Laos turu, toplam 26 gün. Bunun tamamını Kuzey Laos bölgesinde geçirdim. Laos vizemi Bangkok’tan aldım. Bangkok’tan Laos’un başkenti Vientiane’ye otobüsle geçtim. İlk gece Vientiane’yi gezdikten sonra ilginç kasaba Vang Vieng‘e geçtim. Orada nehirde kano ve tubingden sonra eski kraliyet başkenti güzel şehir Luang Prabang‘a geçtim. Fil safarisi, bisikletle şehir turu, şelale ve köy ziyaretleri sonrası, Mekong Nehri üzerinden 10 saatlik bir tekne yolculuğu sonrası küçük kasaba Pakbeng’e geçtim.

Pakbeng sonrası Udom Xai üzerinden Kuzeydeki Luang Namtha’ya geçtim. Burada 2 gece 3 gün Luang Namtha National Park’a ve hala geleneksel yaşamlarını koruyan köylere yapılan trekking aktivitesine katıldım. Buradan ayrılıp yine Udom Xai’ye ve oradan da diğer gezginlerle ortak minibüs tutarak Vietnam sınırına yakın Nong Khiaw kasabasına geçtim. Burada mağara ziyaretleri ve trekking sonrası otobüsle Luang Prabang’a geçtim. Ertesi sabah UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan gizemli kavanozlar düzlüğü: Plain of Jars‘ı ziyaret etmek için uzun bir yolculukla Phonsavan’a geçtim. Plain oj jars ve II.Indochina Savaşında yok edilen eski başkent Muang Khoun ile viski yapan köy ziyareti sonrası tekrar otobüsle Vientiane’ye döndüm.

Laos gezimde 60 saatten fazla süreyi otobüs veya minibüsle şehirlerarası ulaşımda geçirdim. Şimdiye kadarki gezilerimin hiç birinde bu kadar sık ve uzun süreli otobüs yolculukları yapmamıştım. Şimdiye kadar en uzun yolculuğum Doğu Java’daki Bangyuwangi şehrinden Jakarta’ya olan 16 saatlik tren yolculuğumdu ama hiçbir yolculuğumda Laos’taki kadar yorulmadım. Tozlu ve bozuk yollar, konfordan uzak ve klimasız otobüslerle geçen ulaşım zor ve yorucu olmasına rağmen görülen yerler açısından değmişti.

İZLEDİĞİM ROTA

Bangkok→ Vientiane→ Vang Vieng→ Luang Prabang→ Pakbeng→ Oudom Xai→ Luang Nam Tha→ Udomxai→ Nong Khiaw→Luang Prabang→ Phonsavan→ Vientiane→ Bangkok

Bu kadar yorgunluktan sonra başkent Vientiane’deki ilk ve tek Türk restoranı İstanbul Restoranı bulunca oraya yerleştim. Orta ve Güney Laos için kalan süre yetersiz olduğundan zamanımı Vientiane’de geçiri, 26. gün Vientiane’den Bangkok’a gece otobüsüyle geçtim.

Day 594: Laos:26 Vientiane, 18 Mart 2012

142,2k Takipçiler
Takip et

3 YORUM

  1. Laos merak ettiğim görmek istediğim bir yer… İzlediğiniz rota da bir o kadar özendirici. Dediğiniz gibi böyle bir yer için belki bir bu kadar daha süre gerekirdi ama en az sizin kaldığınız süre kadar gidebilmeyi isterim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın