Mısır‘ın başkenti Kahire, köklü tarihi geçmişiyle dünyanın en özel bölgelerinden biri. Afrika’nın en büyük ve en kozmopolit şehri sayısız dünya harikasına, tarihi ve turistik zenginliğe sahip. Kıpti Kahire ve Modern Kahire olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan şehirin camileri, manastırları, müzeleri ve tarihi çarşıları ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkartıyor.

Nil Nehri’nin hayat verdiği kent zenginlik ve fakirliğin her türlüsünü görebileceğiniz zıtlıklarla dolu bir atmosfere sahip. Avrupa’yı andıran caddeleri, gökdelenleri, minareleri, boğucu trafiği, canlı gece kulüpleri ve kafeleriyle yaşamın 24 saat devam ettiği Kahire sokakları ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor.

kahire nerede
Gize Piramitleri: Keops Piramidi, Kefren Piramidi ve Mikerinos Piramidi

Kahire hakkında kısa bilgiler 🇪🇬

Resmi adı Mısır Arap Cumhuriyeti (Arapça: Gomhoreyyet Maṣr el Arabeyya) olan Mısır’ın başkenti Kahire, Afrika’nın da en büyük şehri. Çevre yerleşimleriyle birlikte 20 milyonu aşkın nüfusuyla Kahire, ülkenin ekonomi, sağlık, ulaşım, eğitim, ticaret merkezi konumunda. En kalabalık metropollerden biri olan Kahire, dünyanın 7. en kalabalık yerleşim alanı. Ülke nüfusunun dörtte biri burada yaşıyor. Nüfusunun büyük bir bölümü Nil Nehri çevresinde toplanan Mısır’da Nil ülkeye hayat veriyor.

Tarihi, kültürel ve siyasi geçmişiyle önemi yüksek olan şehirde en eski ve gizemli uygarlıklardan Mısır uygarlığının izleri görülüyor. Fatımiler tarafından kurulan ve İslamiyet’in ilk yıllarından beri Müslüman dünya için önemini koruyan Kahire ise Memluklar ve Osmanlılar dönemlerinin etkisiyle İslam mimarisinin özelliklerini sergiliyor. Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı bir vilayet olarak da yönetilen şehir, 1922’de bağımsızlığına kavuşan Mısır’ın başkenti oldu.

Malta

Kahire’de Mısır’ın resmi dili Arapça konuşuluyor. Ülkenin turistik merkezlerinde İngilizce ve Fransızca da yaygın olarak konuşulabiliyor. Mısır para birimi Paund ya da Lira olarak adlandırılıyor. Kahire, Türkiye’den 1 saat geride.

Mısır’a gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Mısır vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Mısır vizesi normalde 2 haftada çıkıyor olsa da bazen 3 ayı bulduğu oluyor. Erken başvurmakta fayda var.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Mısır kategorisinde ülkede gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Mısır tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Kahire nerede 📍

Kahire, bir Afrika ülkesi olan Mısır’ın başkenti. Kahire, Mısır’ın kuzeyinde Nil Nehri kıyıları ve nehir adaları üzerinde yer alıyor. Kahire, Mısır’ın kuzeydoğusunda Nil Nehri boyunca kuzey-güney yönlü olarak uzanıyor. Mısır, aynı zamanda bir Kuzey Afrika ülkesi.

ⓘ Kahire gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Kahire’ye nasıl gidilir ✈️

Kahire’ye hava yoluyla ulaşım: Mısır’ın başkenti Kahire’ye İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ve Egypt Air’in, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Nile Air’in direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul Kahire uçuş süresi 2 saat 15 dakika.

Kahire Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Mısır’ın başkenti Kahire Havalimanı, şehir merkezine 30 km uzaklıkta. Heliopolis bölgesinde bulunan havalimanından şehir merkezine ulaşım için shuttle, şehir otobüs ve taksi seçeneği bulunuyor.

Ulaşım araçları arasında en çok kullanılanı ise shuttle servisleri. Havalimanından 19970 numaralı telefonu arayarak ya da önceden internet üzerinden yapacağınız rezervasyonla çağıracağınız shuttle servisleri en çok 7 kişi, 7 bagaj ya da bagajsız 10 kişi kapasiteli. Wasat Al Balad, Wasat Al Balad ve Giza bölgelerine servis yapılıyor.

1 numaralı terminal karşısından kalkan 111 numaralı şehir içi otobüsü yolcuları Ramses Metro İstasyonu’na kadar götürüyor. Metro ile Kahire’nin farklı bölgelerine rahatlıkla gidebilirsiniz.

kahire nasıl gidilir
Sfenks Heykeli

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Kahire gezilecek yerler 📌

Kıpti Kahire ve Modern Kahire olmak üzere iki bölüme ayrılan şehirde dini yapılar, tarihi çarşılar ve kültürel eserler şehrin her yanında görülebiliyor. Arap Baharı Dönemi’nde protestoların yoğunlaştığı merkez olarak hatırlanan Tahrir Meydanı, bürokrasinin merkezi olarak biliniyor.

Dünya Harikaları Listesi’nde yer alan Giza Piramitleri dünyada görülmesi gereken en önemli yapılardan. Piramitler, MÖ 2570 yılında dayanan geçmişleriyle halen olağanüstü cazibesini koruyor. Firavun Dönemi’ne ait 27 mumyanın sergilendiği Kraliyet Mumya Müzesi, saray ve camileriyle ön plana çıkan Darb al-Ahmar’da yer alan hisar mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Mısır Müzesi, ülkenin tüm muhteşem hazinelerini 100 yıldan uzun bir süredir sergiliyor. Dünyanın en geniş antik Mısır eserlerine ve çok daha fazlasına sahip ve daha da fazlası sergilenecek yeni yer açılması için depoda bekletiliyor. Özellikle muhteşem mücevher koleksiyonları, mumya odaları, Kral Tutankhamun’un olağanüstü koleksiyonu kendine hayran bırakan nitelikte.

Coptic Müzesi ise dünyanın en geniş Hristiyan yada İslam-öncesi Mısır eserlerine ev sahipliği yapan bir başka yer. Özellikle ilginç olan bölüm ise Mısır tanrılarının Hristiyanlarla olan görüntüleri. Townhouse Galerisi, fotoğrafçılık, video ve film sergileriyle şehrin daha modern tarafını yansıtıyor. 

İslami Sanat Müzesini de görmek isteyebilirsiniz. İslam dünyasından seramik, ahşap, kristal ve tekstil gibi bir çok eser burada sergileniyor. Kahire Kulesi 1961 yılında tamamlandığında dünyanın en yüksek betonarme yapısıydı. Halen şehrin tepesinde duruyor ve manzara için yada restoranında bir şeyler yemek için gidebilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz