Ülkeleri ve şehirleri gezmek, kültürleri, doğal güzellikleri keşfetmek ve dünyayı gezmek ilk sıradaki hobim. Yazmak, fotoğraf, dalış, web tasarım başlıca hobilerim arasında yer alıyor. Son birkaç yıldır seyahat etmek benim için hobiden öte artık bir yaşam tarzı oldu. Bu gezilerimde sırtçantalı tarzı seyahati tercih ediyorum.

Sırt çantalı tarzındaki seyahatlerde gezgin sadece görmez, keşfeder de. Gezgin gittiği şehrin keşfedilmiş ve bildik yerlerden farklı olarak keşfedilmemiş yerleri keşfetmeye içinde kaybolmaya gider, görür ve hisseder. Gezgin için insan ve kültürü öğrenmek önceliklidir. Bu da tonlarca kitap okumaktan daha öğretici deneyimler kazandırır.

Bulunduğunuz ülkede eğer sadece önemli ziyaret edilesi yerleri görüp, batılılar için tasarlanmış otellerde kalıp, western tarzı yemek yapan yerlerde yiyorsanız siz orada turistsinizdir. Öte yandan mahalle aralarında lokal ailelerin işlettiği guest houselarda konaklıyor, ülkenin yerel menülerini sunan lokantalarda veya lokal marketlerde (pazarlarda) ayak üstü lezzetlerin tadına varıyorsanız, sadece önemli spotları ziyaret etmeyi değil, şehrin, kasabanın sokaklarında kaybolmayı seviyorsanız gezginsinizdir. İşte bu benim tarzım.

Tioman-island-Malezya
Tioman Adası, Malezya

Aslında benim bir tarzım yoktu, yol ve süreç belirledi seyahat tarzımı. Hani, “Ben şu tarzda seyahat etmeyi seven biriyim, o yüzden gezimi böyle yapmayı planladım” diyemem. Ancak uzun süreli seyahatten sonra nasıl bir gezi tarzım oluştuğunu biliyorum. Bu aslında süreci kontrol altında tutup kendinize uydurmak değil, değişen şartlara kendimin uyum sağlamasıydı. Yol biçimlendiriyor her şeyi.

Zaman zaman maceranın dibine kadar dalıveriyorum, zaman zaman münzevi bir yabancı gibi hiç kimselerle konuşmadan günlerimi geçirebiliyorum. Tekne turları ile adaları keşfetmeyi seviyorum, trekkingler ve tırmanışlar vazgeçilmez hobim. Kimi zaman bisikletliyim, kimi zaman motosikletli. Kimi zaman ise saatlerce yürüdüğüm oluyor. Dalış, mağaralar, dağlar ve tropikal adalar her zaman ilgi odağımda.

James-Bond-Adasi
James Bond Adasi, Tayland Körfezi

Çoğunlukla lokal otobüsleri kullanıyorum, yani belediye otobüslerini. Zamanlamanın önemli olduğu yerlerde gezginler için organize edilen turist otobüslerini kullandım. Ucuz kraldır, kalite kraldır cümlesinden önce geliyor benim için gezilerimde. Fırsatını bulunca çadırda kalmak, kamp yapmak en keyif aldığım zamanlardan biri. Yalnız gezdiğim için bunu pek sık yapma şansı bulamadım.

Sadece şehirleri, kasabaları ve doğal güzellikleri görmek değil yaşamak ve hissetmek tercihim. Benim yollarda olduğum süreye rahatlıkla birkaç dünya turu sığdırılabilirdi. Sadece Okyanusya’da birkaç ülke ve Güney Asya değil, Dünyanın birçok ülkesine ayak basmam mümkündü. Bense gittiğim birçok ülkede ya verilen vize süresi kadar kalıyorum veya daha fazla kalabilmek için vize süresini uzatıyorum. Endonezya, Filipinler, Tayland vize sürelerini uzattığım yerlerdi. Yeni Zelanda’da 7 ay, Tayland’da 4 ay kalmışım, Avustralya’da ise 3 ay. Sadece 20L olan küçük sırtçantamı alıp birkaç gün kalıp dönerim dediğim Tazmanya’da 3 hafta kalmıştım.

Uluru (Ayers Rock), Avustralya
Uluru (Ayers Rock), Avustralya

Bazen hızlı hareket etmeyi denediğimde oluyor, ancak sonrasın oluşmuş rutin tarzımı yaşarken buldum kendimi. Kaplumbağa gibiyim, ben ağır ağır hareket etmeyi seviyorum.

Bazen ekonomik fiyatlı konaklama şansım olan yerlerde rahatı, hijyeni, konforu ve güzel yemekleri bulduğum zaman 10 gün kaldığım olabiliyor. Bu sürenin çoğunu okuyarak, yazarak ve blog üzerinde çalışarak geçiriyorum.

Bazen de zamanım kasabalar şehirler arasında mekik dokuyarak geçiyor. Bir bakmışınız bulunduğum yerden 700 km uzağa giden bir otobüs veya trendeyim, gittiğim o uzak yerde birkaç gün kalıp bir bakmışsınız ki yüzlerce km uzaklıkta başka bir yerdeyim. Bu halimle de kaplumbağaya benzemiyorum değil mi?

Lard Yai Hostel, Phuket, Tayland

İşte benim net bir tarzım yok, o yüzden yol belirliyor diyorum. Uzun süreli seyahat ettiğinizde eğer tarzınızı yola dayatmaz da kendi haline bırakırsanız o sizi değiştirir, geliştirir.

Esnek değilseniz size uyumu öğretir, farklılıklar sizi ürkütüyorsa bununla barışmanızı öğretir. Her şeyi yapıyorum, her şeyi deniyorum. Benim yaptığım sadece yola uymak.

142,2k Takipçiler
Takip et

11 YORUM

 1. Çok güzel bir felsefeniz var. Tatil yapmak isteyenlerde pek fazla paraya ihtiyaç duymadan yeni fikirler uyandırarak yeni ve farklı hayatın içinden gerçek keyifli bir gezi ve tatil yapılabilirliğini ispat ederek bir bakış açısı getiriyorsunuz. Selamlar.

 2. Çok ilginç geldi bana hayatınız. Seyahat ederken de yavaş hareket etmeniz ise bizim gibi dar vakitte tatile çıkanlar için çok lüks. İmrendim doğrusu.

 3. Gezi tarzınız bana nedense hep belgesel programı sunan insanları anımsatıyor. Her hafta bir ülkeye seyahat edip, o ülkenin kültürünü, doğal güzellerini, insanlarını ve gezilip görülecek yerlerini anlatan insanlara benzetiyorum sizi.

  Bu sebeple de başka bir yorumum da bahsettiğim gibi mutlaka tvde bir gezi programı yapmalısınız! Bunu fazlasıyla hak ediyorsunuz çünkü. Bu konuda herhangi bir girişiminiz oldu mu Kemal bey? Sizi TV’de program sunarken görmeyi şahsım adına çok arzu ederim. 🙂

 4. Merhaba.. Ailemin, arkadaşlarımın ve toplumun “kendine bir yol seç ve o yoldan ayrılma” tarzındaki geleneksel öğütlerinin aksine, yaşam felsefemi “yolda olmak ve değişik yolları keşfetmek” üzerine kurmuş bir insan olarak geldiğim 54 yaşımda – bu seçimimden hiç pişman olmadım.. Pişman olunacak bir şey varsa, o da kısacık ömrün ve kısacık imkanların tüm dünyayı gezmeye yetmeyeceği.. Bir dünya vatandaşı olarak tek dileğim – özgürlüklerimizi kısıtlayan yasaların, vizelerin, sınırların bir gün kalkması.. Sizi keyifle izliyorum.. Yüreğinize sağlık..

 5. Bu zamana kadar hep başkaları için seyahat düzenledik. Tekne turları vs. Bu yazınızı okuduktan sonra gezmenin gezdirmekten daha önce gelmesi gerektiğini hissettim.

 6. Seyahat tarzınız ilginç, fazla lüks beklentiniz yok ve her şeye uyum sağlıyor görünüyorsunuz. Bu herkesin yapabileceği bir şey değil. Bir çoğumuz keşke sizin gibi esnek olabilsek keşke ama konfordan ödün vermek bize zor geliyor.

 7. hayalimi siz yaşıyorsunuz.çok şanslısınız size imreniyorum.yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyor sizi takip e devam diyorum.herşeyin istediğiniz gibi olması temennisiyle

  • Kemal abi bende senin gibiydim ama artık bende hayallerimi gerçeğe dönüştürmenin çabasını vermeye başladım 🙂

   Benim hayalim şöyle diyen insanlara artık Kemal abinin bana söylediğini söylüyorum: “HAYALLERİNİN PEŞİNDEN GİT!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın