You are travelling alone, sir? Bu gittiğim birçok yerde karşılaştığım bir soru oldu. Evet, ben tek başıma geziyorum. Hiç kuşkusuz şunu söyleyebilirim ki tek başıma geziyor olmaktan çok mutluyum. Hakikaten kolay iş değildir birisiyle aynı yolları paylaşmak.

Tek başına gezenler kendi kararlarını kendileri alırlar. Eğer yanlış bir rota seçip de keyif almadığınızda suçlayacağınız kişi de kendinizdir, bir başkası değil. Eğer bir gezi partneriniz varsa rota planlamaları yapmak heyecan verici olabildiği gibi işkenceye de dönüşebilir.

Sizin görmek için yanıp tutuştuğunuz yere yol arkadaşınız burun kıvırırken onu ikna etmek için kendinizi olağanüstü gayret sarf ederken bulabilirsiniz. Sizin hiç ilginizi çekmeyen, hani üzerine para verseler de yapmam dediğiniz aktivitelere arkadaşınız balıklamasına atlamak istiyor olabilir. Bu durumda siz olsanız ne yaparsınız?

Bir yol arkadaşım lokal birinden öğrendiği bir bilgiden yola çıkarak bulunduğumuz yere oldukça uzak bir yerde yapılacak bir festivale katılmak istedi. Oysa benim gönlümde başka bir yer vardı ancak ben arkadaşıma uydum iyi etmişim. Sarawak kabileleri arasında 100 yıldır süren Baram Regatta kürek yarışlarını izleme şansını yakaladım.

Yalnız Seyahat
Pagsanjan, Laguna, Filipinler

Tek başınıza geziyorsanız, pahalı, ucuz, butik veya hostel fark etmez, bütçeniz ve keyfinize göre dilediğiniz otelde kalırsınız. Net olan bir şey var ki o da bir veya birden fazla yol arkadaşıyla seyahat etmenin tek başına gezmekten çok daha ucuz olduğudur.


Paylaşılan otel odaları konaklama maliyetinizi en az yarı yarıya azaltır. Hostellerde birlikte yemek pişirip bunu paylaşmak, satın alınan aktivitelerde pazarlık gücünüzü elinizde tutmak gibi avantajları vardır.

Yol arkadaşınız olduğu zaman hikâyelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşma fırsatı bulursunuz. Bu iyi bir şey, eskilerden bahsedip hem hatıraları canlı tutarsınız hem de birbirinizden öğreneceğiniz ne kadar çok şey olduğunu görürsünüz. Yol arkadaşın yeteneklerinden sonuna kadar neden faydalanmayasınız?

Bali’de, şahane otel odalarını arkadaşımla birlikte paylaştım. Dar bütçemle bu otellerde tek başına kalabilmem mümkün değildi. Diğer yandan Sagada, Filipinler’de, Sumaging mağarasında 4 saat tek başıma unutulmaz macera yaşarken eğer yanımda arkadaşım olsaydı hissettiklerimi hissedemezdim.

Siz bilgisayardan anlamazken yol boyunca bir bilgisayar dâhisinden hayatınızı kolaylaştıracak çok şey öğrenebilirsiniz, ya da yemek pişirmeyi sanat gibi gören bir yol arkadaşınızdan öğreneceğiniz yeni yemek tariflerinin hayatınıza katacağı rengi düşünün.

Güzel geçirdiğiniz bir günün ardından gittiğiniz pubda günün aktiviteleri üzerine sohbet edecek kimseniz yoktur. Akşam yemeğinde size eşlik eden, sohbet edip yemeği şölene ve eğlenceye çevireceğiniz yol arkadaşlarınız olduğunu düşünün ya da masada tek başına oturmuş yemeği sadece karın doyurmak amacıyla yediğinizi. Hangisi daha cazip?

Yan masada bir gezgin grubu keyifle eğlenirken siz tek başınıza sessizce kendi yemeğinizi yiyorsunuzdur. Diğer yandan bütçeniz dar ve yediğiniz içtiğiniz şeyler için harcadığınız her kuruşun hesabını yaparken, arkadaşlarınızla oturduğunuz bir masada hesabın bölüşülmeye gitmesi size adil gelmeyebilir. Çünkü siz menüde en ucuz şeyleri tercih edip, suyla yetinmişken arkadaşlarınızın hesabını da kendinizi öderken bulabilirsiniz.

Eğer yalnız seyahat ediyorsanız hasta olduğunuzda size yardımcı olacak, sizi doktora götürecek veya ilaçlarınızı alacak birisi yoktur. En azından yanı başınızda hiçbir şey yapmasa da size psikolojik destek olacak birisinin varlığının iyi olacağı kesindir. Diğer yandan yol arkadaşınız hastayken de siz aslında rotanızı izlemek için yola düşmeyi arzularken onun için birkaç gününüzü daha otelde onun iyileşmesi için zamanınızı feda ederken bulabilirsiniz.

Fiji’de Kuata Adasında, temiz musluk suyu sanılarak içtiğim suyun aslında birikmiş yağmur suyu olduğunu öğrendiğimde iş işten geçmiş ve hasta olmuştum. Ciddi bir problem yaşasaydım beni oradan alıp anakaraya ulaştıracak birisi olmayacaktı. Fiji yerlilerinin hiçbir şey umurunda değildi!

Solo Travel
Uluru, Avustralya

Birçok ülkede otobüs veya trenle yapılan yolculukların 10 saati aştığı durumları görebilirsiniz. Kendinizi otobüs camından saatlerce dışarıyı izlemekle meşgul iken bulabilirsiniz. Eğer yalnızlığa alışkın biri değilseniz bu yolculuklar sizin için sıkıcı olabilir. Oysa yanınızda arkadaşınız varsa zamanınız daha keyifle geçer.

Eğer kendinizle konuşmayı beceriyorsanız tek başına yaptığınız bu yolculuklar hiç sıkıcı olmayabilir. Bu anlar aslında sağlıklı düşünmek için en güzel fırsatları yaratır.

Tek-Basina-Seyahat
Halong Bay, Vietnam

Rotalarınızı planlarsınız, neler yaptığınızı not edersiniz, günlüklerinizi yazarsınız, yaşadığınız anları gözünüzün önünüzden geçirirsiniz. Önünüzde sizi bekleyen maceraları düşünüp heyecanlanırsınız.

Trendeki lokal insanların arasına karışıp, hiçbir dili bilmeseniz de onlarla anlaşmaya çalışırsınız. 17 saat süren Bangkok-Chiang Mai tren yolculuğumu aklımdaki birçok soru işaretini gidermem için bana bulunmaz zamanı ve fırsatı veriyordu. Oysa diğer yandan Java’da yaptığım 17 saatlik Banyuwangi-Jakarta treninde yol arkadaşımla olmak yolu tam bir eğlenceye dönüştürmüştü.

Kuata Adası, Fiji

Bulunduğunuz yeri kendiniz dilediğiniz gibi keşfe çıkabilirsiniz. Özgür adımlarınız size nereye götürürse, öz güveniniz ile inanılmaz güzelliklerin keyfini çıkarırsınız. Tabi bunun sonucu olarak çektiğiniz fotoğraflarda siz yoksunuzdur veya daha önce hiç kameraya dokunmamış lokal insanların çektiği fotoğraflarınız vardır.

Diğer yandan bir yol arkadaşınız olması kendinizi ve arkadaşınızı tanımanız, sabrınızı test etmeniz, esnekliğinizi ve uyum yeteneğinizi geliştirmeniz açısından bulunmaz bir fırsattır. Evlenmeden önce çiftlerin birlikte bir seyahate gitmeleri şiddetle tavsiye edilir.

Filipinler Batad Pirinç tarlalarından ayrılırken yanımda İsrailli Tanya vardı. Tek başına, kılavuzsuz yapmayı planladığım 3 saatlik trekkingde Talia da bana katılmıştı. Ben olmasaydım o tek başına bu trekkingi yapmayacakmış. Yanınızda birisi varken kendinizi daha güvende hissedersiniz.

Yanlış bir kanı varsa o da tek başına gezenlerin yalnız olduğudur. Oysa onlar yalnız değildirler, sadece tek başınadırlar. Her zaman yanı başlarında sohbet edecek kendileri gibi diğer gezginler vardır.

Tek başınıza olduğunuzda başkalarıyla tanışmanız daha kolaydır. Çünkü sizin gibi yollarda tek başına olan diğer gezginlerle tanışmanız için bir merhaba demeniz yeterlidir. Gerisi zaten kendiliğinden gelir.

2000 Yıllık Prinç Tarlalarında Trekking

Her ne kadar bir yol arkadaşımla çok keyifli 3 ay süren süren bir gezi deneyimim de olsa ben solo gezmeyi seviyorum. Siz nasıl seyahat etmeyi seversiniz, yalnız veya dostlarla?

50 YORUM 💬

 1. Tüm ömrümü gezerek geçirmek istiyorum yani çoğu gezginin aksine bir ülkede en fazla 1ay kalmak bana göre değil ülkelerde senelerim geçsin istiyorum. Böyle seyehat eden birini de görmedim bir plan yapamıyorum neler yapabilirim nasıl başlayabilirim motokaravan almayı düşünüyorum ama daha ileri bir şey düşünemedim?

 2. Tebrik ederim yazını harika. Bne de gelen ay bir arkadaşımın kazığı yüzünden Stockholmde bir hafta yalnız dolaşacağım.

 3. Yalnız gezmek keyif verse de bir zamandan sonra sıkıcı oluyor. En güzeli belli bir arkadaş grubu ile seyahat etmek. İleride böyle bir düşüncem var. İyi bir motosiklet alıp her yeri gezmek istiyorum 🙂

 4. Gidilmeyene giden ol, aradığını bulan ol, canın sıkıldıkça yok ol,
  bazen, biraz; gez.
  Pir-i Reis

 5. Sicak kanli bir milletin oldugu ulkelere gidince cok eglenceli oluyorda,boyle ruhsuz gulumsemeyi kabahat zanneden insanlarin ulkerine yalniz basina tatil cesaret ister valla.Sonra sineklerle konusmaya baslarsiniz.

 6. Bende tek ve özgür yolculuğu seviyorum 9 aylık yeni serüven eylülortası başlıyor. Viyetnam, tayland, filipinler, endenozya, japonya vs

 7. Enteresan bir sohbeti ya da harika bir an’ı paylaşamamak canımı sıkmıştır benim. Manzaraları fotoğraf olarak saklayabiliyorsun ama kahkaha paylaşınca keyifli.

 8. 2 kişilik odalarda tek kişi kalarak oda farkı ödeme tek başına can sıkıntısı hım sonra türkiyenin meşhur saçmalığı damsız mekanlara görememek dışında mükemmel tek başıma olan tatilim yarın bitiyor ve çarşamba günü rock festivalindeyim bu arada

 9. Yalnız Seyahat etmek is the best 🙂 kimsenin kaprisini çekmeden, kafana göre takılıp, istediğin yerde istediğin kadar vakit geçirmek çok güzel 🙂

 10. Ben birçok şehri yalnız gezmiş biri olarak, yalnız seyahat taraftarıyım. Toplu gezilecekse de en fazla üç kişi olması uygundur, iki kişi olması daha makul tabii. Fakat yaşama bakışınız, aldığınız zevkler vs. ile kafa dengi bir partneriniz varsa iki kişi de gezilebilir, karşılıklı hoşgörü dahilinde. Tabii Özgür ruhlu insanlar için tavsiye etmem grup halinde seyahati. Sevgiler.

 11. Yalnız gezmenin en keyifli tarafı çoğu zaman yalnız kalmamak olsa gerek. Hostelde, barda pek çok gezginle tanışma seyahatin bir kısmını birlikte geçirme şansı bulunuyor. Diğer gezginlerle tanışmak da epey kolaylaşıyor yalnızlığın getirdiği can sıkıntısı ile:)

 12. Valla ben bir kere gaza gelip yalnız tura katıldım. İğrençti tam anlamıyla tek yalnız bendim!! 🙂 Kendimi sap gibi hissettim. Ama tur olmayacaksa bende tek gezmenin en iyisi olduğunu düşünüyorum. Tur hariç tabii…

 13. Fazla kalabalık grup olmak tabi ki de sıkıcı. Her kafadan ayrı bir ses ama kafa dengi bir ya da bir kaç kişiyle gezip eğlenmenin tadı da bir başka tabi. Siz yanında birilerinin olması olayına daha olumsuz bakmışsınız gibi geldi bana. Aslında insanlar birbirinden güç alıyor. Hatta daha çılgınca kararlar da verebiliyorlar ya da ben fazla duygusal düşünüyorum. Eğer gittiğiniz yer, orada olması gereken, orayı görmesi gereken birini hatırlatıyorsa bir burukluk ya da bir eksiklik hissettiriyor insana 🙁 (çok kere yaşıyorum bunu). Benimki de farklı bir bakış açısı tabi… Yolda olmaya devam. 🙂

 14. Mart ayı sonunda çek cumhuriyetine yapacağımız gezinin hemen vize başvurusu öncesinde arkadaşımın ailesinde birinin bir sağlık problemi yaşaması sonucu bende tek başıma seyahat yapmak zorunda kalıyorum ilk kez. Daha önce hep 2 yada 3 kişilik gruplar halinde seyehat ederken bu kez bunu kendim yapmak zorundayım. Her zaman bunu denemek istemiştim ama endişelerim de yok değildi sanırım kısmet bu güneymiş. 🙂

  Aslında vazgeçme ve seyehati erteleme konusunda epey kararsız kalmıştım tüm evraklarım hazır sadece vize başvurusu kaldı. Bu yazıyı okuduktan sonra tekrar neden olmasın yapabilirim bunu diye düşünüyorum. Birazdan gidip acentaya evrakları teslim edeceğim ve seyehat dönüşü de umarım güzel yorumlar yazabilirim buraya 🙂 Bu güzel paylaşım için tekrardan teşekkürler.

 15. Eskiden tek gezmenin hem sıkıcı olduğunu hem de pek kolay olmadığını düşünürdüm. ”Tek gitmek mi, aslaa” diyordum 🙂 Geçen sene bir arkadaşımla Balkanlar’a beraber gittiğimizde her şeyi benim düşündüğümü, benim ayarladığımı, sorunlarla benim boğuştuğumu onun ise benim yanımda sadece etkisiz bir insan figürü olarak kaldığını gördüm ve bu beni rahatsız etti.

  Esasında o gezide tek olduğumu farkettim ve ”bir dakika yahu ben gayet yapabiliyormuşum bu işi tek başıma” dedim. Yurt içinde tek gezmek sıkıntı değil geziyorum zaten ama yurt dışında tek gezmeye hep bir korku ile baktım. Şimdi ise 2015 yılı için bir çok uçak bileti aldım ve 3 tanesini tek başıma gerçekleştireceğim. Sanırım tek başına seyahat etmek lazım arada sırada olsa da. Bakalım bu geziler nasıl geçecek. Belki ondan sonra hep tek gezerim. 🙂

 16. 2010 yilinda bir doga sporlari kampinda tanistigim bir arkadasim 2011 yilinda Amerika Birlesik Devletleri ne gitme fikrini bana dusundurdu. Onun tecrubeleri beni sadece cantamla yollara dusmem icin cok gaza getirdi. O an kalp atislarim degisti ve kararimi coktan almistim. 6 aya yakin ugrastimmm hic araci sirket kullanmadim sadece bir referans yardimiyla 2011 yilinin yazini Abd de gecirdim. Michigan da bir cocuk spor kampinda “support stuff” olarak calistim yasim 21 idi ve heyecanla doluydum. Bu uzak topraklarda calisip parami kazaniyor cevre ediyor, dilimi gelistiriyordum. Kamp 2 ay sonunda sona erdiginde ise tek Turk ben olarak 3 polonyali ve 1 macar arkadasimda araba kiralayip tam 2 ay Koca ABD Yi gezdikk bati yakasi senin orta abd benim dogu yakasi filan derken olmus 13 eyalettt… Hayatimda iyi ki yaptim dedigim seylerim basinda geliyor dusundugumde bu yolculuk. Grand Canyon da yalniz gecirdigim gecirdigim gun ise yolda olurken yalniz mi partnerli mi diye dusundurmustu bana epey. Sonuc olarak ikisininde bazi avantajlari var tabi ama benim ikisi de yolda mumkun, yalniz baslayip yolda biriyle devam etmek gibi veya beraber yola cikip yolda ayrilmak gibi… Onemli olan yolculugun kalp atislarinizi hizlandirdigi sekildir. Ama taviz veremedigim bi gezi sekli var o da Planli programli tur geziler… Bunlar beni hep daraltmistir sahsen:/ Yolunuz Acik Olsun Nice Gun Dogumlari Ve Gun Batimlarina!!!

 17. Bugünlerde kendime en çok sorduğum soruydu? İlk kez bir gezi planı yapmaya çalışıyorum ve tren ile Avrupa ülkelerinde gezmeyi ama yalnız mı yoksa yanıma bir arkadaş mi bulsam diyorum. Hala netlesemedim. Deiğiniz gibi yol arkadaşının kafa dengi uyumlu biri olması lazım. İlk kez yazınızı okudum, takip edeceğim bundan sonra. Müthiş deneyimler yaşadığınız belli kiskandim. 🙂

 18. Harika bir yazı olmuş elinize sağlık. 🙂 Ben de tek başıma gezmeyi sevenlerdenim. 22 gün boyunca tek başıma Avrupa’nın sehirlerini gezdim. Şimdi geriye dönüp bakınca bunu tek başıma ve bir kadın olarak yapabilme cesaretini gösterdiğim günün hayatımın dönüm noktası oldugunu görüyorum.

 19. Blogunuzu ödev araştırırken keşfettim. Tam dünyayı keşfetme isteğiyle doluyordum kiii finaller aklıma geldi dünyadan soğudum 🙂

 20. iki bedeni bir kafada toplayıp birlikte hareketmenin mümkünü vardır elbet fakat benim tercihim her kafa kendi yoluna baksın olurdu..

  • Yalnız gezmenin de çift olarak gezmenin de kendine göre güzel yanları var. Kendi yoluna bakmak, belirlemek daha güzel. Bağımsızlık olma hali özgürlük hissini güçlendiriyor, bu da özgüveni artırıyor.

 21. Kemal bey, ben yol arkadaşınız olurumm zevkle.. Vallahi çok uyumluyumdur 🙂 O kadar güzel anlatıyorsunuz ki… Fotoğraflar da tuzu biberi.. Hatta öyleki, şu an bilgisayarımı kapatmak, istifayı basıp sırt çantamı alarak kaçmak istiyorum
  buradannnn :((

 22. Yalnızlığını seviyorsan güzeldir yalnız seyahat etmek… Yalnızlığın keyfini çıkarmak… Kendinle başbasa olmak… Hele ki doğada kendinle olmak bence harika bir duygu…. Ama gittiğin her yerde bir uyum icinde hareket edebileceğin bir seyahat arkadaşıyla da bence aynı keyif yakalanabilir diye düşünüyorum… İki kisi ama kimi zaman yalnızlıklarını yanyanayken yaşayabilen, kimi zaman da paylaşmanın keyfini cikarabilen… Mükemmel olur böylesi de… Asla yargılamadan, eleştirmeden ne kendini ne onu… Yanında var gibi bazen de yok gibi olabilen… Yaninda var oldugun ama bazen yok gibi olabileceğin…. Yol arkadaşlığı…. Zor… Ne onunla ne de yalnız… Gönlünden geçtiği gibi seyahat etmen dilegimle…. Sevgiler…

  • Yalnızlık herkesin kolay baş edeceği veya uyumlu olduğu bir şey değil gibime geliyor. Kimi insan çevresinde her zaman birisi/birileri olsun ister. Konuşabileceği, aynı dilden anlayan, birlikte vakit geçireceği. Seyahat ederken yalnız olmak çok zor, daha çok tek başınasınızdır.

   Uzun soluklu seyahatlerde sizin kişiliğiniz önemlidir. Tek başınalık zor gelmiyorsa yalnız başına seyahat etmekte sorun yoktur, aksi halde güzellikleri ve heyecanları hep tek başına yaşamak ve bunu birileriyle paylaşamamak zorlayacaktır.

   Uyumlu, birlikte keyif almaktan hoşlanacak bir yol arkadaşı veya arkadaşları geziyi bambaşka bir atmosfere taşıyacaktır.

   Aynen dediğin gibi, gönülden geçtiği gibi yapılmalı, öncelik Yolda Olmak olmalı.
   Sevgiler

   • Bence yolun kendisi zaten canli birsey, yalniz degilsin ki YOLDAOLMAK`la. Bizim cayimizi, gevregimizi, hatta kuru fasulyeyi ozledigini anlamazlar belki ama, ayni dil ve kulturden geldigin yoldasin belki de o ani senin gibi anlamaz, gormez, gormek istemez, belki de yolla rekabet eder paylasmamak adina seni 🙂

    Ama illa yola birlikte cikip ilermemek, kesfetmek gormek anlaminda ayni tadi duyguyu birbirinin gozlerinde gorup, yasamak adina olunca kapali bir yolculuk olur daha cok bu iki kisilik. Ya soyle dusunun ayni evi bile paylasmak ne zor oluyor kimi kez, bildigim kadariyla Kemal surekli birlikte yasadigin, ev arkadasi veya evini paylastigin kimse yok, yalnizlik bu hayat tarzinda daha cok hissettirebilirken kendini yalniz degildin, yoksa yalnizdin da ondan mi dustun YOLDAOLMAK`a 🙂

 23. bir düşebilsem yollara yalnız mı değil mi ayırt etmeyeceğim ama sanırım şu sıra öyle bir imkanım olsa yalnız olmaya daha yakınım.. fakat yazı her durumu da özetleyen güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık 🙂

  • “Bugünlerde herkes gitmek istiyor. küçük bir sahil kasabasina, bir baska ülkeye, daglara, uzaklara… hayatindan memnun olan yok. kiminle konussam ayni sey… her seyi, herkesi birakip gitme istegi.”
   Can Yücel

 24. I’ve experienced both travelling with travel partners and travelling alone. Which do I prefer? Travelling with a good travel buddy. Which form of travel am I most proud of and consider a key moment in my own personal development?

  Travelling alone. Travelling alone challenged me to step outside of my comfort zone, to prove to myself that I really was the independent and self-reliant person I’d always thought of myself as. In my early twenties, I would never have considered travelling alone – but suddenly I reached an age where I trusted myself and my own good sense and was ready to take a risk.

  Actually, I’m not extroverted, so being alone doesn’t bother me, but it’s human nature to want someone else with you when you face the unknown. Nowadays travelling alone to new places isn’t as scary to think about as it was when I was younger. In fact, on my recent trip to Hong Kong I scarcely gave it a thought. I had a perfectly enjoyable weekend exploring the city, and wasn’t at all bothered by the fact that I was there by myself.

  On the other hand, travelling a with another person/people is also good for testing your own ability to manage relationships with other people. Travel isn’t always relaxing and patience, tolerance, co-operation and negotiation skills really do become important. When I look back at my travel with other people I can honestly say that I didn’t miss out on anything I really wanted to do. I also wasn’t forced to do something that I didn’t want to do just because my partner/s insisted on it. If you commit to good communication, usually anything can be arranged or agreed upon.

  On one trip my travel buddy informed me that she was giving up smoking on day one of our trip. She told me that we’d either still be great friends or hate each other by the end of the trip because of it. I’ll admit it was testing at times, but we’re still great friends and she’s still smoke free three years later!!!

  If anyone wants a travel buddy I can supply references from people who still tell me I was a great travel buddy and that they would gladly travel with me again!! 😉 🙂

 25. Yol arkadaşın sana ayak uydurabilir miydi diye düşündüm ben… Sanırım zorlanırdı…Bazen tek olmak, bazen de birinin yanında olması güzel… tercih bize bağlı biraz..

  • Bazen hani yanımda bir yol arkadaşım olsun diye aramıyor değilim. Bir şehri arkadaşlar keşfetmek daha güzel. Ancak plan yapmak, keyfince hareket etmek konusu olunda yalnız gezmek her zaman özgürlüktür. Kimseye ayak uydurmak zorunda değilsin.

 26. Kalabalık olsaydın, belki bu blogu okuyamazdık.
  Bir arkadaş ile geziyor olsaydım canımın en çok gidip görmek istediğim yerlerin kararı sıkardı. Berabersek, farklı yollara gidemeyeceksek, yeterli zaman ve para yoksa, evet bu çok feci olurdu..

  Bana bir şey olursa ne olurdu?, kim elimden tutar yardım eder, doktora götürürdü? düşüncesi de sarsıcı… Karar vermek zor ama kalkıp yola çıkabilmişken, yolumdan döndürülmek istemem.

  • Şimdi dilediğim yerde dilediğim gibi, dilediğim kadar konaklayıp blog yazılarını hazırlayabiliyorum. Bir yol arkadaşım olsaydı ona uymak zorunda kalırdım ve blogu bu kadar güncel tutmama imkan olmazdı. Özgürlük düşkünleri için yol arkadaşıyla seyahat etmek kolay değil. Esnek olmak şart diye düşünüyorum.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın