postu ile heykel, dev bir sütun üzerinde bulunuyor. Sütundaki eski denizci figürleri ise dikkat edilmeye değer.

Batum-Medea-Heykeli
Batum Gezisi: Medea Heykeli

Meydandaki çimlerde tembel tembel uzanan taksi şoförleri, yere serilmiş karton üzerinde bahis oynayan Batumlular ise meydanın klasikleşmiş bir rengi. Aziz Barbara Ortodoks Kilisesi de bu meydanda bulunuyor. Hemen yakındaki tarihi Postane Binası ise tüm gösterişiyle fotoğraflanmayı hak ediyor. Poseidon Heykeli ve rengarenk çiçekleriyle, şehrin renkli meydanlarından biri olan Tiyatro Meydanı ise görülmeye değer.

Chakvi bölgesine bulunan ve 1900`lü yıllarda Rus botanikçi Professor Krasnov tarafından kurulmaya başlanan ve Dünyanın en eski ve ikinci büyük botanik parkı olan Batum Botanik Bahçesi görülmeye değer. Çok zengin ağaç ve bitkinin olduğu parkta, hayat ağacı olarak adlandırılan yıkılmış olsa çok sayıda dalla hayata tutunmuş ağaç ise dikkat çekici.

Batum-Botanik-Parkı
Batum’un çeşmelerinden ve musluklarından akan su nefis. Batum Botanik Parkı

Yüksek ve lüks binaları ve shoplarıyla Rustaveli Caddesi alışveriş tutkunlarının takılacağı yerlerin başında geliyor. Özellikle elektronik meraklıları Batumi Plaza’da Türkiye’den çok daha ucuza elektronik cihazları alabilirler.

Zamanın yavaş aktığı bu şehirde insanlar sakin ve huzurlu görünüyorlar. Kapı önlerindeki parklarda oynayan çocukları, gelip geçenleri izleyen yaşlıları, kafelerde derin sohbete dalmış gençleri ile samimi ve güler yüzlü bir şehir.

Yeşil ve mavinin buluştuğu bu şehri tepeden görmek için adres ise, şehrin en yüksek noktası olan Sputnik Tepesi. Karadeniz’de görmeye alışık olmadığımız, yeşil ve mavinin buluştuğu Batum’un seyrine dalarak, günbatımında bir kahve içmek günün yorgunluğunu atmak için ideal.

Gecesi ayrı bir güzel Batum’un. Kafe ve restoranlarında sohbet ettiğim Batumluların hepsi sözleşmiş gibi ‘Batum ışıklar şehridir, gece faklıdır, mutlaka gezmelisin’ diyorlardı; evet, Batum geceleri şehre apayrı güzellikte bir karaktere büründürüyor. Şehir merkezindeki her bina özenle ışıklandırılmış. Parklardaki havuzlarda, müzik eşliğinde renkten renge giren su dansı gösterileri sunuluyor.

Malta

Batum gece hayatı ise pek renkli değil. Benim bulunduğum Mayıs ayı sonlarında gecenin ilerleyen saatlerinde sokaklar oldukça sakindi. Şehirde ünlü bir kaç bar ve disko ise pek bir eğlence vaat etmiyor. Buna rağmen gecenin geç saatlerinde bile olsa, evinden çıkıp sahile yürüyüşe giden Batumlularla karşılaşmak mümkün. Yaz aylarında sokakların daha canlı olduğu söyleniyor. Öyle ya, bu dönemde şehrin nüfus ikiye üçe katlanıyor.

Batum-Geceleri
Batum gecesi

Gürcü mutfağı ise, lezzete düşkün olanlar için farklı tatlar sunuyor. Yemek konusunda muhafazakar olanlar bile, kendi damak tatlarına uygun şeyler bulacağı Batum mutfağı, bir çok açıdan Karadeniz mutfağı ile benzeşiyor. Harço çorbası, sulguni peyniri, haçapuri, hinkal tadılmaya değer.

Tarhunlu, limonlu gazozların yanında armut suyu gazozu Batum’da oldukça sık tüketiliyor. Batum, et sevenlere gerçek et lezzetini tekrar hatırlatacağına eminim. Yıllar önce unutmuş olduğum gerçek et tadını Batum‘da yeniden anımsadım.

Subtropikal iklime sahip olan Batum’da ortalama sıcaklık 14 °C. En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos ayları ortalaması ise 22 °C. Bu dönemde zaman zaman sıcaklık 40 derecelere kadar ulaşabiliyor. Vize istemeyen yerlerden biri olan Batum’a sadece nüfus cüzdanı ile pasaportsuz giriş yapılabiliyor ve ülkede 1 yıla kadar da vizesiz kalabilmek mümkün.

Batum turu yapmak isteyenler tur firmalarının avantajlı paketlerinden faydalanabilirler. Bireysel Batum gezisi planlayanlar ise Türk Havayolları ile Batum Havalimanına uçup, oradan kolaca şehre geçebilirler. Konaklama seçenekleri son yıllarda açılan nefis oteller ile oldukça iyi durumda. Önceden yer ayırtmakta fayda var.

Batum-Yemekleri-Hacapuri
Karadeniz’de de iyi bilinen Haçapuri

🏡 Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. Merkezi konumdaki yıldızlı oteller Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi en konforlu ve talep gören oteller olarak tavsiyem. Hotel Park, Hotel Varios, Mariinsky Boutique Hotel ise oldukça merkezi konuma sahip temiz oteller. Hostel Old Batumi, Iveria, Hostel California, Back2ME gibi hosteller ise sırt çantalılar için uygun.

‼️ Gürcistan’a seyahat esnasında, ağrı kesici dahil hiç bir ilaç götürmeyiniz! Ağır para ve hapis cezası olduğu söyleniyor. Batum Gece Hayatı hakkında yazdığım detaylı yazıya mutlaka ciddi ciddi okuyun!

Batum gezimde, aklıma “ben bu şehirde yaşamak isterim” düşüncesi geldi. Sevdim ben bu şehri. İçerisinde botanik parkı olan, yemyeşil ağaçların süslediği bulvarları, özgün mimariye sahip binaları ile bir kimliği; hemen dibinde keyifle yüzebileceğimiz bir denizi olan şehrimiz var mı bilmiyorum doğrusu?

Batum öyle bir yer işte. Ortalama bir şehrimizden çok daha eğlenceli ve bir çok şey vaat ediyor. Gidip de beğenmedim diyenler sizleri yanıltmasın. Ilıman iklimi, nefis şarapları, güzel sahili, yemyeşil doğası ve yaz dönemlerinde sunduğu renkli gece hayatı ile Batum renkli ve canlı Akdeniz kentlerini andırıyor.

Bize benzeyen sıcak kanlı insanları, düzgün sokakları, özgün mimarisi, nefis parkları ve temiz sahili ile Batum, keyifli bir tatil için seçilecek hafta sonu destinasyonları arasına girmeyi hak ediyor.

Önceki blog yazısıSchengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar
Sonraki blog yazısıMavrovo Kayak Merkezi, Makedonya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

30 YORUM

 1. Kucağımda çocuğumla gittim gezdim beğendim hiç bir saygısızlık görmedim, çılgın şöförleri bile bizi karşıdan karşıya geçerken gördüğünde dörtlü yakıp yolun ortasında yolu kapatacak şekilde yol veriyorlardı. Hatta sınırdan Türkiye’ye geçerken Gürcü Halkın bana çocuk var diye sonuna kadar yol vermesine mi şaşırayım, kalabalığın sonunda ki Türk Kadınının neden müsade edecekmişim kardeşim bekle biz nasıl beklediysek sen ve çocuğunda öyle beklesin demesine mi, bunu gören Gürcü Polisin kalabalığın arasında işaret edip beni çağırıp pasaport kontrole yönlendirmesine mi anlamadım. Benim gezide gördüğüm gayet saygılı insanlar sokakta kimsenin kimseye dikip gözlerini bakmadığı restoranlarda gayet saygılı davranıldığı yayalara, kadın ve çocuklara öncelik verildiği bir şehir kim ne yaşamış bilmiyorum ama bence gayet hoşgörülü insanlar ayrıca şehir de gayet ferah yer yer kötü, yer yer güzel, yer yer temiz, yer yer kirli, yeni ve eskinin bir arada harmanlandığı Bir şehir Türkiye’ de bu hoşgörülü davranışları gezdiğim hiç bir şehirde göremedim. Kötüleyenler bence biraz da çuvaldızı kendisine batırmalı diye düşünüyorum. Bence gezilip görülecek bir yer Batum (Batumi)

 2. Batum gezılecek gorulecek yerlerden ilk üçe gırer. Yalnız bılmedıgınız bır yer, tanımadıgınız ınsanlar oldugu ıcın yanınızda bolgeyı bılen tanıyan bırılerının olması lazım. Hele de gece hayatı ıcın gıdenlerın çok dıkkatlı olması gereken bır yer Batum.

  • Gittiğimiz her yer ilk başta bilmediğimiz bir yer zaten, her defasında bölgeyi bilen, tanıyan birini olmasını aramak tam bir saçmalık olur. İzmir’de, İstanbul’da nasıl geziyorsanız gidin orada da öyle gezin.

 3. Batum gezisine giden arkadaşlarım bana mükemmel ve gezilecek bir yer olduğunu söylemişlerdi. Haftaya oraya bir gezi turu yapmayı düşünüyorum. Buradaki aydınlatıcı ve bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

 4. Ben doğu Karadeniz de olmama rağmen daha gidemedim çok görmek istiyorum gerçekten özellikle binaları ve sahilini çok merak ediyorum bide botanik bahçesini

 5. Mert inan denen şajısa kesinlikle güvenmeyin. arkadaşlar tamamiyle safsata. Kısa bir süre önce oradaydım ve kendisi yerine başkası benimle ilgilendi. Tabi ilgilendi denirse.. Mekanlarda çok yüksek rakamlar geldi. Galiba Mert’in parasınıd a üstüne eklediler. Kesinlikle güvenilmez biri.

 6. Degindiginiz noktalarda haklisiniz katiliyorum size. Fakat ben Türk degilim, oyle de davranmadim. 😉 Soguk Leh insanlarin hakkindan dahi gelebildim ama Gürcüler iflah olmazlar inanin. Pasaport kontrol noktasinda, herkes sirada beklerken aniden bir Gürcu onunuze gecmeye calisiyor ve buna izin vermediginizde hem size kufrediyor hem de israrci oluyor. 😉 Sevemedim.

 7. Turk halkinin batuma gitme amaci genellikle farkli seyler olduğu icin Gürcü halkının size dik dik basmasi gayet normal bence. Ben genellikle bana bakanlara gulumseyip gamarcobar megobari dedim ve hicbir sorun cikmadi, hatta arkadaslarim bile oldu. Gittiginiz bir sehirde takindiginiz tavir önemlidir.

 8. Bir sehri guzellestiren insanlaridir derlerdi de inanmazdim. 7 ulke gezdim bunlardan biri Batum idi. Hicbir sehrin insanindan bu kadar igrenmemistim… Kendimi inanilmaz yabani hissetmistim orda ustume dikilen bakislardan dolayi. Fakat sehri harikaydi. Oldukca guzeldi mimari acidan ama sehri gezerken hissettiginiz huzurun dozu onemlidir maalesef…

  • Armağan Atalay’a katılıyorum. Türkler o şehre iyi para bırakıyor olsa da orada bulunma amacımız ve tavrımız zaten bu bakışların sebebi. Pek bir ukala olduğumuz söylenebilir orada. Olay sadece bakışlar ise, Anadolunun pek bir şehrinde bu bakışları her yanda hissedebiliyorsunuz, bunu kadınlar için söylüyorum.

  • Turkiye’nin halini biliyorum efenim. 😉 Ah Avrupa Avrupa dediklerinden olsa gerek, farklilik bekliyoruz sanirim. 😉 Evet Turkiye’den parasi olup dunya hakkinda en ufak fikri olmayan insanlarin cogunlukla oraya gittiklerini biliyorum ama mesele Turkiye’den birilerinden kaynaklanmiyor ki. Gürcülerin ortakca saygisiz ve surekli hakaret eden davranislari ve hatta bunu sozlere dokmeleridir. Elestirmek istedigim aslinda buydu.

 9. Batum’a laf edenler oraya gece hayatı ve kumar için gidenler. Ya da gidip de nasıl bu kadar güzel şehir yapmışlar diye kıskanan milliyetçiler laf ediyor. İnsanı pek güler yüzlü değil, nasıl olsun, akın akın bizim millet gidiyor, çoğu da gec hayatı için gidenler. Gidenlerin profilini siz tahmin edin. Sizin de memleketinize sırf sex için gelenler sokaklarınız doldursaydı bunlar yüzünüz güler miydi. Zaten kaba insanlarız, parayla her eşyi satın alırız edamız da var her yerde. Ne zaman turla gitsem bu tavırda kaba insanlarımıza şahit oluyorum.

  Velhasıl parkları, yem yeşil doğası, anıtları, heykelleri ile Batum’u çok sevdim ben. Keşke Batumlu olsaydım.

 10. Muhteşem deniziyle Akdeniz’i anımsatırken, sanki Avrupa tadında bir ülke. Görülmeli… Görülmeli… Görülmeli….

 11. Batum hakkında bilinmeyen bir gerçek var. Batum açısından Türk turistler her ne kadar para kaynağı olarak görülse de Batum’un yerli halkı Türkleri pek istemiyor. Çünkü son zamanlarda giden Türkler Batum’u başka(!) amaçlarla kullanıyor. Yerli halk da gelen Türklerin çoğunun bu amaçla geldiğini düşünüyor.

 12. Kemal bey, Batum’u böyle güzel anlatıığınız için bir Batumlu olarak çok teşekkür ederim. Çok insan gelip de Batum hakkında çok kötü yanlış şeyler yazıp yayınlıyor. Bu gerçekten çok üzücü. Elinize sağlık.

  • Hazzetmediğim şey, şehirlerin yanlış anlatılması ve yanlış konumlandırılması. Batum sadece gece hayatı ve kumarhanelerden oluşmuyor. Batum ile ilgili anlatacak çok şey var ve fırsat buldukça yeni Batum notlarını siteye ekliyorum. Yorumunuz için teşekkürler ve Batum yazıları için sizler de düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.

   • Batum u harika tasvir etmissiniz. Yaziyi okurken kenti yeniden yasadim…bir yer dogasiyla tarihiyle sosyal hayatiyla bu kadar güzel tanitilabilirdi. Bir Rehberin her turlu bilgisi olabilir fakat bunu anlatimda sunuş betimlemesi onun farkindaligi ni ortaya koyar.Kemal Bey sizi bu konuda tebrik ediyorum…anlatım ustaliginiz muhteşem…sizi takip etmekten çok mutluyum….sevgiler….

 13. Merhaba Kemal bey, ilk defa geçtiğimiz hafta yazılarınızla karşılaştım. Çok beğenerek okuduğum yazılarınızda anlattığınız bazı yerleri görmüş olduğum halde yazınızı ikinci kez ve keyif alarak okuduğum oluyor.
  Aynı hissi Batum yazınızda da yaşadım (19 Mayıs’ta gitmiş olmama rağmen). Aklınıza, ayak ve ellerinize sağlık.

  • Teşekkürler Veysi Bey. Batum hakkında yazacağım en az birkaç makale daha var. Beğendiğim şehir Batum’u elimden geldiğimce tanıtmaya gayret edeceğim. Çok beğendiğim bir şehir.

 14. Gercekten cok guzel anlatmissiniz Batum’u. 2015 yilindan sonra Batum tamamen degisecek gibi. O tarihten sonra galiba azimiz acik Batumu hayranlikla izleyecegiz.

  • Aslında analatacak daha çok şey var ama hepsini bir makaleye sığdırmak istemedim. Bir de internette Batum ile ilgili doğru olmayan veya güncelliini yitirmiş bilgileri görünce rahatsız olmuyor değilim. Batum ülkemiz vatandaşlarının belki de dünyada en kolay ziyaret edebileceği gayet güzel bir şehir. Son birkaç yılda çok hızlı değişim geçirmiş ve şehir özüne bağlı kalınarak büyüyor. İstikrarlı şehir geliştirme ve turizm politikaları uyguluyorlar. Örnek alınması gereken bir şehir. Bizim belediye görevlilerine oraya göndermeli.

   • Kemal bey, Batum ile ilgili yazdıklarınız için tesekkür ederim. Sizden ricam deniz tatili için uygun zaman ve yer neresidir Batum da? Sanırım 1 ay içinde gidicem. Cevaplarsanız sevinirim, teşekkür ederim

    • Batum Gürcistana bağlı bir şehri. Şehir merkezinden denize girebilir, tatil keyfi yapabilirsiniz. Upuzun bir plajı var. Plajı kumlu değil de taşlı olsa da gayet güzel.

     Sizin gideceğiniz zaman tatil için uygun bir dönem. Batum temmuz ve ağustosta en sıcak dönemini yaşıyor olsa da ülkemizin bir çok yerinden daha sıcak değil. Keyfini çıkarın.

   • Batum’a turla gittik ve biz dahil diğer birçok yolcu da kafe/restoran gibi yerlerde (üstelik çoğu bayan bu nedenle bu niye gelmiş belli bakışı da olamaz) para üstümüzün verilmemesi şeklinde dolandırıcılığa maruz kaldık. Ama sürekli kendimizi küçümseyen yorumlar okuyorum, yok Türkler hak ediyormuş da yok çok iyi insanlarmış yaklaşmayı bilmek gerekiyormuş da. Yıllarca Avrupa’nın birçok şehrini gezdim ve hatta yaşadım ancak hiçbir ülkede bu tarz bir yaklaşıma maruz kalmamıştım.

 15. Batum benim de beğendiğim bir şehir oldu. Kuzenlerim gidip gelmişti ve sıradan demişlerdi, ama bence hiç sıradan değil. Caddeleri geniş ve asırlık ağaçlarla dolu. Yeşilsiz yer yok. Denze şehrin içinden giriliyor. Nizim öyle kaç şehir merkezimiz var ki dediğiniz gibi. Belki Antalya’da birkaç sahil kaldı geriye. Yemekler de güzel. Botanik bahçesine bayıldım, oraya aslında 1 gün ayırmak yavaş yavaş gezmek daha iyi bence. Gidip de beğenmeyenlere şaşırıyorum.

  Vizesiz gidilmesi güzel. Yurtdışı çıkış harcı ödenmek zorunda kalmıyor. Ben annemle gittim ve annemin pasaportu da yoktu. Bu da avantaj.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın