Yurtdışı telefon kayıt yaptırmadan telefonu Türkiye’de kullanamıyorsunuz. Pasaporta telefon işletme şartları eskide yılda bir değişirken şimdilerde nerdeyse her ay yeni şartlar ve zorluklar çıkıyor karşımıza. Konuyla bu kadar ilgili olmama rağmen ben bile sürekli yeni şartları takip etmekte zorlanıyorum.

Türkiye’de kaydetme işlemini fiyat avantajı nedeniyle bir çoğumuz yapıyoruz. iPhone, Samsung gibi pahalı markaların Türkiye satış fiyatları yurt dışı fiyatlarına göre abartılı yüksek olduğundan ben de birkaç kez yurtdışından telefon alıp kaydettim. iPhone 6 ve iPhone 7 Plus telefonlarımı Katar‘dan, iPhone 5 telefonumu ise Batum‘dan uygun fiyatlı almıştım.

Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır

ⓘ Yurt dışından yolcu beraberinde telefon getirip Türkiye’de kayıt yapıp kullanabiliyoruz. Ancak posta veya kargo ile yurt dışından telefon almak veya internet siteleriyle yurt dışından telefon getirmek yasak! Bu durumda gümrükte telefona el konabilir ve iki katı ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Malta

Yurtdışından getirilen telefonu kaydı ise oldukça basit. Aşağıda rehberde yurtdışı telefon nasıl kaydedilir bilgilerini adım adım anlattım. Yurtdışı telefon kaydı ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunuzun cevabı için aşağıdaki yazdıklarımı dikkatlice okuyun. Sorularınızın cevabı mutlaka vardır, gerekirse en alttaki yorumlara da göz atın. Bu sorular dışında gereksiz endişeleri aklınıza takmayın.

Eğer yorumlara yazdığınız soruyu yayınlamamışsam, cevabı zaten aşağıda olduğundan silmişimdir. Maalesef zahmete girip tüm içeriği baştan sona okumanız gerekiyor. Anlıyorum herkes telefon kayıt şartlarından muzdarip ama zaten çözümünü yazdığım soruyu tekrar tekrar yorumlardan görmek faydalı olmuyor.

Yurtdışı Telefon Kayıt Şartları [2022]

Yurt dışına gidip kendiniz veya bir başkası için beraberinizde telefon getirebilirsiniz. Bir başkası da size yurtdışından telefon getirebilir. Kısaca kaydedilecek telefonun hangi ülkeden, ne zaman, nasıl veya kimin tarafından getirildiğinin hiç bir önemi yok. Çünkü şartları sağlamanız kaydıyla bir başkasının size getirdiği telefonu adınıza kayıt yaptırabilirsiniz.

Yurtdışından getirilen kayıtsız telefon 120 gün yani 4 ay sonra kapanır. Türkiye’ye ait bir GSM sim kartı takıldığı andan itibaren bu süre başlıyor. Bu süre aşıldıktan sonra telefon Türkiye’de iletişime kapatılıyor. Kapanan telefonu ne zaman kaydederseniz o zaman tekrar kullanıma açılıyor.

‼️ Yurtdışı telefon, sadece IMEI kaydı yapan kişinin TC numarasına kayıtlı hatla çalışır. Birisi size telefon getirdiğinde, kendi adınıza kaydetmek için sizin son 1 yıl içerisinde yurt dışına çıkmış ve dönmüş olmanız gerekiyor. Hiç yurtdışına çıkmadıysanız adınıza kayıt yapamazsınız. Telefonun kaydını yurtdışına gidip gelen birine yaptırıp sonra onun hattını devir alabilirsiniz gibi bir seçenek var şu anda. Yakında buna da düzenleme gelirse şaşırmayın.

Yurtdışı telefon kaydı bir defa yapıldıktan sonra telefon ömür boyu kullanılabilir hale geliyor. İlk 3 yıl sadece telefonu kaydeden kişinin TC Kimliğine kayıtlı hatlarla çalışıyor. Kaydı daha önce yapılmış telefon 3 yıl sonra her hatla çalışır hale geliyor. Elinizde kapalı bir telefon varsa ne zaman kapandığının bir önemi yok.

Telefonu ne zaman kaydettirirseniz o zaman tekrar iletişime açılıyor. BTK’nın tanımlamış olduğu 120 gün kullanım hakkı, 1 takvim yılı için geçerli olduğundan dolayı yeni yılla birlikte yeniden 120 gün kullanım hakkı tanınıyor (!bunu teyit etmedim henüz). Çift SIM kart girişli telefonlarda diğer hat kısmına takıldığında 120 gün daha kullanılabiliyor.

Peki elinizde yurtdışından gelen veya sizin yurtdışından aldığınız bir telefon var ve telefonu kaydetme istiyorsunuz. Bunun şartları neler? Siz yurtdışına gidip gelmeden telefonu kendi adınıza kaydedemezsiniz ‼️ Eskiden yurtdışına giden birini bulup onun üzerine kaydedip kendi hattınızla kullanabiliyordunuz. Artık bu geçerli değil.

Yurtdışı telefonun kaydetme süresi ne kadar? Yurtdışına gidip geldikten sonraki 1 yıl içerisinde sadece kendi adınıza kayıt yapabiliyorsunuz. Yurtdışından dönüşünüzün üzerinden 1 yıldan fazla geçmişse, telefonu kaydettirebilmek için yeniden yurt dışında gidiş dönüş yapmanız gerekiyor.

Yurtdışı telefon kaydı için pasaport şart değil! Yurtdışı telefonu kimliğe kaydedebilirsiniz. Pasaportsuz kimlikle gidilebilen ülkeler dönüşü sonrası da kendi adınıza kaydettirebilirsiniz. İster Kıbrıs’a git ister Batum’a. Kimlikle veya pasaportla gittiğiniz ülkede kaç gün kaldığınızın da önemi yok.

Pasaportunuz yok, yurtdışına hiç çıkmadınız ama birisi size bir yurtdışı telefon getirirse ne olcak bu durumda? Telefonu kullanamazsınız. Telefonu getiren kişi veya son 1 yılda yurtdışında bulunmuş kişiler ancak telefonu kaydedebilir. Ancak o zaman da telefon sadece kaydı yapanın hatlarıyla çalışır.

Daha öne telefon kaydı yapmıştınız, tekrar ne zaman telefon kaydetme hakkınız olacak? Pasaportunuza 3 yılda sadece 1 kez yeni telefon kaydı yaptırılabilirsiniz. Burada tarih olarak yılbaşı değil, ülkeye giriş zamanınız baz alınıyor.

Almayı düşündüğünüz ikinci el telefonun kayıtlı olup olmadığını ve sizin hattınızla çalışıp çalışmayacağını nasıl öğrenebilirsiniz? İkinci el bir telefon aldıysanız telefonun kayıtlı olup olmadığını, yasal yollarla ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını, cihazınıza ait IMEI numarasını e-devlet üzerinden sorgulatarak öğrenebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm sorular için gerekirse BTK İletişim Hattı 120’yi arayın.

Telefon henüz Türkiye’ye gelmeden, IMEI kaydını e-devletten yapabilir miyim? Evet. Okuyulardan Serkan Bey, BTK’yı arayıp sormuş. İşlem online yapıldığından ve koşullarda sağlanmışsa yani 12 içinde yurtdışına gidilip gelinmiş ve harç ücreti yatırılmış ise telefon yurt içine gelmeden kayıt yapılabiliyor.

Yurtdışı Telefon Kayıt Nasıl Yapılır [2022]

Yurtdışına çıktınız, orada kendinize bir telefon aldınız veya elinize bir yurtdışı telefon geçti ve siz de son 1 yıl içerisinde yurtdışına gidip gelmişsiniz. O zaman telefon kaydını nasıl yapabilirim diye soruyorsanız aşağıdaki basit birkaç adımı tamamlayıp telefon kaydınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Telefon kaydı yapabilmeniz için e-devlet hesabınızın ve kredi kartınızın olması gerekiyor. Dilerseniz iletişim merkezlerinden de direkt başvurarak telefon kaydı yapabilirsiniz. E-devlet hesabınız yoksa büyük postane şubelerinden birine gidip hemen çıkarabilirsiniz.

E-devlet üzerinden yapılan kayıtlarda pasaport ve başka bir evrak gerekmiyor. Öncelikle bir defaya mahsus olmak üzere telefon vergisini bankalara, vergi dairelerine nakit veya internet vergi dairesinden kredi kartıyla ödeyin. Telefon harcı yatırırken kaydedilecek telefonun IMEI numarası, pasaporttaki adınız ve soyadınız, TC Kimlik numaranız lazım.

 • Yurt dışı telefon kayıt harcı olan 2.732 TL’yi öde
 • E-devlet üzerinden belge gerekmeden pasaportuna kaydettir
 • E-Devlet yoksa Abone kayıt merkezinden kaydını yaptır

1. Yurtdışı Telefon Kayıt Harcı Ne Kadar

Yurt dışı telefon kayıt harcı 2022 için 2.732 TL. Yurt dışı telefon kaydı ücretleri her yıl katlanarak artıyor. Bu artırımlar da her yılbaşı takviminde yapılıyor. Eskiden rakamlar çok büyük değildi ama artık vergi o kadar arttı ki artık yurtdışından telefon almak hala ucuza geliyor mu emin değilim. Malum döviz kuru da çok yükseldi.

İlk olarak yurtdışı telefon kaydı 2015 yılında 131.50TL idi. 2016’da 138.80TL oldu. 2017’de 149.20TL, 2018’de ise 170.70TL yapılmıştı. 2018 Kasım ayında inanılmaz bir zam yapılarak 500TL’ye çıkarıldı, yetmedi 2019’da 618.60TL’ye yükseltildi. Yine 2019 Temmuz ayında 1500TL’ye, 2020 yılında ise 1838,70 TL’ye çıkarıldı. Son olarak 2022’de 2.732 TL oldu.

Telefon kayıt şartları 2023 yılında güncellenecek, telefon kayıt harcı 6 bin 90 liraya çıkacak görünüyor.

2. IMEI Numaramı Nasıl Öğrenebilirim

Kaydını yapacağınız telefonda, IMEI sorgulama için telefon numarası arama kısmına geçip *#06# yazın ve arama tuşuna basın. Gelen IMEI numarası cihazınızın seri numarasıdır. Bu numarayı çok ama çok dikkatli bir şekilde kopyalayın, not edin. Vergiyi bu numara ve kendi adınız üzerinden ödeyeceksiniz.

Telefonunuz eğer birden fazla IMEI içeriyorsa Ayarlar/Menü/Hakkında vb. bölümlerinden veya cihazın ambalajı ya da faturası üzerinden kontrol ederek, işlem sırasında cihaza ait tüm IMEI numaralarının kaydedilmesini sağlayın. Yanlış IMEI yazarsanız telefon kaydı başarısız olur! Yanlış IMEI numarası/numaraları ile yapılan kayıtların düzeltilmesi mevzuat gereği mümkün değil

3. Yurtdışı Telefon Vergisini Nereye Yatırabilirim

Yurtdışı telefon IMEI kayıt ücreti 2.732 TL internet vergi dairesi veya Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası aracılığıyla ödenebiliyor. Bankalar dışında vergi dairelerine giderek de telefon vergisi yatırabilirsiniz. Kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarası, TC Kimlik Numaranızı, adınızı ve soyadınızı vergi dairesine veya bankaya verin.

İnternet vergi dairesinden ödemek en kolay yol. İnternetten yurt dışı telefon harcını ödemek için tıklayın. Açılan sayfada ‘Harç ve Değerli Kağıt Bedeli‘ butonunu tıklayın. Sonra açılan diğer sayfada ‘Cep Telefonu Harcını Öde‘ seçeneğini tıklayın.

yurtdışı telefon vergisi ödeme

Pasaport sahibinin TC kimlik no, ad soyadı ve getirilen telefonun IMEI numarasını sisteme girin. Harç Ödemesi mutlaka yurtdışına gidip gelmiş kişinin adına yapılmalı.

4. Yurtdışı Telefon E-Devlet Kaydı Nasıl Yapılır

İnternet vergi dairesinden, bankalardan veya vergi dairelerinden telefon harcını ödedikten sonra e-devlet sayfasına girerek telefon kaydını yapmanız gerekecek yapıyoruz. e-Devlet şifresi büyük postane merkezlerinden kolayca alınabiliyor. Telefon kaydettirme sırasında e-Devlet üzerinden yapılan başvurularda herhangi bir belge talep edilmiyor.

Malta

Yurda giriş tarihinizden itibaren 365 gün içerisinde e-devletten kayıt gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemine turkiye.gov.tr adresinden girin. E-devlete girdiğinizde arama kısmına ‘IMEI Kaydet‘ yazın veya doğrudan şu sayfaya gidin. www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet sayfasına girin. Kayıt işlemi 4 basamaktan oluşuyor ve tüm aşamaların tamamlanması şart.

IMEI Kayıt

Kendi adınıza olan e-devletten, kendi adınıza kayıtlı hattın takılacağı telefonu kaydettirecekseniz “Kendi bilgilerim ile başvuracağım” seçeneğini seçin. Çocuğunuz adına kayıt yapacaksanız ise “Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım” seçeneğini seçin.

Cep Telefonu yazan yere adınıza kayıtlı numarayı girin, adınıza kayıtlı olmayan bir numarayı girerseniz telefon çalışmaz. Cihazın iki adet IMEI numarası olması durumunda her iki IMEI numarasını da girin, yoksa boş bırakın. IMEI numaranızı doğru girip girmediğinizi birkaç kez kontrol edin.

Eğer yurtdışına pasaport istemeyen ve sadece kimlikle gidilen bir ülkeye gidip döndüyseniz Nüfus Cüzdanı veya ID Kart belge türünü seçin. Eğer öncesinde telefon vergisini ödediyseniz işlem başarıyla sonuçlanıyor. Bu işlemden sonra 1-2 hafta içerisinde telefonunuzun kaydı yapılmış oluyor.

3. Telefon Kaydı Sorgulama

Cihaz kayıt sonrasında, turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu sorgulanabilir. Kayıt işlemleri düzgün yapıldıysa ‘IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır’ şeklinde bir ifade ile karşılaşıyorsunuz.

IMEI Sorgulama
Telefon kkaydı nereden yapılır

Evraklar tam ve sorunsuz tamamlanmışsa 1-2 hafta içerisinde ‘IMEI numarası kayıtlı’ ifadesi karşınızda beliriyor. Eğer telefonunuzu doğru şekilde kayıt yaptığınız halde telefonunuzun kapanacağı mesajı alırsanız Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK’yı arayın (☎️ (312) 294 72 00).

Telefon IMEI Kaydı

Yurtdışı Telefon Kaydı Hakkında Tüm Sorular

1. Pasaporta telefon işletme süresi

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son 3 yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 1 yıl içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekiyor. Ülkeye dönüşünüzün üzerinden 1 yılı geçmiş ise tekrar yurt dışına gidip gelince yeniden kayıt hakkı kazanıyorsunuz.

2. Yurt dışından telefon getirme

Yurt dışından kaç tane telefon getirilebilir? Yurt dışından posta veya kargo ile telefon siparişi vermek yasak. Ancak yolcu beraberinde getirilebiliyor. Yurt dışından ambalajı içerisinde olmak kaydıyla 3 yılda sadece 1 telefon getirebiliyorsunuz. Devlet babamız, yolcuların 3 yıllık sürede getirdikleri cep telefonu sayısı takip edip daha fazla getirmenizin önleyecek yollar uygulamaya başladı.

Üç yılda yurtdışından sadece 1 telefon getirme hakkı uygulaması 1 Kasım itibarıyla hayata geçti. Yolcu beraberinden birden fazla telefon getirecekseniz diğeri gümrük vergisine tabi olacak. Bunun takibi için tabi valizinizi kontrol edip ambalajında telefon görmeleri ve sizin TC kimliğinizi sorgulamaları gerekecek.

Eğer birden fazla yanınızda telefon getirecekseniz veya 3 yılda ikinci telefonu getirme durumunda kalırsanız ambalajından çıkarıp, için hat takmanız gerek. Telefon gümrük geçişinde hat taktığınız ikinci telefonu da kullandığım telefon olarak söyleyebilirsiniz. Tabi yine bu gümrük memurunun insiyatifine kalmış bir şey. Hattınızı dilerse sorgulatabilir.

Eğer birden fazla telefon getirdiğiniz fark edilirse hem cezalı iki kat vergi ödemek zorunda kalacaksınız hem de gümrük yetkilileri telefonun Türkiye’de IMEI kaydı yapılmaması için bilgilerini not alacak yani yurt dışından getirilen ikinci telefon Türkiye’de kullanamayacak. Ayrıca kaçakçılık suçu ile hakkınızda dava da açılabilir. Gümrük muhafaza memurları xrayden bavulunuzu geçirdiğinde veya üzerinizi aradığında telefonları bulabilir.

Gümrük Kanunu; “Yolcuların, gümrük mevzuatına göre kişisel ve hediyelik eşya kapsamı dışında olup beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi gösterdikleri eşyanın gümrük vergileri iki kat olarak alınır ve eşya sahibine teslim edilir. Gümrük vergileri ödenmediği takdirde, eşya gümrüğe terk edilmiş sayılır.”

“Ayrıca, yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.” Kanunlara uymak daha doğru.

3. E-Devlet dışında nereye telefon IMEI kayıt yapılır

Herhangi bir Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone şubesine bu evraklarla başvurabilirsiniz. Pasaport sahibinin pasaportun aslı ve telefon vergi ödendi dekontu ile birlikte bizzat başvurması gerekli. Pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılıyor. Pasaportun fotokopisi ile son yurda giriş damgası sayfası fotokopisi dekonta ekleniyor.

4. Başkasının getirdiği telefonun kaydı nasıl yapılır?

Yurt dışından başkası size hediye getirilmiş veya birisine yurt dışından gelirken telefon aldırttıysanız, kendi adınıza kayıtlı hatla kullanabilmek için sizin kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bunun için son 1 yıl içerisinde sizin de yurt dışına çıkıp dönmüş olmanız şart.

5. Pasaportsuz telefon kaydı mümkün mü?

Pasaport olmadan, kimlikle gidilebilen ülkeler listesinde yer alan Kıbrıs, Gürcistan, Sırbistan, Azerbaycan ve Ukrayna’ya gidiş ve dönüşünüz varsa ve üzerinden de 1 yıl geçmediyse yurt dışından gelen telefonu üzerinize kayıt yaptırabilirsiniz. e-devletten kayıt yaparken pasaport yerine nüfus cüzdanı veya ID Kart seçeneğini seçin.

6. Telefonu Türkiye’de getirmeden kayıt yapabilir miyim?

Bildiğim kadarıyla evet. Telefon yurtdışında olsa dahi siz şartları sağlıyorsanız yani yurtdışına gidip geldiyseniz telefonun IMEI kaydını yapabilirsiniz. Bunun için telefonun satın almış olmanız ve IMEI numarasını biliyor olmanız gerekiyor. Ben şimdiden vergi yatırayım sonra kaydederim diye bir seçenek yok. IMEI bilmeden vergi yatıramaz, kayıt yaptıramazsınız zaten.

7. Yabancıların veya yurt dışında yaşayanların telefon kaydı

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri) cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemine girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılıyor.

Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi (Kayıt işlemi gerçekleştirilecek GSM hat numarasının kişi adına kayıtlı olduğu gösterir ilgili GSM işletmeci tarafından düzenlenmiş abonelik sözleşmesi) ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekiyor YKN (Yabancı Kimlik Numarası) bulunan 18 yaş üstü bireyler PTT’den alacakları e-Devlet şifresi ile e-Devlet sistemi üzerinden kayıt yapabiliyor.

KN sahibi olan 18 yaş altı kişiler ile YKN sahibi olmayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden; Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini, Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi, ikamet eden diğerlerinin ise ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini, pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekiyor.

8. Geçici IMEI Kaydı Nasıl Yapılır

Türk vatandaşlarının geçici IMEI kaydı yaptırmaları mümkün değil. Sadece ülkedeki yabancı turistlerin mağduriyet yaşamamaları için 120 gün kullanım hakkı olan yurt dışı telefonlarda sorun yaşamamaları için geçici IMEI süreleri 2 ay daha uzatılabiliyor. Çift SIM kart girişli telefonlarda diğer hat kısmına takıldığında 120 gün daha kullanılabiliyor.

9. Yanlış IMEI Kaydı Yapılırsa Ne Olur

Yurt dışından gelen telefon kayıt işlemleri sırasında IMEI dışındaki bilgilerde bir yanlış yaparsanız yanlış yatırılan harç iade ediliyor. Ancak yanlış IMEI ile yapılan kayıtların iptali maalesef mümkün değil.

Yatırılmış paranın asıl dekontuyla sonra aynı IMEI hesabına yatırılmış doğru dekontu yapılan hatayı anlatılarak dekontların aslı ile beraber nüfus kâğıdı fotokopisi ekleyerek dilekçeyle beraber veraset ve harçlar vergi dairesine baş vuruyorsunuz. Para verdiğiniz banka hesabına iade ediliyor.

10. 18 Yaşından Küçükler Telefon Yaydı

18 yaşından küçükler de yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırılabilir. Yurt dışı telefon kayıt başvuru dilekçesini anne veya babası tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisi ile birlikte abone kayıt merkezine verilmesi gerekir. 18 yaşından küçüklere e-devlet şifresi verilmediğinden bunların kaydını e devlet üzerinden velileri yapabiliyor.

11. Kurumsal Hat IMEI Kaydı

Aldığınız telefonu kendi pasaportunuza kayıt ettirdikten sonra kullandığınız GSM Operatörünün Kurumsal Müşteri Hizmetleri ile görüşüp, kurumsal hattı sizin kullandığını belirterek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde işleme girmez ise kurumsal hat kullananların bağlı oldukları şirketin yetkilisinin kurumsal hattın kullanıcısı olduğunuza dair ilgili GSM iletişim merkezine bilgi vermesi gerekmektedir..

12. Telefon IMEI değiştiğinde kaydı nasıl yapılır

Telefonun arızalanması ile değiştirilmesi veya tamir sonrası ana kartının değiştirilmesi durumunda IMEI değişim işlemi yapılabiliyor. e-Devlet Kapısı üzerinden değişim belgesinin yüklenmesi gerekiyor. Değişim başvurusunun cihazı kayıt altına aldıran kişi tarafından yapılması, değişim yapılması talep edilen IMEI’lerin her ikisinin de aynı marka cihaza ait olması şart.

Değişim belgesinin antetli kâğıt olması veya firma kaşesini içermesi; değişimi yapan firmanın adı/unvanı ile adresi veya telefonunu içermesi; değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması; değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi gerekiyor. Eski IMEI numarası iletişime kapatılıp yeni IMEI numarası iletişime açılıyor.

Yurt dışından gelen telefon nasıl kaydedilir, telefon kaydı, IMEI Kaydı, vergiler, yurt dışından telefon getirme ile ilgili sorularınız varsa yukarıdaki yazıyı tekrar okuyun ve yorumlara göz atın. Cevabınız mutlaka vardır.

Önceki blog yazısıMacaristan Parlamento Binası, Budapeşte
Sonraki blog yazısıSumatra Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

400 YORUM

 1. Kemal Bey merhaba,

  İçeriğiniz çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık.

  Aralık ayında arkadaşım bana telefon getirecek. Kayıt harç ücretini Aralık 2022’de yatıracağım. Ama ben Şubat 2023 tarihinde yurt dışına giriş çıkış yapacağım. Kayıt ücretini Aralık 2022’de yatırıp, pasaportuma Şubat 2023’te işlettirmem yasal olarak mümkün mü? Amacım kayıt ücretine gelen yüksek zamdan kurtulmak.

  İyi çalışmalar dilerim.

 2. Merhaba Kemal bey,

  Yurtdışından gelen telefonu 120 günlük süre içerisinde kullanmaya başladım, bu süre içinde Gürcistan’a giriş çıkış yapıp üzerime kaydettirmeyi düşünüyorum. Bu giriş sırasında yurtdışından gelen telefonun yanımda aktif kullanılıyor olması herhangi bir sorun oluşturur mu?

  Kimlikle gidilen ülkelerin giriş çıkışı üzerine kayıt yaptırmak için telefonun kimlikle giriş çıkış yapılan bir ülkeden getirtilmesi gibi bir zorunluluk yok değil mi?

  • Her zamanki gibi söyleyeceklerim aynı: sorunuzun cevabı yukarıdaki içerikte yer alıyor. Okumanız gerek.

   Cevap: “telefonun nereden, ne zaman ve kimin tarafından ve nasıl getirildiğinin bir önemi yok. Yurtdışına gidin gelin ve kaydınızı yapın”

   • Teşekkür ederim yanıtınız için. Bir sorum daha olacak;

    Ben telefonla birlikte gps+cellular özellikte bir de saat getirtmiştim saatin operatör desteğini kullanabilmek için onun da kayıt ettirilmesi gerekiyormuş. Şimdi ben telefonu üzerime kaydettiricem ama hatla bağlantılı olması için saati de kendi üzerime kaydettirmem gerekiyor. Ama btk ya tek cihaz kaydettirilebiliyor diyoruz. Acaba saat-telefon farklı kategoride cihazlar olduğu için ikisini de kaydettirebilir miyim veya böyle olmazsa saati başka birinin üzerine kaydettirip yine kendi telefonumla eşleyebilir miyim? İkinci durumda kayıt başkasının hat başkasının üzerine oluyor, telefon böyle kullanılamıyor acaba saatte de böyle bir kural var mı? Bilginiz varsa ve paylaşabilirseniz sevinirim.

 3. Merhaba Kemal Bey,
  Yurt dışında iken, Türkiye’ye giriş yapmadan, e-devlet üzerinden kayıt yaptırmak mümkün mü?

 4. Merhaba, yazınız için teşekkürler. Yurt dışına giriş çıkış yapmadım ama çıkan bir arkadaşımın üzerine kaydettirmek istiyorum.
  Şöyle dolambaçlı bir yol takip etmek istiyorum: Kullandığım hattımı arkadaşıma devredeceğim, onun pasaportu ve devrettiğim hat üzerine de imei numarasını kaydettireceğim. IMEI kaydı tamamlandıktan sonra hattı tekrardan kendi adıma devralacağım. Böyle bir vaziyette kayıt işlemi iptal olabilir mi ya da BTK hattın tekrardan devredilmesine izin vermeyebilir mi?

 5. Merhaba,

  Öncelikle emeğinize sağlık çok açıklayıcı bilgiler mevcut. Fakat aradığım bir cevaba ulaşamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Ben 2023 gelmeden harç ücretini yatırırsam bu harç ücretini en fazla ne kadar süre sonra kullanabilirim ? Bir bilginiz var mıydı ?
  2023 ocak ayının 10. gününde yurt dışına çıkacağım. Harç ücreti şu anda 2732 TL civarlarında olduğu için bu ödemeyi yaparak belirttiğim tarihte zam almamış haliyle kayıt yapabilir miyim ? Sizde cevabı yoksa nereden ulaşabilirim cevaba ?

  İlginiz için teşekkür ediyorum.

 6. Merhama kemal bey oğlum üç ay önce yurt dışı telefonu pasaportuna kayıt ettirmişti şimdi telefon değişikliği yapcak yine yurt dışı telefonu pasaportda imei değişikliği yapabiliyormu oluyorsa nasıl nerde yapmalı birde önceki kayıtlı telefonu kaydını kaldırabilirmi satmayı düşünüyor çünkü yardımcı olursanız sevinirim

  • Telefon sadece kaydı yapanın hattıyla çalışır. Telefon kayıt hakkı 3 yılda bir. Satacağı telefonu başkası kullanamadığından satamaz, 3 yıl sonra satabilir. Aldığı yene telefonu da kaydedemez 3 yılda bir kaydedebilir.

   Satsa da başka biri kullanacaksa onu kendi adına o kişinin de harç ödeyerek kaydettirmesi gerek. Cevap yine aynı; telefon kaydı yapanın hattıyla sadece çalışır.

   Sorunuzun cevabı yukarıdaki içerikte vardı.

 7. Kemal Bey Merhaba, paylaşımınız için teşekkürler, aradığım cevapları buldum fakat ek olarak;
  Imei 1
  Imei 2
  Sim ve e-sim olarak tercihi soruluyor, onu nasıl seçmeliyiz?

  • Sorulanı cevaplayacaksınız. Telefonunuz tek IMEI kullanıyorsa IMEI 1’o onu yazacaksınız. Diğerlerini atlayacaksınız. Çift IMEI kullanıyorsa her ikiIMEI’yi girin. E-SIM kullanıyorsanız onu girin.

   • Yanıt için teşekkür ederim.
    Kayıt yaptırırken verdiğimiz numarayı mı telefonda kullanmak zorundayız? Sonrasında üzerimize aldığımız veya yeni hat aldığımızda telefonda sorun yaşar mıyız? Çalışır mı?

 8. Bilgiler için çok teşekkürler. İnternette en açıklayıcı sizin yazınız olmuş. Herkes 120 günden bahsediyor ama hakkımızı 1 sene içinde kullanacağımızı sadece siz yazmışsınız. Sayenizde 2 çocuğumun da telefonunu kaydettirdim, Çok sağolun 🙏🙏

 9. Kemal bey eşim oğlum ve ben yurtdışındayız şu an. Oğlum 14 yaşında ve GSM hattı eşimin adına kayıtlı.Üçümüz de telefon alırsak buradan Türkiye de kullanabilir miyiz?

 10. Merhaba,
  Tüm yazınızı ve soru-cevap kısmını okudum. Cevabına erişemediğim bir soruyu iletmek istiyorum. Yurt dışından telefon aldım fakat yeni yıla kadar Türkiye’ye gelemeyeceğim, kayıt yaptıracağım SIM kart da şu an Türkiye’de. SIM kart telefon içinde olmadan yurt dışındayken IMEI numarasını öğrenip kayıt yaptırabilir miyim?

  • Bildiğim kadarıyla (Teyit etmedim), olmuyor, telefonu TR’de aktif etmiş olmanız gerekiyor. Bence yine de kayıt yapılır gibi düşünüyorum. Bu sorunu yaşayıp da çözmüş birinin dönüp burada sizin gibi soru soranlara yardımcı olması gerekiyor ama nerde…

  • Merhabalar,
   Ben de aynı şekilde Şu an yurt dışındayım. Yılbaşında zam gelmeden telefonu almak istiyorum. Ancak Türkiye’ye girişim olmayacak. Acaba yapmam mümkün mü böyle bir şey benim TRsim kartım yanımda ancak bu çok önemli bir detay değil sanırımı bu konuda bir fikri olan ya da yeni bir şey öğrenen oldu mu? Şimdiden teşekkürler.

  • BTK’yı arayıp sordum işlem online yapıldığından ve koşullarda sağlanmışsa yani 12 içinde yurtdışına gidilip gelinmiş ve harç ücreti yatırılmış ise telefon yurt içine gelmeden kayıt yapılabiliyor fakat bunun nasıl bir fayda sağlayacağını bilemiyorum

 11. Kemal Bey, ilk defa tesadüfen sitenize girdim ve bu tazinizi okudum. Cok aciklayici olmuş fakat size sorulan sorulara cevap verme üslubunuzu cok ters buldum ve yakistiramadim. Bazı sorularda sinir oldugunuzu cok belirterek ve neredeyse azarlar gibi cevaplar vermişsiniz. Bu üslubunuzu hic profesyonel bulmadım.

  • Üslübum gayet doğal, insani ve samimi. Ters dediğiniz cevaplarda bile kibar olduğumu düşünüyorum. Sorulan soruların nerdeyse hepsinin yanıtı yukarıdaki yazıda varken bana yorumlardan sorulması aptallık. Okullardan Mantık dersi kaldırılmamalıydı. Ya da insanımız bu kadar okuma, ya da okuduğunu anlama engellisi olmamalıydı.

   Bir sorun veya bilgi için insanlar buraya geliyor ve emek gösterip herkesin anlayacağı dilde en basit haliyle anlatmışım ama bakıyor yazı uzun, iyisi mi sorayım diyor. Her gün onlarca mesaj siliyorum burada, ergün onlarca kişiye de instagram DM’den yanıt veriyorum.

   Benim yerinize koyun kendinizi. Ben esnaf değilim. Bildiği bilgiyi paylaşmış bir bloggerim. BTK kurumu da değilim.

 12. Kemal lütfen yardımcı olur musunuz ? Babama Telefon getirttim yurt dışından. Kaptan kendisi. Kendi hattımı taktım telefonu açıp. Bir hafta sonra da hattı babamın üzerine devrettim. İnteraktif vergi dairesinden harcını da yatırdım 15 kasım itibariyle. Pasaportuna işletmek için e devlete girdiğimde pasaport numarası kısmı 7 haneli olmalıdır yazıyor ancak babamın pasaportu 9 haneli eski tip bordo pasaport. Kayıt yapamıyorum nasıl bir yol izleyebilirim ? 2023 te yeni pasportu gelecek babamın. Yenisine işletmem halinde yatırdığım harç ne olacak ?

 13. Kemal Bey merhaba,

  Sorumun cevabını aslında yazınızda buldum fakat emin olmak istediğim bir konu var.
  Ben telefonumu Amerika’dan bir yakınım vasıtasıyla getirteceğim.
  Bu sırada da pasaport yenileme işlemlerimi tamamlıyorum (pasaportumun süresi dolmuştu).
  Tabi pasaportumun elime ulaşması zaman alabilir ve 2023 güncel fiyatlardan da kayıt yaptırmak istemiyorum. Elimi çabuk tutmak için de bu sebeple beklemeden Batum’a kimlikle giriş çıkış yapacağım.
  Batum, pasaportsuz yani sadece kimlikle girilebilen bir şehir olduğu için giriş çıkış belgem ile telefonu işletmem mümkün olarak görünüyor diye algılıyorum yazınızdan. Burada sizinle anlaştım fakat Kıbrıs’ın bildiğim kadarıyla pasaportsuz ve kimlikle sadece Kuzey Kıbrıs’a girebilme hakkımız var. Kuzey Kıbrıs’a girişin de telefonu işletmek için geçersiz olduğunu duydum (Güney olduğu taktirde sorun olmaz zaten sanırım). Bu konu acaba Gürcistan için de aynı sorunu yaratır mı diye şüphelendim.
  Burada sorum Kuzey Kıbrıs’a ve Gürcistan’a giriş çıkış yapmak kayıt için yeterli oluyor mu gerçekten? Bunu nereye sorarak emin olabilirim?
  Teşekkürler 😊

  • Giriş çıkış yapmak yeterli. E-Devlete de düşüyor. Benim de bulmaya çalıştığım çıkış/girişten önce telefonu açarsak telefonu kayıt ettirebiliyor muyuz 🙂

 14. Kemal Bey merhabalar,
  Arkadaşım her ay yurt dışına çıkıyor, bana da bir telefon getirecek. Telefon gelir gelmez yurtdışına çıkıp kaydını üstüme yaptıracağım. Arkadaşım önümüzdeki ay tekrar gittiğinde başka bir telefon daha getirebilir mi?

  • Elbette getirebilir, neden getiremesin. Gereksiz endişelerle zihninizi meşgul ediyorsunuz o kadar. Sorunuz şu olmalı telefonu getirebilir ama kayıt yapamaz. Zira 3 yılda bir kayıt yapılabiliyor.

   • Aslında 1 kasım itibariyle getiremez. Çünkü BTK ile Ticaret bakanlığının ortak çalışması ile birlikte artık sadece 3 yılda bir telefon getirme dönemi başlamış bulunuyor.

    • Vedat, çanta gümrükte kontrol edilmezse veya ambalajını çıkarıp cebine koyarsa bir şey denmez. O sistemi nasıl uygulayacaklar merak ediyorum? Gümrükte geçişte her çantayı kontrol edip IMEI alıp sisteme nasıl girecekler merak ediyorum.

 15. Kemal Bey merhaba
  Ben çift vatandaşım Bulgaristan ve Türkiye. 4 ay önce Bulgaristana gittim ve şimdi kuzenim bana yurt dışından telefon getiriyor. Kayıt yaptıracağım kendi adıma ama şöyle bir sıkıntım var Bulgar pasaportunu kullanıyorum yurt dışına çıkarken ve Türkiye’deki hattımda TC kimliğime kayıtlı. Kayıt yapılan Pasaport ve hat sahibi aynı isim görünmeyecek ( Bulgar ismim ve Türk ismim farklı). Nasıl bir yol izlemeliyim. Nüfus kayıtta isim denkliğim görünüyor. Bg pasaportuna kayıt edip Tc me kayıtlı simlerde kullanabiliyormuyum?

 16. Merhaba kemal bey

  2 yıl önce pasaportuma telefon kaydettim telefonum çalındı edevlette 2024 e kadar alamayacağım yazıyor şimdi yeniden yurtdışından telefon aldım bu telefonu kendime kaydettirebiliyor muyum çalındığına dair İspanya polisinin tutanagı var

 17. Merhaba,
  26 aralık tarihinde yurtdışından telefon alacağım ülkeye dönüşüm 3 ocak 2023 yeni dönem harç bedeli 6000 tl olacağı söyleniyor, 2022 tarifesinde yaralanmak adına telefonu aldığım tarihte yani 26 aralıkta yurtdışında kendi hattımı takıp, e devlet kaydını yaptırıp 2023 de yurda giriş yapsam sorun olur mu ? Pasaportumdaki daha önceki giriş tarihi temmuz 2022.

 18. Kemal Bey IMEI No 1 ve IMEI No 2 sim türünü seçinizde Fiziksel Sim yada Elektronik Sim seçenekleri var (şu an benim mevcut sim’im fiziksel) IMEI No 1 e Fiziksel Sim i seçtikten sonra IMEI No 2 de Fiziksel Sim seçersem ileriki zamanlarda Elektronik Sim kullanmama engel olurmu bilgilendirirseniz sevinirim, şu ana kadar verdiğiniz bilgilere teşekkürler

 19. Merhaba, yurt dışından arkadaşım telefonumu aldı. IMEI kaydına ulaşabiliyorum şu an. Son bir yıl içerisinde de yurt dışından ülkeye giriş yaptım. Acaba telefon kaydını telefon daha ülkeye giriş yapmadan yaptırabiliyor muyum ?

 20. Merhaba yurtdışından gelen telefonu kendi hattımla kaydettirmeden 60 gündür kullanıyorum daha önce Türkiye’ye giriş yapmış fakat şuanda yurt dışında olan kuzenim e devletten bulunduğu ülkeden kayıt yapabiliyor mu ?5 gün önce onun üzerine hat çıkardık onu kullanmaya başlayacağım bu konuda sorun yaşarmıyız

 21. Merhabalar, yurt dışı telefon harcı ödedikten somra ne kadar süre içinde e devlet kaydı yaptırabiliyoruz. Yani ben henüz türkiye’ye dönmedim, ama getireceğim telefonu açtırmak için harcı şimdiden ödemek istiyorum, ülkeye girişte açtırma işlemini yapmak istiyorum.. Mümkün mü

 22. Merhabalar,
  Kızımın kullandığı hat benim üzerime kayıtlı, kendisi 18 yaşın üzerinde, son 1 yıl içinde yurtdışına çıkış yaptı. Yurtdışından getirdiğim telefonu çocuğum için kayıt yaptıracağım seçeneği ile benim üzerime kayıtlı hat ile kaydettirirsem ve kızım sonradan hattı kendi üzerine alırsa sorun yaşar mıyım? Çzetle, kaydı hattı kızımın üzerine devrettikten sonra yapmak daha mı sağlıklı olur?
  Teşkkürler.

 23. Merhaba Kemal bey,

  Yazınız ve cevaplarınız için çok teşekkür ederiz. Bütün yorumları okudum ama benim sorumun cevabını bulamadığım için yazıyorum şimdiden teşekkür ederim.

  Ben yurtdışına giriş çıkış yaptım ama telefonu alamadım. Arkadaşım yurtdışında yaşıyor telefonu 3 ay sonra getirecek telefon elime ulaşmadan pasaport kayıdını yapabiliyor muyum? Sanırım pasaport 1 yıl içinde değil 120 gün içinde olarak değişti o yüzden zaman yetişmez diye korkuyorum. Birde Ocak ayında katıya zam gelir diye düşünüyorum o yüzden biran önce kayıt yaptırmak istiyorum.

 24. Merhaba Kemal bey, ebeveyni olarak yurtdışına çıkıp telefon aldığımda yurtdışına son bir yılda çıkmamış 18 yaşın altındaki çocuğumun pasaportuna kaydedip çocuğumun adına alınmış bir hatla kullanmasını sağlayabiliyor muyum? Yani çocuğun yurtdışına çıkma şart varmı?

 25. Kemal bey merhaba, abim İngiltere’den bana bir telefon getirdi , telefonun kaydını yaparken (sim kart benim adıma kayıtlı) abimin e devletinden kendi pasaportuna mı kaydetmesi gerekiyor? Harcı onun adına mı yatırmamız lazım? Bir türlü yapamadık telefon öylece kaldı elimizde yardımcı olmanızı rica ediyorum.

  • Telefon yeni açıldı Ben telefon pasaport kaydını kendi adıma yaptıracağım fakat hat şuan benim adıma değil 4 ay kullanabilir miyim yoksa pasaport üstüne kaydedildiği andan itibaren ayni kişi adına mı olması gerekiyor

 26. Merhabalar yurtdışında iphone ve apple watch istemiştim gelen akıllı saat cellular özellikliymiş ikisinin kaydını aynı anda yapabilir miyim bir kez kayıt parası ödeyerek?

   • Kemal bey merhaba telefon irandan geldi ben kıbrıstayım telefon türkiyede aktif edildi kıbrısta da açtırdım babam kıbrısa giriş çıkış yaptı fakat kendi hattım yanımda ama hattım babamın üstüne kayıtlı numara olarak mı kayıt yaptırmam gerekiyor yoksa babamın kendi numarasına kayıt yaptırsam kullanabilir miyim türkiyeye gelince

 27. Kemal bey selam. 18 yaş altında biri telefonu işlettiği takdirde, ebeveyninin hattıyla kullanım sağlayabilir mi?

   • 9. madde de yazılı olan bilgiler doğrultusunda sormuştum. Velileri kontrolünde telefon işletebilir bilgisi var ama sim kart kullanımı ile ilgili bilgi yok. Teşekkür ederim.

    • Nurkan hanım yada bey
     Kusura bakmayın tam olarak anlayamadığın için bey yada hanım yazdım. Eğer ki 18 yaş altına telefon kaydı yaptırılabiliyor. İşlem şu şekilde oluyor. yurtdışından gelirken 18 yaş altındaki çocuğun pasaport bilgilerini siz ebeveyn olarak kendi E-devletiniz ile giriş yaparak işlem yapıyorsunuz. Orda bir seçenek var. ” çocuğumun bilgileri ile kayıt yap”.

     Bu seçeneği tıkladığınızda 18 yaş altında yurtdışından gelen arkadaşın bilgilerini giriyorsunuz ve sizin e-devletiniz ile sisteme giriş yapıldığı için ve doğal olarak 18 yaş altına hat verilmediği için siz kendi hattınız ile telefonu kullanabiliyorsunuz. 5 dk öncesinde BTK ile görüşme sağladım ve aldığın bilgi bu yönde idi.

     Açıkcası bende yurtdışından bir telefon getirtme durumum var. Bir çok yeri araştırdım ama net bir cevap alamadım. En sonran 120 nolu BTK iletişim hattını arayarak bir arkadaştan bilgi aldım ve inanın şu anda acayip rahatladım. 🙂 Artık gerisi size kalmış.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın