Kuzey Afrika’da, Nil Nehri’nin suladığı bereketli topraklarda yer alan Mısır, Arap dünyasının kültürel merkezi ve en önemli ülkesi olarak kabul ediliyor. İnsanlık tarihinin en önemli medeniyetlerinden Mısır uygarlığına ev sahipliği yapan ülke zengin tarihi geçmişi ile övünüyor. Afrika, Avrupa ve Orta Doğu’nun kesiştiği coğrafyada 8 bin yıllık zengin kültürel geçmişinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmı bir ülke Mısır.

MÖ 3.150 yılından itibaren firavunlar tarafından yönetilmeye başlanan, firavunlar dönemine ait çok sayıda piramit, tapınak ve tarihi yapısıyla gizemli bir atmosfere sahip olan Mısır, günümüzde Orta Doğu coğrafyasının en önemli oyuncularından biri. Nil Nehri’nin topraklarına bereket kattığı, tarihin tüm dönemlerine dair canlı örnekler barındıran bu ülke, egzotizm arayanları kendine çekiyor.

mısır nerede

Mısır hakkında kısa bilgiler 🇪🇬

Resmi adı Mısır Arap Cumhuriyeti (Arapça: Gomhoreyyet Maṣr el Arabeyya) olan Mısır bir Kuzey Afrika-Orta Doğu ülkesi. Başkenti Kahire. Ülkenin çoğunluğu Müslüman Araplardan oluşuyor.

7 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Mısır, topraklarında kurulan ilk medeniyetten günümüze çok sayıda ülke ve medeniyete ev sahipliği yaptı. Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı bir vilayet olarak da yönetilen ülke, 1922’de Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazandı, 1953’te ise cumhuriyet ilan edildi.

Malta

Hem Orta Doğu’nun hem de Kuzey Afrika’nın en geniş yüzölçümüne sahip ülkelerinden Mısır, 1.002.450 kilometrelik yüzölçümüne sahip. İdari olarak 29 valilikten oluşan ülkenin en büyük ve en kalabalık nüfuslu şehri ise başkent Kahire.

Mısır’da ülkenin resmi dili Arapça konuşuluyor. Ülkenin turistik merkezlerinde İngilizce ve Fransızca da yaygın olarak konuşulabiliyor. Mısır para birimi Paund ya da Lira olarak adlandırılıyor. Mısır, Türkiye’den 1 saat geride.

Mısır’a gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Mısır vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Mısır vizesi normalde 2 haftada çıkıyor olsa da bazen 3 ayı bulduğu oluyor. 2023 yılından bu yana özel uygulama ile Sınai bölgesi vizesiz oldu. Sharm, Dahab’a uçarsanız vize almanız gerek yok.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Mısır kategorisinde ülkede gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Mısır tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Mısır nerede📍

Mısır, Afrika kıtasında yer alan bir ülke. Mısır aynı zamanda Orta Doğu ülkesi olarak kabul ediliyor. Kuzey Afrika’nın kuzeydoğusunda, Nil Nehri boyunca uzanan Mısır, batısında Libya, güneyinde Sudan ile komşu. Doğusunda İsrail ve Filistin ile sınırı bulunan ülke kuzeyde Akdeniz, doğuda ise Kızıldeniz ile çevrili.

ⓘ Mısır gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Mısır’a nasıl gidilir ✈️

Türkiye’den Mısır’a farklı hava yolu şirketlerinin başkent Kahire, Hurgada, Şarm El Şeyh ve İskenderiye’ye direkt uçak seferleri bulunuyor.

Kahire’ye nasıl gidilir: Mısır’ın başkenti Kahire’ye İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ve Egypt Air’in, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Nile Air’in direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul Kahire uçuş süresi 2 saat 15 dakika.

Kahire Havalimanı’ndan ulaşım: Mısır’ın başkenti Kahire Havalimanı, şehir merkezine 30 km uzaklıkta. Heliopolis bölgesinde bulunan havalimanından şehir merkezine ulaşım için shuttle, şehir otobüs ve taksi seçeneği bulunuyor.

Ulaşım araçları arasında en çok kullanılanı ise shuttle servisleri. Havalimanından 19970 numaralı telefonu arayarak ya da önceden internet üzerinden yapacağınız rezervasyonla çağıracağınız shuttle servisleri en çok 7 kişi, 7 bagaj ya da bagajsız 10 kişi kapasiteli. Wasat Al Balad, Wasat Al Balad ve Giza bölgelerine servis yapılıyor.

1 numaralı terminal karşısından kalkan 111 numaralı şehir içi otobüsü yolcuları Ramses Metro İstasyonu’na kadar götürüyor. Metro ile Kahire’nin farklı bölgelerine rahatlıkla gidebilirsiniz.

Şarm El Şeyh’e nasıl gidilir: Mısır’ın popüler turizm merkezlerinden Şarm El Şeyh’e İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları’nın düzenli seferleri var. İstanbul-Şarm El Şeyh uçuş süresi 2 saat 45 dakika.

Şarm El Şeyh Havalimanı’ndan ulaşım: Şarm El Şeyh Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 4 km mesafede. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için minibüs, taksi ve otellerin transfer araçları kullanılıyor.

Terminal 1 kapısından hareket eden minibüsler şehir merkezine 15 dakikada ulaşıyor. Minibüsler doldukça hareket ediyor. Mavi ve beyaz renkli sisteme kayıtlı taksiler ulaşım için alternatifler arasında. Taksimetrenin genellikle kullanılmadığı şehirde pazarlık yapmadan taksi kullanmayın.

mısır nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Hurgada’ya nasıl gidilir: Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki dalış merkezi Hurgada’ya İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları’nın direkt uçak seferleri var. İstanbul-Hurgada uçuş süresi 2 saat 45 dakika.

Hurgada Havalimanı’ndan ulaşım: Ülkede başkent Kahire Havalimanı’ndan sonra en yoğun trafiğe sahip ikinci havalimanı olan Hurgada Havalimanı şehir merkezine 5 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, taksi ve transfer araçları kullanılıyor.

Havalimanı gelen yolcu terminalinin karşısında yer alan otobüs duraklarından hareket eden otobüslerle Hurgada şehir merkezine en ekonomik şekilde ulaşabilirsiniz. Otobüsler düzenli sefer saatine sahip değil. Belirli bir yolcu sayısına ulaştığında hareket ediyor.

İskenderiye’ye nasıl gidilir: Mısır’ın kuzeyinde, Akdeniz kıyısında yer alan ve başkent Kahire’den sonra ülkenin en büyük ikinci kenti olan İskenderiye’ye İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın direkt seferleri var. İstanbul-İskenderiye uçuş süresi 2 saat 15 dakika.

İskenderiye Havalimanı’ndan ulaşım: İskenderiye şehir merkezine 49 km uzaklıktaki Borg El Arab Havalimanı’nda toplu ulaşım alternatifi bulunmuyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım taksi, araç kiralama ve otel servisleri aracılığıyla yapılıyor. Gidilecek mesafeye göre taksi ile pazarlık yaparak taksi kullanabilirsiniz.

Mısır gezilecek yerler 📌

Başkent Kahire, piramit şehirleri Giza ve Sakkara, İskenderiye ve Akdeniz kıyıları, Nil Vadisi, Luksor, Nasır Gölü, Kızıldeniz, Süveyş Kanalı, Sina Yarımadası, tatil beldeleri Şarm El Şeyh ve Hurghada ve çöller doyulmaz tarihi eserler ve doğal güzelliklerin beşiği adeta.

6 Yorumlar

  1. Hayatım boyunca hep Mısır’a gitmek istedim. Hatta bir çok defa teşebbüste de bulundum ama olmadı. Bir gün gideceğime eminim, inanmak başarmanın yarısıdir.

  2. Gerçekten severek ve keyifle takip ediyorum sizi. Kendimce gezmek için oluşturmuş olduğum listemde Mısır elbette ki vardı ama bu görsel bilgilendirmeden sonra daha da ön sıralarda yer almaya başladı. Teşekkür ederim.

  3. Deniz, güneş, tarih, eğlence, kültür!! Yeşil pasaportumun süresini doldurmadan önce görmem gereken ilk yer haline geldi Mısır. İlgiyle takip ediyorum bloğunuzu, hayran kalmamak elde değil.

  4. Mısır hakkında ki on yargılarim sizin yazilariniz sayesinde değişti. Mutlaka ziyaret edilecek yerler listemde yer alıyor. Kampanyali uçak bileti kovaliyorum. 🙂

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz