Yurtdışı telefon satın alıp Türkiye’de kullanmak, sağladığı fiyat avantajı nedeniyle bir çoğumuzun sıklıkla yaptığı bir şeydi. Özellikle iPhone, Samsung ve diğer pahalı modellerde Türkiye satış fiyatlarının yurtdışı telefon fiyatlarına göre abartılı yüksek olması vatandaşları buna iten başlıca sebepler arasında. Şimdiye kadar 5 Apple iPhone kullandım ve hepsini de yurtdışından aldım. iPhone 6 ve iPhone 7 Plus telefonlarımı Katar‘ın başkenti Doha’dan iPhone 5 telefonumu ise Batum’dan almıştım.

Yolcu yurtdışından gelirken beraberinde telefon getirip Türkiye’de kayıt yaptırıp kullanabiliyor. Posta veya kargo ile yurtdışından telefon almak veya internet siteleriyle yurtdışından telefon getirmek yasak. Bu durumda gümrükte telefona el konabilir ve iki katı ceza ödemek durumunda kalırsınız.

Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır

Yazı içerisinde sorularınızın cevabınızı bulamadıysanız mutlaka yorumlara göz atın. Yazıyı da mutlaka dikkatlice okuyun. Burada yurdışı cep telefon kaydı ile ilgili her türlü bilgiyi yazdım. Bu sorular dışında şöyle olur mu böyle olur mu diye endişe etmeyin.

Instagram’dan beni takip edin: @yoldaolmak

Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

149,5k Takipçiler
Takip et
   
 

Yurtdışından kendiniz veya başkası adına telefon getirmek mümkün. Bir başkasının size getirdiği telefonu da kayıt yaptırabiliyorsunuz. Burada telefonun yurtdışından gelmiş olması önemli, ne zaman ve kimin getirdiğinin bir önemi yok.

Yurtdışı telefon kaydı bilgiler

Telefonu yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş birinin üzerine kayıt yaptırabiliyorsunuz. Pasaporta 2 yılda bir kez yeni telefon kaydı yaptırılabiliyor. Eğer üzerine telefon kaydı yapacağınız pasaportun süresi 120 günü geçmişse ya yeniden yurtdışında gidiş dönüş yapmanız ya da yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş ve üzerine son 2 yıldır telefon kaydedilmemiş birini bulmanız gerekiyor.

E-devlet üzerinden yapılan kayıtlarda pasaport ile ilgili bir evrak istenmiyor. Abone merkezinden kayıt yaptıracağınız zaman pasaport sahibinin bizzat pasaportuyla veya yurtdışı çıkış ve dönüş makbuzuyla başvuru yapması gerekiyor.

Getirilen telefonun açılması için vergisinin ödenmesi gerekiyor. Telefon vergisini bankalara, vergi dairelerine nakit veya internet vergi dairesinden kredi kartıyla yatırabiliyorsunuz. Telefon harcı yatırırken, cep telefonunun 15 rakamlı IMEI numarası, kayıt yapacağınız pasaport sahibinin ad ve soyadı, TC Kimlik numarası lazım. Kayıt edilmeyen telefon 120 günde kullanıma kapatılıyor. Kapatılan telefon vergisi ödenince yeniden açılıyor.

Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır

Yasaya göre, yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemi için pasaport sahibi olan kişilerin e-devlet sitesine veya abone kayıt merkezlerinden başvurması gerekiyor. Abone kayıt merkezine şahsen başvurularda pasaportun yanı sıra telefon harcı ödendiğini gösterir belgenin aslı ile başvuruda bulunulması isteniyor. Yurtdışından gelen telefon kapandı nasıl açılır, adım adım yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır:

 1. Yurtdışı telefon kayıt harcı 170,70 TL’yi öde
 2. E-devlet üzerinden belge gerekmeden kaydını yap
 3. E-Devlet yoksa Abone kayıt merkezinden kaydını yaptır

Telefon IMEI Kaydı

Yurtdışı telefon kayıt harcı nasıl ödenir

Herhangi bir Vergi Dairesine veya tahsilat yapan bankalara giderek yurtdışı telefon harcını yatırın. 2018 telefon kayıt harç bedeli 170,70 TL‘nin yatırılması ve bedelinin ödendiğine dair makbuzun alınması gerekiyor. Yurtdışı telefon vergi ödemesi yaparken ödemenin pasaport sahibi adına yapılması gerekiyor.

Telefonun onunla birlikte gelmiş olması veya başka ülkeden başka bir zamanda gelmiş olması önemli değil. Kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarası ve pasaport sahibinin TC Kimlik Numarasını, adını ve soyadını vergi dairesine veya bankaya verin. Pasaporta telefon işletmenin ilk adımı böylece yapılmış oluyor.

Telefon IMEI Numarası Öğrenme: Telefon imei öğrenme kodu *#06#. Telefon IMEI sorgulama için arama kısmına geçip telefon numarası olarak *#06# yazın ve arama tuşuna basın. Gelen IMEI numarası cihazınızın seri numarasıdır.

Pasaport kayıt harcı nereye yatırılır: Telefon kayıt harcı yapılabilen Bankalar Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank Şekerbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası. Bankalar dışında vergi dairelerine de telefon vergisi yapılabilir.

İnternetten telefon harcı nasıl ödenir

Telefon Vergisi ödeme

Yurtdışı telefon vergisini internet vergi dairesinden ödemek en kolay yol. Ben en son Katar’ın başkenti Doha’dan aldığım iPhone 7 Plus telefonumun vergisini internet vergi dairesinden ödedim, güvenli. İnternetten yurtdışı telefon harcını ödemek için tıkla. Pasaport sahibinin T.C. kimlik no, ad soyadı ve getirilen telefonun IMEI numarasını sisteme giriyorsunuz. Harç Ödemesi mutlaka pasaport sahibinin adına yapılmalı. Merak etmeyin güvenlidir.

Bankaya veya internetten ödeme yaptıktan sonra dekontla Abone merkezlerine gidin kaydınızı yaptırın. 1-2 hafta içerisinde telefonunuzun IMEI kaydı yapılmış olur. Abone merkezi yerine e-devlet sistemine girerek oradan da kendiniz kayıt yapabilirsiniz.

Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom Abone merkezine gitmeden e-devlet üzerinden internetten telefon kaydı yapılabilir. e-Devlet şifresi büyük postane merkezlerinden kolayca alınabiliyor ve turkiye.gov.tr adresinden de e-devlet sistemine giriliyor.

Yurtdışı telefon e-devlet kaydı nasıl yapılır

IMEI Kayıt

Telefon harcını yatırdıktan sonra e-devlet sitesine girip telefonu pasaporta işletme işlemine geçiyoruz. Yurtdışından telefon kaydı için e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan işlemde pasaport sahibi olan kişi, kendisine ait bilgileri sisteme girerek kaydını yapıyor. Telefon kaydettirme sırasında e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmiyor. Bu işlemden sonra 1-2 hafta içerisinde telefonunuzun kaydı yapılmış oluyor.

Telefon kaydı sorgulama

IMEI Sorgulama

Cihaz kayıt sonrasında, turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu sorgulanabilir. Kayıt işlemleri düzgün yapıldıysa “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” şeklinde bir ifade ile karşılaşıyorsunuz. Evraklar tam ve sorunsuz tamamlanmışsa 1-2 hafta içerisinde “IMEI numarası kayıtlı” ifadesi karşınızda beliriyor. Eğer telefonunuzu doğru şekilde kayıt yaptığınız halde telefonunuzun kapanacağı mesajı alırsanız BTK’yı (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) arayın. BTK Telefon (312) 294 72 00.

Telefon kkaydı nereden yapılır

Pasaporta telefon işletme süresi 2018

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 4 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekiyor.

Ülkeye girişi 120 günü geçmiş pasaportlara telefon kaydı yapılamıyor. Abone kayıt merkezlerinde yurtdışı telefon kayıt yapılacaksa pasaportun üzerinde ülkeye giriş mührünün bulunması ve mührün okunaklı olması gerekiyor.

Yurtdışından telefon getirme

Yurtdışından kaç tane telefon getirilebilir: Yurt dışından ambalajı içerisinde olmak kaydıyla sadece 1 telefon getirebiliyorsunuz. Yolcu beraberinden birden fazla telefon getirecekseniz diğerlerinin kutusunu açıp içine hat takmanız gerekiyor. Telefon gümrük geçişinde hat taktığınız ikinci telefonu da kullandığım telefon olarak söyleyebilirsiniz. Yurtdışından telefon siparişi vermek yasak. Ancak yolcu beraberinde getirilebiliyor.

Eğer birden fazla telefon getirdiğiniz fark edilirse hem cezalı iki kat vergi ödemek zorunda kalcaksınız hem de gümrük yetkilileri telefonun Türkiye’de IMEI kaydı yapılmaması için bilgilerini not alacak yani yurtdışından getirilen ikinci telefon Türkiye’de kullanamayacak. Ayrıca kaçakçılık suçu ile hakkınızda dava da açılabilir. Gümrük muhafaza memurları xrayden bavulunuzu geçirdiğinde veya üzerinizi aradığında telefonları bulabilir.

Gümrük Kanunu; “Yolcuların, gümrük mevzuatına göre kişisel ve hediyelik eşya kapsamı dışında olup beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi gösterdikleri eşyanın gümrük vergileri iki kat olarak alınır ve eşya sahibine teslim edilir. Gümrük vergileri ödenmediği takdirde, eşya gümrüğe terk edilmiş sayılır.”

“Ayrıca, yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.” Kanunlara uymak daha doğru.

E-Devlet dışında nereye telefon IMEI kayıt yapılır

Herhangi bir Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone şubesine bu evraklarla başvurabilirsiniz. Bazı Turkcell İletişim Merkezleri 25 TL ücret isterken bazısı hiç ücret talep etmeden işlemi yapıyor.

Pasaport sahibinin pasaportun aslı ve telefon vergi ödendi dekontu ile birlikte bizzat başvurması gerekli. Pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılıyor. Pasaportun fotokopisi ile son yurda giriş damgası sayfası fotokopisi dekonta ekleniyor.

Başkasının getirdiği telefonun kaydı

Yurtdışından gelen kişi üzerine telefon vergisi yatırılıp, onun e-devlet hesabı üzerinden kayıt yaptırılabilir. Sizin kullanmanızda bir mahsuru olmaz ama telefon o kişinin üzerine kayıtlı görünür.

Pasaportsuz telefon kaydı

Vizesiz ülkeler listesinde olan Gürcistan, Kıbrıs ve Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle gidilip gelindiğinden TC Kimlik numarasına da yurtdışından gelen telefon kaydı pasaportsuz yapabiliyorsunuz. e-devletten kayıt yaparken pasaport yerine nüfus cüzdanı veya ID Kart seçeneğini seçin. Pasaport yok telefonu nasıl kaydettirilir diyenler bu ülkelere gidip gelebilir. İnternette pasaport kaydı için 300 lira istendiğini görüyorum. Uçak bileti alıp kimlikle gidilebilen ülkelere gidip gelmek bazen daha mantıklı olabilir.

Yurtdışından iki telefon getirmek

Pasaport kayıt hakkı olarak 2 yılda bir sadece 1 telefon kaydı yapılabiliyor. Eğer birden fazla telefon getirdiyseniz, yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş başka birinin üzerine telefon harcını ödeyerek dilerseniz cep telefonu kayıt yaptırabilirsiniz.

Yabancıların veya yurtdışında yaşayanların telefon kaydı

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri) cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılıyor. Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi (Kayıt işlemi gerçekleştirilecek GSM hat numarasının kişi adına kayıtlı olduğu gösterir ilgili GSM işletmeci tarafından düzenlenmiş abonelik sözleşmesi) ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekmektedir.

YKN (Yabancı Kimlik Numarası) bulunan 18 yaş üstü bireyler PTT’den alacakları e-Devlet şifresi ile e-Devlet sistemi üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet) kayıt yapabiliyor. YKN sahibi olan 18 yaş altı kişiler ile YKN sahibi olmayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden; Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini, Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi, İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini, pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekiyor.

Yanlış IMEI telefon kaydı

Yurtdışından gelen telefon kayıt işlemleri sırasında yanlış yaparsanız yanlış yatırılan harç iade edilmiyor. Yanlış IMEI ile yapılan kayıtların iptali veya düzeltilmesi mevzuat gereği mümkün değil.

18 yaşından küçükler telefon kaydı

18 Yaşından küçükler de yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırılabilir. Yurtdışı telefon kayıt başvuru dilekçesini anne veya babası tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisi ile birlikte abone kayıt merkezine verilmesi gerekir. 18 yaşından küçüklere e-devlet şifresi verilmediğinden bunlar üzerine yapılacak yurtdışı telefon kaydı Abone Kayıt Merkezlerine yapılıyor.

Telefon IMEI değiştiğinde kaydı nasıl yapılır

Telefonun arızalanması ile değiştirilmesi veya tamir sonrası ana kartının değiştirilmesi durumunda IMEI değişim işlemi yapılabiliyor. e-Devlet Kapısı üzerinden değişim belgesinin yüklenmesi gerekiyor. Değişim başvurusunun cihazı kayıt altına aldıran kişi tarafından yapılması; değişim yapılması talep edilen IMEI’lerin her ikisinin de aynı marka cihaza ait olması şart.

Değişim belgesinin antetli kâğıt olması veya firma kaşesini içermesi; değişimi yapan firmanın adı/ünvanı ile adresi veya telefonunu içermesi; değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması; değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi gerek. Eski IMEI numarası iletişime kapatılır ve yeni IMEI numarası iletişime açılır.

Yurtdışından gelen telefon nasıl kaydedilir, Telefon kaydı, IMEI Kaydı, vergiler, yurtdışından telefon getirme ile ilgili sorularınız varsa yukarıdaki yazıyı tekrar okuyun ve yorumlara göz atın. Cevabınız mutlaka vardır.

381 YORUM

 1. Merhabalar Kemal Bey; ben bana eşim yurt dışından telefon getirdi ve kendisi Türkiye’de ikametgah ediyor ama türk vatandaşı değil. Sadece ikametgah kartı burada yaşadığına ve ikametgah ettiğine dair. Acaba onun ikametgah numarasına adına kayıt yapılabilir mi?

 2. Yurt dışından en ucuza ve en güvenilir şekilde ürün getirtmenin yolu glocalzone’dan (www.glocalzone.com) geçiyor bence. Ben uzun süredir kullanıyorum, hem hızlı geliyor hem de ucuza geliyor. Gezginlerden sipariş ediyorum, gezen kişi de para kazanmış oluyor.

 3. Kemal bey almanyadan telefon geldi ama pasaport sahibi almanyaya geri döndü telefonu kayıt yapamadım kendisi almanyadayken kayıt yapabilirmi birde kendisi alman vatandaşı tek hat üzerinemi acılıyor telefon

 4. Merhaba, pasaport bilgileriyle e-devletten giriş yapıcam ama kişi çıkış yaptı ülkeden ama gerekli bilgilerini biliyorum yine de yapabilir miyim kaydını olur mu?

 5. Kemal bey abim bana telefon getirdi yurtdışın da yaşıyor. Onun üstüne kayıt yaptıracağım. Kendisi türk vatandaşı ama pasaportu geldiği ülkenin pasaportunu kullanıyor. Seçerken yabancı pasaport mu seçmem gerekli acaba.

 6. Telefonum çift hatlı olup 2 hat kullanıyorum İki IMEI numarası bulunuyor. Kayıt yaptırırken 2 İMEI mi kaydettiriyorum, yani 2 harç mı yatıracağım. Yoksa tek IMEI ile her iki hat ta açılıyor mu? Tek IMEI ile iki hatta (iki IMEI) aktif oluyor mu? İlginiz için teşekkür ederim

 7. Çocuğum çifte vatandaş ve ben onun bilgileriyle imei kaydettirmek istiyorum 18 yaşından küçük. Kendi e devlet şifremle girip çocuğumun bilgileri ile başvuru diyorum. Tüm bilgileri giriyorum. Ama çocuğumun Türk pasaportu yok alman pasaportu ile girdi. Yabancı pasaport diyip bilgileri giriyorum. En sonunda ülkeye giriş başarısız diyor. Harcı yaptırmadı. Acaba harcı önce yatırmadım. Diye mi bu sorun çıkıyor.

  • Yukarıdaki yazıda her türlü bilgi var. Her defasında tekrar basitçe söylüyorum: Pasaport lazım, pasaport sahibinin yurtdışına çıkıp dönmüş olması lazım, dönüşü 120 günü geçmemiş olması lazım, harcın pasaport sahibi adına ve onun e-devletinden yatırılması lazım.

   Yukarıdaki şartları sağlamıyorsanız kendi e-devletinizden başkasının kaydını yapamazsınız.

 8. Yabancı vatandaşlar Türkiye’de geçici oturum ( yabancı kimlik ) olanlar. 170.70 TL ücreti ödemeden Direk E DEVLET den giriş yapıp kayıt yapabiliyorum. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler Kemal bey

 9. Telefonumu kaydetmek için pasaport başkasına ait ama pasaport sahibinin e devlet şifresi yok. kendi e devlet şifremle islemleri yapabilirmiyim. Selamlar

 10. İrana günü birlik gidip geri yurda dönsek imei kaydı yapabilir miyiz? Tıpkı Kıbrıs için olduğu gibi? Cevaplarsanız sevinirim

 11. Merhaba, gecen sene almanyadan türkiyeye tatile geldim, 1 ay kaldığım için telefonumu kayıt ettirmedim, fakat ordan aldığım türk hattını kullandım. Bu sene aynı telefonla tekrar geleceğim. 120 günlük süre yenidenmi başlıyor? telefonumu actırmam gerekiyormu yine türk hattı kullanmak istesem?

  • 120 günlük süre telefon ile değil aslında pasaport ile ilgili. Yani ülkeye girişten itibaren 120 gün içerisinde kayıt yapmanız gerekiyor, yoksa sonrasında tekrar yurtdışına çıkıp, ve tekrar dönemk gerekiyor. O zaman yeniden 120 günlük süre başlıyor. Telefonun ne zaman, nereden alındığının önemi yok.

 12. Merhabalar; e devlette kayıt yaparken sorulan yurda giriş tarihi pasaport sahibinin mi yoksa telefonun mu yurda giriş tarihi olarak doldurulmali.Bide belge numarası sorucam pasaportun numarası ise neresinde yazıyor?Cevapladınız için teşekkürler..

  • Pasaport sahibinin yurda giriş tarihi girilir. Telefonun ne zaman nerede alındığı ve ülkeye ne zaman getirildiğinin önemi yok. Türkiye’de hat takılıp ilk defa kullanılmaya başlayan telefon 120 gün içinde kapanır.

 13. Yunanistan’a günü birlik geziye gittim yurt dışı telefonum var, kayıtsız. Bunu kaydettirebilir miyim pasaportuma? Sabah gittim akşam döndüm.

 14. Kemal bey merhaba, yunan adası SAMOS’a sabah girip aynı gün akşam döndüm. Kazakistan’dan hediye gelen telefonu vergisini ödedğim halde edevletten kayıt yapamadım. (YURDA GİRİŞ KONTROLÜ BAŞARISIZ.) şeklinde bilgi çıkıyor karşıma. Günübirlik giriş çıkış yeterli olmuyor mu acaba? Yardımcı olabilir misiniz? PasaportumDA GİRİŞ ÇIKIŞ mührü mevcut. Tşk.

 15. Merhaba, Pasaportumun 4 aylık süresi bu ayın 19’unda doluyor. Çin’den arkadaşa telefon sipariş ettim o da 24 dünde geliyor. Telefon çindeyken IMEI burdan kayıt yapabilir miyim?

  • Bu konuda ben de net bir bilgiye sahip değilim. Bence kaydedebilirsiniz. Sonuçta GSM firmalarına IMEI’yi kullanan ilgili telefonun çalışması için bir onay gidiyor. BTK’yı arayıp sorabilirsiniz yine de.

 16. Merhabalar, yazınız sayesinde telefon kaydımı adım adım sorunsuz bir şekilde tamamladım. Detaylı anlatımınız için teşekkür ederim.

 17. Merhabalar passoport uzerine 2 yilda bir kez telefon kaydebiliyoruz. Ya bunu en son ne zaman kayit yapildigini nereden ogreniriz?

 18. Kemal BEY bir cihaz alıcam yolcu beraberinde getirilen cihaz die Çıkıyor Bunu Alsam Kapanma Gibi Bir Problemi olur Mu acaba Hat takılı Ve Kullanılıyor Yaşım da 18

 19. İyi günler Kemal Bey,
  Ben çifte vatandaş olduğumdan dolayı iki pasaporta sahibim, yur tdışına yabancı pasaportumla çıkış yapacağım o sırada da telefon alıp getirmek istiyordum. Yabancı pasaport ile de kayıt yaptırabiliyor muyuz acaba, bir bilginiz var mı?
  Teşekkürler…

 20. Merhaba ben yurtdisinda yasiyorum kisa süreligine Türkiyeye geldim ve telefonuma kayit yaptirmadigim icin kapatilacaktir mesaji geldi. Suan hala yurt disindayim telefonum kapanma olasiligi var mi? Yoksa bu sadece turkiye icin mi gecerli ? Simdiden cevabiniz icin tesekur ederim.

 21. Kemal bey merhaaba, ben 19 haziran 2018 de kayit yaptim e-evletten. Odendi dekontumuun ciktisini da aldim 10 gun oldu. IMEI sorgulama yaptigimda hala kayit olmamis gorunuyor. Ne zaman kaydolur acaba? IMEI kontrol ettim odendi dekontundan ve IMEI tutuyor. Yardimci olur musunuz?

 22. Merhaba ben ocak 15 te Hollandadan turkiyeye giris yaptim.
  Malesef 120 gunluk sure dolmus telefonu kaydettirmedim.
  Bugun bankadan harci yatirip imei kaydi yaptirmaya gittigimde farkettim. Ordaki arkadas yurda giris yaptiktan 120 gun icinde kaydettirmem gerekiyomus.ben harci kendi adima yaptirmistim imei benim pasaporruma yani.
  Banbamin pasaportuna oluyormu

 23. Merhaba. Ben telefonun harcını dün ödedim internet üzerinden ama meğer 120 günü geçirmişim. Kendi pasaportuma kayıt ettirmem için tekrar yurtdışına gidip gelmem gerekiyormuş. Ben bunu bilmediğim için parayı yatırdım dün ama bu bişey ifade etmiyor. Peki o parayı geri nasıl alabilirim ya da kuzenimin pasaportuna kayıt ettirsem yine o ödediğim harç geçerli olur mu lütfen yardımcı olun :(((

  • Parayı geri alamazsın yanlış yapılan işlemde para iadesi yok. Kuzeninin pasaportuna kaydettirmek için tekrar kuzeninin adına harç yatıracaksın ve kuzeninin bilgileriyle kayıt yapacaksın.

 24. Merhabalar,

  Cihaz kaydı yaptım sizin anlattığınız gibi ancak bir noktada sanırım hata yaptım.

  Pasaport IMEI kaydet bölümündeki numarayı telefonda kullanılacak hat olarak değilde pasaport sahibinin numarası olarak kayıt ettik.

  Şuan arama yapabiliyorum ancak arandığımda telefonum kapalı çalıyor sorunu nasıl düzeltebilirim iptal yapıp tekrar kayıt yapabilirmiyim?

  Dönüşünüzü bekliyorum iyi günler

  • Rahat ol Burcu yanlışlık yok yazdığın telefon numarasının bir önemi yok. Önemli olan harç ve kayıt işlemlerinin pasaport sahibinin adına yapılması.

 25. Merhabalar Kemal bey. 2 Gün önce yurtdışından getirdiğim cihazımı önce harç bedelini doğru bilgiler ile ödedim. E-devlet üzerinden İMEİ kayıt işlemlerini yaptım. Kayıt işlemini bitirdikten sonra İMEİ sorgulama yaptım “yolcu beraberinde kaydettirilen cihaz” ibaresi yazıyordu. Telefona sim kartı taktım fakat sim kartını görmüyor. Bugün İMEİ sorgulama yaptım ve kayıtlı değildir yazıyor. Ne yapmam gerekiyor?

 26. Merhaba Kemal bey.
  Bilgiler icin cok teşekkür ederim.
  Sorulardan birinde Kibris da yurt dışı olarak sayılırımı?
  Cevabını merak ediyorum.
  Benim sorumda
  Alman vatandaşıyım, TR nüfus kaydim ve numaram yok yinede telefon kaydi yaptirabilirmiyim.
  Teşekkürler.

  • Bunun bilgisi de yukarıdaki yazıda yer alıyor:
   “Vizesiz ülkeler listesinde olan Gürcistan, Kıbrıs ve Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle gidilip gelindiğinden TC Kimlik numarasına da yurtdışından gelen telefon kaydı pasaportsuz yapabiliyorsunuz.”

 27. Merhaba e devlet üzerinden yapılan ödemeyi kendi internet bankacılığı hesabım ile yapabilir miyim yoksa illa pasaport sahibine ait hesaptan mı ödenmeli

 28. Merhaba,ben dediğiniz tüm adımları takip ettim. E devletten kontrol ettiğim zaman IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” şeklinde bir yazı yok,ilerleyen zamanlarda bu yazı gelir mi,yani bir iki saat içerisinde

 29. Merhaba, yurtdisindan aldigim telefon cift sim kartli dolayisiyla 2 imei numarasi bulunuyor sadece 1 tanesini actirtim bu yeterli mi yoksa 2 sini de actirmak zorunda miyim ?

  • Çift sim imei kayıt da edevlet üzerinden yapılabiliyor. Tek IMEI kaydettirip sistemden telefon kaydını yaparken 3 IMEİ’ye akdar kayıt yaptırabiliyorsunuz.

   E- devlete giriş yapıp imei kayıt kısmındaki 1.haneye yatırdığınız imei numarısını , 2. haneye diğer imei noyu varsa üçüncü haneye üçüncü imei numarasını giriyorsunuz.

 30. Merhaba ben Turkiye’de okuyan Sri Lankali bir ogrenciyim. Yurt disindan gelen ogrenciler kayit yapmak zorunda mi?

 31. Kemal bey merhaba. Benim durum biraz daha farklı gibi. Ben cift vatandasim ve hayatima Turkiye de devam ediyorum. Ancak yurt disi seyahatlerimde vize sıkıntısı olmayan Bulgar pasaportumu kullaniyorum ancak elimde denklik belgem var. Yani TC pasaportumdaki isimle BG pasaportumdaki ismimin ayni kisiye ait olduguna iliskin belgem var. Bu durumda ben yurt disindan getirecegim telefonun pasaport kaydini denklik belgesine sahip oldugum Bulgar pasaportu uzerinden yapabilir miyim? (Aslında Turk pasaportum var ancak vize almadigim icin giris cikislari Bulgar pasaportuyla yapmaktayim.)
  Eger bu mumkun olmuyorsa yakin zamanda bir tanidigim Kibris a belge ile giris cikis yapti mühürlü olan bu belge cihazı e-devlet uzerinden kaydettirmem icin yeterli olur mu?

  Simdiden tesekkurler

 32. Ya ben telefonumu yurt dışından getirtip kaydettirdim fakat kaydetirdiğim pasaport tekrar yurt dışına çıkış yaptı. Benim telefonum Türkiye adına kayıtlı olduğu halde tekrar kapantı ne yapabilirm

 33. Merhaba 2014 aralık ayında bır telefon işletmiştim pasaportuma ama bu kayıt tarıhını unutrak 2016aralık ayı olmadan ynı ıkı yıllık sure dolmdıgı halde (kasım 2016,23 aylık) kasım ayında vergı daıresıne harc parasını ytırdım suan kayıt yapamıyorum bu harc parasını almadan kasım ayında yatırdığım parayla aralık ayında e devlet kaydı yapabılır mıyım yoksa kasım ayında yatırdıgım parayı alıp tekrr ıkı yıllık sure doldugu zamn yatırmam mı gerekır bu param gecerlı olurmu 2 yıl doldgunda ?

 34. Merhaba bir sorum olucaktı ben yurt dışında yasıyorum ama turk vatandaşıyım telefon getırıcem turkıyeye orda kaydedıcem acaba tek bır turk hattındamı kullanabılırım yoksa ıstedıgım kadar turk hattı takabıoırmıyım kayıt olduktan sonra cunku duydugum kadarıyla yabancı pasaportu olanlar tek bır hatta kullanabılıyomus

 35. Merhaba Kemal bey,
  120 günlük süre ne zaman saymaya başlar, telefon TR de açılınca mı? AmerikaWda açılınca saymaya başlar mı? Sorma amacım şu: telefonu aralıkta Amerikadan getirteceğim ama pasaportuna telefon işletebileceğim arkadaşım yaklaşık olarak Aralıktan 5 ay sonra yurtdışına çıkacak ve hemen girecek. Bu durumda telefonun kapanmaması için 120 günlük sürenin hemen başlamasını istemiyorum. Bunun için TR de telefonu hiç açmayın diyorlar bunun doğruluğu var mıdır? Ya da ne yapmak gerekir. Ayrıca telefon 120 gün sonra kapanırsa pasaporta işletip tekrar açtırabilir miyiz ve bunun cezası var mı?

 36. Merhaba 2014 aralık ayında bır telefon işletmiştim pasaportuma ama bu kayıt tarıhını unutrak aralık ayı olmadan ynı ıkı yıllık sure dolmdıgı halde (23 aylık) kasım ayında vergı daıresıne harc parasını ytırdım suan kayıt yapamıyorum bu harc parasını almadan aralık ayında e devlet kaydı yapabılır mıyım yoksa parayı alıp tekrr ıkı yıllık sure doldugu zamn tekrar yatırmam mı gerekır bu param gecerlı olurmu ?ıkı yıl dolmadan yatrdım cunku

 37. MErhaba Kemal bey azeri bir arkadaşım bana telefon getiriyor. Ben burada yakınımın pasaportuna telefonu işletirsem olurmu bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 38. Kemal bey merhaba,

  Size bugun basima gelen durumu anlatayim,

  20 Haziran 2016’da Almanya’dan bi telefon getirdim, telefonu babam kullaniyor, babam kayit yapmayi unutmus, dun gece telefon kapandi. Actirmak icin ne yapabilirim? Actirilabilir mi?

 39. Neredeyse bütün sorulara cevap verme nezaktinde bulunmuşsunuz teşekkürler..benimde bir sorum olacak..eşim yabancı ve biz kesin dönüş yapacağız..telefonunu kaydettirebiliyor mu?benim pasaportumda kendi telim kayıtlı.onun telefonu için ne yapabiliriz.

 40. İyi akşamlar ben istanbuldan benım telefon iphone 6s bana bu telefon iskocyadan geldi aşağa yukarı üç ay oldu ama bana bügün mesaj geldi iste telefonunuz bır ay içinde kapanacak. İnternete baktımda pasaport özerine açiliyormuş ama yurtdışı giriş çıkış olması gerekiyor benım pasaport varda ama herhangi bır ülkeye gırış çikiş yapilmamiş yani sorum şu nasıl acabılırım bu telefonu

  • Cevap net, yukarıdaki yazıyı ve yorumları okuman gerek.

   Yurtdışına son 4 ay içerisinde girmiş çıkmış bir pasaport, pasaport sahibi adına ilgili telefonun IMEI numarasının yazılı olduğu vergi ödendi makbuzu ve e-devlet şifresiyle internetten açabiliyorsun.

 41. Yatırılıcak harç, btk’ya kayıt yaptırılırken girilecek telefon numarası gibi bütün bilgilerin pasaport sahibi olan şahısa ait bilgiler olması mı gerekiyor ?

 42. Merhaba, Bir arkadaşım Amerika’dan bana telefon getirece. Benim pasaportum İspanya’dan Türkiye’ye giriş olacak. Bir sorun olur mu? ABD’den alıp Avrupa giriş ile kayıt yaptırabilir miyim ?

 43. Merhaba öncelikle tüm yazılanları okumaya çalıştım fakat benim konumla alakalı bir durum bulamadım. Şimdi eşimin üstüne telefon kaydedicez kendisi yabancı. 2015 mayıs ayı gibi bir telefon kaydetmiştik. 2017 ocak ayı gibi ülkeye gelicek fakat eski pasaportu değişiyor bu sebepten yeniden IMEI kaydı yaptırabiliyor muyuz? Pasaport kaydında isme mi yapılıyor yoksa pasaport numarasına mı? İlginize şimdiden teşekkürler.

 44. Merhaba Kemal bey. Yazdıklarınızın tamamını okudum ama problemimin cevabını bulamadım. Yurtdışından telefon getirttim. Açıkcası 120 gün gibi bir süre hakkında bilgim yoktu. Yaklaşık 5 aydır kullanıyorum fakat şimdi sim kartım bu telefonda açılmıyor. Türkiye’ye giriş tarihim de 120 günü geçti. Bankaya parayı yatırdım, e-Devlet şifresi de aldım ama IMEI kayıt işlemi yapılmıyor. Yardımcı olabilir misiniz ne yapmam gerekiyor ?

 45. Merhaba Kemal Bey. Yurtdışındaydım ve 30 Ağustosta Türkiye’ye bir haftalığına giriş yaptım, şu an Polonya’dayım ve iki hafta kadar önce oturma iznine başvurdum. Oturma izni başvuru şartlarından biri “oturma iznine başvurduktan sonra Polonya’dan ayrılamazsınız” şeklinde. Şimdi bir yakınımın Türkiye’ye yurtdışından getirilmiş telefonunu 30 ağustos giriş tarihim ile kendi pasaportumun üzerine kaydedersem oturma iznim için bir tehlike oluşturabilir mi?

 46. Merhaba bi abim bana kibristan telefon getirdi fakat pasaportu olmasina ragmen gerekmedigi icin pasaportsuz belgeyle giris cikis yapti.sorum şuki belgesini kaybetti .e devlette pasaportla kayit yaptirabilirmiyim ?
  Eger belgeyle kayit yapacaksam e devlet menusundeki hangi belge turunu sececegim? Seceneklerde ‘ nufus cuzdani ıd card’ , ve ‘seyahat belgesi’ var..bunlardan hangisiyle islem yapmam gerek

 47. Kemal Bey Merhaba,
  Yorumlarin coguna baktim ancak benimki gibi bir durum soz konusu degil.
  Ben 2015 Temmuzda bir telefon kaydi yaptim edevlet uzerinden ve 2017 Ocak itibari ile tekrar kayit yapabiliyorum. Kasim ayi icerisinde tekrar ulkeye giris yapacagim ancak aralikta Avustralyaya geri donus yapacagim dolayisiyla Turkiyeye giris tarihimden 120 gun gecmemis oluyor ancak cikista yapmis oluyorum, herhangi bir sorun olur mu?
  Tesekkurler

 48. Tüm bilgileri okudum yakın bilgiler
  Var ama net olamadım yurt dışından gelen telefonu şuan kullanıyorum. Vergiyi
  Ödedim fakat pasaport sahibi yurt
  Dışına çıkmış e devlet kaydı olmuyor
  Geldiğinde tel kapanmış olacak
  Geldiğinde e devler işlemini yapsak telefon açılır mı

  • Kemal bey benim sorum biraz karışık olacak.şu an yurtdışındayım iki telefon alacağım birini 6 ay sonra Türkiye’ye dönünce kendi pasaportuma işletecem.ikinci telefonu da şimdi almayı düşünüyorum ama telefon Türkiye’ye girmeden işlettirebiliyormuyuz.işleteceğim kişi pasaportu ile 45 gün önce Türkiye’ye giriş yaptı .yani kısaca telefon Türkiye’ye girmeden bir herhangi bir pasaporta işletilebilir mi

   • Bence sorulan tüm soruların cevapları yukarıda ve daha önce sorulan yorumlarda. Telefon IMEI nosu ve vergisi gerekiyor. Bunları e-devlete giriyorsunuz. Telefon neden Türkiye’ye girsin ki?

 49. Bende de 5s var 4 ay kullandim ve kapandı 2 aydir kapali olarak duruyordu 2 ay sonra hat taktim ve calismaya basladı suanda 3 aydir sorunsuz calisiyor acaba genne kapanir mi?

 50. Abi telefon ayin 25 inde gelecek anannemin passaportu var ama telefon geldigi gün 110 gün oluyor bu passaporta işletebilirmiyim türkiyeye döndüğü tarihten 60 gün içerisindemi işletebiliyorum

 51. IMEI için harcı yatırdık 3 ay oldu kisi geleli ama kayıtlarda önceki geldiği tarih görünüyor. E-devletten kayıt yaptirken de 120 gün geçmiştir diyor. Bir sonraki gelişinde yaptırabilir miyiz kaydı? Yoksa paramız yandı mı?

 52. Merhaba getirdiğim telefonu 120 süre zarfında kayıt ettiremedik ve kapandı tekrar kayıt ettirme şansımız var mı? Tr ye girdiği ilk tarih mi yoksa ondan sonraki tarih de baz alınabilir mi? Yani kişi 120 gün zarfında bir daha tr ye girdiyse son tarih ile kayıt yapılabilir mi?

   • Kemal bey hanım çifte vatandaş o hala Hollanda’da yaşıyor. Onun üstüne e-devlet şifresi aldık ama onun üstüne teli kayıt ederken vergisini ödemeye girdiğimizde bilgiler uyuşmuyor diyor. Teşekkürler cevap bekliyoruz.

 53. Merhaba
  Ben Dün Aksam Almanyadan Türkiyeye uctum. Iki hafta (okul-tatili) burada kalacagim. Ben Nerdeyse her tatilde geliyorum Türkiyeye. Simdiye kadar hep Turkcell Europe kullandim ama Türk Tariflerine göre o da cok pahali. Ben bu tatitlde Telefonumu actirmadan türk kartiylan kullanip, almanyaya dönüp ve birdaha ki tatilde telefonu actirmadan ayni türk kartiylan kullanabiliyor muyum?

 54. Merhaba Kemal bey ben yapılacak bütün işlemleri yaptım doğru bir şekilde yaptım ama hala sistemden bakıyorum kayıt dışı cihaz olarak gözüküyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 55. Merhaba Kemal Bey.
  Türkiye’de yaşayan birisi, yurt dışına turist olarak çıkıp, geri Türkiye’ye döndüğünde, kendi pasaportuna kayıt yaptırabilir mi? Yoksa sadece yurt dışında yaşayan ve Türkiye’ye tatile gelenlerin mi pasaportuna kayıt yaptırılabiliyor? Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim.

 56. Iyi aksamlar Kemal bey benim Türk vatandasligim yok Sadece Mavi Kartim var alman vatandasiyim. Bende Telefon actirabiliyor muyum Problem cikmadan?

  • Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ile turist olarak ülkemize gelen yabancılar, Türkiye’ye seyahatlerinde telefonlarını 120 güne kadar kayıt yaptırmadan kullanabiliyor.

 57. Pasaporta kayıt için verilen limit 2 takvim yılı. Buna göre,

  30 aralık 2015 te kayıt yaptırsam,
  – 1 ocak 2017 de mi,
  – 30 aralık 2017 de mi tekrar kayıt hakkı elde edeceğim ?

  Başka bir deyişle 24 ay mı bekleyeceğim yoksa yıl bazında 2 değişim yetecek mi ?

  teşekkürler.

 58. Merhaba, Belize’den telefon getirildiğinde,telefon mutlaka getiren kişinin pasaportuna mı işlenmelidir? Bir tanıdığım telefon bırakacaktı karşılıklı imza atılması gerektiğini söyledi,kendi üzerine işleniyormuş çünkü cihaz.

 59. Ben yurtdışından İphone aldım, maliyeden kayıt parasını yatırdım makbuzuda aldım. Şimdi napmam gerekiyor? e devletten nerden nasıl yapacağım hakkında bilgisi olan var mı?

 60. Yurtdışında Iphone’u nasıl kullandınız? Her ülkeden sim kart mı satın aldınız? Yön bulurken internet gibi hizmetleri kullanmak (operatör üzerinden) pahalıya gelmedi mi?

  • Ülkeye giriş yaptığımda ilk yaptığım işlerden biri o ülkeye ait bir GSM şirketinden sim kart almak oldu. Sim kart almadan önce karşılaştığım kimselere hangi şebekeyi kullandıkları ve ne kadar ücret ödedikleri ile ilgili bilgiler aldım. İnternet paket seçenekleri en iyi olanlar ilk tercihim olurdu. Çoğu Asya ülkesinde aylık internet paketleri TR’dekinden çok daha ucuzdu.

   Örneğin Kamboçya’da 1 aylık limitsiz internet kullanımı sadece 4$ iken Türkcelden şu anda aldığım en düşük paketlerden 1GB internet için aylık 18$ ödüyorum. Belki Avea veya Vodafone’un daha uygun seçenekleri olabilir, bilmiyorum ama bu sadece bir karşılaştırma bilgisi.

   Yön bilmediğinizde çoğunlukla yapacağınız ilk iş taksiye binmek olur ya da bir taşıt kullanacağınızdan mesafeyi bilmediğiniz için verilen fiyatı normal karşılayabilirsiniz. Google Maps türü uygulamaları “akıllı telefonunuzdan” kontrol ettiğinizde o yöne giden otobüs veya metro güzergahlarını bulmak mümkün. 10 TL taksiye vermektense 1 TL otübüse vererek daha ucuza seyahat edilebilir. Bu durumda satın alınan internet pahallı gibi gözükse de yön bulmanıza yardım olur.

 61. Merhaba. Telefonu pasaporta kaydettirdim. Ne gibi durumlarda kullanima kapanır? Dikkat etmem gereken hususlar varmıdır?

 62. Merhaba,

  Bulgaristan’dan aldıracağım telefon, fakat TR de sorun yaşamamak adına orada Bulgar hattı takıp birkaç dakika konuşmak gerekiyormuş diye bir şey duydum burada sorun yaşamamak adına. Bu konuda bilginiz var mıdır? Bana mantıksız geldi de.

  • DOGRU DUYMUSSUN EGER TELEFONU BULGARISTANDAN ALICAKSAN. ORANIN BIR HATTINI TAK TELEFONUNA EGER BUNU YAPMASSAN BURADA YANI TURKIYEDE TELEFON CALISMAZ

 63. Merhabalar. Kemal Bey arkadasım yurtdışından telefon getirdi. Yeni yurtdışından gelmis bir tanıdık bulduk onun pasaportuna işletmeyi düşünüyoruz. Fakat onun E devlet hesabı yok. İnternet üzerinden yapmadan, vergi dairesine gidip işlemi yapsak genede E devlet şifresi lazım olacak mı? Sadece onun pasaportunu götürmem yeterli mi başka bir şey lazim mi ?(kimlik vb.)

 64. Merhabalar,

  Geçen sene eşimin yanında getirmiş olduğu cihazını kaydetmek için vergi dairesine pasaportu üzerine vergisini yatırmıştım. E-devlet kapısı üzerinden kayıt yapabilmek için Oturma izinlerinin çıkmasını bekledik. Ardından e-şifre alarak e-devlet üzerinden kayıt yapmaya çalıştık. Ancak sistemde 120 günden fazla süre geçtiği için kayıt yapılamadı. Turkcell bayisinde de süre geçtiği için kayıt yapamadılar. Fakat cihaz 9 ay kadar kapanmadan çalıştı. Eşim memleketine gitmek için Türkiye dışına gidip geldikten sonra cihazı kapandı. Memleketindeyken de pasaportunu değiştirdi. Bu durumda vergi eski pasaportu üzerine yatırılmış, son girişi de yeni pasaport ile yapılmış olduğundan kayıt yapılamıyor. Çözüm olarak tavsiyeniz nedir? Teşekkürler

 65. Merhaba Kemal bey, benim sorum biraz daha ilginç. Arkadaşım amerikadan iphone 7 getirdi bana. 1 ay burda kullandıktan sonra 2 yıllığına Avustralya’ya gideceğim. Yani şuan kayıt yaptırmama gerek yok diye düşünüyorum. Ancak telefonu Avustralya’da kullanabilecekmiyim kayıtsız olarak?

  • Telefon kaydı sadece Türkiye için geçerli. Türkiye’ye döndüğünde telefonu kullanamazsın, Bunun için IMEI kaydı yaptırmak şart. Avustralya’da kullanabilirsin.

  • Serkan Bey bende Amerika dan getirteceğim. Simfree olması gerekiyor degilmi? Birde 1 ay önce Almanya’ya çıktım pasaport a işletebilirmiyim. Yanı Amerika ya giriş çıkış yapmadım

 66. Ben Çin’den bi telefon getirteceğim, bunu kaydetmek için illa Çin pasaportu olan birini mi bulmam gerekli? Yoksa farklı da olabilir mi? Bir de yurt dışı ürünlerinin Türkiye garantisi olur mu? Bozulma durumunda ne yapabilirim?

  • Son 2 ayda herhangi bir yurtdışın ziyaretinden dönmüş birinin pasaportuna ve bankaya onun adıyla yatırılmış vergi evrakıyla e devlet üzerinden telefon pasaport kaydı yapılabilir. Garantilerin çoğu, ürünün satıldığı ülkede sadece verilir. Bozulura Türkiye’de ücretli yaptırmak durumundasın veya Çin’e gitmek durumundasın.

 67. Merhaba, yurt dışından gelen telefonum için bankaya ödeme yapacağım fakat pasaportumda evlenmeden önceki soy ismim kullanılıyor. Kimlikteki soy ismim mi yoksa pasaportumdaki soy ismim mi geçerli?

 68. Kemal Bey gerizekalı mısınız? Yorumları okudum herkes size düzgünce soru sormuş siz hep aşağılayıcı tavırla yanıt vermişsiniz. Çok ayıp okuma yazmanız varsa bu yazımı okuyun.

  • Emekler harcanarak zaten sorular cevabı verilmiş bir yazı önlerindeyken; yorumlarda yüzlerce soru ve cevap varken, kolaycılığa kaçıp yazıyı okumadan soru soranlara verdiğim “yukarıdaki yazıyı oku” demem gayet yerinde bir cevap. Hiç aşağılama değil, ironidir.

 69. Gri hizmet pasaportuyla İtalya’dan kaç adet iphone getirebilirim taxfree vergi iadesi alabileceğim ürün kaç adettir? Bir de kutusuz ürün getiriyorlar onlar nasıl oluyor onlardan tax free alamıyor muyuz veya bavulla mı atıyoruz en fazla kaç cihaz getirebilirim acil cevap lütfen?

 70. Merhaba;
  Amerikadan ıphone getirttirdim.Gürcistan’a giriş çıkış kimlikle yapılıyor bu şekilde telefon’u kaydettirebilir miyim? Yardımcı olursanız çok minnettar kalacağım teşekkürler.

 71. Merhaba,
  Benim yurtdışında yaşayan bir arkadaşım var. 2 yıldır Türkiye ye giriş yapmamış ama daha önce birkaç kez giriş çıkış yapmış. Yani bilgileri sistemde var. Muhtemelen tekrar giriş yapmayacak. Bu durumda uzun zamandır ülkeye giriş yapmadığı ve bundan sonra da yapmayacağını düşünürsek onun pasaportuna telefon kaydettirip bana yollamasını sağlayabilir miyim?

 72. Kral benim telefon geleli 2 aydan fazla oldu açtıramam mı?
  Benim telefon da sim kilit var öyle olunca açılıyo mu?
  Bir de benim telefon S3 NEO ben bir telefoncuya sordum NEOlar açılmıyo dedi doğrumu?

 73. Şu an kullandığım cihazım yurtdışı ve pasaport kaydı yok. Aldığım kişide birsüre türkiyede kullandığını belirtti. Yaklaşık 1 aydırda ben kullanıyorum. Cihazın kaydı için 120 gün yasal sürecin dolmasına kaç gün kaldığını nasıl öğrenebilirim. Yada öğrenilebiliniyormu. Teşekkürler

 74. Yurt dışından telefon aldım kayıt yaptırdım bozuldu belçikada yenisini verdiler tekrardan kayıt bedeli ödüyor muyum yada nasıl bir yol izlemeliyim. Telefon daha elime ulaşmadı yaklaşık 1 ay oldu açılması için bir süre var mı teşekkürler

  • En büyük sorun bu işte yurt dışı telefonların garantisi türkiyede geçmezse yeni verilen cihazı tekrar kayıt ettirmeniz gerekiyor

 75. Merabalar ben 18 yaşından küçüğüm hollanda’dan telefon almak istiyorum. Telefonu alırken işlenen pasaportun rengi önemli mi ve işlemleri ptt’den mi yapmam gerekiyor ?

   • Yurt dışından gelen telefonumun harcını vergi dairesine teyzemin pasaportuyla yatırdım e devlet şifresiyle kaydettirmedim şimdi teyzem yurt dışında ve e devlet şifresi alamıyoruz ne yapmalıyım

    • Teyzen konsolosluga gıdıp edevlet sıfresı alabılır kayıt ettırebılır vergı daıresınden aldıgın makbuz da gerekli.

 76. merhabalar. 6 ay önce pasaportuma telefon kaydı yaptırdım. şimdi tekrar telefon kaydı yaptırmam mümkün mü, bir pasaporta maksimum 1 telefon mu işleniyor?

 77. Merhabalar ben 34 gun once giris yaptim turkiye ye ama henuz telefonu kayit ettirmedim ve sure 30 gun icinde giris olmali diyerek bana aktarildi bunu net olarak nereden ogrenebilirim

 78. Merhaba ben 1 ay sonra Türkiye’ye döneceğim. Acaba ben Türkiye’ye döndükten sonra alınıp benim ülkeye girmemin üzerinden 2 ay geçmeden bir tanıdığım telefonu Türkiye’ye getirirse, o telefonu benim pasaportuma işletme şansım olur mu?

   • Kanyondaki bayiye sordum ve birkaç yerde de okudum 120 gün içinde pasaportla giriş çıkış yapıldıgı takdirde kayıt oluyor deniliyor siz ise 2 ay yazmışsınız hangisi doğru acaba

    • Valla bende bunu öğrenmek istiyorum bir ay diyen var 2 ay diyen var 120 gün diyen var.benm son seyahatin üstünden 2 ay geçti olmuyorsa boşa para yatırmıyım bankaya.geride verilmiyomuş harç.bi öğrenemedim gitti şunu

 79. Bu uygulamanın çok saçma ve insanlardan vergi toplamak için uydurulmuş bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Sabit bir miktar yerine % 18 vergi alınsın AB ülkelerinden ithal edilen ürünlerde olduğu gibi. Hem daha adil olmaz mı? Diyorlar ki, zengin ile fakir aynı telefonu kullanıyormuş. Avrupa onu herkes kullansın diye yapıyor ve kendi halkında da herkes kullanıyor. Biz de ise sadece zenginler kullansın, öyle mi? Az vicdanlı olun, tabi varsa.
  ADİL VERGİ ORANLARI İSTİYORUM.

 80. 30,04,2015 tarihinde telefon getirdi ve 1 ay sonra tekrar yurtdışına cıktım.06,01,2016 tarihinde tekrar türkiyye döndüm.02,02,2016 tarihinde e devlet uzerinden tlf kayıt yaptırdım ve dün itibari ile tlf kapandı.tlf kacak olduğu gözüküyor.ama banka dekontunda ödeme yapıldığı ama e devlet e ise ödeme yapılmadığı gözüküyor.yardımcı olurmusunuz ne yapmam geregiyor

 81. 2013 senesinde yurt dışından faturalı bi telefon geldi Apple kimliğini unuttuğum içinde telefon kilitlendi 3 tane soru soruyorlar 1 doğru cevap verebiliyorum faturası ise kayıp. 3 sene önce maliyede kayıt yapmıştım ama hatırlayamıyorum. Telefonun faturasının fotokopisi çekildi mi diye. Eğer çekildiyse maliyeden alabilir miyim?

 82. Merhaba,
  Eşim Amerikan vatandaşı. Amerika’dan bana ve kendisine telefon aldı, önümüzdeki ay dönecek. Hiç aklımıza gelmedi kayıt etmek gerekeceği. Eşim yalnız gitti, yani bir pasaport var kayıt için uygun. Acaba eşler için bir özel durum var mıdır. İkimizin telefonunu da kaydettiremez mi? Kusura bakmayın çok saçma geliyor bana bu. Yani eşim bana hediye telefon getiremeyecek mi? Teşekkürler şimdiden.

   • Kemal bey merhaba, bende kanadadan arkadaşıma iphone 6s plus aldircam eylül gibi gelecek pasaport hazır vergiler ödenecek benim tereddut ettiğim garanti durumu Kanada da apple mağazasından alacak ama burdakilerde geçerli oluyor mu yurt dışındaki şarj aletlerinin farklı oldugu ordaki elektrik akımı ile burdakinin farklı olduğunu söylediler ve 3 bin w yakın para vereceğim için çok tedirginim siz veya bilen bir kişi bilgi verirse çok sevinirim şimdiden teşekkürler iyi günler

 83. Posta ile gelen ya da internet üzerinden satın alınan cihazımı kayıt altına aldırma

  Posta ile gelen cihazı pasaport sahibi bi arkadaşa kayıt ettirmeye çalıştık fakat tahhakkuk numarası diye bir numara istedi orada tıkandık kaldık acaba bu nedir , nasıl çözebiliriz

  Pasaport saihibinin üstüne vergi dairesinden tc kimlik ile yatırabiliyormuyuz neler gerekiyor

 84. Merhaba kasım 2015te 131 lira civarında vergiyi yatırdım ama kayıt etmeyi unuttum. cihaz aylardır kapalı. o yatırdığım para ile şuan açmaya çalışıyorum fakat bu tc ile ödeme bulunmamaktadır diyor. ne yapmalıyım? param yandı mı?

 85. Merhaba
  Ben bir ay sonra türkiyede olacam iki haftalığına alman telefonu ile her hangi türk hattı kullanabilirmiyim kayıtsız?

 86. BEN FRANSIZ VATANDASLIGIM VAR VE DE FRANSIZ OTURUMUM TURK KIMLIGIM IZINE GIDECEM 2 AYLIK TELEFONUMU GUMRUKTE KAYIT YAPTIRACAM TURK HATTI KULANMAK ICIN AMA BENIM TURK PASSAPORTUM YOK ACABA FRANSIZ OTURUMUYLA YA DA FRANSIZ PASSAPORTUMLA YA DA TURK KIMLIGIMLE OLUYOR MU SIMDI YE KADAR LAZIM OLMADI ICIN TURK PASSAPORTU HEP FRANSIZ KIMLIGIMLE GIRIS CIKIS YAPTIM

 87. Merhaba ben alacağım yerine bi arkadaşımdan Iphone 4 aldım cihaz kapalı.Ne zaman geldiğini yurtdışından bilmiyorum şu an açtırmak mümkün mü? Yardımcı olur musunuz teşekkürler.

 88. Menim komşum Ürdünlü Türkiye de ne kadar kalacağını da bilmiyorum o da savaş mağduru ve Türkiye’ye sığınanlardan. tek iletişim aracı elindeki telefon ve onu da bir haftadır kayıt dışı olduğu için kullanamıyor. onunda mı 138 TL ödemesi gerekiyor. Benim bildiğim pasaportu da var ama e-devlet şifresi falan yoktur her halde. bnden yardım istedi ama bnde bilmiyorum bilen varsa ve cevapta yazarsa sevinirim. TEŞEKÜRLER.

  • E devlet şifresi olmadanda kayıt edilir bunu vadofone turktekekom ve turkcellde yapar sadece vergi dairesine kayıt parası öder o ödeme makbuzunu istediği telefon mazasına götürür onlarda işleme koyar amma pasaportunda ülkeye gidiğine dair mühür olacak ve bu mühürün süresi 120 günü geçmiyecek

 89. Yurtdışından hediye telefon geldi kayıt yaptırmadım 4 ay boyunca çalıştı ama bugün kapandı pasaport olmadan yapılabilir mi ?

 90. Merhaba benim sorum daha önce kendi telefon numaram ile cihaz kaydettim peki şimdi o cihaza başka numaralı hat takınca çalışır değil mi? Diğer sorum ise; başkasının pasaportuna cihaz kaydedilirken pasaport sahibinin değil de yine kendi telefon numaramı kaydedebiliyor muyuz? Şimdiden teşekkürler

 91. Merhaba, ben gerekli ucreti yatirdim fakat e-devlet sifresi ile kayit yaptirmadim. Aradan malesef ihmalkarligim yuzunden 120 gunden fazla bir zaman gecti. Suan yurtdisindayim. Hediye olarak gonderdigim telefonu nasil kayit edebilirim Turkiyede olmadan. Tekrar ucret odemem gerekiyormu? yoksa bana yardimci olabilecek herhangi bir kurumun telefon numarasi varmi? Simdiden tesekkurler yardimlariniz icin

 92. Merhabalar, pasaportun ülkeye giriş tarihi telefonun yurtiçinde açılış tarihinden sonra ise o pasaporta kayıt ettirilebilir mi? Ettirilirse hukuki bir sorun olur mu?
  Örnek; pasaportun giriş tarihi 25.05.2016
  Telefonun açılış tarihi 15.04.2016

  • Telefonun istersen kayıtsız 10 yıl türkiyedeolsun sen onu yurt dışından bugün geldin bugün açtırırsın pasaportunla giriş tarihin 120 günü geçmeden actırırsın 10 yıldır türkiyede olan telefonu

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın