Yurtdışı telefon kayıt yaptırmadan aldığınız yurtdışı telefonu Türkiye’de kullanamıyorsunuz. Pasaporta telefon işletme şartları eskiden yılda bir değişirken, şimdilerde nerdeyse her ay yeni şartlar ve zorluklar çıkıyor karşımıza. Konuyu nerdeyse 10 yıldır takip ediyorum, hiç bu kadar karmaşık olmamıştı. Kafanızın karışmasını normal buluyorum. Ancak buradaki tüm bilgilerin güncel olduğunu bilin.

Telefon kaydı hakkında tüm bilgiler bu rehberde. Lütfen okuyun! Yurtdışından telefon alıp Türkiye’de kaydedebiliyoruz. iPhone, Samsung gibi pahalı markaların Türkiye fiyatları yurt dışı fiyatlarına göre abartılı yüksek. Ben de birkaç kez yurtdışından telefon alıp kaydettim. iPhone 6 ve iPhone 7 Plus telefonlarımı Katar‘dan, iPhone 5 telefonumu ise Batum‘dan uygun fiyatlı almıştım.

ⓘ Yurt dışından yolcu beraberinde telefon getirip Türkiye’de kayıt yapıp kullanabiliyoruz. Ancak posta veya kargo ile yurt dışından telefon almak veya internet siteleriyle yurt dışından telefon getirmek yasak! Bu durumda gümrükte telefona el konabilir ve iki katı ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Yurtdışından getirilen telefonu kaydı ise oldukça basit. Aşağıda rehberde yurtdışı telefon nasıl kaydedilir bilgilerini adım adım anlattım. Yurtdışı telefon kaydı ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunuzun cevabı için aşağıdaki yazdıklarımı dikkatlice okuyun. Sorularınızın cevabı mutlaka vardır, gerekirse en alttaki yorumlara da göz atın. Bu sorular dışında gereksiz endişeleri aklınıza takmayın.

Eğer yorumlara yazdığınız soruyu yayınlamamışsam, cevabı zaten aşağıda olduğundan silmişimdir. Maalesef zahmete girip tüm içeriği baştan sona okumanız gerekiyor. Anlıyorum herkes telefon kayıt şartlarından muzdarip ama zaten çözümünü yazdığım soruyu tekrar tekrar yorumlardan görmek faydalı olmuyor.

‼️ Yurtdışı telefon, sadece IMEI kaydı yapan kişinin TC numarasına kayıtlı hatla çalışır. Birisi size telefon getirdiğinde, kendi adınıza kaydetmek için sizin son 1 yıl içerisinde yurt dışına çıkmış ve dönmüş olmanız gerekiyor. Hiç yurtdışına çıkmadıysanız adınıza kayıt yapamazsınız. Telefonun kaydını yurtdışına gidip gelen birine yaptırıp sonra onun hattını devir alabilirsiniz gibi bir seçenek var şu anda. Yakında buna da düzenleme gelirse şaşırmayın.

Yurtdışı Telefon Kayıt Şartları [2023]

Yurt dışına gidip kendiniz veya bir başkası için beraberinizde telefon getirebilirsiniz. Bir başkası da size yurtdışından telefon getirebilir. Kısaca kaydedilecek telefonun hangi ülkeden, ne zaman, nasıl veya kimin tarafından getirildiğinin hiç bir önemi yok. Çünkü şartları sağlamanız kaydıyla bir başkasının size getirdiği telefonu adınıza kayıt yaptırabilirsiniz.

Flyista

Yurtdışından getirilen kayıtsız telefon 120 gün yani 4 ay sonra kapanır. Türkiye’ye ait bir GSM sim kartı takıldığı andan itibaren bu süre başlıyor. Bu süre aşıldıktan sonra telefon Türkiye’de iletişime kapatılıyor. Başka ülkede kullanabilirsiniz. Kapanan telefonu ne zaman kaydederseniz o zaman tekrar Türkiye’de kullanıma açılıyor.

BTK’nın tanımlamış olduğu 120 gün kullanım hakkı, 1 takvim yılı için geçerli olduğundan dolayı yeni yılla birlikte yeniden 120 gün kullanım hakkı tanınıyor. Çift SIM kart girişli telefonlarda diğer hat kısmına takıldığında 120 gün daha kullanılabiliyor.

Yurtdışı telefon kaydı bir defa yapıldıktan sonra telefon ömür boyu kullanılabilir hale geliyor. İlk 3 yıl sadece telefonu kaydeden kişinin TC Kimliğine kayıtlı hatlarla çalışıyor. Kaydı daha önce yapılmış telefon 3 takvim yıl sonra her hatla çalışır hale geliyor. Elinizde kapalı bir telefon varsa ne zaman kapandığının bir önemi yok. Telefonu ne zaman kaydettirirseniz o zaman tekrar iletişime açılıyor.

Peki elinizde yurtdışından gelen veya sizin yurtdışından aldığınız bir telefon var ve telefonu kaydetme istiyorsunuz. Bunun şartları neler? Siz yurtdışına gidip gelmeden telefonu kendi adınıza kaydedemezsiniz‼️ Eskiden yurtdışına giden birini bulup onun üzerine kaydedip kendi hattınızla kullanabiliyordunuz. Artık bu geçerli değil.

Yurtdışı telefonun kaydetme süresi ne kadar? Yurtdışına gidip geldikten sonraki 1 yıl içerisinde sadece kendi adınıza kayıt yapabiliyorsunuz. Yurtdışından dönüşünüzün üzerinden 1 yıldan fazla geçmişse, telefonu kaydettirebilmek için yeniden yurt dışında gidiş dönüş yapmanız gerekiyor.

Yurtdışı telefon kaydı için pasaport şart değil! Yurtdışı telefonu kimliğe de kaydedebilirsiniz. Pasaportsuz kimlikle gidilebilen ülkeler dönüşü sonrası da kendi adınıza kaydettirebilirsiniz. İster Kıbrıs’a git ister Batum’a. Kimlikle veya pasaportla gittiğiniz ülkede kaç gün kaldığınızın da önemi yok.

Pasaportunuz yok, yurtdışına hiç çıkmadınız ama birisi size bir yurtdışı telefon getirirse ne olcak bu durumda? Telefonu kullanamazsınız. Telefonu getiren kişi veya son 1 yılda yurtdışında bulunmuş kişiler ancak telefonu kaydedebilir. Elimde yurtdışı kayıtsız telefon var, ne mi yapmalıyım? Yurtdışına gitmiş birine hattınızı devredip, ona kaydettirip, sonra hattı tekrar üzerinize alın.

Daha öne telefon kaydı yapmıştınız, tekrar ne zaman telefon kaydetme hakkınız olacak? Pasaportunuza 3 takvim yılında sadece 1 kez yeni telefon kaydı yaptırılabilirsiniz. Getirdiğiniz gün değil getirdiğiniz yıl baz alınıyor.

Almayı düşündüğünüz ikinci el telefonun kayıtlı olup olmadığını ve sizin hattınızla çalışıp çalışmayacağını nasıl öğrenebilirsiniz? İkinci el bir telefon aldıysanız telefonun kayıtlı olup olmadığını, yasal yollarla ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını, cihazınıza ait IMEI numarasını e-devlet üzerinden sorgulatarak öğrenebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm sorular için gerekirse BTK İletişim Hattı 120’yi arayın.

Telefon henüz Türkiye’ye gelmeden, IMEI kaydını e-devletten yapabilir miyim? Şartları sağlıyorsanı evet. İşlem online yapıldığından ve koşullarda sağlanmışsa yani geçtiğimiz 1 yıl içerisinde yurtdışına gidilip gelinmiş ve harç ücreti yatırılmış ise telefon yurt içine gelmeden kayıt yapılabiliyor.

Ancak geçtiğimiz 1 yıl içerisinde yurtdışına çıkmadınız ve şimdi yurtdışına gidip telefon aldıysanız henüz Türkiye’ye dönüş kaydınız olmadığından kayıt yapamazsınız. Kayıt yaparken sorun çıkıyorsa dönüş tarihinizin bir sonraki günü yurda dönüş tarihi olarak girin.

Telefon IMEI Kaydı

Yurtdışı Telefon Kayıt Nasıl Yapılır [2023]

Yurtdışına çıktınız, orada kendinize bir telefon aldınız veya elinize bir yurtdışı telefon geçti ve siz de son 1 yıl içerisinde yurtdışına gidip gelmişsiniz. O zaman telefon kaydını nasıl yapabilirim diye soruyorsanız aşağıdaki basit birkaç adımı tamamlayıp telefon kaydınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Telefon kaydı yapabilmeniz için e-devlet hesabınızın ve kredi kartınızın olması gerekiyor. Dilerseniz iletişim merkezlerinden de direkt başvurarak telefon kaydı yapabilirsiniz. E-devlet hesabınız yoksa büyük postane şubelerinden birine gidip hemen çıkarabilirsiniz.E-devlet üzerinden yapılan kayıtlarda pasaport ve başka bir evrak gerekmiyor. Öncelikle bir defaya mahsus olmak üzere telefon vergisini bankalara, vergi dairelerine nakit veya internet vergi dairesinden kredi kartıyla ödeyin. Telefon harcı yatırırken kaydedilecek telefonun IMEI numarası, pasaporttaki adınız ve soyadınız, TC Kimlik numaranız lazım.

 • Yurt dışı telefon kayıt harcı olan 6091 TL’yi öde
 • E-devlet üzerinden belge gerekmeden pasaportuna kaydettir
 • E-Devlet yoksa Abone kayıt merkezinden kaydını yaptır

1. Yurtdışı telefon kayıt ne kadar

Yurt dışı telefon kayıt harcı 2022 için 6091 TL. Yurt dışı telefon kaydı ücretleri her yıl katlanarak artıyor. Bu artırımlar da her yılbaşı takviminde yapılıyor. Eskiden rakamlar çok büyük değildi ama artık vergi o kadar arttı ki artık yurtdışından telefon almak hala ucuza geliyor mu emin değilim. Malum döviz kuru da çok yükseldi.

İlk olarak yurtdışı telefon kaydı 2015 yılında 131.50TL idi. 2016’da 138.80TL oldu. 2017’de 149.20TL, 2018’de ise 170.70TL yapılmıştı. 2018 Kasım ayında inanılmaz bir zam yapılarak 500TL’ye çıkarıldı, yetmedi 2019’da 618.60TL’ye yükseltildi. Yine 2019 Temmuz ayında 1500TL’ye, 2020 yılında ise 1838,70 TL’ye çıkarıldı. Son olarak 2022’de 2.732 TL oldu. Şimdiyse 6091 TL!

Telefon kayıt şartları 2023 yılında güncellenecek, telefon kayıt harcı 6 bin 90 liraya çıkacak görünüyor.

2. IMEI numaramı nasıl öğrenebilirim

Kaydını yapacağınız telefonda, IMEI sorgulama için telefon numarası arama kısmına geçip *#06# yazın ve arama tuşuna basın. Gelen IMEI numarası cihazınızın seri numarasıdır. Bu numarayı çok ama çok dikkatli bir şekilde kopyalayın, not edin. Vergiyi bu numara ve kendi adınız üzerinden ödeyeceksiniz.Telefonunuz eğer birden fazla IMEI içeriyorsa Ayarlar/Menü/Hakkında vb. bölümlerinden veya cihazın ambalajı ya da faturası üzerinden kontrol ederek, işlem sırasında cihaza ait tüm IMEI numaralarının kaydedilmesini sağlayın. Yanlış IMEI yazarsanız telefon kaydı başarısız olur! Yanlış IMEI numarası/numaraları ile yapılan kayıtların düzeltilmesi mevzuat gereği mümkün değil

3. Yurtdışı telefon vergisini nereye yatırabilirim

Yurtdışı telefon IMEI kayıt ücreti 6091 TL internet vergi dairesi veya Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası aracılığıyla ödenebiliyor. Bankalar dışında vergi dairelerine giderek de telefon vergisi yatırabilirsiniz. Kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarası, TC Kimlik Numaranızı, adınızı ve soyadınızı vergi dairesine veya bankaya verin.

İnternetten yurt dışı telefon harcını ödemek için tıklayın. Açılan sayfada ‘Harç ve Değerli Kağıt Bedeli‘ butonunu tıklayın. Sonra açılan diğer sayfada ‘Cep Telefonu Harcını Öde‘ seçeneğini tıklayın. Pasaport sahibinin TC kimlik no, ad soyadı ve getirilen telefonun IMEI numarasını sisteme girin.

4. Yurtdışı telefon E-Devlet kaydı nasıl yapılır

Yurtdışı telefon kayıt

İnternet vergi dairesinden, bankalardan veya vergi dairelerinden telefon harcını ödedikten sonra e-devlet sayfasına girerek telefon kaydını yapmanız gerekecek yapıyoruz. e-Devlet şifresi büyük postane merkezlerinden kolayca alınabiliyor. Telefon kaydettirme sırasında e-Devlet üzerinden yapılan başvurularda herhangi bir belge talep edilmiyor.

Yurda giriş tarihinizden itibaren 365 gün içerisinde e-devletten kayıt gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemine turkiye.gov.tr adresinden girin. E-devlete girdiğinizde arama kısmına ‘IMEI Kaydet‘ yazın veya doğrudan şu sayfaya gidin. www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet sayfasına girin. Kayıt işlemi 4 basamaktan oluşuyor ve tüm aşamaların tamamlanması şart.

Kendi adınıza olan e-devletten, kendi adınıza kayıtlı hattın takılacağı telefonu kaydettirecekseniz “Kendi bilgilerim ile başvuracağım” seçeneğini seçin. Eğer çocuklarınız ile yurtdışına gidip beraberinde telefon kaydı yapacaksanız aşağıdaki süreci izleyin.

Çocuğunuz adına kayıt yapacaksanız ise “Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım” seçeneğini seçin. Çocuğunuza ait TC bilgisi üzerine önce telefon harcını yatırıp, sonra da e-devlete çocuğunuzun TC bilgilerini giriyorsunuz. Bu kayıt sonrası sadece SİZİN TC numaranıza ait hatlarla telefon çalışır hale geliyor.

Cihazın iki adet IMEI numarası olması durumunda her iki IMEI numarasını da girin, yoksa boş bırakın. IMEI numaranızı doğru girip girmediğinizi birkaç kez kontrol edin. Kimileri ikinci IMEI numarasına aynı marka telefonun aynı serisinden bir başka telefon IMEI girerek tek ödemeyle iki kayıt yapıyor ama bu yasal değil!

Eğer yurtdışına pasaport istemeyen ve sadece kimlikle gidilen bir ülkeye gidip döndüyseniz Nüfus Cüzdanı veya ID Kart belge türünü seçin. Eğer öncesinde telefon vergisini ödediyseniz işlem başarıyla sonuçlanıyor. Bu işlemden sonra 1-2 hafta içerisinde telefonunuzun kaydı yapılmış oluyor.

5. Telefon kaydı nasıl sorgulanır

Cihaz kayıt sonrasında, turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu sorgulanabilir. Kayıt işlemleri düzgün yapıldıysa ‘IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır’ şeklinde bir ifade ile karşılaşıyorsunuz.

Evraklar tam ve sorunsuz tamamlanmışsa 1-2 hafta içerisinde ‘IMEI numarası kayıtlı’ ifadesi karşınızda beliriyor. Eğer telefonunuzu doğru şekilde kayıt yaptığınız halde telefonunuzun kapanacağı mesajı alırsanız Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK’yı arayın (☎️ 120).

Yurtdışı Telefon Kaydı Hakkında Tüm Sorular

1. Pasaporta telefon işletme süresi

Pasaporta telefon işletme süresi olarak 120 gün bildiriliyor. Bu 120 gün telefonu aktif bir şekilde kullanırsınız. Bu süre sonunda kaydetmezseniz hattınız iletişime kapanır. Siz telefon kapandıktan sonra istediğiniz zaman şartları sağladığınızda kaydettirebilirsiniz. 120 geçti kaydetmediniz, telefon kapandı üzerinden 6 ay sonra geçti diyelim, sorun olmadan yine kaydedebilirsiniz.

IMEI kaydı yapabilmeniz için son 3 takvim yılı içerisinde üzerinize telefon kaydı yapmamış olmanız ve son 1 yıl içerisinde yurtdışına çıkış ve giriş yapmış olmanız gerekiyor. Ülkeye dönüşünüzün üzerinden 1 yılı geçmiş ise tekrar yurt dışına gidip gelince yeniden kayıt hakkı kazanıyorsunuz.

2. Yurt dışından telefon getirme

Yurt dışından kaç tane telefon getirilebilir? Yurt dışından posta veya kargo ile telefon siparişi vermek yasak. Ancak yolcu beraberinde getirilebiliyor. Yurt dışından ambalajı içerisinde olmak kaydıyla 3 takvim yılında sadece 1 telefon getirebiliyorsunuz. Devlet babamız, yolcuların 3 yıllık sürede getirdikleri cep telefonu sayısı takip edip daha fazla getirmenizin önleyecek yollar uygulamaya başladı.

Üç yılda yurtdışından sadece 1 telefon getirme hakkı uygulaması 1 Kasım itibarıyla hayata geçti. Yolcu beraberinden birden fazla telefon getirecekseniz diğeri gümrük vergisine tabi olacak. Bunun takibi için tabi valizinizi kontrol edip ambalajında telefon görmeleri ve sizin TC kimliğinizi sorgulamaları gerekecek.

Yerli ve yabancı farketmeksizin herkes yurtdışından telefon getirebilir, ancak sadece 1 adet getirme hakkı var. Yurtdışından getirilen telefon getirenin hakkından düşülüyor. Yani yurtdışından telefonu getiren kişi, kendi adına kayıt yapmak zorunda değil. Sadece telefonu ülkeye getirenin 3 yılda bir telefon getirme hakkında düşmüş oluyor.

Getiren telefonu kendine kaydedebilir veya size verebilir. Eğer siz, telefonu adınıza kayıt yapmak istediğinizde, geçtiğimiz 1 yıl yurtdışına gidip geldiyseniz kendi adınıza kaydedebilirsiniz. Siz telefonu kaydettirdiğinizde sizin de 3 yılda bir kayıt yapma hakkınız dolmuş oluyor.

Eğer yanızda birden fazla kaydedilmemiş telefon getirecekseniz ikinci telefona gümrükte el konulup, gümrüğe kaldırılıyor. Tabi yine bu gümrük memurunun insiyatifine kalmış bir şey. Çantanız kontrol edilmezse sorun yok tabi.

3. E-Devlet dışında nereye telefon IMEI kayıt yapılır

Herhangi bir Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone şubesine bu evraklarla başvurabilirsiniz. Pasaport sahibinin pasaportun aslı ve telefon vergi ödendi dekontu ile birlikte bizzat başvurması gerekli. Pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılıyor. Pasaportun fotokopisi ile son yurda giriş damgası sayfası fotokopisi dekonta ekleniyor.

4. Başkasının getirdiği telefonun kaydı nasıl yapılır?

Yurt dışından başkası size hediye getirilmiş veya birisine yurt dışından gelirken telefon aldırttıysanız, kendi adınıza kayıtlı hatla kullanabilmek için sizin kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bunun için son 1 yıl içerisinde sizin de yurt dışına çıkıp dönmüş olmanız şart. Yurtdışına aynı gün gidip dönseniz de olur.

Başkası size yurtdışında telefon getirmeye çalışırken havalimanı çıkışında kontrol edildiğinde tespit edilirse telefon o kişinin TC kimlik numarasıyla eşleştirilip, telefonu sadece o kişi kaydederek kullanabilir. Başkası telefonu getirip, kendi üzerine kaydedip sonra size hattı devredebilir.

5. Pasaportum yok nasıl telefon kaydettirebilirim?

Pasaport olmadan, kimlikle gidilebilen ülkeler arasında yer alan Kıbrıs, Gürcistan, Azerbaycan ve Ukrayna’ya gidiş ve dönüşünüz varsa ve üzerinden de 1 yıl geçmediyse yurt dışından gelen telefonu üzerinize kayıt yaptırabilirsiniz. e-devletten kayıt yaparken pasaport yerine nüfus cüzdanı veya ID Kart seçeneğini seçin.

6. Yurtdışında telefon aldım ama hala yurtdışındayken nasıl kayıt yaparım

Hayatınızda ilk defa yurtdışına çıktınız ve orada telefon aldınız ve hala yurtdışındasınız ve telefonu yeni zamlar gelmeden kaydetmek istiyorsunuz. YAPAMAZSINIZ! Yurtdışındasınız, telefon aldınız ve geçtiğimiz 1 yılı içerisinde yurtdışına çıkmıştınız ve Türkiye’ye dönmüştünüz. Üstelik son 3 yıldır üzerinize hiç telefon kaydettirmediniz. Güzel, kayıt yapabilirsiniz.

7. Telefonu Türkiye’de getirmeden kayıt yapabilir miyim?

İlk defa yurtdışına çıktıysanız veya son 1 yıl içerisinde hiç yurtdışına çıkmadığınız halde şimdi yurtdışındaysanız kayıt yaptıramazsınız. Sizin yurtdışında iken telefon kaydı yapabilmeniz için geçtiğimiz 1 yıl içerisinde yurtdışına gidip, Türkiye’ye dönmüş olmanız gerekiyor.

Telefon yurtdışında olsa dahi siz şartları sağlıyorsanız yani yurtdışına gidip geldiyseniz telefonun IMEI kaydını yapabilirsiniz. Bunun için telefonun IMEI numarasını biliyor olmanız gerekiyor. Ben şimdiden vergi yatırayım sonra kaydederim diye bir seçenek yok. IMEI bilmeden vergi yatıramaz, kayıt yaptıramazsınız zaten.

8. Yanlış IMEI kaydı yapılırsa ne olur

Yurt dışından gelen telefon kayıt işlemleri sırasında IMEI dışındaki bilgilerde bir yanlış yaparsanız yanlış yatırılan harç iade ediliyor. Ancak yanlış IMEI ile yapılan kayıtların iptali maalesef mümkün değil.

Yatırılmış paranın asıl dekontuyla sonra aynı IMEI hesabına yatırılmış doğru dekontu yapılan hatayı anlatılarak dekontların aslı ile beraber nüfus kâğıdı fotokopisi ekleyerek dilekçeyle beraber veraset ve harçlar vergi dairesine baş vuruyorsunuz. Para verdiğiniz banka hesabına iade ediliyor.

9. 18 yaşından küçükler telefon kaydı

18 yaşından küçükler de yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırılabilir. Yurt dışı telefon kayıt işlemi ebeveynlerin e-devleti üzerinden yapılıyor. Vergiler çocuk adına yatırılıyor. E-devletten çocuk adına seçim yapıp onun bilgilerini girip kaydediyorsunuz. Kaydı yapan ebeveynin adına kayıtlı hatlarla çalışır.

10. Kurumsal hat IMEI kaydı

Aldığınız telefonu kendi pasaportunuza kayıt ettirdikten sonra kullandığınız GSM Operatörünün Kurumsal Müşteri Hizmetleri ile görüşüp, kurumsal hattı sizin kullandığını belirterek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde işleme girmez ise kurumsal hat kullananların bağlı oldukları şirketin yetkilisinin kurumsal hattın kullanıcısı olduğunuza dair ilgili GSM iletişim merkezine bilgi vermesi gerekmektedir..

11. Telefon IMEI değiştiğinde kaydı nasıl yapılır

Telefonun arızalanması ile değiştirilmesi veya tamir sonrası ana kartının değiştirilmesi durumunda IMEI değişim işlemi yapılabiliyor. e-Devlet Kapısı üzerinden değişim belgesinin yüklenmesi gerekiyor. Değişim başvurusunun cihazı kayıt altına aldıran kişi tarafından yapılması, değişim yapılması talep edilen IMEI’lerin her ikisinin de aynı marka cihaza ait olması şart.

Değişim belgesinin antetli kâğıt olması veya firma kaşesini içermesi; değişimi yapan firmanın adı/unvanı ile adresi veya telefonunu içermesi; değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması; değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi gerekiyor. Eski IMEI numarası iletişime kapatılıp yeni IMEI numarası iletişime açılıyor.

12. Geçici IMEI kaydı nasıl yapılır

Türk vatandaşlarının geçici IMEI kaydı yaptırmaları mümkün değil. Sadece ülkedeki yabancı turistlerin mağduriyet yaşamamaları için 120 gün kullanım hakkı olan yurt dışı telefonlarda sorun yaşamamaları için geçici IMEI süreleri 2 ay daha uzatılabiliyor. Çift SIM kart girişli telefonlarda diğer hat kısmına takıldığında 120 gün daha kullanılabiliyor.

13. Yabancıların veya yurt dışında yaşayanların telefon kaydı

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri) cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemine girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılıyor.

Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi (Kayıt işlemi gerçekleştirilecek GSM hat numarasının kişi adına kayıtlı olduğu gösterir ilgili GSM işletmeci tarafından düzenlenmiş abonelik sözleşmesi) ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekiyor YKN (Yabancı Kimlik Numarası) bulunan 18 yaş üstü bireyler PTT’den alacakları e-Devlet şifresi ile e-Devlet sistemi üzerinden kayıt yapabiliyor.

KN sahibi olan 18 yaş altı kişiler ile YKN sahibi olmayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden; Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini, Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi, ikamet eden diğerlerinin ise ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini, pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekiyor.

14. Benim başka bir durumum var Kemal bey diye başlayan sorularınız?

Sizin başka bir durumunuz yok maalesef. Ya da başka sorunum veya durumum var dediğiniz olay sizin hayal gücünüzün ürünü, ya da yukarıdaki sorulardan biri. Sadece işinize gelsin veya gelmesin her satırı dikkatle arayıp cevabınızı bulmanız ve okumanız gerekiyor.

Bana zaten yukarıda detaylıca cevabını verdiğim şeyleri tekrar sorup teyit ettirmeye çalışmanız da anlamsız. Ben teyit kurumu değilim, bildiklerimi kendime saklayıp yukarıda farklı bilgi paylaşmıyorum. Teyit için sorduğunuz sorular için yukarıdaki linki size göndereceğim yine.

15. Kemal Bey sorularıma neden yanıt vermediniz, sorumu neden yayınlamadınız?

Sorularınızı yanıtı zaten yazdığım içerikte var olduğu için yorulmarınız yayınlanmıyor, siliniyor. Sorularınızı instagram @yoldaolmak hesabımda yanıtlamıyorsam zaten sorunuzun cevabı yukarıda olduğu içindir.

Yurt dışından gelen telefon nasıl kaydedilir, telefon kaydı, IMEI Kaydı, vergiler, yurt dışından telefon getirme ile ilgili sorularınız varsa yukarıdaki yazıyı tekrar okuyun ve yorumlara göz atın. Cevabınız mutlaka vardır.

Önceki blog yazısıLikya Uygarlığı Antik Kentleri
Sonraki blog yazısıIos Adası Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

221 YORUM

 1. Merhaba benim 2 yabanci 1 Turkiye hattim var. yani normalde de 3 telefon ile geziyorum. Yanimda 4uncu telefonu aldigimda ve icine yabanci bir hat taktigimda gumruk nasil islem yapar sizce.

  • Gümrük valizlerinizi kontrol eder. Açık cebinizde olan telefonu kontrole decek zamanları olmaz. Rastgele seçip kontrol etseler dahi içine hat olan telefonla uğraşamazlar. Gümrük daha çok ambalajında olan telefonlarla ilgilenir.

 2. Yurtdışından 30.12.2022 telefon aldım. Ve 03.01.2023 tarihinde vergisini ödedim yalnız iki tane sekmen vardı 1.2022 vergisi ikincisi 2023 vergisi diye maliyeye sorduğumda 2022 aldığına göre onu yatırmalısınız dedikleri için 2022 yatırdım şimdi ise telefonunuz kayıt olmaması durumunda kapatılacak diye mesaj alıyorum şimdi tekrar 2023 de yatırtmalımıyım yardımcı olursanız sevinirim

  • Cep telefonu kaydı yaparken, hem vergiyi hem de kaydı içinde bulunduğunuz yıl içinde yapmak zorundasınız. E devletten telefon kaydını ne zaman yapıyorsanız o yılın öngörülmüş vergisini yatırmış olmanız gerekiyor. Zamdan önce gidip vergi yatırıyıp, yeni yılda telefon elime geçince geçen yılın vergisiyle kaydeder kurtulurum diyemezsiniz.

   Aradaki fark vergiyi ödemek zorundasınız.

 3. Bu yıl içerisinde yurtdışına gideceğim. Gittiğimde telefon alıp dönmek istiyorum. Dönerken havaalanında haliyle 1 tane yeni aldığım telefon, diğeri de orada gezerken hali hazırda kullanmakta olduğum telefon. Sonuçta telefon alacağım diye yurtdışına telefonsuz gidip dolaşamam. Bu durumda da gümrük el koyuyor mu ? Biraz mantıksız buldum çünkü. Yazınızda da açıkça belirtilmediğinden sormak istedim, teşekkür ediyorum.

  • Son 3 yıl içerisinde yurtdışından telefon getirmediyseniz (yani daha öne getirip kaydettirmediyseniz), yanınızda ambalajında veya ambalajında çıkarılmış bir telefon getirebilirsiniz.

   Sizin cebinizde daha önce (eski) telefon olup olmamasının önemi yok.

 4. Kemal Bey iyi Akşamlar
  Yurt dışından hediye telefon geldi
  Ben yurt dışına 90 gün sonra çıkıp 1 hafta kalıp döneceğim
  Döndükten sonra kaydını yapacağım
  Telefonu bu günden adıma kayıtlı hatla kullanabilirmiyim

  Çok teşekkürler

  • Bu tür sorulara yanıt vermiyorum, çünkü bunun gibi silinmeyi bekleyen 68 yorum ve soru şu an sırada bekliyor.
   Çünkü tüm sorularınızın yanıtı yukarıdaki yazıda yer alıyor.
   Zahmete girip okumanız, mantık yürütüp cevabınızı almanız ve bulmanız gerekiyor.
   Benim elimden maalesef başka bir şey gelmiyor. Yine de sorun çözme veya sorularınıza yanıt bulma konusunda bir formül vermek istedim.

   Yurt dışından hediye telefon geldi: Telefon nereden geldi, ne zaman geldi, kimin getirdiğinin önemi yok.
   Ben yurt dışına 90 gün sonra çıkıp 1 hafta kalıp döneceğim: 3 ay sonra gideceksiniz.
   Döndükten sonra kaydını yapacağım: Evet yapabilirsiniz.

   Telefonu bu günden adıma kayıtlı hatla kullanabilir miyim?: Telefonu dilediğiniz zaman dilediğiniz hatla kullanabilirsiniz. İlk defa bir TR SIM takılırsa, takıldıktan 4 ay sonra kapanır. Yani 120 gün sonra.

   CEVAP: Siz 90 gün sonra kaydını yapacağınıza göre sorunsuz kullanabilirsiniz. Bu cevapların hepsine yukarıdaki yazıda ulaşabilirsiniz.

   Güle güle kullanın.

 5. Merhaba Kemal Bey
  Değerli bilgileriniz için size teşekkür ederim.

  Geçen balayı tatili için vizesiz bir ülkeye pasaport ile yurt dışına çıktım ve ülkeye döndüğümde kimlikliği değiştirdim, fakat pasaportta soy isim değişikliği yapmadım, yani pasaport kızlık soy ismiyle. Aldığım telefonu pasaporta kayıt ettirme esnasında kızlık soy isminin olması sorun yaratır mı teşekkürler?

  • Vergiyi TC Kimlik ve IMEI olarak yatırıyorsunuz. Kayıt yaparken hangi evrakla yurtdışına çıktıysanız onu giriyorsunuz. Sistem TC numaranızı soyadınız değişse de görür.

 6. Kemal Bey harç 6091 TL demişsiniz Bunlar iPhone için mi geçerli… Samsung grubu için fiyat da aynı mı acaba yani cihaz var 40 bin lira cihaz var 5.000 lira bunların hepsinin harçları aynı mı

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın