malta

Yurtdışı telefon satın alıp Türkiye’de kullanmak, sağladığı fiyat avantajı nedeniyle bir çoğumuzun sıklıkla yaptığı bir şeydi. Özellikle iPhone, Samsung ve diğer pahalı modellerde Türkiye satış fiyatlarının yurtdışı telefon fiyatlarına göre abartılı yüksek olması vatandaşları buna iten başlıca sebepler arasında. Şimdiye kadar 5 Apple iPhone kullandım ve hepsini de yurtdışından aldım. iPhone 6 ve iPhone 7 Plus telefonlarımı Katar‘ın başkenti Doha’dan iPhone 5 telefonumu ise Batum’dan almıştım.

Yolcu yurtdışından gelirken beraberinde telefon getirip Türkiye’de kayıt yaptırıp kullanabiliyor. Posta veya kargo ile yurtdışından telefon almak veya internet siteleriyle yurtdışından telefon getirmek yasak. Bu durumda gümrükte telefona el konabilir ve iki katı ceza ödemek durumunda kalırsınız.

Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır

Yazı içerisinde sorularınızın cevabınızı bulamadıysanız mutlaka yorumlara göz atın. Yazıyı da mutlaka dikkatlice okuyun. Burada yurdışı cep telefon kaydı ile ilgili her türlü bilgiyi yazdım. Bu sorular dışında şöyle olur mu böyle olur mu diye endişe etmeyin.

   

Instagram’dan beni takip edin: @yoldaolmak

Yurtdışından kendiniz veya başkası adına telefon getirmek mümkün. Bir başkasının size getirdiği telefonu da kayıt yaptırabiliyorsunuz. Burada telefonun yurtdışından gelmiş olması önemli, ne zaman ve kimin getirdiğinin bir önemi yok.

malta

Yurtdışı telefon kaydı bilgiler

Telefonu yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş birinin üzerine kayıt yaptırabiliyorsunuz. Pasaporta 2 yılda bir kez yeni telefon kaydı yaptırılabiliyor. Eğer üzerine telefon kaydı yapacağınız pasaportun süresi 120 günü geçmişse ya yeniden yurtdışında gidiş dönüş yapmanız ya da yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş ve üzerine son 2 yıldır telefon kaydedilmemiş birini bulmanız gerekiyor.

E-devlet üzerinden yapılan kayıtlarda pasaport ile ilgili bir evrak istenmiyor. Abone merkezinden kayıt yaptıracağınız zaman pasaport sahibinin bizzat pasaportuyla veya yurtdışı çıkış ve dönüş makbuzuyla başvuru yapması gerekiyor.

Getirilen telefonun açılması için vergisinin ödenmesi gerekiyor. Telefon vergisini bankalara, vergi dairelerine nakit veya internet vergi dairesinden kredi kartıyla yatırabiliyorsunuz. Telefon harcı yatırırken, cep telefonunun 15 rakamlı IMEI numarası, kayıt yapacağınız pasaport sahibinin ad ve soyadı, TC Kimlik numarası lazım. Kayıt edilmeyen telefon 120 günde kullanıma kapatılıyor. Kapatılan telefon vergisi ödenince yeniden açılıyor.

Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır

Yasaya göre, yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemi için pasaport sahibi olan kişilerin e-devlet sitesine veya abone kayıt merkezlerinden başvurması gerekiyor. Abone kayıt merkezine şahsen başvurularda pasaportun yanı sıra telefon harcı ödendiğini gösterir belgenin aslı ile başvuruda bulunulması isteniyor. Yurtdışından gelen telefon kapandı nasıl açılır, adım adım yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır:

 • Yurtdışı telefon kayıt harcı 618.60 TL’yi öde
 • E-devlet üzerinden belge gerekmeden kaydını yap
 • E-Devlet yoksa Abone kayıt merkezinden kaydını yaptır
Telefon IMEI Kaydı

Yurtdışı telefon kayıt harcı nasıl ödenir

Herhangi bir Vergi Dairesine veya tahsilat yapan bankalara giderek yurtdışı telefon harcını yatırın. 2019 telefon kayıt harç bedeli 618.60 TL‘nin yatırılması ve bedelinin ödendiğine dair makbuzun alınması gerekiyor. Yurtdışı telefon vergi ödemesi yaparken ödemenin pasaport sahibi adına yapılması gerekiyor.

Telefonun onunla birlikte gelmiş olması veya başka ülkeden başka bir zamanda gelmiş olması önemli değil. Kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarası ve pasaport sahibinin TC Kimlik Numarasını, adını ve soyadını vergi dairesine veya bankaya verin. Pasaporta telefon işletmenin ilk adımı böylece yapılmış oluyor.

Telefon IMEI Numarası Öğrenme: Telefon imei öğrenme kodu *#06#. Telefon IMEI sorgulama için arama kısmına geçip telefon numarası olarak *#06# yazın ve arama tuşuna basın. Gelen IMEI numarası cihazınızın seri numarasıdır.

Pasaport kayıt harcı nereye yatırılır: Telefon kayıt harcı yapılabilen Bankalar Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank Şekerbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası. Bankalar dışında vergi dairelerine de telefon vergisi yapılabilir.

İnternetten telefon harcı nasıl ödenir

Telefon Vergisi ödeme

Yurtdışı telefon vergisini internet vergi dairesinden ödemek en kolay yol. Ben en son Katar’ın başkenti Doha’dan aldığım iPhone 7 Plus telefonumun vergisini internet vergi dairesinden ödedim, güvenli. İnternetten yurtdışı telefon harcını ödemek için tıkla. Pasaport sahibinin T.C. kimlik no, ad soyadı ve getirilen telefonun IMEI numarasını sisteme giriyorsunuz. Harç Ödemesi mutlaka pasaport sahibinin adına yapılmalı. Merak etmeyin güvenlidir.

Bankaya veya internetten ödeme yaptıktan sonra dekontla Abone merkezlerine gidin kaydınızı yaptırın. 1-2 hafta içerisinde telefonunuzun IMEI kaydı yapılmış olur. Abone merkezi yerine e-devlet sistemine girerek oradan da kendiniz kayıt yapabilirsiniz.

Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom Abone merkezine gitmeden e-devlet üzerinden internetten telefon kaydı yapılabilir. e-Devlet şifresi büyük postane merkezlerinden kolayca alınabiliyor ve turkiye.gov.tr adresinden de e-devlet sistemine giriliyor.

Yurtdışı telefon e-devlet kaydı nasıl yapılır

IMEI Kayıt

Telefon harcını yatırdıktan sonra e-devlet sitesine girip telefonu pasaporta işletme işlemine geçiyoruz. Yurtdışından telefon kaydı için e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan işlemde pasaport sahibi olan kişi, kendisine ait bilgileri sisteme girerek kaydını yapıyor. Telefon kaydettirme sırasında e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmiyor. Bu işlemden sonra 1-2 hafta içerisinde telefonunuzun kaydı yapılmış oluyor.

Telefon kaydı sorgulama

IMEI Sorgulama

Cihaz kayıt sonrasında, turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu sorgulanabilir. Kayıt işlemleri düzgün yapıldıysa “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” şeklinde bir ifade ile karşılaşıyorsunuz. Evraklar tam ve sorunsuz tamamlanmışsa 1-2 hafta içerisinde “IMEI numarası kayıtlı” ifadesi karşınızda beliriyor. Eğer telefonunuzu doğru şekilde kayıt yaptığınız halde telefonunuzun kapanacağı mesajı alırsanız BTK’yı (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) arayın. BTK Telefon (312) 294 72 00.

Telefon kkaydı nereden yapılır

Pasaporta telefon işletme süresi 2018

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 4 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekiyor.

Ülkeye girişi 120 günü geçmiş pasaportlara telefon kaydı yapılamıyor. Abone kayıt merkezlerinde yurtdışı telefon kayıt yapılacaksa pasaportun üzerinde ülkeye giriş mührünün bulunması ve mührün okunaklı olması gerekiyor.

Yurtdışından telefon getirme

Yurtdışından kaç tane telefon getirilebilir: Yurt dışından ambalajı içerisinde olmak kaydıyla sadece 1 telefon getirebiliyorsunuz. Yolcu beraberinden birden fazla telefon getirecekseniz diğerlerinin kutusunu açıp içine hat takmanız gerekiyor. Telefon gümrük geçişinde hat taktığınız ikinci telefonu da kullandığım telefon olarak söyleyebilirsiniz. Yurtdışından telefon siparişi vermek yasak. Ancak yolcu beraberinde getirilebiliyor.

Eğer birden fazla telefon getirdiğiniz fark edilirse hem cezalı iki kat vergi ödemek zorunda kalcaksınız hem de gümrük yetkilileri telefonun Türkiye’de IMEI kaydı yapılmaması için bilgilerini not alacak yani yurtdışından getirilen ikinci telefon Türkiye’de kullanamayacak. Ayrıca kaçakçılık suçu ile hakkınızda dava da açılabilir. Gümrük muhafaza memurları xrayden bavulunuzu geçirdiğinde veya üzerinizi aradığında telefonları bulabilir.

Gümrük Kanunu; “Yolcuların, gümrük mevzuatına göre kişisel ve hediyelik eşya kapsamı dışında olup beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi gösterdikleri eşyanın gümrük vergileri iki kat olarak alınır ve eşya sahibine teslim edilir. Gümrük vergileri ödenmediği takdirde, eşya gümrüğe terk edilmiş sayılır.”

“Ayrıca, yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.” Kanunlara uymak daha doğru.

E-Devlet dışında nereye telefon IMEI kayıt yapılır

Herhangi bir Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone şubesine bu evraklarla başvurabilirsiniz. Bazı Turkcell İletişim Merkezleri 25 TL ücret isterken bazısı hiç ücret talep etmeden işlemi yapıyor.

Pasaport sahibinin pasaportun aslı ve telefon vergi ödendi dekontu ile birlikte bizzat başvurması gerekli. Pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılıyor. Pasaportun fotokopisi ile son yurda giriş damgası sayfası fotokopisi dekonta ekleniyor.

Başkasının getirdiği telefonun kaydı

Yurtdışından gelen kişi üzerine telefon vergisi yatırılıp, onun e-devlet hesabı üzerinden kayıt yaptırılabilir. Sizin kullanmanızda bir mahsuru olmaz ama telefon o kişinin üzerine kayıtlı görünür.

Pasaportsuz telefon kaydı

Vizesiz ülkeler listesinde olan Gürcistan, Kıbrıs ve Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle gidilip gelindiğinden TC Kimlik numarasına da yurtdışından gelen telefon kaydı pasaportsuz yapabiliyorsunuz. e-devletten kayıt yaparken pasaport yerine nüfus cüzdanı veya ID Kart seçeneğini seçin. Pasaport yok telefonu nasıl kaydettirilir diyenler bu ülkelere gidip gelebilir. İnternette pasaport kaydı için 300 lira istendiğini görüyorum. Uçak bileti alıp kimlikle gidilebilen ülkelere gidip gelmek bazen daha mantıklı olabilir.

Yurtdışından iki telefon getirmek

Pasaport kayıt hakkı olarak 2 yılda bir sadece 1 telefon kaydı yapılabiliyor. Eğer birden fazla telefon getirdiyseniz, yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş başka birinin üzerine telefon harcını ödeyerek dilerseniz cep telefonu kayıt yaptırabilirsiniz.

Yabancıların veya yurtdışında yaşayanların telefon kaydı

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri) cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılıyor. Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi (Kayıt işlemi gerçekleştirilecek GSM hat numarasının kişi adına kayıtlı olduğu gösterir ilgili GSM işletmeci tarafından düzenlenmiş abonelik sözleşmesi) ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekmektedir.

YKN (Yabancı Kimlik Numarası) bulunan 18 yaş üstü bireyler PTT’den alacakları e-Devlet şifresi ile e-Devlet sistemi üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet) kayıt yapabiliyor. YKN sahibi olan 18 yaş altı kişiler ile YKN sahibi olmayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden; Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini, Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi, İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini, pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekiyor.

Yanlış IMEI telefon kaydı

Yurtdışından gelen telefon kayıt işlemleri sırasında yanlış yaparsanız yanlış yatırılan harç iade edilmiyor. Yanlış IMEI ile yapılan kayıtların iptali veya düzeltilmesi mevzuat gereği mümkün değil.

18 yaşından küçükler telefon kaydı

18 Yaşından küçükler de yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırılabilir. Yurtdışı telefon kayıt başvuru dilekçesini anne veya babası tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisi ile birlikte abone kayıt merkezine verilmesi gerekir. 18 yaşından küçüklere e-devlet şifresi verilmediğinden bunlar üzerine yapılacak yurtdışı telefon kaydı Abone Kayıt Merkezlerine yapılıyor.

Telefon IMEI değiştiğinde kaydı nasıl yapılır

Telefonun arızalanması ile değiştirilmesi veya tamir sonrası ana kartının değiştirilmesi durumunda IMEI değişim işlemi yapılabiliyor. e-Devlet Kapısı üzerinden değişim belgesinin yüklenmesi gerekiyor. Değişim başvurusunun cihazı kayıt altına aldıran kişi tarafından yapılması; değişim yapılması talep edilen IMEI’lerin her ikisinin de aynı marka cihaza ait olması şart.

Değişim belgesinin antetli kâğıt olması veya firma kaşesini içermesi; değişimi yapan firmanın adı/ünvanı ile adresi veya telefonunu içermesi; değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması; değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi gerek. Eski IMEI numarası iletişime kapatılır ve yeni IMEI numarası iletişime açılır.

Yurtdışından gelen telefon nasıl kaydedilir, Telefon kaydı, IMEI Kaydı, vergiler, yurtdışından telefon getirme ile ilgili sorularınız varsa yukarıdaki yazıyı tekrar okuyun ve yorumlara göz atın. Cevabınız mutlaka vardır.

562 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  141,8k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Merhabalar ben bir siteden telefon alıp bir şekilde getirtmek istiyorum yeni bir pasaport alıp ona kaydetme düşüncem var fakat giriş çıkış zorunlumu yurt dışına kayıt edilecek pasaporta tam bir bilgim yok.

  • Yukarıdaki yazıda belirttiğim gibi yurtdışına gidip dönen birinin pasaportuna kaydedilebilir. Kimlikle gidilen ülkelerden dönenler de kimliklerine kaydettirebilir.

 3. telefonu getiren kişi türk vatandaşı değil kayıt için kendim gürcistana gidip gelsem kendi üzerime kayıt yaptırabilir miyim?

  • Telefonun nerede ne zaman ve kimin tarafından getirildiğinin önemi yok. Önemli olan yurtdışında. Dönen birinin üzerine onun edevletinden 120 günü geçmeden kaydetmek.

 4. Merhaba benim yurtdışından getirdigim telefonum bir senedir IMEI kayıt işlemi yaptirmadim telefon aramalara kapalı fakat kardeşim yurt dışına gidip gelecek onun üzerine kayıt yaptırma şansım varmı

 5. Merhaba,
  E-devlet üzerinden kayıt yaparken şöyle bir uyarı verdi.

  “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.”

  Kendi pasaportum da değil o yüzden hadi İlçe emniyet Müdürlüğü git düzelttir de diyemiyorum.
  E-devlet giriş çıkış kontrolu diye bir bölüm var , Orada barkod numarası soruyor ama neyin barkodu bilemedik?

  Ne yapılabilir?
  Teşekkürler.

  • E-devlet giriş çıkış / belge sorgulamadan barkodlu belge aldık, Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurumuna istinaden.

   Acaba ilçe eminiyete mi götürmek gerekiyor. Hiç bir yere gitmeden işlemi yapamaz mıyız?
   Teşekkürler.

  • Bu hatayı aldıktan sonra barkodlu belgeyi okutmanız gereken bir sorgu çıkıyor olmalı? Ben bilmiyorum doğrusu. Sonraki adımı dikaktli okuyup size verilen evraktaki numarayı girin.

 6. Merhabalar arkadaşım Yurtdışından gelirken yanında bir cihaz getirdi cihazı satın aldım telefonu arkadaşımın pasaportuna yazdırıp kullanacaktım ama imei kaydı yaptırmadan arkadaşım Kanada’ya döndü. e Devlet ten kayıt yaptırırken yurda giriş kontrolü başarısız diyor nedeni nedir nasıl çözebilirim yardımcı olurmusunuz

  • IMEI kaydı arkadaşınızın e devletinden yapılabilir. Vergi de onun adına yatırılmalı. Arkadaşınızın Türkiye’ye girişinin üzerinden 120 günü de geçmemiş olması gerekiyor.

 7. Merhaba Kemal Bey,
  Öncelikle detaylı bilgiler için çok teşekkür ederiz, yazınızı baştan sona okudum. Gözümden kaçmışsa kusura bakmayın ama bir soruya daha net cevap rica edecektim. Kuzenime yurtdışından telefon getirtiyorum, ben de iki ay sonra yurt dışına çıkacağım. Döndüğümde kendi pasaportuma işletmek istiyorum ama şimdiden kullanmaya başlasam sıkıntı olur mu? 120 günlük süreyi aşmıyor ama neticede telefonu kullanmaya başladığımda henüz yurrdışına çıkmamış olduğum görünecek bilgileri girerken.
  Tekrar teşekkürler

 8. Merhaba. En son 2 yıl önce yurtdışına giriş-çıkış yapmama rağmen e-devlet üzerinden sorgulama yaptığımda imei kayıt hakkımın olduğunu görüyorum. Buna güvenip işlem yaparsam ücret yanar mı? Yeni bir değişiklik mi oldu? Aynı sorunu yaşayan var mı? Teşekkürler.

 9. Merhaba
  Yurtdışından telefon getirme hakkı kişi başına mı 1 adet yoksa 2 kişi de olsa 1 adet telefon getirme hakkı mı vardır?

 10. Merhabalar. Telefonu Amerika’dan bir tanıdığım getirecek ve o getirdikten 1 ay sonra ben kendim yurtdışına çıkacağım. Dönünce de kendi pasaportuma işletmeyi düşünüyorum. Bu olur değil mi, bir sıkıntı olur mu? Bir de kayıt yaptırmadan gittiğim ülkede kullanabilir miyim acaba telefonu? Şimdiden teşekkürler.

 11. Merhaba, paylaşımınız için teşekkürler.
  Yurtdışından telefon getirdim. Çifte vatandaşım. Yabancı pasaportumla ülkeye giriş yaptım. Vergiyi yatırdım, e-devletten kayıt esnasında yabancı pasaportum ile ülkeye giriş seçeneğini seçtiğim zaman yurda giriş kontrolü başarısız hatası alıyorum, emniyette kontrol ettirdim giriş gözüküyor, btk’yı aradığımda sürekli “şuan sistemlerde sorun var daha sonra tekrar deneyin” cevabını alıyorum. Benzer durumla karşılaşıp çözebilen var mı acaba? İyi akşamlar

  • Türk pasaportu ile giriş yapıp, onun üzerine kayıt yaptırmanız gerekiyordu. Yabancı pasaportla girişiniz kabul görmeyebilir, ama yine de BTK’dan doğrusu öğrenin lütfen. Sorunu çözerseniz de burada paylaşırsanız diğer okuyuculara da faydası olur.

 12. Merhaba,
  Bende şöyle ilginç bir durum oldu. Bir yakınımın en yakın giriş tarihi olarak Aralık ta yurda giriş yaptı olarak zannedip IMEI mi onun üzerine kaydettim. Vergiyi onun TC si üzerinden yatırdım. Fakat başka ülkeden türkiye üzerinden aktarmalı geçtiği için ülkeye girdi olarak görünmüyor. Şu an IMEI kaydı yapamıyorum.
  Sorum şu yakınım tekrar nisanda gelecek. Geldiğinde o tarih ile kayıt olmam mümkün mü yoksa yatırdığım para yandı mı?

 13. Pasaport sahibi bir önceki telefonu ne zaman getirdiğini tam olarak hatırlamıyor. 2 yılın dolup dolmadığına e devletten bakabilir miyiz?

 14. merhabalar, aklıma takılan bi durum var, telefonu kayıt ettireceğim pasaportun süresi 20 gün içerisinde biticek fakat daha 1 hafta önce almanya’dan döndüm. pasaportumun süresinin bitecek olması kayıt için bir engel teşkil ediyor mu ?

 15. 18 yaşından küçükler abone merkezinden kayıt yaptırabilir demişsiniz, bunun minimum bir sınırı yok anladığım kadarıyla. 3 yaşındaki çocuğumun üzerine de kayıt yaptırabilir miyim abone merkezinden?

 16. Merhaba, anlayamadığım şey şu; vergi dairesi vs. Hiçbir yere gitmeden telefonu kendimiz kayıt edip açabiliyor muyuz yoksa illa vergi dairesine gitmemiz gerekiyor mu? Teşekkürler.

 17. Kolay geldin letgo da note 9 cift hatli bir telefon var satlik almayi dusunuyorum onu ama kayit islemi yapilmamis benim paspsort veya batum kibris giris cikisim yok bu kayiti baska bir yolu var mı yapabilmek icin?

   • Yok zaten yurt dişi giriş çıkış yaptım söyle anlatıyım . Ben zaten yurt dışında yasıyorum geçen hafta yurda giriş yaptım 1.yil önce kayıt ettirdiğim telefonun kaydını silsem yenisini kayıt etme hakkım olur mu ? Teşekkürler

 18. Merhaba telefonu Almanya’dan getittirdim ama benim pasaportum yok gürcistana kimlikle giriş çıkış yapsam bana verecekleri belgeyle adıma işletebilir miyim?

 19. Merhabalar;
  Tr’ye 2 ay once giris cikis yapildi.Ama suan yurtdisindayiz bir arkadasimiz trden bizim adimiza kayit yaptirabilirmi?
  Tesekkurler

  • Cevap her zaman net ve aynı. Telefonun ne zaman alındığı ve şu an nerede olduğunun önemi yok. Yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş Pasaport sahibi, kendi e-devletinden telefonu kaydedebilir.

 20. Bu gün yurtdışından gelen telefonumu bir tanıdığımın pasaportu ile vergisini ödedim e devletten kayıt yapacağım fakat bankada tanıdığımın telefon numarası dekonta yazıldı. Şimdi e devlet kaydı yaparken kendi numaramı mı yazmalıyım yoksa tanıdığımın numarasını yazacağım? Eğer tanıdığımın numarası ile işlem yaparsam telefonu kendi numaramla da kullanabilir miyim acaba? İlginize şimdiden teşekkür ederim saygılarımla.

 21. Merhabalar tek sorum olacak

  Başkasının pasaportu üzerine kayıt yaptırdığımızda bu kişi kaydı silebilir mi iptal edebilir mi böyle birşey var mo?

  Şimdiden teşekkür ederim yararlı bilgileriniz için .

 22. Merhaba Kemal bey. kizkardesim bana yurt disinda (ALMANYA) dan telefon getirecek ama 2 yildir Turkiyeye gelmediler. Ağustos ayinda gelecek ve telefonu getirecek. Ben bu telefonu nasil kullanabilirim? Ne yapmam gerek actirip saglkli şekilde kullanabilmem ici? Birde yurt disinda gelen ve actirilan telefonlarda SİM şifresi sorunu cikiyor arkadasimizda boyle oldu. neden boyle oldu . bu durumu nasil duzeltebiliriz?

  • Yukarıdaki yazıda yurtdışından gelen telefon nasıl kaydedilir hakkında her türlü bilgiyi yazmışım zaten. Okuyabilirsiniz.

   Yurtdışında bazı iletişim firmaları sadece kendi hatlarıyla çalışan telefonları ucuza satar. Bunlar SIM kilitli oluyor. SIM Kilitli telefonlar Türkiye’de çalışmaz.

   • Kemal bey pasaporta giriş mühürü yoksa kayıt olabiliyormu yani giriş nasıl ispat ediliyor benim kayıt ettireceğim kişi giriş mühürü vurdurmamış cevap için şimdiden teşekkür ediyorum

    • Mühüre gerek yok. Online e-devletten başvurusa sistemden ülkeye dönüş zamanınız kontrol ediliyor. Kayıt mührü sadece (hala süürüyorsa) abone kayıt merkezlerinden kayıt için gerekliydi.

 23. 1 sene önce pasaportuma 1 tane telefon kaydettirdim ancak o telefon kullanılmaz durumda onu silip başka telefon kaydettirme imkanımız var mı? 2 yıl dolmadan varsa nasıl bir yol izlememiz gerekir? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba yurtdışından gelen telefonu çifte vatandaş arkadaşın yurtdışı pasaportuna kayıt yapacağız kayıt işlemi onun telefon numarasına mı yoksa benim numaramla mı kayıt yapacağız?
   Birde telefon çift imei numarası kayıt işleminde ikinci imei de yazmamıza gerek var mı?
   Teşekkürler

 24. Imei kaydı yapılan telefonun bozulması durumunda veya çalinması halinde farklı bir telefonun üzerine imei’yi kayıt ettire bilirmiyim 2. Harç ödemeden ?

 25. Yeni aldığım telefonu babamın pasaportu üzerine kayıt ettireceğim . Ancak 4 aylık kullanma hakkımı kullanmak istiyorum . Babam Türkiye’ye yeni giriş yaptı ve 2 hafta sonra tekrar yurt dışına çıkacak . 3 ay sonra onun pasaportuna işletmem mümkün mü ? 4 aylık süreçte pasaport sahibi yurt dışında olacak

 26. Annem imei harci yatirirken kendi adini verdi, imei harci odenmis telefonu kendi pasaportum uzerine kayit ettirebilir miyim ? Annemin pasaportu uzerinde hazirda telefon kayitli.

  • Yukarıdaki yazıda bunun cevabı ve nasıl kaydedilir bilgisini paylaşmıştım. Dikkatli okursanız cevabı görürsünüz. Sadece yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş pasaport sahibinin üzerine, pasaport sahibinin edevletinden ve başka telefon kaydı 2 yıldır yapılmamışsa kaydedilebilir.

   • Kendimi tam ifade edememis olabilirim affiniza siginiyorum, yabanciyim ve gecici e devlet sifresi alip kaydetmeye calismadan once emin olmak icin soruyorum tekrar. Annem kendi adiyla yatirdi harci, ben yinede kendi pasaportuma kayit yaptirabilir miyim ?
    Yukarida yazan su kisim beni supheye dusurdu * Harç Ödemesi mutlaka pasaport sahibinin adına yapılmalı. * Yani annem kendi adina yatirdi fakat ben kendi pasaportuma kaydedebilir miyim, sonucta harci odenmis *

 27. Henüz yurt dışında iken Türkiye’ye dönüş yapmadan da aldığım telefonun kaydını yapabiliyor muyum acaba? Herşey internetten olduğuna göre. Teşekkürler.

 28. Merhaba Kemal Bey, geçtiğimiz nisan ayında bi kişinin pasaportu üstüne telefonumu kaydettirip açtırdım. Sonra bu kişi telefonu e-devleti üzerinden siliyor, tekrar kapanıyor telefon. Tekrar mı harç yatırıp telefonu açtırmam gerekiyor?

 29. Kemal Bey merhaba. Ben 2. el yurt dışı bi telefon almak istiyorum. Telefon çift sim kartlı. Telefonun tek IMEI kayıt yapılmış, 2. IMEI kayıt ettirilmemiş. Bu durumda 2. IMEI kapanır mı? Tekrar 500 tl ödeyip kayıt mı yaptırmam gerekiyor? Bu konuyla ilgili bilginiz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler

 30. Kemal bey merhaba
  ABD den abim kullandığı iPhone nunu türkiyeye gelecek bir arkadaşı ile bana gönderecek
  Sorum şu
  2018 Haziran ayında yurtdışına çıkış için pasaport çıkattım vize alamayınca boş pasaport evde yatıyor
  Bu gelecek telefonu bu boş pasaporta kayıt kayıt ettirebilirmiyim

 31. Merhaba,
  Turkiyede 120 günü dolduran bir kişi yurt dışına çıkıp aynı sene içinde ikinci kez ülkeye giriş yaptığında süre baştan başlar mı?

 32. Merhaba arkadaşlar, yanlışlıkla başka ısımle pasaport sahibi adina yatilmamis olan para isdesi yapılmaktadir. Yatirılmış paranın asıl dekontuyla sonra aynı IMEI hesabina yatırılmış doğru dekontu yapılan hatayı anlatılarak dekontların aslı ile beraber nufus kagıdı fotokopisi ekleyere dilekceyle beraber verasat ve harclar vergi dairesine bas vurularak yatırılmış yanlıs isimli dekontta belirlenen kişinin dilekcede belirteceği hesap numarasına iade edilmektedir. Sadece iki makbuzunda aynı IMEI adresi olmak zorunda yanlıs yazılmış IMEI hesap odemesi iade edilmemektedir. Konuyla ilgili kurumla görüşürseniz daha detaylı bilgi alablirsiniz. Ben sorunumu bu sekilde hallettim islem yapıldı. Saygılarla.

 33. İyi günler,

  Sanırım yeni bir yasa ile birlikte telefonlara 20 euro’luk ekstra bir bandrol bedeli eklenmiş. Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz acaba? Böyle bir şey var mı? Ve bunu nereye ve ne zaman ödemek gerekiyor? Eğer bu bedel ödenmezse imei kayıdı sırasında bir sorun çıkar mı?

  İyi çalışmalar.

  • Evet, 2019’da akıllı telefon getirenlerden 500TL’ye ek olarak 20€ bandrol alınacak. Bunun detayları henüz yayınlanmadı. Tahsilatın nasıl olacağı konusunda henüz bir bilgi yok.

  • Yukarıdaki yazıyı okursanız bilgi edinebilirsiniz. Her şeyi çok açık şekilde belirtmiştim. Pasaporta kayıt hakkı, yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş olanlar yapabilir.

   • Kemal Bey selam benim şöyle bir durum var Geçen gün arkadaşa telefon verdim birlikte yakalanmış telefonun bileğini pasaporta işletme işler Yani şöyle pasaporta yazmışlar Huawei telefon içeriye girmiştir diye yani içeriye getirmiştir diye Email numarasını yazmışlar bu arkadaş da diyor ki bana bu telefonum artık ben sana veremiyorum bu telefon imeili benim pasaportumu istenmez işlenmiş ama daha pasaporta işletme Lig acaba doğru mu söylüyor yalan mı söylüyor bir de diyor ki Pasaportta yazı yazılırsa kötüymüş

  • Arkadaslarlar yanlış kişi üzerine yatırdığınız ücreti geri alabiliyorsunuz sadece vergi dairesine dilekçe yazmanız ve ekte mutlaka dekontun aslı olmalı lazım kendim bizzat arayıp vergi müdürlüğünden öğrendim

 34. Kemal bey vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Herşeyi kafamızda hiçbir soru işareti bırakmadan yazmışsınız. Tecrübelerinizi paylaşmanız ve sorulan sorulara olgunca cevaplar vermenizden dolayı sizi tebrik eder tekrar teşekkürlerimi sunarım.

 35. Yazınızı sonuna kadar okudum. Yalnız cevap alamadığım şey şu: Yurt dışından getirdiğim cihazımı 3.ayın sonunda pasaporta işledim. Bu cihazın türkiyedeki garantisi işldediğim tarihten itibaren 1 sene mi yoksa 9 ay garantisimi kalmış oluyor.

 36. Merhaba,

  Yurtdışı cihazı aldım. Arkadaşımın pasaportuna kayıt yaptıracağım fakat, arkadaşımın pasaportunda 2 seneyi doldurmamış vaziyette bir cihaz kayıtlı. Ama yakın zamanda yeni bir pasaport çıkardı yani pasaport no değişti. Bu durumda yeni pasaport no üzerine telefon kaydı yaptırabilir miyim ? Eski pasaportu üzerindeki telefon kaydı, şuan benim yeni pasaporta kayıt yapmamı engeller mi ?

  Teşekkürler,

 37. ABİ BEN ASKERİM KIBRISTAN TELEFON ALDIM İPHONE TC İLE KAYIT ETTİRCEM AMA BANKA PASAPORT İSTİYO PASAPORTSUZ YAPAMAM DİYO GARANTİDE SİSTEM ARIZALI DİYOR BEN BU AYIN 5 terhis OLDUM GECE 23:00 gibi uçaga KIBRISTAN BİNDİM TR İNDİGİMDE SON KEZ ASKERİ İZZİBATTAN GEÇTİM 05/12/2018 te askeriyeden çıktım 06/12/2018de Tr indim fakat bankalar sıkıntı pasaport yönünden vergi daire sine gidip parayı versem kendi kimliğim üzerine kayıt ettire bilimiyim. BİR DE KIBRIS’A İLK İNİŞ TARİHİM 02-03/02/2018 tarihimi yazacağım ilk giriş tarihine

 38. Merhaba Kemal bey ben Almanya’dan telefon getittirdim kayıt harcı yatırdım fakat yurda giriş tarihi ile sorun çıktı kaydı yapamadım

  Peki şimdi birisinin pasaportuna kayıt nasıl yaptırabilirim ben İstanbul’da yaşıyorum ama pasaportlu olan kişi Kayseri’de bunun bir çözümü var mı?

  • Pasaport kaydının nasıl yapılacağına dair bilgiui yukarıdaki yazıda bulabilirsin.
   Telefon harcı pasaportu olan, son 120 günde yurtdışıan gidip gelmiş kişi üzerine yatırılacak ve o kişi edevletinden girip kayıt yapacak.

 39. Merhaba Kemal Bey, e-devlet üzerinden imei kaydı yaparken istenen cep telefonu numarası yerine kendi numaramızı mı yoksa pasaport sahibinin cep numarasını mı yazacağım. Bir de iphone xs kutusunda 2 adet imei var. Kayıt yaparken 2 sinide kaydetmeli miyim yoksa bitanesi yeterli mi?

 40. Ocak 2019 da harcin 650 tl olacagi soyleniyor. Su an yurtdisindayim ve donusum ocak 2019. Telefonumu su an alip nette su anki tutar olan 500tl yi yatirsam. Isletme isini dondugumde yapabilirmiyim. Yani isletme isini illa harci yatirmanin pesine yapilmak zorunda mi yoksa harc ile isletme arasinda bir sure mevcut mu

  • Fiyat değiştiği anda eski ödediğiniz harç geçersiz olur. Değişiklik olmazsa kaydı yaparsınız. Harc ödeme ve kayıt arasındaki süre sınırlaması hakkında bilgim yok maalesef.

 41. Merhaba, iş yerine verilmek üzere eski yutrtdışı giriş çıkış kayıtlarına ihtiyacım oldu. 2016’da birçok kere yurtdışına giriş çıkış yaptığım halde, 2016 mart ayında yurtdışına yaptığım bir seyahatin ne pasaportta kaşesini,ne de e-devlet kayıtlarında bulamıyorum. İş yerine bunu ispatlamam lazım, bunu işlemeyi atlamış olabilirler mi acaba?

 42. Merhaba Kemal Bey, tc kimliğimdeki ismim ile kırmızı pasaporttaki ismim farklı. Bu noktada isim denklik belgesi almam gerekir mi? İşleyiş ne şekilde oluyor? Teşekkür ederim.

 43. Çok net ve açıklayıcı bir makale olmuş. Öncelikle teşekkürler, emeğinize sağlık. Geçen hafta yurtdışından aldığım telefonu yurda döndükten sonra bugün yukarıdaki bilgiler ışığında yaklaşık 10-15 dk içinde başarılı olarak kaydettirdim (tamamını internetten yaparak: GIB’dan 500 TL harç ödeme, edevletten IMEI kayıt).

  Çift simli telefonların IMEI kaydı

  Kayıt sırasında karlılaştığım bir durumu ek bilgi olarak paylaşmak isterim, şöyle ki: GIB’dan harç ödeme esnasında IMEI numarası belirtebileceğiniz bir tek alan var, oysa benim cihazım *#06# yaptığımda 2 tane IMEI döndü. Bir an için “aynı cihazın iki IMEI’si için ayrı ayrı Harç mı ödeyeceğim” şeklinde düşündüm. Kısa cevap: HAYIR. Harc ödemesinde ilk IMEI numaramı yazdım ve ödemeyi yaptım. Daha sonra e-devletten IMEI Kayıt işlemine geçtim. E-devlette cihazın 2 IMEI numarası için de alan vardı (hatta 3 IMEI no’ya kadar alan açılmış).

  Buradan cihazımın 2 IMEI numarasını da girdim. Bir kaç dakika sonra IMEI’lerimi sorguladığımda her ikisinin de kayıt altına alındığını gördüm. Aynı durumu yaşayabilecek kişiler için faydalı olabilir. İyi günler. Tekrar teşekkürler.

  Not: 2 ayrı cihazın IMEI’si tek bir harç ödeyerek kaydedilebilir mi? şeklinde aklına soru gelenler için cevap: SANMIYORUM. Çünkü BTK, IMEI sorguya cihaz marka model bilgilerini de dönüyor, ve muhtemelen cihazın SN (serial number) bilgisini de tutuyor olabilir ve ayrı cihazlara ait IMEI’ler bu durumda eşleşmeyeceklerdir.

 44. Merhabalar soruma cewap alirsama sewinirim.e devletimde 2019 da kayit yapalabilecegi yaziyor.ben ise 2018 aralik 10 da turkiyeye giris yaptim.yine de kayit yapabilir miyim.turkiyeye girisim illa 2019 mu olmasi lazim ?

 45. Harcı benim tc ile yatırdım sonra e devletten kayt yaptırayım dedim ülkeye giriş tarihim 120 günü geçmiş yani benim tc ile başka sinin pasaportuna isletebiliyormuyuz.bilgisi olan cvp verirse sevinirim

 46. Bilgi için teşekkür ederim bir sorum olacaktı kayıt ettirdiğiniz bu telefonların garanti ile ala kalı bir sıkıntısı olduğunda ne yapıcaz peki garanti kapsamı içerisinde tamir edilirmi

  • Telefon kaydettirmenin garanti ile bir ilgisi yok. İlgili telefon markasının uluslararası garantisi varsa TR’de de garantisi olur. Çoğunlukla yutdışı telefonları Türkiye’de garantisi yoktur.

 47. Merhaba Vergilerin artirildigini ogrendigim gunun sabahi hemen kayit yaptirdim ekranda 170,70 TL ödeme çikti. Ücreti yatirip islemi bitirdim ancak kayit islemine geldigimde kayit yapilamadi. Sonrasinda yani bu hafta 500TL yeniden yaptirdim yeni kayit olusturdum.

  Gelir idaresi baskanligina 170,70TL geri ödenmesi icin dilekce yazdim. Dikkate alinip ödeme yaparlar mi?

  • Yurrdışından getirilen cep telefon harcı yanlış yatırılırsa geri alınabiliyor. Süreç ne kadar sürüyor bilmiyorum maalesef.
   İade talebine ilişkin dilekçe,
   Dilekçeye harcın iade edileceği kişiye ait banka hesap numarası,
   Haarcı ödeyene verilen “vergi dairesi / internet vergi dairesi / vergi tahsil” makbuzunun aslı,
   Ücret kim adına yapılmışsa o kişinin şahsi başvurusu gerekiyor. Postayla başvuruların İadeli Taahhütlü veya Kargo ile yapılması şart.

 48. Herkese hayılı günler benim bi sorum var bi yardımcı olun şimdi ırak tan aypon 6 s alacam babamın pasaport u var ama iki sene hiç seyhat etmemiş babamın pasaportuna kayıt yapabilirmiyiz mümkün mü acaba

 49. İyi günler yurt dışından getirdiğimiz iphone için sadece 500 tl kayıt harcı mı ödüyoruz. Kendi ülkemizde harç dışında vergi ödüyor muyuz ? Bir de yurt dışında tax free olarak telefonu alırsak kendi ülkemizde vergi ödememiz gerekir mi?

 50. Merhabalar,
  Bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. Benim şöyle bir sorum olacaktı. Ben Almanya’dayım ve 2.el telefon alıp Türkiye’ye gelmek istiyorum fakat ülkemize döndüğümde sadece 500 TL kayıt harcı mı ödeyeceğim ? Yoksa geldiğimde ödemem gereken başka şeyler çıkacak mı ? Çıkacaksa ne gibi şeyler ve masrafları hakkında bilginiz varsa paylaşır mısınız? Alacağım telefon iPhone 7 Plus 32 GB ve Türkiye Apple sitesinde 5699 TL’ye satılmaktadır.
  İlginize teşekkürler.

 51. Yazıklar olsun böyle sisteme ben yurtdışında okuyorum şuan öğrenciyim telefonumu çaldırdım ve 500TL yasası çıkmadan 1-2 gün önce telefon aldım pat diye bu yasa çıktı biz öğrenciler napalım 2 dakika türkiyeye gelip telefon mu alalım yada ordan uçakla bizemi göndersinler? Ben yurtdışında yaşıyorsam 100TL ye de telefon alsam kime ne ki devlet bu açığı kapamaya çalışıyor ”sen ucuza almışın biraz daha ver” dimi. 170 TL den 500 TL ye çıkarmak ne demektir ya. Çok büyük açık yakalamışlar valla devletimiz aman kaçırmasın vergiyi tek sorunumuz buydu zaten burda mecbur kalıp telefon aldım diye benim mükemmel devletim beni bekliyor şimdi haracımı vermem için. Kimi kime şikayet edeceksin oda belli değil. Napalım ya telefonu çöpe atıcaz yada haracımızı vericez artık bu vergiden çıktı düpedüz haraca girdi. Görüyoruz zaten şu sıralar o kadar ödediğimiz vergilerin durumunu ekonomimizden. Alıyor alıyor bari bişeyler üretsinler oda yok yazıklar olsun.

 52. Ben en son ne zaman pasaport üzerine telefon açtırdım hatırlamıyorum. Onu nasıl öğrenebilirim? 2 yılı geçip geçmediğini nasıl öğrenebilirim?

 53. Merhaba bilgiler için teşekkür ederim. Şimdi Ukrayna’ya yanımda bir tane ıphone ile gidicem ordan kapalı kutu telefon aldı abim bana onu alıp Türkiye ye gelicem. Sorun olurmu. Kapalı kutu mu olmalı yoksa valize mi koymalıyım ne yapmam lazım

 54. Şimdi ben 4 ay önce tlfnumu actirdim ama bana yine IMEI msji geldi basta gelen IMEI le yeni gelen IMEI aynı kodlar degiller tlfnunuz 60 gün icin de kapanacak actirin yada cihazinizi kaydettirin diyor actirdigima dair kagidim duruyor napmam lazim

 55. Merhabalar ya arkadaslar Bu nasil birseydir ya Simdi Bugün Yurtdisindan bir hediye telefon gelecek veya alinacak. Türkiye’de kullanabilmek icin 500 tl mi ödememiz gerekiyor yani? Bu cok yüksek bir mevla. Gecen 3 ay öncesine kadar 170 tl iken birden 500 tl olmasi demek %250 artmasi demek ve dünyanin hicbir yerinde %250 artan bir ödeme olamaz. Bu düpe düz resmen su artik yurt disindan degil kendi vatanindan telefon al tabi paran varsa. Paran yoksa telefon senin neyine demektir. Ben bu sekilde algiliyorum acikcasi.

 56. Polonya’dan telefon aldım. Ülkeden çıkarken ne gibi işlemler yapmam gerekiyor? Çıkışım illa Polonya’dan olmak mı zorunda?

  • Telefonun nereden, hangi ülkeden, nasıl getirildiğinin bir önemi yok. Ülkeden çıakrken bir işlem yapmanız gerekmiyor. Ülkemizde telefonu yukarıda verdiğim bilgilere göre kaydettirmeniz gerekiyor.

 57. Merhaba 3 ay önce telefon getirdim şimdi tekrar yurtdışına çıkıp giriş yapacağım 4 ay daha uzatılırmı bu süre

  • Telefon Türkiye’e ilk kullanıldıktan sonra 120 gün içinde kaydettirilmezse kapanır. Sonra yurtdışına girip çıkmanızın önemi yok. Yurtdışından döndükten sonra pasaportunuza 120 gün içinde telefonunuzu kaydettirebilirsiniz.

 58. Cehennemin dibi calana cirpana vergi
  yok akrabanın getirdiği telefona verilen vergiye bankin hele Allah bildiği gibi yapsın sizi 500 TL ne lan bu devirde az parami siz gidin vergi kaciranlara göz yumanlari ve kaciranlari soyup soğana çevirin yazıklar olsun bu sisteme yazıklar olsun 😠😠

 59. Merhaba,
  IMEI kaydı için, bir yıl içinde bir telefon geçiş hakkını kullamış fakat o yıl içinde pasaportunu yeniletip yeni pasaportla bir telefon geçiş hakkına sahip olabiliyor muyum yoksa bu pasaport nosuyla alakalı olmayıp kişiye bağlı olan bir olay mı?

 60. Ben pasaport olmadan kayıt yaptırırsam yine 500 TL öder miyim? Kıbrıs’tan aldım telefonu 300 TL mi öderim.

 61. Merhaba öncelikle yorumunuz için teşekkürr ederim Almanyadan telefon geldi hediye getiren Alman vatandaşı şimdi biz bu telefonu nasıl kayıt ettirecez? Kuzenim ukrayanaya pasaportla gidip geliyor onun üzerine kayıt yaptırabilir miyiz? Ya da Batum’a giriş çıkış yapsak T. C. Kimlik kartıyla açtırabilir miyiz?

 62. Merhaba, ben yabancı uyrukluyum, burada akademisyen olarak çalışmaktayım, acaba benim için herhangi bir muafiyet sözkonusu olabilirmi, 500 tl gerçekten çok para.

  • Telefon 120 güne kadar kullanıma açık. Turist ve Gurbetçiler için kayıt ücreti alınmıyor, onun dışındakiler için ise harç ödemesi isteniyor diye biliyorum. Abone Kayıt Merkezlerine başvuru yapabilirsiniz.

 63. Merhabalar yurtdışına gidip gelen 14 yaşında ki yeğenimin pasaportuna kayıt yaptırmak istiyoruz.Merak ettiğim bazı noktalar var.
  1- Telefon kayıt harcını internet vergi dairesinden yatıracağım. Harcı yatırırken yeğenimin adına mı yatıracağım?
  2- Kendisi 18 yaşından küçük olduğu için babasının e devleti üzerinden kayıt işlemi yapabilir miyim?

  • Yukarıdaki yazıda bilgi vermiştim:
   18 yaşından küçükler telefon kaydı
   “18 Yaşından küçükler de yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırılabilir. Yurtdışı telefon kayıt başvuru dilekçesini anne veya babası tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisi ile birlikte abone kayıt merkezine verilmesi gerekir. 18 yaşından küçüklere e-devlet şifresi verilmediğinden bunlar üzerine yapılacak yurtdışı telefon kaydı Abone Kayıt Merkezlerine yapılıyor.”

 64. Ben iPhone pasaport kaydettim. İlerdeki zamanlarda tekrar kapanır mı? Tekrar kaydetmem gerekiyor mu yoksa hep kayıtlı olarak mı kalıcak?

 65. Merhaba,
  Annem geldikten sonra 5. gün vergisini yatırmış ama herhangi başka bir kayıt işlemi yapmamış. Hem giriş günü hem de vergiyi yatırma günü 120’yi geçmiş. Acaba bu yıl içerisinde tekrar gidip gelirse vergiyi tekrar yatırmadan e-devletten kayıt yapabilir mi?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın