Laos turu, toplam 26 gün. Bunun tamamını Kuzey Laos bölgesinde geçirdim. Laos vizemi Bangkok’tan aldım. Bangkok’tan Laos’un başkenti Vientiane’ye otobüsle geçtim. İlk gece Vientiane’yi gezdikten sonra ilginç kasaba Vang Vieng‘e geçtim. Orada nehirde kano ve tubingden sonra eski kraliyet başkenti güzel şehir Luang Prabang‘a geçtim. Fil safarisi, bisikletle şehir turu, şelale ve köy ziyaretleri sonrası, Mekong Nehri üzerinden 10 saatlik bir tekne yolculuğu sonrası küçük kasaba Pakbeng’e geçtim.

Pakbeng sonrası Udom Xai üzerinden Kuzeydeki Luang Namtha’ya geçtim. Burada 2 gece 3 gün Luang Namtha National Park’a ve hala geleneksel yaşamlarını koruyan köylere yapılan trekking aktivitesine katıldım. Buradan ayrılıp yine Udom Xai’ye ve oradan da diğer gezginlerle ortak minibüs tutarak Vietnam sınırına yakın Nong Khiaw kasabasına geçtim. Burada mağara ziyaretleri ve trekking sonrası otobüsle Luang Prabang’a geçtim. Ertesi sabah UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan gizemli kavanozlar düzlüğü: Plain of Jars‘ı ziyaret etmek için uzun bir yolculukla Phonsavan’a geçtim. Plain oj jars ve II.Indochina Savaşında yok edilen eski başkent Muang Khoun ile viski yapan köy ziyareti sonrası tekrar otobüsle Vientiane’ye döndüm.

Laos gezimde 60 saatten fazla süreyi otobüs veya minibüsle şehirlerarası ulaşımda geçirdim. Şimdiye kadarki gezilerimin hiç birinde bu kadar sık ve uzun süreli otobüs yolculukları yapmamıştım. Şimdiye kadar en uzun yolculuğum Doğu Java’daki Bangyuwangi şehrinden Jakarta’ya olan 16 saatlik tren yolculuğumdu ama hiçbir yolculuğumda Laos’taki kadar yorulmadım. Tozlu ve bozuk yollar, konfordan uzak ve klimasız otobüslerle geçen ulaşım zor ve yorucu olmasına rağmen görülen yerler açısından değmişti.

İZLEDİĞİM ROTA

Bangkok→ Vientiane→ Vang Vieng→ Luang Prabang→ Pakbeng→ Oudom Xai→ Luang Nam Tha→ Udomxai→ Nong Khiaw→Luang Prabang→ Phonsavan→ Vientiane→ Bangkok

Bu kadar yorgunluktan sonra başkent Vientiane’deki ilk ve tek Türk restoranı İstanbul Restoranı bulunca oraya yerleştim. Orta ve Güney Laos için kalan süre yetersiz olduğundan zamanımı Vientiane’de geçiri, 26. gün Vientiane’den Bangkok’a gece otobüsüyle geçtim.

Day 594: Laos:26 Vientiane, 18 Mart 2012

Önceki blog yazısıBuddha Park (Xiang Khouan), Laos
Sonraki blog yazısıFil Adası: Koh Chang
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

9 YORUM

 1. Merhaba, güzel gezmişsiniz Laos’ta, güzel de bilgiler vermişsiniz ama biraz daha detay gerekiyor.

  Yıllar önce ben kuzey Tayland’dan Luang Prabang’a nehir yolculuğu yaparak gitmiştim, sonra Luang Pranang’dn Bangkok’a uçakla gitmiştik. Laos vizesi sınırda alınıyor.

  Yeniden Tayland’a gitme imkanı doğdu, Bangkok’dan gene Luang Parabang’a gitmek isterim. Bangkok’dan Vientiane otobüsle kaç saat sürüyor acaba? Belki bu şekilde Vientiane’yi de gezip Luang Prabang’a giderim. Şimdiden teşekkürler, selamlar

 2. merhaba,
  Ben Tayland’dan başlayıp Laos-Vietnam-Kamboçya daha sonra Malezya filan diye gezmeyi düşünüyorum.
  Merak ettiğim, Laos’tan Vietnam’a geçebilir miyim?
  Vietnam vizesini gitmeden Tayland’dan mı halledeyim? Laos’da almak mümkün müdür?
  Laos’dan Vietnam’a giremezsem tekrar Laos’a da giremeyeceğim için sıkıntı olacak
  nasıl planlamalıyım?

 3. Selamlar,

  2 haftalık iznim var, uçakla Bangkok’a ulaştıktan sonra oradan Laos’a ya da Kamboçya’ya geçebilirim. Ancak Bangkok’a haftasonu varacağım için Laos vizesi almak üzere pazartesi’yi beklemek durumundayım. Kafamda 2 alternatif mevcut:

  1. Bangkok’tan Laos vizesini aldıktan sonra Laos’a geçip oradan da Kamboçya ve Bangkok’dan Türkiye’ye dönüş
  2. Bangkok’tan Kamboçya’ya geçip vizeyi kapıda aldıktan sonra 2 haftayı Kamboçya’da değerlendirmek.

  Laos ve Kamboçya ikisi de görmek istediğim ülkeler ancak internetteki forumlardan ve gezi yazılarından okuduğum kadarıyla uçak kullanmazsanız çok vakit alıyor. Uçak bileti fiyatları da malesef Laos’ta pek uygun fiyatlı değil. Laos’u gezi planıma dahil edersem yollarda çok vakit kaybedeceğim gibi görünüyor?  Laos’taki şimdilik planım: Vientiane, Luang Prabang, Phonsavan (belki) ve Si Phan Don.

  Kamboçya da ise Siem Reap, Phnom Penh ve oradan da kıyı kesime geçmeyi düşünüyorum. Yani 2 hafta Laos ve Kamboçya mı yoksa sadece Kamboçya mı yapayım? Teşekkürler

  • Bangkok’da Laos ve Kamboçya elçilikleri yan yanda. Aynı gün içerisinde vizenizi alıp Vientiane, Laos’a gece otobüsüyle geçin. Geceleri yolculuk eder ve gündüz gezerseniz  Vientiane, Vang Vieng ve Luang Prabang yapın, Phonsavan için o kadar yolu çekmenizi tavsiye etmem. Plain of Jars ilginç ama çok çok zamanınızı alacaktır.

   Maddi durumunuz uygunsa Luang Prabang’dan Siem Reap’a uçabilirsiniz. Vietnam Airlines ve Lao airlines uçuşları var, ancak fiyatlar pek de ekonomik değil diye biliyorum. 

   Ya da Luang Prabang’dan otobüse binip direk Si Phan Don’a gidebilirsiniz, oradan da sınırı geçip Siem Reap’de Angkor Wat’ı görürsünüz. İlk gittiğiniz gün günbatımını, ertesi gün de tüm tapınakları gezip Phnome Penh’e geçin. Ölüm Tarlaları ve birkaç yeri gördükten sonra varsa yine gece otobüsü, yoksa ertesi gün Sihanoukville’ye geçin. Artık burada dinlenirsiniz. Tüm yukarıdaki program size yorucu gelmiş gibi görünebilir, umursamayın, Sihanoukville’de dinlenmenin keyfini çıkarırsınız.

   Tüm bu bölge ulaşımın çok kolay olduğu, gece ve gündüz otobüslerinin sık olduğu yerlerdir. Hani neredeyse canınız ne zaman istese çantanızı alıp yola çıkabilirsiniz. Uçak kullanmanızı tavsiye etmem. Gece otobüslerde rahat uyuyabilirsiniz. Hem yorgunluktan hem de otobüslerin konforlu olmasından dolayı. Koltukları yatan ve konforlu, yataklı denilen otobüsler de var. Vakit kaybetmeyin, ne kadar yorulursanız yorulun kendinizi 1 gün deniz kenarında kumlara attığınızda tüm yorgunluğunuza değdiğini fark edeceksiniz.

   Kuzey Laos’da çok güzel ve eğlenceli, Luang Prabang’da şelale ve mağara ziyareti, fil safarisi, köy ziyaretlerini, VangVieng’de tubingi, Vientiane’nin sade ve huzurlu havası, İstanbul Restoran’da yediğiniz leziz yemekleri, Angkor Wat’ın o mistik havasını soluduktan sonra dinlenirken bunları hatırlayacak ve ne güzel gezdiğinizi anımsayacaksınız.

   İşte ben bunları yapın derim. Günlerinizi ve yol programınızı şehre ilk gittiğinizde programlayın. Hemen bir acenteye uğrayıp otobüs saatlerini ve orada neler yapabileceğinizi öğrenin. Tavsiyelerini dinleyin.

   Sihanoukville’de otobüsle Bangkok veya Pattaya’ya geçebilirsiniz. Hatta vaktiniz varsa Koh Samed’e de uğrayın derim. Kamboçya ucuz ve oldukça ekonomik bir yer. Deniz ve sahil olayı Tayland’la kıyaslanamayacak derecede kötüdür. Ancak şahane günbatımlarına şahit olacaksınız. Kamboçya’da Angkor Wat dışında bir yer görmeseniz de çok şey kaçırmış olmazsınız.

 4. Yeni Zelanda’dan Avustralya’ya, oradan Hong Kong’a geçmek istediniz mesela. Türkiye’den ayrılmadan mı vizeleri organize edersiniz? Yoksa gittiğiniz ülkede bir sonraki ülke için mi alırsınız?

  • Ben sadece Yeni Zelanda’ya gitmeden önce vize almıştım. Geri kalan tüm vizelerimi bulunduğum ülkeden aldım. Çoğu da zaten vizesiz ülkeler listesindeydi.

   Planlanmış ve tarihler konusunda eminseniz Türkiye’den vize alıp öyle gidin. Böylece aklınıza vize sürecini ve olası sorunları yaşama riskini azaltırsınız. Ama sırtçantalı gezecekseniz ve rüzgar nasıl eserse öyle seyahat ediyorsanız vizeyi yolda alın.

 5. Laos merak ettiğim görmek istediğim bir yer… İzlediğiniz rota da bir o kadar özendirici. Dediğiniz gibi böyle bir yer için belki bir bu kadar daha süre gerekirdi ama en az sizin kaldığınız süre kadar gidebilmeyi isterim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın