Luang Prabang, sadece etkileyici mimarisi ve huzur veren havasıyla değil aynı zamanda yapılabilecek aktiviteleriyle de gezginlerin uğrak noktası. Laos‘un bu güzel şehri, muhteşem doğal manzarası, Mekong Nehrinde tekne turları, mağara ve şelaleleri, 20. yüzyıla inatla hala sanki geçmiş yüzyılda yaşıyormuşçasına ayakta olan köyleri ve kabileleriylr ziyaret edilmeyi bekliyor.

1920’lerde Fransızlar tarafından kolonyal mimariyle yapılmış sarı, turuncu, kırmızı, pembe renkli villalari; aydınlatmalar ile geceleri etkileyici bir atmosfer sunuyor. Şehrin her iki yanından nehir aktığında burası bir yarımada görünümünde. Nehir kıyısınca uzanan sokakları süsleyen Bodhi, Hindistan cevizi ve palmiye ağaçları ile şehir yemyeşil.

Luang Prabang, 2008 yılında New York Times Gazetesi tarafından hazırlanan Görülmesi Gereken Yerler listesinde ilk sıraya konmuş. UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer alan şehir, 70’e yakın tapınağa, 2000’den fazla Budist rahibe ev sahipliği yapıyor.

Fil safarileri, ormanda trekkingler, tubing, kano ile nehir turu gibi aktivitelerin yanında fil sürmeyi (mahout) öğrenmek mümkün. Şehirdeki masaj ve SPA kültürü ise başlı başına keşfedilmeye ve 1 günü ayırmaya değer. Yine Tay mutfağını keşfetmek için yemek pişirme okullarında günlük dersler alınabiliyor.

Şehirdeki ulaşım, ağırlıklı olarak bisiklet ve motosikletlerle sağlanıyor. Otomobil kullanımı oldukça az olduğundan trafik sorunu hiç yok. İki nehir arasındaki bu yarımadada kurulmuş bu tarihi şehirde bisikletle gezmek benim de tercih ettiğim bir aktivite oldu. Çünkü burada bisikletle dolaşmak çok kolay. Her an mola vermeniz için karşınıza bir sebep çıkıyor.

Bisiklet kiraladığım yerden çevreyi ziyaret etmek için bir tur satın aldım (300000KIP, 68TL). Aslında amacım motosiklet kiralayıp çevreyi keşfetmek ve aktiviteleri tek başına yapmaktı, ancak birkaç acente gezmeme rağmen ellerinde motosiklet kalmamıştı. Aynı zamanda fiyatlar ise saçmalık derecesinde yüksekti. Diğer şehirlerdeki ortalama fiyat 7-10$’ı geçmezken, burada bana 50$’a yakın fiyat verilince ertesi günü beklemeye gerek kalmadan tura katılmaya karar verdim.

Sabah 08.30’da otelden aldılar. Altı kişilik grup, bir kamyonetle toz toprak içerisinde yol alarak yarım saat uzaklıktaki fil safarisi çiftliğine vardı. Üçer kişilik gruplar halinde 2 fil üzerindeki yerimizi alıp orman içerisindeki yürüyüşümüze başladık. Filler oldukça yaşlı görünüyordu. Kılavuzumuza fillerin yaşını sorduğumda aldığım cevap 40 olunca şaşırmamak elde değil.

Malta

Daha önce Tayland’da fil safarisi yapmıştım, o zamanki fillere göre şu ankiler oldukça küçük kalıyordu. Orman içerisinde turlarken, sırayla herkes filin sırtından, boynuna geçip oturduk. Başlangıçta tutunamayacak, her an başın üzerinden kayıp aşağı düşecekmiş gibi görünse de sonrasında kolayca alıştık.

Fil safarisi sonrası Mekong Nehri’ne geçip oradan da bir kayığa bindirildik. Bu nehri kendiniz geçmek isterseniz ödemeniz gereken ücret 10000KIP, 2.5TL). Kayığımız bizi hemen nehrin karşı kıyısındaki Pak Ou Cave’e ulaştırdı. Aynı zamanda eski bir tapınak olan bu mağara şimdilerde ziyaretçilerle dolup taşıyor.

Pak Ou Cave, Luang Prabang’da en çok ziyaret edilen yerlerden birisi aynı zamanda. Mağara iki bölümden oluşuyor. İlk önce batı bölümü ziyaret ettik. Büyükçe olan bu mağaradaki, Buda heykelleri yer alıyordu.

Tam Ting olarak adlandırılan diğer mağarada ise binlerce irili ufaklı Budha heykelleri bulunuyor. Bunların birçoğu ağaçtan oyulup daha sonra üzerileri altın lifleriyle kaplanmış. Heykellerin birçoğu 18 yüzyıl sonrasında yapılmış. Eski kadim inançlara sahip yerel kabilelere göre ise, bu mağaraların nehirlerin ruhlarının evi olduğu düşünülüyor.

16. yüzyılda Laoslular henüz Budizme adapte olmadan önce ruhlara inanıyorlardı. Hala Laos’un kuzeyinde birçok kabile Budist olmayıp spiritüal inanca sahiptirler. 1975’lere kadar Luang Prabang halkı ve Kralı her Laos takvimi yeni yılında mağaraya hac ziyaretleri gerçekleştiriyorlarmış.

Öğlen yemeğimizi fil safarisi yaptığımız çiftlikte aldıktan sonra tekrar kamyonet taksimize doluşup hemen yakındaki, Loas’un kadim kabilelerinden Hmongların bir köyüne geçtik. Pirinçten nasıl viski imal edildiğini izleyip, köyü dolaştık. Hediyelik tekstil ürünleri almak için de çok çeşitli tekstil ürünleri bulunabiliyor.

Köydeki hemen her evin önündeki tezgâhlarda bu meşhur Laos viskisi satılıyor. Viski şişelerinin içerisinde ise yılan, akrep, çıyan, kırkayak ve tanımlayamadığım sürüngenler yerleştirilmiş. Buradaki stantlardan birinde isteyen bu viskilerden tattı. Alkol oranı çok yüksek ve tadı daha bir tatlı olan viskilerden ben içerisinde yılan olanı tercih ettim.

Luang Prabang’a dönüp kamyonet olan arabamızdan minivana geçtik. Şehrin 29 km güneyinde olan Kuang Si Park’ına geçtik. Bu parka tek başınıza geldiğinizde giriş ücreti olarak 20000KIP ödemeniz gerekiyor. Parkın hemen girişine yakın Asya Siyah Ayıları (asian Sun Bear) konservasyon merkezi bulunuyor. Doğal ortamdan uzaklaştırılmış kaçırılmış veya yaralı ayılar burada tekrar doğal ortamlarına adapte edilmeye çalışılıyor.

Kuang Si Fa Waterfalls’ye (Kwang Si) geçtik. Göz kamaştırıcı güzellikte, yemyeşil ağaçların arasından kıvrılıp gelip, kireçtaşı kayalarının üzerinde büyüleyici görünümüyle ve türkuaz rengiyle akan şelaleler hem seyretmek ve de yüzmek için kaçırılmaması gereken bir yer.

Luang Prabang’ın 30 km güneyinde yer alan Kuang si Şelalesi gerçek bir doğa harikası. Ormanın derinliklerinden, yemyeşil ağaçların arasından kıvrılıp gelip, kireçtaşı kayalarının üzerinde büyüleyici görünümüyle ve türkuaz rengiyle akan şelaleler; göz kamaştırıcı güzellikte.

Sadece bir noktada değil, nehrin birkaç noktasında birbirinden güzel şelaleler ve göletler oluşmuş. İlk yüzdüğünüzde sizi ürperten soğukluktaki suya alışmanız kısa sürüyor, sonrasında keyfini çıkarmak kalıyor.

Şelalenin en derin bölümüne ev sahipliği yapan bölümünde çılgın gençlerin çeşitli akrobasi görüntülerine şahit olabilirsiniz. Tarzan gibi iple ağaçtan sarkıp kendini suya takla atarak bırakanlar, şelalenin en yüksek noktasından kendileri 3-4 metre aşağıdaki türkuaz renkteki suya bırakanların sizi de heyecanlandıracağına eminim.

Aktivitelerle dolu dolu geçen bir bir günün ardında Luang Prabang’a dönüp, elimde Laos birası Mekong nehri kenarındaki masamdan gün batımını izliyordum.

Malta

Day 576: Laos:9 Luang Prabang, 1 Mart 2012

Önceki blog yazısıBisikletle Luang Prabang Turu
Sonraki blog yazısıMekong Nehrinde Yolculuk: Pak Beng Köyü
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

10 YORUM

 1. Süperr… Son zamanda yaptığın gezilerin içinde görsel olarak en muhteşemi sanırımm.. Bayıldım… Ben fotğraflara bakakalldım… Sendeki etkiyi ve görsel tatmini düşünemiyorum bile…

 2. Meditasyon yapmaya başladığım zaman hep nerede olmayı tercih ederdim, nasıl bir ortam olmalı diye aklımdan geçirdiğimde senin şu gezindeki o güzellikleri hele ki şelaleden oluşan Kuang Si Fa bölümü beni en çok etkileyen kısmı oldu. Medite eder gibi yaşamaya ve gezmeye bizleri de hayallerimize götürmeye devam Kemal Kaya. Teşekkürler

  • Bu şelale tamamen doğanın ortasında, her yan ormanlarla kaplı ve bu ambiansta dinlenmek, uyumak, kitap okumak, yüzmek… kısaca ne yaparsan yap harika bir zaman dilimi yaşanmış oluyor.

 3. I like the first photo – it looks like a scene from the Lord of the Rings movies and the woman looks like one of Tolkien’s elves.

 4. Harika resimler ve güzel bir yazi, elinize sağlik. Anladığım kadar en çok Laos’tan zevk aldığınız. Gezdiğiniz her yer güzel fakat Laos biraz daha mı farklı? Çocukça bir soru belki, Şu ana kadar gördüğünüz en güzel yer Laos mu?

  Anlatımlarınızla biz de geziyoruz. Her şey gönlünüzce olsun.

  • Laos hakikaten gezimde benim için yeni deneyimler, yaşadığım bir yer oldu. Trekkingler, lokal kabileler, faklı inançlar, bakir coğrafyalar, huzurlu ve dingin havasi ile çekiciydi. Yine şu ana kadarki gezimde benim en çok yorulduğum yer oldu. Gerek bitmek bilmez bozuk yolları, gerekse katıldığım aktivite ve trekkingler beni çok yordu.

   “En sevdiğim ülke” sorusuna gerçekten cevap vermek zor. Laos’un keyif aldığım bir ülke olduğu kesin. Umarım gelecekte göremediğim güney bölümünü ziyaret etme imkanım olur.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın