Şanghay, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük şehri. Çok kültürlü yapının yansımalarını görebileceğiniz kent, 24 saat yaşayan bir metropol. Dünyanın en işlek limanlarından biri olan kent, aynı zamanda Çin’in ticaret, iletişim, sanayi ve kültür merkezi olarak kabul ediliyor. Çin’in dünyayı kasırıp kavuran ekonomik modelinin çıkış noktası olan şehir, aynı zamanda ülke turizminde de önemli bir yere sahip.

Pek çok ürünü çok ucuza bulabileceğiniz vergisiz alışveriş bölgeleri, doğal güzellikleri ve tarihi rotalarıyla şehir, Çin’i ziyaret eden birçok kişinin uğrak noktalarından. Çin‘in doğu sahilinde, Yangtze Nehri Deltasının en doğusunda yer alan Şanghay’ın doğusunda Doğu Çin Denizi, güneyinde Hangzhou Körfezi ve batısında Jiangsu ile Zhejiang eyaletleri bulunuyor.

Şanghay

Şanghay hakkında kısa bilgiler 🇨🇳

Şanghay, Asya‘nın doğusunda yer alan, Çin Halk Cumhuriyetinin en kalabalık nüfusa sahip en gelişmiş kenti. Dünyaca ünlü liman kenti olan Şanghay, Çin’in ekonomi, ticaret ve nakliye merkezi olarak hem bölge hem de dünya ticaretinde önemli bir yere sahip.

Çin’in doğu kıyısında, Yangtze Nehri Deltasının en doğusunda konumlanan Şanghay’ın Doğusunda Doğu Çin Denizi, güneyinde Hangzhou Körfezi ve batısında Jiangsu ile Zhejiang eyaletleri bulunuyor. Çincede ‘Denizin üstünde’ anlamına gelen Şanghay, İngilizcede ‘Doğunun İncisi’ ve ‘Doğunun Paris’i’ gibi sıfatlarla anılıyor.

Malta

Şanghay’da ilk insan yerleşimi, günümüzden 6 bin yıl öncesine dek uzanıyor. Tarih boyunca bölgeye hakim olan farklı krallıkların egemenliğine giren şehir, Tang ve Song hanedanlıkları boyunca büyük bir ticaret limanı görünümüne kavuştu. 746 yılında Şanghay yakınlarında kurulan Qinglong kasabası 13 tapınak, 7 pagoda ve işlek limanıyla ‘Güneydoğudaki büyük kasaba’ olarak anılıyordu.

Şanghay’ın asıl yükselişi ise 19. yüzyılda oldu. Avrupalıların şehrin potansiyelini fark etmeleri üzerine 1839-1842 yılları arasında Britanyalılar şehri işgal etti. I. Afyon Savaşının ardından imzalanan anlaşmayla Şanghay, Çin’in uluslararası ticarete açılan beş antlaşma limanından birine dönüştü. Bu anlaşmayla birlikte Britanya, Fransa ve ABD Çinliler tarafından yönetilen şehirde kendi kolonilerini kurdular.

Şanghay’ın ticaretteki yükselme dönemi ise 1930’larda belirginleşti. Asya-Pasifik bölgesinin ticaret ve finans merkezine dönüşen şehir, bu yıllarda dünyanın birçok noktasından göç aldı. Sovyetler Birliğinden 1930’larda kaçan 20 bin Rus Şanghay’ın en büyük yabancı nüfusunu oluşturuyordu. Aynı zamanda Avrupa’dan kaçan 30 bin Yahudiye de kapılarını açan şehir hala Çin’in çok kültürlü atmosfere sahip en önemli yerleşim yeri.

Şanghay’ın nüfusu 24 milyon 500 bin (2017), yüzölçümü 7 bin 37 km². Şanghay’da Wu Çincesinin Taihu Wu alt grubunun bir lehçesi olan Şanghayca konuşuluyor. Şehirde İngilizce bilinirliği de oldukça yüksek. Şanghay’da yerel saat, Türkiye’den 5 saat ileride.

Şanghay’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının Çin vizesi almaları gerekiyor. Çin vizesi, yetkilendirilmiş aracı kurumlara başvurularak alınıyor. Pasaportunuz henüz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken havalimanında veya sınır kapılarında yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun ve verimli bir Şanghay tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma da göz atın dilerseniz.

Şanghay nerede 📍

Şanghay, Asya ülkelerinden Çin’in en büyük kenti. Şanghay, Çin’in doğu sahilinde, Yangtze Nehri Deltasının en doğusunda bulunuyor. Şanghay’ın doğusunda Doğu Çin Denizi, güneyinde Hangzhou Körfezi ve batısında Jiangsu ile Zhejiang eyaletleri yer alıyor.

Şehrin en kuzeyindeki Chongming Adası ise Yangtze Nehrinin denize döküldüğü noktanın merkezinde yer alıyor. Şanghay, Çin Halk Cumhuriyetinin doğrudan yönetimi altındaki dört belediyeden biri. Şehir, 16 ilçeden oluşuyor.

Sanhgay nerede

Şanghay’a nasıl gidilir ✈️

Şanghay’a uçakla nasıl gidilir: Şanghay’a Türkiye’den direkt uçak seferleri yapılıyor. Türk Hava Yollarının İstanbul Havalimanından Şanghay Pudong Havalimanına haftanın 7 günü direkt seferi bulunuyor. 01.25’te kalkan uçak, yerel saatle 16.25’te Şanghay’a iniyor. İstanbul-Şanghay uçuş süreci 10 saat 20 dakika. Şanghay’a Qatar Airways’in Doha aktarmalı uçuşu ile de gitme şansınız var. Aktarmalı uçuş süresi ise 16 saat 40 dakika.

Şanghay Pudong Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir: Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı, Şanghay kent merkezinin 46 km güneydoğusunda konumlanıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için metro, otobüs, shuttle aracı, taksi ve araç kiralama seçeneği bulunuyor.

Metro, şehir merkezine ulaşım için en ekonomik seçenek. Havalimanında yer alan metro istasyonundan her 10 dakikada bir hareket eden metro ile Halk Meydanına 56 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Toplam 17 istasyon sonra metro meydana ulaşıyor. Metro bileti ise yaklaşık 1€.

Havalimanından kent merkezine her 20 dakikada bir otobüs hareket ediyor. Yaklaşık 1 saatte East Yan’an Road Middle Zehejiang Road bölgesine ulaşabiliyorsunuz. Otobüs sadece 2 durakta duruyor ve bilet ücreti yaklaşık 4€. Shuttle otobüsleri ise ulaşımda daha konforlu bir seçenek. Kent merkezine 45 dakikada ulaşan üzerinde yeşil bir şerit olan minibüsler 9€’ya yolcu taşıyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Şanghay’ı ziyaret etmek için en uygun dönem nisan, mayıs ya da eylül, ekim ayları. Bu dönemler havanın daha yumuşak olduğu, şehri yürüyerek gezmeye müsait olan bahar ayları. Şanghay’da bahar ayları dışındaki dönemde kışlar soğuk ve yağışlı yazlar ise sıcak ve nemli geçiyor.

Şanghay, Çin’in en kalabalık nüfusa sahip, en gelişmiş şehri. Devasa gökdelenlerle gece gündüz uyumayan, 24 saat yaşayan şehir her daim ışıl ışıl. Şehrin en işlek caddesi New Bund, nehrin kıyısında, pek çok kafe ve restoranın sıralandığı bir bölge.

Şanghay’ı panoramik açıdan görmek için Şanghay TV Kulesini mutlaka ziyaret edin. Kentin geleneksel yapısını yansıtan Yuyuan Bahçeleri ve Longhua Tapınağı yerel kültürü deneyimlemek için uğranılabilecek yerler arasında. Formula 1 ve dünyanın en önemli tenis turnuvalarından Ustalar Kupası dönemlerinde şehir bambaşka bir atmosfere bürünüyor.

Yinqixing Indoor Ski, kapalı buz pistleriyle şehrin içinde önemli bir aktivite merkezi. Pistler aynı zamanda dünyada şehir merkezine yapılan ilk kapalı pistler arasında. Şanghay mutfağı, Çin’de en tatlı mutfaklar arasında kabul ediliyor. Yerel lezzet turlarına katılarak ya da sokak satıcılarına uğrayarak tatlı lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Şanghay, dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri. Kalabalık nüfusu, farklılıkları bir arada gösteren sokakları, enfes sokak lezzetleri, gece gündüz yaşayan hareketli atmosferi ve muazzam sahil şeridiyle kent unutulmaz bir deneyime kapılarını açıyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz