Kapadokya‘nın eşsiz coğrafyasının kalbi olarak da kabul edilen Göreme, etrafı vadilerle ve peri bacalarıyla çevrelenmiş, doğanın yeryüzündeki mucizelerine tanık olabileceğiniz mistik havasıyla dünyanın en özel yerlerinden biri.

Türkiye’yi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde temsil eden en eski kültür varlıklarından biri olan Göreme Milli Parkı 1985 yılından bu yana listede yer alıyor. Sabahın erken saatlerinde gökyüzünü kaplayan sıcak hava balonlarının unutulmaz bir görsel şölen yaşadığı kasaba Nevşehir’e bağlı bir yerleşim yeri.

göreme nerede

Göreme hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Nevşehir, Ürgüp ve Avanos’u içerisine alan Kapadokya’nın ilginç yeryüzü şekilleri ve peri bacalarıyla bezeli bölgesinin, derin vadilerle çevrili bölgesinin merkezinde yer alan Göreme, Kalkolitik Çağ’dan günümüze insan yerleşiminin olduğu bir yaşam alanı.

Göreme’de Hititlerle başlayan medeniyet tarih boyunca Asur, Frig, Med, Pers, Bizans, Selçuk, Karamanlı ve Osmanlı egemenliği ile devam etmiş. 7. ve 13. yüzyıllar arasında baskılardan kaçan Hristiyanların önemli bir merkezi haline gelen Göreme, tarih boyunca Korama, Matiana, Maccan ve Avcılar gibi isimlerle anılmış.

Malta

Göreme, plaka kodu 50 olan Nevşehir’e bağlı bir belde. Nüfusu 2 bin 150 olan Göreme, Nevşehir’in merkez ilçesi sınırlarında bulunuyor.

Nevşehir Gezilecek Yerler ve Kapadokya Gezilecek Yerler blog yazılarımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Göreme tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım size yol gösterebilir.

Göreme nerede📍

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Anadolu Bölümü’nde yer alan Nevşehir’e 10 km uzaklıktaki Göreme, Nevşehir il merkezinin doğusunda, Göreme Tarihi Milli Parkı’nın merkezinde konumlanıyor.

ⓘ Göreme gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Göreme’ye nasıl gidilir ✈️

Göreme’ye hava yoluyla ulaşım: Nevşehir Kapadokya Havalimanı, Göreme’ye 37 km uzaklıkta yer alıyor. Nevşehir’e İstanbul, Antalya ve İzmir’den haftanın belirli günleri direkt uçak seferleri yapılıyor.

Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan Göreme’ye ulaşım: Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan Göreme’ye ulaşım için herhangi bir toplu taşıma aracının seferi bulunmuyor.

Taksi ve araç kiralama hizmetinin yanı sıra farklı firmalara ait transfer araçlarını kullanarak Göreme’de gitmek istediğiniz noktaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bazı otellerin ücretli transfer hizmeti de mevcut.

göreme nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Göreme’ye kara yoluyla ulaşım: Göreme, batı ve güneyden Ankara-Adana Karayolu üzerinde, Niğde ya da Aksaray’dan Nevşehir’e ulaşan güzergahta bulunuyor. Doğu ve kuzeydoğudan ise Kayseri’den Avanos ve Ürgüp’e ulaşan yol Göreme’den geçiyor.

Göreme’ye şehirlerarası otobüs firmalarının direkt seferi bulunmuyor. Dönemsel olarak bazı firmalar direkt sefer düzenlese de en kolay ulaşım yöntemi Nevşehir’e geldikten sonra Göreme’ye dolmuşla geçmek.

Kendi aracıyla İstanbul’dan Göreme’ye gitmek isteyenlerin Ankara, Şereflikoçhisar, Aksaray güzergahını takip etmeleri gerekiyor. Göreme, İstanbul’a 756 km, İzmir’e 774 km, Ankara’ya ise 308 km mesafede.

Göreme gezilecek yerler 📌

Göreme belde merkezine 2 km uzaklıkta bulunan ve 1985’ten bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, Göreme’de ziyaret edilecek yerler listesinin ilk sırasında.

Derin vadilerle çevrili olan Göreme’de Kapadokya’nın büyüleyici coğrafyasına tanık olmak için Güvercinlik Vadisi, Zemi Vadisi, Paşabağı Vadisi, Güllüdere Vadisi, Aşk (Bağlıdere) Vadisi, Aziz Hieron Şapeli ve Ağzıkarahan Hanı’nı da ziyaret etmelisiniz.

1 Yorum

  1. Gerçekten gezilmesi ve görülmesi gereken tarihi ve coğrafik bir yer. Hele ki gittiğiniz otel de aynı havayı yaşatıyorsa size tatilin hakkını veriyorsunuz. Tüm tur ve aktivitelerinden sonra dinlenmek te önemli. Şahset tur şirketim Honorable Travel ve otel olarak Holiday Cave’i seçtiğim için çok memnun kaldım. Eğer bir gün yolunuz düşerse kapadokya bölgesine kesinlikle gezmenizi öneririm.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz