Yurtdışı telefon satın alıp Türkiye’de kullanmak, sağladığı fiyat avantajı nedeniyle bir çoğumuzun sıklıkla yaptığı bir şeydi. Özellikle iPhone, Samsung ve diğer pahalı modellerde Türkiye satış fiyatlarının yurt dışı telefon fiyatlarına göre abartılı yüksek olması vatandaşları buna iten başlıca sebepler arasında. Şimdiye kadar 5 farklı Apple iPhone modeli kullandım ve hepsini de yurt dışından aldım. iPhone 6 ve iPhone 7 Plus telefonlarımı Katar‘dan, iPhone 5 telefonumu ise Batum’dan uygun fiyatlı almıştım.

Yurt dışından gelirken beraberinde telefon getirip Türkiye’de kayıt yaptırıp kullanabiliyoruz. Posta veya kargo ile yurt dışından telefon almak veya internet siteleriyle yurt dışından telefon getirmek ise yasak. Bu durumda gümrükte telefona el konabilir ve iki katı ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır

Yazı içerisinde sorularınızın cevabınızı bulamadıysanız mutlaka yorumlara göz atın. Yazıyı da mutlaka dikkatlice okuyun. Burada yurtdışı cep telefon kaydı ile ilgili her türlü bilgiyi yazdım. Bu sorular dışında şöyle olur mu böyle olur mu diye endişe etmeyin.

Instagram’dan beni takip edin: @yoldaolmak

Yurt dışından kendiniz veya başkası adına telefon getirmek mümkün. Bir başkasının size getirdiği telefonu da adınıza kayıt yaptırabiliyorsunuz. Burada telefonun yurt dışından getirtilmiş olması önemli, ne zaman ve kimin getirdiğinin bir önemi yok.

Ancak telefonu bir başkasının adına kaydettirmek artık mümkün değil. Başkası size telefonu getirmiş olabilir, ancak sizin yurt dışına çıkıp dönmüş olmanız ve sonrasında telefonu kendi pasaportunuza kaydettirmeniz gerekiyor. Başkasının pasaportuna kayıt yaptırıp kendi adınıza kayıtlı hatla kullanamazsınız. Telefon sadece kayıt yapıldığı kişinin hattıyla çalışabilir.

1 Haziran 2019 itibariyle IMEI kaydı yapılan telefonlar, sadece pasaport sahibinin adına kayıtlı olan hatlarla çalışabilecek. Yani sizin pasaportunuza kaydı yapılmış bir telefon, kardeşinizin adına kayıtlı bir SIM kartla çalışmaz.

Yurtdışı telefon kaydı bilgiler

Telefonu yurt dışından dönüşünüzün üzerinden 120 günü geçmediyse sadece kendi adınıza kayıt yapabiliyorsunuz. Pasaporta 3 yılda bir kez yeni telefon kaydı yaptırılabiliyor. Eğer üzerine telefon kaydı yapacağınız pasaportun süresi 120 günü geçmişse yeniden yurt dışında gidiş dönüş yapmanız gerekiyor.

E-devlet üzerinden yapılan kayıtlarda pasaport ile ilgili bir evrak istenmiyor. Abone merkezinden kayıt yaptıracağınız zaman pasaport sahibinin bizzat pasaportuyla veya yurt dışı çıkış ve dönüş makbuzuyla başvuru yapması gerekiyor.

Yurt dışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yapmadan kullanılabiliyor. Kapan telefonların kullanıma açtırılması için vergisinin ödenmesi gerekiyor. Telefon vergisini bankalara, vergi dairelerine nakit veya internet vergi dairesinden kredi kartıyla yatırabiliyorsunuz. Telefon harcı yatırırken, getirtilen cep telefonunun 15 rakamlı IMEI numarası, pasaportunuzdaki adınız ve soyadınız, TC Kimlik numaranız lazım. Kayıt edilmeyen telefon 120 günde kullanıma kapatılıyor. Kapatılan telefon vergisi ödenince yeniden açılıyor.

Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır

Yasaya göre, yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemi için pasaport sahibi olan kişilerin e-devlet sitesine veya abone kayıt merkezlerinden başvurması gerekiyor. Abone kayıt merkezine şahsen başvurularda pasaportun yanı sıra telefon harcı ödendiğini gösterir belgenin aslı ile başvuruda bulunulması isteniyor. Yurt dışından gelen telefon kapandı nasıl açılır, adım adım yurt dışı telefon kaydı nasıl yapılır:

 • Yurt dışı telefon kayıt harcı 1,500 TL’yi öde
 • E-devlet üzerinden belge gerekmeden kaydını yap
 • E-Devlet yoksa Abone kayıt merkezinden kaydını yaptır
 • Kendi pasaportuna kaydettirmek zorundasın
Telefon IMEI Kaydı

Yurtdışı telefon kayıt harcı 2019

Yurt dışı telefonun kullanılabilmesi için kayıt ettirilmesi gerekiyor. Yurt dışı telefon kayıt harcı 2019 için 1,500 TL.

Yurt dışı telefon kaydı 2015 yılında 131.50TL idi. 2016’da 138.80TL oldu. 2017’de 149.20TL, 2018 yılında 170.70TL yapılmıştı. 2018 Kasım ayında inanılmaz bir zam yapılarak 500TL’ye çıkarıldı, yetmedi 2019’da 618.60TL’ye yükseltildi. Son olarak ise 2019 Temmuz ayında 1500TL’ye yılında çıkarıldı.

Yurtdışı telefon kayıt harcı nasıl ödenir

Telefonun onunla birlikte gelmiş olması veya başka ülkeden başka bir zamanda gelmiş olması önemli değil. Kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarası ve pasaport sahibinin TC Kimlik Numarasını, adını ve soyadını vergi dairesine veya bankaya verin.

Yurt dışı telefon vergi ödemesi yaparken ödemenin pasaport sahibi adına yapılması gerekiyor. Pasaport sahibi adına kaydedilen telefonlar sadece pasaport sahibinin adına kayıtlı hatla çalışır. Böylesi telefonlara başka bir sim kart taktığınızda çalışmayacağından satışı da yapılamaz.

Telefon IMEI Numarası Öğrenme: Telefon imei öğrenme kodu *#06#. Telefon IMEI sorgulama için arama kısmına geçip telefon numarası olarak *#06# yazın ve arama tuşuna basın. Gelen IMEI numarası cihazınızın seri numarasıdır.

Pasaport kayıt harcı nereye yatırılır: Telefon kayıt harcı yapılabilen Bankalar Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank Şekerbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası. Bankalar dışında vergi dairelerine de telefon vergisi yapılabilir.

İnternetten telefon harcı nasıl ödenir

Telefon Vergisi ödeme

Yurt dışı telefon vergisini internet vergi dairesinden ödemek en kolay yol. Ben en son Katar’ın başkenti Doha’dan aldığım iPhone 7 Plus telefonumun vergisini internet vergi dairesinden ödedim, güvenli. İnternetten yurt dışı telefon harcını ödemek için tıkla. Pasaport sahibinin TC kimlik no, ad soyadı ve getirilen telefonun IMEI numarasını sisteme giriyorsunuz. Harç Ödemesi mutlaka pasaport sahibinin adına yapılmalı.

Bankaya veya internetten ödeme yaptıktan sonra dekontla Abone merkezlerine gidin kaydınızı yaptırın. 1-2 hafta içerisinde telefonunuzun IMEI kaydı yapılmış olur. Abone merkezi yerine e-devlet sistemine girerek oradan da kendiniz kayıt yapabilirsiniz.

Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom Abone merkezine gitmeden e-devlet üzerinden internetten telefon kaydı yapılabilir. e-Devlet şifresi büyük postane merkezlerinden kolayca alınabiliyor ve turkiye.gov.tr adresinden de e-devlet sistemine giriliyor.

Yurtdışı telefon e-devlet kaydı nasıl yapılır

IMEI Kayıt

Telefon harcını yatırdıktan sonra e-devlet sitesine girip telefonu pasaporta işletme işlemine geçiyoruz. Yurt dışından telefon kaydı için e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan işlemde pasaport sahibi olan kişi, kendisine ait bilgileri sisteme girerek kaydını yapıyor.

Telefon kaydettirme sırasında e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmiyor. Bu işlemden sonra 1-2 hafta içerisinde telefonunuzun kaydı yapılmış oluyor.

Telefon kaydı sorgulama

IMEI Sorgulama

Cihaz kayıt sonrasında, turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu sorgulanabilir. Kayıt işlemleri düzgün yapıldıysa “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” şeklinde bir ifade ile karşılaşıyorsunuz.

Evraklar tam ve sorunsuz tamamlanmışsa 1-2 hafta içerisinde “IMEI numarası kayıtlı” ifadesi karşınızda beliriyor. Eğer telefonunuzu doğru şekilde kayıt yaptığınız halde telefonunuzun kapanacağı mesajı alırsanız BTK’yı (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) arayın. BTK Telefon (312) 294 72 00.

Telefon kkaydı nereden yapılır

Pasaporta telefon işletme süresi 2019

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son üç yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 4 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekiyor.

Ülkeye girişi 120 günü geçmiş pasaportlara telefon kaydı yapılamıyor. Abone kayıt merkezlerinde yurt dışı telefon kayıt yapılacaksa pasaportun üzerinde ülkeye giriş mührünün bulunması ve mührün okunaklı olması gerekiyor. Üzerinden 120 gün geçse de telefonlar kayıt edilebiliyor elbet. Pasaport sahibi tekrar yurt dışına gidip gelince yeniden kaydedilme imkânı doğuyor.

Yurt dışından telefon getirme

Yurt dışından kaç tane telefon getirilebilir: Yurt dışından ambalajı içerisinde olmak kaydıyla sadece 1 telefon getirebiliyorsunuz. Yolcu beraberinden birden fazla telefon getirecekseniz diğerlerinin kutusunu açıp içine hat takmanız gerekiyor. Telefon gümrük geçişinde hat taktığınız ikinci telefonu da kullandığım telefon olarak söyleyebilirsiniz. Yurt dışından telefon siparişi vermek yasak. Ancak yolcu beraberinde getirilebiliyor.

Eğer birden fazla telefon getirdiğiniz fark edilirse hem cezalı iki kat vergi ödemek zorunda kalacaksınız hem de gümrük yetkilileri telefonun Türkiye’de IMEI kaydı yapılmaması için bilgilerini not alacak yani yurt dışından getirilen ikinci telefon Türkiye’de kullanamayacak. Ayrıca kaçakçılık suçu ile hakkınızda dava da açılabilir. Gümrük muhafaza memurları xrayden bavulunuzu geçirdiğinde veya üzerinizi aradığında telefonları bulabilir.

Gümrük Kanunu; “Yolcuların, gümrük mevzuatına göre kişisel ve hediyelik eşya kapsamı dışında olup beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi gösterdikleri eşyanın gümrük vergileri iki kat olarak alınır ve eşya sahibine teslim edilir. Gümrük vergileri ödenmediği takdirde, eşya gümrüğe terk edilmiş sayılır.”

“Ayrıca, yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.” Kanunlara uymak daha doğru.

Yurt dışından iki telefon getirmek: Pasaport kayıt hakkı olarak 3 yılda bir sadece 1 telefon kaydı yapılabiliyor. Bu süre dolmadan yeni bir telefon için IMEI kaydı yapmak isteyenlerin, eski telefonun IMEI kaydını silmesi gerekecek.

E-Devlet dışında nereye telefon IMEI kayıt yapılır

Herhangi bir Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone şubesine bu evraklarla başvurabilirsiniz. Pasaport sahibinin pasaportun aslı ve telefon vergi ödendi dekontu ile birlikte bizzat başvurması gerekli. Pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılıyor. Pasaportun fotokopisi ile son yurda giriş damgası sayfası fotokopisi dekonta ekleniyor.

Başkasının getirdiği telefonun kaydı

Yurt dışından başkası tarafından size hediye getirilmiş veya sizin birisine yurt dışından gelirken aldırttığınız telefonu, adınıza kayıtlı SIM kartla kullanmak isterseniz, sizin de yurt dışına çıkıp dönmeniz ve sonrasında kendi pasaportunuz ve Kimlik numaranız üzerinden sizin kaydettirmeniz gerekiyor. Başkasının adına kaydedip kendi SIM kartınızla kullanamıyorsunuz.

Pasaportsuz telefon kaydı

Vizesiz ülkeler listesinde olan Gürcistan, Kıbrıs ve Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle gidilip gelindiğinden TC Kimlik numarasına da yurt dışından gelen telefon kaydı pasaportsuz yapabiliyorsunuz. e-devletten kayıt yaparken pasaport yerine nüfus cüzdanı veya ID Kart seçeneğini seçin.

Pasaport yok telefonu nasıl kaydettirilir diyenler bu ülkelere gidip gelebilir. İnternette pasaport kaydı için 300 lira istendiğini görüyorum. Uçak bileti alıp kimlikle gidilebilen ülkelere gidip gelmek bazen daha mantıklı olabilir.

Yabancıların veya yurt dışında yaşayanların telefon kaydı

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri) cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılıyor. Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi (Kayıt işlemi gerçekleştirilecek GSM hat numarasının kişi adına kayıtlı olduğu gösterir ilgili GSM işletmeci tarafından düzenlenmiş abonelik sözleşmesi) ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekmektedir.

YKN (Yabancı Kimlik Numarası) bulunan 18 yaş üstü bireyler PTT’den alacakları e-Devlet şifresi ile e-Devlet sistemi üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet) kayıt yapabiliyor. YKN sahibi olan 18 yaş altı kişiler ile YKN sahibi olmayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden; Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini, Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi, İkamet eden diğerlerinin ise ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini, pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekiyor.

Yanlış IMEI kaydı

Yurt dışından gelen telefon kayıt işlemleri sırasında yanlış yaparsanız yanlış yatırılan harç iade ediliyor. Yanlış IMEI ile yapılan kayıtların iptali için ilgili vergi dairesine gidip iade talebinde bulunuyorsunuz. Para verdiğiniz banka hesabına iade ediliyor.

Yatırılmış paranın asıl dekontuyla sonra aynı IMEI hesabına yatırılmış doğru dekontu yapılan hatayı anlatılarak dekontların aslı ile beraber nüfus kâğıdı fotokopisi ekleyerek dilekçeyle beraber veraset ve harçlar vergi dairesine baş vurularak yatırılmış yanlış isimli dekontta belirlenen kişinin dilekçede belirteceği hesap numarasına iade ediliyor. Sadece iki makbuzunda aynı IMEI adresi olmak zorunda. Yanlış IMEI ödemesi iade edilmiyor.

18 yaşından küçükler telefon kaydı

18 Yaşından küçükler de yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırılabilir. Yurt dışı telefon kayıt başvuru dilekçesini anne veya babası tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisi ile birlikte abone kayıt merkezine verilmesi gerekir. 18 yaşından küçüklere e-devlet şifresi verilmediğinden bunlar üzerine yapılacak yurt dışı telefon kaydı Abone Kayıt Merkezlerine yapılıyor.

Telefon IMEI değiştiğinde kaydı nasıl yapılır

Telefonun arızalanması ile değiştirilmesi veya tamir sonrası ana kartının değiştirilmesi durumunda IMEI değişim işlemi yapılabiliyor. e-Devlet Kapısı üzerinden değişim belgesinin yüklenmesi gerekiyor. Değişim başvurusunun cihazı kayıt altına aldıran kişi tarafından yapılması; değişim yapılması talep edilen IMEI’lerin her ikisinin de aynı marka cihaza ait olması şart.

Değişim belgesinin antetli kâğıt olması veya firma kaşesini içermesi; değişimi yapan firmanın adı/unvanı ile adresi veya telefonunu içermesi; değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması; değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi gerek. Eski IMEI numarası iletişime kapatılır ve yeni IMEI numarası iletişime açılır.

Yurt dışından gelen telefon nasıl kaydedilir, Telefon kaydı, IMEI Kaydı, vergiler, yurt dışından telefon getirme ile ilgili sorularınız varsa yukarıdaki yazıyı tekrar okuyun ve yorumlara göz atın. Cevabınız mutlaka vardır.

746 YORUM 💬

 1. IMEI nolu cihaz KAYIT DISI dir, 120 gun icinde kapatilacaktir, satin aldiginiz yere basvurunuz veya cihazinizi kaydettiriniz. B002
  Ne yapmam gerekiyor

 2. Kemal Bey çok güzel bir yazı olmuş ve sorulara itinayla cevap vermişsiniz çok teşekkürler öncelikle şöyle bir sorum olacak

  1) cihaz kayıt hakkım 2021 e kadar yok , yurtdışından eşim adına telefon alıp (çift hatlı ) onun pasaportuna kaydettireceğim( çıkış yapacak ) çift sim hatlı telefonun bir hattına eşim adına olan sim kartı diğer hattına ise çalıştığım şirkete ait olan sim kart hattını taksam ( kurumsal) bu şekilde kullanabilir miyim ? Kurumsal hatlarda bu işlemler nasıl oluyor yukarıdak yazınızı okudum bu konu işe alakalı cevap bulamadım .

  2) 18 yaşından küçük çocuğum İçin telefon kayıt hakkım nedir ? Edevlette benim halkım yok Ama çocuğum için kayıt yapabilirmiyim hakkım olmadığı halde

  Teşekkürler 🙏

 3. Kemal bey iyi geceler ben telefon aldım kayıtlı pasoporta ama hattımı takınca kullanamıyorum telefon kullanmam icin pasaport kayıtlı olan kisinin üzerine mi hat almam lazım acaba ?

 4. İyi günler babam geçen sene yurtdışından telefon aldı türkiyeye geldikten 120 gün sonra telefonum kapandı ben de hiç açtırmadım başka telefon kullandım üstünden 1 yıldan fazla süre geçti şimdi hattımı telefonuma taktım ve çalıştı hattım açıldı telefonda bu durum mümkün mü daha sonra herhangi bir sorun yaratır mı ?

 5. Telefonumu kendi pasaportum ve kendi e-devletimden online olarak kayit ettirdim, akat suan imei sorguladigimda imein benim üstüme olan hatlara kisitli oldugu yaziyor. Telefonumu yine kullanamiyorum. Bunun bi cözümü var mi? Nasil bir yol izlemeliyim?

 6. Arkadaşlar merhaba,

  15.11.2019 tarihinde Türkiye’ye giriş yaptım. Bana telefonunuz 17.05.2020 tarihinde kapanacaktır şeklinde mesaj geldi. Bugün vergi ödemeye gittiğimde vergi memuru 120 günü geçmiş kapanmayacağını garanti edemem dedi. Telefonum şu ana kadar kapanmadı kullanıyorum. Böyle bir durum yaşayan var mı? Yardımcı olursanız sevirim. Teşekkürler

 7. Merhaba kemal bey cihazım var yabancı uyruklu bir kişinin üzerine kayıt etsem kendime adıma olan hattı kullanabilirmiyim ?

 8. Merhaba Kemal Bey,

  Temmuz 2019 tarihin de iphone 7 plus isveçten amcamla birlikte geldi. Amcamın pasaportuna işletildi. TR de 120 gün kullanıldı ve telefon kapandı. O tarihte gelen ve kapanan bu telefonun 1.500 tl harcı yatırılırsa tekrar açılıp kullanılabilir mi (tabi ki kullanılacak hat amcamın adına olmak kaydı ile)

 9. Iyi aksamlar benim bi sorunum var her yere sordum bi cozum alamadim kafayi yiyecem 2018 de ulkeye giren 2019 un 5. Ayinda kayit yapilan bi iphone xr aldm vodafone hattimla calisiyordu sorunsuz sonra turkcele tasidim sim desteklemedi sonra hic bir hatti okumadi napacam bilmiyorum kimse bilmiyor kanundan once kayitli her simle kullanilmasi gerekmiyor mu nereye itiraz edebilirim geveyli model kimiside geveyler calismiyor diyo cinden gevey gelmesi gerek diyo

 10. Merhaba. Telefon sadece pasaporta kaydedilen kişinin hattı tarafından kullanılabilir yasası olmadan önce aldım ve hala kaydettirmedim. Şimdi kaydettirmeyi düşünüyorum ama kendi üstüme değil. Kaydettirdikten sonra yine de kaydettirdiğim kişinin hattını mı kullanmak zorundayım?

  • Cevap hiç bir zaman değişmiyor; kimin üzerine kaydettirilecekse o kişi yurtdışına gidip dönmüş ve 120 günü geçmemiş olması gerekiyor. Kimin üzerine kaydettirilirse sadece o kişinin adına kayıtlı numarak ile çalışır.

 11. Merhaba, ben yurt dışında yaşıyorum. Telefonumu kendi adıma olan sim kartına kayıt ettirdikten sonra başka bir kart kullanamıyorum deniyor. Bu durum yurt dışı kartları içinde geçerli mi? Yani ben telefonumu yurt dışına döndüğümde kullanabilecekmiyim?

 12. Merhabalar;

  Yorumlarda ve yazıda göremediğim bir şeyi sormak istiyorum. kendi pasaportum üzerine , kendime ait LTD şirket hattıma kayıt yaptırabiliyor muyum? Yoksa şirket hattı üzerine kayıt olmuyor mu?

 13. Benim bir sorum olacak internette pasaportlu iphone xs marka telefon satılıyor gelip inceleyerek alabilirsiniz diyorlar fiyatı biraz şüphe uyandırıyor ister istemez. Bu telefonun pasaporta kayıtlı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz peki ?

 14. merhabalar Kemal bey..
  ben yurtdisindan getirdigim telefonu türkiyede kayit ettirmistim 3 yil önce, fakat telefonum calindi.. babam yurtdisindan baska bi telefon yollayacak, tekrar onu kayit ettirmem icin o kadar vergi ödemem gerekir mi, yoksa 3 yil önce yaptirdigim kayittan üstüme alabiliyormuyum telefonu ?

 15. Şimdi sorulmamış bir soru soracağım , biliyorsunuz ki 2020 Şubat ayında BTK e sim Türkiye’ye gelecek dedi .. buna göre 4 ay olan sürem kapandığında , numaramı e sim yaparsam 4 ay daha mı hakkım olur ? Eder 8 ay , ve her sene yurtdışına çıkarsam bu yenilenir

  • Telefonun yurtdışına çıkıp dönmesi bir şey anlam ifade etmiyor. Bir defa baz istasyonu ile bağlandı mı 4 ay sonra ilgili IMEI kullanan telefon iletişime kapatılır.

 16. Merhaba, ben yurtdışına çıktım ve telefon aldim. Döndükten sonra 4 ayı geçti, şimdi kaydını yaptırmak istiyorum ancak anlayamadığım bir husus var. Pasaport kaydı için 1500 ödedikten sonra bir de IMEI kaydı için mi 1500 ödeyeceğim? Yoksa pasaporta işlendiği zaman IMEI de olacak ve kullanabilecek miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim, çok fazla yere baktım ancak açıklığa kavuşturamadım. Zaten beklenmedik zamdan dolayı kkaydettirememistim şimdi tekrar zam gelmeden bir şekilde halletmeye çalışıyorum

 17. Kemal bey. Ben 2.5 sene önce pasaportuma kayıt ettirdiğim eski telefonu sildirip yeni telefonu kayıt ettirebilirmiyim

 18. Kemal bey .
  Önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim .
  Telefon kayd ettirtikten sonra telefon kaydı süresi var mı ??
  Duyduğum 3 yıl süresi var diye . 3 yıl bittikten sonra telefon kayd dışında kalıyor ..
  Bu bilgiler doğru mu yoksa ben yanlış anladım ??

  • Telefon bir kere kaydedilir, kaydedildiği hatla ömürboyu kullanılır. Yurtdışına tekrar çıkıp tekrar yurtdışından yeni telefon alır kaydetmek isterseniz 3 yıl arayla yapabiliyorsunuz

 19. Merhaba Kemal Bey,
  Bu telefonu kullanıp satmak istediğimde satamayacak mıyım yani, ona göre cihaz alacağım çok önemli.mesela kaydını düşürsek yeni kayıt yapılsa dahi kimse kullanamaz mı?

 20. Merhaba Kemal Bey. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Size bir sorum olacak:
  Arkadaşım Dubai’den bana cep telefonu getirecek ve ben de önümüzdeki ay Kıbrıs seyahatimden dönünce telefonu kendi üzerime kaydettirip kullanacağım. Bunun mümkün olduğunu biraz önce BTK ile konuşarak teyid ettim. Ancak aklıma takılan tek soru: Telefonu getirecek arkadaşımın kendi kullandığı telefonu da bu yıl içinde lübnandan getirip kendi üzerine kaydettirdiği bir telefon. Gümrükte bana getireceği ambalajlı telefonun tespit edilmesi durumunda: “Sen zaten bu yıl telefon getirmişsin ve kullanıyorsun, aynı yıl içinde bir telefon daha getiremezsin, vergisini öde” tarzında bir durumla karşılaşır mı ? Bilginiz varsa, aydınlatabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler

 21. . Başvuru ücreti kalem başına KDV dahil 5.8 TL ‘dir.
  ii. Kurum’da başvuru ücreti başvuru esnasında POS cihazı ile ödenebilmektedir. Nakit kabul edilmemektedir.
  iii. Başvuru ücreti Kurum banka hesap numaralarına da yatırılabilir ve ilgili dekont Kurum’a sunulabilir. Kurum banka hesap numarası aşağıda belirtilmiştir:

  yukarıdaki yazı kktc de ögrenci olanlar için telefon kayıt parası gümrük parasıda çok cüzzi bir rakam kesin biz burda ceremesini çekelim 🙂

 22. Gürcistan ya da Kuzey Kıbrıs gibi kimlikle gidilen ülkelerden döndükten sonra kayıt yaptırabiliyor muyuz yoksa pasaport ile çıkmış olmak mı gerekiyor?

 23. Allah belanızı versin serefsizler bunu yaoacaginiza gsm şirketlerine baskı yapın telefon fiyatlarını düşürsünler de millet yurtdışından telefon getirtmesin kaldiki gelen hediye telefonlar şu ve bu şekilde insanları neden mağdur edip 1500 ri harç odetiyorsunuz bunu gündeme getiren buna müsamaha gösteren insanın Allah Belasını versin gün yüzü görmesin kiyamete ateşlerde cayır cayır yansın insAllah

 24. Merhaba, yazıyı okudum fakat aklımda cevabını bulamadığım bir soru var. Telefonum yurt dışından, kendi pasaportumla açtırma işlemlerini yapacağım, fakat ben bu telefonu ilerleyen yıllarda satmak istesem satamayacak mıyım herhangi birine? Yani hat benim üzerime mi olmalı satsam da? Yoksa bunun için de bir işlem oluyor mu?

 25. “Eğer birden fazla telefon getirdiğiniz fark edilirse hem cezalı iki kat vergi ödemek zorunda kalacaksınız hem de gümrük yetkilileri telefonun Türkiye’de IMEI kaydı yapılmaması için bilgilerini not alacak yani yurt dışından getirilen ikinci telefon Türkiye’de kullanamayacak. ”

  Kemal Bey Merhaba, kargo ile telefon getirdik şu an gümrükte yedieminde, cezasını vergisini ödeyecegiz. Fakat bu telefon hiç suretle Türkiye imei kaydı yapılamaz mı? gümrük memurlarının telefonun bilgilerini kayır altına alacağını ve kullanamaycagını söylemişsiniz. Eğer bir tecrübeniz varsa lütfen paylaşır mısınız? Yazınızı baştan aşağı okudum cok acıklayıcı olmuş. Teşekkür ederim.

 26. Ben annemle birlikte yurt dışına çıktım ve telefon aldım kayıt yaptırırken annem üzerinden bana kayıt yapıldı annemin ve benim hattım babamın üzerine. Hattımı annemin üzerine mi almalıyım ya da başka birşey mi yapmam gerekiyor?

  Teşekkürler

 27. Yurt disindan getirilen telefon 120 gun sonunda kapanmadan, telefonu tekrar yurtdisina cikartip getirirsek 120 gunluk sure tekrar baslar mi?

 28. Kemal Bey Merhaba,

  Dubai’den telefon getirdim eşim için. Eşim Ukrayna vatandaşı. E-devlet şifresi aldık. En son yurtdışına çıkışının üstünden 120gün geçti. Telefonu şimdi açıp kullansa ve 120 gün içinde yurtdışına giriş-çıkış yapıp kaydını yaptırsa sorun olur mu? Yoksa önce giriş çıkış yapıp sonra mı telefonu açsın?

  Saygılar,

  • Yukarıdaki içerikte sorunuzun cevabı var. Telefonun ne zaman, nereden geldiği, açık mı kapalı mu olduğunun önemi yok. Yurtdışından gelen kişi en geç 120 gün içerisinde telefonu kendi üzerine kaydedebilir.

 29. Merhabalar. Kktc’deyken telefonum arızalandı ve tamir edilemediği için orada yeni telefon almak zorunda kaldım. Eski telefonum iphone 8idi. Şu anki kullandığım iphone 8plus. Şu an Türkiye’deyim ve yeni telefonumun kaydı yok.Bu bahsettiğiniz değişim belgesi ile eski telefonumun IMEI’si ile yeni telefonumu kullanıma başlayabilecek miyim?

 30. Ne saçma benim kız arkadaşım İran’dan Türkiye’ye gelirken bana hediye telefon getirecek ama ben yurtdışına çıkmıyorum diye kullanamiyacagim öylemi’ Kim yaptıysa bu yasayı…

 31. Merhaba, telefon getirmek ile ilgili bir sorum var. İngiltere vatandaşlığı olan Türk bir arkadaşım var.
  İphone XI almış İngiltere hattı ile kullanmakta TR ye geldiğinde bana telefonu satsa,
  •ben onun Adına kayıtlı TR no ile hiç kayıt parası ödemeden kullanabilir miyim?

 32. Benim sorum üç yıl kullandıktan sonra bu telefonun ikinci el olarak satılıp veya başka bir hatla kullanılıp kullanılmadığı bununla ilgili net birşey yok Bunun cevabı birilerinde varmı acaba

 33. Merhaba
  Kayit yaptirirken pasaport kismina cipli yeni diye isaretledim. Ama degilmis. Bir sorun teskil eder mi acaba kaydimda ?

 34. “……Yani sizin pasaportunuza kaydı yapılmış bir telefon, kardeşinizin adına kayıtlı bir SIM kartla çalışmaz.”

  Merhaba, peki yurtdışından kendi giriş çıkışım ile pasaportuma kaydettirdiğim telefonu, şirkete ait sim kartı ile çalıştırabilir miyim? Şirket hattı kullanıyorum, bunu nasıl öğrenebilirim?

 35. 30.05.2019 tarihinde yurt içine giriş yaptım. E devlette 29.05.2019 dan önce yazıyor bir gün arayla kaydetsem eski tarife mi yeni tarife mi geçerli oluyor? Yani başka hat sahibi benim telefonu kullanırsa sıkıntı olur mu? Yoksa 1 hazirandan itibaren mi geçerli?

 36. Benim sorum üç yıl kullandıktan sonra bu telefonun ikinci el olarak satılıp veya başka bir hatla kullanılıp kullanılmadığı bununla ilgili net birşey yok

  • Kendi adıma pasaport yok ama arkadaşın pasaport una işletip kendi hattımı kullanmak istiyorum
   Telefon Mayıs ayı içerisinde geldiği için önceki haklardan yararlanma şansım varmı?

 37. Kemal bey satmak için telefoncudan telefon aldım aldığım telefonların yurtdışı kayıtlı olduğunu öğrendim yukarıda yurt dışı telefonlarina başka hat takilamiycagi yazio beni bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhaba, ben TC ve EU pasaportluyum. Asıl TC vatandaşıyım ve Türkiye’de yaşıyorum. ABD’den getireceğim telefonu EU pasaportuma işletirsem 1500 Tl ödemem gerekiyor mu?

   • EU asaportuna telefon işletemeziniz.

    T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numaranız (YKN) varsa ve e-Devlet sisteminden kayıt yapabilirsiniz. Abone Kayıt Merkezlerine başvurmanız gerekiyor. Yabancılarn telefon kaydı yaparken hala, net olarak 1500 TL ödemeleri gerekip gerekmediğini bilmiyorum.

    Yukarda belirtilen belgelere sahip olmayanlar, cihazlarını tek hat numarası ile kullanabilmek üzere kaydını yaptırabiliyor. Bu durumda kendi adına olan abonelik sözleşmesi ve pasaportlarının aslını ibraz ettirerek Abone Kayıt Merkezlerine başvuru yapılması gerekiyor. Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından yurda giriş yapılan belgenin aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na elektronik ortamda gönderiliyor.

 38. Merhaba, telefonumu başkası adına kaydettirdim. Yurtdışına çıktığımda kendi adıma yurtdışı hattıyla kullanabilir miyim?

 39. Merhaba kemal bey.

  Kardeşim yurtdısından telefon getirecek . Fakat telefonu ben kullanacagım. Suan benım uzerıme olan hattımı, kardesımın uzerıne geldıgınde gecırsem yurtdısından gelen telefona taksam sıkıntı olur mu?

 40. Merhabalar 01.08.2019 da yatırılan harc 31.12.2019 a mi geçerli yani 01.01.2020 de tekrardan mi harc yatirmaliyim açtırmak icin ?

  • Türkiye’ye çalışmaya gelen alman vatandaşı mı? Bu bir şaka falan mı? Ben ve benim gibi milyonlar Amerika ve Avrupa’ya çalışmaya ve yaşamaya gidiyor, veya gitmek istiyor. Siz ordan buraya geliyorsunuz. Maaş veya koşullar fark etmeksizin böyle birşey tercih düşünülemez.

 41. Yazınızı okudum fakat yurt dışından 2 telefon getirme kısmında kafama takılan bir şey oldu. Sadece bilgilenmek için soruyorum.

  “Yurt dışından ambalajı içerisinde olmak kaydıyla sadece 1 telefon getirebiliyorsunuz. Yolcu beraberinden birden fazla telefon getirecekseniz diğerlerinin kutusunu açıp içine hat takmanız gerekiyor. Telefon gümrük geçişinde hat taktığınız ikinci telefonu da kullandığım telefon olarak söyleyebilirsiniz.”
  “Ayrıca, yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.”

  İlk paragrafı; birisinin içinde hat olup ikincisi ambalajında olursa iki adet telefon getirilebilir şeklinde anlıyorum. İkinci paragraftan ise ikinci bir telefon getirilemez gibi anladım. Açıklarsanız memnun olurum.

  • Açıklayayım: “Yurt dışından ambalajı içerisinde olmak kaydıyla sadece 1 telefon getirebiliyorsunuz. (Siz iki telefon getirmek istiyorsanız eğer) Yolcu beraberinden birden fazla telefon getirecekseniz diğerlerinin kutusunu açıp içine hat takmanız gerekiyor. Telefon gümrük geçişinde hat taktığınız ikinci telefonu da kullandığım telefon olarak söyleyebilirsiniz.”

   • ama ikinci paragrafta yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır yazıyor. Bu ambalajı açılmamış telefon hediyelik eşya olmuyor mu?

 42. Kemal Bey. Pasaport sahibini T.C. de Kayitli oldugu adres Isteniyor. Oyle bi adres yoksa telefon acilmaz mi? Diger sartlari yerine getirebiliyoruz. Ablam yarin yurt disina cikiyor (pasaport sahibi ablam) cvp verirseniz cok sevinirim

 43. Merhaba Kemal Bey,
  Detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Yurt dışından aldığım telefonu bu ay pasaportuma işleteceğim. İsmime kayıtlı iki hat var. Birini annem kullanıyor yıllardır. Yeni bir telefon almaya karar verirsem, telefonu anneme vermemde bir engel var mıdır? Onun kullandığı numara benim ismime kayıtlı. Yoksa kaydederken beyan edilen tek numara / hat mı geçerlidir?

  Teşekkür ederim, selam ve sevgiler..

 44. Merhaba. Abim Dubai’den bana sıfır telefon getirecek. Ardından benim Bulgaristan’a gidip dönüşüm olacak. Dönüşümde hangi ülkeden geldiği farketmeksizin yurt dışına çıktım diye kayıt yaptırabilir miyim? İyi bayramlar dilerim.

 45. Merhaba Kemal bey , yurt dışından telefon aldım . IMEI Kaydı oldu fakat telefon sahibinin üstüne bir TURK TELEKOM hattı var. Kontörlü veya faturalı hat olması bir şeyi farkeder mi?

 46. merhaba tam üçüncü ayda kapandı. Bugun 1500 tl yatırdım ve e devletten kayıt ettırdım. Hala açılmadı bilgi verebilirseniz mutlu olurum.

 47. Merhaba,

  Ben 3-4 ayda bir yurtdışına çıkıyorum. Her yurtdışına çıkışta telefonu kaydettirmek için tanınan süre sıfırlanıp yeniden başlıyor mu? Yoksa telefonun Türkiye’ye ilk girdiği günden itibaren mi hesaplanıyor? Eğer yeniden başlıyorsa telefonu kaydettirmemeyi tercih ederim. Yazıda ve yorumlarda bununla ilgili bir bilgi göremedim. Teşekkür ederim.

   • Sorum bu değil. Ben 3 ayda bir yurtdışına çıkarak yurtdışından aldığım telefonu Türkiye’de kaydettirmeden kullanmak istiyorum. Bu mümkün müdür yoksa telefon Türkiye’ye girdiği ilk tarihten itibaren 120 gün içinde yurtdışına tekrar çıksam bile kilitlenir mi? Umarım sorumu net anlatabilmişimdir.

   • Tekrar merhaba,

    Sorumu yinelemek istiyorum 🙂 Ben yurtdışından 1 telefon almak ve 3 ayda bir yurtdışına çıkarak aynı telefonu Türkiye’de kaydettirmeden kullanmak istiyorum. Bu mümkün müdür yoksa telefon Türkiye’ye girdiği ilk tarihten itibaren 120 gün içinde yurtdışına tekrar çıksam bile kilitlenir mi? Umarım sorumu net anlatabilmişimdir. Teşekkür ederim.

    • İstediğiniz kadar giriş-çıkış yapın. Telefonun ülkeye girdiği ilk tarihten itibaren 120 gün sonra dünyanın neresinde olursanız olun kayıt ettirilmediyse Türkiye’de kullanımı engelleniyor. Mesela ben Türkiye’ye ikinci gelişimde bu şekilde telefonumu kullanamadığımı fark ettim.

 48. Yurt dışından cihaz geldi başkasına ait pasaporta kaydedildi ben buna kendi sim kartımı taksam olur mu olursa satarken sattığıma sıkıntı olur mu. ?

 49. Kemal bey 16 07 2019 tarıhınde iPhone telefon actırmak için 618 TL odedim telefonu actırmaya gittiğimde vergisi ödenmemiş görünüyor tarıhınde telefon vergileri 19 07 2019 tarihinde 1500 olmus bizde 900 TL daha isteniyor paramı geri almak İcin dilek e yazdım 5 yıl içinde paranız yatar denildi sizce bu normal bişey mi ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

 50. Merhaba. Ben Azerbaycan vatandaşı olarak Türkiyede üniversite okumaya gelicem. Türkiyeden yeni telefon alıcam o zaman bu işlemleri yapmam gerekiyor mu?

 51. Avustralya’da yaşıyan çift vatandaş bir bireyim. Avustralya pasaportumla Türkiye’ye 6 ay tatil için geldim. Beraberimde getirdiğim telefonumu dönerken yine beraberimde geri götüreceğim.
  Telefonumu Türkiye’de kaldığım sürece kullanabilmem için ne gibi işlem yapmam lazım.
  Saygılar.

 52. Merhaba, benim pasaportum uzerine hali hazirda bir telefon kayitli o telefonu sildirsem hakkim yenileniyor mu? Bir de benim hattim senelerdir babamin uzerine kayitli ama kullanici benim bu durumda babamin pasaportuna mi isletmemiz lazim yoksa benim mi?

 53. Merhabalar bizim tüm işlemeleri yaptıktan sonra belirli
  Birazdan geçince hattı kendi üzerime alıp telefonumu kullanabilirmiyim

 54. Merhabalar.Ben telefonumu 3 yıl önce almıştım kayıt ile hat kaydı aynı kişi üzerine değil ımeı numaramı pasaport sahibi sildiği için şimdi yeniden kayıt ettirdim ama son ülkeye giriş 10 haziran eskiden bir kayıt olduğu için ve şimdi yeniden kaydettirdiğim için hat yinede pasaport sahibinin üstüne mi olmak zorunda

 55. Merhabalar kemal bey,
  2018 eylülde kayıtını yaptırdığım iphone xs i haziran ayına kadar kullandım ve kayıtmın olmadıgı gerekçesi ile telefonu kullanıma kapattılar.
  E-devletten kayıtı düzgünce tamamlamama rağmen kayıtın düzgün tamamlanmamış olmasını sebep gösterdiler.

  Bu süreçte harç parası 10 den 600 tl oldu ve yeni yasa geldi, bana şu an yeniden kayıt ettirin diyorlar ve 170 i iade edip 600 tl olan harcı yatırmamı istiyorlar.Ve ben yurtdısından döneli yaklaşık 1 yıl olacak bir daha gir çık yapmam gerekiyor.

  Benim bunlarla ugrasmadan ilk başvurumun aktif olma ihtimali var mı ?

  Bir sorum daha olacak iphone xs lerde 2 adet imei numarası var deniyor bu doğru mudur ?

  • Merhaba aynı sorunu bende yaşadım 2018 hazıran ayında kayıt yaptırmıs olduğum telefon 1 haziran 2019 da kapandı BTK yı aradım kayıt dışı gözüküyor diyorlar. kayıt dısı olmasına ımkan yok 120 gün sonra kapanırdı ben 1 yıl kullandım bu telefonu bir anda kapattılar. Bir çözüm bulabildiniz mi ? Ne yapmamız gerekiyor

 56. Kemal bey merhaba. Yazınızda değinilmeyen bir durum hakkında bilgi almak istiyorum. Yakın zamanda eşimin pasaportuna telefon kaydettireceğiz ve o telefonu yine eşim kendi adına kayıtlı hat ile kullanacak, bunda bir sıkıntı yok evet. Ancak eşim telefon numarası aynı kalmak koşuluyla hattını değiştirmeyi düşünüyor, yani mesela vodaphone dan turkcell e geçmeyi düşünüyor. Bu durumda telefonu kullanmakla ilgili bir sorun yaşayıp yaşamayacağımızı merak ediyoruz. Teşekkür ederim

 57. Merhaba Kemal Bey,
  Yukarda yazıda göremedim sanırım
  Cevaplarsanız sevinirim ; 29 Mayıs’ta yurt dışına çıkıp 5 Haziran da yurda dönmüş kişi pasaportu üzerine imei kaydı yapabilir miyiz hat kullanıcı farklı olacak çünkü ,teşekkür ederim

 58. Kemal bey açıllamanız için tşkrler bende okudum ama bir sorum olacaktı.

  29 martta gidip 7 nisanda dönen 18 yaşından küçük birinin üzerine telefonu 9 temmuzda kendisi olmadan velisi üzerinden pasaporta işletsem sanırım her hattı kullanabilirim doğru mudur?

  Ayrıca bu eski sürede olduğu için 2 yıl mı geçerliliği var.

  Son olarak ay üzerinden değil sanırım yıl üzerinden hesaplama oluyor diye biliyorum yani 9 temmuz 2019 da yaptığım işlem için pasaport sahibi 1 ocak 2021 tarihinde tekrar işlemini yapabilecek haklı mıyım?

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın