El Nido, Filipinler’in en batısında bulunan Palawan Adası’nın kuzey doğusunda bulunuyor. Milyonlarca yıl kireçtaşı kayalıklarının yağmur, dalgalar ve rüzgarla aşınması neticesinde bölgede çok sayıda mağara, lagün, gizli koylar oluşmuş. İlginç kireç taşı kayalarından oluşan şahane ve ilginç görünümlü adaları ile benim yeryüzünde en sevdiğim yerlerden.

Öyle ki bir derginin istediği gezi yazısında ilk yazdığım yer burası oldu. Filipinler’in El Nido bölgesi, National Geographic Traveler’s Magazine dergisi tarafından dünyanın en iyi seyahat noktaları arasında ismi geçiyor.

El Nido

El Nido çevresinde 45 muhteşem ada var ve bunların birçoğunda yerleşim bulunmuyor. Çevrede bulunan adaların bazıları ise özel mülk ve bu adaların bazılarında yerleşim bile yokken bazılarında son derece lüks resortlar var. Bacuit Bay olarak adlandırılan bölge aynı zamanda Marine Park olarak koruma altında.

Olağanüstü Bacuit Bay

El Nido’daki adaların görünümünü farklılaştıran kireç kayalarının oluşumu 250 milyon öncesine kadar dayanıyor. Bizim peribacaları gibi iklime bağlı olarak yağmur ve rüzgarın etkisiyle aşınarak ilginç görünüm sergiliyorlar.

Bu yüzden bölgede çok sayıda, dünyanın başka yelerinde nadir görebileceğiniz mağaralar, gizli lagünler, saklı koylar oluşmuş. Her biri ilk gördüğünüzde ağzınızı açık bırakacak güzellikte, en azından benim iki defa gitmeme sebep olan yerlerdi bunlar.

Denizaltı hayatı da su üstü gibi büyüleyici. Dalış yapma fırsatı bulamadım ama yaptığım şnorkel ile dalışlarda gördüğüm buydu. Sualtı fotoğrafları da internette araştırdığım kadarıyla enfes. Zengin mercanlar, rengarenk adını bilmediğim balık ve kaplumbağa cinslerini barındırıyor. Bacuit Bay ve çevresinde otuza yakın dalış bölgesi bulunuyor.

Malta

El Nido Kasabası

El Nido, doğanın güzelliklerini cömertçe sunan ve yeşil ile mavisi tonlarının parlak tonlarıyla nefes kesen bir rota. Ulaşım uzun sürse de hem el değmemiş kumsalları hem de harikulade korunmuş adaları ve yeşil doğası ile en iyi destinasyonlardan biri unvanını kesinlikle hak ediyor. Filipinler’e gidenlerin görmeden dönmemesi gereken bir yer. Filipinler’e gitmek için ise başlıbaşına bir sebep.

Filipinler’in Palawan Adası’nda bulunan El Nido kasabası, sırtını yüksek dağlara dayamış birkaç caddeden oluşan küçük bir yer. Hemen önünde ise nefis bir manzara var. Uzayıp giden kasabanın önündeki yay gibi koyda ahşap tekneler bağlı.

Bacuit Bay, El Nido
El Nido, Filipinler
El Nido’nun denizden görünüşü

Tüm kasaba turistlere hizmet eden hostel, tekne turları satan acenteler, restoran ve barlardan oluşuyor sanki. Aktivitelerle dolu tatil geçirmek için ideal yerlerden biri.

Fiyat olarak da makul sayılır, tabi yüksek sezonda değilseniz. Kısıtlı tatil süresi olanlar için mükemmel bir tatil yeri olduğunu söyleyebilirim. Dolu dolu ve keyifli geçirilebilecek bir yer hem.

El Nido Turu

Hidden Beach’in de bulunduğu Bacuit Bay çevresindeki tekne turları, Palawan Adası’nın top turistik atraksiyonları arasında yer alıyor.

Çevredeki gizli koylar (Hidden beach), plajları keşfetmek ve güzel vakit geçirmek için 9/16 arası düzenlenen öğle yemeği dâhil, tekne turları düzenleniyor (700-900P, 29-38TL). Hangi acenteden satın alırsanız alın rotaları aşağı yukarı aynı olan 4 çeşit tekne turu yapılıyor.

Tur A, B, C, D olarak adlandırılan her bir turda birbirinden güzel, ilginç ve heyecan verici yerler ziyaret edilebiliyor. Zamanı olmayanlar için öncelikli tekne turları tercih edecekler öncelikle C ve zaman varsa A’yı tercih edebilirler. Ben D hariç tüm tekne turlarını yaptım. Hem de ilk gittiğimde 3 gün üstü üste. Enfesti!

Bazen yeteri kadar başvuru olursa, zamanı olmayan turistler için birleştirilmiş turlar da düzenlenebiliyor. Özel olarak da tekne kiralanabiliyor (2800-3600P). Bu turlara katıldığınızda yanınıza mutlaka, sandalet, şnorkel ve palet almanız tavsiye edilir.

Pinagbuyutan, El Nido
Pinagbuyutan Adası, Evet ağaçtaki benim
Colasa Beach, El Nido
Colasa Beach, El Nido

Tur B, kayalıkların iç kısımda yer alan gizli sahillerin bembeyaz kumlarını, turkuaz sularını ve el değmemiş doğasını keşfetmeye davet ediyor. Tur kapsamında ziyaret edilen noktalar: Palilio Adası, Matinloc Adası ve Kilisesi, Talisay Kumsalı, Gizli Kumsal ve Helikopter Adası.

Matinloc Adası, diğer 45 adacık gibi yerleşim olmayan bir ada. Ancak bu adayı farklı kılan, tekneyle adaya yaklaşıldığında karşılaşılan bembeyaz ve terk edilmiş kilise. X yılında X’in rüyasında Meryem Ana’yı görmesi üzerinde inşa edilmiş.

Rüyasında kendisine kalp şeklinde bir adada tapınak inşa etmesi gerektiğini gören X, bu kiliseyi inşa etmiş ve bir de kalp şeklinde olduğunun anlaşılması için adanın tepesinde bir manzara noktası çıkışı sağlamış. Tepeye çıkıldığında görülen manzara nefes kesici.

Bölge koruma altında olduğundan gelen turistlerden küçük bir ayak bastı ücreti alınıyor. Belediye görevlisi çevre koruma ücretini (200P) sizi tekneye binmeden önce tahsil edip veriyor, makbuz 10 gün boyunca geçerli. Kano kiralayıp (150P/h, 700P/d) yakındaki plajları ve adaları kendiniz de keşfedebilirsiniz.

Bisiklet kiralayıp, Kuzey Palawan çevresindeki 60 kmlik yolu 1-2 günde turlayabilirsiniz (500P/d, 100P/h). Windsurfing (250P/h), Cliff Climbing (350P/3h) meraklıları için de imkanlar sağlanmış. Makinit Hot Spring ve Nagkalit-kalit Şelalesi gibi yerlere düzenlenen treeking (950P) yapılabilecek diğer aktiviteler birisi.

El Nido Town
El Nido Town
El Nido Town, Philiipines
El Nido Town, Philiipines

El Nido plajı paralelinde uzayıp giden çok sayıda cafe, restoran ve bar var. Yine içeride paralel uzanan caddede de çok sayıda mekan var. Pizza’dan hamburgere, basit ve ucuz Filipin yemeklerinden farklı lezzetlere kadar çok sayıda seçenek var.

Malta

Kasaba genel olarak pek de estetik değil, sokaklar karışık ve mimarisi kötü. Son gidişimde apartman tarzı binaların sayılarının hızlıca arttığını gördüm. Artan sadece yeni çirkin binalar değil, aynı zamanda fiyatlar da neredeyse 2011 yılına göre 2015 yılında iki kat artmıştı.

Yüksek sezonda neredeyse kalacak yer bulmak imkansız gibi. Önceden rezervasyon yapmakta fayda var. Konaklama açısından da beklentilerinizi biraz düşük tutun. Minik homestay tarzı yerler artmış, çoğunun kliması var ama bildiğimiz klimalardan olmadığından serinletmesi yetersiz.

Diğer yandan bazı adalarda şahane resortlar var, fiyatları bütçenize uyuyorsa onlar da bir tercih, ama benim önerim her zaman El Nido’da kalmanız. Yanınıza yeteri kadar para almayı unutmayın, hatta aklınızdakinin 2 katı kadar. El Nido’da ATM var, fakat çoğunlukla haftada bir doldurulduğundan ilk günden itibaren içi boşalıyor.

El Nido, Philippines

Gece sivrisinek olduğunu da ileteyim, yanınıza mutlaka sprey alın veya gidin bir bakkaldan satın alın. İnternet bağlantısı da rezalet, çok fazla bir şey beklemeyin, ama yine de bağlantının olması dahi iyi bulunduğu yere bakılırsa. İlk gittiğimde gece elektrikler kesiliyordu, ancak son gittiğimde adada 24 saat elektrik vardı.

El Nido’ya hava yoluyla ulaşım: El Nido’ya ulaşım farklı yöntemlerle sağlanabiliyor. İlk ve en bütçe dostu seçenek, Filipinler’in başkenti Manila’dan Palawan Adası’nın başkenti Puerto Princesa’ya uçmak ve oradan da El Nido’ya kara yoluyla ulaşmak.

Puerto Princesa’dan El Nido’ya otobüsler ile yaklaşık 6 saatte ulaşılıyor ve ücreti 550-600 Peso. Uzun bir yolculuk gibi görünse de araçların klimalı olması ve geçilen yolların yemyeşil manzaraları, yolculuk sürecini kolaylaştırıyor. Çok az daha ekonomik fiyata yerel belediye otobüsleri de gidiyor ama tavsiye etmiyorum. Havalimanında sizi karşılayan turist shuttle servisleriyle anlaşın.

Eğer El Nido’ya ulaşım Manila’dan direk uçuş yerine daha bütçe dostu şekilde Puerto Princesa’dan ulaşımlarla sağlanıyorsa, yorucu bir 6 saatlik dönüş yolculuğu da göz önünde bulundurularak A ve C turlarına iki gün üst üste katıldıktan sonra bir gün El Nido kasabasında dolaşarak geçirilebilir.

El Nido Otelleri: Ipil Travelodge El Nido, Island Front Cottages, El Nido Viewdeck Inn, El Nido Resort Miniloc Island, The Alternative

Eğer deniz, kum, güneş ve iyi yemek arıyorsanız El Nido tam size göre. Bembeyaz kumsallar, zümrüt yeşili deniz, zengin su altı yaşamı, şahane şnorkelle dalış noktaları, balıklar, deniz kaplumbağaları, mantralar, kartpostallarda görülecek şahane adalar, olağanüstü manzaralar ve dahası. Dolu dolu ve keyifli geçirilebilecek bir yer.

Önceki blog yazısıGörkemli Kum Tepeleri: Sossusvlei, Namibya
Sonraki blog yazısıÇölün Yuttuğu Hayalet Kasaba: Kolmanskop, Namibya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

12 YORUM

 1. Merhabalar, Manila’dan Busuanga’ya uçak biletleti çok pahalı ve saatler hiç uygun değil. Manila’dan Puerto Princesa havaalanına gittikten sonra, Busuanga Coron Adası’na nasıl geçebilirim ?

  • El Nido merkeze 3 km uzaklıkta görünüyor. O tarafta hiç kalmadım ben. Puan olarak güzel ancak merkezden uzakta. Çevresinde mekanlar, restoranlar, tur aktiviteleri düzenleyen firmalar yok gördüğüm kadarıyla. Kalınır elbet, ancak El Nido merkezde kalacak yer bul derim.

 2. Merhaba Kemal,

  Gecen yil verdigin bilgiler sayesinde Subat ayinda, Filipinler’in Palawan Adasi’nda güzel bir tatil yapmistim. Sana tekrar tesekkür ediyorum. Bu yil tatilim Haziran ayina geliyor. Bu yilda Asya’ya gitmeyi düsünüyorum fakat Haziran ayinin Asya ülkeleri icin yagmurlu mevsimde olmasi beni endiselendiriyor. Sence hangi Asya ülkesi Haziran ayi icin daha uygun bir tatil plani olabilir?

  • Endonezya’yı tavsiye ederim. Bali, Gili Adaları eğer görmediyseniz ilk sıraya yerleştirebilirsiniz.

   Mayıs ve Ekim başı seyahat etmek için en uygun zamanlar. Bu dönem hava sıcaklığı 32°C civarında seyrediyor. Yağışlı sezon Ekim ortasında başlıyor ve Nisan sonuna kadar sürüyor. Selamlar.

 3. Sizin gezilerinizde gördük, okuduk ve eşimle inşalla bu yaz gideceğiz. Çok güzel görünüyor. Para biriktiriyoruz 🙂 Söyleşinizde öyle demiştiniz.

 4. İsmini hiç duymamıştım Kemal bey, instagram’ınızda gördüm, bayıldım şimdi, rotama yazdım. Buraya uçakla ulaşım var mıdır acaba?

 5. Geçen sene Boracay’a gitmiştim ama cevreyi gezecek fazla vaktimiz yoktu. Ocak 21-12 Şubat dönüş 3 haftalık bir plan yaptık gitmek istediğimiz yerler Boracay-Palawan ve Cebu nasıl bir rota çimeliyiz. Tecrübe edenler yazabilirse sevinirim. Teşekkürler şimdiden 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın